Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 4.365 cevap

 1. 22 km’lik iş yolculuğumun özeti. Sabah güneşle uyanıyorum, servise bindikten 500 mt sonra sisle buluşuyorum. Bu sisi D100 karayolu ayırıyor ve 200 rakımlı Gebze’de sisin üzerine çıkarak tekrar güneşle buluşuyoruz. Yolumuza cam gibi bir havayla devam ederken Gebze gişelerde tekrar sise dalıyoruz. Aman Allah’ım bu da ne? 😀 50 mt ilerisi zor görünüyor ve işin ilginç yanı çise başlıyor, hatta bazı damlalar kalem ucu kadar. 😀 Dilovası vadisine indiğimizde ise sis 50 ile 200 mt arasında kalıyor.

 2. Bugün belgesel izlerken yeni bir şey öğrendim. pyrocumulusdiye bulut türü varmış, kuvvetli orman yangınlarından ve yanardağ patlamasından oluşuyor. Diğer ismidi fire cloud sanırım, yağmur yağdırmıyor sadece şimşek çakıyor.
  Ben yeni öğrendim o yüzden paylaşmak istedim, muhtemelen çoğunuz biliyorsunuzdur. 🙂

  https://en.wikipedia.org/wiki/Pyrocumulus_cloud

  Resimlerden birisi volkan patlaması, diğer ikisi Californiadaki orman yangınından. 3. Modeller ve diyagramlar çok iyi, bu gidişle İstanbul’da havada kar görürüz. 😀

 4. Bi sürpriz olur mu dersiniz? 🙂

 5. 1 Nisan 2012 ve 23 Nisan 2015 aklıma gelince neden olmasın diyor insan 😀

 6. 2017 kışı bence en ağır bilançoyu Mersin’in Çamlıyayla ilçesine yaşattı. İlçede 21-29 Aralıkta ve 10 ocakta gelen sistemlerin her birinde ”birer metre” kar yağdı ve kar kalınlığı 3 metreyi buldu. Bu sistemlerde yüzlerce evin ve hayvan çiftliğinin çatısı çöktü. Haftalarca süren su ve elektrik kesintileri oldu.
  Geçen sistemde ise bölgeye 2-3 derece sıcaklıkta, bir gecede 116 kg yağmur ve dolu düştü. Son 10 gündür bu yağışlara ve kar erimelerine bağlı büyük çaplı heyelanlar yüzünden yollar kullanılamaz hale gelmiş, elektrik ve su nakil hatları kopmuş, yine birçok ev zarar görmüş.
  En çok üzüldüğüm nokta ise benim köyüm de dahil olmak üzere kar yağışı ve heyalanlar yüzünden yüzlerce yetişkin çam ağacı yıkılmış, ormanlarda büyük tahribatlar olmuş. Efsaneden de öte bir şey oldu bu…


 7. Bize o kutup soğuğuna dalabilecek,Nisan ayı için intihar edebilecek cesaretli bir yüksek basınç lazım. 😀

 8. Modeller ve diyagramlar bozulmaya başladı. Gerçi Nisanda kar beklemekte garip. 😀

 9. 1 Nisan: ne bu şaka mı abiii.Olmuş mu daha önceden böyle nisanda kar kış tabi marmara için soruyorum.Gelirse çok kötü sonuçları olucak…

 10. Kış direniyor.
  Hemen kacıp gidecek gibi de görünmüyor.
  Mart sonu Nisan başı Karadeniz merkezli mevsime göre çok soğuk hava dalgası ihtimali hiç de düşük değil.

 11. Nisan’da kar başkadır. 😀 1997,2004 ve 2017 Nisan’ı bu kervana katılmak için kendini zorluyor. Tarihler – + 1 sene oynayabilir.

