Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. mehmet ulu dedi ki:

  Bu da enverziyon galiba:
  An itibariyle Bursa -1.4 , Uludağ 4.4 derece.

  • Havadelisi dedi ki:

   Hem de kralı! Saat 10.00 itibariyle durum:

   1

   İlginç olan, 1 derece olan Bursa tarafında enverziyon var ama dağın öteki tarafında (8 derecelik Kestel tarafı) yok…

   • mehmet ulu dedi ki:

    Evet, bizim okul da Keles (düzeltmiş olayım bu arada, Kestel değil 🙂 ) tarafında ve dikkat ediyorum sabahları Bursa’dan daha ılık oluyor okulun orası.

    • Havadelisi dedi ki:

     Haklısın hocam, hep karıştırırım o ikisini 🙂 Bakı ile ilgili sanırım, güney taraf güneş aldığı için çabuk ısınıyor olmalı.

 2. anemodulion dedi ki:

  Yaklaşık bir saat önce Taksim’den Beşiktaş’a geldim. Uzun zamandır bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. İçim titredi resmen Taksim Meydanı civarında.

  • Havadelisi dedi ki:

   Al benden de o kadar, Galatasaray’dan Taksim’e yürüyene kadar benim hanımla titredik durduk 🙂 Bir de biliyorsun böyle havalarda “hava durumundan anlamak” insanın omzuna ayrı bir sorumluluk yüklüyor, sanki rüzgarı ben çıkarıyormuşum gibi! “Neden söylemiyorsun bu kadar soğuk olacağını!” dedi ya hatun 🙂

   • anemodulion dedi ki:

    Hava durumunun aile hayatına etkileri 😀
    Öğledensonra o kadar güzeldi ki hava, gece bu kadar soğuyacağını düşünemedim. Isınabilmek için koşmaya yakın bir hızda yürüdüm Galatasaray’dan meydanın az aşağısındaki dolmuşlara kadar.

 3. Commandouz dedi ki:

  Canım sıkıldı garip bir soru sorayım..

  1

  Şimdi bu 0-130 m. arasında enverziyon mu var yoksa saçmaladım mı?

  Sırf rakımı 137 m.olan bi yerde oturuyorum diye merak ettim. Çünkü termometrem diğerlerine göre yüksek değerler gösteriyor ve bu da benim moralimi bozuyor.

  • Havadelisi dedi ki:

   Çok net göremiyorum ben ama evet var gibi… Skewt.uz.whitefox? 😀

  • White Fox dedi ki:

   Evet, modele göre yer seviyesinde çok sığ bir enverziyon olduğu gözüküyor.

   Aşağıdaki de balon ölçümü sonucu; sizin orası deniz seviyesinden 3 derece kadar daha sıcakmış, ancak 728 metre ve 1056 metre civarlarından itibaren, modelin yakalayamadığı iki ayrı enverziyon seviyesi daha var. Daha önce, GFS modelinin tepe enverziyonlarını yakalamakta yetersiz kaldığını söylüyordum, bu gözlem de örnek oldu.

   1

 4. havaankara dedi ki:

  National Geoghraphic’te bir belgesele takıldım. Uydulardan kasırgaları takip ediyorlar. Ancak basıncı ölçemedikleri için bir uçakla kasırganın merkezine gidiyorlar. Sonda(?) denilen bir aleti kasırganın merkezine bırakıyorlar. Sonda aşağıya doğru inerken de her yarım saniyede bir basıncı, kasırganın hızını ve sıcaklığı uçağa gönderiyor. Böylelikle kasırganın gücünü kaybedip kaybetmediği hakkında daha sağlam veriler elde ediyor.
  Belgeselde ayrıca son on yılda kasırga şiddetlerinin arttığından bahsediliyor.

 5. Uğurcan dedi ki:

  Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü
  http://bit.ly/cyiAKE Arkadaşlar desteklerinizi bekliyorum.Belki sayenizde bir t-shirt kazanabilirim. T-shirt bahane balıkları kurtarma şahane. 😀

 6. ALKIM dedi ki:

  Bir kaç gündür Güney Marmara ve İç Ege’yi takip ediyorum. Minimum sıcaklık olarak ekstreme yakın değerlerde seyrediyordu. DMİ’ye göre dün gece Balıkesir Meydan’da ölçülen -7.9 luk değer 27.11.2004’te ölçülen -6.8’den daha düşük görünüyor. Balıkesir için farklı bir istasyon baz alınmadıysa Kasım ayı en düşük sıcaklık rekoru kırılmış olmalı. Bursa, Manisa gibi yakın şehirlerde de minimum sıcaklıklar ekstreme yakın değerlerde ölçülmeye devam ediyor. Ankara’da da durum çok farklı değil. Hangi istasyonun baz alındığı belirtilmediğinden rekor söz konusu mu bilemiyorum ancak ekstreme yakın değerler olduğu kesin. Benim dikkatimi çeken yerler bunlar. Aşağıya da bir kısmını kaydettim dün gece ölçülen minimum değerlerin. Soğuk ve yağışsız Kasım’ı bugün bitiriyoruz. Aralık’ın ilk haftası da sakin geçecek. Sonrasında özellikle yağış anlamında hareketlenme başlıyor gibi. Ben umutluyum özellikle Aralık’ın ikinci yarısından.

  1
  2
  3
  4

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Balıkesir’de meydan sıcaklığı baz alınıyor. Balıkesir’de kontrolü yapılmış verilere göre (1976-2010) en düşük Kasım sıcaklığı yaşanmış. Çok iyi yakalamışsınız, tebrikler.

 7. Hayatbu dedi ki:

  Benim merak ettiğim bir konu var. Araştırdım fakat bulamadım: Skew-T çıktılarından otomatik olarak index hesapları yapan bir program ve bu index değerlerini (kağıt-kalem ikilisine başvurmadan) görebileceğimiz bir link var mı?

  Sorum biraz muğlak kalmış. Yani index değerlerini sadece sayı olarak değil de yorumlayan bir programdan bahsediyorum. Mesela işte LI değeri 10. Kararlı bir görünüm var, yağış görülmesi zor vs. gibi. Sadece index değerleri gösterme değil de, indexle birlikte ne anlama geldiğini de gösteren ve yorumlayan bir program? Belki alt alta sıralanmış bir şekilde:
  a) Yağış durumu
  b) Rüzgar-fırtına
  vs. gibi yorumlayabilir?

  • White Fox dedi ki:

   Bazı indeks değerlerinin hemen hepsi skew-t çıktıları ile beraber hesaplanıyor. Benim en çok faydalandığım yer burası. Fakat, rüzgar durumundan fırtına veya hortum tespiti, işba sıcaklığı-sıcaklık ilişkisinden yağış tahmini ve sıcaklık profilinin dağılımından da yağış türünün tespiti tamamen yorumdur. Hatta, hazır indeks değerlerine doğrudan aldanmamak da lazım, mesela K indeks zaman zaman şişirir, ayrıca hava çok kararlı olduğunda dinamik konveksiyon, yamaç konveksiyonu oluşabildiğinden o indeks hesaplamalarının hiçbirisi bunları tespit etmekte işe yaramaz, çünkü onlar yerden ısınarak yükselen konveksiyonla (termodinamik konveksiyon) birebir indeksler, bu yüzden bunlar tamamen yorum işi…

 8. Santiago dedi ki:

  skewt.uz.whitefox buna da burun kıvırmaz umarım 🙂 Son çıktı Türkiye’ye üçlü çektirmiş 🙂

  63,66,6

  • White Fox dedi ki:

   Bu sefer yukarıdaki vorticity – dinamik konveksiyon durumu sabahkine göre çok iyi, doğusu ve güneyindeki dikey güç kaybı yok olmuş, yağışın sabahkine göre daha sağlam temelleri var.Hem cut-off alçağımız İç Anadolu’da oklüde olabiliyor bu sefer…
   Bunun sıcak oklüzyon mu, soğuk oklüzyon mu olduğunu modelin diğer çıktılarına ulaşılamadığı için çözebilmiş değilim. 🙂

   gdgedgegeeg

   • Blance dedi ki:

    White Fox, google’dan da araştırılabilir aslında ama, bilen birinden öğrenmek her zaman daha iyidir. Ben ve benim gibi profesyonel olmayanlar için oklüzyon, sıcak-soğuk oklüzyon ne anlama geliyor, kısa bir bilgi alabilir miyiz? 🙂
    Bilgi için teşekkürler şimdiden …

   • White Fox dedi ki:

    Kısa ve basit dilde açıklayım o zaman: Soğuk cepheler sıcak cephelerden daha hızlı hareket ediyor, sonunda soğuk cephe sıcak cepheyi yakalıyor ve cephe oklüde oluyor. (yani kavuşuyor – Havadelisi)

    Şimdi eğer, soğuk cephenin arkasındaki hava kütlesi sıcak cephenin önündeki hava kütlesinden daha kararlı (yani daha soğuk ve kuru) ise oluşan oklüzyon cephesi soğuk oklüzyon adını alıyor. Soğuk oklüzyon cephesi bir merkeze yaklaşırken önce sıcak cephe özelliği gösteriyor. Mesela rüzgar sıcak cephe yaklaşırken keşişleme esiyorsa bundan da aynen keşişleme esiyor. Cephe sonunda da, bu sefer soğuk cephe özelliği gösteriyor.

    Sıcak oklüzyonda ise, varsayalım ki Anadolu uzun süre soğuk havanın etkisi altında kaldı ve özellikle Doğu Anadolu kendi coğrafi koşullarından dolayı olan ısı kaybından, haftalarca yerel olarak oluşan termodinamik yüksek basıncın da etkisinde kaldı, nihayet Balkanlar’dan gelen bir sistem yaklaşırken fazla da ısınamadı. Şimdi Balkanlar’dan ya da Karadeniz’den gelen soğuk cephenin getirdiği soğuk hava kütlesi, Doğu Anadolu’da bulunan hava kütlesine göre oldukça ılık, yani yoğunluğu Doğu Anadolu’daki havayı yeterli ölçüde kaldırabilmek için az, gücü yetmez…. Hal böyle olunca, Doğu Anadolu’ya sıcak cephe yaklaşırken bu özellikteki bir soğuk cephenin onu yakalaması ile oluşan oklüzyon sıcak oklüzyondur ve tahminde edebileceğim gibi böyle bir cephe, genel olarak yer seviyesinde sıcak cepheye benzer koşullar yaratır. Yani, hava kütlesi doğu Anadolu’daki çok soğuk hava kütlesinin üstüne geçecektir. Sıcak oklüzyonun bir özelliği daha var; bu da yer seviyesine oklüzyon cephesi ulaşmadan önce yukarı seviyede bir soğuk cephe geçer ve yukarıdaki nemi azaltır. Skew-t diyagramında sıcak oklüzyon yaklaşırken, birincisi yer seviyesine yakın olan, ikincisi ise yukarı seviyede olan iki tane enverziyon tabakası görülür, oluşan yağış, izentropik yükselmeye bağlı gelişen dinamik konveksiyonun ürünüdür.

    Soğuk oklüzyonunun yapacağı yağış miktarı dikey gelişim daha fazla olduğundan, sıcak oklüzyona göre daha fazladır.
    İnşallah Anadolu şu sistem gelene kadar yeterince ısınır ve biz de sıcak oklüzyona kalmayız. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. 🙂

 9. Fortesla dedi ki:

  Ya arkadaşlar bu y.b.’ın katır inadı mı tuttu bana mı öyle geliyor? Koca coğrafyada 1 ayı aşkındır neredeyse damla yağış yok. İnanır mısınız psikolojim bozulmasın diye 11 Ekim’deki sistemde kaydettiğim videoyu izliyorum arada. Amme hizmeti olarak burada da paylaşıyorum +rep leri alayım 😀

 10. şefik dedi ki:

  Allah nazardan saklasın 😀

  1

 11. çihiro dedi ki:

  DMİ’nin “Yerleşim Birimleri İçin 3 Günlük Enverziyon Tahmini
  Yeni fark ettim bu sayfayı. İyiymiş 🙂

 12. Santiago dedi ki:

  Artvin’e bugün yoğun kar yağacak gibi..

  232356423

 13. Santiago dedi ki:

  ECMWF sabah modeli yüreğimize su serpmiş.. İşte yağış çıktısı..

  bgbbgdfgdgd

  • White Fox dedi ki:

   Ben bu senaryoya şu an için pek sevinemedim yine. Çünkü senaryodaki sistem başta kapalı alçak ardından da cut-off alçak olacak gibi, böyle olursa daha çok batı bölgeler pastadan yerken, doğu bölgelere tadımlık ikramı yer ya da yemez.

   Ayrıca, 500 mb jeopotansiyel yükseklik haritasında, trofun doğu ve güney tarafındaki, vorticity – dinamik konveksiyon durumu batısındaki kadar iyi değil. Bundan dolayı yağış çıktısındaki miktarları yüksek bulmuyor da değilim. Yani, bu akşam güncellemesinde Santiago’nun gösterdiği çıktıdaki yağış zayıflarsa şaşırmam, ama İsviçre ve Rusya’daki yağış miktarları makul gibi…

   500 mb vorticity haritasını da çok merak ettim acaba Melik Hocam onu bize gösterebilir mi ? 🙂

   • Santiago dedi ki:

    Açıkçası bu çıktı bana da fantastik geldi, fakat yağış veren modelleri bile özlediğimden paylaşayım dedim..

    8-10 Aralık tarihleri civarına GEM ve GFS modeli de kuzeyden bir salınım öngörüyor, konumu ve gücü değişecektir illa ki, ama umut sürüyor..

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    İşyerinde değilim kusura bakmayın ben de sizin gibi Santiago’nun hacklediği sayfaları kullanabiliyorum 🙂

 14. nehrk dedi ki:

  İstanbul semalarında şiddetli enverziyon var. Bulunduğum bölgede (Büyükçekmece, 30m rakım, göle 1.5km mesafede) termometreme göre sıcaklık 2.4C. Yaklaşık 400 metre rakımdaki DMİ Çatalca İstasyonu’nda sıcaklık 7.5C. Aynı durum Pendik Merkez ile Aydos arasında da görülüyorsa bu olayı üstümüze çöreklenip günlerce kalkmak bilmeyen yüksek basıncın getirdiği hava kirliliğine bağlayabiliriz, mi acaba ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Hava kirliliğini enverziyonun daha çok sonucu gibi düşünün. Yüksek basınç -> durgun hava -> radyatif (ışınım yoluyla) soğuma -> enverziyon -> hava kirliliği…

 15. Commandouz dedi ki:

  Çatalca istasyonunu ilk defa diğerlerinden sıcak görüyorum.

  çatalca

 16. Havadelisi dedi ki:

  Cevap vermek istediği yorumun altındaki cevapla düğmesine tıklamayanların ve bariz bir cevap yazdığı halde bağımsız yorum yazanların yorumları bundan böyle kesinlikle yayımlanmayacaktır. Bu blogu düzenleyen insanlar zamanlarını sizin yaptıklarınızı toplamakla harcamak zorunda değil! Çok çok kolay şeyleri ısrarla yap(a)mamanız bize saygınız olmadığını gösterir. Bize saygısı olmayana bizim de saygımız yok.

  • Murat Demir dedi ki:

   Özür dilerim. Kesinlikle kötü bir niyetim yok. Kar tutkunu olan biri olarak sitenizi günde en az 20 defa ziyaret ediyorum. Bir şeyler de öğreniyorum elbet. Belki bu tutku, bu merak ilerde çok büyük hizmetlerime vesile olur. Ama bazen kaliteli espriler yapılıyor. Sizden edindiğim izlenim de esprili biri olduğunuzdur. Bazen cevap verme gereksinimi duyuyorum. Ama kesinlikle ukala bir niyet ya da anlayışa sahip değilim. Kesinlikle sitenize saygı duyuyorum.Tekrar özür dilerim.

