Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklamlar

16.232 Responses to Atış Serbest


 1. İzmir radarının en acı görüntüsü 😦

 2. İstanbul’un Fatih ilçesinde dün gerçekleşen yağışın miktarı İBB ile MGM arasında bir polemiğe sebep olmuş. İBB sözcüsü Murat Ongun MGM’yi eleştirmiş ve metrekareye 124 kg yağışın aşırı yağış sınıfına girdiğini lakin MGM’nin kuvvetli yağış uyarısı yaptığını söylemiş. Bana bu eleştiri haklı gibi geliyor. Çünkü MGM’nin kendi yayınladığı yağış sınıflandırmasına göre metrekareye 21-50 kg arası yağış kuvvetli yağış sınıfına giriyor. 100 kg ve üzeri yağışlar ise aşırı yağış sınıfına giriyor. Fatih’teki yağışın miktarı 124 kg ve bu yağışın 103 kilogramı 1 saat içerisinde yağıyor. MGM de İBB’ye cevap vermiş ama yine demiş ki biz kuvvetli yağış uyarısını yapmıştık. Buradaki soru şu olmalı bence: Kuvvetli yağış uyarısı yapıldı ama aşırı yağış uyarısı yapıldı mı?

 3. Bugün Kuzey İstanbul’da sis havuzu ve konvektif kütleler 🙂 4. Dün Avrupa Yakası açıklarında 6 adet mikro deprem olmuş.
  Marmara’nın son yıllarda bu kadar durgunlaşması cidden çok düşündürücü. 3 büyüklüğündeki depremi bile unuttuk.

 5. Bugün İstanbul’un Fatih ilçesine gerçekten de ekstrem boyutta bir yağış düşmüş. Sadece bir saat içerisinde metrekareye 102.6 kg yağış düşmüş. Üstelik 10 dakikalık zaman içerisinde düşen yağışın miktarı 26.4 kg olmuş. Eğer ölçümlerde herhangi bir hata yoksa bu tam bir doğal afettir. Özellikle yaz aylarında sıcak denizlerin etrafını sardığı İstanbul bu tür ekstrem yağışlarla daha çok karşılaşacak gibi duruyor. Meteorolojide 12 saat içerisinde 100 kg yağış aşırı yağış sınıfına girer ve en tehlikeli yağış sınıfı budur. Bugün İstanbul/Fatih’te 1 saat içerisinde 100 kg üzeri yağış düşmüş. Olayın ne kadar tehlikeli olduğu buradan belli.

 6. An itibariyle kırmızı kütle beni vuruyor. Sanki şelalenin altında gibiyim, inanılmaz bir yağmur var. Annem Yenikapı Marmaraya giderken yolda mahsur kalmış. Bizim evden orası ayakla 5dk. mesafe ama her yerden sel akıyor mağazaya sığınmış. Belki su baskını haberi gelir, abartmıyorum dakikalardır aralıksız yağıyor.

 7. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

  Aniden oluşan fırtınalara bayılıyorum.
  -Çatalca-

 8. Ankara evvelki gece tarihinin en sıcak gecesini geçirmiş. Gündüz sıcaklık rekoru kıramadık ama gece sıcaklık rekorunu kırmışız. Gerçekten de çok tuhaf bir geceydi Ankara için. Bugüne dek yaşanmış en sıcak gece olarak kayıtlara geçen o gecede hem fırtına çıktı hem de ara sıra yağmur da atıştırdı.

 9. Onur Öztürk dedi ki:

  Bugün Sivas’ta ağustos ayı rekoru kırıldı. Daha önce 39.4 olan maksimum ağustos ayı sıcaklığı bugün 39.9 C olarak gerçekleşti. Dün de Yozgat’ta ağustos ayı rekoru kırılmıştı. Bu değer 37.2 iken, dün 37.4 C oldu.

  https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?k=H&m=SIVAS

  • Bu haber Türk medyasının özeti gibi.

   • Sıcaklık gölgede ölçülür ama bunlar güneşin altında ölçüp tık almak için böyle uyduruk haberler yapıyorlar. Mynet de yaz kış her gün muhakkak meteroloji uyardı diye bir haber uyduruyor. Aynı takvim’in her gün emekliye zam müjdesi haberi uydurması gibi. 😀

    Örneğin bugünkü uyarısına bakın. Meteoroloji’den İstanbul uyarısı diye başlık atmışlar.
    Habere tıklıyorsun içerinde şu yazıyor;

    Bugünden itibaren yağışlı sistemin etkisine giren İstanbul ve çevresinde yarın ve cumartesi günü sıcaklıklar 2 ila 4 derece azalarak mevsim normallerine inecek.

