Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

4.666 Responses to Atış Serbest

 1. Tüm havadelilerine iyi bayramlar.Temmuz ayına ait bazı verileri,olası sinoptik görünü,patterni ve kurumların uzun vade tahminlerini biraz inceledim, bilgim dahilimde yorumladım.Aşağıda bununla ilgili özet bir yazım olacak.

  Öncelikle bu sezonun en ciddi sıcak atağını yaşamak üzereyiz.Normal şartlarda bu tarihe kadar en az 1 sıcak atağımız daha olmalıydı uzun vadeli. Onu yaşasak belki bu sıcaklar pek fazla etkilemezdi.Ancak bu sene, Kasım 2016 yaşamaya başladığıız patterni yaşadık.Uzun süre soğuk/serin hava,kısa süreli serin/ılık hava.Tam bizim istediğimiz gibiydi aslında.Yağış konusunda da tatminkar geçen bir süreçti.

  Öncelikle bu ilk ciddi sıcak hava dalgasından bahsedelim.Sıcak girdiğimiz haftasonuna, sertleşen poyrazın etkisiyle biraz serinlik geldi.Deniz suyunun halen mevsimine göre soğuk kalmasıyla, sıcak kimi yerlerde törpüldü.Bugünden itibaren yavaş yavaş haftasonunda tavan yapması beklenen sıcaklıklardan biraz daha etkileneceğiz. Hafta başından itibaren, bu ilk ciddi sıcak atağı ( 03.07.2017) etksini yitirecek. Batı Avrupa’ya inen serin havaların kırıntıları, sıcaklıkları 25-26 derecelere çekecek. Bizi biraz rahatlatacak bu dalga da, özellikle kuzey ve batı bölgelerde daha fazla hissedilecek. Bu sürece orta kuvvette yer yer kuvvetli yağışlarda eşlik edebilir. Bu hava koşullarının Temmuz ilk yarısına kadar devam etmesini bekliyorum. O tarihten itibaren ise, bu günlerde yaşadığımız hava koşullarına yakın bir durum yaşanma ihtimali dahilinde (15-.21 Temmuz) Sıcak ama fazla rahatsızlık vermeyen türden. Temmuz’ un son haftası ise mevsimine göre oldukça serin hava koşullarının oluşacağını düşünmekteyim.Özellikle iç ve kuzey bölgelerimiz için.(22 Temmuz-? )

  Kısacası, yurdun büyük bölümü için fazla bunaltmayan, serinletici, yağışı tatmin edici hava koşullarının bu yaz devam edeceğini şimdilik söyleyebiliriz.En azından Ağustos’ un ilk haftasına kadar.

  Not: Yaptığım analizde tarihler tahminidir.

  Tekrardan iyi bayramlar dilerim.

 2. Temmuz başı yine sert bir sıcaklık düşüş olacak gibi. Umarım olur arada böyle aksiyonlar şart yoksa sıkılırım. 😦

 3. Çamlıca ferah mahallesinde bugün saat 14 itibariyle yılın ilk 30 derecesini görmüş bulunmaktayız.Geçen yıl 17 haziranda ilk kez 30 dereceyi görmüşüz.Bu yıl bir hafta daha geç oldu.Dün gece ayrıca minimum sıcaklığımız 20,9 derece gerçekleşmiş.Bu da yılın ilk 20 üzeri minimum sıcaklığı oldu.Resmi olarak yazı açtık diyebiliriz.Herkese iyi bayramlar.

 4. Tuzla sahili yaklaşık yarım saat arayla sürpriz iki sağanak vurdu. İkinci sağanak oldukça şiddetliydi, fırtına ve doluya yol açtı. Radar görüntüleri aşağıdaki gibi. Sonuncusu alıntıdır.
  https://semihz.files.wordpress.com/2017/06/ekran-resmi-2017-06-22-15-36-38.png
  https://semihz.files.wordpress.com/2017/06/ekran-resmi-2017-06-22-15-36-15.png
  https://semihz.files.wordpress.com/2017/06/ekran-resmi-2017-06-22-15-39-08.png


