Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

  1. Melik Ahmet Taştan

   Hocam sıcaklık değerleri DMİ’yle uyuyor. Demek ki ölçüm yapıyorlar ama sıcaklık dışında, özellikle yağış verilerini kontrol etmek lazım. Bu arada çok iyi bir paylaşım oldu teşekkürler, sık kullanılanlara ekledim bile:)

   1. Eren

    Weatherlink, Davis Instruments adlı meteoroloji ölçüm cihazları yapan Amerikalı bir kuruluşun geliştirdiği bir yazılım. Bu şirketin meteoroloji istasyonlarından birini satın alıp Weatherlink yazılımını da bu istasyona bağladığınız zaman ölçümü yapılan bütün verileri bilgisayarınıza aktarıp grafikler halinde inceleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda internetten de anlık olarak kendi cihazınızın ölçümlerini paylaşabiliyorsunuz. Yazılımın web adresi burada.

    Ozan Hoca’nın verdiği adreste bu yazılım yoluyla ölçümlerini internette paylaşan kullanıcılar google maps üzerinde görüntülenebiliyor. Çok güzel olmuş hakikaten. İstanbul üzerine zoom yaptığınızda gördüğünüz noktaların aslında bu sitede aşağıda “Otomatik Meteoroloji İstasyonları” başlığının altındaki noktalar olduğunu göreceksiniz. Oradaki linklere tıkladığınızda karşınıza gelen görünüm Weatherlink yazılımına ait.

    Davis Instruments’a ait Davis Vantage Pro istasyonu yaklaşık 7 yıldır İstanbul Kartal’daki evimde de kurulu fakat Weatherlink yazılımını satın almadığım için veriler uçup gidiyor, internette de paylaşamıyorum. Önümüzdeki bir ay içinde bu yazılımı alıp kendi verilerimin de bu sitede görünmesini sağlayacağım. Ayrıca Şaşkınbakkal ve Ömerli(Şile yolu üstünde)’de yaşayan yakınlarımın evlerine de bu istasyondan kurup ölçümleri internette paylaşmayı planlıyorum. Özellikle çukurda kalan Ömerli’de açık gecelerde şehir merkezine nazaran çok düşük sıcaklıklar ölçülüyor, çok ilginç bir yer hakikaten.

    Davis Instruments’in Türkiye yetkili satıcısı da mevcut. http://www.davis-tr.com/ adresine girip karıştırabilirsiniz.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Evet söylediğiniz gibi Davis marka tüm otomatik istasyonlar çıkıyor haritada. İstanbul’a zoom yapmamıştım. Eğer siz de verilerinizi internet üzerinden paylaşabilirseniz harika olur.

    2. Melik Ahmet Taştan

     Eren Bey, linkini verdiğiniz siteye girdim, Vantage Pro2 Plus Meteoroloji İstasyonu (6162, 6162C, 6162EU, 6162CEU) ile aşağıdaki parametrelerin ölçümünü yapabilirsiniz yazıyor.
     Barometrik Basınç, İç ve Dış Sıcaklık, İç ve Dış Nem, Rüzgar Hızı ve Yönü, Hissedilen Sıcaklık, Yağış, Çiy Noktası, UV, Güneş Radyasyon, Evapotranspirasyon (ET) ve Hava Tahmini .. Kafama takılan konu hava tahminini otomatik istasyon nasıl yapıyor?
     Bir de bu otomotik istasyonların fiyatları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

     1. Eren Kismet Yazıyı Yazan

      Melik Bey, Ozan Hoca’mın da söylediği gibi bu aletler sadece basına bakarak tahmin yapıyor (ya da en fazla sıcaklık ve nemi de hesaba katıyor ama geriye kalan milyonlarca değişken hesaba katılmıyor tabii ki). Zaten bu tip istasyonların amacı daha çok ölçüm yapıp verileri biriktirmek. Şu anki fiyatlar konusunda bir bilgim yok. Ben 7 sene önce uzun uğraşlar sonucunda Amerika’dan getirmiştim, sanırım 350-400$ civarında bir fiyatı vardı.

    3. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Bildiğim kadarıyla otomatik istasyonlar hava tahminini basınç eğilimine bakarak yapıyor. Bu da birçok durumda yanlış tahminlere yol açıyor.

     1. Melik Ahmet TAŞTAN

      Allah’tan tahmini yanlış yapıyormuş Hocam 🙂 Yoksa kendimize iş aramak zorunda kalacağız 🙂

    4. serkan Yazıyı Yazan

     Konu açılmışken sormak istedim. Uzun süredir hava istasyonu almak istiyorum. Ancak hangi marka alacağıma karar veremedim. Önerileriniz var mı? Oregon, Davis ya da başkası…

 1. Santiago

  10 Kasım 2003 ve 10 Kasım 2011 tarihlerindeki basınç yerleşimi ve 850 hPa sıcaklık haritaları..

  Filmin adı: Kış tesadüfleri sever 🙂

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Aynı gibi görünen başlangıçların farklı sonuçlara ulaşacağını şuradan bile anlayabiliriz, aynı modele çok az farklı başlangıç koşulu verince 15 gün sonra tamamen farklı bir görüntü ortaya çıkıyor (GFS diyagramında bunu görüyoruz).

   Ama hoş bir tesadüf olduğu doğru… 🙂

 2. Santiago

  NASA’dan gelen haberler olumsuz.. Başarısız olmaları dileğiyle..

  Ocak ayı sıcaklık anomalisi:

  1

  Veri kaynağı ve diğer aylar ise burada. Linki tarayıcınıza kopyala yapıştır yaparak açabilirsiniz..

  1. Snowlover81

   Aman ya yine kışa az kaldı veriler bizim aleyhimize dönmeye başladı. Şaka gibi. Artık gına geldi her kış başlarken umut dolu, sonra hayal kırıklığı. Çok sevdiğim kış aylarından yakın zamanda soğuyacağım.

  2. Adriana Klima

   Endişelenmeye gerek yok.. Belli ki NASA Sibirya’yı Çin’e yollamış, İran burnunu kardan soğuktan kaldıramasın da nükleer kış neymiş bir görsün istemişler. Yani tamamen siyasi bir harita.

   1. Santiago

    Amerika’nın doğusu geçen sene kardan başını kaldıramadı, milyonlarca dolara varan zararlar oldu. Senin teoremine göre NASA ya vatan haini ya da fetişist.

 3. Behlül

  Benim tahminim bu kış için falcılık ya da ne derseniz deyin, bence bu senenin şanslı bölgeleri kar açısından Karadeniz ve özellikle de Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimleri, İç Anadolu’nun orta ve kuzeydoğu kesimleri olacaktır. Kar ve soğuk açısından belki rekor bile kırabilirler. Benim iddiamın sebebi şu; GFS modellerini takip etmeye başladığım son 5 yıldır 6 saatlik periyotlarda değişen GFS modeli ortalama olarak daha çok nereye soğuk ve kar gösterirse, özellikle 192 saat sonrası için olan kısımda o bölge çok şanslı oluyor. Geçen yıllarda 192 saat sonrası modellemelerinde ciddi sistemler 4 pozun 3’ünde Batı Avrupa ve İngiltere’yi gösterir, 1 poz Anadolu’yu gösterir ve modeller 192 saatin altına indi mi sürekli oraya akardı ya da bize gelecek olan o birlik kısım zayıflardı. Şimdiki takiplerimde modellemelerde ciddi soğuk ve yağış oluşturması olası gradyanlar(-10), büyük çoğunlukla yukarıda saydığım bu bölgeleri etkiliyor gözüküyor. Bakalım bu çok da bilimsel olmayan sezgisel öngörüm sene sonunda nasıl gerçekleşecek?

  1. Santiago

   Hiç belli olmaz Behlül, burnumuzun dibine kadar yerleşen yüksek basınç sayesinde tüm sistemler Karadeniz’e doğru akıyor (aslında merkez olarak Hazar Denizi’ne doğru). Aynı yüksek basınç Almanya civarında konuşlansaydı sistem Marmara’ya inerdi..

   Eninde sonunda o yüksek basınç alanı etkisini kaybedecek.. Ve bana öyle geliyor ki bu olay ay sonunda gerçekleşebilir..

  2. Ankaragücü

   İstatistiki bilgi yok elimde ama kış nasıl başladı ise öyle devam etmiyor. Şu an Sibirya, Karadeniz – Doğu Karadeniz üzerine çalışsa da bırakın kış boyu, aralık ayında bile işler tersine dönebilir.

   1. Behlül

    Aslında iddiamın şöylede bir gerekçesi var; y.b merkezleri malumunuz ağır hareket eden yerleşimler. Hepimizin bildiği belli başlı y.b. merkezleri atmosferin diğer dinamikleri ile birlikte kış öncesi kendilerine daha sıklıkla durabilecekleri yerler ediniyorlar fakat zamanla atmosferdeki diğer değişenler ve farklı basınç yerleşimlerinin hareketleriyle geçici de olsa yer değiştirip daha sonra bu belirledikleri yerlere geri geliyorlar(kendilerine belirledikleri yerden kastım ismini aldıkları sabit yerleri değil o sene duracakları pozisyon alma şekli diyebiliriz). Umarım çok karışık anlatmamışımdır…Ben hâlâ tezimin arkasındayım . Kendimce gerekçelerim var. Bunu kış sonunda değerlendirelim derim… Ozan Hoca’nın sevdiği kar yağışı şeklini bu yıl yaşayabiliriz..

