Ekim’de Kış


– Bir Santiago raporudur. –

Bu hafta sonu Polonya ve Beyaz Rusya’ya yerleşen yüksek basıncın etkisiyle Sibirya’dan Balkanlara muazzam bir soğuk akışı olacak (Aynı geçen sene olduğu gibi).

500 hPa sıcaklıklarını incelediğimizde -30C’lik dar bir bandın (yer yer -35C :) ) oldukça güneye indiğini görüyoruz. Bana göre bu denli bir soğuk Ekim ayı için (özellikle ilk yarısı) çok zor gerçekleşebilecek bir durum. Zira son 40 yılın arşivlerini kontrol ettiğinizde, bu sistemin Ekim ayının ilk yirmi gününde gelen en soğuk hava kütlelerinden birisi olacağını görebilirsiniz.

Sistem modellerde görünmeye başladığında, kuvvetli soğuma ve sıcak denizin etkileşimi sonucu deniz etkisiyle oluşabilecek yağışlar göze çarpıyordu. Modeller sistemi zamanla Batı Karadeniz’den Balkanlara doğru kaydırınca, soğumanın merkez üssü de bize biraz uzak kaldı. Fakat bununla beraber gelişen alçak basınç merkezleri sayesinde yağış miktarı da oldukça arttı.

Soğumanın ve alçak basınç merkezinin kesiştiği yerler bu sistemin heyecanını en yüksek yaşayacak yerler olacak. Modellere göre bu yerler Marmara’nın kuzeyi ve Batı Karadeniz.. Gerek 850 hPa sıcaklığı ile deniz suyu sıcaklığındaki yüksek fark (yaklaşık 20C), gerekse alçak basıncın konumu itibariyle bu bölgelerde kuvvetli sağanak geçişleri görülecek..

GFS 14 Ekim 12Z çıktısı Salı gecesine kadar İstanbul’a 85mm yağış öngörmüş.. Biraz kuzeyde, Türkiye-Bulgaristan sınırının açıklarında durum çok daha heyecan verici, 140mm.. Yağışı son güne kadar takip etmek gerekli, kuvvetli yağış çok dar bir alana sıkıştığından sistemdeki en ufak bir oynama bile yağışın konumunu etkileyecektir…

Diğer önemli bir nokta da, Pazar gecesi ve Pazartesi sabah saatlerinde İstanbul’da ve Batı Karadeniz’de rüzgarın hızı 60-70 km/h olarak öngörülmüş..

Karla karışık yağmur ve kar ise Trakya’nın yüksek ilçeleri, Batı Karadeniz’in yüksekleri ve Güneydoğu Marmara’nın yükseklerinde görülebilir… Mesela Kırklareli ilçesi Kofçaz’da pazar günü 1.4C en yüksek sıcaklık ve 35-40 mm yağış bekleniyor… Pazartesi sabahı medyada Kırklareli’nden enteresan görüntüler ve haberler duyabiliriz… Artık bekleyip sistemin tadını çıkaralım…

Yeni yorumlarınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz, cevaplarınız için lütfen cevabı vermek istediğiniz yorumun altındaki ‘Cevapla’ düğmesine tıklayın. Teşekkürler.

Reklam

Ekim’de Kış” üzerine 201 düşünce

 1. Baki Berk KAYALAR

  Ekim ayına dair kendi tespitlerimi yazmak istiyorum.

  10 Ekim 2011 sabahında Sicilya’ daki Etna Dağı’ nın yaklaşık 1000 metre rakımlarına kadar kar yağdı. Bazı yüksek kasaba ve bağ evleri kar tuttu, ama gün içinde hepsi eridi. Kışın en soğuk zamanlarında bile kar örtüsünün nadiren görüldüğü yerler bu ayın başında kar gördü. Bu linkte bir webcam görüntüsü var.

  Etna’ nın zirve bölgesine bu sene ilk kar 20 Eylül 2011′ de yağdı. Geçen sene ilk kar 10 Eylül 2010′ da yağmış.

  Gelelim yurda.

  Eylül ayında İzmit’ te hava oldukça yavan geçti. Cengiz Topel Havaalanı’ nda 4 dereceye kadar sıcaklıklar kaydedilmiş olsa da İzmit merkezinde 12 derecenin altına hiç inmedi.

