“Haftanın Sonunda Gelen Yağmurlar…”


Bu yağışlı sistemin şimdigörüsünü (nowcasting) de bu başlığın yorumlarında yapıyoruz, hava olayı bakımından gayet zengin bir sistem, onu diyeyim de sonra yok ben görmedim efendim bilmiyordum filan demeyin.

Haftanın sonunda gelen yağmurlar
Gam kasavet verir ‘normal’ adama
Kimi de ister ki gökler delinsin
Hava delisinde mantık arama

Gavur Hans oturmuş harita çizmiş
Alçak basınçları sıraya dizmiş
Bu kadar yağışı nereden sezmiş
Yağsın artık Hans bizle oynama

“Kütle çok doğuda bize sarkamaz”;
“Konya ta içerde hiç pay alamaz”;
Radar uydu gaddar, halden anlamaz
Yağmadı şu yağmur vurdu çeneme

Bulutlar batıdan ediyor akın
İşte geldi cephe şimşekler yakın
Açılsın perdeler yukarı bakın
“Bu gece uyumam” dedim anneme (/hanıma)

Ozan Mert’im yağmur bekler dururum
Gök ne renkse ben de o renk olurum
Yok azizim yok düzelmez durumum
Keyfim iyi zaten beni elleme

Güftesi Havadelisi’ne, bestesi Hans Wetterberger‘e ait bu eseri, Hava Delileri Korosu seslendirdi… (Bilmeyenler için not: Hans Wetterberger, Wetterzentrale sitesindeki GFS model çıktılarının bazılarını hazırladığına inanılan mitolojik karakterin ismidir.)

DMİ stilinde girelim: Yurdun batı kesimleri Cuma akşamından başlayarak Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girecek. Şu anki görüntüye (ve ayrıca Türkiye’nin iklimine, uzun yıllardır bu mevsimde bu şekilde gelen sistemlerin bildiğimiz huylarına) göre, yağışlar Cumartesi akşam saatlerinden itibaren kıyı Ege ile Marmara’nın batısında, Pazar günü (ve muhtemelen hafta başında) ise Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun batısında yer yer (DMİ’nin joker ikilemesi) kuvvetli, belki de aşırı olacak. Tedbir alınması gerekebilir. O ‘yer yer‘lerin hangi yerler olacağını kesin olarak bilmemiz şimdiden mümkün değil, onun için de bu başlığı model güncellemelerine ve sistemin daha ince tahminlerine ayırıyoruz. Yeni yorumlarınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz, cevaplarınız için lütfen cevabı vermek istediğiniz yorumun altındaki ‘Cevapla’ düğmesine tıklayın. Teşekkürler.

Bir iki seçme model çıktısı üzerinde, bu yağışlı periyodun neden çok kuvvetli yağışlara gebe olduğunu kısaca göstereyim. Alçak basınç İzmir’in hemen yanıbaşında oluşuyor (tabii değişimler olabilir, ama modeller genel olarak bunu destekliyor). Alçak basınç alanlarının yakınında yükselici hava hareketleri görülür (zaten onun için, hava yükseldiği ve alt katmanlardaki havanın yoğunluğunu düşürdüğü için basınç düşer). Yani nemli ve ılık hava yukarı tırmanır, orada soğur ve nemini taşıyamaz hale gelir, daha sonra bu nem yağmur olarak yere düşer… Her düşüşün bir yükselme sonrası olması da enteresandır.

Bunun böyle olduğu yetmiyormuş gibi, bir de bu alçak basınç, yüzey rüzgarlarının denizden kıyı bölgelerimize doğru esmesine ve denizden ekstra nem taşınmasına sebep oluyor. Aşağıdaki rüzgar çubuklarından bunu görüyoruz:

Sonuç (ve örnek) olarak şöyle bir yağış dağılımı ile karşılaşıyoruz:

Bakalım sistem sonunda neye benzeyecek, ama 3-4 gün kala böyle gözüken yağışlar büyük olasılıkla buna benzer şekilde gelecektir.

“Haftanın Sonunda Gelen Yağmurlar…”” üzerine 483 düşünce

 1. excratarius

  Bünyamin Sürmeli Bünyamin Sürmeli…
  Yarin Trakya, Ege ve Bati Akdeniz’de agir bir sel tablosu ortaya cikabilir. İstanbul da asiri yagisli, ozellikle Avrupa yakasi.
  Twitter’da yapıtığı yorum, tamam Trakya için doğru ama İstanbul için modellere bakıyorum öyle aşırı bir yağış görünmüyor, aşırı yağışın herhalde lügatındaki tanımı farklı, sizce?

