Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

4.556 Responses to Atış Serbest

 1. Ağzımdan duman çıkıyor. 😀

 2. Dün öğleden sonra aniden gelişen gökgürültülü fırtına muhteşem görünüyordu. Geçtiği rota üzerinde bulunan birkaç köyde yoğun dolu yağışına yol açtı. Pancarda ve ekinlerde büyük hasar varmış.
  İki gündür sıcaklıklar genelde tek haneli değerlerde… Kıştan kalma günler yaşıyoruz.

 3. Bu sistemi hevesle bekledim ama İstanbul adına tam bir fiyasko oldu. En azından orajlı yaz yağmurları yağar diye bekliyordum, asfalt bile ıslanmadı. 😦

 4. ahmetsolmaz1 dedi ki:

  Son Yapılan hesaplamalar. Solar aktivite’nin
  2020 ila 2053 arası minumum olacağı tahmin ediliyor.

 5. Gecen gun paylastigim dunyamiza ulasan kozmik isinlardaki artisla ilgili Paul Dorian’in yazisi.
  Paul Dorian artan kozmik isinlarin bircok etkisinin yaninda iklime olan etkisine de deginmis.
  https://www.vencoreweather.com/blog/2017/5/15/930-am-cosmic-rays-on-the-rise-as-solar-minimum-approaches


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

  • Müsaadenizle özet geçiyorum;
   Dünya atmosferine yoğun kozmik ışın girişi olduğu zaman, aerosol (bir nevi partikül) artışına yol açıyormuş ve bu durum bulut oluşumunu kolaylaştırıyormuş. Bazı bilim insanları bu konuda şüpheli olsa da ‘Jeofizik Araştırmalar Dergisi’nde yayınlanan ve Danimarka Teknik Üniversitesi ile Hebrew Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı geniş ölçekli gözlemlere göre, kozmik ışın yoğunluğunun ani olarak düştüğü dönemlerde atmosferde ”toplam bulut yoğunluğu” daha düşük oluyormuş. Yani ne kadar çok kozmik ışın o kadar çok bulut, dolayısıyla da daha fazla yansıma olduğu için küresel bazda daha düşük sıcaklık… (soğukçular gene iyisiniz hadi)

   • Çok teşekkürler, evet bazı bilim insanları katılmasa da ana fikir bu. Zaten iklim tarihinde de güneş aktivitesinin daha az olduğu dönemlerde soğuma görülmesi kısmen buna bağlanıyor (yani yer yüzeyine ulaşabilen kozmik ışınların artması ve bulutlanmayı arttırmasına… güneş aktivitesinin yüksek olduğu dönemlerde “güneş rüzgarı” denen şey kozmik ışınları saptırıyor ve dünyaya ulaşmasını engelliyor).

    Yalnız buradaki “tartışma”nın kaynağını da söylemek lazım: Bulutların iklim üzerindeki net etkisi halen belirsizliğini koruyor. Çünkü güneş ışınlarını geçirmedikleri gibi (soğutma etkisi), yer yüzeyinden çıkan uzun dalga ışınımı da kesiyor bulutlar (ısıtma etkisi, onun için bulutlu kış geceleri daha sıcak).

 6. National geographic kanalında susuzluk diye bir program var, izlemenizi tavsiye ederim. Dünyanın farklı farklı ülkelerindeki kuraklıkları, susuzluğu ve su savaşlarını gösteriyor. Bugün Filistin ve İsrail arasındaki su savaşını gösterdiler. Harika bilgiler veriyorlar neler olmuş yanı başımızda haberimiz yok. Birde İsrail atık suyunun %85 ini temizleyip tekrar kullanıyormuş. Ayrıca içme suyunun % 65 ini deniz suyunu arıtarak sağlıyorlarmış oranı yanlış hatırlamıyorsam %65 di.
  Daha bir sürü şeylerden bahsediyor program ama ezberimde kalmadı. İsrailin golan tepelerini ele geçirmesi 6 gün savaşıyla su kaynaklarını kendi topraklarına katıyorlar. Bu suyu Filistine satıyorlar adamlar maaşlarının 3/1 ini İsraile verip su alıyorlarmış. Birde kuyuları israil kontrol ediyor, eğer kuyulardan fazla su çekilirse deniz suyu karışabilirmiş ve tüm tatlı su yok olurmuş. 2005 de bir kısmını filistine geri vermiş ve o kuyular aşırı su çekildiği için kurumuş yerine deniz suyu karışmış. Şimdi geri kalanını koruyorlar falan filan. Denk gelirseniz izleyin çok güzel belgesel, geçen ki bölümünde Californiadaki kuraklıktan ve sudaki yolsuzluktan bahsediyordu.