  3. Fortesla

   Basınç alanlarının oluşacakları yeri belirleme gibi bir yetenekleri yok. Yani Azor “Dur bakayım, 3 senedir şuradaydım, bu sene de buraya gideyim de sevinsin garibanlar.” demiyor. Bazı verilerden sadece atmosferik eğilimler çıkartılabiliyor ancak çoğu zaman gördüğümüz gibi en ufak konum değişimleri bile olmak yada olmamak gibi keskin etkiler yaratıyor ülkemiz havasında.

  1. carcass

   Antalya Radarı’nın da bir an önce o sayfadaki yerini almasını bekliyoruz… Ülkemiz için güzel gelişmeler.

 4. Onur

  Melik Ahmet Bey’e ben de birşeyler ileteyim, umarım cevaplar.
  Melik Bey kış yaklaşıyor malum. Geçtiğimiz yllardaki gibi radarların bakımları ya da tadilatları kış ortasında yapılmasa çok memnun oluruz.
  Gerçi hiç bilmiyorum belki DMİ de bu konuda hassastır, dikkat ediyordur zaten ama son yıllarda çok sık yaşadığımız bir durum olduğu için içeriden birilerine bildirme ihtiyacı duydum.

  Tabii ki aksaklıklar çıkar, bu tür cihazlar bozulur ama en azından bakımları sonbahar aylarında yapılsa ne güzel olur. Halihazırda zaten böyle yapılıyorsa da DMİ’ye teşekkürlerimi iletirim.

  1. Melik Ahmet TAŞTAN

   Kışın radar bakımı teknisyenlerin istediği bir şey değildir. Çünkü bizim radarlarımızın çoğu dağlarda kurulmuş durumda ve yolları da çok iyi değil. Periyodik bakımları geldiğinde karda kışta bazen araç radara kadar çıkamadığında km’lerce yürüyerek bakımı gerçekleştiriyorlar.
   Radarların periyodik bakımları yanında arıza meydana geldikçe yapılan tamir onarım işlemleri var. Kendimiz radar üreten ülke olmadığımız için eğer kritik parçalarda arıza meydana geldiyse bunun yurtdışından temini uzun sürüyor. Sizin bakım zannettiğiniz radarların uzun süre çalışmaması genellikle bu parça temini ve bunun için gereken bürokratik işlemlerden kaynaklanıyor.
   Ben DMİ’de “Anlık Tahmin” ( Bloga göre “Şimdigörü”, ing. Nowcasting) birimindeyim ve radarları kullanarak uyarı yazıyoruz. Radarda meydana gelen aksaklıklar en çok bizi etkiliyor ve emin olun düzeltilinceye kadar ilgili birimlerin başının etini yiyoruz.

   1. KRAL

    Melik Bey bir şey soracaktım. Bu Adana/Hatay radarı hangi illeri kapsamakta ? Sanırım Gaziantep için yağış gösterimi yapmıyor ?

    1. havaankara

     Melik Hocam ayrıntılı cevaplar belki. Ama anladığım kadarıyla bulunduğu konum itibariyle Amanoslar’ın doğusunu gösteremiyor.

    2. havaankara

     Radarın tam yerini Google Earth üzerinde de gösterir Melik Hocam umarım. Veya bilen biri varsa memnun oluruz.

    3. Melik Ahmet TAŞTAN

     Hatay-Adana radarı deniz seviyesine en yakın radarımız, 300 m yükseklikte kurulu ve doğusundaki dağlardan dolayı ışın tıkanması (Beam blockage) oluşuyor. Bu arada adı Hatay radarı ama Hatay merkezi de görmüyor:)

     1

     DMİ sayfasında PPI ve MAX görüntüleri paylaşılıyor. PPI ürünü tek bir açıda radarın yolladığı ışının geri dönmesi sonucu oluşuyor. Radar görüntüsünün sağ üst köşesine bakarsanız Z_00_370 gibi bi yazı görürsünüz. Burdaki Z:reflektivite, 00: açı, 370 ise radarın gördüğü mesafeyi (km) gösteriyor.
     MAX görüntüsü ise farklı açılarda elde edilen görüntülerin birleştirilmesi sonucu elde ediliyor, Max’ın bir nevi hacim taraması olduğunu söyleyebiliriz.
     Radar açıları ve gördüğü yükseklikler ile ilgili aşağıdaki tabloyu incelerseniz, olayın mantığını daha iyi anlarsınız.

     2

     Hatay radarına bakarsanız şu an PPI sadece 0 derecede görüntü aldığı için doğuyu pek göremiyor ama Max (15 km yüksekliğe kadar tüm açılardan gelen reflektivite değerlerine göre) dağların da biraz alçak kaldığı noktalarda görüntü vermiş. (Tam olarak yerden kaç km yukardan gördüğünü işyerinde olsam söylerdim.) Burda dikkat edilmesi gereken nokta Max’ın dağlardan dolayı alt açılarda görüntü alamadığı, yukarı açılardan dolayısıyla bulutun üst seviyelerinden görüntü aldığı ve yağış hakkında çok da doğru bilgi veremeyeceği gerçeğidir.

     3

     1. havaankara

      Hocam, NATO Radarı diyor, Samandağı’nda bir yer var, 1790 metre civarında. Benzer bir yer neden seçilmedi diye sorsam haddimi aşmış olur nuyum?

      2

      1. Melik Ahmet Taştan

       radar
       Hatay radarı 1800 metrede kurulsaydı Doğu Akdeniz üzerinden gelen ve asıl kuvvetli yağışlara sebep olan sistemleri üst seviyelerden görebilecekti. Bu da hortum, microburst vs. gibi kuvvetli hava olaylarını kaçırmanın yanında yağış miktarını doğru tahmin etmeyi de zorlaştıracaktı.
       Ayrıca 1800 metreye radar kurulması kararı alınsaydı, radarı korumak için oraya askeri birliklerin yerleştirilmesi gerekirdi. Biliyorsunuz Amanoslar terör faliyetlerinin yoğun olduğu bir bölge ve diğer radarları koruduğumuz gibi 1-2 bekçiyle orayı korumak imkansız. “NATO radarı madem korunuyor, onunla yan yana kurun.” diyebilirsiniz ama meteorolojik ve askeri radarların yan yana kullanılması birbirlerini etkileme olasılığından dolayı pek mümkün değil.

     2. anemodulion

      Peki bu sadece Hatay civarı için mi böyle? Mesela maksimum çözünürlük haritasında Adana yöresine baktığımızda radarda görünen yağış miktarı yanıltıcı mı olacaktır?

      1. Melik Ahmet Taştan

       1

       Bu tabloya bakarak radarın ne kadar uzaklıkta hangi yüksekliği gördüğü konusunda fikir sahibi olursunuz. Adana tam olarak kaç km mesafede bilmiyorum ama radara oldukça yakın dolayısıyla yağış miktarı konusunda gayet iyi fikir verecektir.
       Radardan yağış miktarı hesaplama bilim adamlarının hala üzerinde çalıştığı oldukça zor bir konu. Radarın gösterdiği yağışla, yağış ölçer çoğu zaman birebir aynı olmaz. Çok dar alana bir kaç radar kurup yerden itibaren tarama yaparsanız belki en doğru sonuca ulaşırsınız ama bunun için harcadığınız paraya çok daha faydalı işler yapılabilir.

       Bu arada “Maximum Çözünürlük” dediğiniz MAX görüntüsü ise, ordaki “max” çözünürlüğü değil reflektiviteyi (yansıma) baz alır. Reflektivite radarın yolladığı ışının bulut içindeki damlacığa çarpıp geri dönmesi sonucu elde edilir. Damla çapı büyüdükçe reflektivite değeri büyür.
       Max ürünü gördüğü en yüksek reflektivite değerini verir ve bazen yanıltıcı olabilir. Biz max görüntüsünü genellikle kesit alarak kullanırız ve gördüğü reflektivitenin hangi yükseklikte olduğunu anlarız. (DMİ nin paylaştığı ürünlerde üst kısımda kesit görüntüsü var ama net olarak belli olmuyor ) Max ürünü eğer kesit alamıyorsanız vede reflektivite değerleri bulutun üst kısımlarında daha büyükse yağış miktarı konusunda yanıltabilir.

       1

       Yukarda kendi çizdiğim ve “ilkokul çocuğu bile senden iyi çizer” diyeceğeniz resme çok benzer bir görüntüye notlarımda buldum. Burda max görüntüsünün kesitine bakarak ana görüntünün ne kadar yanıltıcı olabileceğini anlayabilirsiniz.

       2

       1. KRAL

        Kısacası biz Gaziantepliler olarak radardan faydalanamıyoruz o zaman. 🙂 Keşke biz de faydalanabilseydik 😦

        1. Melik Ahmet Taştan

         4 radarla başladık, şu an 8 tane kullanılabilir durumda, 2 tane de (Trabzon ve Samsun) kurulma aşamasında toplam 10 radarımız var. Vaisala firmasından ucuz alım opsiyonumuz olan 1 tane radarı da Ozan Hoca’ma kıyak olsun diye Kocaeli’ye kurmayı düşünüyoruz. DMİ’nin planları içerisinde önümüzdeki yıllarda yeni radar ihaleleri yapılıp ülkenin tamamını görecek radar ağıyla donatmak da var. İnşallah bir kaç yıl sonra Gaziantep’i görecek radarımız da olur .

