Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklamlar

15.236 Responses to Atış Serbest

 1. Huseyin Yilmaz dedi ki:

  Arkadaşlar Havadelisi arkadaşımız söymelişti bu kadar heveslenmeyin, duygusal yaklaşmayın, olasık hesabı yapın diye ama dinlemediniz ve hayallere kapıldınız. Sonuç ortada.
  Daha önce de söylemiştim Amerikalı arkadaşımın yıllar önce söylediği lafı hiç unutmam, “Türkiye’de kış mevsimi olmuyor ki” demişti (Ve bunu Ankara için söylemişti)
  Akdeniz ülkesiyiz arkadaşlar, kışın soğuk geçme ihtimali zaten yok denecek kadar az. Uyduruyorum Amerika’nın doğu kıyısı değil burası. Adamların deniz kıyısında ki şehirleri bile bizim Doğu Anadolu’da ki yüksek rakımlı ve yüksek dağların arasında ki şehirlerimizden çoğu zaman daha soğuk ve karlı oluyor.
  Benim kişisel tavsiyem, ben bir kar sever olarak yıllardır öyle yapıyorum, bu coğrafyada yaşıyorsanız son bir kaç saat gelene kadar hiç bir şeyden emin olmak gibi bir hataya düşmeyin.
  Tabi bu arada kar yağmayacağına da emin olmayın, o kadar ne olacağı belli olamayan saçma sapan bir iklime sahibiz ki son dakika kar da yağabilir ama olasılık çok düşük gerçekten.
  Son iki hatta 3 kış bunun kanıtı. 2017’de sadece bir kere kar yağdı, güzel yağdı ama koskoca kış 1 kez kar yağdı. O kar yağışını hesaba katmazsak en az 3 yıldır kıyılarda kar yağmıyor diyebilriz.
  Bu arada sırada kar gördüğümüz kışlar ekstrem kışlar, bu kışlar dışında özellikle kıyılarda sadece havada yada arabaların üstlerinde azıcık birikmiş, ve hava aydınlanır aydınlanmaz eriyip yok olacak kar görmeye alıştırmalıyız kendimizi.
  (eksileri basın bakalım 😀 😀 😀 😀 )

 2. sibiryaefso(Başakşehir/İST, 72) dedi ki:

  Maç hala bitmedi, kar ihitmali cumartesi için güçlü bir şekilde devam ediyor – 15-16 lık çekirdek balkanlara bu kadar yaklaşmışken bizi boş geçeceğini düşünmüyorum 2m sıcaklıkları beklenenden daha düşük olacak büyük ihtimalle, sahillerde cıvıkta olsa kar olabilir, bazı semtlerde ise10-20 cm arası yağma ihtimali devam ediyor.Bu senenin en yoğun karı olma ihtimali halen yüksek

 3. Daha bu saatte görüş mesafesi düşmeye başladı. MGM de turuncu uyarı verdi Marmara’ya kıyısı olan kentler için.
  Bu sabah da sis yüzünden Sabiha Gökçen’e inemeyen bir uçak Marmara üzerinde 18 tur atmış, en sonunda Atatürk’e indirmişler.
  http://m.airporthaber.com/havacilik-haberleri/yolcu-ucagi-marmara-denizi-uzerinde-18-tur-atti.html

 4. Şu anki durum; 23 Şubat gecesi soğuk çekirdek Edirne, Çanakkale ve Ege bölgesine doğru hareket ediyor. Nedeni ise Siklon Batı Akdeniz oluşacak olması veya oluşmayacak ve halen devam ediyor kararsızlık…

 5. Özellikle bekledim bu sefer, yorum yapmadım uzun aradan sonra tekrar kar ihtimali belirdiğinden beri. Toteme yattım resmen ama bu sabahki ECMWF yaktı bitirdi tüm umutları, çok üzgünüm, yıkıldım adeta 😦 İç kesimlerin krallığını ilan ettiği, bizim için ise özellikle boş geçen 2018 sonrası, travmatik bir kış oldu malesef. Ocak ayında konumumda 5cm. örtücük kar dışında 2 sefer Kartalkaya’da kar görmüş olsam da, sokağımda olmayan “hatrı sayılır kar” ın kıymeti harbiyesi olmuyor…

 6. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Martın 2’si ile 6’sı arasında sistem var. YERSEN…..!! 😉 🙂 😀

 7. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  ECMWF kazandı…!!