  Cevapla
 2. İlker

  Müneccimler, tahminciler, hislerine güvenenler herkese sorum şu : İzmir’de oraj görmedik, bu gece ve yarın oraj ihtimali görüyor musunuz?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Skew-t’ye göz attım, var evet, birçok indeks buna uygun sabaha karşı ve yarın için, ama kesin diyemem. Bu konudaki uzmanımız Mehmet Can gelirse daha ayrıntılı anlatsın.

   Cevapla
  2. White Fox

   İzmir’in iç kesimlerinde bu gece çok çok marjinal düzeyde, denizde ise marjinal düzeyde kararsızlık var. Bu gece için, iç kesimlerde eğer tetikleyici diğer faktörler (yukarda rüzgarın kuvvetli olması, orografik yükselme gibi) faktörler olmassa oraj oluşum ihtimali düşük, denizde ise %55-70 olasılık var, denizden geldiğinde sahile yakın yerlerde şimşek çakabilir, içeri doğru ilerledikçe bu şimşek aktivasyonu düşer.

   Yarın öğleye doğru, iç kesimlerde de kararsızlık artıyor ve oraj oluşma ihtimali yükseliyor. Ama şimdilik dolu, su baskını yapabilecek aşırı durum yok gibi…en azından önümüzdeki 12 saat için…sonra yeniden incelemek lazım…

   Cevapla
 3. denizci

  Marmaris’ten az evvel arkadaşımla görüştüm durumun oldukça kötü olduğunu, yağmurun neredeyse 2 gündür aralıksız yağdığını, caddelerin sular içinde olduğunu bodrum ve zemin katları su bastığını söyledi. Zaman zaman elektriklerin de kesildiğini söyledi. Allah yardımcıları olsun.

  Cevapla
 4. cerkez

  çanakkale’de şu an mühtiş bir yagmur başladı şimşekler eşliğinde durduğum yere sık sık su basar bakalım bu aksam neler olacak. gelişmeleri aktarıcam

  Cevapla
  1. White Fox

   Varsayalım ki bu kütle çok güçlü bir süper hücre olsun, hortum orda oluşmazdı zaten… kütlenin güney batısında bir yerde vücut bulurdu… bilgi olsun 🙂

   Cevapla
 5. Berat

  Ozan hocam sen dedin haklısın takip etmek gerek diye… ve ikimiz de haklı çıktık hooop geliverdi sarı kütleler güneybatıdan 🙂 konya’ya ne olmuş öyle:)… bu geceki oluşumlara inanamayacaksınız özellikle ankara – bolu – eskişehir hattı güzel bir yağış alacak… bunu da takip edelim usta 🙂

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Antalya’dan (ve ayrıca Dalaman’dan) yağış raporu da gitmemiş son 6 saatte! Ne iş bu yahu?!

   1

   Antalya havalimanından da neredeyse hiç kalkış yok!

   2

   Cevapla
   1. çihiro

    Size yanlış gelme ihtimali nedir haberin? Gerçi radar çok hareketliydi. Listede Antalya hiç yok.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Aşırı yağış durumlarında DMİ veriyi hemen ulaştırmıyor herhalde? Bilemedim valla. Ama haber birçok yerde var, okulları tatil ettirecek kadar yağış olmuş.

     Cevapla
       1. Santiago

        Nurullah abi tamir etmeye uğraşıyor şu an, hayırlısıyla ölçüm çıkar sabaha 🙂

        Cevapla
   2. Fortesla

    Katılıyorum, tam antalya rotasında bir dizi kümülonimbüs dehşet yağış bırakmış hala da oradalar, umarım can ve mal kaybı yoktur.

    Cevapla
 6. carcass

  Eveeet anavatanım Muğla, yağışlı sisteme rekorla devam ediyor. Milas’tan aldığım haberler de pek iç açıcı değil, maddi kayıplar söz konusu. Şükür ki can kaybı yok Milas’ta. Daha da devam edeceği düşünülürse durum daha da ciddi bir hal alabilir…
  Öte yandan Eskişehir’de de yaklaşık 1 – 1 buçuk saattir buraya göre oldukça etkili bir yağış oldu. Halen daha devam etmekte. Bir gözüm dışarıda bir gözüm internette dolu dolu bir gün geçiyor anlayacağınız 🙂

  Cevapla
 7. trakya(korhan)

  Uydu görüntüsüne göre yoğun ve hızla büyüyen yekpare bulut kütlesi Saros Körfezi’nden Trakya’ya girmeye hazırlanıyor. Radardan da anlaşılacağı üzerine Gökçeada taraflarında ilk mavi dağınık kütleler oluşmaya başladı

  Cevapla
 8. BAHADIR

  Tekirdağ merkezde şu an kuvvetli sayılabilecek yağış var 30 dakikadır sürüyor. Çorlu için de yağış şu sıralarda iyi.

