“Haftanın Sonunda Gelen Yağmurlar…”


Bu yağışlı sistemin şimdigörüsünü (nowcasting) de bu başlığın yorumlarında yapıyoruz, hava olayı bakımından gayet zengin bir sistem, onu diyeyim de sonra yok ben görmedim efendim bilmiyordum filan demeyin.

Haftanın sonunda gelen yağmurlar
Gam kasavet verir ‘normal’ adama
Kimi de ister ki gökler delinsin
Hava delisinde mantık arama

Gavur Hans oturmuş harita çizmiş
Alçak basınçları sıraya dizmiş
Bu kadar yağışı nereden sezmiş
Yağsın artık Hans bizle oynama

“Kütle çok doğuda bize sarkamaz”;
“Konya ta içerde hiç pay alamaz”;
Radar uydu gaddar, halden anlamaz
Yağmadı şu yağmur vurdu çeneme

Bulutlar batıdan ediyor akın
İşte geldi cephe şimşekler yakın
Açılsın perdeler yukarı bakın
“Bu gece uyumam” dedim anneme (/hanıma)

Ozan Mert’im yağmur bekler dururum
Gök ne renkse ben de o renk olurum
Yok azizim yok düzelmez durumum
Keyfim iyi zaten beni elleme

Güftesi Havadelisi’ne, bestesi Hans Wetterberger‘e ait bu eseri, Hava Delileri Korosu seslendirdi… (Bilmeyenler için not: Hans Wetterberger, Wetterzentrale sitesindeki GFS model çıktılarının bazılarını hazırladığına inanılan mitolojik karakterin ismidir.)

DMİ stilinde girelim: Yurdun batı kesimleri Cuma akşamından başlayarak Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girecek. Şu anki görüntüye (ve ayrıca Türkiye’nin iklimine, uzun yıllardır bu mevsimde bu şekilde gelen sistemlerin bildiğimiz huylarına) göre, yağışlar Cumartesi akşam saatlerinden itibaren kıyı Ege ile Marmara’nın batısında, Pazar günü (ve muhtemelen hafta başında) ise Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun batısında yer yer (DMİ’nin joker ikilemesi) kuvvetli, belki de aşırı olacak. Tedbir alınması gerekebilir. O ‘yer yer‘lerin hangi yerler olacağını kesin olarak bilmemiz şimdiden mümkün değil, onun için de bu başlığı model güncellemelerine ve sistemin daha ince tahminlerine ayırıyoruz. Yeni yorumlarınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz, cevaplarınız için lütfen cevabı vermek istediğiniz yorumun altındaki ‘Cevapla’ düğmesine tıklayın. Teşekkürler.

Bir iki seçme model çıktısı üzerinde, bu yağışlı periyodun neden çok kuvvetli yağışlara gebe olduğunu kısaca göstereyim. Alçak basınç İzmir’in hemen yanıbaşında oluşuyor (tabii değişimler olabilir, ama modeller genel olarak bunu destekliyor). Alçak basınç alanlarının yakınında yükselici hava hareketleri görülür (zaten onun için, hava yükseldiği ve alt katmanlardaki havanın yoğunluğunu düşürdüğü için basınç düşer). Yani nemli ve ılık hava yukarı tırmanır, orada soğur ve nemini taşıyamaz hale gelir, daha sonra bu nem yağmur olarak yere düşer… Her düşüşün bir yükselme sonrası olması da enteresandır.

Bunun böyle olduğu yetmiyormuş gibi, bir de bu alçak basınç, yüzey rüzgarlarının denizden kıyı bölgelerimize doğru esmesine ve denizden ekstra nem taşınmasına sebep oluyor. Aşağıdaki rüzgar çubuklarından bunu görüyoruz:

Sonuç (ve örnek) olarak şöyle bir yağış dağılımı ile karşılaşıyoruz:

Bakalım sistem sonunda neye benzeyecek, ama 3-4 gün kala böyle gözüken yağışlar büyük olasılıkla buna benzer şekilde gelecektir.