 8. Sahillerde yaşayanlar olarak bu kış bizim kışımız değil maalesef, yapacak birşey yok, en yakın sürede dağa ya da yaylaya çıkmak lazım. Allah herkese sağlıklı uzun ömürler versin, yaşanacak daha çok sistem olacak önümüzdeki yıllarda, canımız sağolsun.

 9. Ecmwf sabah güncellemesini hasadı yanan çiftçi gibi takip ettim.

 10. Henuz erken ama gunce ECM ve Icon ciktilarina gore eyyorlamam:
  Istanbul’da sartlarin en uygun oldugu zaman dilimi Cumartesi aksam – Pazar sabahi arasi. Icon’a gore soguma biraz daha gec saatlere sarkiyor, kotuye isaret. Bu dilimde dahi guney sahillerde ortu olusumu zor. Hem 850 hPa sicakligi -8, -9 civarlarinda, hem de poyraz yagis pompalarken ilik deniz havasini da sehre dolduracak. Bildiginiz hikaye.

  Yarismada AHL icin tahmin yapacak olsam, Pazar sabahi kar YOK derdim maalesef.. Ama pazar sabaha karsi yagis miktari iki modelde de fena degil. Sahillerde ortu olmasa boyle bir kista seyir zevki gonulleri hos tutmali. Iyimser bir senaryoda Beylikduzu, Basaksehir, Levent, Cekmekoy vb. semtler bantlar israrli olursa Pazar sabahina 5-10 cm arasi bir ortuyle uyanabilir. Pazar ogleden itibaren sicaklik sorunu tekrardan tum sehre yayiliyor.

  Kar fakiri Atlanta’dan bu sistemde bile gozum kaldi. 😛

 11. En son ne zaman mahallemde bu kadar yoğun sis oldu hatırlamıyorum. Birkaç bina sonrası gözükmüyor.

 12. Dinçer Gül Aydın dedi ki:

  Ecmvf biraz daha batılarsa halimiz yamandır. Mevcudu korusa ona bile fit olacağız neredeyse.İki gün kar altı üstü hadi ecm kral sensin yap bi güzellik.

 13. Öncelikle bu blog için Havadelisi ve ekibine teşekkür ederim. Uzun süredir yurtiçi seyahatlerimde hava ile ilgili koşulları Mgm yerine buradan takip eder haldeyim ve gerçekten öğretici bilgilerde yanında cabası,güzel bir emek var,saygı duymak gerek… Ozan bey cuma günü öğlen 11 gibi aracımla İstanbul’dan Eskişehir’e seyahat edeceğim ve pazar akşamına kadar orada olacağım,gidişte veya dönüşte yolda herhangi bir sorun yaşama durumum olur mu acaba ?

 14. Valla kim ne derse desin, ben halimden memnunum. 🙂 2 sene sonra 2 günlük de olsa, adam akıllı kar alacağız; gözüken haliyle, örtü de olacak. C.tesi sabaha karşı başlar, p.tesi sabaha karşı yağmura döner diyor. Sonra çarşambadan sonra takiplik bir salınım daha var.
  2017 kışını Godzilla dışında sistemsiz ve geçen seneyi 1 Mart sabaha karşı yağan 4-5 saatlik tek kar yağışıyla geçiren bu Betonbul şehri için 2 günlük kar nimettir. Her sene efsane beklenmemesi gerektiğini söyleyenler, şimdi bu sistemi beğenmiyor.
  Negatifleri bırakalım, 2 yıldan uzun süre sonra, 2 günlük de olsa; hazır mıyız İstanbul? 😉

 15. trabzon/of_ 150m dedi ki:

  icon yine kuzey kıyı şeridini doğuya kadar -6 -7 veriyor..ısrarından vazgeçmiyor.. arada baya fark var ecmwf -gfs ile (orta ve doğu karadeniz için)