  Cevapla
 9. White Fox

  İstanbul ve Ankara/Bilkent için bu akşamdan yarın öğleye kadarki GFS skew-t diyagram değerlendirmem…

  Bu akşam ve gece yağış açısından başkent, İstanbul’a göre daha şanslı gözüküyor. Nedeni ise, atmosferin çoğu seviyesinde yoğunlaşlama depresyonu daha küçük olması, bütün tabaklarda rahatlıkla bu akşam bulut oluşabiliyor diyebilirim, nem oranı İstanbul’a göre çok daha fazla…Skew-t diyagramında İstanbul daha çok uzun aralıklarla “sağanak” yağış profili sergilerken, başkentte diyagram yağmur alameti vermiş ve bu etkili olabilir gözüküyor özellikle de 21 Z ve 03Z arasında… İstanbul’da ise özellikle gece yarısından sonra yağışta uzun bir duraksama bile olabilir. Ankara’da ise yarın öğleye doğru yağış hiç olmayabilir de… İstanbul da yarın öğleye doğru etkili olabilecek yağış yok gibi…

  İkinci bir husus; Ankara bugünkü 12 Z balon sonuçlarına göre hava oldukça kararlı fazdaydı, İstanbul’da ise marjinal bir kararsızlık vardı. Pek şimşek çakmaz, özellikle Ankara’da radar da (VIL’de) sarı kütle görürseniz bile şimşek beklemeyin derim.

  İSTANBUL
  1
  ANKARA
  2

  Cevapla
  1. çihiro

   Sağol 😀 Hafif yağmur var şu anda. Hasret gideriyorum kendisiyle 😀 GFS out DMİ in 🙂

   Cevapla
 10. hasso

  Şu saate kadar SKİRON en iyi model olarak gözüküyor saat 18 görüntüsü neredeyse şu anki radar görüntüleri ile aynı…..

  Cevapla
 11. Trakyalı

  Ege’nin üzerinde, şu anda yaklaşmakta olanın dışında daha büyük bir oluşum var. Daha epey bir yol katetmesi gerekiyor ama görünen o ki şu an için Trakya’ya doğru yaklaşıyor, önümüzdeki saatlerde kuvvetini kaybetmezse güzel yağış bırakabilir.

  1

  Cevapla
 12. Devrim

  Izmir beklentilere cevap vermedi şu ana kadar, ara ara düşen yağışla akşamı ettik. Evde internet olmadığından cepten girebiliyorum. Bu akşam için var mı bize bir şeyler? Son altı saat itibariyle küme düşme hattında gibiyiz. Allahtan Konya’yı geçiyoruz 😀

  Cevapla
 13. Santiago

  Hocam yazı kışı yok, Marmara Denizine giren kütle dağılıyor eriyor, Kocaeli’ye gelince tekrar birleşiyor.. Benim fobim de bu..

  Cevapla
 14. BAHADIR

  Bu ne arkadaş sistem yurdumun sistemiydi şu görüntüye bak. Bu yağışı gavurlarla paylaşamam.
  Gidin kardeşim İspanya’dan mı tırtıklayacaksınız yağışı Orta Avrupa’dan mı? Anadolu’nun suya ihtiyacı var kuru buluta değil :))

  1

  Cevapla
 15. BAHADIR

  Güney Ege coşmuş durumda süper :)) Trakya tam tıraş, fiyasko ötesi.

  Neyse ki Tekirdağ merkezde 20 kg civarı yağış oldu, bu kıtlıkta gideri var. Çanakkale üzerinden bi şeyler daha geliyor radarda gözüküyor son durumu aktarırım. Lapseki’de hastaneyi su basmış demek ki bu gelen sağlam bi şey, yalpalamazsa Tekirdağ merkezi vurur.

  Cevapla
  1. ozan DENİZ ETKİSİ

   Bahadırcım GFS bu gece coşturuyor Trakya’yı. Haftaya gelen soğuk da iyi gibi bu mevsim için.

   Cevapla
   1. BAHADIR

    İnşallah Ozancım tek umudum bu gece ve yarın. Yarın gel okula kritiğini yapalım
    70 kg civarı alsak toplamda çok iyi olur, nefsimi körlemiş olurum :). Her zaman gelmez bu sistemler.

    Cevapla
 16. çihiro

  Sat24’ün resimleri kaydetmeme izin vermemesinden dolayı iyi bir animasyon olmadı. İdare edin. Sorum şu: Anadolu üzerinde bantlar halinde bulunan ve hareket etmeden öylece duran o beyaz bulutlar hakkında bir bilgisi olan var mı?

  1

  Cevapla
   1. çihiro

    Olur mu hocam 🙂 Güneydoğu-Kuzeybatı yönlü çubuklar halindeki bulutlar. Eskişehir, Konya çevresine bakın.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Göremürüm! 😀 Şimdi seçtim ama bence bir nevi göz yanılgısı o. Herhangi bir seviyede durgun hava var mı ki? Aç bi skew-t inceleyelim 🙂

     Cevapla
     1. Santiago

      Alçak basınç yağışları hep böyle oluyor, uyduda her taraf bulut kaplı ama yağış bir yerde sıkışıp kalıyor..

