Veri / İklim Arşivleri


Aşağıdaki bağlantı isimlerinden birini seçip tıkladığınızda, bu sayfanın ilgili bölümündeki ilgili açıklamaya yönlendirileceksiniz. Sayfada yavaş yavaş ilerleyerek baştan sona her şeyi okumanız da mümkün tabii.

KNMI İklim Kaşifi
Reanaliz Haritaları
FreeMeteo Arşivi

KNMI İklim Kaşifi

Bu sayfa, Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü’nün şahane bir hizmeti.

Sağ sütunda iki ana seçenek var. Bunlardan ilki bir zaman serisi (time series) seçmenize, ikincisi de bir alan (field), yani tek bir nokta değil de birden çok noktayı kapsayan bir veri seti seçmenize olanak tanıyor. Dünya kadar güncel ve tarihsel veriye ulaşmanız mümkün. Mesela Monthly station data seçeneğinden, GHCN tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki yaklaşık 7000 istasyonun bir çoğunun aylık tarihsel sıcaklık ve yağış verisini görüntüleyebilirsiniz. Onun altındaki Monthly climate indices seçeneği ise sizi ENSO, NAO, AO ve başka birçok iklim indisinin tarihsel değerlerine ulaştırıyor. Ben burada şimdilik, sizin ilginizi en fazla çekeceğini düşündüğüm ve Türkiye’yle ilgili en fazla veriye ulaştıran bölümü nasıl kullanmanız gerektiğini izah edeceğim.

Yukarıdaki resimde kırmızıyla belirttiğim Monthly station data‘ya tıkladığınız zaman karşınıza şu sayfa gelecek:

Burada en tepede üç ana alan var. Biz seçimimizi ortadaki GHCN (all) yazan yerde yapacağız, çünkü hiç dokunulmamış ve en zengin veriye ulaştıran seçenek o. Aylık toplam yağış değerlerine ulaşmak istiyorsanız precipitation‘ı, aylık ortalama sıcaklık değerleri için ise mean temperature‘ı işaretlemelisiniz. Minimum ve maksimum sıcaklık seçeneklerinden Türkiye verisine ben ulaşamadım.

Onun altında istasyonun seçildiği bölüm var. Türkçe karakter kullanmadan, istasyon ismini ya da ismin bir kısmını benim ankara yazdığım yere yazın. Bu en basit yöntem, eğer belli enlem boylam değerleriyle sınırlanan bir alandaki tüm istasyonları görüntülemek istiyorsanız onun iki altındaki all stations in the region kısmına alanınızı sınırlayan enlem boylam değerlerini girin, istasyon ismi kısmını da boş bırakın. Mesela dört kutucuğa sırayla 36, 42, 26, 45 yazarsanız Türkiye’deki bütün istasyonlar gelecektir. Şimdilik bunu yapmıyoruz ve sadece istasyon ismini yazıp Get stations‘a (istasyonları getir) tıklayarak devam ediyoruz.

Ve karşımıza içinde ankara geçen ve veri tabanında aylık ortalama sıcaklık değerleri bulunan tüm istasyonlar geliyor. Esenboğa, Etimesgut da gördüğünüz gibi buna dahil. Biz, altını kırmızıyla çizdiğim, verisi en uzun olan istasyonu seçiyoruz, get data‘ya (veriyi getir) tıklıyoruz. Ve karşımıza şu sayfa çıkıyor:

Burada raw data‘ya (ham veri) tıkladığınızda, gördüğünüz grafikleri çizmek için kullanılan ham DMİ ölçümlerine ulaşıyorsunuz (aşağıdaki resim). Yukarıdaki ilk grafikte Ankara’nın uzun yıllar yıllık ortalama sıcaklığı görülüyor. İkincisinde sıcaklığın mevsimsel döngüsü betimlenmiş. Sonuncuda da yıllık ortalama sıcaklığın 1971-2000 periyodunu normal olarak belirlendiğinde yıllar içinde normalden nasıl saptığı gösteriliyor. Altını çizdiğim yere mesela 2000-2009 girerseniz bu sefer normal 2000-2009 olarak belirleniyor ve sapmalar o periyoda göre hesaplanıp grafik de güncelleniyor.

Aşağıda raw data (ham veri) görülüyor. Ankara’da bugüne kadar yaşanan en soğuk ay 1950 Ocak’ı imiş. Ben bilmiyordum.

İyi keşifler.

Sayfanın başına döneyim

Reanaliz Haritaları

Bu sayfayı hepiniz az çok biliyorsunuz, ama yine de biraz bilgi vereyim. Hava tahmin ve iklim modellerinin girdilerine, analiz deniyor. Bir modelin 00 saatindeki çıktısı, onun girdisidir, adı da analizdir.

Yani analiz, belli bir alan üzerinden toplanan ham meteorolojik verilerin, model formatına uygun hale getirilmesi…

Tarihsel meteorolojik verilerin toplanıp model formatına getirilmesine ise reanaliz deniyor. NCEP adlı kurum, bundan yıllar önce bir reanaliz projesi başlatarak 1957-1996 arasındaki ham meteorolojik verileri model formatına getirmişti (Kalnay ve diğerleri, 1996). Wetterzentrale’nin sayfasında gördüğünüz haritalar, ilk kez bu projeyle bir araya getirilen verilerle çiziliyor. Sonraki yıllarda da analiz verilerinin arşivlenmesine devam edildi, ayrıca zaman çerçevesi 1957’nin de öncesini kapsayacak şekilde genişletildi. Unutmayın ki veri yoğunluğu ve dolayısıyla haritalarda gösterilen basınç ve sıcaklık dağılımlarının güvenilirliği geçmişe gidildikçe azalacaktır.

Linke tıkladığınızda aşağıda kırmızıyla belirttiğim Reanalysis sayfasına gitmiş oluyorsunuz. Karşınıza şu görüntü gelecek:

Yılı, ayı, günü ve görmek istediğiniz parametreyi seçin. Bodendruck, Almanca yer seviyesi basıncı demek.

Sayfanın başına döneyim

FreeMeteo Arşivi

Nasıl yapmışlar bilmiyorum, ama FreeMeteo adlı şirket Türkiye’nin birçok merkezinin günlük hava durumu arşivini ele geçirmiş. Buradan bakabilirsiniz; yılı, ayı ve istasyon ismini değiştirmeniz yeterli.

Sayfanın başına döneyim

Wunderground Arşivi

Yazım aşamasında…

Uydu Görüntüleri Arşivi

Yazım aşamasında…

Sayfanın başına döneyim

Reklam

Veri / İklim Arşivleri” üzerine 3 düşünce

Yorumlar kapalı.