   • Havadelisi dedi ki:

    Yani bu kadar yanlış anlaşılabilir, ben neden verdiğiniz cevaba kızayım ki? Benimki teknik bir istek. Doğru butonları kullanacaksınız, hepsi bu. Selamlar.

 17. Santiago dedi ki:

  İstanbul’da son 36 yılın aralık ayı ortalama sıcaklıkları.. (1975-2010) (Atatürk Havalimanı)

  1. Hafta (1 – 8 Aralık) = 9,4C
  2. Hafta (9 – 16 Aralık) = 7,7C
  3. Hafta (17 – 24 Aralık) = 7,5C
  4. Hafta (25 – 31 Aralık) = 7,2C

 18. grhc dedi ki:

  Her yerde kuraklık had safhada sanırım

 19. Santiago dedi ki:

  Geçen sene aralık ayından bazı diyagramlar.. Gerçekten çok ılıkmış..

  Ozan’ın aşağıda belirttiği diyagram ile geçen sene 17 Aralık diyagramı çok benzer..

  1

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Bizi bırakın, Ozan Hoca’mın memlekette 🙂 bile tık yok…

  • Eren dedi ki:

   Ben bir şey sormak istiyorum; eski tarihlerin diyagramlarına nasıl ulaşıyorsunuz? Çıktıların üretildiği tarihte bilgisayarınıza mı kaydediyorsunuz yoksa bunlara ulaşabileceğimiz herhangi bir yer var mı?
   Teşekkürler.

   • Santiago dedi ki:

    Ben ara sıra kayıt yapıyorum, ama başka bir yerde bulunuyor mu ondan emin değilim..

   • hava ankara dedi ki:

    Santiago hocam, var mı ulaşabileceğimiz bir yer?

    Ben şahsen kendim düzenli olarak kaydetmeye çalışıyorum diyagramları. Rapid’e falan yükleyebilirim isteyen olursa. Maalesef sürekli bir arşiv değil. Uzun süreli bir arşiv de değil. Ama elimde ne kadar varsa paylaşabilirim.

    Ama Santiago Wetterzentale’yi falan hacklerse zahmetten kurtarır bizi 🙂

    • Santiago dedi ki:

     Yok galiba hocam.. Ben de bilgisayar başında olduğumda kaydediyorum, ama aralarda kopukluklar oluyor haliyle..

     Ozan Hoca bir ara arşiv bölümü açar belki bize, oraya yükleriz, ben de Wetterzentrale’yi hacklemek zorunda kalmam 🙂 (Hack mevzusu şaka bu arada, öyle bir meziyetim yok)

 20. Havadelisi dedi ki:

  İç karartıcı diyagramın sürüden ayrılan run’ı…

  1

  • Santiago dedi ki:

   Onda da yağış yok, yani büyük ihtimalle o sistem de Karadeniz üzerinden geliyor, kabak tadı vermeye başladı artık..

   En yağışlı ay olan aralık ayı da ekim – kasım gibi devam ederse çok ciddi bir kuraklık tehlikesi olur. İSKİ’nin şimdiden su tasarrufunu gündeme getirmesi lazım bence..

   • ALKIM dedi ki:

    İSKİ web sitesinden temin ettiğimiz belgemizi de koyalım. Kurak bir kış geçirirsek hele ki 2006-2007 sezonu gibi olursa sıkıntı olabilir. Çıktılarda aralık başı itibariyle güneyli rüzgarlar belirmeye başladı. (Gerçi biraz uzun vadeye baktığımızda sürekli olmayacak gibi duruyor ama güvenilir değil elbette) Orta Akdeniz aralık ayının ikinci haftasından itibaren çalışmaya başlarsa bu döngüyü kırabilir. Karadeniz üzerinden soğuk geliyor ama bize nem de lazım. Geçen hafta ben de farkettim ama camiamızda panik yaratmak istemeyip kendime sansür uyguladım. 🙂
    dec

    • Gerçekten kötü durumdayız. Felaket tellalı değilim ama durum 2007’den kötü olabilir. 2007’de hiç olmazsa sprey tarzı tanımladığım hafif de olsa yağışlar oluyordu. Acaba son 2-3 yıldır erken sonbaharın etkili yağışları mı bu duruma yol açtı? Bu yüksek basınç illa aralıkta mı kırılacak?

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Hocam o run sürpriz oynamış, tutarsa parayı götürür 🙂

 21. Havadelisi dedi ki:

  Adana İncirlik’te geçen gece sıcaklık -1 dereceye düşmüş ya… Bu -1’den düşüğü var mıdır Kasım’da diye baktım… Var, 1959’da -1.7 var… Ama rekor hangi yıla ait? 1953. 29 Kasım 1953’te -4.3 derece ölçülmüş.

  Nereyi kazsak altından bu 53/54 kışı çıkıyor, çok ilginç.

  • havaankara dedi ki:

   Hocam, bu yıl Adana’da portakal ve mandalinalar çok güzel meyve vermiş genel olarak. İnşallah don olayı yaşanmaz.

   • Havadelisi dedi ki:

    Ha iyi, bir an mevsimlik tahmin yapacaksın sandım 🙂 Manava gitmeye korkar oldum, tezgahların arasından çılgın bir tahminci çıkar da “Kestaneye bak hoca, NAO nötr olacak!” nidalarıyla üzerime çullanır diye paranoya yapıyorum.

    • havaankara dedi ki:

     Hocam mükemmel ya. Yarıldım gülmekten gece gece. 🙂 🙂 🙂

    • Santiago dedi ki:

     😀 Ne yalan söyleyeyim ben de mevsimlik tahmin geliyor sandım, rüyalarımıza girecek artık bu 🙂

  • anemodulion dedi ki:

   Hay ellerine sağlık. Kaç gündür yapmayı düşündüğüm ama ertelediğim şeyi sen yapmışsın 🙂

 22. Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

  Bulutsuz gecelerde iç kesimlerde (deniz kenarında pek tutmuyor) minimum sıcaklık tahmini yapılarken kullanılan basit bir yöntemi sizle paylaşmak istiyorum.
  Günün en yüksek sıcaklığının ölçüldüğü saatteki işba sıcaklığı (Dew point temperature) genellikle o gece meydana gelecek minimum sıcaklık değerini gösterir (+/- 1 ya da 2 derece fark olabilir).
  Ankara’nın 3 gün boyunca 12 GMT (yaklaşık olarak en yüksek sıcaklığın ölçüldüğü saat) işba sıcaklığıyla, gece meydana gelen en düşük sıcaklık tablosuna bakacak olursak 1 derece fark bile yok.

  1

  Ankara’nın skew-t diyagramı ve işba sıcaklığını bu adreste görebilirsiniz.
  Bugün 12 gmt’de işba sıcaklığı -8,2 derece ölçülmüş, bakalım bu gece minimum kaç derece olacak. Benim tahminim -7,5 .

  2

  • Havadelisi dedi ki:

   Vay be, uzmanından tüyo aldık 🙂 Çok teşekkür ederiz Melik hocam. Ben bilmiyordum bunu.

   Kar örtüsü olunca iş değişir ama değil mi?

   • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

    Aynen hocam kar örtüsü olduğunda da tutmuyor. Yerde kar varken minimum sıcaklık tahmini en zor işlerden biri zaten…

  • çihiro dedi ki:

   Bu az önce uydurmuş olduğum bir teoridir 🙂 Hocalarım bir göz atsın doğru mu değil mi 🙂

   İç kesimlerde, yüksek basınç etkisi altındaki sakin günlerde, bağıl nem miktarı gün içinde fazla değişiklik göstermez. Bu durumda işba sıcaklığı da fazla değişmez. Gece ışınım yoluyla oluşan soğumanın oluşturacağı en düşük sıcaklık, işba sıcaklığının altına düşemez. Çünkü hava sıcaklığı, işba sıcaklığını yakaladığı zaman bağıl nem yüzde yüz olacak ve gaz halindeki su sıvı ya da katı hale dönüşmeye başlayacak, dolayısıyla hava sıcaklığını yükseltmeye başlayacak ya da en azından hava sıcaklığının daha çok düşmesine engel olacak. Bu yüzden gündüz ölçülen işba sıcaklığı gecenin en düşük sıcaklığını gösterir.