  15.10.2011 Cumartesi günü Kartepe’ ye ilk kar yağdı. Yağış az olduğundan, yağan kar şehir merkezinden pek belli olmuyordu. 18 Ekim’ deki daha güçlü soğuma sonrasında karın tazelenmesiyle birlikte 16 Ekim tarihinde zirvedeki karların göründüğü bir kaç fotoğrafı yakalamayı başardım.

  18 Ekim günü resmen kış günü gibiydi. Gerçekten çok üşüdüm. Sıcaklık 5.5 dereceye kadar düşmüş. Daha çok düşüp, gece sulu kar görmeyi umdum, ama sıcaklık yükselince hayallerim Kartepe’ ye yağdı.

  O günlerde parçalı bulutlu ve yağış geçişli olmasını hayal ettim. Bu gibi parçalı bulutlu geçişlerde 10 dereceye yakın sıcaklıklarda bile kar yağışı görülebiliyor.

  Akabindeki güneşli günlerde İzmit’ te 7 dereceden düşük sıcaklıklar yaşanmamasına rağmen, topu topu 10 kilometre uzaklıktaki Cengiz Topel’ de 18 Ekim gecesi -2.1 derece ölçülmüş. Bugünlerde sis olmasını umdum, ama olmadı. Sis olursa toprak ve suyun soğuması, dolayısıyla takip eden sistemlerin daha soğuk geçmesi daha kolay olacaktı. Canımız sağ olsun.

  Cevapla
 2. BAHADIR

  Tekirdağ merkezde sabah kar yağışını gördüm. Bazı arabalarda çok ince bir beyazlık vardı. Saat 16:00’ya kadar karla karışık yağdı.

  Cevapla
 3. nehrk

  Yarından itibaren bizi etkilemeye başlayacak güneyli hava akımının etkisiyle sıcaklıkların akşam saatlerinde yükseleceğini bekliyordum, gelgelelim öyle olmuyor. Hadımköy’de hava 3 derece; kuru, ağızdan duman çıkartan bir ayaz var. En sevdiğim hava…

  Cevapla
 4. emre

  İstanbulda 18-10-2011 tarihinde ölçülen en düşük sıcaklıklar

  Bakırköy AHM 4,8
  Florya 4,4
  Göztepe 5,5
  Sarıyer 4,0
  Eminönü 4,8
  Kilyos 5,1
  Kartal 6,0
  Şile 5,5
  Samandıra 4,7
  Pendik Sabiha Gökçen 5,3
  Levent 3,7
  İstinye 4,1
  Çatalca 3,2
  Beylikdüzü 1,8
  Çatalca radar istasyonu 0,3

  Uzun yıllardır görülen en düşük minimum sıcaklıklardan birisi gerçekleşti.

  Cevapla
  1. Havadelisi

   Aşağıdaki grafik Göztepe’de 1930-2006 arasındaki Ekim aylarının her birinde ölçülen en düşük sıcaklıkların seyrini gösteriyor. Klimatolojik olarak dün gece epey sıradan gözüküyor. Siyah çizgi bütün değerlerin ortalaması.

   Bir de dün ölçülen maksimumlara bakacağım.

   1

   Cevapla
   1. Santiago

    🙂

    Hocam Beylikdüzü Florya’dan 2C, Başakşehir’den 1C daha soğuk bir yer.. 2005 Şubat efsanesinde Beykent – Beylikdüzü civarlarında 50-60cm kar vardı, bizzat yerinde tespit etmiştim 🙂

    Cevapla
     1. çihiro

      Bence gayet komikti. Hava, hava, hava… o da sıkıyor bazen 😀 Arada böyle çıkışlar yap hocam 😉

      Cevapla
   2. emre

    Gerçekten anlayamadım bu resimle neyi kastettiniz, düzenli bu siteye yazan biriyim, yaklaşık 11 yıldır Beylikdüzü’nde günlük kayıt tutan biriyim, bu bölgenin İstanbul’un tartışmasız en soğuk yeri olduğu herkes tarafından biliniyor, elimde bölgenin 10 yıllık datası var.
    ekim 2011
    1
    yıllık ortalama ve minimum
    2
    yıllık maksimum
    3

    Emeğimi böyle dalgaya almanız beni üzdü gerçekten.
    Madem bilimsel şeyler bu şekilde hafife alınıyor diyecek bir şey yok.