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 7. 14 Mayıs 2017
  Bugün!
  Geriş geçidi Konya Hadim Gündoğmuş arası
  https://isparta2017.files.wordpress.com/2017/05/fb_img_1494788674218.jpg
  https://isparta2017.files.wordpress.com/2017/05/fb_img_1494788687606.jpg
  https://isparta2017.files.wordpress.com/2017/05/fb_img_1494788682731.jpg
  Kar kalınlığı 6 bucuk metre cıvarında ..bölgede yüksek noktalardaki kar yığılmaları önümüzdeki kışa kadar dayanabilirmi acaba.


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

   • Kesinlikle spank.kingkongu yaşayanlardanım

    Normalde kış mevsimi konyada haftada 1 kez yağar erir sonra üstüne biraz daha birazdaha.ama eriyordu.buseneki kinkong haftada 3 4 kez yağdı erimedi yağdı erimedi yağdıda yağdı.😃gerçekten bunun tadı bambaşka kar erimeyince mutlu ediyor😎😎
    bu fotoğraf hadimdeki yayladan 2 ay öncesine kadar 10 metre cıvarı karın olduğunu söylüyorlar yaylaların geneli bu durumda.merak ettiğim bu kar yaza dayanırmı.çünkü bölgede eylülde kar yağışlarına şahit oldum😄😄

 8. Yerkuremize gelen kozmik isinlar artmaya devam ediyor. Bu linkte yazmiyor fakat son 100 senenin en yuksek seviyesine yaklasti. Yine baska kaynaklardan okudugum bilgilerde gunes fizikcileri son 100 senenin en yuksek kozmik isinlarini yasayacagimizi tahmin ediyorlar. 2019’dan sonra da son 200 yilin en yuksek kozmik isinlarini alacagimizi tahmin ediyorlar.
  http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=12&month=05&year=2017


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 9. Sakarya ve Bursa’nın Mayıs ayı rekorları 38 dereceymiş. Modellere göre yarın bu iki il de 35 dereceyi zorlayacak. GFS lodosu biraz abartmış gibi, fön etkisiyle belki yeni bir rekor bile gelebilir

 10. Hafta sonu hava çok sıcak olacak. 😦 Yer yer 30 derece olabilir bence.

 11. Feysbuk’taki tahminlerimiz ile ilgili bir iki şey söyleyeyim. Buraya takılanların ilgisini çekecek veya “kaçırdık” diyecekleri bir şey yapmıyoruz. Hava delisi olmayan normal insanlar da takip etsin diye periyodik İstanbul tahmini yapıyoruz, arada Türkiye geneli hakkında da genel bir şeyler söylüyoruz, o kadar. Hepsi sizlerin de modellere bakınca hemen göreceği cinsten yorumlar. Ben, Alkım ve Santiago yazıyoruz dönüşümlü olarak.

 12. Güneydoğulu arkadaşlara bir sorum olacak. Yazın o taraflara gelmeyi planlıyorum ama şu an tek çekincem sıcak. Bildiğim kadarıyla yazın sıcaklık 40-45 arası olsa da nem oranı çok düşük oluyor o bölgede. Kısaca tüm gün dışarıda olacak birisi olarak sıcaklara dayanabilir miyim?

