Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   Her ne kadar öğle modeli değişse de en azından kötü huylu yüksek basınçlı havaların sona ericeğinden dolayı rahatladım…

 1. Es'Berat (Altındağ/Ankara,1078m)

  Takipçi Vatandaşlar , Kasım 20’sinden sonra ülkemiz coğrafyasında gerçekleşmesi ”yüksek ihtimal” atmosferik olay bu şekildir. Sevgili, saygılı, bağımsız, dokunulmaz basın organları, ”kar geliyor” yaygaralarının gazına gelip aceleci durum güncellemeleri yapmayınız. Dikkatli bir şekilde veri tabanları geniş kurumların web sitelerini bununla beraber havadeliliğine gönül koymuş kişilerin oluşturduğu saygılı, tarafsız blogları takip ediniz.

 2. MeliksahMELO

  Merhaba. Bir sorum var;
  Altta, 12 Kasım 2015’de çekilmiş uydu görüntüsündeki bulutun neden çok belirgin sınırları var?
  Hem çok uzun, hem iki yanda hem de belli bir açı yapıp tekrar düz devam etmiş bir sınır.

  Hepimize bol karlı günler dilerim.

    1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 10m)

     evet hocam soğuk adveksiyon olmadı ki hava soğuyamadı. tabi çoğu zaman aralığı eksi değerlerdeydi ama dün gün içinde olan yağış büyük oranda + değerlerde düştü sabah tekrar yükseldi. Siz daha iyi bilirsiniz ki kar kalınlığı hava sıcaklığıyla paralel ilişki gösteriyor.
     Tabi yine 1 metre vardır illaki bilgi alırsam yazarım.

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Bu konuda biraz bilgi vereyim.

   Bu normal bir uçak izi değil. Uçak iziyle birlikte uçağın uçtuğu irtifadaki yüksek nem oranının kanatlardaki yüksek basınçlı hava ile etkileşime girmesi/yoğunlaşması sonucu oluşan vortex benzeri bulutçuklar var. O bulutçuklar yapay olarak “contrail iridescent”‘e sebep olabiliyor. Ben bunu ilk kez gördüm ve fotoğrafladım.

   Konu hakkında merak edenler bu linki ziyaret edebilir. https://atoptics.wordpress.com/tag/contrail-colours/

   Böyle fotoğraflar çekip paylaştıktan sonra insanların bazıları doğanın bu güzelliklerinin keyfini yaşamaktansa onları komplo teorilerine alet eder açıklamalar yapıyorlar. Yıllardır tanıdığım, üniversite eğitimi almış bir arkadaşıma bunun doğal bir olay olduğunu anlatamadım. Onca bilimsel kanıta rağmen. Neymiş, insanları “chemtrails” adı altında havadan zehirliyorlarmış. Hem bu konuya meraklıyım, hem de uçaklara meraklıyım. Nelerin neden kaynaklandığını biliyorum. Bana kimse o komplo teorilerini yutturamaz. 🙂 Basit bir 22 derecelik hale görüldüğü zaman komplo teorisi üretmeye meyilli pek çok kişi var. İnsanları tarımla, besin üretimiyle, araç egzozlarıyla, sanayileşmeyle, çağ dışı enerji üretimleriyle yeterince zehirliyorlar zaten. Uçaklarla insanlara gaz atacaklarını düşünmek mantıksızlığın daniskası. Yahu madem eğitimliler, kaliteli bir hayat sürüyorlar, o iddiaları atan çok bilmişlere değil, bilme inansınlar. Sadece yurdum insanı değil, dışarıda da bu saçma komplo teorilerine inanan çok safişko var. Onlara ne kadar delil sunsan da anlamazlar.

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Valla bu İtalyanlar o kadar sık mevsimlik tahmin yapıyorlar ki buraya yazmaya yetişemiyorum. Neye dayandırıyorlar bilmem. Gelecek dedikleri ama gelmeyen soğuklar sebebiyle “üç gün dedin, beş gün dedin, aylar oldu gelmedin” şarkısını söyletiyorlar artık. En azından moralimizi yüksek tutuyorlar.

 3. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  En son 26 Ekim’ de yalancı güneş fotoğraflamıştım. O günden beri denk geldiğim ilk optik hadise bugün Güneş koronası oldu.

  Güneş yarı saydam bulutların arkasında göründüğünde etrafında fotoğraftaki gibi gökkuşağı renklerinde renklenmeler oluyorsa o Güneş koronasıdır. Aynı şekilde Ay koronaları da oluyor.