Bu yazı Devlet Meteoroloji İşleri, Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

483 Responses to “Haftanın Sonunda Gelen Yağmurlar…”

 1. Mamii dedi ki:

  22.30 civarlarında bu sistemin Kocaeli için en etkili yağışını almış gibiyiz. Veriler neyi gösterecek bilmiyorum ama gördüğüm en etkili yağıştı ( Bu sistem için )

 2. Trakyalı dedi ki:

  Tekirdağ sistemin son vuruşlarına hazır:
  1
  2

  görüntü harika, yağışı bekliyoruz artık…

  • ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

   Çorlu’da kıyamet koptu. Yarım saat içinde 40 kg civarı yağış düştü. İlginç olan ise rüzgarın hızı 60 km/ saatten yağmur başladığı an 0 km/saatlara kadar düşmesiydi. Bir an kasırganın gözüne mi girdik diye düşündüm 🙂

 3. mehmet ulu dedi ki:

  okulun açık havadaki manzarasını da gönderdim…

  1, 2, 3, 4

 4. Semih dedi ki:

  Günlük toplam yağış 71.8 kilograma kadar ulaştı Tuzla’da. Şu anda sürekli bir hal almış, kuvvetli sayılabilecek bir yağış var. Eğer bu şekilde devam eder ve arada sağanak geçişleri olursa rahat 100 kilogramı geçer diye düşünüyorum. Şu anki 71 kilogram bile beklentilerin epey üstünde.

 5. Fortesla dedi ki:

  Ankara radarında bir ilginç olay;

  1
  2
  3
  4

 6. çihiro dedi ki:

  Antalya Bölge İstasyonu’nda ölçülen yağış: 36.1 kg
  Antalya Meydan (Havaalanı) İstasyonu’nda ölçülen yağış: 300.4 kg
  Bu iki istasyonun birbirine olan uzaklığı: 10.63 km
  Çihiro: Şaşkın

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Çok ilginç ama olası.

  • havadansudan dedi ki:

   Belki hiçbir nedeni yoktur, tamamen rastlantısaldır. Belki de güneybatı rüzgarının havalimanının olduğu yere kadar deniz üzerinde daha çok mesafe kat etmesi sebebiyledir. Neticede Antalya kent merkezi Beydağları’nın duldasında kalıyor az da olsa. Benim başka günlerde gözlemlediğim bir olay daha var Antalya’da. Sıcaklık konusunda da bu iki istasyon arasında belirgin farklar olabiliyor. Maksimum sıcaklık çok oynamıyor ama minimum sıcaklık çoğunlukla daha düşük oluyor havaalanında. bu bahsettiğim 1-2 derece de değil yani, 5-6 derece fark görüyorum bazen.

 7. havaankara dedi ki:

  Hocam, sistem geçtikten sonra analizini yine yaparız. Ama geçen pazartesinin GFS, JMA, ECMWF 12Z çıktıları. 168 saat sonrası yani bugün için.

  1

  Bu da bugün 12Z.

  1

  Hangisi yaklaşmış siz karar verin.

 8. Santiago dedi ki:

  Umut fakirin ekmeğidir.. UKMO 12Z çıktısı 🙂

  1

  Döne döne geliyor hocam 😀

 9. Santiago dedi ki:

  Hocam ULL iyice yaklaşıyor galiba?

  1

  Eğer doğru harita üzerinden analiz yapıyorsam ULL modelin tahmininden daha güneyde kalmışa benziyor.. (Ya da daha erken giriş yaptı)

 10. cerkez dedi ki:

  çanakkale’de sabah 11 gibi başlayan yağmur hiç ara vermeden orta şiddetle devam etmekte bakalım yarın dmi metrekareye ne kadar yağış verecek çok merak ediyorum.

 11. havaankara dedi ki:

