Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

17.431 Responses to Atış Serbest

 1. Elinde çekmiş olduğu ‘nimbostratus’ bulutu görseli olan havadelisi var mı acaba? Ve bu bulut türü hakkında paylaşmak istediği bilgisi-tecrübesi olan? Hangi mevsim idealdir, nasıl bir topoğrafyayı sever gibi gibi.

 2. Sinan (Bahçelievler 60m.) dedi ki:

  Modellerin tahminlerine göre Trakya’nın Karadeniz kıyılarından Kocaeli’nin doğusuna kadar kuzey kıyılarda dar bir konverjans alanına bağlı olarak şiddetli yağışlar gerçekleşebilir.
  Yalıköy skew-T diyagramı

  29 Mayıs Cuma günü için ECM’nin tahmini

  Bu da bahsettiğim kıyı konverjansı

 3. Uludağ’da 1850 metrede (oteller bölgesi) yoğun kar yağışı ve beyazlama var (sıcaklık +0.2 derece – mgm).

  2100 metre üstünde ise kar kalınlığı oluşmuş gibi görünüyor.

  Bu gece ve yarın öğlene dek kar yağışının sıfır derece altında civarında sıcaklıklarla devam etmesi bekleniyor.

 4. Havalar normalden soğuk geçince deniz suyu tekrar normallerin altına indi.

 5. Ramazan bayramınız kutlu olsun hava delileri. 🙂

 6. Ozan abi, Kaçkarlardaki durum mayıs ayı için normal sayılır mı?

 7. Karadeniz dağları bu gece yıkılacak gibi.


 8. Bu sabah gök gürültüsü sesine uyandım, sokağa çıkma yasağı var diye sokaktan gelen tek ses gök gürültüsünün sesiydi. 🙂 9. Radarda gözükmüyor ama sprey şeklinde yağmur yağıyor, her yeri ıslattı.

 10. Küresel ısınma nedeniyle Antarktika’da su yosunu toplulukları belirmeye başladı

  Yaklaşık 90 milyon yıl önce devasa bir yağmur ormanı bölgesi olduğu keşfedilen Antarktika Kıtası’nda insanların neden olduğu iklim değişikliği sebebiyle yeni bir ekosistem belirmeye başladı. Bilim insanlarının ortaya koyduğu ve ilk kez büyük ölçekli bir haritada gösterilmeye başlanan değişiklikte, mikroskobik ölçekteki alglerin (su yosunları) ortaya çıkmaya başladığı tespit edildi.

  Buzların erimeye başladığı yerlerde ortaya çıkan alglerin yüzeyi yeşil renge büründürdüğü ifade edilirken, bazı yerlerdeki değişikliğin uzaydan bile görülebildiği belirtiliyor. İngiliz bilim insanlarının yaklaşık altı yıllık bir çalışma sonucu ortaya koyduğu tespitte söz konusu tek hücreli canlıların daha da çoğalacağı zira artan sıcaklıkların alglerin yaşamı için uygun ortamı sağladığı vurgulanmış. Araştırmada tespit edilen bir diğer husus ise ortaya çıkan alglerin diğer canlı türleri için de bir besin kaynağı olacağı gerçeği.

  Yeni bir ekosistem ortaya çıkabilir
  İlk kez yürütülen araştırma kapsamında bilim insanları bir sonraki aşamada Beyaz kıtanın ne hızla yeşile döndüğünü bulmaya çalışacak. Cambridge Üniversitesinde görev araştırmacı Matt Davey’e göre tespit edilen alg kolonileri bölgedeki mantar sporları ve bakterilerle kaynaşmış durumda. Bu durumu “ortada bir topluluk var” sözleriyle açıklayan Davey, açıklamasının devamında “Görünen o ki bu durum yeni yaşam alanlarının ortaya çıkmasına ve yeni bir ekosistemin oluşmasına neden olabilir.” ifadelerini kullanmış.
  Toplamda 1.9 kilometre kare alanı kaplayan 1,679 farklı alg topluluğu tespit eden araştırmacılar, bunun yıllık 875 bin aracın ortaya çıkardığı CO2’ye yakın değerlerde salınıma neden olduğunu ifade etmiş. Küresel ölçekte hayati sonuçlar doğurmayan bu değerler yine de şaşırtıcı.

  Antarktika’nın en çok ısınan bölgelerinde ortaya çıkan alg topluluklarına görece soğuk güney bölgelerde daha az rastlandığı belirtilirken araştırmayı yürüten ekip lideri Andrew Gray’e göre alg topluluklarını ileride çok daha sık görmeye başlayacağız.
  https://www.donanimhaber.com/kuresel-isinma-nedeniyle-antarktika-da-su-yosunu-topluluklari-belirmeye-basladi–121959
  https://www.theguardian.com/world/2020/may/20/climate-change-turning-parts-antarctica-green-say-scientists-algae

 11. İsa Altın’ın sorusuna cevaben…

  Dünyanın her yerinde sıcak hava dalgalarının şiddeti ve süresi artıyor. Bu, doğrudan küresel ısınmayla ilgili. Yaz mevsiminin süresi de uzadığı için şiddetli sıcakların görülebildiği zaman dilimi hem bahara hem sonbahara doğru yayıldı. Ayrıca bir hipoteze göre küresel ısınma, geçiş mevsimlerinde (bahar, sonbahar) yukarı enlemlerle aşağı enlemler arasındaki sıcaklık farkını da arttırıyor, bu nedenle orta enlemlerdeki cepheler ve siklonlar kuvvetleniyor. Bu kuvvetlenme, siklonların doğusuna daha şiddetli sıcakların, batısına daha şiddetli soğukların çekilmesini mümkün kılıyor olabilir. Bu nedenledir ki Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılırken mesela Norveç’te soğuk ve kar rekorları kırıldı. Geçen hafta Norveç’in dağlarında son 60 yılın en fazla kar örtüsünün bulunduğu açıklandı. Benim oturduğum yere 12 Mayıs sabahı gelen kar sağanağı 5 dakika boyunca etrafın beyaz kalmasına yol açtı. 50 metre rakım için son derece ekstrem bir hadise. Geçen yıl da İsviçre’de mayıs ayında en geç kar rekorları kırılmıştı.

