Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 4.462 cevap

 1. Çok çılgın yağıyor, her yer bembeyaz oldu şuan. Radar şahane.

 2. 22 Nisan lapa lapa kar yağıyor Eskişehir’de. Ecmwf 20 cm kar vermiş.

  • Eskişehir kopuşlarda yahu 23 Nisan’da böyle kar göreceğim aklımın ucundan bile geçmezdi!! Süper kar yağıyor sıcaklık 0.8 derece, merkezde arabaların üzeri beyazladı. Yüksek mahallelerde toprakta da beyazlamıştır Oğuz son durum ne sizin oralarda? Ne dersin yarın sabah yerde örtüyü görür müyüz?

 3. Bu gece yılın bu zamanı için çok ender hadiseler olacak Eskişehir-Bolu-Ankara üçgeninde, takipteyiz… Ankara-İstanbul karayolu feci olabilir.

 4. 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan akşam ve gece İç Ege, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’de çok güzel şeyler olacağa benziyor. Tahminler mükemmel… 2017 kışına henüz elveda demedik!!

 5. Nisan 21… Eskişehir’de kar yağıyor!!! Tam bir görsel şölen var. Yerlerde birikme yok sıcaklık MGM’ye göre 1.7 derece…
  https://carcass1987.files.wordpress.com/2017/04/kar_21042017.jpg


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 6. Lütfen yeni başlık açın doğu karadeniz başlığını görmekten bıktım. 😀 29 ocaktan beri başlık açılmıyor.

  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 7. Bugün hava baya bunaltıcı ve nemli. Tam emin değilim ama cephe yaklaşıyor diye hava böyle sıcak ve bunaltıcı, cephenin önü sıcak arkası soğuk olur. 🙂


 8. Urfa radarı yayın hayatına sükseli başladı 😀

 9. Cuma günü Konya, Karaman çevresinde kuvvetli lodos ihtimali artiyor. Umarim ciddi bir durum olmaz.

 10. İstanbul da kış havası var. 😀

 11. Güney azerbaycanda selden 35 kişi ölmüş. Güney azerbaycan dedikleri yer aslında iranın kuzeyi ama öyle deniyor orada azeri türkleri yaşıyor.

 12. Viyana diyagrami, mevsime gore bayagi asiri bir kar yagisi gerceklesecek gibi duruyor. Ben fotografi yukledikten sonra guncellenen yeni diyagrama gore, kar miktari bayagi bir artti. 50 cm uzeri kar gozukuyor. Ben suan Pragdayim, burada da birseyler olacak gibi gozukuyor onumuzdeki hafta icinde. Ama burada birseyler yakalayamazsam, Viyanaya gidecegim sanirim Carsamba gunu :)))

  Nisan ayinda kar gormeyeli bayagi uzun bir zaman olmustu, cok ciddi gozukuyor durum, eger hersey tahmin edildigi gibi olursa gercekten… 🙂

 13. MGM Sivas ve Şanlıurfa radarları sisteme eklenmiş. Darısı Erzurum radarına.

 14. MGM Afyonkarahisar radarı düzelmiştir.. 😀

 15. Yağmursuz ilkbahar icat etmişler. Böyle giderse yaz ayları Bursa için sıkıntılı olacak. Doğancı Barajı doluluk oranı %40 seviyesinde.

 16. Yani gfs bu diyagramda 12 Nisan gecesi için ortalama için nerdeyse 1 saatte 15 derecelik soğuma sonucuna nasıl ulaşmış bilmiyorum ama otostatik halüsinasyon görmeye başlamış desek yeridir 😃 , ama bu seneki performansına yakışmış bu program hatası

 17. Merhabalar ,
  Bitlis’te bu kış önceki kışa göre daha az yağışlı geçmesine rağmen özellikle Mart ayının ikinci yarısından itibaren şiddetli yağışlar(oraj, graupel, dolu yıldırım gibi) alıyoruz. Geçen yıl son yoğun kar yağışı 30 Mart’ta görülmüştü bu yıl ise şuan 9 Nisan yani bugün görülüyor.