    Cevapla
    1. Havadelisi

     Özür diliyorum yanlış anlaşılacağımı düşünmemiştim, ayrıca ben ölçtüğünüz değerden şüphe de etmedim aslında, dün akşam biraz dalgacı bir ruh halindeyken sizin yorumunuzu görünce sosyal medyada aslında epey bilinen bu resim geldi aklıma (kendim yapmadım), güleriz diye öylesine koydum.

     Emeğiniz inanın çok değerli ve bulunduğunuz bölge için belki de en güvenilir kayıtlar sizdedir. Yorumlarınızı her zaman bekleriz, tuttuğunuz kayıtlar irili ufaklı bir sürü çalışma için çok yararlı olacaktır.

     Ama lütfen bilimsel şeyleri hafife aldığımı söylemeyin, blogu uzun süredir takip ediyorsanız bunu benim için söylemenin epey bir haksızlık olacağını da takdir edersiniz…

     Tekrar teşekkürler.

     Cevapla
    2. ozan DENİZ ETKİSİ

     Bu arada ortalamalarda bir şey dikatimi çekti. 2000’li yılların en karlı 2 kışı olan 2004 ve 2006 kışlarından önceki ekim ortalamaları diğer yıllara göre oldukça düşük. Yani 2003 ekim ve 2005 ekim. Bu seneki kışla ilgili bir fikir verebilir sanırım.

     Cevapla
     1. Havadelisi

      Önceki yıllara da bakmak lazım ama… http://climexp.knmi.nl/data/ta17062.dat

      1951 Ekim’i çok soğukmuş ama 1952 kışında pek bir numara yok, mesela… “Nedensellik” olmadan istatistiğin zaten bir anlamı yoktur. “Neden şöyle olunca böyle oluyor”un cevabını verebilmek gerekir, gerçekten şöyle olunca böyle oluyorsa.

      Cevapla
     2. gvm

      “correlation does not imply causation” diyor yabancılar, yani iki olayın peşi sıra gerçekleşmesi bunlardan birinin diğerinin sebebi olduğunu göstermez.

      geçen sene de sıcak kasımları soğuk kışların takip ettiğini gösteren bir yazı yazmıştı santiago hatırlarsanız, ama sonuç malum hüsran oldu. arada mantıklı bir sebep-sonuç ilişkisi yoksa umutlanmamak lazım bence.

      Cevapla
    3. havaankara

     Hocam, umarım Ozan Hoca’nın yaptığını gerçekten emeğinizle dalga geçiyor şeklinde algılamamışsınızdır. Böyle bir şey sitedeki herkesi üzer. Zaten dün 18.30’da şaka olduğunu yazmış Ozan Hoca. Sitede arada bir bu tarz espiriler olması bence daha güzel olur. İnşallah siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur.
     Açıkçası site benim sitem değil. Çok bir şey kattığımı da zannetmiyorum. Yazdığım bir çok şey olan biteni anlatmaktan ibaret. Onun için site üzerinde neredeyse hiç hakkım yok, belki çok kunuşmaya da hakkım yok ama buna rağmen siteye yazan arkadaşlar arasında böyle yanlış anlamalar nedense beni çok üzüyor.

     Cevapla
  1. Havadelisi

   Şaka tabii, inandım ben 🙂 Hayatımda herhalde ilk kez Ekim ayında kendi rızamla atkı takarak dışarı çıkacağım birazdan, daha ne olsun!

   Cevapla
   1. Semih

    Tuzla’da ise 3.8 dereceye kadar düştü. Şu anda 5.4 derece ve zayıf yağış var.
    Moda’da yaşamak bir hava delisi için gerçekten zor 🙂

    Cevapla
 5. Santiago

  Başakşehir hala 3C.. Yağış yoğunlaşınca hemen karla karışık yağmura çeviriyor..

