Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklamlar

12.575 Responses to Atış Serbest

 1. Batı’da ki siklon sınırlı alan modellerinin tahminlerine göre daha batılı bir şekilde yükseliyor, bu da özellikle İstanbul’daki yağışın daha uzun süre kalmasını sağlıyor. Radardaki siklon konumuna 12Z güncellemelerinde en çok EURO4 ve HIRLAM yaklaşmış gibi.

  Gece 1 için sınırlı alan modellerinin siklon konumları ve şu an.
  Bu arada dipnot olarak paylaşayım, HIRLAM bu sabah güncellemesinde dahi gece saatleri için İstanbul’a yağış vermiyordu, bu sistemde çok başarılı sayılmaz. 🙂 Takip ettiğim kadarıyla bu sistemin en başarılısı EURO4.


 2. Yine kar takibi başlasın🤔

 3. Çarşamba günü yağışın güneye kaydığını gören Ankaralılar temsili.

 4. Günerdir pencerenin karşısında tek başına oturan bir kumru var. Başta dikkate almamıştım ama günlerdir gece gündür aynı dalda tek başına oturuyor. Şuan dışarıdaki kuvvetli yağmurda ıslanıyor, onu böyle görünce çok üzülüyorum. Ona bakınca kendimi görüyor gibiyim, tek başına ve mutsuz. 😦

 5. Konya’da gökgürültülü sağanak yağmurlu ve soğuk bir akşam geçiriyoruz. Her ne kadar biz havadelileri bu durumları daha iyi bilsek ve anormal karşılamasakta yinede insana garip geliyor bu mevsimde ortalığı gündüz gibi aydınlatan şimşekler ama zerre şikayetim yok 🙂 Yarın gece için Konya’ya kar konusunda modeller yine GFS ve diğerleri olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. GFS’nin son zamanlarındaki formunu düşünürsek ve olaya gerçekçi bakacak olursam yine beklentim minimum düzeyde. Fatih aman diyim kar örtü falan bekleme sende Beyşehir’de yine hayal kırıklığı olur bak 😀

 6. Kuzey Atlantik’teki cephesel siklonlar o kadar güçlü ki modellerin yakın bir zamana kadar öngördüğü veya arzu ettiğimiz polar koridor bir türlü oluşamıyor.

 7. Şu ana kadar olan süreçte, bu sezon geçen yıla rahmet okutuyor. Daha bir şey göremedik. Umarım bu döngü kışın ikinci yarısında kırılır.

  • Oraları hiç bilmiyorum hocam ama İstanbul da havalar çok iyi geçiyor. Her hafta yeni bir sistem geliyor, artık yağmur bana zevk vermez oldu sıradan geliyor. 😀

   Geçen yıl ayda bir sitem geliyordu o kadar kötüydü. Hem sistem gelmiyordu hem havalar ılık geçiyordu.

   Yağış bol olsun kar illa ki yağar, hele 1000 metrede. 😀

 8. @MuratKazanasmaz
  Meteorolojik analizlere göre,Aralık ayının son günlerinden itibaren Sibirya kökenli kuvvetli soğuk hava dalgasının etkili olması öngörülüyor.İstanbul’da da etkisini göstereceği tahmin edilen soğukla, mevsimin ilk kar yağışının 27-31 Aralık tarihleri arasında olması bekleniyor.

  Murat Kazanasmaz en son öyle bir sulu kar olur fazla bir şey olmaz dedikten sonra 1 metre kar yağmıştı istanbula, demek uzun vadeye geçti o günden sonra.

 9. Eskiden Moskova -10 -20 -30 larda gezerdi son yıllarda hep sıcak görüyorum

 10. 1. Güneyli cephesel yağışlı bir sistem. Enerjisini bir güzel toplamış ve dinamik bir alçak basınç. Evet ülke’ye giriş yaptığını görüyoruz. Bol yağış bırakacağını, ufak çapta veya büyük çapta sel baskinlarına yol açacak bir güneyli yağışlı sistem diyebiliriz.