      Cevapla
     2. çihiro

      Ben bu bulutları bu tür sistemlerde hep görüyorum. Daha önce de sormak istemiştim ama sormadım nedense.

      1

      Cevapla
      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Belli bir seviyede yer şekillerinin de zorlamasıyla sürekli aynı yerlerde oluşan bulutlar olabilir mi? Yani aslında bulutlar hareket ediyor ama yerine hep yenileri oluştuğu için sabit gibi görüyoruz. Bunları şimdi atıyorum, ben hiç dikkat etmemiştim bu senin gözlediğin şeye.

       Cevapla
  1. Fortesla

   1

   Evet iki dağ sırası yakaladım, ikisi de aynı yönde uzanıyor ve hakim rüzgar yönüyle dik kesişiyorlar.

   Cevapla
 17. Ankaragücü

  Marmaris’te şu an itibariyle dehşet bir yağış başladı. Radar görüntülerine bakarsak bu daha hiçbir şey değil. Şu anki yağışın şiddetine ve radar üzerinde yaklaşan kümeleri görünce eyvah diyorum. Şu an hava deliliğimi bir yana bıraktım ve bu sistemi zararsız atlatmamızı diliyorum. Eğer elektrikler gitmezse gelişmeleri yazmaya devam ederim.

  Cevapla
  1. Fortesla

   Aman hocam dikkatli olun, arada videoya alabilirseniz gözümüz gönlümüz açılır 😀

   Cevapla
   1. Ankaragücü

    Hava ciddi karardığı için pek görüntü yakalamak mümkün değil. Şimşek aktivitesi ise çok az…. Diyordum ki… Yakına bir tane düştü.. 🙂

    Cevapla
 18. Hakan Güven

  Gfs ile diğer modellerin düştüğü çelişki;

  Gfs:
  1
  Nogaps:
  2
  Ukmo(ukmet):
  3
  Dmi MM5:
  4
  Skiron:
  5

  Bu modeller yarın beklenen kuvvetli yağış için İstanbul’u hedef gösterirken, Gfs modeli yağışın Trakya’yı vuracağını gösteriyor. Bakalım nereyi vuracak. Benim tahminime göre (biraz sallamasyon) Kireçburnu, Kumköy, Çatalca ve Pendik istasyonları zirveyi paylaşır.

  Cevapla
  1. çihiro

   Bir de MM5 hiçbir model vermemesine rağmen ısrarla iç bölgelere kuvvetli yağış veriyor. Bu inadından hala vazgeçmedi. Sonucu çok merak ediyorum.

   Cevapla
  2. Santiago

   Tam İstanbul Boğazından geçer inşallah 🙂 Yetti artık kıçı kırık yağışlar 🙂

   Cevapla
   1. Hakan Güven

    İnşallah hocam 🙂 Arkadaşımın mini istasyonuna göre; Kurtköy’e 21,7 kg yağmur düşmüş. Yarın sabaha kadar 30 kg civarı bir ölçüm çıkabilir.

    Cevapla
  1. cemal

   Büyükçekmece civarında 30 dk önce muhteşem bir şooov seyrettik. Kısa süreli ama görsel yönden harikaydı hava delileri.

   1

   Cevapla
  2. Ömer Gül

   Aynen ozan abi ben özellikle esenler’in kuzeyinde oturmama rağmen aralıklarla da olsa yağmur çok şiddetleniyor şimdi biraz hafifledi.

   Cevapla
 19. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Muğla il merkezinde tufan olmuş. 6 saatte 152 kg… Ve daha çok yağacak gibi… Radarda boş yer yok, modeller feci. Muğla’nın 1975-2010 arası ortalama Ekim ayı toplam yağış miktarı 67 kg. İlde 25 Ekim 1930’da 24 saatte 183 kg yağış kaydedilmiş, ve bu Muğla’da tüm zamanların 24 saatlik yağış rekoru. 9 Ekim 2011 rekoru büyük ihtimalle kıracaktır. Yani Muğla, yaklaşık 80 yılda bir görülen bir yağışla karşı karşıya.

  http://www.haberler.com/yatagan-i-yagmur-ve-sel-vurdu-3047416-haberi/
  http://www.haberler.com/mugla-siddetli-yagmur-etkili-oldu-mugla-da-oglen-3047413-haberi/

  1

  1

  Cevapla
  1. welbane

   136 kilosu 1 saat içinde yağmış bir de bunun, ciddi afet tehlikesi taşıyan durumlar bunlar.