 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Ne kötü sonbahar geçiriyoruz, koskocaman kasım ayı bomboş geçiyor. Modellerde iç açıcı değil. Kışında böyle geçerse diye korkuyorum, bir sistem geliyor , arkasından 1 ay sistem gelmiyor.😢

  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   Evet modeller cok kotu sanirim bu dongu Kasim’in 3. haftasina kadar devam edicek.

   1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

    Gene cinnetlik bir model ciktisi daha cikardi sonumuz hayır olsun.

 5. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  İl Meteo Aralık ayı tahmininin devamını yayınladı. Bence gayet iyi.


  Sıcaklıklar Türkiye hariç Avrupa genelinde normallerin üstünde olacakmış.

  Yağış miktarı ise Türkiye ve Güney Akdeniz hariç Avrupa genelinde normallerin üstünde olacakmış.

  Biz böyle kar, kış, efsane diye diye bir gün bir efsane gelecek, haftalarca, hatta aylarca kardan soğuktan kafamızı kaldırtmayacak. 🙂

  1. Karpat (Bitlis-1710m)--(Bitlis/Mutki-1485m)

   Tipik pozitif AO ve NAO tahminleri… Siklonlar kuzeyden hareket edecek, Orta Akdeniz antisiklon alanı olacak ve bu antisiklonun konumuna göre de kuzeyden-kuzeybatıdan önümüzdeki günlerde olacağı gibi soğuk ve yağışlı havalar sarkacak.

   Ama biz bir Akdeniz ülkesiyiz, bizim ekmek teknemiz Akdeniz! Akdeniz üzerinden sistem gelmedikçe iyi yağış alamıyoruz/alamayız. Karadeniz üzerinden gelen sistemler genelde Ülkeninin Karadeniz ve kuzeydoğu kısımlarına yarıyor. Marmara’nın kuzeyini etkileyecek birkaç deniz etkisi yağışıbu kışı güzel yapmaz, hep derim kardan ziyade yağış olmalı memleketimizde ama kar ama yağmur ama toprak en azından yılın belli mevsiminde yıkanmalı… Ülke tarımımız büyük çoğunlukla Akdeniz üzerinden gelecek yağışlı kütlelere bağımlı Pozitif salınımlar bize pek yaramaz aynı şekilde negatif salınımlarda öyle, nötr ve nötre yakın değerler her zaman bizim işimize gelir. Umarım en kısa sürede AO ve NAO aşırı pozitif halinden uzaklaşır.

 6. Orajhastası (Çukurova / Adana - 82m)

  http://www.emirates247.com/news/emirates/cyclone-chapala-weakens-yemen-faces-devastation-video-2015-11-03-1.608666
  http://www.accuweather.com/en/weather-news/strengthening-cyclone-chapala/53282115
  Bu aralar yoğunluktan fazla takip edemedim ama geçen haftaki Chapala siklonu olağanüstü bir hava olayı. Bahsettiğimiz yer Yemen. Yani çöl. Yani yıllık yağış ortalaması 100-150 mm civarı olan bir yer. Bazı bölgelere iki gün içerisinde 600 mm’den fazla yağış düşmüş. Bu, iki gün içerisinde yaklaşık 7 yıllık yağışın düşmesi demek. Bir an için, ülkemizde bir noktaya 7 yıllık yağışın iki gün içerisinde düştüğünü bir düşünsenize. Felaketin büyüklüğünü hayal bile edemeyiz herhalde.

  1. arzoladecor

   Fotoğraflar çok güzel. Bu arada bildiğim kadarı ile böyle yüksek dağların tepesi her daim kuvvetli rüzgarlı olur. Siz çekerken zorluk yaşamıyor musunuz?

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Ya ben böyle kış tahminleri paylaşıp duruyorum ama inanın hiç öyle büyük bir beklentim yok. Kendimi kandırmış olurum yoksa. Senede bir kaç kez yağacak kar için gerileceğime, gerektiğinde üzüleceğime oluruna bırakıyorum. Optik olaylar zaten bana yeterince heyecan veriyor. Kar yağdığında da bonus veya dondurmanın üstüne dökülen çilekli sos gibi oluyor. Gelişini günler öncesinden beri takip ettiğim bir sistem varıp ortalığı birbirine katınca bir nevi zafer havası veriyor. Ego tatmini gibi bir his veriyor. Siz de benim gibi yapın. Ilık, pastırma yazlarının birbirini kovaladığı bir kış olursa üzülmeyin. Havada başka güzel olaylar da oluyor. Onların da tadını çıkarın.

