Bizim Kış Başladı


Ülkemizin aziz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yılı olan bu günde, onu özlemle ve saygıyla anmak isterim.


Henüz aylardan Kasım ama Kuzey Amerika olaya biraz fazla kaptırmış durumda. Michigan’daki 8. kışıma giriyorum ve hiç bu kadar çabuk başlamamıştık.

12 Kasım 2019 12Z için GFS öngörüsü. Tepeme -20 iniyor.

İşin komik tarafı bu gelen aslında üçüncü sistem. İlki Ekim sonunda geldi. 30 Ekim sabaha karşı sezonun ilk karını aldık. Arabaların üzerinde ve çimlerde hafifçe tuttu. Ardından geçtiğimiz hafta 6 ve 7 Kasım’da yollarda tutacak kadar 2-3 cm örtü oluşturdu ve gündüz devam etti.

10 Kasım’dan itibaren gelecek sistemde ise gündüz sıcaklıkları dahi sıfırın oldukça altında kalacak gibi gözükmekte. Birçok yerleşimde bu tarihlere ait kayıtlı en yüksek sıcaklık rekorlarının kırılması bekleniyor.

Halihazırda göl sıcaklıkları 10 derecelerde olduğu için ve sistemin geliş yönündeki rüzgarlar sebebiyle sağlam bir kar alma olasılığım yüksek.

8 Kasım itibariyle göl yüzey sıcaklıkları

12 Kasım Salı öğlene kadar ECMWF toplam kar beklentisi.

Salı sabahı için GFS rüzgar hız ve yönü. Michigan gölünün doğu kıyısı epey yorulacak.

Sistemle ilgili güncel uyarıları ve haritaları fırsat buldukça buradan paylaşacağım. Mesela, bağlı olduğum kuzey Indiana NOAA Meteoroloji Ofisi en son şu tahmini paylaştı:

Ama sizin de bildiğiniz gibi bu lake effect biraz şans işi. Bandı tutturamazsak bu rakamları göremeyiz.

Bu kış, bizim buralarda, ortalamanın üzeri yağış beklense de sıcaklıkla ortalamada olacak gibi duruyor. Yaşayıp göreceğiz. Siz de hemen enseyi karartmayın , son gülen iyi güler.

Reklam

Bizim Kış Başladı” üzerine 9 düşünce

 1. Onur(St. Joseph, MI) Yazıyı Yazan

  Arkadaslar kusura bakmayin, bu hafta is yogunlugumdan dolayi guncelleyemedim. Pazartesi ve sali toplamda 7 inch yani 20cm’e yakin kar aldik. Sicakliklar artti ve cogu eridir.
  Bantlar her zaman oldugu gibi kuzeyimdeki South Haven sehri uzerinde karaya giris yapti. Cografi sekil sebebiyle shear her seferinde orada olusuyor diye dusunuyorum. Traverse City falan da oyle. Muhtesem bir cografi fenomen.
  30 km otemdeki bir sehir 24 saatte 50 cm’i gecmis. Weather network’ten muhabirler gelmis hatta. Firsat olmadigi icin gidemedim ama haritalarin ekran kaydini aldim. Bi dahaki sistemde zamanim olursa bandin icindeki yerlesimlerden birine yemege gidicem.

  Videolari ve toplam yagis haritalarini firsat bulursam paylasirim.

  Cevapla
 2. niasunset

  Bu sene kış bize de gelecek mi acaba? İstanbul’dan sevgiler, tatlı bir hava var burada, ne yaz, ne de kış… ortada… nia

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s