   Cevapla
  2. Ankaragücü

   Çok ilginç.. Muğla Merkezde bunlar olurken pazar sabah saat 10.00 a kadar Marmaris’e toplasınız 5 kg düşmemiştir. Bant kuzeyimizden Gökova körfezini izleyerek Muğla üzerine gitti. Bizde etkili yağış bugün (Pazar) akşamüstü başladı ve şu an devam ediyor.

   Cevapla
 20. Excratarius

  Muhtemelen radarı izliyorsunuz B.Çekmece tarafındaki kütlenin tam ortasında mac izliyorum Gürpınar’da göz gözü görmüyor saha komple su futbolcular yuzuyor

  Cevapla
 21. Havadelisi Yazıyı Yazan

  SKIRON çıktısına göre Pazartesi akşamından itibaren Karadeniz üzerindeki kuzey bileşeni olan rüzgarlar Bulgaristan sınırına yakın bir yerde kavuşma yapıyor. Bunun akabinde o dar nokta için tahmin edilen 24 saatlik toplam yağış yaklaşık 600 kg. Abartılı bir miktar, ama SKIRON Karadeniz üzerinde oluşan bu tür şeyleri tespit etmede iyi. Bakalım ne olacak.

  1

  1

  Cevapla
  1. anıl

   Skiron yağış miktarını biraz abartmış mı acaba diyecektim ki tam bu yorumun geldi.

   1

   Cevapla
  2. excratarius

   Hocam arkadaşların uçuk bulduğu sistemin yıldızının Kırklareli olacağı öngörüm tutar gibi görünüyor gerçekleşirse

   Cevapla
 22. çihiro

  Bu sistemle birlikte, pencereden masum masum bulutları izlerken, gözetlendiğini sanan komşunun kapıya dayanma sezonu da açıldı. Başıma geldi de oradan biliyorum 🙂

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hahaha 😀 O da bir şey mi, ben bir yaz Yalıkavak’ta, yaz sonuna doğru nadiren görülen birkaç şimşeği görebilmek için dürbünü kapıp sokağa fırlamıştım… Tabii milletin içi fesat… Hava delisi değil de ne delisi diye itham edildiğimi var sen düşün.

   Cevapla
  2. ozan DENİZ ETKİSİ

   Bir gece kar beklıyorum. Tahminlerde gece yarısı kar başlayacak. Gece kalktım saat 4 gibi. Heyacanla baktım pencereden sokağın lambası çalışmıyor. Sokak kapkaranlık. Ben de karın yağdığını mutlaka görmeliyim. Hemen projektörü aldım açtım ve pencereden çıkardım dışarı verdim ışığı. Baktım küçük küçük başlamış kar ama daha da net göreyim diye karşıya verdım ışığı. Derken tam karşı apartmanın penceresınden kadının biri çıkmaz mı pencereye. Ben de panik yaptım yanlış anlar dıye yere yattım. Pencereyi de aşağıdan parmaklarımın ucuyla kapadım. Dedım eyvah, röntgenci sanacak. Neyse ki babannem kadını tanıyormuş sanırım anlatmış bu durumu. Bunu da nasıl anladım: Temmuz ortası caddede yürüyorum, bu kadın ve kızı geliyor karşıdan. Eyvah dedım yandık. Derken tam yanımdan geçerken kızı annesine dedi ki. ‘Anne sakın bu gece kar yagmasın’. Temmuz ortası ve kar 🙂 Tamamen kafa buldu kız benle ama ben de bir oh dedım ve en azından röntgenci damgası yemedım…

   Cevapla
   1. cemal

    Takma kafana hepimizin başına gelen olaylar bunlar. Röntgenci damgası yemek uğruna ne durumlara katlanıyoruz.

    Cevapla
   2. Ankaragücü

    Sanırım bu durumun benzeri hemen hepimizin başına gelmiştir. En azından benim geldi.
    🙂

    Cevapla
  3. İlker

   Az önce İzmir’de batıdan güneş bulutların arasından gülümsedi ve bulutlar üzerine yansıyınca ortaya mükemmel bir manzara çıktı bunu fotoğraflamak isteyen ben balkona çıktım, karşı balkondaki yaşlı kadın garip garip baktı. Nedir bu delilikten çektiğimiz!?

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Kadınların kendilerini havadan daha güzel, daha ilgi çekici sanmaları yok mu bir de… Yaşları ne olursa olsun 🙂

    Cevapla
 23. BAHADIR

  Tekirdağ’da yerel bir hadise (topoğrafyanın yağış üzerine etkisi), daha önceki yorumlarımda bundan bahsetmiştim. Yağış tam güneyli ve güneybatılı gelmediği zaman hafif batı yönlü olduğunda bu olay gerçekleşiyor. Çok defa radarda şahit oldum.