  2. Hızla gelişecek Batı Akdeniz siklonu. Yani bizi ilgilendiren yağışlı sistem. (İç ve Batı Anadolu, Batı Karadeniz)
  Evet İkinci alçak basınç siklonumuzdur. ve ufak çapta bir basınç siklonudur. Biz Ankaralılar olarak heyecanla bu 2. Siklonu beklemekteyiz. Kar gelme olasılığı yüksek. Bu siklonumuz’un yolu uzun, gideceği yer ise Doğu Rusya’dır. O halde diyoruz ki; belki üstümüzden bir kuş(kar) geçer diyerek sözlerimi noktalıyorum efendim…

 11. tozlu raflardan ayakkabı botlarımızı çıkardık.


  Ama Pazartesi günü’nü beklemek en sağlıklı olacak birol. Şii…

 12. Aralık ayına baktığımızda, son tahminlere ve Erdem Ustadin da yaptığı analize göre de en azindan çocukluğumuzdaki (yaşım 43) geleneksel kışlar gibi bol yağışlı geçiyor. Kar için önemli olan Aralık sonrası zaten. Umarım Aralık sonrasında bu görüntülerin cok daha soğuklu olanlarını görüp en az 1 godzilla yaşayacağımız ve 2018 kabusunu unutturacak adam gibi bir kış yaşarız..Sevgiler, saygılar..😉

  • Yağış olur ama hava ılık olur, hava soğuk olur ama yağış olmaz. Biz de bu şans varken. 😀

   • Geographer Berk (Beykoz/İstanbul,17m) dedi ki:

    Hocam kusura bakma her mesajına muhalif oluyor gibi gözüküyorum ama Aralık ayı sıcaklık olarak mevsim normalleri civarında ve hafif altında sıcaklıklar ile ilerliyor (bulunduğum yerde) yani henüz kar olarak olmasa da sıcaklık olarak 2018’in acısını çıkarmaya başladık. Umarım bu şekilde de devam eder 🙂

 13. daha önceki kışlarda da sık sık gördüğümüz biçimde İstanbul’da yine ölçüm istasyonları arasında ciddi farklar mevcut.ahl:10 göztepe:6 sancaktepe:1,7 derece. seviyorum şu tabloyu.

 14. Meteorolojik analizlere göre, aralık ayının son günlerinden itibaren Sibirya kökenli kuvvetli bir soğuk hava dalgası etkili olacak. İstanbul’da da etkisini göstereceği öngörülen soğuklarla birlikte, kentte mevsimin ilk kar yağışının 27-31 Aralık tarihleri arasında olması bekleniyor.

  Sayısal modellere dayalı uzun vadeli analizlere göre, Türkiye bu kış Sibirya üzerinden gelecek dondurucu soğuk hava ataklarının etkisinde kalabilir. Özellikle Marmara, Karadeniz ve kısmen de Ege bölgeleri için mevsim normalleri ve altında sıcaklıkların olacağı bir kış öngörülürken, Karadeniz üzerinde oluşacak yağış kütlelerinin de etkisiyle, İstanbul’da kışın sert geçeceği tahmin ediliyor.

  İLK KAR 27-31 ARALIK’TA
  Hava Forum’da yer alan ve uzun vadeli sayısal analizlerden derlenen bilgiye göre, İstanbul’da mevsimin ilk kar yağışı 27-31 Aralık tarihleri arasında bekleniyor. Ancak meteorolojik tahminlerde süre uzadıkça tahmin tutarlılığının düştüğü göz önüne alındığında, kesin bir tarih vermek için henüz erken olduğu da bir gerçek.
  Kaynak: https://www.mynet.com/istanbul-a-kar-yagisi-icin-tarih-verildi-110104604891

  Yaw he he diyebilir miyiz ?

 15. bleher(izmit/0m) dedi ki:


  Güney batı Avrupa ve Rusya sıcaktan kavrulurken İskandinavya’dan ülkemize uzanan çok soğuk bir koridor var fakat ECMWF’in bu çıktısını destekleyen başka hiç bir veri yok hatta kendi ortalaması bile desteklemiyor…
  Aslında heyecanla muhtemel yılbaşı sistemini bekliyorum.Bu sistem acaba yılın ilk yıllarına sarkar mı sarkarsa geçtiğimiz yıllara benzer GODZİLLA sistemler olur mu olursa geçen yıllar da ki gibi sadece İstanbul Avrupa yakasını mı etkiler yoksa bu sefer daha geniş alana yayılır mı ? Kafamda deli sorular uçuk senaryolar…