 5. anemodulion

  Çok güçlü bir hava olayını sizlerle paylaşmak istiyorum 🙂
  Fön rüzgarlarını hepimiz biliyoruz zaten. Fakat Kuzey Amerika’da görülen fön herhalde yeryüzündeki en kuvvetli fönlerden biri olmalı. Yerel adı Chinook imiş(“şinuk” diye okunur).

  Vikipedi’de yazdığına göre bir saatte sıcaklığı -19 dereceden 22 dereceye çıkarma kudretine sahipmiş. Pincher Creek adlı yerde 1962 yılında gözlenmiş bu. Trenleri raydan çıkarmış bu rüzgar. Kasırga hızında estiği oluyormuş zaman zaman (75-120 km).
  24 saatte kaydedilmiş en büyük sıcaklık değişimi ise Loma , Montana‘ya aitmiş; 15 Ocak 1972’de sıcaklık -48 dereceden 9 dereceye çıkmış!

  Calgary’de 1983’te bir binanın 45. katında 12 derece sıcaklıkta üstsüz çalışan inşaatçılar işlerini bitirip yer seviyesine indiklerinde sıcaklığın -20 derece olduğunu görünce afallamışlar 🙂

  Spearfish, Güney Dakota‘da ise 22 Ocak 1943’te saat sabah 7:30’da sıcaklık iki dakika içinde -20 dereceden 7 dereceye çıkmış ve bu dünya rekoruymuş. Saat 9:00 olduğunda sıcaklık 12 dereceymiş. 27 dakika sonra, Chinook esintisi kesilince, sıcaklık tekrar -20 dereceye düşmüş!

  1. havaankara

   Hocam harikaymış.
   Planet Earth Belgeseli’ni izlerken Güney Amerika’daki bir dağlık bölge için de “Dünya’nın en kararsız bölgelerinden biri” diye bahsedilmişti. Orda hava gayet iyi iken bir anda tipi başlıyor, daha sonra hava açılıyor ve ılıyordu. Bir günde 4 mevsim yaşanıyor burada diye bahsedilmişti.
   Gerçekten “Macera dolu Amerika…”

  2. Alperoni

   Calgary/Kanada’da oturuyorum. Şu chinooklar da olmasa halimiz vahim! 6 ay yerde duran kara en azından birkaç gün ara vermiş oluyoruz chinook sayesinde! Sıcaklıklar birkaç saat içinde -20/-10’lardan +10’lara çıkabiliyor. Özellikle mart-nisan aylarında bir gün 20 derece olup ertesi gün 20 cm kar görmek çok olası!

 6. Eren

  Kendimi bildim bileli süregelen hava deliliğimin bir sonucu olarak Penn State Üniversitesi’nin “Certificate of Achievement in Weather Forecasting” (Hava durumu tahmini sertifikası) programına dahil oldum. Aldığım ilk dersin bir bölümünde GFS ve ECMWF modelleriyle ilgili olarak şöyle bir yorum yapılmış:
  ” In addition to the GFS, another medium-range model that forecasters commonly consult is referred to as the “European.” This global model is produced at the European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (thus the name), and, in the long run, has proven to be slightly more skillful than the GFS.”
  Türkçesi ; “GFS’e ek olarak, meteorologların başvurduğu bir diğer orta vade tahmin modeli de “Avrupalı” olarak adlandırılır. Bu model Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi tarafından üretilir, adını da burdan alır ve uzun vadeli tahminlerde GFS’den biraz daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.”
  ECMWF’nin daha başarılı olduğu daha önce konuşulmuştu sanırım ama oldukça sağlam sayılabilecek bir kaynaktan edindiğim bu bilgiyi de paylaşmak istedim.

  1. Behlül

   Ben GFS için avam modelleme ECMWF içinse aristokrat modelleme sistemleri derim kendimce. GFS çoğu zaman kar severleri sevindiren uçuk modellemeler gösterir ve bizleri delice heyecanlandırır ama modeller sonra törpülenir ve hayal kırıklıkları kalır. Fakat ECMWF daha sakin ve daha kararlı, uçuk olmayan model başlangıçları yapar ve bunlar çok değişmez, değişse de 180 derece olmaz bu dönüşler. Ve bir şey dikkatimi çekti; tanınmış bir tv hava durumu sunucusu ne zaman ciddi soğuklar gelecek dese ben ECMWF’e bakarım ve soğuk modellemeler vardır…..

 7. Santiago

  ECMWF 168 saat sonrasına çıldırmış..
  2595959

  Tutarlı mı hemen analiz edelim.. GFS 00Z çıktısında böyle bir oluşum öngörmemiş, diyagramlar da desteklemiyor. O zaman ben de hakem olarak UKMO modelini tutuyorum..

  Bu model maksimum 144 saat sonraki basınç yerleşimini veriyor maalesef.. 144 saat sonrasının basınç yerleşimlerini baz aldığımızda ise UKMO ve ECMWF benzer çıktı üretmiş, GFS ise tamamen farklı..
  555952

  Bakalım tablo değişecek mi?

  1. Snowlover81

   Santiago dostum umarım ECMWF’nin öngörüsü gerçekleşir. Ama bu GFS beni deli ediyor kış öncesi tutarlı çıktılar üretiyor. Kış ayı oluyor anında sapıtıyor. Yıllarca kanser etti bizi, bari bu sene rahat bir kış yaşasak. Gece modeli süper, sabah ve öğle yine berbat. Allah’tan daha vakit var . Değişir inşallah, ne diyeyim.

   1. havaankara

    https://havadelisi.com/serbest-kursu/comment-page-35/#comments
    https://havadelisi.com/2011/10/06/haftanin-sonunda-gelen-yagmurlar/comment-page-3/#comments
    Bu iki yerde Ekim ayında gelen yağışlarla ilgili hususlar var. Gelecek sistemi ECMWF önceden haber vermiş, 4-5 gün kalaya kadar GFS ile ayrışma ortadan kalkmamıştı. Gerçekleşmeler ise ECMWF’nin dediğine daha yakın olmuştu. İlginçtir UKMO o zaman olduğu gibi şu anda da ECMWF’nin yanında. Gönlüm yine böyle olsun diyor. Ama bir taraftan da akşam ECMWF’nin 12Z çıktısında çok değişmesinden korkuyorum.

    1. havaankara

     Bu arada, bir dahaki hatasına kadar ECMWF demiştim o zaman. Eğer bunda da ECMWF galip çıkarsa GFS’le aramız epey bozulur artık 🙂

    2. Santiago

     Bence değiştirir, çünkü ECMWF’de bu sabaha kadar böylesine kuvvetli bir soğuma öngörmemişti. Sadece dün 12Z çıktısında o tarihler için 850 hPa’da -2C/-3C civarı bir kırıntı göstermişti ülkemizin kuzeyine..

     GFS ise 06Z çıktısında bile 850 hPa’da 5C bir sıcaklık öngörmüş.. Biraz o kırpar, biraz bu kırparsa akşama -5C civarı çıktılar gelebilir..

     Ayrıca GFS 06Z İstanbul diyagramındaki sinyallere de dikkat çekmek istiyorum..
     58582

     1. havaankara

      Hocam, ENS’ten baktım. GFS’in 144 çıktılarında ECMWF ve UKMO’ya benzer oluşumlar var. Ama 168’de soğuk aşağıya inemiyor. Bence bu güzel bir haber. 144’ten sonra çok şey değişebilir demek. Bakalım 12Z de neler göreceğiz? Eğer ayrışma hala devam ederse ben ECMWF derim, ama ECMWF soğuğu iyice kırpar diye de korkuyorum.
      Bir de şuna güveniyorum. Genelde ECMWF’nin 12Z çıktıları 00Z çıktılarından daha soğuk oluyor. Bakalım bu akşam nasıl olacak?

      1. KRAL

       Akşamki ECMWF güncellemesi öğlenki ile benzer olmuş. GFS ise hala soğuk olmayacağını öngörüyor. Bakalım hangisi haklı çıkacak?
       ecmwf

        1. ALKIM

         Santiago’nun dediği gibi biraz o kırpmış, biraz bu kırpmış orta yolu bulmuşlar bu kez. Şu görüntüde iç ve doğu kesimler donacak yine. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları da soğuk yeterli olup yağış bulurlarsa sevinirler 1 hafta sonra belki.

  2. havaankara

   Her şeyden önce, kuru soğuk gelmemesi gelmesinden daha iyidir bence. Özellikle Van’da zor şartlarda yaşayanlar için şartların daha da zorlaşmasına sebep olur. Ve kar görmeyeceksek donmanın ve doğalgaz faturasını şişirmenin bir manası yok.
   Bunun yanında, 3 gün sonrasının tahmin gerçekleşmesi ile ilgili bir kıyaslama yaptım. İstatistikî açıdan tek bir kıyaslama genelleme için kesinlikle yeterli değildir. Bir de sadece 3 gün sonrasını kıyaslamak 168 saat sonrasını kıyaslamak için iyi bir dayanak noktası değil. Ama belki bir fikir edinilebilir. Bundan önce, ekim ayına ait 168 saat sonrasının karşılaştırması ve gerçekleşme de burada:
   kıyas
   kıyas2
   Basınç yerleşimleri ile ilgili değerlendirmeyi size bırakıyorum.
   Karşılaştırma yapacağım modeller GFS ve yancısı NOGAPS ile ECMWF ve yancısı UKMO. (JMA ve GEM’i devre dışı bıraktık tamamen).
   kys
   13.11.2011.12Z çıktıları ve 72 saat sonrası için.
   Bu da gerçekleşme:
   kys2
   GFS ve NGP 1030 tahmin etmiş Avrupa’daki yükseği ve özellikle GFS yükseği biraz doğuya kaydırmış gerçekleşmeye göre. ECMWF ise gerçekleşmeye çok benzer bir çıktı sunmuş. Sadece 1025 için değil resmin her yerindeki basınç yerleşmeleri için ECMWF GFS’ten daha iyi.
   Bunlar da son birkaç diyagram. Genelde ana çıktı en sıcaklardan ve son iki diyagramda aşağı yönlü bir hareket var.
   dia
   Dediğim gibi, hem 72 saat sonrasının kıyaslanması, hem de tek bir kıyaslama olduğu için çok şey ifade etmeyebilir. Ama yine de küçük bir bilgi olarak kalsın.