  1
  2

  Cevapla
   1. BAHADIR

    Yağış batı yönünde Saroz körfezi istikametinden geldiğinde kesinlikle yağış boşluğu oluşuyor, bir dahaki örneklerini de yakalarsam tekrar kopyalıycam. Yükselti yağışın Şarköy-Gaziköy istikametine geçmesine izin vermiyor, bitki örtüsü de bunu doğrular nitelikte dağların deniz kısmı daha çorak kuzeye bakan yamacı daha yeşillik (Dağ Yenicesi- Işıklar köyü tarafı).

    Cevapla
  1. ozan DENİZ ETKİSİ

   Bahadır süper bir gözlem. Dağların yağışı kesmesinin çok net bir örneği..

   Şimdi aklıma geldi. Radarın orayı görmeme ihtimali olabilir mi acaba?

   Cevapla
  2. ozan DENİZ ETKİSİ

   O yağış hattının önü 20 c arkası 13 c idi. Yani soğuk cephe geçti ve rüzgar kuzeye döndü. Ganos Dağları kuzeyden yani Karadeniz’den gelen nemi kesiyor tıpkı kış aylarında Pınarhisar’ın Yıldız Dağları yüzünden yağışların çoğunu alamaması gibi. Bu yüzden de Şarköy boşluğu oluşuyor. Radardaki yağış yönü güneyli de olsa nem poyrazla beraber Karadeniz’den o boşluğa ulaşamıyor ve yağış kesiliyor.

   Cevapla
 24. İlker

  İzmir’de sabah 2 saatlik dilimde 41 kg yağış düştü ve yağış kesilmiş-ti. Çünkü bu mesajı yazarken yeniden başladı. Oldukça kuvvetli bir yağış var bu tür sistemlerde nokta atışı yapmak zor müneccimlik daha başarılı görünüyor. Unutmadan Skiron ve Poseidon bu akşam ve geceye özellikle vurgu yapmış bakalım neler olacak?

  Cevapla
 25. Fortesla

  1
  2

  DMİ Ankara için kuvvetli yağış gösteriyor, uydu görüntülerine bakılırsa sistem de doğuya bekleneden daha çok sokulmaya çalışıyormus gibi. Ne dersiniz bir sürpriz yapabilir mi Ankara?

  Cevapla
  1. Santiago

   Uydu görüntüleri yanıltıcı olabilir; bulut oluşup yağışı bıraktıktan sonra eriyip yok olana kadar belli bir mesafe kat edebiliyor, bunu uydudan seçmeniz zor, radarı takip etmekte fayda var..

   Kuvvetli yağışın alt sınırı 20 mm, yağarsa çok da sürpriz sayılmaz bence..

   Cevapla
  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bence de fazla sürpriz olmaz, ama Ankara için yine de “çok” bir yağış olur klimatolojik olarak…. Ankara’nın Ekim ayı ortalama yağışı 32 kg DMİ’ye göre.

   Cevapla
 26. Santiago

  Radarlardan en iyi çalışanları da İstanbul ile İzmir herhalde, uzak mesafedeki kütleleri bile görebiliyorlar..

  Muğla radarı ise evlere şenlik sadece Muğla iliyle Yunan Adalarını görebiliyor.. Kaldı ki İzmir radarı Muğla’daki kütleleri çok da iyi tespit ediyor.. Boşuna veya yanlış yere kurulmuş bir radar bence..

  Cevapla
  1. zozo

   Kesinlikle katılıyorum, ayrıca Trakya’ya da sınıra yakın bir bölgeye bir radar konulmalı.

   Cevapla
  2. carcass

   Muğla radarı Akdeniz kökenli yağışların karaya çıkışını görüntülemek için kurulmuş bir radar. Hemen ardında oldukça yüksek bir dağ sırası mevcut (Batı Toroslar başlangıcı), dolayısıyla Muğla ili ve Yunan adaları dışında görmesi imkansız. Antalya radarı da farklı değil, sadece Antalya ve Antalya körfezi, iç kesimleri o da net göremez… Bana kalırsa Muğla radarının sorunu Marmaris yerine Reşadiye Yarımadası’na (Datça) kurulmuş olmaması. O zaman çok daha verimli olabilirdi diye düşünüyorum.

   Cevapla
 27. trakya(korhan)

  Trakya dün geceden sabaha kadar yer yer 20 kg kadar yağış aldı üzerine saat 10’a kadar biraz daha yağdı. Açıkçası beklenen etki olmadı. Ama GFS yarın için yağış miktarını baya bir arttırmış. Anlaşılan esas olay yarın. Trakya için çetin olacak sıcaklık yarın en yüksek 10-11 olur. Bu arada saat 09:00 gibi rüzgar lodostan karayele ani dönüş yaparken müthiş koyu renkli-alçak hızlı bulut şeridi oluştu korku filmi gibiydi

  Cevapla
  1. Trakyalı

   Tekirdağ – Muratlı’da öğle 12’ye kadar toplam yağış 19 kg oldu. Aralıklarla devam ediyor.