  • İstanbul ve çevresine kar yağdırmak, deveyi hendekten atlatmaktan daha zor. 😀

  • ‘Sıcaktan kavrulurken’ ifadesi yanlış olmuş, bu anomaly çıktısı yani bir bölgenin ortalaması -10 derece ise bu bölgede anamoly +7 derece olunca o konumlar kavrulmuyor sadece -3 derece olmuş oluyor(örneğin).
   Bu arada inşallah 12 aralık akşam-gece falan kar yağışı gerçekleşirde, kızınız doğum gününde sevinmiş olur. Umuttepeyi takip edeceğim o akşam bende. 😀 Olmadı ailecek umuttepe-üniversiteye gitmenizi tavsiye ederim, anca orada olabilir gibi duruyor şimdilik.

   • bleher(izmit/0m) dedi ki:

    Değerli arkadaşım,yukarıda ki görüntü ECMWF modelinin 08.12.2018 00 başlangıç saatli çalıştırmasının 18.12.2018 tahminin 850 hPA yani 1500 m’de ölçülen çalıştırması yanda ki skalada renklere karşılık gelen renklerin üzerine yaklaşık 7-8 C ekleme yapmak gerek o sebeple benim kavruluyor dediğim yerlerde ortalama yaklaşık 20-22 tahmin edilmiş. Yılın bu zamanı için Rusya’ya kavruluyor mecaz bile değil gerçek.Kuzey Afrika ve İtalya, İspanya için normal gözükse de aralık ayı itibari ile yüksek sıcaklıklar..
    Hala modeller havada ayın 12 sinde kar görme ihtimali olduğunu söylüyor ben şansımı demene.Asıl olan mevsimin ilk kar tanelerini görmek 😉

  • the honorius dedi ki:

   Abartı sistem vermiş yüzde 85 fake verecek

 16. 2018 – 19 sezonuna sıkı başlamak için buzlar diyarı Norveç’e geldim 🙂 Onlar için sıradan görüntüler olan bu kareler Oslo’dan ve 1994 Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Lillehammer’den… Darısı Türkiye’nin başına diyerek selamlarımı yolluyorum.

 17. Bütün hava modellerine küskünüm… Tutarlılık bitmiş.

 18. Ortamlarda millet bahçesi yaptım dersin kim bilecek.

 19. bleher(izmit/0m) dedi ki:
  Çok enteresan GFS modeline göre 12 Aralıkta havada kar görme ihtimali belirdi….
  12 Aralık Kızımın doğum günü ve kar yağarsa oda çok sevinecektir…

 20. Bu akşam Ankara’nın çoğu yeri havada da olsa, kimi zaman yağmakla yağmamak arasında da kalsa ilk kar yağışını gördü. Önümüzdeki hafta için de sinyaller var, takip etmek gerek.

 21. Geceye dair bir söz bırak dikmenim, sana güveniyorum bugün👊 bu sefer çankaya semtinde değilim maalesef…
  Yer:Ankara/Dikmen

  • vay vay çukurambar dikmen 2016 -2018 2 senem Ankara’da geçti özellikle 2017 iyi bir kıştı sinpaş altın oranda kalmıştım iyi kar almıştık o sene en büyük keyfim kar yağdığında sinpaş kavşağı ile konya yolu kavşağı arası çamlık yolda araçla gidip gelirdim uludağ yolu gibi gelirdi

 22. bleher(izmit/0m) dedi ki:


  Polar Vortex bile bölününce Trakya’ya kadar gücünü koruyabiliyor boğazın bu yakasına geçemiyor..
  aslında Polar Voretx konusunun uzmanı Erdem Üstad ne der bu konuda..

 23. sakarya5461 dedi ki:

  Onu bunu bilmem de Kartepe ayağını denk alsin.

 24. An itibariyle Kâğıthane 4° C vay be..


 25. Ve gelsin beyaz örtü 😊👍

 26. Huseyin Yilmaz dedi ki:

  Bünyamin Sürmeli canlı yayında önümüzde ki kışın tahmini yapıyor.

  • Çocukluğumdan beri bünyamin abinin tipi hep aynı, hiç yaşlanmamış adam. 😀

  • Canlı yayın tekrarını baştan sona izledim. Güzel bir yayın olmuş, faydalı bilgiler verilmiş. Özetle Türkiye genelinde soğuk ve yağışlı bir kış mevsimi bekleniyormuş.