 16. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  GFS hariç bütün modeller 24 öğleden sonra sistem bozuluyor diyor GFS P bile aynı tahminde GFS tek başına kaldı sanırım perşembe günü o da sistemin gücünü ve süresini diğerlerine uyduracak…
  Siklonik sistemlerde bölgemizin iyi yağış alması için tüm basınç yerleşimleri ve soğun çok kuvveti olması ve bunların hepsinin kusursuz derecede bir araya gelmesi şart…Açıkçası bu akşam ki son ECMWF güncellemesinden sonra kıyılar için çok beklentim kalmadı yine soğuk yetersiz zayıf ve erken terk ediyor..

 17. trabzon/of_ 150m dedi ki:

  Bu ecmwf nin batı hayranlığından nefret ediyorum…

 18. Geographer Berk (Göksu/Beykoz/İstanbul,17m) dedi ki:

  Bence hepimiz ortaklaşa bir girişim gerçekleştirelim. ”Tanzim Sistem Satışı”.

 19. Hemen İç Anadolu topraklarına! Bileti tez zaman da alıyorum ve yola koyuluyorum. Teşekkürler Batı Akdeniz, teşekkürler siklonummm !

 20. Ic Anadolulu hemsehrilerimin modellerle gaza gelmemesi gozlerimi yasartiyor. Bu sene Ankaralisi Konyalisi Eskisehirlisi temkinli olmayi ogrendi.

 21. Dinçer Gül Aydın dedi ki:

  Sistem artık dar alan modellerinin sahasına girdi. GFS istanbul için iyi GEM fena değil UKMO ve ICON acaba sistem dahada bozarmı. Budamı gol değil acaba dedirtiyor olsada SKIRON İstanbula örtüyü vermiş bile. Artık hakkımızda hayırlısı.

 22. GFS 12z’ye heyecanlanmayan Ankaralı varsa bence bordo berelidir.

 23. Son birkaç gündeki güncellemeler Eskişehir için, gerçek olamayacak kadar güzel.

 24. Akşam GFS’sinde hafif batılama, ICON’da ciddi bozulma var. UKMO zaten başından beri tatsız çıktılar veriyor. Bu akşamki ECMWF’nin 96. saatini görünce 120. saate bile bakmaya gerek kalmayacağını, epey moral bozucu bir çıktı üreteceğini hissediyorum. Dediğim gibi, benimkisi sadece hissiyat. Tabii en kötü ihtimalde bile İstanbul kıyıları havada kar görür gibi…

 25. Ahmet Mutlu ŞENEL dedi ki:

  Sonuçta burası atış serbest konusu olduğuna göre ben burada sadece Karadeniz olmasaydı diyerek şahsi fikirlerimi belirttim. Şahsi fikirlerinize saygı gösteriyorum. Şimdiye kadar 10 küsur yıl Eskişehirde yaşadım ve Eskişehirin yıllık yağış miktarı 350 mm olmasına rağmen 2018 kişi dışında her kış yerde en azından 10 cmlik kar örtüsü görüyordum. Yaklaşık 2 yıldır ise Bursadayim yılda 850 mm civarında yağış almamiza rağmen 2 yıldır yerde adam akıllı bi örtü dahi görmedim. Bu sistemde bozmaya başladı. Ecm ye göre Bursa açısından örtü oluşmayacak gibi duruyor. Benim için öncelikli olan kardır. Bana deseler 10 cm lik yerde 3 4 gün yatan kar için 100 mm yağmurdan vazgeçermisin. Seve seve kabul ederim…

  • Mgm’ye göre, 150 metre rakım Bursa en yüksek kar 80 cm.
   800 metrede Eskişehir 64 cm.

   Bursa’da Eskişehir ile aynı rakımda ölçüm yapılıyor olsaydı muhtemelen 1.5 metreyi bulurdu. Keza, 1900 metre rakım Erzurum 130 cm. 1900 metre Uludağ 430 cm.

   Yağış iyidir.