 8. çihiro

  Melik Bey size bir sorum olacak 🙂 Şu yorumunuzda “mevcut personelin büyük çoğunluğuda dışarıdan kuruma girmiş, 3-5 ay kurs alarak işe başlamış kişiler” demiştiniz.
  Ben DMİ Konya Bölge Müdürlüğü’ne gidip danışmıştım. Kuruma KPSS ile ve genelde Ankara Meteoroloji Lisesi’nden mezun olma şartıyla memur alındığını söylediler. Bana % 1 şans vermişlerdi. Bu kurs olayı nedir hocam? Açıklarsanız çok sevinirim.

  1. Melik Ahmet TAŞTAN

   Dışarıdan kastım; başka kurumlardan geçiş yapılmış, ayrıca özelleştirme sonucu boşta kalan memurlardan gelenler var. Eskiden kurumlar arası geçişler kolayca yapılabiliyordu, şu an bakan istemediği için geçiş işi de imkansız gibi.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok kötü değil bu bence, oradaki alçak basınç illa ki ilerleyip bizdeki havayı da değiştiriyor, ama oralardan bize doğru bir yüksek uzanırsa mahvoluyoruz. Çünkü uzun sürüyor. Bu sene pek olmadı, şeytan kulağına kurşun.

   1. havaankara

    Hocam, bence de 15 gün sonrası için değil kötü, güzel bir görüntü. Son birkaç çıktısında GFS bir sarkma öngörüyor kasım sonu gibi. Dediğim gibi, 10 günden sonrası için böyle bir öngörünün varlığı önemli, nereden ve nasıl olacağından ziyade. Olup olmayacağı bu kadar zaman varken meçhul ama, Ozan Hoca’mın dediği gibi, yeter ki aşağı doğru bir AB olsun. Batıdaki YB da biraz daha kıtaya doğru gelirse işte en güzel görüntü. 15 gün gibi bir süre varken bence güzel çıktılar.
    15gün

  2. White Fox

   Ben severim böyle görünümleri, en azından şu anki kuru soğuktan kat kat iyidir. Biraz da sıcak cephe görelim, özledim gerçekten…

   1. Ankaragücü

    Ama malum bu Hazar yükseği bir çöreklendi mi ne yağışı alır haftalarca içeri ne de soğuğu.

 9. bulut75

  Ozan hocam görüntüde 13 Kasım 2011 Atlantik su sıcaklıkları var. Sağlı sollu iki aynı resmin birine işaret koydum. Üçüncü resim gulfstream su sıcaklığı. Atlantik su sıcaklığındaki bu işaretli alana dikkatini çekmek ve sorumu sormak istiyorum. Hocam bu görüntünün arşiv görüntülerine ulaşamıyorum o yüzden bir fikir yürütemiyorum. Tam da gulfstream akıntısının, kuzeybatı avrupa’ya olan yol güzergahını keser nitelikte olan birçok kısmı 7,5 derecelik büyük bir su kütlesi var. Acaba daha önce de bu soğuk su, bu enlemde mi idi, veya mevsimsel değişiklikler olduğunda buradaki görüntü gibi bu denli soğuk su aynı şekilde sarkıyor mu, veya mevsimine göre sarksa da bu zamanlar biraz fazla mı sarkmış durumda. Bir diğer görüntü ise gulfstream su sıcaklığı. Fakat bu resimde İngiltere’ye doğru belirgin bir su sıcaklığı var. Şu anda Atlantik su sıcaklığı görüntüsünde böyle bir su sıcaklığı görünmüyor. Var mı bir fikrin.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Vallahi bir fikrim yok… Daha önce de söylediğim gibi, 10 yıl, 20 yıl önceyle karşılaştıramadığımız takdirde bir anlamı yok bu grafikler üstünde konuşmanın…

 10. snowmoon

  Bu resimde Kuzey Anadolu’ya doğru Kıbrıs yakınlarındaki AB etkisiyle giriş var.
  Şu an Ankara’da hava güneşli. Bu renklerin farklı izahları mı oluyor?
  Cevaplarsanız sevinirim 🙂
  kb

  1. Melik Ahmet Taştan

   Buraya koyduğunuz, MSG uydusunun kızılötesi ( ing. infrared) görüntüsünün renkliliği arttırılmış hali. Renklendirmenin amacı bulutları sınıflandırmayı kolaylaştırmak. Kızılötesi görüntüler bildiğiniz gibi sıcaklığa duyarlıdır ve bulutların tepe sıcaklığını ölçebilirler. Kümülonimbüs (Cb) ve sirrüs (Ci) bulutlarının tepeleri yüksek olduğundan en düşük sıcaklığa sahiptirler ve genellikle sarı ve kırmızı renklerde, eğer tepe sıcaklığı -55 dereceden daha düşük olursa siyah renkte görülürler. Alçak ve kalın olmayan bulutlar da beyaz tonlarında görülür.
   Her uydu görüntüsünün farklı renk skalası vardır ve görüntünün altında bulunur. Renklendirilmiş kızılötesi skalası bu.
   infra

 11. Behlül

  Şu an itibari ile Freemeteo’nun kar yağmur göstergesinde Avrupa’da kar yok. Çok ilginç!!

 12. ozan DENİZ ETKİSİ

  192 saat sonrası için ECMWF ile GFS arasındaki dehşet fark. Haydi ECMWF bastır:)
  192
  192-2

 13. Burak S

  Hocam Batı Rusya (Baltık Denizi-Ural Dağları arası) normallerden sıcak bir kasım ayı mı geçiriyor yoksa yanılıyor muyum? Bu alan geçtiğimiz günlerde daha soğuk olsaydı Marmara’ da kar yağışları görebilir miydik?

 14. Santiago

  – İstanbul’da uzun yıllar kasım ayı ortalama sıcaklığı 11.4C (Kaynak: DMİ)

  – 2011 Kasım ayının ilk on günündeki sıcaklık ortalaması ise 11.7C (Atatürk HL)

  Diyagramlara göre 20 Kasım’a kadar soğuk hava etkili olacak, sonrası ise meçhul. Ama ortalama sıcaklık daha Kasım’ın ilk 20 gününde uzun yıllar ortalamasının altına düşeceğinden dolayı, 2011 Kasım ayının, ortalamaların yaklaşık 1C-1,5C altında gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

  1. ALKIM

   Aslında Santiago ile aynı iz üzerindeyiz. O da aşağıda değinmiş ama detaylarına girmemiş. Bu kasımın soğuk geçeceği varsayımından yola çıkarak şöyle bir göz attım. Kasım ayı ortalamasının 9 derece ve altında geçtiği yılların hatrı sayılır bir kısmında takip eden ayların da soğuk geçtiği gibi bir gözlemim var. Örnek olarak 1932, 1942, 1954 verilebilir. Ozan Hoca’mın İstanbul’da Kış çalışmasındaki grafiklerde bu yıllara ait sıcaklık ortalamalarını görebilirsiniz. Son 10 yılda böyle bir kasım ayı yaşanmamış. Son 20 yılda ise sadece 1996 kışından önceki kasım bu duruma uygun. O kış da fena geçmemiş. Çok fazla rakam verip ortalığı bulandırmak istemedim. Dileyenler bu linkten bakabilir. Ha bu arada neden 9 dereceyi kıstas olarak aldığım ve neden bu hipotezi desteklemeyen 1915 ve 1989 yıllarından bahsetmediğimi sormayın. Gerçi o zaman 1921 ve 1949’un da lehimize olduğunu görmek gerekir. 1800’lü yılları fazla kaale almadım eksik veriler nedeniyle. Amacımız kasım ayı istatistiklerinden yola çıkıp soğuk bir kış öngörüsünde bulunmak nasılsa. Geçen yıl sıcak kasımdan iş çıkmadı, bakalım soğuğundan çıkacak mı? 🙂
   Bu arada diyagramlara bakınca ortalamada 9 derece ve altını zorlayabiliriz gibi geliyor.
   dia
   Bu hipotezi aralık ayı ortalama sıcaklıklarını da hesaba katarak geliştirdiğimizde soğuk başlayan kışların soğuk devam etme eğiliminde olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacak. Şu kasımı bir atlatalım bu konuda daha detaylı ve objektif bir çalışma yapmayı düşünüyorum.

   1. Santiago

    Hocam bu çalışmanda destekliyorum seni, yalnız yayınlamadan önce bir mail at, elimde Nijeryalı iklim bilimci profesör Amazulu Babangida’dan gelen en son gizli veriler mevcut 🙂

 15. Melik Ahmet TAŞTAN

  Ozan Hocam bu web sitesini yeni gördüm. Siz daha önceden hiç takip ettiniz mi? Gösterimleri falan çok güzel, özellikle donma seviyesini harita üzerinde metre ve feet olarak görebilmek mümkün. Tutarlılığı da iyi olsa gerek ki paralı üyelik yapıp, interaktif haritalar sunuyorlarmış.
  sf

  1. anemodulion

   Konuyla alakasız ama Adana’daki boşluğu görüyorsunuz değil mi? 🙂 Lanet! Civardaki her yere yağar Adana’ya yağmaz. Adana’ya yağdığında da civarlara yağmaz 🙂 Özellikle bahar ve yazda.