  Maalesef, maalesef, maalesef…

  Yağmur, kar, dolu… Bunlar bizim için sevda. Bazıları için delilik olsa da bu kadar sevgi, ilgi; bizim için oldukça doğal şeyler. Hayatımızın bir parçası. Önümüzdeki 3-5 günde genel hatlarıyla neler olabileceğini biliyoruz, tahmin ediyoruz. Bazen sabah hava sıcak ve güneşli iken şemsiye ile çıkıyoruz. Belki bazıları ters ters bakıyor hava bu kadar güzel iken şemsiye ile çıkıyor diye.
  Evet, maalesef meteoroloji birçoğunun hayatına çok uzak. “Hava bu kadar güzelken nasıl yağdı bu yağmur, hiç de yağacak gibi durmuyordu.” Duyuyoruz benzeri şeyleri. Saçma sapan birçok şeyi merak eden insanımız maalesef bir sonraki gün havanın nasıl olabileceğini merak etmiyor. Tamam, bizim gibi gününüzün belli bir kısmını ayırmayın modellere felan. Ama yarın ne olacağına bir bakın ya. Neden bu kadar meraksızsınız? Ve yetkili kişiler, acaba gerçekten merak ediyor ve önlem almada etkin davranıyorlar mı?
  Eğer öyle ise, bizim dört gözle beklediğimiz sistemlerde neden bir sürü can kaybı yaşanıyor hala?
  Maalesef yine ölüm haberleri geliyor. Maalesef. Ama çok umursamıyoruz. Allah’ın takdiri diyoruz ve unutuyoruz. Tamam, ölüm Allah’ın emri ve takdiri. Bunu biz de biliyoruz ama her türlü önlemi almak da her bireyin ve yetkili kişilerin sorumluluğu değil mi? Tevekkülün anlamını ben mi yanlış biliyorum yoksa? Önce herkesin kendi üzerine düşeni yapıp ondan sonra gerisini Allah’tan beklemek değil mi tevekkül? Ne zaman değiştireceğiz millet olarak bu umursamaz tavrımızı?
  Deprem olur, bir süre sonra unutulur. Yeni yapılan binalar yine eski usül yapılır. Demiri az, çimentosu az, işçiliği sağlam değil vs. Neden, “ne de olsa ölmeyecek miyiz” mantığıyla.
  Yola çıkarız, 3-5 dakika önce varmak için basarız gaza. Hız limitleri diye bir kavram kalmaz artık bizim için. Neden? “Bize bir şey olmaz” mantığıyla.
  Aslında bunlar mantık değil, “mantıksızlık”. Terör belası diyoruz. Evet, inşallah bir an önce biter. İnşallah annelerin eşlerin çocukların gözyaşları diner. Ama her yıl trafik terörü yüzünden kaç kişi hayatını kaybediyor biliyor muyuz? Kaç aile bir yakınını kaybediyor farkında mıyız? Yok logar kazası, yok iş kazası… Nedir bu umursamazlığımız bizim?
  Vaktinizi aldıysam, özür diliyorum. Ama haberleri görünce dayanamadım. Kusura bakmayın.

  • Havadelisi dedi ki:

   Yurt dışında da yaşadıktan sonra anladım ki, yukarıda anlattıkların bizim “yaşam tarzımız”… Bu iş böyle. Birilerinin ihmali sonucu, önlemini alan bir başkası zarar görünce kahroluyorum (mesela sen yolda güzel güzel giderken biri gelip sana çarpıp ölümüne yol açınca) ama kendi edip kendi bulanlara, umursamayanlara, umursamayanları seçip kendine yönetici yapanlara artık hiç üzülmüyorum.

  • zozo dedi ki:

   Halen bilgi toplumu olamadık sanırım. İhmaller sonucu olanlara “kader” deyip avunuyoruz ve unutuyoruz. Eğitim şart ama ezbere değil, bilime dayalı eğitim şart. Saygılar.

  • Mamii dedi ki:

   Söylediklerin doğru da, Japonya, Abd, Çin .. büyük güçler dediğimiz ülkeler bile ne kadar önlem alsa da bir yerlerden darbe yiyor, yani sadece bize özgü değil. Evet bizde daha çok ama sorumlusu yine bizleriz. Kimse dere yatağına ev yap demiyor ya da fay hattına, gidip kuruyoruz sonra kötü sonuçları yetkililere yüklüyoruz. Herkes kendi üzerine düşeni yapsa bu olaylar en aza inebilir.

 12. Havadelisi dedi ki:

  NAE, GFS ve SKIRON yoğun yağışın merkezini İstanbul’dan uzaklaştırmış. Ama BOLAM İstanbul’da ısrar etmiş. Model çoğunluğu, radar ve tecrübelerim bana bu akşam ve gece İstanbul’un Boğaz’a yakın yerleriyle Anadolu yakasında sıkıntı yaratacak yağış olmaz diyor. Çekmeceler ve batısı ise hala su baskını riski altında.

  Sonbahar tahminlerini çok riskli yapan bir faktör şu ki, “yer yer” yoğun buharlaşmadan ötürü (ılık deniz) atmosferin neresinde ne kadar nem var bilmiyoruz, modellerin de zaten bu kadar lokal hadiseleri görmesi mümkün değil. Bu yüzden lokal olarak çok kısa sürede aşırı yağış bırakan sağanaklar ortaya çıkıyor, örneğin Tuzla’yı bugün vuran 62 kg’lık sağanak. Sonuçta Kadıköy’de ve Gebze’de sıkıntı yaratacak bir yağış olmadı, ama Tuzla’da oldu, “Anadolu Yakası çok yağış almadı” desek haklı olacak mıyız bu durumda? Özellikle hava delisi olmayanlar için tahmin yaparken işimizi çok zorlaştırıyor bu meseleler.