   • bleher(izmit/0m) dedi ki:

    Spank bence beklemiyor umut ediyorlar.Yayın boyunca 1980 -2000 arası Mevsim Normalleri deyip duruyor ve daha sonra GFS olsun ECMWF olsun sürekli normallerin üzerinde sıcaklıklar veriyor deyip bunları normalleştirmeye çalışıyorlar.Biraz popülist bir yayın olmuş…Şu kadarını söyleyeyim kıyı kentler için sınırda ve sıkıntılı bir kış sıcaklık bakımından yağış bakımından çok güzel sanırım Akdeniz son yıllarda hiç olmadığı kadar üretken.Ama Trakya ve İstanbul’un Trakya ya yakın kesimleri güzel bir kış yaşayabilir.Batı bölgelerde Karasal iklimin hakim olduğu yerler için değil söylemim o kısımlarda kar yağışları ya başladı ya da başlayacak önümüzde ki ilk 2 sistemde…Anadoluyu bahis etmeye gerek yok daha önce tahminimde de yazdığım gibi eski kışları bu yıl geri gelecek diye tahmin ediyorum..

   • Dinçer Gül Aydın dedi ki:

    Normallerde bir kış olacak dedi ama bu veriler 1980- 2010 arasını kapsadığı için karlı bir kış beklediğini söyledi. Tabi istanbul marmara gibi kardelisi ama kar yoksunu bizlerede aralık son haftası bir sistem ocak ayının ilk iki haftasındada bir yada iki sistem beklentisini belirtti. Birde sıcaklık dalgalanmalarının ortalama yüksekliklerinin kuvvetli sistem almamıza engel olmayacağını bu şartların extrem olaylarıda tetikliyebileceğini belirtti. Sıkçada sel uyarısında bulundu.

   • Ozan abi, özetle bu kış, kış gibi geçecek dedi. Sizin tahmine benzer şeyler söyledi. Ülke geneli bol yağışlı ve sıcaklıklar normaller civarında olacakmış. Bir de güzel bilgiler verdi. Zaman bulursanız izleyin bence. Bünyamin sürmeliyi seviyorum, kimseyle polemiğe girmeden işini düzgün yapan birisi. 🙂

   • Aferin güzel konuşmuş, ılıkçılık hainlik yapmamış 😀

 27. 10-11-12 Aralık sistemi modeller iyi olmasına rağmen neden tahminlerde bu kadar etkisiz? anlayamadım

 28. ‘İstanbul’a kar yağmayacak’ tartışması! Bir açıklama da Prof. Dr. Orhan Şen’den geldi

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek’in önümüzdeki kış mevsimi hakkında yaptığı değerlendirmenin ardından ‘kar’ tartışmaları başladı. Tek’in açıklaması “kar yağışı ihtimali zayıf” şeklinde yorumlanmıştı. Prof. Dr. Orhan Şen ve Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’ndan bu tartışmaya ilişkin önemli açıklamalar geldi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbul’da son 106 yılın en sıcak 3’üncü kışının yaşanacağını söyleyerek, aşağıdaki ifadeleri kullanmıştı:

  “Yüksek sıcaklıkların 2000’li yıllardan sonra 15-16 tanesi bu yıllardan sonraya sıkışmış. Bu sene ılıman bir hava geçti. Kışın ılıman geçeceğini söylemiştik. İklim modellerinin sonuçlarını konuşuyoruz. Marmara’da serin bir hava var Aralık ayı içerisinde. Aralık ayında kar yağışı olasılığı Marmara ve Batı Karadeniz’de gözüküyor. Sıcaklıklar daha sonra mevsim normalleri üzerine çıkıyor. İklim modellerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde olacak”

  Tek’in bu açıklamaları kamuoyunda “Kar yağışı zayıf ihtimal” şeklinde yorumlanmış ve uzmanlarca özellikle sosyal medya üzerinde konu tartışmaya açılmıştı.

  ORHAN ŞEN’DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

  İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

  Şen, şu ifadeleri kullandı:

  “Verilerin istatistik değerlendirmesinden fiziksel bir sonuç çıkartmak olmaz. Fiziksel davranışlar verilerin istatistiğini verir. Örnek: İstanbul’da 250 yılda bir büyük (7 üzeri) deprem olur” dersek istatistiksel tahmin yaparız ama bunun fiziksel bir anlamı vardır.