  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Snow-forecast özellikle kış sporları tutkunlarının kullandığı bir site. Aslında 0 derece seviyesini ve kar yağışı seviyesini gösteren başka siteler de var (wetter3.de, weatheronline), ama snow-forecast kara odaklanıyor. Ben çok takip etmiyorum, eskiden bakardım. Paralı yapmaları kurnazlık bence, nasılsa zenginler bakıyor diye 🙂 Tabii paralı içeriğinde ne olduğunu bilmiyorum 🙂

   1. Ankaragücü

    Ben takip ediyorum. Snow-forecast facebook sayfasında yöneticiler promosyon olarak sürekli paralı şifreyi bedava olarak dağıtıyorlar.

     1. Ankaragücü

      Özür dilerim, şu aralar çok yoğun olduğumdan şifre alamadım. Ancak şöyle söyleyeyim, kar yağış haritaları ücretsiz girişlerde 3 günlükken, ücretli üyeler için 10 güne kadar oluyor. Her kıtanın ve hatta her ülkenin kar yağış beklentisi aynı zamanda yükselti olarak da haritalarda zaten mevcut. Ayrıca başlıca kayak merkezlerinin uzun süreli yağış – sıcaklık, rüzgar gibi detaylı verileri mevcut. Elmadağ’ı bile bulabilirsiniz. 🙂

  3. havaankara

   Weather-forecast ve mountain-forecast GFS çıktılarını kullanıyor diye biliyorum ama snow-forecast’ı bilmiyorum. Büyük ihtimalle GFS kullanıyordur diyeceğim ama 240 saatlik çıktı verdiğini görünce ECMWF de olabilir diye düşündüm.

  4. KarDelisiTimur

   Muhteşem site, artık kar takiplerimi bu siteden yapacağım.Paylaşım için teşekkürler…

 16. anemodulion

  İşaretli yerdeki yerel hadise dikkatimi çekiyor son zamanlarda. Sıcaklık soldaki ölçüm yerinde Mersin’den çok uzak olmamasına rağmen 5-6 derece düşük. Yağış sebebiyle değil bu. Isı adası etkisi olduğunu da hiç sanmıyorum. Çünkü Antalya-Adana arasındaki sahilin normal gece sıcaklığı Mersin’deki gibidir. İstasyonun konumunu merak ettim.

  33

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bu Rus bilim insanları dünyanın ortalama sıcaklığını baskın olarak etkileyecek faktörün sera gazındaki değişimler değil güneş aktivitesi olduğunu düşünüyorlar. Buna kanıt da gösterebiliyorlar (ama çok dikkate alınmıyorlar). Böyle olunca, son güneş minimumunun da çok derin olmasından yola çıkarak dünyanın bir soğuma trendinde olduğunu iddia ediyorlar. Şu sıralar dünyanın yüksek sıcaklığı “destabilize” olduğu için aşağı yukarı salınıyormuş ama bu bir süre sonra çok düşecekmiş ve Little Ice Age benzeri bir dönem başlayacakmış.

   Benim kişisel yorumum: Güneş aktivitesindeki azalmaların önemli olduğunu düşünüyorum, ama bunun önümüzdeki zamanlardaki değişiminin kestirilmesi zor diyorum. Tahmin işi zor. Yine de Ruslara (kalben) daha yakınım 🙂

   Öte yandan Abdussamatov ve benzerleri anaakım (mainstream) Batı bilim dünyasında fikirleri kabul gören insanlar değil. Bunun sebebi Abdussamatov’un, sera gazı kaynaklı küresel ısınmayı hiç sallamayan demeçler vermesi olabileceği gibi, kendisinin pek iyi bir bilim insanı olmaması da olabilir. Açıkçası yayınlarını iyice incelemeden bir şey demek doğru olmaz bu konuda.

   1. Bursalı Deli

    Sitenin komplo teorisyeni olarak izninle yorum yapmak istiyorum Ozan 🙂
    Bence küresel ısınma külliyen yalandır. Amaç Kyoto Protokolü’nü imzalatmaktır. İmzalamayanların ağa babası ise ABD’dir. Amaç ABD’nin üretip, bizim ve diğerlerinin tüketmesidir. Bu amaçla küresel ısınma, sera gazı diye bir sürü yaygara koparmaktalar.
    Little Ice Age mi olur, Huge Ice Age mi olur, Smoking Hot Age mi olur bilmiyorum, ama gidişat doğanın kontrolünde ve doğanın istediği yönde olacaktır. İnsanoğlunun tek katkısı bu süreçleri ne yönde olacaksa, o yöne doğru hızlandırmak olabilir ancak. Yönünü tayin etme gibi bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Isınma yalan değil, ama ısınmanın sebebiyle ilgili açıklamaların (sera gazı, insan etkisi vb.) politik ve hatta külliyen yalan olabileceğine katılıyorum. Batı’da geçirdiğim zamanda oradaki iklimbilimcilerin bu konularda nasıl güdümlü olduklarını bizzat gördüm.

 17. samet1634

  Sayın Hocam, makina mühendisliği okuduğum için çok fazla bilgi sahibi değilim meteoroloji konusunda. Hava delisiyim ben de, bu sebeple ucundan kıyısından, az çok kulaktan dolma kalıplardan anlıyorum. Danışmak istediğim konu şu AO endeksinin nötre inmesi başlı başına ülkemiz coğrafyasının kasımın son günlerine doğru kuzeyli hava akımlarına maruz kalacağını gösterir mi? Ya da soruyu şöle netleştireyim; 10 gün sonrası için hangi verileri takip etmeliyiz fikir sahibi olabilmek için?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hoş geldiniz Samet. 10 gün sonrası için ancak kabaca fikir edinebiiyoruz, neye bakarsak bakalım. O bile tutmuyor birçok zaman.

   AO değerleri de modellerin 10 gün sonrası için olan çıktılarından hesaplanıyor. Yani bağımsız değiller. Şu anki AO değeri ise 10 gün sonrası için bir şey söylemez. Modeli ya da AO’yu takip etmenin bir farkı yok yani. Ben olsam sağ sütundaki “GFS modeli en son İstanbul falı”nı takip ederim kabaca bir fikir edinmek için (açıklaması burada). ECMWF modelinin benzer diyagramları da var, onlar da iş görür. Kasım sonu ne olacağını şu an bilemeyiz, ancak spekülasyon yapabiliriz. Bu kadar serin/soğuk zamanlardan sonra, en azından istatistiki olarak (Kasım’ın sürekli soğuk geçmesinin istatistiki olarak uç bir şey olacağını göz önüne alırsak) Kasım sonunun ılık olma olasılığı, soğuk olma olasılığından fazla diyorum. Sadece bir spekülasyon… 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Melik Ahmet bey demişti ki bu tahminler manuel olarak giriliyor. Asıl o zaman sorun var. Adam göz göre göre -1 derece yağmurlu yazmış. Nedenini gerçekten merak ediyorum. Yani arayalım uyaralım da, hep oluyor… Garip.

  1. Santiago

   Geldim Hocam, dep.met.uz olmak istiyorum havada da olsa şansım var mı? 🙂

   1. Behlül

    Santi dönüşün muhteşem olsun….. 🙂 bu ülkede her bir şey olmak mümkün… 🙂 çünkü burasi mümkünlü cumhuriyeti havada karada hatta ankara’da denizde bile olabilirsin… 😉

   2. Snowlover81

    Yaw Santiago dostum nerde soğuk sonbahar, çok soğuk kış demek başlıklı çalışman? 🙂 Şaka bir yana bence Santiago totem yapıyor. Kışın karlı sistemlerden sonra “Bakın bu tarihte ben zaten bunu görmüştüm.” deyip öyle yayınlayacak, nazar değmesin diye yayınlamıyor çalışmasını 😀

 18. Havadelisi Yazıyı Yazan

  HavaDelisi “Nerede Soğumaya Dair Bir İstatistik Yakalarım?” Departmanı gururla sunar: Uydulardan yapılan sağlam ölçümlere göre 600 mb (yaklaşık 5 km) yükseklikte dünya atmosferinin ortalama sıcaklığı, mevsim itibariyle son 10 yılın en düşük seviyesinde. Kare içinde olan 2011’in son değeri (tıklayıp büyütebilirsiniz). Benzer grafiklere ulaşılan bağlantı sağ sütunun altına doğru mevcut, ayrıca burada.

  1

  1. bulut75

   Hocam senin o araştırmalarına ve gururla sunan departmanına kurban… Sen gururların en güzeline layıksın. Öyle şeyler oluyor ki tam da Mojib Latif, Jochem Marotzke, David Harthaway; daha ne sayayım daha bir ton bilimadamı… Ne diyorlarsa havuz problemi mantığı su yüzüne çıkmaya başlıyor teker teker. Gerek güneş aktivitesi, gerek okyanuslar. Yalnız hocam bir sorum olacaktı bu El Hierro adasındaki faaliyetin Atlantik’in su sıcaklığına etkisi ne oranda olur, var mı bir fikrin?