    Sıcaklar mevsim normallerine inecek ama haber başlığı istanbul’a uyarı. 😀

  • 6 Temmuz 2018 tarihinde de aynı haberi yapmışlar ve ne enteresan ki yine o tarihte de 61 !!! dereceyi görmüş 😁😁😁

 10. Gece 01:15 itibariyle Mekke 33, Riyad 33, Medine 34, Ankara/Keçiören 34 derece 😀

 11. Onur Öztürk dedi ki:

  Bugün(14 Ağustos 2019) Kırşehir’de tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki değer: 40.2 C, bugün ise 40.5 C maksimum sıcaklık gerçekleşti.
  Kaynak: MGM gerçekleşen en yüksek sıcaklıklar listesi.

 12. Bu ne demek biliyo musunuz? azor sürekli orta Avrupa ve İskandinavya ya çıkacak. Bizim coğrafyada tepki alçak basınci oluşup yukarıdaki soğukları bize çeker.
  Haritaya dikkatli bakarsak zaten Orta Avrupa’yı kurak göstermiş ve Aynı şekilde İskandinavya da öyle. Yani azor o çevrelerde etkili olacak.

 13. DevHunter dedi ki:

  Batı Karadenizde upwelling var. Derinlerdeki soğuk su yüzeye çıkmış. Bazı sabahlar bu yüzden siste oluşuyor.

 14. Öncelikle iyi bayramlar…
  Son ECMWF ve IRI uzun vade güncellemeleri önümüzdeki kış için güzel sinyaller vermekte.. Her iki tahmin de kış ayları için normallerinde sıcaklıklar gösteriyor. (Şimdilik).. Elbette değişim olası olmakla beraber 1981 – 2010 ortalamaları baz alınarak “normallerinde” bir kış tahmini mutlu etmekte çok erken olsa da..
  İç bölgeler bugün ve yarın bu yazın en sıcak günleri ile sınanacak.. Perşembe gününden itibaren ise örneğin Ankara için sıcaklıklar 27 – 31 dereceler arasında gidip gelecek gibi görünüyor. En fazla % 20 civarında seyreden nem karasal iklimin en güzel yanı bu sıcak günlerde.

 15. MGM’deki deniz suyu sıcaklıkları en azından bulunduğum Kandıra’da yanlış değil doğru. Soğuk su yüzünden 10 dakikadan fazla denizde durmak mümkün değil. Deniz bomboş yüzen yok, plajlar tıklım tıklım herkes güneşleniyor.
  https://bburaks.files.wordpress.com/2019/08/screenshot_20190813_115752_tr.gov_.mgm_.meteorolojihavadurumu-01.jpeg?w=338&zoom=2

 16. Türkiye’de en şiddetli karasal iklimin hüküm sürdüğü yer Sivas’ın Kangal ilçesi olabilir. Baksanıza gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı tam 28 derece!

  Bu arada çarşamba ve perşembe günleri Ankara dahil İç Anadolu yılın en sıcak günlerini geçirecek. Ankara 40 dereceye yaklaşacak. Temmuz ayındaki serin havaların acısı çıkıyor anlayacağınız.

 17. Herkese selam! Kış mevsimin de gelen, yaz mevsiminde kaybolan ben 😂 İnşallah bu sefer temelli dururum. Bölgem de havalar gayet sakin, aksiyon sıfır. Bildirilecek başka birşey yok. Tüm inananların da kurban bayramı mübarek olsun.

 18. Salı günü Güneydoğuda 850 hpa 35-36 derecelere kadar çıkacak.45 dereceler havada uçuşacak 46-47 dereceler de görülebilir.

 19. Bu yaz İstanbul da doğru dürüst bir aksiyon yaşayamadık. 😦

 20. Ağustos ayının ilk serin ve yağışlı hava dalgası yolda…(20-23 Ağustos)
  Orajı istiyorsak sicak havalara katlanmak zorundayız.
  Selametle.

 21. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

  Sıcak yaz günlerine, serinletici fotoğraflar.
  1987’de Çatalca merkez böyleydi…


 22. Avqustun 5-də Bakıda və Abşeron yarmadasında güclü külək müşahidə olunur. Ekologiya və Təbii sərvətlər Nazirliyi bildirir ki, küləyin sürəti saniyədə 23-28 metrə çatıb. Nazirliyin yaydığı məlumata görə, avqustun 5-də bəzi yerlərdə küləyin sürətinin saniyədə 30-35 metrə çatması gözlənilir.
  1 metre/saniye = 3,6 km/saat = 1,945 knot

  Yazıyı çevirmedim az çok anlaşılıyordur. 😀

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s