  Bu yılda 2 cm karaların birisinin altına girmesidir. Ve bu bükülme 5 m olunca kırılır deprem oluşur. Bu değere ulaşmak için 250 seneye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla 250 sene sonuna deprem tahmini yaparsınız tabiki o zamana kadar deprem olmadıysa ama meteorolojide bu farklıdır.

  “BU YIL KAR YAĞMAYACAK DİYEMEZSİNİZ”

  Siz 106 yıllık sıcaklık verisine bakarak “bu yıl kar yağmayacak” diyemezsiniz. Ancak bu yıl sıcaklıklar ortalamanın üzerinde ya da altında geçecek diyebilirsiniz. Bu sene kar yağmayacak derseniz bunu fiziksel bir temele oturtamazsınız ancak falcılık yaparsınız.

  Bu nedenle bu tür temele dayanan tahminlere itibar etmeyin. Türkiye’de meteorolojik tahmin konusunda Tek Yetkili MGM’dir. Biz Meteoroloji bölümü akademisyenlerin öngörüleri araştırma sonucu yapılan kendimizi bağlayan tahminlerdir. Yetkili değilizdir.

  “İSTANBUL’DA DA YAĞACAK, GÜNEŞLİ GÜNLER DE OLACAK”

  Kar yağıp yağmayacağı 100 yıllık istatistik değerlendirme ile yapılmaz bunun uzmanlıkla ilgisi yoktur. Bu sene tabiki kar yağacak. Anadolu’da başladı bile, yollar kapandı. İstanbul’da da yağacak, güneşli günler de olacak.

  Deprem ile ilgili cümlelerim sadece örnek vermek içindir. Ahkam kesmek değildir. Deprem bilimi ile uğraşan arkadaşlara…”

  MİKDAT KADIOĞLU DA TEPKİ GÖSTERDİ

  Konu hakkında Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise şu paylaşımda bulundu:

  “Ortalıkta dolaşan Kış Tahminlerinin pek bir bilimsel temeli yoktur. İnsanların önüne uzman, azman, vb yazarak kişileri ululaştırarak ne yapmak istiyor nereye varmak istiyorsunuz.

  Önümüzdeki kış mevsim normallerinde geçecek desem ne anlarsınız? Kışın bir yarısı çok soğuk ve karlı, diğer yarısı çok sıcak ve kurak geçse sonuçta ortalama alınca hava mevsim normalinde çıkacak. Ne oldu? Hadi dağılın! Artık 90 günü tek kelimeyle acıklamaya çalışmayın, anlamsız.”

 29. Hep takip ediyorum ama emin olamıyorum. Üstadlar, yakın vadede (3 gün) ECM mi, yoksa GFS mi daha iyi?
  Not; Sınırlı alan modelleri kıyaslamaya dahil değil.

 30. Sonoflu dedi ki:

  18-19-20 aralık gfs (10 hpa sıcaklık) çıktısında polar vortex’i avrasya tarafına yollamış…Bu konu hakkında uzman hocalarımız ne diyor?

 31. the honorius dedi ki:

  Haftalık beklenen yağış miktarına nerden bakabilirim

 32. Japonya, 650 bin ağacın kesildiği Sinop nükleer santralinden vazgeçiyor.

  Haberin devamını kopyalamadım, siyasete girer diye. Merak edenler linkten okuyabilirler. Benim takıldığım nokta Sinoptaki doğa katliamı. 650 bin ağaç kesilmiş. Ne olacak bu kesilen ağaçlar, kim hesap verecek ? Japonya bizi kandırdı deyip olayın üstünü kapatacaklar.

  https://www.birgun.net/haber-detay/japonya-650-bin-agacin-kesildigi-sinop-nukleer-santralinden-vazgeciyor-238962.html
  https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201812041036454460-japonya-sinop-nukleer-santrali/
  https://www.haberturk.com/japonlar-sinop-ta-kurulacak-nukleer-santralden-cekiliyor-iddiasi-2246848-ekonomi

 33. Yaz bana oradan bir sulu kar ve kar👊🧤 Ve tekrar Yaz bana oradan kısa süreli kar🌨 Niye kısa süreli kar? Arkamdan yüksek basınç kovalıyor napayım… olsun azı bulamayan çoğu hiç bulamaz👊

 34. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Modellerin gösterdiklerinden memnun kalmayıp sezonun geri kalanı için endişelenen bir tek ben miyim..? İklimler tekerrürden ibarettir.