 12. WRF modeli, OMÜ Meteoroloji Bölümü’ne aldığımız 64 işlemcili ve 256 GB hafızalı (RAM) bilgisayar üzerinde tekrar çalışmaya başladı (sağ sütundaki bağlantıdan da ulaşabilirsiniz).

  http://trhava.omu.edu.tr/wrf/index.php?sayfa=tr&degisken=temp2m_wind10m&saat=24

  9 km’lik yatay çözünürlüğü olan dış model alanı (domain) ve 3 km’lik Marmara model alanı için 72 saatlik hesaplama yaklaşık 40 dakika sürüyor fakat çıktıların haritalanması işini henüz optimize edemedim, tüm haritaların hazır olması 1 saati buluyor. Model, GFS çıktılarını temel alıyor. Zamanla daha başka harita ve grafikler de ekleyeceğim.

  Güncellemeler sabah 08:15, akşam 20:15’te tamamlanmış olur.

  Gördüğünüz sorunları da bildirirseniz sevinirim. 700 ve 500 hPa haritaları sol taraflarından kırpılmış gözüküyor onu biliyorum, neden öyle oldu anlayamadım, bakacağım.

 13. nevruz bayramınız kutlu olsun. 🙂

 14. İstanbul’dan kafayı çıkarmasak Anadolu’da kısa da sürse güzel bir sistem olduğunu fark etmeyeceğiz. Bir son dakika kararıyla dün (17 Mart) 17:30 da İstanbul’dan Mersin’e otomobille tahmini 9 saatlik bir yolculuğa çıktık. Yolculuğun öncesinde http://khts.mgm.gov.tr/YOL/3.0/khts_v3.php adresinden yoldaki hava durumuna baktım, Düzce’den itibaren Ankara hariç yol boyunca kar yağışı veriyordu, test edildi, onaylandı. 2014 Kasım’ında İsveç’in iç kesimlerine yaptığım sürüşten sonra yaşadığım en zor sürüş tecrübesiydi. Bolu çevresinde ve Kulu – Pozantı arasında kar o kadar yoğundu ki bir ara yolda kalabileceğimiz aklımdan geçti. Sonuç olarak 9 saat hesapladığımız yol 12 saat sürse de kazasız belasız varış noktasına ulaştık. Bizim için çok güzel bir sezon finali oldu. Ne yazık ki yolda pek fotoğraf çekme şansım olmadı. Çektiğim tek fotoğraf Bolu’da aşağıdaki kare.

 15. Ankara’dan hızlı ve öfkeli kütle geçiş yaptı az önce. Ortalığı beyazlatıp, gözleri şenlendirip gitti 🙂 https://semihz.files.wordpress.com/2017/03/whatsapp-image-2017-03-17-at-16-46-58.jpeg

 16. Bu sabah güne yine karla başladık. Öğleye doğru sıcaklıklar biraz yükseldi ancak ara ara graupel sağanakları gelmeye devam ediyor. Geçen pazartesiden beri hava bu şekilde… Son iki fotoğrafı dün akşam üzeri çektim, graupel sağanağı gelirken… 17. istoç tarafında arada kar taneleri görmek mümkün

 18. SpanK Çok yaklaşmıştı ama kaçırdın 🙂
  İstanbul’da sabah erken saatlerde başlayan sağanak yağmur şehrin yüksek kesimlerinde kara dönüştü. Maltepe Gülsuyu’nda yağan kar vatandaşları şaşırttı.
  Lapa lapa yağan kara Gülsuyu’nu bir süre beyaza bürüdü.
  [video src="http://yenisafak.vod.ma.doracdn.com/resim/upload/video/2017/03/17/748c956c5f194caaa2813d2c32e30352.mp4" /]

 19. Yarın gece çıkıcam KOÜ ye 450 metre kesin ya 😀 10cm bekliyorum…

 20. Doğu Karadeniz yine soğuk atakları alacak. Kar sınırı 400 metrelere inecek gibi.

 21. Nisan ayı sürpriz yapacak gibi bir izlenim doğuruyor bende.

 22. Ankara’da bu sabah havanın ısınmasıyla eriyen kar, sıcaklığın düşmesiyle tekrar başladı. Usul usul yağıyor ama örtü yapıyor.