  Cevapla
 6. KRAL

  Bugün Gaziantep de sistemden payını aldı. 17-18 derece sıcaklık var. Sıcaklık sabah 12-13 derecelerdeydi. Şu anda aralıklı olarak sağanak yağış görülmekte. Nisan ayından bir not aktarayım ben de. 12 Nisan 2011’de Gaziantep kar almıştı. 850 hpa’da sıcaklık -2 dereceydi. Gaziantep’te rakım 850 metre. 500 hpa’da yanlış hatırlamıyorsam ise -25 ile -30 derece arası bir sıcaklık vardı…

  Cevapla
 7. Havadelisi

  Bir değerlendirme yapmak gerekirse… İstanbul’un hiçbir noktasına kar yağacağını düşünmüyordum, Kayışdağı fotoğrafı beni çok şaşırttı. Rüzgarın batı bileşeni güçlü olduğunda (günbatısı / karayel) bu mevsimde bile denizlerden yükselen ısının (deniz 19 derece) işin içine pek karışamadığını ve üst seviye soğuğu gayet kıytırık da olsa kar yağabildiğini bir kez daha teyit etmiş olduk (benzer şeyler geçen sene sanırım Aralık ayında da olmuştu ama ilgili yorumları bulamadım, bulan olursa linkleri cevap olarak atsın). Demek ki 850 mb sıcaklığı -5’ten biraz daha düşük filan olsa şehrin oturulan yükseklerinde de (sedece Kayışdağı, Aydos’ta değil) kar görebilecekmişiz. Bunda bile Santiago Başakşehir’den %30 sulu kar bildirdi 🙂 Yer şekilleri ve deniz ilişkisi bakımından benim yorumum böyle.

  1

  Bunun haricinde olan biten genellikle beklentilere yakındı, soğuk önce iç-batı bölgelere girer gibi yaptı, Kütahya civarında kar yağışı görüldü ama ikincil alçak basıncın oluşmasıyla güneydeki hava iç kesimleri tekrar ısıttı. Trakya’da dar (ve yüksek) bir alanda örtü yapan kar gözlendi, belki oranın sürprizi de Kırklareli şehir merkeziydi ama yağış yoğunluğunun azalmasıyla hava ısındı ve kar çabucak yok oldu.

  Bu kış da umarım “erken öten horoz” olmaz.. Aklıma hep 2006 Kasım başındaki kar ve o lanet 2007 kışı geliyor. Son derece mevsimsiz bir soğuk var Marmara bölgesinde. Türkiye’de geçirdiğim son kış (2007) berbattı İstanbul’da, döndük bakalım şimdi n’olacak…

  Diğer hava delilerinin de yorumlarını beklerim.

  Cevapla
  1. cemal

   Gerçekten çok ilginç bir sistemi geride bırakmak üzereyiz. Dar bir alanda da olsa ekim ayının ortasında 20-30 cm kar birikiminin 400-500 mt’lerde olması her zaman bizim enlemlerde görebileceğimiz bir doğa olayı değil. Yalnız her ortamda kullandığım bir söz vardır “Meteoroloji’de normal diye bir şey yoktur”. Karayel İstanbul’u karasallaştırıyor. Bu rüzgarı bu yönüyle değerlendirmek daha doğru olur.

   Cevapla
  2. Ömer Gül

   Çok enterasan hava olayları yaşıyoruz. Gerçekten bu derece soğumanın kuvvetli olmasını beklemiyordum. Bu gece meşhur 20 EKİM 1972 en düşük sıcaklık değeri 2.2 C rekorunu egale etmemiz hava açarsa mümkün olabilir diye düşünüyordum ama Thıcness değerleri yükseldiği için rekor gerçekleşmeyecek gibi gerçi istanbul havası bugün olduğu gibi süprizleri sever haksız mıyım ozan abi. 🙂

   Cevapla
  3. White Fox

   İstanbullu olmadığım için, pek yorum yapamayacağım, burda da bugün 12Z’ye ait balon ölçümü sonucu var, 850 sıcaklığı -4,3 ölçülmüş…Şu deniz sıcaklığında -4 civarının bunları yapabileceğini test etmiş olduk. Thickness ve diğer yukarı atmosfer verilerine göre NAE modelinde oldukça başarılı bir performans izlediğimiz düşünüyorum….

   Ankara’yı bu gece buzlanma bekliyor, ağaçların çiçeklerin genel olarak son canlı günüydü. Şimdiden Elmadağ -3 derece, hava da açtı….İstanbul’da ise gece şuankinden daha soğuk olamaz gibi..