   • Ahmet Mutlu ŞENEL dedi ki:

    Hocam o konuda haklısınız tabi bi sey diyemeyeceğim.

   • Hocam olmuyor o işte. Bu sene Eskişehir, rakım avantajının ekmeğini çok yedi. Garibim Bursa 1-2 derece farklarla süper yağışları yağmur olarak aldı. 1900 metreyi örnek verirseniz tabii yağış önemli olur zira sıcaklık faktörü faktör olmaktan çıkıyor, bir önemi kalmıyor. Kesinlikle elimde olsa öncelikli tercihim sıcaklığı garanti altına almak olurdu.

    • Ahmet Mutlu ŞENEL dedi ki:

     Aynen hocam bende onu diyorum. Coğrafya olarak Akdeniz ülkesi olduğumuz için sıcaklığı düşürmek o kadar zor oluyo ki. Ama yağış bi şekilde yakalanıyor. Zaten şehirlerimizin çoğunun iklim özelliklerine baktığımızda yıllık yağışın çoğunluğu kışın düşüyo. Yani kışın kurak geçtiği il bildiğim kadarıyla kuzeydoğu anadolu (Erzurum Kars hattı) dışında yok.

 26. sibiryaefso(Başakşehir/İST, 72) dedi ki:

  2m sıcaklıkları da iyi sistem yoluna emin adıımlarla devam ediyor, daha fazla kırpılma olmadan – 10-11 civarı girmesi gayet yeterli olma olasılığı yüksek.

 27. Ahmet Mutlu ŞENEL dedi ki:

  Bazen düşünüyorum da keşke üstümüzde Karadeniz diye bir deniz olmasaydı. Balkanlarda 850 de -15 ler girerken Marmaraya geldiğinde soğuk kuşa dönüyor ve – 7 kalıyor. Karadenizin tek faydası DEK yapması. O da 3 4 yılda bir oluyor. Karadeniz olmasaydı Marmarada yıllık yağış miktarımız belki bu kadar olamayacaktı hiç bir zmana DEK alamayacaktık ama hiç degilse kışlar adam gibi soğuk geçecekti ve siklondan malı götürecektik

  • trabzon/of_ 150m dedi ki:

   Karadeniz olmasaydı… çoğu sistemi sadece kuru soğuk ile geçirirdin…

  • 3-4 yılda bir olan DEK midir? Yoksa siklonik kar mı?

   • Ahmet Mutlu ŞENEL dedi ki:

    3 4 yılda bir olan tabiki DEK hocam. 2016 yılbaşı sisteminden sonra bir daha DEK olmadı bildiğim kadarıyla. Ama Marmaraya son kar yağdıran 2017 Godzillasi bir siklonik yağıştı.

  • Karadeniz olmasaydı, İstanbul diye bir şehir olmazdı hocam. Orta asya gibi çöl olurduk muhtemelen.

  • Daha ilk cümleyi okur okumaz eksiyi bastım. Ne demek Karadeniz olmasaydı? Ben düşünmek dahi istemiyorum böyle bir ihtimali…

   -Karadeniz rüzgarlarımızı arttırıyor. Bu da (özellikle İstanbul gibi metropolde) havanın daha temiz daha oksijenli olması demek.
   -Sadece DEK olarak değil de DEY olarak da bakmalıyız duruma. (Barajları kardan çok yağmurlar dolduruyor.) Üstelik siklonun dahi nemini arttırdığı için deniz etkisiyle güçlenen yağışlar alıyoruz.
   -Yediğimiz balıkların çoğu Karadeniz’ den toplanıyor.

   Belki de sayamadığım bir çok madde daha var “iyi ki var” diyebileceğimiz. Okurların eklemelerini de rica ederim bu arada.

   • -Kuzeyden gelen soğukları zayıflatıyor.
    -Sıcaklık ekstremlerini ve gece-gündüz farkını ılıman tutuyor.
    -Yer seviyesi soğuğu fazla direnemediği için donan yağmur denilen Allah’ın cezası illeti engelliyor.
    Bir de bana sorun Karadeniz’in değerini….

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s