Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

16.600 Responses to Atış Serbest

 1. Günler sonra Eskişehir’de sıcaklık sıfırın üzerine çıkabildi. 1 dereceyi görünce karlar, buzlar çözüldü bugün.

 2. Herkese merhaba,
  Bol karlı ve keyifli – sağlıklı bir kış diliyorum. Şöyle biraz geriye doğru okuyunca büyük bir çoğunluğun daha şimdiden (bugün 8 Aralık, dikkat) karalar bağladığını gördüm. Yahu daha Aralık ayındayız. Bu ayda, o da olursa, en fazla bir tane birikim yapan sistem olur buralarda geçmiş deneyimlerime göre.

  Ocak veya Şubat’ta en az bir büyük balık yakalayacağımızı düşünüyorum, amatör meteoroloji camiasının referans noktası havadelisi’nin de öngörülerini dikkate alarak aynı zamanda.

  Yani; meteoroloji ve model uygulamalarımızı güncelledik, analizleri okuduk, kendi tahminlerimizi yaptık, her zamanki gibi büyük bir umutla kışa hazırız.
  Rastgele.

  • Çok iyimsersiniz hocam. Sonbahar’ın tamamını boş geçtik, doğru dürüst tek bir sistem bile alamadık hatırladığım kadarıyla. Günü birlik kıytırık yağışları saymıyorum. Aralık desen o da yalan olmuşa benziyor modeller kötü. Kar yağmasa bile en azından yağmur yağsın biraz aksiyon olsun, her gün aynı gökyüzünü görmekten bıkıyor insan. 😦

 3. Bursa da bugün donuyoruz, mgm ye göre 8 santigrat dereceyi geçemedik. Yerel pus resmen titretti. Hocam yılbaşı tahmini var mı?

 4. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

  Herkese mutlu Pazarlar. Ayın 20’sinde ki kaçınılmaz son maalesef yaklaşıyor. Tüm modeller hem fikir. Sıcaklıklar batı bölgelerde 15 bandını çok rahat aşması bekleniyor. İstanbul’un kuraklık ihtimalinden bahsetmek gerekirse, 6 Aralık itibariyle barajlar son 10 yılın en kurak senesini geçiriyor

  -İstanbul Eps senaryoları yağış grafiği-

  -Antalya-

  Antalya için çok tehlikeli senaryolar mevcut.50 senaryo ortalaması 150 mm görmüş durumda.Sıkıntı yaratacaklar durumlar bekleniyor.Tedbir alınmalı.

  -Türkiye Geneli-

  Akdeniz bölgesinde ve Güney Ege’de ortalama üzeri yağış beklenirken ülkenin geri kalanında normaller ve altında yağış bekleniyor. (8 Aralık-18 Aralık )

  • Sonoflu 150m trabzon/of dedi ki:

   O eps!!! 4 aralıkta doğu karadenize -5 verip 48 saat içinde -2 ye dönüş yapan…uzun vade yalan oluyor…

   • Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

    O sistemden medet duymamak lazımdı bence, bu gözler 17 Şubat’ı da gördü mesela. Gördüğümüzü söylemekten başka elimizden bir şey gelmez. 🙂 Sonuçta bu hava, %100 diye bir şey yok. Her şey olabilir.

 5. Sonoflu 150m trabzon/of dedi ki:

  2. Kış tahmini gelecekti..?

 6. Gidişata bakılırsa Aralık ayı da yalan olmuşa benziyor.

 7. Ufukda İstanbul için güzel bir sistem dahi yok, önceden o bile olurdu. Görünüyordu gelmiyordu, umutlandırıp kayboluyordu, o anları bile özledik.

 8. Bizler İstanbul’da soğuğu çekmeye devam an itibari ile 6°C 🙏🏼

 9. Gece yarısına doğru başlayan sulu kara sinirlenip uyumaya çalıştım fakat yarım saat sonra merak edip tekrar takibe başladım. Kar, saat 04.00 sularında örtü yapmaya başladı. Sokak lambası keyif veriyordu ancak 1 saat geçmeden yine her zaman olduğu gibi fırtına çıktı ve karlar savrularak yağmaya başladı. İlk sistem olduğu için fena sayılmaz. Nefsimizi körlemiş olduk.


 10. Yükselti farkının çok şeyi değiştirdiği sezonun ilk sistemine merhaba diyelim, Ankara Merkez hayal kırıklığı ama 😁
  Aşağıya durumu daha iyi anlatabilecek bir fotoğraf bırakıyorum.
  Son durum, kar kalınlığı 6 cm.
  https://mukhtar42.files.wordpress.com/2019/12/img_20191205_080005.jpg?w=1100

 11. Konya’da da sezonun açılışını yaptık. Eskişehir kadar görkemli olmasa da akşam saatlerinden bu yana aralıklarla orta kuvvette kar yağışı gerçekleşti ancak birikim olmadı.
  https://eren1998blog.files.wordpress.com/2019/12/kmpn8v.jpg?w=253&zoom=2

 12. Onur Öztürk dedi ki:

  Bugün her ne kadar Ankara merkez şanssız olsa da akşam saatlerinden sonra yüksek kesimlerde yağış tamamen kara dönüştü ve 1100 m üzeri rakıma sahip yerlerde kar örtü de yaptı. Örneğin Oran Sitesi’nde 3 ila 5 cm arasında bir örtü gözlendi. Bugün Eskişehir-Sivrihisar-Polatlı-Haymana hattı ciddi anlamda yağış aldı. Sıcaklık 1-2 derece daha düşük olsaydı bu bölgelerde çok daha kalın bir örtü kaydedilebilirdi.