   Cevapla
  4. havaankara

   Hocam, ben Ankara için dün akşam daha fazla soğuma bekliyordum. Beytepe’de sıcaklık 8 derece idi ve radara baktığımda yağmur geliyordu. Yağmurun geldiği yerdeki sıcaklara bakmak hiç aklıma bile gelmedi. İçimden diyorum, yağmur başlar, sıcaklık düşmeye başlar, gece biraz daha düşer, havada da olsa kar görürüz. Yağmur başladı, sıcaklık hiç düşmedi. Bir ara yağmur kesildi, sıcaklık yükselmeye başladı. O zaman baktım sıcaklık haritasına, yağışın geldiği yönde sıcaklıklar zaten daha yüksekmiş. Sebebini de siz belirtmişsiniz zaten. Aslında Ankara’nın çok yakınına kadar gelmiş kar, ama kapıdan dönmüş. (tutmasa bile havada görseydik ya 😦 ) Ama Ekim ortasında böyle bir heyecan yaşamak bile çok güzel.
   İnşallah soğuk bir başlangıç, ılık kış gibi birşey yaşamayız. 2010 yılı 1880’den bu yana en sıcak yıl olmuş. Bu yıl da dünya genelinde ılık geçiyor. Ama geçen seneye göre birazcık daha iyi. Bunu da hesaba katarak inşallah ılık bir kış yaşamayız diyeceğim. Aslında dünyanın ortalama sıcaklığı geçen seneye göre daha düşük demek Türkiye’de de böyle olacak demek değil. Geçen seneye göre ortalama olarak çok az fark varken bölgesel koşullar çok daha önemli. Ortalamaları bile yaşasak iyidir, fazlası olursa da hayır demeyiz tabi ki 🙂 Mevsimsel tahminlerin güvenilirliği ne kadar da az olsa genel olarak Türkiye’nin olduğu bölgeyi ortalamalar civarında gösteriyorlar, ki bu da bence iyi haber. Yazı ortalamalarda geçirmişiz ülke olarak, kışı da ortalamalarda geçirirsek fena olmaz. (santiago’dan istatistiki çalışmalarını bekliyoruz 🙂 )
   Son olarak, modeller 7-8 gün sonrası için bir sarkma daha öngörüyor. 7-8 gün çok uzun bir süre olduğu için olur mu olmaz mı, yeteri kadar güneye iner mi inmez mi, üstümüze mi iner yoksa daha doğuya mı, çok birşey söylenemez. Zaten benim söyleyeceğim farklı, şu anda görünen Batı Rusya’nın kuzeyinde 850 hPa’da -10, -15’lerin oluşacağı yönünde. Geçmek üzere olduğumuz sistemde merkezde bile -5 yer yer oluşmuştu. Acaba bu sistem ay sonuna doğru gelmiş olsaydı, neler yaşanırdı acaba?

   Cevapla
 8. Santiago

  09:20 UTC itibariyle Atatürk Havalimanı günlük sıcaklık ortalaması (00:20-09:20) 5,84C.. Son 41 yıllık verilere göre en soğuk gün 6,05C ile 30 Ekim 1987..

  En soğuk Ekim günü rekoru gelebilir, gelmese bile çok yaklaşır..

  Cevapla
 9. mehmet ulu

  bursa soğukpınar köyünde etkisini artırmaya çalışan bir kar yağışı var. çalılar ve arabaların üstü beyazladı, yağış çok inceydi ama kalınlaşmaya başladı. fotoğraflar akşama…

  Cevapla
 10. ALKIM

  Bu erken soğuktan, fırtınadan ve yağmurdan çok da hoşlandığımı söyleyemeyeceğim. Hayatı çok zorlaştırıyor. Daha adam gibi kışa 2-3 ay var. Erken havaya girmenin yanında ısınma sorunu, trafik keşmekeşi, rüzgar gürültüsünden uyuyamama gibi günlük yaşamı etkileyen tarafları var. Daha ekimin ortasındayız ama aralık havası yaşamaya başladık. Bazılarının ön gördüğü gibi soğuk kışın habercisi olacağını bilsem tamam sesimi çıkartmayacağım ama öyle bir genel geçerlik de söz konusu değil. Kısacası mümkünse 18-20 derecelere geri dönelim. Şu bayramı da ılık geçirelim. Sonra yavaş yavaş soğusun. Geçirdiğim son 36 saatin ardından temennilerim bunlar. İnsani yönüm ağır bastı bugün.