  • Yazın oralara gezmeye gidilmez bence, nem olmasa bile o kadar yüksek sıcaklıklarda sıcak çarpması an meselesidir, hele ki alışık değilsen…

  • 2014’te askerliğimi Antep’te yaptım. Çok feci sıcak vardı yaz aylarında. Gerçekten de alışkın olmayan biri için zordur, çarpar. Şükür ki ben cehennem stajımı Milas’ta yaptığım için çok da zorlanmadım. Haaa öte yandan, beni de çarptı fakat çarpan sıcak değil klimaydı 😀 Millet sıcaktan çarpılırken ben kantinimde klima önünde durmaktan çarpılmıştım. Hey gidi günler hey 😀

  • kaankurtdemir rakım27moda dedi ki:

   Ben iki kez kısa sürelerle turistik seyahat amacıyla bulundum.Biri haziran sonu diğeri temmuz başı idi.Beni korktuğum kadar etkilemedi ki benim İstanbul sıcağıyla hiç aram yoktur.Şunu da söyleyeyim aynı tarihlerde Antalya ve Denizli’de ölüyordum.

  • Mardin için söylüyorum Haziran ortasına kadar aşırı sıcak çok etkilemez daha düşük rakımlı yerlerde Haziran başı aşırı sıcaklar başlıyor tüm gün dışarıda durmak imkansız gibi.Nem yok demiş arkadaşlar doğru burda gölgede 39-40 derece olduğunda bile aşırı terletmiyor ama 44-45 oldu mu artık nem 0 bile olsa yakıyor

  • Herkese çok teşekkür ederim, beklediğimden de beter yorumlar geldi, en azından bir sorayım da kendimi hazırlayayım diye düşündüm 😀 Zamanında Nevşehir’in 37 derecesi İstanbul’un 26-27 derecesi gibi gelmişti.

 13. http://www.accuweather.com/en/weather-news/2017-europe-summer-forecast-heat-to-dominate-the-south-storms-to-rattle-germany-and-poland/70001611

  Accu ateşi harlamış dostlar, İtalya, Balkanlar cayır cayır yanacak demişler, acaba bizim üstadlar ne der bu konuda?


 14. Kuvvetli yağmurla beraber kısa süreli dolu yağdı fındık büyüklüğündeydi. Tabi gökgürültüsü eşliğinde.

  • Şu samanlı dağları seti yüzünden midir bilmiyorum tam olarak ama izmit çok şanssız şimdiye kadar… tam kuzey batıdan geliyor kırmızımsı kütle başladı başılıyacak dolu yağışı bekliyorum, ben tabi hazır kıta halimdeyim falan izmit resmen bulutlara aduket çekiyor ve sakaryada daha bir çoşuyor bende seyrediyorum…😢😢

 15. 2018’i yedirmeyiz diyenler burada mı?

 16. SpanK’dan başka bu blogla doğru dürüst ilgilenen kalmadı, kendisine teşekkür ediyorum


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 17. Kütleler oluşmaya başladı, beklemedeyim. 😀

 18. Son iki gündür Kahramanmaraş Andırın’a düşen toplam yağış 236 kg oldu. Civardaki bir çok istasyonda da 100 kilogramı aşan yağışlar var.


 19. Dünkü yağmuru kaçırmıştım ve çok üzülmüştüm. Şuan onu telafi ediyorum çok ama çok kuvvetli yağmu yağıyor ve inanılmaz şimşekler çakıyor çok güzel. 😀


 20. Sezonun ilk kepsi benden gelsin 😀

 21. Eurosport kanalında bisiklet yarışları var. Fazla anlamıyorum sadece manzara için izliyorum. 🙂 Fransa turu var, İtalya turu var, İspanya turu var . Birde Azerbaycan turu eklendi yeni birkaç senedir var , baska turlarda vardır ama benim bildiğim ve aklıma gelenler bunlar.

  Şuan italya turundalar, ismi giro d’italia. Buranın en sevdiğim yeri dağlara çıkıyorlar orada metrelerce kardan duvarlar oluyor. Tv de denk geldikçe ızliyorum, manzaralar çok güzel.


  Bu arada eskiden kar daha fazlaymış, resimlere bakınca fark belli oluyor.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s