   Şimdi mesela normalde kar delileri karlı bir sistem sırasında sadece sistem yağış bırakmaya başladığı sürece aktif (havaya bakar halde) oluyor. Optik olaylarla da ilgilendiğiniz zaman sistem yaklaşırken göbek atmaya başlayan sirüslerle ayağa kalkıyorsunuz. Sistem geliyor, bir kaç gün yerinizde duramıyorsunuz. Sistem bittikten sonra da atmosferin üst tabakalarının soğumasına bağlı olarak muhteşem gün batımları oluşabiliyor. Optiklere merak saldığınızda yaklaşık iki kat fazla süre boyunca gözünüz yükseklerde oluyor.

   Geçenlerde 2-3 gün boyunca doğru dürüst bulut bile yokken dışarı kaç defa baktığımı bilmiyorum. Bir parça sirüs oluşur da optik bir şeyler yakalarım diye bakıp bakıp durdum.

 7. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Sizce bu kış Türkiye genelinde nasıl geçecek?

  Güzel geçecek diyenler beğendim tuşuna, fos çıkacak diyenler beğenmedim tuşuna tıklasın, mini bir anket yapalım 🙂 Güzelden kasıt karlı, aksiyonlu, yağışlı vb olabilir.

 8. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  Dikkatinizi çekti mi bilmem ama Batı Karadeniz’ in su sıcaklıkları bu sezon mevsim normallerinde görünüyor.


  İl Meteo yeni bir kış tahmini yayınladı.
  http://www.ilmeteo.it/notizie/meteo-inverno-2016-Nino-record-neve-eccezionale-video

  3B Meteo da kış tahminlerinden birisini yaptı.

  http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/previsioni-meteo-inverno-2015-16-in-europa-75514

  İstanbul bölgesi 3B Meteo’ ya göre sınırda kalsa da umut veriyor olabilir. Belki sola doğru gösterip sağa doğru vurabilir.

  Tabi önceki yıllardaki mevsimlik tahminlerindeki tutarlılıklarından ötürü Havadelisi sitesi yazarlarının tahminlerine hepsinden çok güveniyorum. Duygusal, çıkarcı davranmayıp en doğru tahminleri sunuyorlar.

  Bana şu anki mantığıma göre genel olarak mevsim normalleri veya azıcık üstünde sıcaklıkların ve yağış miktarlarının yaşanacağı bir kış olacak gibi geliyor. Aralarda 2004’teki gibi tatminkar soğuk ataklar bizi sevindirebilir.

  1. Doğu Kocatepe

   2012’den fazla buz örtüsü, soguk Atlantik, Pozitif PDO ve çok kuvvetli El Nino. Negatif AO olacak gibi hissediyorum. Accuweather’a inat. 😀

    1. Doğu Kocatepe

     Öngördügü yağış ve sıcaklık dağılımının kaynağı olan basınç dizilimi pozitif AO koşullarına göre hazırlanmış gibi geldi bana. Yanlış mı düşünüyorum sizce?

     1. Santiago (Florya - IST / 47m)

      Açıklamalarında bunu diyor;

      High pressure to the north of the United Kingdom* for much of the winter season will result in a very typical winter for parts of northwest Europe with stretches of tranquil weather and overall near-normal temperatures.”

      Yani negatif NAO/AO.

      http://www.accuweather.com/en/weather-news/2015-2016-europe-winter-forecast-seasonable-london-paris-storms-france-italy-alps/52871620

      *Birleşik Krallığın kuzeyinde yüksek basınç

 9. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  Havaturka da bir arkadas soguk atlantik sayesin de 1-0 one basladik falan demisti fakat soguklar neden torpulenir? Sicak deniz veya okyanuslardan dolayi degil mi? Pekala atiyorum Ingiltere aciklarin da gecen sene -5 giriyorken okyanus sogudu ve -8 -9 larin girip yine alcak basinc olusmasina sebebiyet vermez mi? Buzullarin dibi hemen nasil olsa.

 10. Emre29(Sakarya/Sapanca/Kırkpınar-50 m)

  Aralık için “kar yağışlı bir Aralık ayı geçireceğiz”diye bir açıklama yapıldı mı? Çünkü bu sabah coğrafya dersinde hoca bize aynen şöyle dedi.”Aralık ayı kar yağışlı geçecekmiş,sınavları aksatmamanız lazım”gibi şeyler dedi,gerçekten böyle bir şey var mı?