   Neden günün en sıcak zamanındaki işba sıcaklığı önemli onu bilemeyeceğim. Bağıl nemin en yüksek olduğu zaman öğle saatleridir. Bununla bir alakası olabilir ama tam bir bağlantı kuramadım.

   • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

    Bazı şeyleri düzelteyim onun üzerinden gidersen belki daha güzel sonuçlar çıkarabilrsin. Bağıl nem miktarı gün içerinde değişiklik gösterebilir, işba sıcaklığı da değişir. Maksimum sıcaklık anında yani öğle saatlerinde bağıl nem en düşük seviyededir.

    • çihiro dedi ki:

     Evet, öğle saatlerinde en yüksek olan mutlak nem olacaktı, sonradan ben de fark ettim. Peki bilimsel olarak benim açıklamam doğru mu? Doğru değilse bu yöntemin bilimsel açıklaması nedir?

  • White Fox dedi ki:

   Benim kullandığım ise Craddock & Pritchard yöntemiydi, bu da aynen karasal yerlere uygun ve aynı şekilde ± 2 derece fark edebiliyor. Sizin yöntem daha pratikmiş. 🙂

   • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

    Senin yöntemin daha bilimsel tabii ki, rüzgar ve kapalılık miktarını da dikkate alıyor.

   • White Fox dedi ki:

    Belçikalı havacılık sitesindeki bu sayfada Craddock & Pritchard yönteminin hesaplayıcısını oluşturmuşlar.

    Yukarıdaki “weather tools” bölümüne de bir göz atın, ilginç hesaplayıcıları da bulmak mümkün, başarı korelasyonu nedir, bilmiyorum ama.

  • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

   Bu arada işba sıcaklığını (dew point temperature) buradan kolayca hesaplayabilirsiniz.
   DMİ’nin son durumlar sayfasından maksimum sıcaklığın olduğu saatteki (bu mevsimde iç kesimler için genellikle 14:00 Yerel) sıcaklık ve nem değerini girerseniz işba (dewpoint) sıcaklığını veriyor.

  • havaankara dedi ki:

   Hocam, dün Ankara Merkez için saat 23.00’te sıcaklık -3,3 ve nem oranı %65 imiş.

   1

   Bugün ise gece yarısında sıcaklık -3,2 ve nem %83.

   2

   Düne göre sıcaklık 1-2 derece daha yüksek olacak sanki.

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Aynen öyle olmuş 🙂 ben yorumu yazdığımda nem oranı ve sıcaklık bir önceki güne göre daha düşüktü. Gece nem miktarı artınca sıcaklık -6’da kalmış.

 23. ALKIM dedi ki:

  Son 2-3 gündür yazılanlara bakıyorum da şurada kurulan hava-iklim bağlantılı istihbarat ağı Türkiye’deki hangi kurumda mevcut acaba! Uçan da kaçan da kurtulamıyor elimizden.

 24. sirocco dedi ki:

  Anadolu’yu yukarıdan aşağıya, ince ve upuzun bir bulut geçiyor, ilginç geldi.Bir ucu Ege’de, diğer ucu belli değil.

  and

  • White Fox dedi ki:

   Aynı şeyi tam da ben yazacaktım ve neden öyle olduğunu düşünüyordum…Kısa bir süre önce Bilkent’te hava sirrüs bulutları ile dolmuştu, şimdi azaldılar. Sirrüsler 300 mb seviyesinde olduğuna göre o seviyede bir şeyler olmalı, bu yüzden bu durumu ilk alakalandırabildiğim unsur 300mb seviyesindeki relative vorticity dağılımı oldu. Bu dağılım da hemen hemen şerit şeklinde. Ayrıca modellerde 300 mb seviyesinde nem oranı sabah saatleri için dar bir alanda %75-90 arasında geziniyordu, bu da zaten vorticity’nin yaptığı dikey hareketler sunucu olmuş olmalı.

   Karadeniz’de hareketsiz duranlar da stratus olmalı…

   • faseay dedi ki:

    Ben de Kocaeli’de akşama kadar bu bulutları gözledim ama 300 hpa değildi sanki daha alçaktaydı, 700 hpa gibi hatta daha da alçak. 300’dekiler kuzeyden güneye hızlı inenler değil mi? İki çeşit bulut görünüyor. Alçak seviyedeki hareketsizdi gün içinde.

    • Berat dedi ki:

     White Fox haklı çıkmıştır….!!! 700hpa’da öyle bir görüntüye rastlanmamıştır… 300hpa rh’dan bir animasyon …

     1

    • White Fox dedi ki:

     Evet, Karadeniz tarafında farklı seviyelerde bulutlar görünüyor. Kocaeli’deki bulutları görmeden bir şey demem doğru olmaz, ama bana dediğiniz bulutlar uydu görüntüsüne göre stratiform tipi bulutlarmış gibi geldi. Hatta, kuzeyde o hareketsiz duranların yer yer donan sise denen olan stratuslar olduğunu da düşünüyorum. Fakat, sabah Ankara’dan geçen şeritin sirrüs olduğu kesin, Çihiro da o şeriti Konya’da takip etmiş, kendisi de gözlemde bulunmuş.

 25. sefik dedi ki:

  hocam, 1954 kışı efsane kıştır değil mi. istanbul buğazı donmuş. benim rahmetli dedem 1954 yılında istanbul’da askerdi. bana anlatırdı hep. ben inanmazdım. dedem anlatırken keşke inansaydım ne çok sorular sorardım. dedem çok şanslıymış ya düşünsenize istanbul boğazı donmuş ve siz bu olayı canlı gözle görüyorsunuz. ben kalp krizi falan geçirirdim herhalde 😀

 26. Havadelisi dedi ki:

  Bu acayip Kasım ayından bir not daha… İzmir’e 2011 Kasım ayı boyunca hiç yağmur yağmadı. Ve artık belli oldu ki yağmayacak. İzmir kasımda sıfır çekecek. Son 100 yılda böyle bir şey yok, sadece 1898’de var. Veriler burada:

  http://climexp.knmi.nl/data/pa17220.dat

  Bu verilerin 1930 öncesi için kaynağı hakkında bilgim yok.

  • Ankaragücü dedi ki:

   Anlaşılan yine dönüp dolaşıp, meşhur 12 Aralık’a gelecek havalardaki değişim.

  • Fortesla dedi ki:

   Sizi bilmiyorum da eğer direkt kar yağışlarına geçeceksek, bu yılı sonbaharın gelmediği yıl olarak hatırlayacağım. Zira sararan yapraklar dışında sonbahar adına hiçbir şey görmedik. Bilmiyorum belki de son senelerde yaşadığımız bol yağmurlu fırtınalı sonbaharlardan olsa gerek son derece can sıkıcı ve kalitesiz bir “sonbahar” geçirdik bence.

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Sonbaharın başı iyiydi de sonu kötü bitti bence… Eylül ayı ve ekimin başlarında sağlam sistemler geldi ama kasım hakikaten tam bir fiyasko. Kuru soğuk dışında hiçbir şey yok.

  • anemodulion dedi ki:

   Berbat bir kasım geçiriyoruz gerçekten. Anamur’dan Çanakkale’ye dek tüm sahil şeridinde toprak kurudu resmen susuzluktan. Umalım ki çiftçiler zarar etmesin. Gerçi zor görünüyor bu durumda ama…

  • devrim dedi ki:

   1992 yılının ocak ayında da hiç yağış düşmemiş. İzmir için istatistik bilgilerini Santiago’dan bekliyorum ben.
   Yeni bir mevsimsel analiz de ben yapayım, dut yapraklarının alttan başlayarak sararmaya başladığı yıllar Sibirya’nın hakimiyetinde soğuk ve kurak geçmiş. Bu yıl da böyle. Artık manav manav gezmeye gerek yok 🙂

 27. Berat dedi ki:

  Ankara’da dünkü yaşanan ilginç enverziyon olayı… Duruma bakın yahu! merkez -7 kazan -14 elmadağ radar -1…

  1

  • Blance dedi ki:

   Sayın Berat bana kalırsa bu pek enverziyon gibi durmuyor.. Dün geç saatlerde Ankara’nın bir çok bölgesini arabayla dolandım. Her yer fazlasıyla soğuk bir gece geçirdi. Şehir merkezi bile -7,-9 aralığındayken, Elmadağ gibi, hem de radarın bulunduğu 1899m zirvede -1,-2’lerin aşılmaması mümkün değil gibime geliyor.. Yani fark olur da, bu kadar mı olur?!