  • havaankara dedi ki:

   Haklısın hocam, soruyorlar bazen yağış var mı nasıl olacak diye. Yarın yağış olabilir diyorum. Çok etkili olmuyor yağış veya yakın yerlere yağıyor ama oraya yağmıyor. Hemen “hani yağacaktı” diyorlar. Anlatamıyorsun. İşin daha kötüsü, etkili olabilir diyorsun. Bir ara iyi yağıyor ama toplamda o kadar çok yağmıyor. Biri diyor ki, “hani etkili olabilirdi, çok yağmadı”, diğeri de diyor ki, “hani olabilirdi, nasıl yağdı bu kadar çok”. Şimdi kime nasıl anlatacaksın, ne diyeceksin? En iyisi “yer yer etkili olabilir, ama biz “o yer”de olur muyuz olmaz mıyız orasınıdan emin değilim” demek galiba.

 13. çihiro dedi ki:

  Konya’da oraj! Bir saat şimşek ve gök gürültüsünün ardından şiddetli yağmur etkili oldu! Ben şimşekleri izlerken yakınımıza da bir yıldırım düştü! “Çatırtt!” diye bir ses çıkardı 😀 Rüzgar hızı neredeyse sıfırdı! Yağış anında da! Şu an o kadar mesudum ki 😀 Mayıs ayı gibi. Hem ılık hem orajlı. Bu sistem çok ilginç.

  1

 14. Burak S dedi ki:

  DMİ’ye göre Trakya’da rüzgar karayele dönmüş bu durumda Marmara ve İstanbul üzerindeki yağış Kocaeli’ye ilerleyebilir mi?

 15. carcass dedi ki:

  Milas’tan tekrar sıcağı sıcağına “aşırı” yağış haberi aldım. 98 yaşındaki ananem bile buna “Tufan” (adı üstünde 🙂 ) diyor. Hayatında böyle yağış görmemiş (unuttukları da vardır elbette kolay değil yaş 100 ama maşallah hala sağlığı bizimkileri mat eder 😀 ). Kısacası, ne olacak bilmiyorum bu Muğla’nın hali…

 16. Semih dedi ki:

  Tuzla ile Gebze arasında 52 kg. fark oluşmuş yağışta. Gebze TÜBİTAK’a düşen yağış 10.7 kg. Tuzla’ya ise 62 kg. Gelen çok kuvvetli sağanaklar o taraflara etki etmedi sanırım.

 17. Santiago dedi ki:

  TSİ 11:30 – 16:30 arası birleştirilmiş radar görüntüsü animasyonu.. (Tüm radarlar açıkken)

  1258485

  • Excratarius dedi ki:

   Bahçeşehir’de güneş açtı desem

  • Tayfun dedi ki:

   Sabahtan beri dikkatle izliyorum; Kaş bölgesi aşırı yağış almış olmalı.. Umarım kötü bir durum yoktur.. Oralardan haberi olan arkadaşımız var mıdır?

   • bahattin bakırcan dedi ki:

    Balıkesir merkezde sabah saatlerinden itibaren aralıksız kuvvetli yağış devam ediyor son 72 saatte 120 kg’ı bulduk ve radardan da anlasılacagı uzere sistem uzerimize cökmüş durumda. Guzel olan kısmı ise yagmurun antalyada’ki gibi bir anda değil çiftçilerimizin ve toprağın istediği gibi uzun saatlerce yağması..

 18. Santiago dedi ki:

  Arkadaşlar yaklaşık 2 saattir yorumları ben onaylıyorum, Ozan Hoca’ya olan sorularınızı kendisi gelince onaylayıp cevaplandıracaktır.

  PS: Ozan Hocam yorumlar 27’yi bulmuştu, pelerini giymek zorunda hissettim kendimi 🙂

 19. vkaynar dedi ki:

  an itibariyle istanbul’da sistemin ilk gökgürültüsü sesini işittim ve beraberinde yağmur akşam ve gece istanbul için su baskını riski var mı ozan hocam?

 20. Santiago dedi ki:

  İstanbul’da hava 15C, artık Marmara Denizi kütleleri tüketmez, belki kuvvetini bile artırır diye tahmin ediyorum..

 21. mehmet ulu dedi ki:

  Bursa’da Uludağın güney eteklerindeki Soğukpınar Köyü Anadolu Öğretmen Lisesindeyim. Aniden sis çöktü ve şiddetli lodosla birlikte çok şiddetli yağmur ve dolu etkili oldu, vınn burda yavaş olduğu için fotoğrafları sonra yükleyeceğim…

  • hava ankara dedi ki:

   Hocam, Uludağ’da şu anda kar var mı? Bu gece kar var diyor Mountain-Forecast.