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 5. Hava şimdiden çok sıcak hiç çekemiyorum bu havaları. 😦 Önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgası gelecek off be. 😦

 6. 10 Haziranda Azerbaycanın tovuz bölgesinde ceviz büyüklüğünde dolu yağmış. Evlerin çatılarını delmiş 10cm büyüklüğündeymiş. Öyle haberlere bakarken denk geldi, paylaşmak istedim. 🙂


 7. Serin bir haziranı geride bırakıyoruz.Afyon için maalesef yağışların ıska geçtiği bir haziran oldu genelde.Afyon 30 mm olamazken Kütahya’nın 70 mm’yi aşması bunun kanıtıdır ki iki şehrin Haziran yağış ortalaması aynı neredeyse.Bir gün batımız baya yağış almıştı onu alsaydık en az 50 mm olurduk sadece 6-7 km’yle kaçırmıştık.

 8. Çarşamba’da fırtına hattı

 9. Dün öğleden sonra oluşan muhtemel süper hücreden görüntüler. (Radarda hook echo (çengel) vardı ve mezosiklon rahatlıkla görülüyordu. İnflow tail (iç akış) çok yakınımızdan geçti, alçaktaki bulutlar ve yerden kalkan toz-duman, bir şerit halinde jet hızıyla fırtınanın içine akıyordu. İkinci fotoğrafta tepedeki binanın arka tarafında mezosiklonu görebilirsiniz.) 10. Hava 16 derece, sanki sonbahardayız. 😀

 11. Bu sistem beni yağış bakımından hiç tatmin etmedi. Gök gürültüsü bile duymadım. 😦

 12. Meteoroloji bültenlerindeki sıkıcı ve hep birbirinin aynısı anonslardan eminim birçoğumuz bıkmıştır, yeni ifadeler üretmek gerekmiyor mu artık 😀
  Çok gürültülü ve yağmurlu
  Sahil kesimleri hortumlu
  500 metreden yüksekleri sulu kar , 800 metreden yüksekleri saf kar yağışlı
  Buzla karışık yağmurlu zamanla karlı.
  Orajlı ve şimşekli
  Akıl hafzala dışı şiddetli yağışlı
  Ceviz büyüklüğünde dolu yağışlı
  Yürümeyi zorlaştıracak şiddette Rüzgarlı
  Yağışa ramak kala bulutlu ve kapalı
  Dışarı çıkılmayacak derecede sıcak ve güneşli
  Göz gözü görmeyecek derece de sisli
  Yağmurla karışık karlı ve tutmayacak kar yağışlı
  Soğuk ve nemli , yetersiz güneşli
  Öğleden önce soğuk ve kapalı , öğleden sonra güneşli ve kar erimesi bekleniyor.

  Gibi yada bunlardan daha doğru ve açıklayıcı vatandaşa da pratik etkisi olabilecek, biraz daha hayatın içinden ifadeler duymak istiyorum artık meteoroloji bültenlerinde , örneğin; çok bulutlu ve yağmurlu diyorlar , hep robot gibi aynı kalıplar , ya biraz özgün olun kaliteyi yükseltin , otuz yıldır aynı ifadeleri duymaktan bıktım vallahi..

 13. Yarın önümüzdeki sistemi değerlendirsek ne kadar güzel olur…Tamam kış sistemi değil ama kuvvetli rüzgarıyla çok güzel bir sistem yani, değerlendirme yapılmayı hak ediyor ve bu arada ecmwf ve gfs ayrı telden çalışıyor neredeyse(yağış haritası)…Üstadlara saygılar👍

 14. İnanılmaz şeyler oluyor, kırmızı kütlenin altındayım feci yağmur yağıyor. 😀


 15. Bana özel yağıyor sanki. 😀
  Not: Merterdeyim.

 16. 2016-2017 kış mevsiminde görülen diyagramlar bahar aylarında da devam etti.Yaz mevsiminin başında da bu döngü devam ediyor. Uzun süreli durağan diyagramlar yerine 2016 Kasım ayından itibaren inişlerin daha fazla olduğu diyagramlar gördük.Normalde bu mevsimde uzun soluklu durağan hava koşulları olması pek sürpriz sayılmazdı.Uzun vadeye bakacak olursak, bu sürecin en azından Haziran ayının sonuna kadar devam edeceği görünüyor. Kış mevsiminden sonra 2017 yazınında rekorlar getireceğini düşünüyorum.