  • Havadelisi dedi ki:

   Bravo Berat güzel gözlem. Feci soğuk olmuş, merkezde ısı adası olan yerde bile -7 ! Yüksek yerlerde ölçüm yapanlar ne ölçtü acaba, White Fox? Elmadağ’daki değerin doğru olup olmadığını bu şekilde anlayabiliriz. Bence doğru olabilir.

   • Berat dedi ki:

    Bence de hocam… yorumu White Fox’a bırakıyorum 🙂

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Ankara’nın 00 gmt skew t diyagramına göre Elmadağ’da o sıcaklık normal karşılanabilir. Hatta 2000 metrenin üzerinde sıcaklıklar + değerlerdeymiş. Burda bana ilginç gelen Elmadağ sıcaklığı değil de, Ankara’nın ova sayılabilecek Akıncı, Esenboğa gibi bölgelerinde sıcaklığın yerde kar örtüsü olmamasına rağmen -14 e kadar düşmesi. Bu kadar radyasyon kaybı nasıl olmuş acaba. Ozan hocam enverziyonlu ve nemsiz günlerde radyasyon kaybı ve sıcaklığın aşırı düşmesiyle ilgili bi çalışmanız oldu mu hiç? Diyagramı incelerseniz yer seviyesi hariç oldukça kuru bir profil var.

    1

    • Havadelisi dedi ki:

     Çok teşekkürler, ben ve White Fox da aynı tabloyu ve diyagramı paylaşacaktık, önce davranmışsınız! O konuda bir çalışmam olmadı hayır, ama klimatolojik olarak durumun son derece ekstrem olduğunu söyleyebilirim, kar örtüsü olmadan bu mevsimde bu kadar soğuk çok garip… Ve Ankara’yla birlikte bütün Anadolu donmuş…

     1

     Bugünler için Ankara merkezde ölçülen rekor düşük sıcaklıklar -8 derece civarında gözüküyor.

     2

     • anemodulion dedi ki:

      Vay be . Adana ve Antakya bile sıfırın altına düşmüş, İstanbul daha ılık kalmış.

     • Dev dedi ki:

      Sibirya’nın ayak sesleri olabilir mi?

     • çihiro dedi ki:

      Önümüzdeki neredeyse bir hafta daha aynı koşullar var. Rekor sıcaklıkların ölçüme ihtimali olabilir. Dün gece Konya’da çeşmelerimiz dondu. Terselme deyip geçmemeli.

    • Havadelisi dedi ki:

     Aşağıdaki grafiği yaptım Ankara merkez için. -7 derece civarı (dün gece ölçülen değer), 1988 yılını saymazsak, kar örtüsü olmadan radyatif soğumanın ulaşabileceği alt sınır gibi duruyor Kasım ayı için (şekli tıklayıp büyütün)… Ama çok da sıradışı değilmiş, grafikte görülüyor. Sağlam soğuk, orası kesin. 1960’dan öncesi için kar örtüsü verisi var Melik bey?

     1

     • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

      Hocam süpersiniz ben de birisi 1995 yılı (DMİ kalite kontrolünden geçmiş veriler içinde en soğuk kasım ayının olduğu yıl) verilerini bulsa da kar olup olmadığına bakalım diyecektim, siz tüm tabloyu koydunuz önümüze. 1960 öncesi verilere pazartesi günü bakmaya çalışırım, büyük ihtimal kar ölçümünün olması lazım.

    • havaankara dedi ki:

     Ben bu defa paylaşmakta geç kaldım anlaşılan 🙂 Geçen gün White Fox’la Akıncı’nın neden bu kadar soğuk olduğunu konuşmuştuk. Google Earth’ten baktığımızda Kazan’ın etrafı dağlık, kendisi ova ve çukur gibi bir yer. Enverziyona çok uygun. Ama neden bu kadar ısı kaybı oluyor ilginç.
     ODTÜ’nün sıcaklığı da -5’in biraz altına inmiş ama -6 olmamış. Hacettepe verisi malesef yok. Ama son zamanlarda ODTÜ gece sıcaklığı Hacettepe’den 1-2 derece daha düşük oluyordu.

     1

     Bunları göz önünde bulundurarak Elmadağ doğrudur diye düşünüyorum.
     En düşük sıcaklıklara bakıldığında Anadolu donmuş. Kıyı bölgeler hariç durum böyle. Hatta Adana da bu soğuk bölgelere dahil. İnşallah daha kasım bitmeden portakal ve mandalina bahçelerini don vurmaz.

  • havaankara dedi ki:

   Saat 23.00 itibariyle sıcaklıklar:
   Etimesgut:
   etm
   Ankara Merkez:
   ank
   ODTÜ sıcaklığı 23.31’e ait.
   odtü

   ODTÜ ile normalde daha sıcak olması gereken Etimesgut arasında 5,4 derece fark var. Merkezden ise 3,7 derece daha soğuk Etimesgut. Keşke Hacettepe’nin de verisi olsa da kıyaslayabilsek. Muhtemelen ODTÜ’den daha sıcaktır. Etimesgut -7 derece. İlginç olan DMİ’nin Etimesgut için en düşük sıcaklık tahmini -3 derece. Ankara Merkez içinse -4 derece. Eskişehir için en düşük sıcaklık -5, Konya için -4 derece verilmiş. Her iki merkez de şu anda -8 derece.
   DMİ enverziyon tahmini yapıyor ama yine de çok fark var tahmin ile gerçekleşen arasında. Neden acaba?

 28. ALKIM dedi ki:

  Yıl bitmeden tek haneli deniz suyu sıcaklık değerlerini görebilecek miyiz acaba?
  marinetemps

  • Murat Duman dedi ki:

   Geçen sene ocak ayında bu seviyelerdeydik …

   • Havadelisi dedi ki:

    Emin misiniz? Öyleyse eğer, 2011 Ocak’ında 2007’nin bile birkaç derece üstündeymişiz

    1

    Şu anda denizler normalden soğuk, ama çok da feci soğuk değil gibi, normalin yaklaşık 1 – 1.5 derece altında NOAA analizine göre. Geçtiğimiz birkaç sene çok sıcak olduğu için bu seneye şaşırıyoruz biraz da.

    1

    • Murat Duman dedi ki:

     Tamamen kişisel gözlem. Geçen sene yılbaşından sonra giriş yapan ilk soğuk cephe esnasında deniz suyu sıcaklığının marmarada 12C olduğunu hatırlıyorum

   • Onur dedi ki:

    Murat Bey’in tespiti çok doğru.Geçen sene deniz suyunun çok sıcak olmasına ben de dikkat çekmiştim bir yazımda. Ortalamanın epey üstündeydi.
    Bu sene deniz yüzey sıcaklıkları geçen seneden soğuk hem de ortalamadan da bayağı soğuk.

    Bence bu durum soğuk ve kurak kış beklentisinin en büyük destekçisi olabilir.