   • mehmet ulu dedi ki:

    gündüz sis kalkınca baktım ama zirve tam açılmadı, gördüğüm kadarıyla yok ama. 15’i gibi yağabilir bence, o yeni gelecek sistemle…

 22. Semih dedi ki:

  Tuzla’da çok kuvvetli bir sağanak geçişi daha oldu. Birkaç fotoğraf yakalayabildim. Ayrıca saat 00.00’dan itibaren toplam yağış 62 kg.’a ulaştı.

  Fotoğraflar:
  Yağışın ilk dakikaları; 1, 2

  En şiddetli halini aldığı zaman;

  • Ömer Gül dedi ki:

   İstanbul Esenler tam afet bölgesi, burada koca kavak ağacı devrildi. Sokakta itfaiye çalışma yapıyor. İnanılmaz yağış ve şiddetli fırtına cabası…

  • Hakan Güven dedi ki:

   Kurtköy 44,6 kilograma ulaşmış.

   • Santiago dedi ki:

    Nereden bakıyorsunuz bu değerlere? Otomatik istasyonlar 15 mm – 20 mm civarında yağış gösteriyor..

    • Semih dedi ki:

     Benim kendime ait mini istasyonum var şu anda. Asıl olanı şu an kullanamıyorum maalesef. Şu an kullandığım Oregon wmr88.

    • Hakan Güven dedi ki:

     Arkadaşımın istasyonu. Ortaklaşa aldık (onun bahçesine kurulu). Arayıp saat başı bilgi alıyorum. İstasyonun rakımı 118 metre civarıdır.

 23. Trakyalı dedi ki:

  Muğla radarında deniz üzerinde ürkütücü görüntüler var. Antalya istikametinde ilerliyor.
  2825828

 24. Semih dedi ki:

  Tuzla’da şiddetli gökgürültüsü duyulmaya başlandı.

 25. Santiago dedi ki:

  Bu nedir hocam?

  858522

  • White Fox dedi ki:

   Bence diverjans…altında yoğun kütle var mıydı ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Diverjans, kavuşmanın tam tersi, yani rüzgarlar bir merkezden dışarı doğru esiyor. Burada da o var gibi, ama üst seviyelerde olması lazım, yüzey rüzgarını göstermiyor di mi bu harita? Evet White Fox’un dediği gibi, mikro boyutta bir siklonik aktivite varsa olabilir daha üst seviyelerde. Ama çok garip görünüyor 🙂

 26. Ankaragücü dedi ki:

  Marmaris beklenmedik şekilde şu ana kadar ciddi sayılabilecek bir yağış almadı. Dün görülen 30 küsur kg sisteme göre devede kulak. Şu an ciddi bir fırtına var. Akşam saatlerine doğru etkili bir yağış beklemekteyiz.

 27. ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

  Klasik bir Çorlu boşluğu:) Şiddetli poyrazla birlikte şartlar oluştu.
  5851216

 28. Hakan Güven dedi ki:

  Pendik’te hayatımda gördüğüm en müthiş sağanak yağış etkili oluyor.Abartmıyorum,20 dakikalık süre içinde 15-20 kilogram yağış düşmüştür.

 29. Santiago dedi ki:

  06Z çıktılarıyla 15.00 – 21.00 arası yağış tahminleri..

  Metoffice’in yüksek çözünürlüklü modeli NAE İstanbul’a 90 mm – 100 mm vermiş..

  GFS ise 10 mm – 15 mm civarı..

  Bugün öğleden sonra ve akşamki yağışı çoğu model günlerdir görüyor, Tekirdağ-İstanbul arasına bir yere fena patlayacak..

  Not: NAE modelini bana tanıtan White Fox’a da teşekkürlerimi iletirim..

  naee

 30. Semih dedi ki:

  Şu anda Tuzla’da fırtına ile birlikte müthiş bir yağmur var! 1 dakika içinde her yer göl oldu! Sadece 10 dk. içindeki yağış 20.6 kg!

  • Semih dedi ki:

   Yağış 30 kg.’ı buldu! Apartmanımızın bahçesi sular altında!! Kapıcı dairesine ise su dolmaya başlamış! Umarım hiçbir hasar olmadan son bulur yağış!

   • Semih dedi ki:

    Yağış sona erdi. 26 dakikada 40.3 kg. yağış bırakan bu deli sağanağı hiçbir zaman unutmayacağım !

