Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklamlar

16.327 Responses to Atış Serbest

 1. the honorius dedi ki:

  Tamam ılıkçıyızda bu kadar değil. Mersin gibi bir sahil kentinde nem %12 sıcaklık 35 derece bu bir föhn hadisesi mi

 2. Merhabalar, 7 gün önce atmayı unutmuşum.
  Saat 11 gibi Çarşamba Havalimanı’na alçalmaya başlamadan önce sanırım bir Altocumulus kümesinin üstünden geçtik, sonrasında bunları çektim. Fotolarda uzakta görünen üst tabakada bir dalgalanma var dikkat ederseniz, sonra yine üst tabakada ve orta tabakada lenticular tipine benzettiğim ince bulutlar, alt seviye zaten curcuna. İnişe geçtikten sonra ise gerçekten iyi sallandık. İndikten 40 dk sonra ise sağlam bir yağmur yağdırdı içinden geçtiğimiz kütle bizi takip edip Samsun’a geldiğinde. Videoda çektim 4K 60 Hz. dilersiniz bakın. Bu arada umarım bu kış BAŞTA Samsun olmak üzere 3’te 3 yapmayız yoksa Sinan ile kafayı yicez burda 😀
  https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2019/10/img_7962.jpg?resize=892%2C892
  https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2019/10/img_7965.jpg?resize=892%2C892
  https://youtu.be/TWKm9wqCdLI

 3. Japonya’nın son yıllarda gördüğü en kuvvetli tayfun olan Hagibis Tayfunu şu an Tokyo’da 150 km/sa hızında rüzgar hamlelerine sebep olmakta
  https://fokbaligi.files.wordpress.com/2019/10/hagibis.png

 4. Ben artık Mudanya’ya taşındım. Takma adımın yanında yazan 150m artık bir anı oldu. Rakım 3-5m civarı. Siklonik kar yağışlarında çok kallavi bir soğuk yoksa genellikle örtü hiç oluşmuyor. Ama poyraza meyleden -ki genellikle öyle oluyor- DEK bantları için Bursa’nın en şanslı lokasyonu.
  Sevgiler, saygılar.

 5. ECMWF Ekim ayı güncellemesi önümüzdeki kış tahmininde soğukçular için pek iç açıcı değil. Ama çok kötü bir görüntü de değil. Kasım ayı tahmini bakalım nasıl çıkacak.

  • Herhalde 3 sene üst üste kötü geçmez ? Tek tesellim bu abi.

   • Öyle bir kural yok tabi ki. Denk gelirse 5 sene üst üste de kötü geçebilir.

    • Sıcaklık konusunu bilemem ama yağış konusunda çok yanılıyorlar.İl meteo bu haritaları kullanıyordu mevsimlik tahminlerde sonra ne hikmetse kaldırdılar.Herhalde tutarlılığı düşük olduğu için.Mevsimlik tahminlerde Accuweather biraz daha iyi.Gene Mevsimlik tahminlerde HavaDelisi ekibini çok başarılı buluyorum.Kış adına fikir edinmek için ben sonbahardaki basınç-sıcaklık ve yağış dizilimine bakarım.Bu durum kışında genel olarak devam ettiği için bu kış adına beklentim Karadeniz’in iyi bir kış geçirmesini bekliyorum.

    • Bir kış soğuk, bir kış sıcak geçer önermesinden başka, birde 10 yılda bir değişen sıcaklık trendi meselesi vardı diye okumuştum bir yerlerde Santiago. Yani kışlar 10 ar yıllık döngüler halinde daha sıcak veya daha soğuk geçiyor gibi. Yani diyelim ki, 70 lerin kışları sıcak geçtiyse bizim bölgemizde, 80 ler soğuk geçer, 90 lar genel olarak yine sıcak… Böyle bir çalışma, ya da istatistiki bir şeyler bulabilirmiyiz ki?

  • the honorius dedi ki:

   Ilıkçı olarak mükemmel diyorum ve yoruma eksi rekoru bekliyorum 🙂

  • kaankurtdemir rakım27moda dedi ki:

   Açıkcası sonucune olursa olsun sizlerin sezonluk tahminini daha çok önemsiyorum, adiyetten midir nedir bilmem ama öyle.

  • Huseyin Yilmaz dedi ki:

   Geçen sene de veriler kışın eski kışlar gibi ortalama bir kış olacağı yönündeydi ama Şubat Ayı’nda ki 2 gün bile sürmeyen kar dışında kış falan olmadı, evde 1 gün bile kombi yakmadım.
   O yüzden uzun vade tahminlerini çok ciddiye almamak lazım bence. Bugün veriler böyle gösterir, yarın bambaşka bir şey olur.
   Aynı şekilde kış sert geçecek deseler de inanmıyorum artık çünkü sanırım teknolojik açıdan bu tahminlerin gerçek olma olasılığı henüz çok yüksek değil, meteoroloji konusunda uzman arkadaşlar çok daha iyi bilirler tabi ki ama ben gördüğüm şeyi söylüyorum.

  • Ahmet Mutlu Şenel dedi ki:

   Erdem Abi geçen yıl Ekim soğuk ve yağış açısından gayet iyi geçmişti. Hatta Marmara bölgesinde sınırlı da olsa ilk kar sistemi 25 Ekim de giriş yapmıştı. Bursa açısından bakacak olursak 25 Ekim kar sisteminde kar sınırı 600 m. lere kadar düşmüştü ve Uludağ 20 cm. kar tutmuştu. Ama sonrasında gelen kış sezonu Bursa için rezildi. Sahilleri bırakın Bursa merkez 140 m. de bile bir gün olsun kar tutmamıştı. Havadaki sulu kardan başka birşey görememiştik. Yani gelmek istediğim nokta Ekim ayındaki tablo bizim için yanıltıcı olabiliyor. Geçen sene iyi bir Ekim den sonra rezil bir kIş yaşamışsak, bu sene kötü bir Ekim den sonra güzel bir kış yaşama ihtimalimiz de var.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s