Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.748 düşünce

 1. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  2021 Mart ayı analizi:

  Soğukçuları memnun eden, ılıkçıları bir hayli üzen Mart ayı analizi geç de olsa siz değerli hava delilerinin karşısında! 😀
  Bilindiği üzere ülkemizin batısında, bu kısımda Atatürk Havalimanı’nın meteorolojik verilerini esas alarak 2003 ve 2005’ten beridir (2003’te Mart ayı sıcaklık ortalaması 5.6 derece iken, 2005’te 7.1 derece idi) en soğuk Mart ayını yaşadık. Mart ayının ülkemizin batısında ve kuzeyinde bu kadar soğuk geçmesinin sebebini buzulların mart ayı sonunda maksimum genişliğe ulaşması ve artan albedo sonucu uygun basınç dizilimleriyle beraber orta enlemlere doğru akması olarak düşünmekteyiz.


  Bu genişliğin etkileri de Mart’ın 24’ünde Marmara ve Batı Karadeniz’de yükseklerde yerel çapta efsanelere neden olan sistemle beraber (bulunduğum yer Başakşehir’de 8cm kar ölçtüm) mart ayı ortalama sıcaklığı bir hayli düştü, bakınız aşağıdaki harita.

  Tabii mart ayının bu kadar soğuk geçmesi şubat ayıyla ilgilenmemizi de gerektirdi, çünkü her ne kadar şubat akıllarda karlı olarak kalsa bile mart ayına göre ülkemizin batısında ve kuzey kıyılarında sıcak geçmiştir, şimdi diyeceksiniz arkadaş hep batıyla ilgileniyorsunuz biraz doğu hakkında da yorum yapın diye ama Rizeli El Nino dağlardan vakit bulursa onu yapabileceğine inancım tamdır! 😀 Her neyse, aşağıda sizler için hazırladığımız Mart ayının ortalama sıcaklığının şubat ayındaki ortalama sıcaklığından farkının alındığı alansal dağılımını görmektesiniz.

  Sözü fazla uzatmadan yağış konusuna da ufaktan değinip bu analizi sonlandıracağım. Trakya’da, Güneydoğu Anadolu ve Kars çevresinde 2021 Mart ayında yağışlar 20-60mm arasında iken Batı Karadeniz, Batı Anadolu, Ege’de ve Doğu Karadeniz’de 120-230 mm arasında değişmiştir. Kısacası yağış değerlerinin mevsim normallerine baktığımızda yağışlı bir mart ayı geçirdik diyebiliriz.

  Cevapla
 2. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan korkutan açıklamalar: Sıcaklık 50 dereceyi bulacak, insanlar ölecek

  Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’nin 2050 yılında büyük kuraklık yaşayacağını belirtti. Kurnaz, İstanbul’da sıcaklığın 50 dereceyi bulacağını belirterek “Antalya, Adana ve Mersin gibi bölgelerde ıslak termometre 35 dereceye ulaştığında dışarıda insanlar ölmeye başlayacak” dedi.

  Devamını merak edenler; https://www.mynet.com/prof-dr-levent-kurnaz-dan-korkutan-aciklamalar-sicaklik-50-dereceyi-bulacak-insanlar-olecek-110106789337

  Cevapla
 3. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2020’nin şimdiye kadar kaydedilen en sıcak 3 yıldan biri olduğunu açıkladı.

  WMO’un 2020 Küresel İklim Raporu’na göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik yavaşlama dahi iklim değişikliğini ve etkilerini frenleyemedi.

  2020 şimdiye kadar kaydedilen en sıcak 3 yıldan biri olurken, kasırga, sıcak hava dalgaları, sel ve orman yangınları gibi aşırı hava olayları da dünya genelinde en yüksek seviyelere ulaştı.

  2015’ten bu yana geçen 6 yıl ise en sıcak yıllar olarak kayda geçti.

  Cevapla
 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bir zamanlar dünyanın en büyük buz dağı olan A68’in eriyerek birçok ufak parçaya ayrıldığı açıklandı.

  A68, Temmuz 2017’de Antarktika sınırındaki Larsen C Kıta Sahanlığı’ndan koptuğunda 5 bin 800 kilometre kare büyüklüğündeydi.

  ABD Ulusal Buz Dairesi, uydu görüntülerinin buz dağının sayısız ufak parçaya ayrıldığını gösterdiğini ve artık takip edilemediğini açıkladı.

  Buz dağı koptuktan sonra akıntılar ve şiddetli rüzgarların etkisiyle hızla kuzeye doğru sürüklenmişti.

  Geçen yıl Aralık ayında buz dağının Güney Atlantik’teki Güney Georgia Adası’na çarpma ihtimali olduğu belirtilmiş, sonradan buz dağının parçalanmasıyla bu risk ortadan kalkmıştı.

  Buz dağının erimesinde, alçak olması da etkili oldu. Ortalama yüksekliği yaklaşık 230 metreydi.

  Birçok buzulbilimci A68’in Antartika kıta sahanlığından kopmasının “doğal bir süreç” olduğu görüşünde.

  Buz sahanlıkları kar yağışından kaynaklanan birikimi dengeleyebilmek için ana kütleden kopabiliyor.

  Çoğu bilim insanı bu nedenle A68’in kopuşunun insan kaynaklı iklim kriziyle doğrudan ilgili olmadığını düşünüyor.
  https://www.mynet.com/a68-eridi-dunyanin-en-buyuk-buz-dagi-a68-artik-yok-110106786863

  Cevapla
 5. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  2021 in ilk tayfunu surigae.. tam 888mbar.
  5. Kategoride bir tayfun.
  30 saatte 1. Kategoriden 5. Kategoriye yükseldi. Rüzgarın hızı 320km. Dahada güçlenip rekor kırabilecek bir güce sahip.

  Şuan rotasında filipinler var. Hava delileri için efsane bişey

  Cevapla
 6. carcass (Eskişehir,804m)

  Eskişehir’de ve civar merkezlerde kuvvetli rüzgar hamleleri mevcut. Çifteler ilçesinde 85 km/saat’e kadar çıktı hamlelerin hızı. Merkezde de durum hiç de fena sayılmaz, ağaçları yatıracak seviyede hamleler geliyor.

  Cevapla
  1. the honorius

   O kadar etkili olacağını sanmıyorum. Artık basra termiği güç alanını baya genişletti.bu saatten sonra etkili soğuklar inemez diye düşünüyorum.aksine sıcak ataklar yiyecez gibi gözüküyor.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s