 35. Son 106 yılın en sıcak 3’üncü kışı yaşanacak! İstanbullulara kötü haber…

  2018 son 47 yılın en sıcak yılı olarak geçiyor. 1971-2018 yıllarını kapsayan Ocak-Kasım dönemi 11 aylık ortalama sıcaklık değerlendirmesine göre, 2018 yılının Ocak-Kasım dönemi 16.3 derece olarak ölçüldü. Bu da son 47 yılın en sıcak yılını geçirdiğimiz anlamına geliyor.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de İstanbul’da son 106 yılın en sıcak 3’üncü kışının yaşanacağını söyledi.

  Adil Tek iklim değişikliğinin kaçınılmaz olarak görüldüğünü söyleyerek, “Sıcaklıkların artması atmosferdeki enerji miktarının da artmasına neden oluyor. Aslında bir küresel iklim değişikliği var. Bunları datalarımızda da rahatlıkla görüyoruz. Kandilli’de yaptığımız ölçümler 100 yılı geçti. 106 yıllık ölçüm periyoduna ulaştık. En sıcak 15 yılın 2000’li yıllardan sonra oluştuğunu görüyoruz. Yükselen bir sıcaklık trendi var” dedi.

  KAR YAĞIŞI ZAYIF İHTİMAL

  Aralık ayı içerisinde Marmara bölgesine kısa süreli kar yağışı beklediklerini kaydeden Tek, “Yüksek sıcaklıkların 2000’li yıllardan sonra 15-16 tanesi bu yıllardan sonraya sıkışmış. Bu sene ılıman bir hava geçti. Kışın ılıman geçeceğini söylemiştik. İklim modellerinin sonuçlarını konuşuyoruz. Marmara’da serin bir hava var Aralık ayı içerisinde. Aralık ayında kar yağışı olasılığı Marmara ve Batı Karadeniz’de gözüküyor. Sıcaklıklar daha sonra mevsim normalleri üzerine çıkıyor. İklim modellerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde olacak” diye konuştu.

  Kaynak: https://m.mynet.com/son-106-yilin-en-sicak-3-uncu-kisi-yasanacak-istanbullulara-kotu-haber-110104588232

  Oysaki habere ne hayallerle tıklamıştım. 😭

   • Sayın Ozan Üstad, sizce Kandilli Hazretleri sizin veya naçizane bizim erişemediğimiz, bilmediğimiz ne tür bilimsel verilere dayanaraktan, bu derece iddialı (son 106 yılın en sıcak 3. kışı) bir açıklamayı yapabiliyor? Ve nasıl oluyor da bu zamana kadar pek hatırlamadığım şekilde, Kandilli meteorolojik mevsimler tahminlerde bulunduğu ilk sene (hatalıysam düzeltin), 1 haftada 2. benzer açıklamayı yapabiliyor?

    Benim burnuma bu açıklamayı yapan zat veya genel olarak kurum hakkında pis kokular geliyor aslında ama…

    Bilirsiniz, bir dönem bu kurumun bağlı olduğu üniversitenin rektörlük seçimlerinde anti-demokratik müdahalelerle seçilen rektör göreve atanmamış; dışarıdan birileri atanmıştı. e şimdi bu rasathanenin şuanki müdürü kimdir, necidir acaba?

    Kimbilir, gene kimler, neyin peşinde!

   • Aynen abi, bende kendi yazıma eksi verdim. 😀

  • Huseyin Yilmaz dedi ki:

   Ben mi yanlış biliyorum acaba, rasathaneler uzayla ilgilenmezler mi ? Yani bu adamların hava tahmini yapmak yerine yıldızları, süpernovaları, karadelikleri, kütleçekim dalgalarını falan incelemesi gerekmiyor mu ?

  • Orijinal açıklamada sanki 2018 en sıcak 3. yıl oldu diyor, sonra da ocak şubat aylarının normalden sıcak geçebileceğini söylüyor. Okuma yazması olmayan muhabir birleştirip en sıcak 3. kış yaşanacak demiş. Her zamanki basın çarpıtması.