  Birkaç gündür etkili yağışlar ve lodos eşliğinde iyi yağış alıyorduk dünkü havayı sabahtan akşama kadar gözlemleme fırsatım oldu. 8 Nisan 2017 Mutki’de bir gün:
  Saat sabah 8; Güneş lenticular bulutunun hemen ardında ufukta ise yoğun cumulusler ilerleyen saatlerdeki orajın birer habercisi adeta

  Öğlene doğru Batman Kozluk civarından gelen cumulonimbus

  Oraj esnasında yakalamış olduğum bir şimşek

  Öğleden sonra doğu istikametinde Bitlis’te dolu yağışına sebep olan cumulus, cumulus kongestus, cumulonimbus, ve lenticular altocumulus altostrastus tipi bulutlardan oluşan yağış bandı  Veee bugün önce dolu ve ardından kışı aratmayacak kadar etkili ve yoğun kar yağışı
  Van Gölü kıyısındaki Tatvan
  Burası da Bitlis-Mutki yolu

 18. Kar 700 metrelere indi.

 19. Arkadaşlar, MGM’nin son durumlar sayfasındaki değişiklikler nedeniyle sıcaklık-yağış tablolarını hazırlayamıyorum. Ben biraz uğraştım ama çözemedim. Programlamadan anlayan arkadaşlar yardım ederlerse tabloları hazırlayabilirim.
  İletişim: ibrahimakan3@gmail.com

 20. Dün Adana’nın kuzey ilçelerinde yer yer 100 kilogramı geçen yağışlar sebebiyle sel felaketi meydana gelmiş ve can kayıpları olmuş. İl merkezinde ise kayda değer bir yağış olmamış.

  • Orayı vuran kütlenin radar görüntüsünü almıştım hocam. Sabah İskenderun Körfezi’nde başlayan yağış öğleye doğru kuzeye tırmandı ve saatlerce aynı bölgede çakılı kaldı. Akşama doğru Çamlıyayla’da da kuvvetli yağışa ve iri taneli doluya neden oldu. Erdemli’de Hava Durumu sayfasında Çamlıyayla için uyarı vermiştik:

 21. Özleyenlere bir daha gelsin.

 22. Bugün Ankara semalarından.

 23. Ne güzel ülke geneli yağışlı. 🙂

 24. Doğu Karadeniz yükseklerine yine kar geliyor.

 25. Anlaşılan bahar da kurak geçecek. 😦

 26. Bugün çıtayı biraz yükselttik, kar üstünde şortlu mangal aktivitesi yaylalara çıkalım dedik. ”Ahmet” rumuzlu üyeyle (kendisi abim olur) 1900 metre rakıma kadar çıktık. Ancak aniden bastıran yoğun tipi nedeniyle geri dönmek zorunda kaldık. Bu karın üstünde mangal filan olmaz, ancak karın altında yapabilirdik ama kürek olmayınca eskimo evi de kazamadık.
  1900 metre rakımda kar 3 metre civarinda… 3000 metrede nasıldır bilemiyoruz… Şortlu mangalı hazirana erteleyip oraj eşliğinde eve döndük:
  • Ne harika yerler varmış, siz resim çekip paylaşmasanız bu mevsimde bu kadar kar olduğunu bilmezdim.

   • İnan Spank sürekli senin adını andık. Şuan Spank yanımızda olsaydı,şu karlarda yuvarlansa, kafasını kara gömseydi dedik. Aslında böyle yerlerde hava delileri ile bir etkinlik yapıp kar içinde eskimo evi yapıp gece konakla na bilir. Ama işte şartla elvermiyor hepimizin durumu ortada.

  • Tek kelime ile muhteşem!! Merak ediyorum acaba daha üst kotlardaki karlar 2018 kışına kadar kalır mı? 1900 metreler böyleyse gerçekten zirvelerde kar birikimine uygun alanlarda kim bilir ne kadar kar var? İmkan olsa oralardan da fotoğraflar görmek isterdim elbette, söz konusu kar olunca doyumsuz oluyoruz 🙂

   • Tipi birikintisi olan yerler 10 metre kar var. Ancak biz abartmamak için bahsetmedik. Normal kış şartlarında Toros dağlarında kar üstüne kar yağmaktadır. Etkinlik yapılabilir, güzelde olur ama hayat şartları elvermiyor işte bu yüzden bir araya gelemiyoruz sanırım. O dağlarda tüm hava delilerini yad etik.