  2. Santiago

   Çok güzel yakalamışsın Hocam. Benim dikkatimi çeken ise sonbahar aylarında sıcaklık dalgalanmalarının çok az olduğu. Eylülden kasıma kadar olan bölüme bakarsan dalgalanma dar bir bantta, ama aralık ayı itibariyle makas açılmaya başlıyor, ocak-şubat-mart ise en istikrarsız dönem..

   Bu başlıktaki analizimde son on yılı baz aldığımızda, eylül ayının ne kadar sıcak ya da soğuk geçerse geçsin diğer aylar kadar aşırılık içermediğinden bahsetmiştim.. Bu çalışmayı yakın zamanda güncelleyip yeniden sunmaya çalışacağım.

 19. snowmoon

  Bir şey sormak istiyorum; 7+ gün tahminleri meteorolojinin insanlığa sunduğu bir imkan. Bu modeller gelmesine neredeyse 5 gün kalmış bir sistem için her çıktıda neden bu kadar değişim gösteriyor? O zaman modellerin anlamı kalmıyor . 2 gün kala havadan da anlarız neyin olup biteceğini :))

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Yanlış düşünüyorsun. 7+ günlük model çıktıları, 1-6 günlük tahminleri biraz daha geliştirmek için yapılan deneylerden ibaret. Çıktılar orada diye kaliteli olmak zorunda değiller. Meteoroloji çok zor bir bilim dalı, insanlık henüz çok ileri değil bu konuda. İyi meteorolog 1-3 günlük oturmuş çıktıyı en doğru şekilde yorumlayabilendir. Ayrıca 2 gün sonrayı hava bakarak anlaman zor, bazı durumlarda imkansızdır. Bunu da oku. Ayrıca sorular-cevaplar bölümünden “Model çıktılarına uzun vadede (7+ gün) güvenilebilir mi, haftalar önceden herhangi bir hava olayı haber verilebilir mi? Tahmini yapanın profesör olması bir şey değiştirir mi?” sorusuna verilen cevapları da oku.

   1. snowmoon

    Teşekkürler . Sonuçları okudum ama ben neden bilgisayar tabanlı bir şey hata yapıyor diye sormuştum, onu da öğrendim.

 20. ALKIM

  Son 2 saattir İzmir radarı bu şekilde.

  1

  Skiron çok hafif bir yağış öngörüsünde bulunmuş bu bölge için.

  2

  Bunun dışında modellerde veya tahminlerde rastlamadım. En azından DMİ parçalı bulutlu tahmin etmiş.

  3

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   GFS’de de hafifçe var bir şeyler. Hatta GFS akşam saat 20’den sonra (18 GMT’den sonra yani) o yağışı arttırmış. DMİ GFS’ye ve SKIRON’a hiç yüz vermiyor, varsa yoksa ECMWF ve MM5… O bölgeden hafif yağışlar da rapor edilmiş.

   1

 21. Derin Yazıyı Yazan

  Güney Ege ve Batı Akdeniz, Italya’da rekor yağışlar olmasına rağmen çok kurak bir kasım geçiriyor 😦 Kasım ayı yağış bakımından oldukça bereketli geçerdi ama neredeyse 1 aya yakın bir süredir gökyüzü sinir bozucu bir şekilde güneşli… Bahçe sulamaktan iflahım kesildi… Lütfen bu kurak döngünün bir sona ereceği müjdesinde bulunun. Kasım’ı yarıladık ama bir damla yağmur düşmedi..

 22. sappokinowa

  Şu linke bir göz atılmasını tavsiye ederim. Gerçi ülkemiz değil de İngiltere üzerine bir öngörü… Karşıt öngörülere iyi bir örnek olacağını düşündüm ( mesela Accuweather öngörülerinden oldukça farklı ) . Şunu da bilmiyorum tabii küresel olarak ne kadar referans alınan bir sitedir, blogdur. Ozan Hoca belki bu konuda bizi bilgilendirebilir. Çünkü İngiltere bahsedilen şekilde bir kış geçirirse ( özellikle negatif NAO ve AO ısrarının bu sene de kırılmayacağı beklentisi ) ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafya üzerindeki olası etkilerini sanırım tahmin edebiliriz.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Valla referans alınıp alınmadığını bilmiyorum, geçmiş yıllarda bu site var idiyse tahminleri tutmuş mu ona bakmak lazım… Bir sene daha negatif NAO’ya bilmiyorum katlanabilir miyiz…

  1. şefik

   Bu kar fırtınasına başarısının devamını dilerim. Türkiye’ye de uğraması dileklerimle 😀

  2. Behlül

   Ben bu şekildeki fırtınaları çok severim bir de arkasından 15 gün don ve buzlanma oldu mu… Arada da kar atıştırıp sıcaklıklar eksili değerlerin üstüne çıkmadı mı değmeyin keyfime 🙂 Yalnız bu arada dikkatimi çeken bir şey var; bu kadar şiddetli bir fırtınada bile enerji naklinde bir sorun ve kesinti yok en azından görüntünün olduğu 32 saniyede böyle ve ilginç olan nakil hatlarının yerden değil de havadan gitmesi. Nasıl olmuş merak ettim..Darısı başımıza…. 🙂 Yahu şu karı ve soğuğu çok seviyorum, deli miyim neyim 😀

   1. anemodulion

    Benim de videoda fırtınanın kuvvetinden önce ilgimi çeken şey hiç sönmeyen ışıklar oldu 🙂 Helâl olsun, ne diyelim.

 23. Semih

  Gece en düşük sıcaklıklarda hareketlenme olmuş. Karadeniz kıyısı boyunca en düşük sıcaklık ortalama 3-5 derecelerde kalmış. Özellikle Samsun Çarşamba’nın -3,4 dereceyi görmesi şaşırttı beni. Öte yandan Adana 3-4, Hatay -1’i görmüş! İstanbul’daki sıcaklıklarda da dalgalanma var. Gece Tuzla’daki en düşük sıcaklık 4,8 derece. (Şekli tıklayıp büyütebilirsiniz).

  1

 24. Günay Doğan

  Merhaba Ozan,

  Sanıyorum birisi, senin adını kullanarak Havaturka’nın ziyaretçi defterinde çeşitli yorumlar yapıyor. Senin olmadığını düşündüm, çünkü çok fena imla ve yazım hataları yapıyor. Sen ise bu konularda çok daha dikkatlisin.

  Bir göz atarsın.

  Selamlar, iyi çalışmalar.

 25. Fahri Meteorolog

  Meteoroloji istasyonları başlangıçta optimum kuruluş yeri tespit edilerek kurulmuş olsalar da zamanla şehir genişleyerek bu istasyonları içine almış. Bunun en güzel örneklerini İzmir Güzelyalı Bölge Meteoroloji İstasyonu, Uşak merkez meteoroloji istasyonunda gözlemleme şansı buldum. Bu istasyonların sıcaklık değerleri ister istemez şehir etkisiyle olması gereken değerlerin üzerinde gerçekleşebilmektedir kanaatindeyim. Bu sağlıksız durumun nasıl düzeltilebileceğini veya bu konuda meteoroloji istasyonlarının daha şehir etkisinden izole edilmiş bölgelere nakledilebilme imkanı olup olmadığı konusu hakkında fikrim yok. Bence üzerinde düşünülmesi gereken bir konu diye düşünüyorum.

 26. KRAL

  Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 08.11.2011 akşam saat 21:00 Gaziantep (resimde yuvarlak içine aldım) sıcaklık ölçümünde bölgesindeki ve çevresindeki illere göre çok düşük. 0 derecelik bir sıcaklık görünüyor. İlginç bir durum. Sebebi ne olabilir acaba ? (resmi tıklayıp büyütün)

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Peki gerçekten o kadar soğuk mu? Siz orada oturuyorsunuz di mi, hissetmeniz lazım? 🙂

   Gaziantep çevresine göre çukurda kalıyorsa, enverziyon olabilir.

   1. KRAL

    Aksine çevresine göre yüksekte. Hatta Güneydoğu Anadolu’nun en yüksek kenti 🙂 O kadar soğuk gibi gelmedi bana 🙂

    İnternette şöyle bir yazı buldum.

    Sanırım enverziyon olayı bu durumun sebebi. Yazanlarla birebir örtüşüyor. Hava kirliliği de belirgin olarak görünüyor şu anda 🙂

     1. KRAL

      Çok teşekkürler. Yeni bir şey öğrenmiş oldum. Demek ki Gaziantep’te kış aylarında bazı günler görülen yoğun hava kirliliğinin bir nedeni de enverziyon olabilirmiş.

  2. anemodulion

   Benim de son günlerde bazı gözlemlerim oldu.
   Birincisi; Adana kent merkezi ve İncirlik’te ölçülen en düşük sıcaklıkların 6 dereceye varan farkı.
   ada-min

   İkincisi; Hepi topu 80 metre rakımlı Antakya’nın minimum sıcaklıklarının ilginç bir şekilde 700 metre civarındaki Gaziantep’e yaklaşması, hatta bu haritada göreceğiniz üzere Gaziantep’ten bile düşük olması . Antakya ile İskenderun arasındaki 10 derecelik farka da dikkatinizi çekerim.
   ant-min

  3. Mehmet ÜNLÜER

   O değer Gaziantep Oğuzeli Meydan’ın (17260) sıcaklığı, o nedenle çevresine göre düşük. Biz sıcaklık tahminini 17261 nolu istasyona (Merkez / Şahinbey) göre yapıyoruz. Genellikle meydanlar şehir dışında olduklarından, merkeze göre ortalama 2-3 derece (geceleri özellikle de kar örtüsü varsa aradaki fark daha da artıyor) soğuk oluyorlar. Örneğin dün gece en düşük sıcaklık Afyon Bölge’de -1.2 , Afyon Meydan’da -7.0, Eskişehir Bölge’de -1,4 iken Eskişehir Meydan’da (aralarında 5-6 km mesafe var) -5.7 derece olmuş. Şehir merkezinde istasyon varsa, sıcaklık tahminlerinde orayı baz alıyoruz.