  • Muhtemelen tercüme hatası var. Muhabir Türkçe bilmiyorsa demek…

  • Sanki vahiy gelmiş 😒 ayrıca son yılların en sıcak kışlarından biri olan 2010kışında İstanbul’un -7C yi gördüğü ve kar gördüğünü de hatırlatmak lazım.Ilık kış demek karsız kış demek değil 2013,2015 ve 2016kışları da bunun bir örneği.

 36. Bugün den Bugünden itibaren Perşembe günü ki günkü kar yağışını takibe başlıyorum 😉

 37. Kuzey Atlantik okyanus sularındaki düşük dolaşımın, mini buz çağını başlatabileceği uyarısı yapıldı.

  Bilim insanları okyanus üzerinde keşfettikleri dolaşımın milattan önce 1600 ile 1800 arasından önce yaşanan küçük buz çağındaki gelişmelere benzetti. Söz konusu dönemin hemen ardından küçük buz çağı yaşanmıştı.

  Kuzey Atlantik Meridyenel Devinim Sirkülasyonu (AMOC), Kuzey Atlantik Okyanusu’nun bir kolu olarak kutuplara sıcak su taşıyor. Ekvatora doğru ise soğuk su akıntısı getiriyor.

  Bilim insanları bu dolaşımın olması gerekenden düşük seviyede olduğunu söylüyor.

  Yeni araştırmalar da Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki su seviyesinin, son 1500 yıl içersindeki en düşük seviyeye indiğini gösteriyor.

  Araştırmacılar, bunun Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasındaki iklim değişikliğine büyük etkisi olduğu görüşünde.

  Araştırmacılar, okyanustaki düşük akıntının Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasındaki iklim değişikliklerine neden olduğunu belirtiyor.

  Gelişme ayrıca Afrika ve Asya’daki muson yağmurlarını da etkiliyor.

  Kaynak: https://www.mynet.com/korkulan-oluyor-bilim-insanlari-kesfetti-kis-mevsimi-baslarken-110104585742#15741469

  Umarım doğrudur ama uydurma tık alma haberi de olabilir.
  Benim bildiğim buzullar eridikçe okyanusa tatlı su karışıyor ve bu sıcak su akıntısını yavaşlatıyor. Yarından sonra filminde de bundan bahsedilmişti.

  Beni ancak buzul çağı tatmin eder. 😀

  • oyunun adresi Mert dedi ki:

   Yılbaşından beri Buzul çağı haberleri arttı.Umarım Küresel ısınmaya çağrı olur-Ümitler Tükenmesin!

  • the honorius dedi ki:

   Giderim afrikanın en sıcak bölgesine yerleşirim 🙂

  • the honorius dedi ki:

   Ama kaynağın mynet olması iyi olmadı :))

  • Karseverlikte inan bana, en az sen kadar iddialı biri olarak Spank, yine inan bana bu haber gerçek olsun istemezsin. Bir kere, İstanbul gibi bırak buzul çağını, normal kar’ı; damla yağmur düşünce beyni duran, napacağını bilemeyen ve bunu hem yaya hem sürücü olarak başaran(!) bir megaköyde istemezsin bunu…

   Sonra, Türkiye gibi doğalgazın metreküpünü malettiğinin /ithal ettiğinin 7-8 katına vatandaşına kakalayan bir hükümetin boyunduruğunda yaşayan bir milletin bireyi olarak bu aylar ve belki de yıllar sürecek, sonu ötesi gözükmeyen kış mevsimini bence istemezsin.
   Sen istesen, annen baban istemez emin ol!

   Sonrasında yine Türkiye gibi, ‘tarım terk’, ‘hayvancılık iptal’, arıcılık ve seracılık can cekişen bir memlekette; GDO ve yapay gıda kartelleri cirit atarken ve Bakan Babalarımız her yeri bunlara peşkeş çekerken, zaten doğal yediğimiz üç beş domates, iki kiraz, bi karpuz kalmışken; inan bana o iklimde yetişememelerini hiç istemezsin! 🙂
   Sen İstesen, seracılar, çiftçiler ve anneler istemez…

   Ve hepsini geçelim, gelgelelim o buzul çağı gelse bile değişecek ve gelişecek atmosferik gerçeklikte belki de kuru kuruya gelecek ve Ankara’da yaşayanların iyi bildiği 1-2 günlük yalan kar yağışları üstüne, haftalarca iç çürüten -15, -20’C derecelik ayazları vallahi de billahi de istemezsin kardeşim… 🙂

 38. Ay ortasındaki sistem, geçen yıl ki sistem gibi doğulaya doğulaya godzillaya dönüşmesin ? 🤪

  • Bizi hep mutlu et böyle SpanK! 🙂 İtalya’dan koptum geliyorum! Gele gide, gele gide sanırım kartopu olacağım.