   Cevapla
  1. Berat

   hocam çok iyi yakalamışsınız 🙂 güzel bir paylaşım olmuş fön’ü kanıtlamak için…

   Cevapla
  2. Santiago

   Müthiş tespit 🙂

   Soğuk cephe de önüne yağışı katmış ilerliyor, an itibariyle Tekirdağ’da.. Tekirdağ 20C, Keşan 11C..

   Cevapla
     1. bozlakgençlik40

      bir de benim üniversitemin kaynaklarıymış nasıl farkedemedim bugüne kadar hayret yahu. Bu arada bir İTÜ’lü olarak üniversitemle gurur duyuyorum, özellikle düzenlemiş oldukları meteorolojik yarışma çok dikkatimi çekti ve benim gibi hava manyağı olmayan insanları da hava manyağı yapma konusunda çok ciddi bir adım 😀

      Cevapla
 28. Akureyri

  Bodrum Gümbet’te gece boyunca çok şiddetli fırtına vardı. Sabah 7.00-9.00 arası inanilmaz şiddetli yağmur yağdı. İstanbul’da bu kadar şiddetli yağmura hiç şahit olmamıştım. Kaldıgım tatil köyünün plajindan onlarca şezlong denize sürüklendi. Turistler olan biteni şaşkınlıkla izledi. Saat 10.30 itibariyle yağmur durdu.

  Cevapla
  1. White Fox

   Bu Bodrum’da ben hiç, yol kenarlarında ızgara görmedim, sular nereye gidiyor… hep düşünmüşümdür. Belki de düşündüğüm şeyin cevabını siz verdiniz.

   Cevapla
 29. Berat

  Ozan hocam Ege’deki kütle resmen iç bölgelere geliyor inanılmaz bir şey halbuki modeller izin vermiyordu girmesine… Çok anormal bir yağış geliyor iç bölgelere ankara eskişehir konya hattı fena olacak… konya’yı da vuracak bu kütle…

  Cevapla
  1. bahattin bakırcan

   An itibariyle, Balıkesir merkezde geceden beri gerçekleşen 50 kg yağış (34’ü sabah 6 ya kadar kaydedilen) kesilmiş durumda. Son 24 saat sıralamalarında Muğla’nın müthiş bir atak yaparak tartışmasız zirveye oturacağına kesin gözüyle bakmaktayım. Zira şu an üzerindeki sistem takdire şayan..

   Cevapla
 30. Santiago

  Sistem Orta Avrupa’ya kışı getirmiş.. Bu arada Batı Rusya’daki cephe de takdire şayan..

  1

  Cevapla
 31. çihiro

  GFS Konya’ya en fazla 5 kg yağış verirken, DMİ’nin sayfasında yer alan MM5 meteogramı 20 kg’dan fazla yağış vermiş. Bakalım ne olacak.

  1

  Cevapla
   1. Santiago

    O taraflarda hummalı bir çalışma başlamış ama, bakalım modelin tahmin ettiği gibi gelişip çizdiği rotayı izleyecek mi..

    1

    Cevapla
 32. Semih

  Tuzla’da 8.45’ten beri hızını kesmeden devam eden güzel bir yağış var. Şu ana kadarki yağış toplamı 17.3 kg. Sıcaklık 17.6 derece.

  Cevapla
 33. White Fox

  Muğla’daki devasa mezoölçekli fırtına sistemini ve rotasını görünce heyecanlandım.
  Yolu üzerinde ben varım, Ankara var. 🙂

  1
  2

  Cevapla
  1. havaankara

   Hayırlısı Ankara için. Bu arada ben Cuma’dan bu yana biraz uzak kaldım. Modelleri falan da çok inceleyemedim. Burada yazılanların bir kısmını okuyabildim ancak. Görüyorum ki değişen çok şey var, değişmeyen de. Ankara için beklentiler bir azalmış, bir artmış. 15-20 mm arasında karar kılmış gibi. Ama bir ihtimal “yer yer” etkili olabilir bu çevrelerde de. Değişmeyense İzmir civarı beklentileri. Gördüğüm kadarı ile İzmir çevrelerinde toplamda 200 mm’ye yakın yağış beklenen yerler var GFS’e göre. “yer yer” belki bulur 200 mm’yi. İnşallah mal, can kaybı gibi istenmeyen şeyler yaşanmaz. Aynı şekilde Aydın, Muğla, Balıkesir, Tekirdağ, İstanbul’un Avrupa yakası Manisa, beklentilerin yüksek olduğu yerler.
   Bir de yanlış hatırlamıyorsam GFS yağışlardan sonra tekrar bir sıcaklık artışı öngörüyordu. Şu anda bir haftaya kadar ciddi sıcaklık düşüşü öngörüyor. ECMWF de aynı şekilde. Santiago Hocam da yazmış. Gerçi yağışların devam ettiği günlerde bunlar daha sonraya bırakılabilir ama birkaç gün aradan sonra böyle bir beklenti hoşuma gitti ondan yazayım dedim.
   Gün içinde de maalesef çok takip edemeyeceğim.
   Herkese bol, kazasız yağışlar. Çimler susuz kalmasın 🙂