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 17. Dün akşama doğru oraj yaklaşırken Eskişehir.

 18. Adana’da gök gürültülü sağanak yağış etkili oldu. Hava sıcaklığı, yağış anında 15 dereceye kadar düştü. Haziran ayının ortasında Adana için sıra dışı bir durum.

 19. 19 Haziran da sistem geliyor. 🙂

 20. Hadim eğrigölden selamlar burda manzara gerçekten harikulade! Bahar yeni geliyor desek yeridir❤

 21. Gençler meteoroloji istasyonu kurmak için yardımlarınızı bekler…

  Üç beş demeyelim…

  Tüm katkılar bizzat şahsım tarafından takip edilecektir.

  https://weatheristanbul.wordpress.com/2017/06/12/meteoroloji-istasyonlari-icin-yardim/

 22. İstanbul boğazı bir süredir aralıklarla çok güzel turkuaz bir renge bürünüyor.Bugün yine çok net bir turkuaz renk hakimdi.

 23. Dört yıldır buradayım, gördüğüm en şiddetli hava olayını cuma gecesi yaşadım. Gündüz saatlerinde 25 km doğuda oluşan bantlar Boğazlıyan ve Sarıkaya civarına saatlerce kuvvetli yağış ve ceviz büyüklüğünde dolu bıraktı. İkindi saatlerinde alışveriş için arabayla fırtına bölgesine doğru gitmiştim ama iyi bir sağanak yakalayamadım. Tam umudu kesmişken saat 22.00 civarında kıyamet koptu. Saniyede 4-5 kez çakan şimşekler, fındık büyüklüğünde dolu ve kuvvetli rüzgâr 15 dk kadar etkili oldu. Görüş mesafesi 20 metreden bile azdı. Dolu, ekili alanlara zarar verdi; evlerin alt katlarını su bastı. 15 dakikada 25 kg yağış aldık. Muhteşem bir fırtınaydı… 24. Dün akşamdan bu sabah saatlerine kadar Ankara tam anlamıyla gümbür gümbürdü. Dün akşamdan beri ardı arkası kesilmeyen şimşekler, yıldırımlar, gök gürültüsü gözlerimizi şenlendirdi(sabah erken saatlerde sesten dolayı uykudan etselerde). 🙂 Anadolu genel olarak bereketli bir oraj mevsimi geçiriyor, yerel olarak yüksek miktarlarda yağış kaydedilen yerler var.

 25. Bu gece Eskişehir. Sanırım aşağıdan yukarı doğru çakan şimşek yakaladım.

 26. Yağmadı yağmadı tam dışar çıkınca bardaktan boşalır gibi yağdı, her yerim ıslandı spora gidiyordum. Hayatımda hiç böyle ıslanmamıştım ama güzeldi. 😀

 27. İç ege adına bol yağışlı bir Mayıs ayı oldu sık orajlar ve bol yağışlı havalar…Bazı günler havalar sonbahar gibiydi.(mm.) kareye düşen yağışlar şöyle.MGM’den alıntıdır.
  MGM Afyon için 72 mm. demiş.Oysa ki daha fazla yağdı.Ben de aradım Bölge müdürülüğünde ki inşaat sebebiyle manuel gözlem ekibi havaalanına gitmiş.Havaalanı ile merkezdeki istasyon farkı 3 km.Biz de asıl olan insanlı yani manuel gözlem önemlidir dedi.O yüzden havaalanını yansıttık dediler.

  Normalde Afyonkarahisar(Merkez):85 mm.
  Kütahya(Merkez):101 mm.
  Uşak(Merkez):100 mm.
  Eskişehir(Anadolu):55 mm.
  Isparta(Merkez):150 mm.Bak bu iyiymiş. 😀
  Burdur(Merkez):60 mm.
  Denizli(Merkez):56 mm.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s