  Cevapla
  1. Havadelisi

   Valla haklısın. Yurt dışından misafirlerim geldi yine dün akşam, Ekim’de gelin hava şerbet gibi olur demiştim, havaya bak. Dondu insanlar. Ayrıca Beyoğlu da bomboştu, millet içeri kaçmış. Ama böyle erken soğukların ardından illa ki yaz geliyor bir süreliğine. Bence de, her şey dengeli güzel.

   Cevapla
   1. Ömer Gül

    Yok değil Ozan abicim kayışdağı bu sabah fotosu 🙂

    Haber kanallarında ntv’de de verdi. Gerçekten İstanbul için benim açımdan harika bir sistem oldu Ozan abim hava delisi olduğumuz için müthiş geliyor bana böyle sistemler 🙂

    Cevapla
  1. Hakan Güven(Karcı Hakan)

   Sabah saatlerinde Aydos tepesi de beyazlamıştı. Şu an o karlar erimiş durumda.

   Cevapla
 11. Santiago

  Rüzgarın batıya dönmesiyle sıcaklıklar 1C-2C daha azaldı. Sabah evden (Florya) çıktığımda sıcaklık 4,5C’ydi. Başakşehir 3,5C ve %70’i yağmur olmak üzere karla karışık yağmur vardı.. Yağış çok kuvvetliydi..

  Cevapla
  1. White Fox

   Bu gözlemini ve çeşitli (çeşitli kaynaklardaki) rivayetleri göz önüne alırsak, NAE modeli thickness tahmininde GFS’ye göre çok daha başarılıydı. Hatta 1300 gdm sınırını İstanbul’a sokan tek model de oydu.

   Cevapla
 12. evren

  istanbul’da rüzgar güneyden esmesine rağmen sıcaklıklar neden yükselmiyor? şu an 6.2 derece diyor balmumcu rüzgarın kuzeye dönmesi sıcaklıkları daha düşürür mü? bir de gün içinde rüzgarın sürekli yön değiştirmesi neden kaynaklandı acaba. radara baktığımızda marmara da rüzgar yönlerinde okların her biri farklı telden çalıyor bu neden kaynaklanıyor. kafama takılan sorular cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  1. Havadelisi

   Aslında soğuk cephe geçeli ve hava soğuyalı çok oldu, ama sıcak denizden ve daha başka dinamik şarttan ötürü ikincil alçak basınçlar oluşuyor. Bu irili ufaklı alçaklar da rüzgarın yönünü değiştiriyor, ama bunların etrafında dolaşan hava hep soğuk. Bu yüzden rüzgar tekrar kuzeye döndüğünde sıcaklık düşmeyecek, düşse bile az düşer. Taş çatlasa 5 derece olur. Hadımköy’de yoğun yağışta 3-4 olur belki… Ama kar yağışı imkansız, onu soruyorsanız…

   Cevapla
   1. evren

    peki sistem ömrünü tamamladı mı bu gece ve yarın istanbul’da etkili yağış olabilir mi? rüzgar karayele dönücek mi ve sea effect olucak mı?

    Cevapla
    1. Havadelisi

     Şu an yağış yer yer var zaten. İstanbul’da yarın da yağış olacak, rüzgar günbatısı ağırlıklı karayele dönecek, sistem henüz ölmedi.

     Cevapla
 13. Havadelisi

  İstanbul Kadıköy’de an itibariyle hamleli ve uğultulu bir rüzgarla birlikte (lodos) yağmur başladı, sokaktan tangır tungur sesler geliyor, sıcaklık 9 derece. Bu sıcaklık şu anda İstanbul’un ve hatta Marmara bölgesinin en yüksek sıcaklığı ve önümüzdeki kış mevsiminde çekeceğim karın ağrılarının bir habercisi gibi.

  Yağmur sokak lambasının altında savrularak kar hissi veriyor. Belki de bunu sevmeyi öğrenmeliyim.

  1

  Cevapla
 14. Commandouz

  Şu an Bayrampaşa’da müthiş bir yağmur ve rüzgar var. Yaklaşık bir buçuk saattir de devam ediyor. Aynı süre diliminde Fatih’te yağış olmaması da ilginç. (Mesafe 4-5km.-1.5 saat)

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   İstanbul’da yaşayanlara kolaylıklar diliyorum. 🙂 Mesafe 4-5 km ama ulaşım süresi 1,5 saat!! İnanılır gibi değil. Bizim Marmaris uzay – zaman ölçümüze göre bu süre max. 10 dakika. 🙂 Görecelik yasası işliyor..