   Cevapla
  2. Ankaragücü

   Marmaris’te sabah saatlerinde fırtına ile birlikte etkili sayılabilecek bir yağış başladı. Şu an kuvvetli sayılmasa da ben şu satırları yazarken henüz Bodrum – Datça arasında bulunan sistem merkezi hızla yaklaşıyor.

   Cevapla
  3. carcass

   Evet, sıcağı sıcağına gelen haberler Bodrum-Milas-Muğla hattı boyunca aşırı yağışın olduğu yönünde. Topografik ve toprak yapısı gereğince ciddi su baskını yaşanmayan Milas’ta bile dere taşmış, dere kenarındaki evler su içinde kalmış. Çok ciddi bir yağış geçmiş uydu görüntülerinden de anlaşılacağı üzere.

   Cevapla
  4. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Halen Yalıkavak‘ta olan anne ve babama dün gece yatarlarken kapıyı pencereyi iyi kapatmaları gerektiğini, şiddetli bir yağışın yaklaştığını söyledim. Gece saat 1’de annem mesaj attı: “Palavracısın Mert!” 😀 Sabah telefon ettim, çok feci yağmur yağıyormuş, ama ben “bilememişim”!

   Cevapla
   1. carcass

    Hahaha aynı durum benim de başıma geldi hocam, sabaha karşı 4-5 gibi diyordum, o saatlerde olmamış sabah 10 gibi olmuş o nedenle sayılmazmış 😀

    Cevapla
 34. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Dün akşam 9’dan bu sabah 9’a kadarki yağış miktarları… Burada DMİ’nin otomatik istasyonları listelenmiyor… Ayrıca “TSİ 11.00” yazıyor ama o yanlış, 9.00 yazması lazım.

  1

  Cevapla
 35. Havadelisi Yazıyı Yazan

  İstanbul’da Kadıköy’de orta şiddette (galiba yer yer de kuvvetli) yağmur var, sıcaklık 19 derece. Yaşasın sonbahar ve yağmurlu pazar sabahları!

  1
  2

  Cevapla
 36. devrim

  23:30’dan 06:00’ya kadar süren çisenti 6’dan sonra hızlandı izmir’de. iki saat süren sağanak aldık. güneş açtı şimdi. sel yok, beklenti sürüyor 😀 söz merkezde. evet merkez sendeyiz

  Cevapla
 37. hava35

  Bu sistemde izmir için 100kg altı bir yağış, benim için hayal kırıklığı olucaktır… Güncellenen verilere göre yine de böyle bi hayalkırıklıgı görünmüyor, İzmir için yağış tahminlerinizi alabilir miyiz arkadaşlar pazar ve pazartesi ayrı ayrı ve toplu olarak..
  benim beklentilerim :

  Pazar : 100 kg
  Pazartesi : 80 kg

  Toplam : 180 kg

  Tahmin etmenin de önemli bir yetenek olduğunu düşünüyorum , tüm birikimlerin yansımasıdır bi nevi , herkesten tahmin bekliyorum salı günü sağlamasını yapmak üzere 🙂

  Cevapla
 38. Santiago

  Modellerin 12Z çıktılarına göre +24 saat için basınç yerleşimleri..

  GFS
  1

  Ve diğerleri (ECMWF, UKMO, GEM, NOGAPS)
  2

  Tüm modeller Romanya-Bulgaristan açıklarında bir alçak basınç tespit etmişken GFS bunu görmemiş/görememiş..

  GFS modeli bir dahi mi, yoksa artık ciddi anlamda sorgulanması gereken bir model mi?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   İzobarlara bakarsak söylediğin bölgede ayrı bir alçak basınç var diyemeyiz, model çıktılarını çizen yazılımlar genelde otomatik olarak bazı noktalara alçak veya yüksek basınç işareti koyarlar, GFS’de 1005 izobarı daha dar olduğu için basınç merkezi de daha güneyde gibi… Diğer modellerdeki 1005 izobarı geniş, o yüzden yazılım T’yi nereye koyacağını bilememiş, iki yere birden koymuş… Yoksa yanılıyor muyum?

   Cevapla
   1. Santiago

    İşte diğer modellerde geniş onda dar, onu da kastetmek istedim..

    Ayrıca GFS polemik yapmayın demiş, 18Z güncellemesinde durumu toparlamış 🙂 Kafayı GFS’le bozdum bu sıralar..

    3

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s