Hava Takip Sayfaları Geri Döndü


Bilenler biliyor, ama yine de hatırlatayım: Devlet Meteoroloji İşleri, kendi otomatik istasyon ağından gelen saatlik verilerin tamamını harita üzerinde göstermiyor. Bu verilerin ve ayrıca son iki saatteki sıcaklık değişimi gibi bu verilerden elde edilen bazı ek değerlerin anlamlı biçimde renklendirilerek harita üzerinde gösterildiği sayfalara sağ sütundaki Son Sıcaklıklar Türkiye ve Hava Delisinin Saatlik Gözlem Haritaları bağlantılarından ulaşabiliyordunuz. Yazdığım programların sürekli çalışacağı bir platform / sunucu bulamadığım için sayfalarımız bir süredir hizmet dışıydı. Ama yılmadım: evdeki bilgisayarı kapatmamaya karar verdim 🙂 Ortaya çıkış hikayesini buradan okuyabileceğiniz sayfalar şimdi tekrar çalışır durumda (İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü‘nün sunucusunu sadece oluşturduğum haritaların gösterimi için kullanıyorum, haritaların sağ altında bu nedenle o isim var, bir nevi teşekkür olarak).

Bu sayfalara ve sayfaları daha da zenginleştirmek için önümüzdeki zamanlarda çalışmalar yapacak olan bana destek olmak isterseniz lütfen haberim olsun. Bu destek, programların çalışacağı ve hep açık duracak hızlı bir bilgisayar bulmak olabileceği gibi, TÜBİTAK’a proje olarak sunmayı düşündüğüm çalışma planıma akademik bir destek de olabilir. Yapmak istediklerimden bazıları:

* DMİ’nin istasyon ağına, Türkiye’deki diğer tüm kişi ve kuruluşlarca işletilen otomatik istasyonları ekleyerek bütüncül bir hava takibi portalı oluşturmak.

* Ölçülen günlük ve saatlik değerlerin, normallerinden (yani uzun yıllar ortalamalarından) ne kadar saptığını, DMİ’nin tarihsel verilerini kullanarak yine her saat güncellenen haritalar üzerinde göstermek.

* Gösterilen parametrelere, yararlı olabilecek başkalarını da (mesela ‘wind chill’ (rüzgarın etkisiyle hissedilen soğuk)) eklemek, daha önce hissedilen sıcaklıklar‘ı yaptığım gibi.

* Haritaları bölge bölge ayırarak (İstanbul için yaptığım gibi) daha ayrıntılı bir gösterim sunmak, ayrıca tek tek istasyonların geçmiş gün ve aylardaki değerlerinin grafiklerine ulaşılabilmesini sağlamak.

Bunların Türkiye’deki meteoroloji ve iklimbilim çalışmalarına çok önemli katkılar yapacağını düşünüyorum. Halihazırdaki haritalardan yola çıkılarak yapılan değerlendirmelerin bile Türkiye’nin iklimini anlamada ne kadar çok yarar sağladığı bu blogdaki yazılardan bellidir sanırım. Keşke benle bağlantı kuracaklardan birisi de Devlet Meteoroloji İşleri’nden bir yetkili olsa… Şimdiden teşekkür ederim.

Reklam

Hava Takip Sayfaları Geri Döndü” üzerine 3 düşünce

  1. White Fox

    Hocam hazır böyle proje yaparken, doğrudan Türkiye’ye yönelik bir MOS (Model Output Statistics) veritabanı da yapılabilir. 🙂 Bu süper bir şey olur.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s