   1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 10m)

    Bence tamamen medyatik meteorologların yanlış yönlendirmeleleri… Bakın haberleri takip edin bizim çok saçma bulduğumuz demeçler veriyorlar. Haliyle ünvanı olduğu için medyada konuştuğu için söyledikleri hiç sorgulanmadan kabul ediliyor. Ülke insanımızın kötü bir yönü maalesef. Aynı cümleleri siz kursanız çok daha farklı tepkiler alırsınız. 🙂

  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   Gecen sene 17 Subat’ta kar yagarken cografya hocamiz yagislar alcak basincla gelir ve suan da kar yagdigina gore alcak basinc var demisti. Ben de atlayip yok hocam basinc 1025 milibar demistim. Yani her cografya hocasinin dedigine inanmamak lazim

   1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 10m)

    Aaaa
    :S
    Bakın bu ülkede eğitim sistemi çok kötü ve çok az kişi gerçekten sevdiği mesleği yapıyor. Koskoca İTÜ profesörü veya oradan mezun olmuş meteoroloji mühendisi deniz etkisi kar yağışını bilmiyordu öğretmenin bilmemesine pek şaşırmamak gerekir.

   2. carcass (Eskişehir,804m)

    Bizim de lisede coğrafya hocamız her sene kendince bilimsel verilerle iddiada bulunup Milas’a kar yağdırırdı. 🙂 Tabii koca kış boyunca kar yağmazdı, yıkılırdık 😀 Sadece 2004 kışında 1-2 kere sulu kar yağdı, sevincini de beraber yaşadık.
    Severdim hocamı. Hala hayattaysa eğer buradan saygılar sevgiler gönderiyorum kendisine.

    1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

     Merak içindeyim bu kış ve her kış olduğu gibi! Acaba diyorum “karlı mı geçecek karsız mı…sert mi olacak bu kış yumuşak mı…? Geçiş nasıl olacak ve canlı bir kış mı olacak cansız mı?” sorularına cevap bulamıyorum…
     Ama kimse ümitsizliğe kapılmasın “in meteorology we trust” :)))

  2. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Optik hadiseler, yalancı güneşler, ateş gökkuşakları ülkemizde yılın her zamanında sıklıkla oluşuyor, fakat genelde fark edilmediği ve sadece kutup bölgelerinde oluştuğu zannedildiği için nadir sanılıyor. Burada bile her sene zilyon tane muhteşem optik olay olup basının, insanların ilgisini çekmiyorken Avrupa’ da dikkat çekici bir optik olay yaşandığında hemen ülkemiz basınına yansıyor. Bu konuda bilgisizliğin olması gayet normal. Ben bile yeni öğrendim. Açıkçası kutupsal sandığım yalancı güneş olaylarının yurdumuzda da gayet sık görüldüğünü geçen seneye kadar bilmiyordum.

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Hava fazla parlak. Optik hadise bile yok. En azından böyle zamanlarda dinleniyorum. Optik hadiseler sebebiyle güneşli günlerde bile havaya bakıp durduğum için gözlerim çok yoruluyor. Bu sebeple aksiyonlu hava olaylarının ve optik hadiselerin olmadığı günler bana tatil günleri gibi geliyor. Haftasonu yaşanacak serinleme öncesinde optik hadiseler oluşabilir. Canı sıkılanlar ilerleyen günlerde optik hadise peşinde gözlemlerde bulunabilir.

 11. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Havalar durgun olsa da Anadolu’da takibe değer çok ilginç sıcaklık dağılımları var. Mesela 900 metredeki Eskişehir-Çifteler’de sıcaklık sıfırın altında dolanırken, hemen 24 km kuzeyindeki 1075 metredeki Kaymaz istasyonu sıradan bahar gecesi yaşıyor.

  1. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANK - 682 m)

   Aynı durum Ankara’da Ayaş için geçerli böyle enverziyonun olduğu yüksek basıncın etkili olduğu açık gecelerde çukurda kalmasından dolayı birçok merkezden soğuk oluyor -5’e kadar düşüyor sıcaklık orada birkaç gecedir. Şu anda mesela 1807 metredeki Elmadağ radar istasyonu 8.7 derece iken 1102 metredeki Elmadağ Barutsan istasyonu 0.9 derece ciddi bi enverziyon var.