 29. hergünkaryagsın dedi ki:

  Her gün beş on kere bu siteye girer tüm yorumları okumaya çalışırım. Zaten iklimbilime meraklı biriyim,bir de benim gibileri görüp yeni yeni şeyler öğrenince normal olduğuma karar kılıyorum. Ama beni en çok mutlu edecek olan yaz, kış her gün kar yağmasıdır. Gözlemlediğim kadarıyla bu sene bir iki sistem hariç ülkemizi etkileyen soğuk sistemler Karadeniz üzerinden, özellikle ilk temas yeri Orta Karadeniz olacak şekilde giriş yapmaktalar. Acaba bu durumda, bu kış için ülkemizi etkileyecek baskın sistemlerin Kırım üzerinden inecek olan sistemler olacağı yönünde bir kanaat getirebilir miyiz? Eğer öyleyse Samsun’da yaşayan biri olarak yaşadık desenize…Herkese bol karlı günler

 30. Candar dedi ki:

  Dün gece ölçülen en düşük sıcaklıklar ve DMİ ironisi

  1

 31. arif dedi ki:

  O biletler dağıtıldıktan sonra adamlar fena halde ısınmıştı diye hatırlıyorum 🙂 Soğuklar oraları terk edip bize doğru kaymıştı ama teğet geçmişti. Okunmuş muyuz neyiz ortada kuyu var yandan geç hesabı şimdi de Kafkaslar’a çalışıyor sistemler. Bu sene de Bakü’ye mi bilet versek ne yapsak 🙂

  • Santiago dedi ki:

   Bu sene bizim yılımız olacak.. 🙂

   • Murat Demir dedi ki:

    Bizim derken? Bu sene Akdeniz’de ikamet edenlerin de mi senesi olacak?

    • Santiago dedi ki:

     Bu bir dilek tabii ki.. “Bizim” derken tüm Türkiye’yi kastediyorum..

    • şefik dedi ki:

     En son 2004’te kar yağışı aldıydı Kuşadası. Dört gözle kışı bekliyorum. Bu yıl Sibirya’dan Karadeniz üzerinden sistemler çok geleceğe benziyor. Yani neden bu kış bizim olmasın 😀

     • anemodulion dedi ki:

      Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama Karadeniz üzerinden gelen sistemler Ege kıyılarına kuru bir soğuktan başka bir şey getirmez genelde. Siz Balkanlar’dan ayırmayın gözlerinizi bence 🙂

      • sefik dedi ki:

       Santiago’nun da dediği gibi (Bu bir dilek tabii ki.. “Bizim” derken tüm Türkiye’yi kastediyorum..) “Bu yıl Sibirya’dan, Karadeniz üzerinden sistemler çok geleceğe benziyor.” derken 2004 kışını bu kışa benzetmekti amacım.

 32. Havadelisi dedi ki:

  http://www.havaturka.com/ariftarif/?p=201

  Arif Bey güzel ayrıntılar yakalamış. MeteoAtlas‘ın ECMWF yağış çıktılarını yayımladığını ben de fark etmiştim (buraya link koymuştum, ulaşabilirsiniz) ama pek incelememiştim. Para ödüyor olmalılar bu çıktılara. Melik Ahmet Hocam, rica etsem MeteoAtlas’ın ECMWF yağış çıktılarını sizin DMİ’ninkilerle karşılaştırabilir misiniz? Birbirlerini tutuyorlarsa yaşadık.

  • arif dedi ki:

   Tutuyor, tutuyor yaşadınız. Test edildi onaylandı.

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Maalesef tutmuyor hocam, yasal yükümlülüklerden dolayı ECMWF ürünlerinin bedava paylaşılabileceğine ihtimal vermiyorum, ayrıca siz uzun süre Avrupa’da bulundunuz, adamların etik anlayışını da iyi bilirsiniz, yasal durum olmasa bile kolay kolay yayınlamazlar.

   1

   • arif dedi ki:

    Harita görüntüsü aldatıcı olabilir. Sanırım hafif yağışlar olduğu için böyle bir görüntü var ve pek detaylı değil, çözünürlüğü düşük gibi. Ancak fare ile sağ tıkarsanız grafiklerde yağış gösterilen yerlerin sizin paylaştığınız modeldeki yerlerle birebir örtüştüğünü görebilirsiniz.

    • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

     Arif hocam Pazartesi günü detaylı olarak inceleyeceğim. Dediğiniz gibi hafif yağış alanlarına tıklayarak verileri karşılaştırırım. Ben açıkcası ECMWF yağış verisini paylaşmıyor diye biliyordum ama Santiago kendi sitelerinden paylaşımı gösterince, diğer sitelerin de kullanabileceğine inanmaya başladım.
     Bu arada Santiago nasıl bulmuş o verileri merak etmiyor değilim 🙂 verdiği linke bakmadan direk siteyi açıp arıyorum tarıyorum bi türlü bulamadım yerini 🙂

     • Havadelisi dedi ki:

      Ya Melik hocam şimdi ben de yazacaktım, link de bir garip “banner, sample” filan lafı geçiyor adreste, Santiago valla hacker filan mısın sen yahu 🙂

      • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

       Hocam benim de aklıma ilk önce hacker filan gibi geldi ama sonra dedim ki nası olsa Santiago resimli olarak nasıl bulduğunu anlatır, boşu boşuna töhmet altında bırakmıyalım 🙂

      • Santiago dedi ki:

       Yoksa gizli bir DMİ çalışanı mı acaba? 🙂

       Valla hocam bilgisayardan biraz anlarım ama inan hackerlığın h sini bilmem 🙂 ECMWF yağış konusu gündeme gelince kafaya taktım aradım internette biraz. Wmaraclari sitesinde bir link çıkıyor, yani Havaturka’nın ziyaretçi defterinde. Orada bir arkadaş paylaşmış, yani baş hacker o, ben masumum 🙂

       Bulabilirsem o mesajı da koyarım buraya..

       Yahu bu ECMWF’de sanki NASA’nın uzay programını barındırıyor, yağışı ücretsiz verse ne kaybeder, hayret.. Ayrıca yağış çıktısı da çok üstünkörü gibi geldi bana.. Sizce?

       • çihiro dedi ki:

        12 saatlik toplam yağışı gösterdiği için üstünkörü gözüküyor olabilir. Bir de ben de Melik Bey gibi aradım taradım ama sitenin içinden ulaşamadım yağış çıktılarına. Bulan arkadaşa helal olsun valla 🙂

       • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

        DMİ’deki gösterimi çok daha iyi ama bu da fena değil. Çihiro’nun dediği gibi 12 saatte bir çıktı vermesi biraz basitmiş gibi gösteriyor ama ECMWF tartışmasız en iyi modeldir benim gözümde.

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Bunlar tutuyor işte 🙂 Sanırım yeni eklendi bu veriler, çok iyi olmuş sevindim.

  • White Fox dedi ki:

   Melik Ahmet Hocam, buradaki sayfanın sol tarafında bulunan ECMWF verileri, sizin DMİ’ninkiler ile uyuyor mu ?

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Evet tutuyor ama onlar sadece 6 saatte bir son durumu veriyor, ileriye dönük veriler yok gördüğüm kadarıyla. Yalnız güzel sayfaymış, istediğiniz verileri üst üste koyup görebiliyorsunuz.

 33. Havadelisi dedi ki:

  Alpler karsız kalmış…

  http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2011/11/111124_online_austria_snow.shtml?

  Peki neden? Çünkü Ozan artık oralarda değil. Bu mevsimlik tahmin yönteminin ayva ve greyfurta göre iyi sonuç verdiği de çeşitli kurumlar tarafından söyleniyor.

 34. White Fox dedi ki:

  Bakü’de yaşayan teyzemin raporuna göre, Azerbaycan genelinde çok kuvvetli rüzgar ve yoğun kar yağışı varmış. Acaba Hazar Denizi’nde oluşan sea effect yağışlarını takip edebileceğimiz Rusya’ya ait ya da bir bir başka ülkeye ait radar görüntüleri var mı bildiğiniz ? Sisteme baktım modelde, gerçekten güzel görünüyor. Hazar’da güzel bantlar olabileceğini düşünüyorum. Deniz seviyesinin 28 metre altında ve çöl iklimine yakın iklime sahip Bakü’de rüzgarın ortalama hızı 56 km/sa ve rüzgarın hızı zaman zaman 70 km/sa buluyormuş. İnsanlar dışarı çıkamıyormuş. Yerel dildeki sıfatının hakkını da veriyor demek ki “kulekler şeheri Bakı” 🙂

  • anemodulion dedi ki:

   Bakü’nün üzerinde bulunduğu Apşeron Yarımadası sea effect için yaratılmış adeta.