 31. excratarius dedi ki:

  Keşke radar görüntülerini koyabilseydim, saat 10 ile 1 arası İstanbul radarına kitlendim resmen, çok güzel bantlar oluştu ve birbirleri ile buluştular resmen, buluşma noktaları, B.Çekmece Çatalca bölgesiydi, belli oldu ki bugün İstanbul’a kuvvetli yağış mağış yok yağışın ağa babasını B.Çekmece’den sonrası, Çatalca Silivri aldı, hatta şu ana kadar Trakya’dan rol bile çaldı, verileri merak ediyorum oralardan, hatta şu anda da tam k.çekmece gölünün üzerinden Karadenize kadar radarda koca bir sarı kütle var

  • excratarius dedi ki:

   Bu yorumu yazdıktan sonra o sarı kütle boğaza doğru harekete geçti, Özellikle Karadenize yakın olan yerlere doğru harekette ama kütle büyük (Şu radarı kaydetmeyi öğrenmem lazım, Santiago sen bu işi iyi biliyorsun)

   • Santiago dedi ki:

    Genel istek üzerine animasyon ve resim işleme programıyla ilgili bir yazı hazırlayacağım, yetiştirebilirsem bu akşam paylaşırım..

 32. ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

  Yarın Çorlu için göreceğiniz yağış değerleri sizi şok edecek…

 33. Santiago dedi ki:

  Başakşehir’de 1 saatte 100 mm yağış bırakacak bir yağış var 3-4 dakikadır..

 34. Tayfun dedi ki:

  Allah Muğla ve Antalya’da oturanların yardımcısı olsun!
  289228

 35. vkaynar dedi ki:

  Muğla radar görüntülerinde son durum sarı kütleler yine geziniyor muğla semalarında ağzım açık kaldıı

  5852858

 36. Trakyalı dedi ki:

  Son hareketli radar görüntüsüne göre Marmara (özellikle batısı) için yağışın ağa dayısı yola çıkmış geliyor.

  1

  • Uğurcan dedi ki:

   İstanbul Küçükçekmece’de saat 11:30 civarında kuvvetli bir yağış başladı ve 15-20 dk sürdü. Caddelerde su birikintileri oluştu. An itibariyle yağış kesildi. Gördüğüm en şiddetli yağışlardan biriydi kesinlikle.

  • hasso dedi ki:

   yağışın rotası bursa yalova istikameti de olabilir…

 37. Havadelisi dedi ki:

  Ön rapor: Antalya’da görülen şiddetli yağış, 25 – 50 yılda bir görülen cinsten. Ama ne 6 saatlik olan (238.4 kg) ne de 24 saatlik olan (300.4 kg) şehir için rekor… 24 saatlik rekor 331.5 kg ile 17 Ocak 1969’a ait… 9 Ekim ikinci oldu, ve Ekim rekorunu kırdı…. Antalya çok acayip bir yer…. Bununla ilgili ayrı bir yazı yazacağım bu akşam ya da yarın. Meraktan çatlayanlar o zamana kadar şu çalışmamızı okuyabilirler.

 38. ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

  Çorlu’da tufan var. Çok şiddetli rüzgarla birlikte 11 c’de müthiş bir yağmur var. Sıcaklığı bilmesem her an kara çevirecek diyebilirdim 🙂 Bu arada çarşamba sabahı, geçen gün yaptığımız yağış tahminlerini değerlendirelim 🙂

 39. Havadelisi dedi ki:

  Dünkü yağışın haritaları:

  1
  2

  Dikkat ederseniz İstanbul’da Kilyos (Kumköy) 52 kg almış, dün şu yorumda gösterdiğim bant kuvvetlenerek oraya patlamıştı, gece ne oldu bilmiyorum… İstanbul’da güneyden gelen yağışla da Karadeniz’e yakın istasyon top çekti, bu da enteresan. Belki dün şurada konuştuğumuz şeylerin de etkisi vardır.

  • Santiago dedi ki:

   Belirttiğin o kütle minimum 10 – 15mm bırakmıştır hocam. Gece ise Çatalca’dan doğuya kayamamış yağış, büyük ihtimalle alçak basıncın marifeti.. Geçen sistemde de aynısı olmuştu, sistem çok güneyde kalıyor, “dönüş hareketi :)” Trakya’ya yarıyor..

   https://havadelisi.com/2011/10/06/haftanin-sonunda-gelen-yagmurlar/comment-page-3/#comment-12872

  • carcass dedi ki:

   Muğla il geneli şampiyon oldu, Ozan hocam, 1930 yılı rekoru DMI’nin sayfasında yok 1995 yılına ait 155.6 kg’lık miktar var rekor olarak. Sanırım artık bu rekor yazılır. Dediğiniz gibi 80 yılda bir gelen bir yağıştı bu.
   Öte yandan güzel Milas’ım da rekor kırdı. 110 kg yağış!!! Tarihi rekor mu bilmem ama en azından ben Milas’ta böyle bir yağış görmedim! Olağanüstü bir şey!
   Bu arada DMI güncelleme yaptı Antalya Meydan 300,4 kg hemen bakmanızı öneririm!

   • ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

    Yok artık Le Antalya James 🙂 Bu arada Çorlu yarışın içine girmek üzere:) Sabahtan beri tahminen 40 kg’ı geçti…

  • Santiago dedi ki:

   850 hPa sıcaklık haritasına bakarsak, normalde doğuya kayması gereken soğuk hava yerinde çakılmış, hatta bugün ilerleyen saatlerde alçak basıncın kuzeye çıkmasıyla güneydoğudan taşıdığı sıcak hava sayesinde üst seviyeler ısınıyor.. Son iki sistemdir soğuk havanın merkezi Yunanistan’ın güneyi, bence sorun bu..

   Bu arada akşam İstanbul’un doğusundan 1006 milibarlık bir alçak basınç merkezi Karadeniz’e çıkıyor.. O da şehri tam ortalasın bari tam fos çıkalım 🙂

 40. trakya(korhan) dedi ki:

  Trakya geceden beri kopuyor. Daha fazlası bugün yağacak. Tarlalar artık suyu tutmuyor. Toprak üzerinden su akışı başladı şimdiden, risk büyük. Gelecek olan yağışlar direk sel yapacak.

  • Trakyalı dedi ki:

   Tekirdağ – Muratlı’da dün gece yarısına kadar 41 kg, gece yarısından saat 10’a kadar 23 kg yağış düştü, sağanak devam ediyor. 100 kg sınırını rahat geçeceğiz gibi. Şehir içlerinde su birikintileri çok fazla, tarlalar da Korhan’ın söylediği gibi suya doydu, bundan sonra risk var.

   • ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

    Ben de Çorlu’dayım. Zaman zaman kıskanırım Muratlı’yı. Zaman zaman da sen kıskanıyorsundur Çorlu’yu eminim. İrtibatta olalım Trakyalı. İlginç şeyler olacak 🙂

    • Trakyalı dedi ki:

     8 Mart 2011’in acısı hala içimdedir, sen orda Çorlu’da karların içinde yuvarlanırken, ben burda geçip giden bulutların ardından yas tutuyordum 🙂 Ama bu sistemde ikimizin de yüzü gülüyor ve gülecek gibi. 36 saatte toplam 76 kg’ı buldu şu anda yağış.

     • ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

      Hem de nasıl 🙂 Muhteşemdi Çorlu. Fakat bir gecede Muratlı’da 10 cm kar varken Çorluda donmuş yağmur yağdı sürekli. O gün delirmiştim. Sıcaklık -2 C idi ve sadece buz yağıyordu 🙂

    • trakya(korhan) dedi ki:

     Benim bulunduğum yer Alpullu.Babaeski’nin 10 km güneydoğusu.Kışın anlık bilgi paylaşabiliriz

 41. Havadelisi dedi ki:

  Dün akşam iniş kalkışların yapılamadığı Antalya Havalimanı’ndan (Antalya Meydan) veri gelmemiş (kaynak). Aksu’da 184 kg yazıyor, Antalya ili içinde en yüksek bu değer var, ama dün akşam haberlerde 279 kg’dan bahsediliyordu. Muğla 1930’daki rekorunun 14 kg gerisinde kalmış. Güncelleme: Antalya Meydan istasyonu 24 saatte 300 kg bildirdi.

  1

 42. hava ankara dedi ki:

  Buradan Antalya radarını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Hatay Radarı çalışmıyor maalesef.

  1

  Mehmet Hocamın çizdiği cephenin güneyde kalan kısmını görebilmekle birlikte, Ankara radarının çalışmamasıyla bu cephenin kuzey kısmını görmekten mahrum kalıyoruz. En son gördüğümüz 7’yi 6 geçerkenki radar görüntüsü Ankara radarından.