  2. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Buranın sıkı takipçileri biliyor olmasına rağmen yine hatırlatayım diyorum, konu hakkında en iyi örneklerden birisi İzmit Cengiz Topel Havaalanı. Bazen 9 kilometre uzaklıktaki İzmit merkezi ile arasında 10 derece civarı fark olabiliyor. Bu sabaha karşı İzmit’ te 6.2 dereceyi görmeme rağmen DMİ orada -0.4 derece kaydetmiş.

   Yine bu sıcaklık terslenmesinin olduğu günlerde rakım olarak evimin 30 metre kadar yukarısındaki bana kuş uçuşu bir kaç yüz metre uzaklıktaki DMİ İzmit İstasyonu ile aramda -1-1.5 derece fark olabiliyor.

  1. ersin (Üsküdar/İST, 51m)

   Bu uzun ısrar ortalamaların altında bir kasım ayı getirir mi? Getirirse soğuk kasım=soğuk kış teorisini yine tartışır mıyız? Kasımın ilk yarısı kayıp gibi, peki ikinci yarısıyla ilgili nasıl sinyaller var? Sorular sorular…:) Bu arada kış tahmini gelecek mi bu sene? İtalyan’ı Amerikalısı farklı farklı tahminler verip duruyor, kafalar karışık baya.

    1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

     Santi Hocam neresi tatsız tuzsuz Allah aşkına? Pırıl pırıl masmavi hava..güneşin en güzel hali…mis gibi kuzey yönlü hafiiiif bir rüzgar..düşen sarı yapraklar..belirginleşen kuru dallar..Akdeniz,Ege ve GüneyMarmara için balkonlarda bir ceketle oturulan akşamüstleri..hatta akşamlar! Ha bir de güneşe doğru sallanan cağnım pastırmalar…
     Benim gibi subtropikler için son günler…sonra yavaştan çekileceğiz…. :)))

  1. Karpat (Bitlis-1790m)--(Bitlis/Mutki-1497m)

   Santiago,
   Yanlış hatırlamıyorsam bir önceki paylaşımınızda ”Chapala” kasırgasının pozitif AO etkisiyle oluştuğunu söylemiştiniz. Nasıl yani AO ve NAO bizim ve kuzey enlemleri için borusu öten bir salınım değil miydi? Eğer yanıt hayır ise aklıma sadece şu yatıyor; pozitif seyreden kuzeyli salınımlar yüzünden orta enlemdeki yüksek basınçlar güç kazandı, bunun sonucunda tropik-orta enlemler arasındaki kuzeyli rüzgarlar güçlendi ve Umman Denizi gibi subtropik bölgelerde üst seviyelerde soğumalara sebep verdi dolayısıyla artan kararsızlık böyle güçlü bir kasırganın oluşuna izin verdi. Bu söylediğim sadece tahmin, hakikaten nasıl oluştu bu siklon?

    1. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

     Bundan ilk defa haberim oldu. Bakıyorum ama görüntünün havadan çekildiği hiç aklıma bile gelmiyor. 😀 Alet güzelmiş gerçekten. Fiyatı ve özelliklerinden kısaca bahsetmeniz mümkün mü acaba?

  1. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

   Ellerinize sağlık, resimlerden birinde. canım Bursa ovasının nasıl taş yığınına dönüştüğü maalesef çok net görünüyor. Bazen, Allah’ın yeryüzünde bize armağan ettiği bu cennet yerleri hiç de hak etmediğimizi düşünüyorum. Galiba öldükten sonraki cenneti düşünmekten, bazılarımız, yanı başımzdaki cennetleri ıskalıyor ve yok olmasını umursamıyor

 12. manglerr

  Doğa aşığı birisi olarak herkese selam. Sitenizi çok beğendim, yazılanlar harika yeni üye oldum. Biraz acemilik var ama bayılıyorum kar yağışına, bu kışı dört gözle bekliyorum inşallah bol yağışlı bir sene olur.

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Sen dilini bilmediğin, tanıdık kimsenin arkadaşlarının olmadığı, kocaman bir ovanın ortasına kurulu rüzgarsız bir şehirde bir kaç gün kapalı ve sisli hava yaşa da o zaman gör depresyonun kralını. 🙂 Seninki ufak bir iç sıkıntısıdır. İstanbul en azından az çok esiyor. Denize de çok uzak değilsindir. Git deniz kıyısına keyfini çıkar. Veya başka bir hobi bulmaya bak. 😉

Yorumlar kapalı.