Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 19.715 düşünce

  1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

   Yol için peribacaları iş makineleriyle yıkılıyor

   UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Kapadokya’da milyonlarca yılda oluşmuş peribacaları yol yapımı nedeniyle yok ediliyor. İş makinelerinin peri bacalarını yıktığı ana ait görüntüleri paylaşan CHP’li Öztunç, Bakan Ersoy’a çağrıda bulunarak “Tarih, kültür ve turizm adına binlerce yıllık mirasımıza, varlığımıza iş makineleri saldırıyor. Göreviniz bu rezalete son vermektir” dedi.
   SÖZCÜ’ye konuşan Kapadokya Çevre Platformu Koordinatörü Mükremin Tokmak ise, yol çalışması kapsamında bölgede bulunan birçok peribacasının zarar göreceğini söyledi.

   Yapılanın yasal olmadığını söyleyen Tokmak, “Ortahisar – Göreme arasına 2.2 km duble bir yol açılıyor. Burası doğal sit alanı. Şu an dozerlerin çalıştığı yer 11. yüzyıla ait bir Bizans Manastır kompleksi. Kapadokya’ya böyle bir çalışma yapılamaz. Bu kadar tepkiye rağmen durmuyorlar. Resmen yakıp yıkıyorlar. Buradaki bütün peribacalarını yıkacaklar. Buralar yumuşak kayalar, bunlar küçük sarsıntılarla kırılmalara neden olur. Bilim kurulunun buna karar vermesi gerekirken Alan Başkanlığı tek başına burayı ‘yapın’ diyor. Ne üst ne de alt ölçek planlamaları var. Burada yasal bir tane yaklaşım yok” dedi.

   https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/yol-icin-peribacalari-is-makineleriyle-yikiliyor-7361936/

   Cevapla
  1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

   Sistem bence bekleneni vermedi. En azından hava serinledi. Yazın İstanbul hiç çekilmiyor bence. Bir de millet fatura çok geliyor diye klima açmıyor. Amerika’da kapalı ortama girince buz gibi klima çalışıyor. Burada kapalı alanlar işkence gibi. Yine de ailemin yanında olmak çok güzel. Şimdiden ailemden ayrılacağım için geceler ağladığım oluyor. Annemde aynı şekilde. Ama daha iyi bir hayat ümidiyle gidip şansımı deniyorum.

   Cevapla
  1. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

   Gece yağışla beraber sıcaklık 4°C birden düştü. 8 mm yağış düştü. Bugün de üstüne 15 mm daha yağmış.

   Şu an 19°C, %99 bağıl nem, yağış yok. Her an Safaalan’ı da etkileyebilecek olan kuzeybatıdaki kütlenin ışıkları gözüküyor ara ara

   Yakaladığım şimşek aktivitesi, önce normal hızda, ardından 1/4
   [video src="https://havamel.files.wordpress.com/2022/08/wp-1661454660564.mp4" /]

   Cevapla
 1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Dün İstanbul’a geldim. Yaklaşık 3 ay burada kalacağım. Arada tatile ve Bakü’ye gidip geleceğim. 6 aydır kavga görmüyordum, buraya geldiğim gün mahallede kavga küfür sopalarla arabaya vuruyorlardı. 😀

  Diyagramlara baktım hava sıcaklığı normallerin üzeri ama beni rahatsız etmedi. Belki North Carolina’daki sıcağa alıştığım içindir. Oradan sonra burası daha serin geliyor.

  Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Hoşgeldin Spank Kardeşim 👍 Bugün çok ciddi Leylek göçü vardı İstanbul da. Bu göç, bu kış adına iyi habermi Hava delisi ekibi? Geçen sene 25 Ağustos da bu göç yaşanmıştı ve İstanbul 3 kar örtüsü ile kışı bitirdi. Bu sene 20 Ağustos, kış bu sene daha sert geçebilme ihtimali ne acaba?

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s