   1. KRAL

    DMİ’de çalışıyorsunuz sanırım. Gaziantep son durumlarda neden Şahinbey İstasyonu kullanılmıyor da Oğuzeli kullanılıyor ? Sebebini merak ediyorum. Ayrıca 17261 nolu Şahinbey İstasyonu’na ait veriler uzun süredir DMİ sayfasında görünmüyor. Arıza mı var acaba?

    1. Mehmet ÜNLÜER

     Gaziantep, Konya, Kayseri, Eskişehir gibi birden fazla istasyon olan yerlerde, daha aktif oldukları için (Oğuzeli Meydan’da 30 dakikada bir rasat yapılıyor.) meydanlar tercih ediliyor.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hayır, İstanbul’da yağış yok bugün. Görüntü, radardaki bir problemden kaynaklanıyor. Eğer radarlarda aşırı düzenli şekiller görürseniz (mesela bunda bariz bir dairesellik var) bilin ki onlar yağışı göstermiyor.

 27. devrim

  21 eylül sistemini saymıyorum -ki hocamız küme düşme hattında göstermişti izmir’i-, 6 ekim’den bu yana yağış almayan diğer pek çok anadolu ve ege şehri gibi izmir bir süre daha kuru ve soğuk düzlemde bir deliye göre sıkıcı ve sinir bozucu bir hava ile yaşayacak gibi görünüyor. anadolu’yu ege’den ayıransa önümüzdeki günlerde delilerce de dillendirilen tepki alçağının etkileme beklentisi. sanırım her yıl kendimi tekrarlar oldum. sibirya veya karadeniz üzerinden gelen dendiği zaman “eyvah!” diyorum.

  1. carcass

   Canım Ege’m ya… Daha Ekim ayı sonunda şükürler ediyorduk, İber yarımadası 2 aydır kurudu, bizim ülkemiz oldukça şanslıydı diye. Şimdi tam tersine döndü, İspanya-Portekiz’de yağışların ardı arkası kesilmiyor. Ülkemizin özellikle batısı kurudu gitti. Neyse ki Eskişehir’deyim ve önümüzdeki soğuk havadan umutluyum. Ege Bölgesi için de bol Akdeniz siklonlu bir kış diliyorum. Daha yeni başlıyoruz kış mevsimine. Umutsuzluk yok.

 28. şefik

  😀 peki bu önümüzdeki sistemde 1000 m 500 m yerlere yağar mı 😀 hem sen de ege kıyısında yaşasaydın 10 yılda 9 yılda bir kar yağan yerde yaşasaydın sen de böyle sorular çok sorardın 😀

 29. Semih

  Bu sene kışı çok erkenden yaşamaya başladık. Önümüzdeki sistem çok güzel görünüyor kar açısından. Bence İstanbul’un yüksek yerleri hatta bazı kıyılar bile kar alabilir. Sadece tahmin, henüz net bir şey yok ortada. Umarım tahminim gerçek olur 😀

 30. genc akın

  Çayeli…
  çayeli
  Cuma gecesi başlayan yağmur aralıksız pazar gece yarısına kadar sürdü , sonra yerini bu sert günbatısı-karayele bıraktı..Lakin rüzgarın kuvvetine bakarsak aşırı bir dalga oluşmadı.Babama neden diye sorsaydım vereceği cevap ”Rüzgarın bir ayağı karada, daha açığa çekmedi.” olacaktı..Tahminim rüzgar kıyılarda etkisini kaybederse yağmura kaldığımız yerden devam…
  Arkadaşlar bayramınız mübarek olsun..

 31. çihiro

  İstanbul’a, kıyılara kar yapar mı bilmiyorum ama Türkiye’nin bir çok bölgesine mevsimin ilk karını düşürecek bir soğuk geliyor. Küçükken çok az kar yağdıran şiddetli soğuklar olduğunda televizyonda “Sibirya” adını sık sık duyardım. Bu soğuğa da “Sibirya soğukları” diyecekler eminim 🙂 Çünkü yağış bakımından çok kısır bir sistem. En çok kar alacak bölge Karadeniz Bölgesi olacak. Peki niye bu denli kuvvetli bir soğuk alçak basınca neden olmuyor? Çünkü soğuk doğrudan Anadolu’ya iniyor ve Akdeniz’in nemli ılık havasıyla tam bir çarpışma yaşayamıyor. Çarpışma olmayınca alçak basınç oluşmuyor. Nasıl açıkladım ama 🙂
  nov-1

  1. Berat

   İstanbul daha çok kky alacak gibi gözüküyor bu aylarda. İstanbul için 500hpa da -40 lazım kusura bakma ama sen iç bölgeleri yok sayma kardeş… 🙂 Oralar donacak donacak… Yağış da güzel. Özellikle Ankara , Bolu , Kastamonu , Çankırı hattı boyunca yoğun gözüküyor… Soğuk oldukça kuvvetli. Hadi hayırlısı bakalım… Gelecek, göreceğiz 🙂

  2. ersin

   Yalnız öğle modelinde güzel bir alçak basınç oluşmuş. Ekim ortasındaki sisteme benziyor biraz bu haliyle, gerçi alçak basıncın merkezi Anadolu gibi gözüküyor şimdilik ama daha çok değişir modeller 🙂

  3. Ankaragücü

   Ben de neden hala kimse yazmıyor diyerek konuyu açacaktım. Sistem yaklaştıkça gerek soğuma gerekse yağış sürekli değişkenlik gösteriyor. Son öğle güncellemesi 14 – 15 Kasım için iç bölgelere 20 cm civarında kar gösterdi. Dediğiniz gibi sistem Sibirya’dan sokuluyor ancak gelecek hafta başında Akdeniz üzerinde bir tepki alçak basıncı oluşma ihtimali belirdi.

  4. ALKIM

   Ben de iki gündür takip ediyorum. Şu an nereleri ne şekilde etkileyeğini söylemek için epey erken ancak bayramdan sonraki bir hafta boyunca bu sistemi konuşuyor olacağımız kesin gibi. Dünkü modeller soğuğun merkezini Karadeniz olarak konumlandırırken son güncellemelerde Balkanlara doğru sarkıyor. Önceki deneyimlerimden öğrendiğim üzere bu tür sistemler genellikle kendine çarpışacak bir alçak basınç buluyor ancak o alçak basınç yine oluşur mu, oluşursa nerede oluşur ve nereleri etkiler bunları konuşmaya 3-4 gün var. Mevsimine göre oldukça soğuk, geçtiğimiz yıl Aralık’ta gelen sistemi hatırlatan ve hem atmosferin üst kademelerinin hem de denizlerin soğumasına yardımcı olacak ve Çihiro’nun da bahsettiği gibi bir çok yerde kar yağışlarına sebebiyet verecek tahminimce bol sürprizli harika bir sistem. Tek dileğim sonumuz 2007 gibi olmasın. Gerçi sonbaharın başından bu yana kuzeyli rüzgarların tam egemenliği hakim önceki yıllardan farklı olarak. Bakalım ne olacak. Heyecanla bekliyorum.Şu yazının altına bir de İstanbul’a ait diagramları ekleyeyim de bu kadar lafı niye ettiğimizin bir anlamı olsun.
   nov-1-dia

    1. Fortesla

     Diyagramlar el ele tutuşmuş birlik olmuş hayat da hem biraz soğuk hem de bayram olmuş 😀

  5. havaankara

   O alçak basınç oluşacak dedimse oluşacak. O kadarrr 🙂

   Şaka bir yana, gelecek olan “bu denli kuvvetli bir soğuk” bir alçak basınca neden olacaktır diye düşünüyorum. GFS 06’da Akdeniz’de oluşacak olan siklonun İç Anadolu’ya çıkması ve soğuğun daha doğuya gitmesini engellemesi öngörülmüş. Daha bir çok değişme olacaktır tabi ki ama, oluşacak yeri, zamanı, daha sonraki hareketi aynı olmasa da benzer bir tepki alçak basıncı oluşacaktır ve bazı yerlerde güzel yağışlar görülmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. Önümüzdeki modellere bakmaya devam…

  6. çihiro

   Buyrun size kelebek etkisi. Soğuk biraz batıya, Yunanistan’a sarkınca Akdeniz’de bir alçak basınç oluşuyor ve Anadolu’da kuvvetli yağışlar meydana geliyor. İlginç.
   kelebek

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Aynen öyle. Aslına bakarsan bu tip sistemlerde ikincil alçak basınçların nerelerde oluşacağı ve hangi rotayı izleyeceği son 24 saate kadar bile tam belli olmayabiliyor. Onun için erkenden ötmek iyi değildir diyoruz ya…

 32. Havadelisi Yazıyı Yazan

  İTÜ Meteoroloji bölümü öğrencisi Abdullah Kahraman, WRF-ARW modelini her gün çalıştırarak Türkiye için çıktılar üretiyor. Çok iyi bir iş yapıyor.

  http://web.itu.edu.tr/kahramanab/index.php

  Bu linki üst menüye (kısa vade tahmin bağlantıları) ve sağ sütuna ekledim. Linkin dezavantajı şu, model çıktılarının neredeyse hepsi birden yükleniyor, bu da internet kotanızdan yiyor.