  • White Fox dedi ki:

   Ne güzel bir son durum raporu! Deniz seviyesinin altında bir yer, bir de burası 🙂 Keşke Hazar Denizi’nde olan biteni görebilsek…

   Ah teyzeciğim, olur olmaz zamanlarda ısrarla çağırırsın, şimdi beni niye çağırmadın oraya! ! 😦

   Bakü’de acil durum ilan edilmiş.

   • Murat Demir dedi ki:

    Bu fotoğraf deniz seviyesi mi ?

    • White Fox dedi ki:

     Yukarıdaki mesajımda “acil durum” yazısındaki linkten aldım bu resmi, teyzemin beyanına göre de durum böyleymiş.

   • welbane dedi ki:

    Geçen kasım-aralıkta batımız kardan soğuktan başını kaldıramıyordu, ben de bir ümit bu dönemi orda geçireyim dedim ama okyanus pusundan başka bir şeyin geldiği ve geleceği yok. Bu sene de doğumuza vurdu piyango anlaşılan. Bir türlü ortayı tutturamıyor sistemler..

    • Havadelisi dedi ki:

     Nerdesin hocam?

     • welbane dedi ki:

      Paris’teyim Ozan Hocam, aralık ayının 15’ine kadar geldi geldi, yoksa kesin dönüş yapıyorum 🙂 Bu arada fransız havadelileri 2010 Aralık ayını unutamıyorlar, bir tür 87 vakası burda.. Yolda mahsur kalanlar, düşerim diye sokağa çıkmayan on binler, Paris’in banliyölerinde -20’ye düşen sıcaklıklar falan… Unutulmayacak bir dönem.

      • Havadelisi dedi ki:

       2010 Aralık’ı ben de unutamam Welbane, hala onun doygunluğunu yaşıyorum 🙂 Fotoğrafları burada.

      • Santiago dedi ki:

       Geçen sene bedava dağıtılan uçak biletlerinden kazandın galiba, İngiltere’ye nispet Paris’e kısmet olmuş ama 🙂

    • White Fox dedi ki:

     Acaba NAO pozitif olunca, Hazar bölgesinin işine mi yarıyor. Ben yeni siteye henüz alışamadım. Bir bakmak lazım, harbiden böyle mi ?

     • Havadelisi dedi ki:

      Kış için, tüm Hazar bölgesine olmasa da Bakü’ye yarıyor evet, neredeyse aralık ayına geldiğimiz için evet diyebiliriz sanırım (şekil worldclimateservice.com’dan)

      1

   • Havadelisi dedi ki:

    Ayrıca “yolların buz bağlaması” bekleniyormuş. “Karlı hava şeraitinden” ötürü. “Şaxtalı” ne demek?

    http://www.milli.az/news/society/81775.html

 35. genc akın dedi ki:

  rize
  Yine Rize, yine sert bir günbatısı-karayel fırtınası…Fotoğrafta pek belli olmasa da acayip rüzgar var, deniz bembeyaz.Zaman zaman dolu yağışı var ama pek etkili değil.
  Sanırım bu tür sistemleri bu kış bol bol alacağız ve bu kış D.Karadeniz’in kışı olacak..

 36. havaankara dedi ki:

  Yağışsızlıktan bıkan bir Ankaralı havadelisi istasyona su katmış 🙂

  ghdgdrfe

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Yağışsız günlerde bazen yağış ölçerler bu tip yağışlar gösteriyorlar, bunun sebebi bence yer yüzeyindeki yüksek nemlilik ve 0 derecenin altına düşen sıcaklıklarda havadaki su buharının yağış ölçer üzerinde donup kırağı oluşturması, gündüz saatlerinde ısınmayla eriyen kırağının yağış ölçerde az miktardada olsa su birikintisi oluşturması. Tabi bu benim yorumum farklı düşünceler varsa bu konu üzerinde konuşabiliriz.

   Ankara’nın 23.11.2011 00 GMT Skew t diyagramı ( nem yerde yüzde 96) ve üzerinde kırağı birikmiş basit bir yağış ölçer (yağış ölçer görüntüsü örnektir, Ankara da çekilmemiştir).

   1

   • Havadelisi dedi ki:

    Büyük ihtimalle haklısınız Melik Hocam. Bu öğledensonra Ankara’ya geldim. Oran’da kırağının ve buzun halen erimediği -tabii güneş görmeyen- yerler vardı! Ne soğuk şu Ankara yahu, unutmuşum.

    • Blance dedi ki:

     Merhaba. Genelde sadece sizin yazılarınızı takip eden Ankaralı bir havadelisiyim. Oran’da yıllarca yaşadım. Ankara’nın , Elmadağ’ı saymazsak, en soğuk yeridir. Şehirde yağmur yağar, Çankaya’da kar başlar; Oran’a geldiniz mi yerde en az 10cm kar vardır. Mart-Nisan aylarında genellikle TRT’nin Oran’daki genel müdürlüğünün bahçesinde kalın kar tabakalarını görmeniz sürpriz olmaz. Paraşütçü arkadaşlarım Oran’ın rakımını 1207 m olarak ölçmüştü, yani Ankara şehir merkeziyle ortalama 4-6 derecelik sıcaklık farkı vardır. Dolayısıyla kar ilk yağar, son erir..Hatta yaz aylarında şehir geceleri bunalırken; biz Oran’daki evimizin balkonunda tavla oyunumuzu tamamlayamaz, rüzgardan ve serinlikten içeri kaçardık.. Bunda tabii tam karşıda tüm heybetiyle Oran’a bakan Elmadağ’ın da bakı etkisi mümkün diye düşünüyorum naçizane.. Herkese sevgiler..

     • White Fox dedi ki:

      Ben de iddia ediyorum ki, Google Earth verilerine göre 1220 m rakım ortalaması ve 1260 metreye dayanan Ortahüyük tepesiyle Bilkent-3, Elmadağ ilçesinden de soğuktur. 😛 Bence “en soğuk” ifadesini kullanmayalım, yoksa rakipler de belirir. 🙂 Hele ki, istasyon verileri olmadan böyle “en” ifadelerini kullanmak doğru değil. Ben mesela bizi Beytepe İstasyonu’nun tam karşıladığını düşünmüyorum. O istasyona göre kesin olarak 2.1 ila 3.2 derece fark var arasında zaten. Fakat bizim Bilkent ne zaman yağış olsa yamaç sisinin etkisi altında kalır ve şehir etkisinden de oldukça uzak, Beytepe o kadar değil.

      • Blance dedi ki:

       White Fox kesinlikle haklısın, Beytepe yani senin bahsettiğin Bilkent’in yüksekleri de ciddi derecede soğuktur. Öyle bir manzarası vardır ki zaten, tüm Ankara ayaklarının altında, bu bile yeter dağın başında olduğunu anlamana… :))

   • havaankara dedi ki:

    Teşekkürler bilgiler için.

 37. White Fox dedi ki:

  Ayın 26’sı gibi, modellerde Yunanistan rota merkezli ve yağış yapabilecek bir yukarı seviye alçağı – ULL tespit ettim, hem GFS hem de ECMWF yukarı atmosferde hem fikir gibiler. Biraz doğuya kayarsa, belki en azından bizim batı sahillerini bulutlandırabilir. Takip etmek lazım, onu gördünüz mü ?

 38. havaankara dedi ki:

  DMİ Aralık-Ocak-Şubat tahminlerini yayınlamış, ben yeni gördüm.

  Sıcaklık ve yağış ortalamalarda bekleniyor. Bence gerçekleşirse güzel olur. Ama tabii ki ortalamalarda bir kış yaşayıp sistem almama ihtimali de var, ortalamaların üzerinde sıcaklık yaşayıp 1-2 sağlam sistem almak da. En iyisi bekleyip görelim.
  Bu da Doğu Akdeniz İklim Merkezi’nin Kasım, Aralık, Ocak 3 aylık tahmini:
  http://emcc.dmi.gov.tr/prediction.aspx
  Umarım yeni tahminlerini de bir an önce yayınlarlar.