 13. Güzel sistemmiş. Yağdıkça yağıyor 😀

  • Offf kara bak dibim düştü.Biz Afyon olarak 2-3 cm alabildik.Biz de yağış kısa sürdü ve siz kadar kuvvetli yağmadı.Kütahya’yı bile sollamışsınız.Dün akşam mobeseden baktım siz kadar yoktu.İnşaAllah ilerde hep beraber daha güzellerini kışın devamında görürüz.

 14. Ezcümle, soğukları özlemişiz.

 15. Eskişehir’de son durum böyle, yağış devam ediyor. Fotoğrafların çekildiği nokta merkezin yoğunluğundan uzak, 870 metre rakımlı Yenikent tarafları. Kurak sonbahardan sonra Kasım’ın son haftası gelen yağışların ve kışa hızlı giriş yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz 🙂
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/12/img_20191204_175308.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/12/img_20191204_175349.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/12/img_20191204_175440.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/12/img_20191204_175606.jpg

 16. Ne güzel iş güç uğraşıyor hiç havayı takip etmiyorduk. Durduk yere heyecan oldu, ikide bir radara bak, sıcaklığa bak, pencereden dışarı bak. Elde ne var? Bir Ankara klasiği bir türlü kara dönemeyen şakır şakır karla karışık yağmur 🙂

 17. Mamak Yatıkmusluk’tan Saimekadın tarafına bakış. Sıcaklık 3°C. Ufukta (şu an sisten görünmeyen) Dikmen sırtları muhtemelen hafif kar yağışı alıyor. Ankara, tabii ki Ankaralığını yapıp benim gibi hava delilerine yine saç baş yolduruyor. Delilik bu ya, 5 cm kar bile mutlu edebilirdi . O da yalan oldu. 😋https://delicetinn.files.wordpress.com/2019/12/20191204_114631.jpg

 18. Eskişehir’den selamlar. Sabah 9 gibi başlayan kar örtü yaptı, yağmaya devam ediyor.

 19. BunaŞükür dedi ki:

  Şu an edirne ye lapa lapa kar yağıyor özlenen goruntu

 20. Filtresiz termik santral tasarını kabul ediyorlar, sonra kendi kabul ettikleri tasarıya veto edip bir de teşekkür ediyorlar. Trajikomik bir ülke. 😀
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2019/12/ce6e6446da464d764e192dd5c0061459.jpeg

 21. Modellerin kimisi vermiş coşkuyu, ufukta var bir şeyler diyor. ECMWF dünkü çalıştırmasının meteologix ve Windy çizelge/gösterimlerinde Ankara çukuru için cm cinsinden 5’ler 10’lar havada uçuşuyor. Kimisiyse size kar falan yok dağılın diyor. GFS’ye bakıyorum 1.5-2 mm sulusepkenden başka bir şey yok. Şu amatör deliyi bilgilendiriverin saygıdeğer üstadlar. 😊
  Sağlıklı ve sevgiyle kalın.

  • Son duruma göre ya da anladığım kadarıyla, Altındağ Atıf Bey, Mamak Gülveren, Çankaya Kurtuluş mahalleleri ve tabii ki Kızılay vs gibi yerler yine hüsran. 2 cm yi zor görürüz hatta o bile öğle saatlerindeki sıcaklık artışıyla erir gider. Çoğu zaman olduğu gibi, Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar yöresi ilk kar için makul miktarlarda (5-10 cm civarı) ıslak kar alabilir ilaveten, sıcaklık ve yükselti o yörelerdeki kalınlıklar için keskin ve belirleyici etkenler gibi görünüyor. Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun. Üstadlar, bilgili ve ilgililer, izninizle yorumum budur. Bilgi ve deneyiminize ihtiyacımız var. Saygımı sunar, iyi akşamlar dilerim. 🖐

 22. Soğukçular,havalar soğusun attık diye bağırıp durdunuz,aha geldi;her bi yerimiz donuyo…Mutlu musunuz 😜

 23. Canan Kadı dedi ki:

  Paylaşım ve yorumlarinizi cok dikkatle takip ve takdir ediyorum. Ben de kar sevdalisiyim. Dogu Karadeniz ile ilgili her yorum ve paylaşımı umutla bekliyorum. Umarim kuraklik cekmeyiz. Bu yil insallah merkezde kar da görürüz. Kolaygelsin.

 24. Eşeklerin kuyruk vaziyeti, kar yağışının yakınlarda geleceğini müjdeliyor.

 25. Kışın ilk günü ile beraber Elmadağ’a ilk kar düştü. Hayırlı uğurlu olsun.

 26. Sinan (Atakum 10m.) dedi ki:
 27. An itibariyle Marmara’da dağlarımızda güzel kar yağışları var:
  https://www.bursabuyuksehir.tv/uludag-zirve-18201.html
  https://kartalotel.com/canli-yayin/
  http://kocaeliyiseyret.com/Kamera/Index/kartepe-otel/9
  Dağlarında kar, tipi olup da, webcam’ini paylaşmayan bizden değildir. 😉

 28. Sinan (Atakum 10m.) dedi ki:

  Bugün öğle saatlerinden itibaren Marmara bölgesinde kuvvetli yağış bekleniyor. Cephe önü kararsızlıkla beraber birçok yerde şimşek ve gök gürültüsü gözlemlenebilir. Bu yağışların ardından da soğuk cephe geçişiyle beraber hava hissedilir derece soğuyacak ve yarın(01.12.2019) kışa yakışır bir soğukla giriş yapacağız.  Ayrıyeten yarın akşamdan itibaren Samsun’un yükseklerine kar geliyor 🙂

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s