  2

 43. White Fox dedi ki:

  Başkent, şimdigörüsü:
  Ankara’da öğleye doğru ve öğleden sonra; gökyüzü kümülüs tipi bulutlarla hareketlenecek, daha 12 saat öncesine kadar kararsızlık olmayan skew-t diyagramında, orta kuvvette kararsızlık durumu ortaya çıkıverdi, bu da şimdigörünün ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.
  Ankara’da öğleye doğru ortaya çıkıcak kararsızlık durumu ikindi vaktine kadar etkisini sürdürecek, Ankara radarında gün içinde oraj kütlelerine rastlamak mümkün, her ne kadar GFS yağış haritalarında, etkili bir yağış görünmese de, GFS’nin indeks verilerine göre radarda şiddetli oluşumları görmek de mümkün olacak. Akşam yağış yok gibi bu yüzden animasyona akşamın skew-t diyagramını koymadım…

  1

  Bu da son yaptığım analiz; derse gitmeden evvel, bir durum değerlendirmesi yapamadan duramadım.

  2

  • hava ankara dedi ki:

   Hocam, Ankara Radarı çalışırsa görürüz oraj felan. Ama biliyorsun, Ankara radarının böyle durumlarda çalışmama gibi küçük! bir sorunu var. Hatırlayın geçen kışı 😦

  • welbane dedi ki:

   Mehmetcim Başkentte hava açtı, gorebildigim kadarıyla bilkent semalarında da ciddi bi hareketlilik yok 🙂 Uydu ve radar goruntuleri de yakın zamanda ciddi bir kutlenin varlığına işaret etmiyor gibi. MM5 ve GFS aslında son çıktılarında Ankara’ya iyi yağış vermişti, SKIRON ise kupkuru gosteriyordu, Yunan gavuru gene bildi galiba 🙂

  • White Fox dedi ki:

   Rüzgar benim burda keşişlemeden esiyor… bu hiç iyiye alamet değil. GFS’ye göre böyle olmamalıydı. :O
   GFS ile uymuyor koşullar, yukarıdaki şimdigörüyü ben yalnızca GFS’ye göre yapmıştım ama Bilkent-Beytepe’ de rüzgarın hızı zaman zaman keşişlemeden 40 km saati buluyor, GFS ise bu saatleri lodos ve kıble görüyordu, sabahki şimdigörümü de sakata soktu GFS’deki bu yanılgı…çünkü hava kararlı gibi…
   45959
   İçerdeki bir çok şehir de keşişleme var, GFS ise, keşişlemeyi 15Z’den sonra görüyor, keşişleme daha erken başladı, sıcak cephe ile karşı karşıya kalıyor da olabiliriz. Ama yağış olacaktır ama GFS’nin şimdi görmemesi demek ki balon kararsızlık verisi sunmasına neden oldu…. neyse ki yer verilerini kullanarak yeni bir öngörü daha yapıyorum şuanda: GFS’deki kararsızlık Ankara için balondur, oraj falan olmayacak, 15Z’den sonra yağmur geçişleri alabiliriz.. . . bu kadar 😀

 44. White Fox dedi ki:

  Son 30 saatlik yağış, Beytepe 20.8 mm, İstanbul/İstinye 15.6 mm !
  1-0 öndeyiz! Hehehe 😀

 45. faseay dedi ki:

  Sabah 04:15 Kocaeli Çayırova’da büyük bir yağmur gürültüsüyle uyandım radara baktım ufak bir oraj geçişiydi ama İzmir açıklarında dikkatimi çekti; animasyon halini bilmediğim için yükleyemedim. Nokta şeklinde başlayıp muhtemelen bu konumdan belli bir süre daha devam edecek olan hortum gibi bir oluşum vardı. acaba sizce ne? 6 resimde bu hale gelmiş

  1

 46. vkaynar dedi ki:

  Trakya’dan giriş yapan ikinci kütle istanbul’un avrupa yakasına kadar ulaştı radarda beliren diğer kütleler de var ayrıca dmi rüzgar durumlarında poyraz karakterli estiğini görebiliriz

  1

 47. Trakyalı dedi ki:

  Şu anda camdan gelen sesler oto yıkamanın içindeyken duyulan sesleri andırıyor, yağışın yoğunluğu müthiş boyuta ulaştı Tekirdağ’da. Yarın sabah burası da haber bültenleri arasındaki yerini alacak gibi.

 48. Trakyalı dedi ki:

  Ne Antalya, ne Muğla, kasırgamızın yeni merkezi, elmasının sapına kadar Amasya 🙂

  1

 49. BAHADIR dedi ki:

  Tekirdağ’da müthiş bir yağış var göz gözü görmüyor nerdeyse ağaçlar yerinden sökülecek dehşet bir fırtına var.

 50. sirocco dedi ki:

  Radarda görünen yağış, Beylikdüzüne giriş yaptı, aniden güzel başladı. Kaba tabirle şorrrrrrrrrr

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s