    • Doğru, Türkiye’de bulunan sayılı buzul alanlarından biridir Bolkar Dağlarındaki buzul… Soruda eksik sordum, buzul alanlarının dışında kalan alanlarda diye sormalıydım. Fakat verdiğiniz bilgi fazlasıyla yeterli, aldım ben cevabımı 😀
     Bu arada çok teşekkürler fotoğraflar için. İmkanımız olsa da toplansak bi Toroslar turu yapsak o kadar güzel olur ki… İş-güçten dolayı çıkamayacağımız gerçeğiyle beraber bu dileğimi tarihin karanlık sayfalarına gömüyorum 🙂

 27. Bu hafta sonu memlekete (Çamlıyayla’ya) geldim. King Kong sisteminin özellikle ormanlara verdiği hasar zannettiğimden çok daha fazla. Onunla ilgili bol görselli ayrı bir yazı yazacağım inşallah. Şimdi, bugün saat 14.00 civarında çektiğim 3 tane fotoğraf paylaşıyorum:
  İlk iki fotoğraf Pozantı Tarsus otoyolu Tekir yaylası civarından. Torosların düşük rakımlı tepelerinde bile yoğun kar yağışı vardı… 1500 metre rakım üzerinde tahmini 1-2 metre kar var. 2000 ile 3500 metre rakım arasında değişen Bolkarlardaki karı tahmin bile edemiyorum. Daha önceki yıllarda ocak ayında bile bu kadarını görmemiştim.
  Son fotoğraf ise Tarsus’un kuzeyinde, radarda o an kırmızı renkli görünen kütle… Çamlıyayla tarafından…


 28. MGM resmi istatistiklerin süresini 90 yıla çıkarmış. Resmi istatistiklerde 1926-2016 yılları arası tam 90 yılın ortalaması var artık. Çok güzel bir çalışma gerçekten. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. İstatistikleri incelerken bir husus dikkatimi çekti. 1950-2016 arası baz alındığı zaman, Ankara’nın yıllık ortalama yağış miktarı 400 küsur mm iken, 1926-2016 yılları baz alındığı zaman bu miktar 387 mm’ye inmiş. Bu şekilde yağış miktarı düşen birçok şehir var. Tabi artış olan şehirler de var. Bu arada Adana’nın ekim ayı rekoru eskiden 39 dereceydi şimdi ise 41.5 derece olmuş(1943 Ekim ayında ölçülmüş bu rekor sıcaklık). Bunun gibi birçok ilginç bilgi var. Mesela 1942 kışı çok sert geçmiş. Ankara’nın tüm zamanlar minimum sıcaklık rekoru artık -24.9 derece ve bu rekor 5 Ocak 1942 tarihinde gerçekleşmiş. Aralık 1941’de Alman ordusunu Moskova önlerinde durduran soğuklar daha sonra Anadolu’ya da uğramış anlayacağınız. Nazi Almanyası’nın Ankara büyükelçisi olan Franz Von Papen’nin anılarında da geçiyor 1942 kışının Ankara’da çok çetin geçtiği.

 29. http://wp.me/a4GPl5-33
  http://wp.me/a4GPl5-32
  bugun görülen 5 su hortumundan büyük olanlar. Videolar meteogreen facebook sayfasinda mevcut
  http://wp.me/a4GPl5-30
  hortumlar oluştuğu sıradaki yağış
  http://wp.me/a4GPl5-2U
  http://wp.me/a4GPl5-2Y

 30. Ozan Hoca selamlar..Bugün sizin okulda göreve başlayan Abdullah Bey ile tanıştım, sizden bahsettik 🙂 2012 den beri sıkı bir takipçiniz olduğunu anlattım vs. Eşi benim iş arkadaşım aynı ofisteyiz muhabbet oradan geliyor. Selamımı yolladım size, buradan da iletiyorum, sevgiler saygılar 😉

 31. MGM Afyonkarahisar radarını gözden çıkardı herhalde. Aylardır kullanım dışı bekliyor. Kışın güneyden sokulan kar yağışlarını kaçırdık, İç Batı Anadolu’da baharda oluşacak orajların gelişim aşamalarını kaçırmak istemeyiz. Buradan MGM’ye sesleniyorum 🙂

 32. Konya’da birkaç gündür ılık ve güneşli havalar devam ediyor pek şikayetçi değilim ancak geldiğimden beri tecrübe edindiğim ve hiç değişmeyen olay sürekli rüzgar esiyor olması. Kampüsün bulunduğu yer merkeze göre yüksek ve düzlük açık arazi az ya da çok rüzgar hiç eksik olmuyor. Bu arada etraftaki dağlarda hala kar var Toroslar’ın hali ortada zaten, ne King Kongmuştu arkadaş böylesi bidaha zor gelir heralde. Yolda yürürken falan gördüğüm yerlerin kışın ki halleri aklıma geliyor 😀 Bu kışı asla unutamam…

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s