   Cevapla
   1. Commandouz

    HA HA.Ben bi buçuk saati yağışın süresi olarak yazmıştım. Ama çoğu zaman Bayrampaşa’dan Taksim’e 1 saat 10 dakkada giden biri olarak yorumun aklıma geldikçe gülüyorum.

    Cevapla
 15. tengizman

  Küçükçekmece’de yaklaşık yarım saattir etkili sağanak var. Bu sene gördüğüm en şiddetli yağmur diyebiliriz. Geçen martta yağan kar sağanağı gibi, darısı aralık, ocak ve şubata.

  Cevapla
  1. Santiago

   Marmara Denizinden çok ağır hareket ederek gelen kütleler lodos fırtınasıyla beraber gerçekten müthiş yağış bırakıyor.. Deniz suyu 19C civarında, 850 hPa ise -3C civarında.. Deniz yağışın etkisini artırıyor sanıyorum.. Olabilir mi hocam? Yağış Kadıköy’e gelince şok olacaksın, o derece yani 🙂

   1

   Cevapla
   1. Havadelisi

    Taksim’deydim, şimdi geldim. Biraz batıda bir şeylerin olduğu gökyüzünden belliydi, çok güzel görünüyordu.

    Söylediğin gibi olabilir. Müthiş güzel bir bant. Bu arada güneyden gelip de sürekli böyle aynı yeri döven bir bant gördüğümü hatırlamıyorum hiç.

    Bu arada “anemodulion” blogun yeni editörü senle birlikte.

    Cevapla
    1. anemodulion

     Teşekkür ederim arkadaşlar. Hoşbulduk. Ama ben zaten hep burdaydım 🙂 Blogun en eski havadelilerinden havadansudan, küllerinden yeniden doğdu 🙂 🙂

     Cevapla
   2. anemodulion

    Beklediğim gibi olmadı Beşiktaş’ta. Yağış bandı Eyüp’ün batısında güneyden kuzeye aktı durdu , biz de hafif yağışla idare ettik yine.

    Cevapla
 16. nehrk

  DMİ’nin son durum raporlarına göre Çorlu’da kar sağanağı var. Rüzgarın da kuvvetli olacagını düşünürsek güzel manzaralar ortaya çıkıyordur. Ee manzaraları fotoğraflayıp da bizimle paylaşmak Ozan Deniz Bey’ e düşüyor. 🙂

  Cevapla
   1. Trakyalı

    Yaklaşık bir saattir Tekirdağ’ın civar tepelerini dolaşıyorum. Tekirdağ – Malkara ve Tekirdağ – Muratlı yollarının normalde en çok kar alan noktalarına gittim. Tekirdağ merkezde sıcaklık 4.0 civarında yağmurluyken, en yüksek noktalarda sıcaklıklar 2.0 ve 2.5 dereceydi ve sulu kar vardı. Çorlu’yu bilemiyorum ama 2 derecelik sıcaklık kar oluşumu için yeterli değildi Tekirdağ ve tepelerinde.

    Cevapla
  1. ozan DENİZ ETKİSİ

   Sabaha karşı 4 gibi yoğun kar vardı. Fakat hiç bir birikim göstermediği için fotoğraflamadım. İnşallah 1 Kasım sisteminde bol bol fotoğraf göndereceğim.

   Cevapla
 17. havaankara

  Haberleri izliyorum. Kar görüntüleri var. Edirne Merkez’i gösteriyor. İçim gidiyor ya. 😦

  Cevapla
 18. White Fox

  Beytepe İstasyonu’nun da verilerine göre, şu anda başkent sıcak cephe ile karşı karşıya…

  1

  Rüzgar keşişlemeden eserken günün en yüksek sıcaklığı şu sıralar ölçülüyor…

  Cevapla
  1. havaankara

   Evet, akşam üzeri yağan güzel yağmur başlarken sıcaklık 8,2 derece idi. Yağmur geçene kadar hiç düşmedi, yağmur biraz kesilince de yükselmeye başladı. Bu gece için kar ümidim vardı. 3-4 derecede kar görebiliriz diye bir düşüncem vardı. Ama artık kalmadı. Aslında batımızda soğuk bir hava var ama malesef rüzgar batıdan gelmiyor 😦

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s