  Ayrıca denizlerin ısınmasından ötürü her türlü yağış şiddetleniyor. Soğukların görülme sıklığı azaldığı için düşük rakımlı yerlerde kar yağışlı günlerin sayısı azalıyor, fakat ılık denizden ötürü, yağışın kar olarak düşebildiği günlerde çok kar yağıyor. ABD’de göl etkili karların şiddetlenmekte olduğunu ortaya koyan çalışmalar var. Bizde de aynısı oluyor. Örneğin Karadeniz Kıyıları’na kar artık çok seyrek geliyor, ama geldiği zaman kısa süre içinde aşırı yağıyor. Son 10 yılda örnekleri mevcut. Nemi Akdeniz’den alan Toroslar’da, Karaman’da filan da son 10 yılda aşırı kar yağışları meydana geldi, rekorlar kırıldı. Bu trend devam edecektir. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de (ve Norveç’te 😀 ) seyrek ama çok şiddetli karlı sistemler bekleyebiliriz.

  Özetle, ekstrem hava olayları küresel ısınmanın etkilerine uygun biçimde gerçekleşiyor.

  • Küresel ısınma yüzünden donmuş toprakların buzu çözülüyor ve altındaki metan gazı atmosfere karışıyor, metan karbondan çok daha fazla sera etkisi yapıyor. tam bir kısır döngü. 😦 Sizce bir dahaki buzul cağına kaç yıl var abi ? Var mı böyle bir tahmini tarih ?

  • Teşekkürler Ozan Hocam, emeğinize sağlık..
   Arada gerginleşsek de, seviliyorsunuz emin olun.. 😉

  • Alt ve üst rekorlar arasında gidip geliyoruz, bu gece sıcaklık iç kesimlerde yer yer sıfırın altına düşecek. Yaban hayatı ve tarım için çok zorlayıcı bir mayıs oluyor. Bu geleceğin bir provası, daha başlangıç gibi geliyor bana…

   • Alt rekorlara doğru da gidiliyor gibi olsa da soğuğun etkilediği alanın ya da periyodunun azalışı-düşüşü çok tedirgin edici. Yani soğuk iğne gibi bazı yerleri iyi vuruyor ki o da giderek azalıcak ama her geçen gün tepemize inan sıcak balyozu güçleniyor.

    • Ortalamaların yükseldiği zaten kesin de, ben hiç bir günde 35 derece sıcaklık değişikliği hatırlamıyorum, sıcak ve soğuk rekoru kırmış istasyonlar olabilir bu süreçte, özellikle İç Ege’de, hele ki daha önceki soğuk rekorları bekleneceği gibi mayıs başında, sıcak rekorları da ay sonunda gerçekleşmişken, ikisinin arka arkaya ay ortalarında olması inanılmaz gerçekten.

     • Arşive bakmak lazım belki olmuştur, hatta daha ekstremi de olmuştur belki. Ama dediğim gibi artık hava dalgalarında sıcağın gücü zamansal ve alansal olarak artarken, soğuğun( kısmen merkezinden ki güc hariç) ise azalıyor. Bu da dediğiniz gibi ort.sıc. da kesin artışı demek. Gerçekten peş peşe gerçekleşmesi çok ekstremdi, bununla alakalı derste sinoptik ölçekli vaka analizi hazırlayacağım bu arada 😀 Yardım isterim belki(prob. %70) sizlerden üstat. 😀 Bayramınız kutlu olsun.

 12. Denizli olarak dün 39.5 derece ile en sıcak Mayıs günü rekorunu bu sıcak dalgası içinde 3.defa kırdık. İlginç olan ve yanlış bilmiyorsam diğer merkezlerden bizi ayıran ayrıntı bu sıcak hava dalgası öncesindeki rekorun 37.8 ile geçen seneye ait olmasıdır. Böylece 2 sene üst üste Mayıs ayı sıcaklık rekoru kırmış olduk.

 13. 57. altın ılıkçılar kapanış ve ödül töreni, and the winner is Tire şiş köfte 🙂

 14. Sonunda sıcak hava dalgası gidiyor yerine serin ve yağışlı havalar geliyor.

 15. Antalya merkez 43.0 dereceyle tüm zamanların mayıs ayı sıcaklık rekorunu kırdı. Eski rekor 38.7 dereceyle 26 Mayıs 1945 tarihine aitti. Böylece eski rekor 4.3 dereceyle geçilmiş oldu ki bu gerçekten müthiş bir sıcaklık bu dönem için. Aydın da 42.6 dereceyle rekor kırdı. En sıcak yerleşim yeri ise 44.5 dereceyle İzmir’in Tire ilçesi oldu. Adana il merkezindeki Şakirpaşa ve bölge müdürlüğü istasyonları ise rekora çok yaklaşmakla birlikte 41.3 derecelik mayıs rekorunu kuramadı ama İncirlik istasyonu 42.8 dereceyi gördü.

  • Neredeyse Temmuz, Ağustos ekstremlerini Mayıs’ın ortasında kıracaktı bir çok merkez. Böyle bir sistemin gelmesini doğuran faktörleri, bunun atmosferik sebeplerini keşke anlatacak; bizleri bilgiliendirebilecek bir üstadımız olsaydı…

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s