  • İki gün hava durumuna bakmadım. Hafta ortasında sistemciğimiz olmuş! Valla bu sene iyi, beklenmedik sistemler pörtlüyorsa sıkıntı yok demektir 🙂 Ay ortasından da ümitliyim.

  • Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

   Son senelerde sistemlerde doğulamak moda ( 17 Şubat hariç 🙂 ) oldu. Özellikle 7 Aralık’ta aniden gelişen soğuk havayı gördükten sonra, 10 Aralık için umudu kesmek bize yakışmaz. Son dakikaya kadar takibe devam.Böyle hareketli başlayan senelere bayılıyorum.Yılbaşında kar alma modasına 1 sene ara verdikten sonra devam edebilecek miyiz bakalım ? (Bence evet 🙂

 39. NAO-AO desteksiz sallaması white christmas diyor. Bu vesileyle 2018-2019 sezonunu kendi adıma açarak herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 40. Bugün Hollanda’da gelmiş geçmiş en sıcak 2 Aralık günü yaşandı. 34 istasyonun 27’sinde gün rekoru kırıldı!
  Ilık ılık oturuyoruz. ❤

  Bugün ölçülen en yüksek sıcaklıklar;

  Bu da haber linki;

  https://www.weerplaza.nl/weerinhetnieuws/warmste-2-december-ooit-gemeten/4847/

 41. Önümüzdeki günlerde Karadeniz’den Marmara’ya sarkacak soğuk atak model güncellemelerinde günden güne daha da güzelleşiyor ve güçleniyor. ECMWF ayın 7’si için hafiften de olsa kar şartlarını oluşturdu bile 🙂 42. Perşembeden bu yana Çamlıyayla’da idim. Doğa muhteşemdi. Perşembe gecesi ve cuma günü neredeyse aralıksız şekilde kuvvetli yağmur vardı. Bolkar Dağları harika kar aldı. Yükseklerde 1 metreye yakın olduğunu düşünüyorum çünkü çevre istasyonlara 70 kg civarında yağış düştü.
  Bugün dönerken, gişelere yakın Çamalan kasabası civarında, ormanda güzel bir alanda konaklayan Bekir abiyle tanıştım. Bekir abi aslen Sivaslı ve 50 yıla yakın bir zamandır göçer arıcılık yapıyormuş. Yaz bitiminde Sivas’ın yaylalarından çıkıp her yıl bu bölgeye geliyormuş. Kış ortasına doğru da Çukurova’ya iniyormuş.
  Alışveriş yaparken ayaküstü sohbet ettim. Bu sene bal veriminin çok düşük olduğunu söyledi. Tarım ilaçlarından şikayet etti. Ama verimin düşük olmasının en büyük sebebi geçen yıl ılık bir kış geçirmemizdi dedi. Kış ılık geçince arılar tam olarak uykuya dalmayıp dinlenemiyormuş. Kovandan çıkıp geri dönmüyor çoğu dedi.
  Arıların ne kadar hisli varlıklar olduğundan söz ederken bir soru yönelttim: ”Sen onca yıllık tecrübeye sahipsin, arıların bu yılki hareketlerine baktığında kışın nasıl geçeceğine dair bir izlenim alıyor musun? ” dedim. Çok büyük ihtimalle geçen yılki gibi olacak dedi. Ama inşallah öyle olmaz da soğuk geçer diye ekledi.
  Çamlıyayla’da çektiğim birkaç fotoğraf, sırasıyla Bağçatağı çam ormanları, Kadıncık Vadisi Milli Parkı, Bolkarlar ve en sonda da arıcı Bekir abi…
 43. Hayatımda gördüğüm en iğrenç ve korkunç canlı. 😀

 44. Kalbi tansiyonu şekeri olan ilacını almadan sabah modeline bakmasın

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s