  1. White Fox

   Aslında o tipik bir cut-off alçak örneği. Doğası gereği ağır hareket ediyor. Fakat pek doğuya gidemeden jet akımlarının önü kesiliyor, cut-off alçak da hemen hemen o aynı bölgede yok olacak.
   itl

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Deniz Bozkurt, gel de gönlünden geçenleri anlat şurada biz bizeyken, model çıktılarını değil 🙂

   Ben soğuma bekliyorum, modeller dediğime gelecek 🙂

  2. BAHADIR

   Bu projede ben de çalıştım SDSM diye bir model çalıştırdım. İstatiksel ölçek küçültme(statistical downscaling). Modeller güdümlü olduğu için hemen hemen hepsi sıcaklık artışı veriyor. Benim de gönlümden geçen soğuma:)))))

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Başında ben de çalıştım biliyosun, sonunu görmeye dayanamayacağımı anlayınca bıraktım 🙂 Eski iklim doktorası daha iyi, geçmişte soğuklar da bol 🙂

    1. BAHADIR

     Ne varsa eski iklimde var. Gelecek zaman pek parlak gözükmüyor çünkü:)) eski iklim çalışan da az dünyada. Bölgesel iklim modelleriyle paleoclimate (eski iklim) çalışan çok az araştırmacı var. Zaten modellerle eski iklim çalışmak gereksiz bence, daha güzel yöntemler var sen daha iyi biliyorsun 🙂

     Not (özlü bir söz): Geçmişini iyi bilmeyen geleceğini doğru tahmin edemez.:))

 33. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Aşağı atmosferin uydularla ölçülen sıcaklığının küresel ortalamasını sağ sütunun alt kısmında da verdiğim şu linkten takip edebiliyorsunuz (sayfayı güncelleyin). Buna göre Ekim ayı sonunda dünyanın alt atmosferinin ortalama sıcaklığı tüm kaydın ortalamasının 0.11 derece üzerinde olmuş.

  1

  Bu değer Eylül ayından yaklaşık 0.2 derece daha düşük. La Nina’nın tekrar gelmesi, düşüşün başlıca sebebi. Kasım’da da küresel sıcaklık düşüşünün sürmesi bekleniyor. Kaynak burası.

 34. Havadelisi Yazıyı Yazan

  “Kar yağdığını gören bazı vatandaşların araçlarından inerek kar topu oynadıkları gözlendi.”

  Ahahah böyle haberlere ve yorumlara bayılıyorum, okuduğunuz üzre kar sevinci normal insanların bile ormanda yaşayan canlılar gibi tasvir edilmelerine yol açıyor (“gözlendi” filan…), kimbilir bizler için neler diyorlar sevgili hava delileri 😀 “Yoğun kar yağışını gören bazı vatandaşların pencerelerin önünden ayrılmadıkları, yemek yemeyi ihmal ettikleri için kan şekerlerinin düştüğü ve sosyal ilişkilerinde sorun yaşadıkları gözlendi…” mesela…

  http://www.haberler.com/akseki-ye-mevsimin-ilk-kari-yagdi-3107760-haberi/

  1. havaankara

   “Kar yağdığını gören bir havadelisinin kar yağışını izleyeyim derken servisi kaçırıp işine geç kaldıği bildirildi”

  2. gvm

   15 gün sonrasının hava durumunu tahmin edebileceğini iddia eden, yaşları 15-23 arasında değişen 8 genç, medyum memiş ile davalık olurken; soğukçular ile ılıkçılar arasında çıkan arbedede 3’ü ağır olmak üzere 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

   1. Murat Duman

    Yani yorumlarına güven olmaz mı demek lazım, ama aynı yönde rapor yayınlayan IPCC dışında pek çok kaynak var gibi algılıyoruz …

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Hayır, IPCC zaten belli yönde yorum yapan kişi ve kurumların yorumlarını toparlayıp yayımlıyor. Sağ sütunda “iklim değişimi tartışmaları” linklerini kurcalayın…

     Bu konuları kapsayan uzun bir yazı hazırlamak istiyorum ama konu çok derin ve aynı zamanda ağır biçimde politize olmuş durumda. O yüzden nereden başlayacağımı bilemiyorum. Özellikle eski iklimle ilgili yorumlarda IPCC’nin görüşleri doğrultusunda konuşmazsanız epey dışlanıyorsunuz, iklimbilim aleminde durum bu. Yani karşıt görüşler yok değil, sadece mecra bulmakta zorlanıyorlar.

   2. havaankara

    http://en.wikipedia.org/wiki/Intergovernmental_Panel_on_Climate_Change
    Wikipedia’da da güzel bilgiler var IPCC ile ilgili.
    “IPCC zaten belli yönde yorum yapan kişi ve kurumların yorumlarını toparlayıp yayımlıyor.” En kısa ve en güzel anlatımını zaten yapmışsınız hocam. Doğrudan iklim çalışmaları yapmıyor ama gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyenlerin uygun gördükleri çalışmalarını (!) kullanıyorlar. Bu uygun görülen çalışmalar da anladığım kadarıyla iklimin hızla değişmekte olduğunu belirten ve buna karşı acilen önlem alınması gerektiğini anlatan çalışmalar oluyor.

 35. faseay

  Nerede benim Akdeniz siklonlarım? Bıçak gibi kesildiler. Uzun bir müddet gelmeyecek gibiler. Onlar olmayınca da Sibirya’dan sokulmalar olacak gibi bu kış. En azından öyle umuyorum :))

 36. Commandouz

  3 gün önce Florya meteoroloji istasyonuna gittiğimi ve ayrıntıları daha sonra paylaşacağımı yazmıştım. Aslında çok söylenecek bir şey yok ama oraya gitmişken bunları yazmadan olmazdı. İlk olarak istasyon Florya Atatürk Ormanı’nın içindeki belediye başkanlarının lojmanlarının bulunduğu bölgede. İstasyona gitmek istiyorsanız bu lojmanların içinde bulunduğu güvenlik kapısından geçmek zorundasınız. Yani bireysel olarak bu lojmanı gezeyim göreyim derseniz kapıdaki güvenliğin şaşkın bakışlarıyla karşılaşırsınız. Ben işim nedeniyle gittim. O yüzden o tarz bir bakışla karşılaşmadım. Pembe istasyon binasında bir hizmet odası bir de lojman var. Binanın çevresinde küçük sebze bahçeleri,bir mandalina bir de nar ağacı var. Ancak binanın çevresi bakımsız diyebilirim. Haberlerde bahsedildiği gibi pek yenilenmiş bir tarafını görmedim. İşin garip tarafı binanın arka tarafına kafamı uzattığımda mangal yapan bir kadın görmem ve mangal yaptığı yerin sadece 2 metre uzağında sıcaklık ölçümü yapan kutunun bulunmasıydı. Kadın mangalı yelledikçe dumanı direkt sıcaklık ölçümünün yapıldığı kutuya gidiyordu (Neden Florya istasyonunun diğer istasyonlara göre daha sıcak olduğunu sanıyorsunuz?). Bir de sürekli çevresini turlayan bir rüzgar gülü vardı. İşte bu kadar. Sizlerin de bu şekilde istasyonlara gidip yorumlarınızı yapmanızı bekliyorum. Hoşçakalın… (Ozan Hocam sakın o baykuş resmini koyup da bizi madara etme :)).

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Süper yahu. Demek “mangal nedeniyle hissedilen sıcaklık”ı görüyormuşuz Florya’da. Teşekkür ederiz bu notlar için.

  2. cerkez Yazıyı Yazan

   Ben de Çanakkale’deki meteoroloji istasyonuna gittim yerini biliyordum ama bu zamana kadar gitme fırsatım olmadı. Geçenlerde Tekirdağ istasyonuyla ilgi arkadaşların yazıları olmuştu ben de ondan merak edip denize ne kadar yakın bi bakıvereyim dedim. Çanakkale’deki istasyonun denize yakınlığı 10 metre (ölçüm çihazlarının olduğu uzaklık) Benim gittiğimde mangal yapanlar yoktu ama tam mangal yapılcak yer 🙂 Benim de gözüme çarpan en önemli nokta bakımsız bir yer olması binalar falan dökülüyor ama onlara da hak vermek lazım dalgalardan deniz suyundan çok etkilendiği kesin 🙂 Zaten ben anlayamıyorum Çanakkale’nin en güzel yerlerinde ya askeriye ya da devlet kuruluşlarının binaları var buralarda da herşey yasak ne girebiliyorsun ne çıkabiliyorsun.

  3. mzf

   Hayatınızda sıcaklık ölçen kutuyu ilk defa orada görmüş olmalısınız. Bilgi sahibi olmadan kanaat sahibi olma diye buna denir.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Siz belli ki o kutuları yakından tanıyorsunuz sevgili mzf. Bu blogda amaç, insanları bilmediklerinden dolayı aşağılamak değil, bilenlerin bilmeyenlerle bilgilerini paylaşması. Sizi de buna davet ediyorum. Florya’da mangal dumanının gittiği yer sıcaklığın ölçüldüğü yer olmayabilir. Bunu bize açıklarsanız sanırım yukarıdaki yorumu yapan arkadaş da “haa tamam” deyip özür dileyecektir. İyi geceler.

Yorumlar kapalı.