 23. Radara bakıyorum da kar soğuğu olunca da bu yağış olmuyor işte. Hayat bu, ulaşmak istediğimiz şeyler hep teğet geçer. 😦

 24. Yozgat’tan bildiriyorum; sabah erken saatlerde hava marsık gibi karardı ve oraj eşliğinde inanılmaz bir graupel geçişi oldu. Graupel içinde iri taneli dolu da vardı.Hemen ardından yoğun bir kar sağanağı bastırdı. Kar o kadar iri taneliydi ki 5 dk içinde örtü oluşturdu. Sabahtan beri poyraz oldukça sert esiyor ve ara ara kuvvetli kar sağanakları gelip geçiyor. Sıcaklık 0.5 /1.5 aralığında geziniyor. Delilleri sunuyorum:
  Graupel sağanağı gelirken… (yerde dolu tanelerini görebilirsiniz)
  Bu da merkez Bozok Üniversitesi’nden 10:30 suları…

 25. Şubat ayındaki lodos atakları 2017’yi biraz ılıttı. Ona rağmen son 9 yılın en soğuk kışını yaşadık.

  • 1972-1976 arası 5 Yıllık negatif Seri,
   1989-1993 arası 5 Yıllık negatif Seri,

   Sonrasında tekrarı olmamış.. Belki 2017 ile başlayan 5 yıllık gecikmiş bir seri olur.
   Bu arada 2017 dışında, son 10 yıl feciymiş.

 26. ABD Doğusuna “Stella” isimli kar fırtınası geliyor. Dün akşam Boston’u kara gömen ECM bu sabah itibariyle siklonu batılatarak şehrin tam üstünden geçirmiş, böyle gelirse yağışın çoğu yağmur olarak düşer. Hep bizde mi batılayacak, biraz da onlara batılasın 🙂

 27. Bereketli bir hafta geçiriyoruz çoğu yerde yağmur var, yükseklerde kar var.

 28. Çihiro görüyor mu bilmem.Ama Konya-Karaman çıldırıyor adeta.Gökgürültüsü-Kar-Yağmur.Bazı ilçeler 40-50 mm civarında.

 29. Kardeşimden aldığım istihbarata göre Konya-Merkez’de gökgürültülü ceviz büyüklüğünde kar yağışı etkili oluyormuş. İnce bir örtü oluşmuş.

 30. Mersin’de geçen haftaki selden sonra King Kong’un 4.sezonu yaşanıyor. 1500 metre rakımdan yükseklerde 1 metreye yakın taze kar örtüsü muhtemel… Halihazırda 1500 metre rakıma kadar 100-150 cm kar vardı. Mersin’de Son 3 ayda düşen yağışlar 600 mm’yi buldu:

 31. Konya’da şiddetli yağmur yerini kara bıraktı çok iri ve yoğun yağıyor sürpriz oldu.

 32. Batı kesimler son tango yapacak gibi.
  Ay ortası mevsime göre serin bir soğuk havanın gelme olasılığı yüksek.

 33. Haftaya cuma havada kar görünüyor?Yeşeren bitki ve ağaçlar için pek iyi bişey değil ama istiyorum 😀 😦

 34. İşim gereği dün konyaya gittim,yol boyunca çok etkili bir yağış vardı,konyaya varmadan 40 km önce kar yağışı başladı,Derbent cıvarıydı https://isparta2017.files.wordpress.com/2017/03/fb_img_1489129274984.jpg

  konya merkezde gördüğüm manzara çok enteresandı heryeri su basmış yollar bildiğimiz dereydi

 35. Sabah sabah.. Kastamonu 😀 😀 😀

 36. İzmir bugün çok güzel yağış aldı. Hem de uzun süreli kış yağmuru gibi 😀

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s