 39. havaankara dedi ki:

  Ankara’da enverziyon yaşanıyor. 00:06 itibariyle Beytepe 1,6, ODTÜ 0,6 ve 23.00 itibariyle Ankara Merkez -1 derece.
  Dün gece de Elmadağ Radar, Bala’dan sonra Ankara’nın en yüksek sıcaklığı ölçülen yeri olmuş.

  1

  • hava ankara dedi ki:

   Dün gece de yine aynı şey olmuş ve Elmadağ Radar yine Bala’nın ardından en sıcak yeri olmuş Ankara’nın.
   Peki ama bu kadar fark nasıl olabiliyor? Önceki gün Hacettepe’de en düşük sıcaklık -2,6 iken Güvercinlik -7 oluyor. Nasıl bir enverziyon bu kadar farka neden oluyor? Isı adası falan dinlemiyor.
   Yağış konusunda da zaten sıcaklıktan daha fazla fark oluyor. Bunları ve Özalp-Van farkını düşününce, keşke daha çok yerde otomatik meteoroloji istasyonu olsa da yerel farklılıkları da gözlemleyebilsek diye düşünüyorum.

  • White Fox dedi ki:

   Yarın sabah fırsatım olursa Bilkent’ten bir Ankara manzarası çekeceğim. Bir çukur düşün, içi gri dumanla dolu ve dumanın üstü dümdüz… Bu sabah derse giderken aynen böyle bir görüntü vardı. Nasıl nefes alıyorsunuz o dumanın içinde? 🙂

 40. Santiago dedi ki:

  ECMWF’den 27-28 Kasım için hodri meydan 🙂 (1-2 Aralık için de Karadeniz üzerinden bir sistem öngörmüş son iki çıktıda, süre uzun diye onları paylaşmadım)

  Dünkü 12Z çıktısı:
  tgggfdd

  Bu sabahki 00Z çıktısı:
  grtgdg

  Çok sert olmasa da bir sistem olabilir diyor.. En azından alçak basınçlı, yağışlı falan..

  GFS’in kontrol modeli de böyle bir ihtimal öngörmüş..
  28248265898

  • hava ankara dedi ki:

   Hocam, 24-25’i için de hodri meydan demişti ama sonrası malum.
   ECMWF’yi kullanan Foreca’nın Çankaya için tahmini:

   1

   Ve DMİ’nin pazar günü için tahmini:

   2

   GFS ise DMİ’nin Pazar günü yağışlı gösterdiği birçok yere ilk 192 için için hiç yağış vermemiş.

   3

   Bunun yanında GFS kontrol çıktısı da Pazar için değil ama biraz sonrası için yine soğuma ve yağış öngörmüş.

   4

   GFS diyagramlarında son zamanlarda olan enteresan bir şey de, 06Z çıktısında görüldüğü gibi 192’den sonra düz bir çıktının olması. Başka yerlerde olabilir ama Ankara için olmaz gibi geliyor. Tembel öğrencinin baştan savma bir ödev yapması gibi geldi bana…

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   ECMWF’den White Fox’a kıyak…

   4

  • havaankara dedi ki:

   Hocam, tek başına efelenmek her zaman iyi olmuyor. 🙂

 41. Murat Demir dedi ki:

  Dikkatimi çeken bir şey var. “1987 İstanbul kar yağışı” diye arama yapıyorum, karşıma çıkan çok az görsel var. 1929 yılına ait daha fazla görsel var. Özellikle 1987 yılına ait bol fotoğraflı bildiğiniz bir galeri var mı?

 42. grhc dedi ki:

  Aralık 7’sine kadar yağış yok modellerde, pek iyi gitmiyor galiba yağış açısından.

  • Havadelisi dedi ki:

   O kadar zamanda birçok şey değişebilir ama evet çok yağış gözükmüyor şu an için…

  • Santiago dedi ki:

   Hiç belli olmaz.. Bu sene GFS’e hiç güvenim kalmadı.. Diyagramları ve bol çeşitli çıktıları dışında son derece sıradan bir model bana göre.. Bu da kanıtı:

   1

   Bu resimde Aralık – Ocak – Şubat ayları için bazı modellerin 5 günlük karşılaştırmaları var.. ECMWF yıllardır GFS’ten üstün, UKMO da bir kaç senedir GFS’i geçmiş.. Kanadalı GEM’in son yıllardaki atağı da göze çarpıyor..

   Diyeceğim o ki diğer modellerle karşılaştırmadan karamsarlığa kapılmamak lazım..

   • Santiago dedi ki:

    Sıradan derken, genellikle model yorumlamada 850 hPa sıcaklığı, yağış ve yer sıcaklığını kullandığımızdan mütevellit.. White Fox için her şartta GFS tabii ki 🙂

   • çihiro dedi ki:

    ECMWF istediği kadar tutarlı olsun. Çoğu çıktısını bize göstermedikten sonra ne önemi var. Forever GFS! 🙂

   • White Fox dedi ki:

    Yok aslında, ben kısa vadeli durumlar için en az GFS kadar NAE modelini de dikkate alırım. Orta/kısa vadede yukarı atmosfer odaklı takip yaptığım için, tuttuğum sabit bir model yok kesinlikle, ben multimodel çalışıyorum. Tabii ayrıcalık verdiklerim yok değil. Mesela yukarı atmosferde, NMM’nin üst seviye senaryolarını tuttuğum zamanlar oluyor. ECMWF’nin sistemleri ağır hareket ettirip olduğundan fazla derinleştirdiğini bir kaç kez gördüm, GFS’nin de her güncellemede apayrı şeyler gösterdiğini kaç kez gördüm, yine de en çok kullandığım model ama bu GFS’ye güvendiğimden değil kesinlikle… Geçen Çanakkale’de kuvvetli kararsızlık alametleri sundu, abarttı, başaramadı hatırlarsanız, bizi de ters köşe etmişti. Hiç unutmam bu başarısızlığını… Sizi ikna edememiş olsam da hâlâ, ULL’leri tam çözemediğini düşünüyorum. Sırf, skew-t çıktılarından dolayı bu modeli çok kullanıyorum.Son dönemlerde skew-t üzerinden tahmin yapmaya odaklandığım için de, GFS’nin 2 metre sıcaklık ve yağış haritalarına bakmıyorum bile. 850 sıcaklık diyagramını, yağış tipini tespit ederken kullanmaya çoluk çocuk işi dediğimi de beni tanıyan bilir. 🙂

  • havaankara dedi ki:

   Diyagramları kaydediyorum. Bakalım ayın 7’sine kadar Ankara ve İstanbul yağış açısından nasıl olacak? Daha doğrusu genel görünüm nasıl değişecek diyagramlarda?

 43. Fortesla dedi ki:

  Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama neredeyse bir aydan fazladır Orta Avrupa ve kuzeyimizde ciddi bir yüksek basınç anomalisi olduğunu düşünüyorum. Sayısal modeller de bu y.b alanının sürekli kendini yenilemekte ve beslenmekte olduğunu gösteriyor. Mevsimsel tahminlerinde bu anomaliyi yakalayan bir kurum veya modele rastladınız mı acaba?

 44. Anıl dedi ki:

  Enver Abi Edirne’de gösterdi kendini bu sefer de; saat 11:00 itibariyle Kırklareli merkez 8, Tekirdağ 12 derece iken Edirne sadece 1 derece.

 45. Burak S dedi ki:

  Sanırım İstanbul’daki ısı adası etkisini gösteren bir fotoğraf. Aynı anda yanan milyonlarca ışık ve oluşan ısı
  1

  • Candar dedi ki:

   Bu görüntü ısı ile direkt bağlantılı sayılmaz. Resimdeki ışık kirliliğidir ki ne yazık havanın açık olduğu gecelerde bile yıldızları göremememize birincil sebeptir…

 46. Semih dedi ki:

  Gece en düşük sıcaklıklarda Kartal 7.4 , Göztepe 7.3 derece olmuş. Fakat Tuzla’daki en düşük sıcaklık 3.8 derece oldu! Samandıra, Sabiha Gökçen ve hatta Gebze’den bile düşük kalmış. Nedeni yerel etkiler olabilir.

  1

 47. Ömer Gül dedi ki:

  Kastamonu’da bizim köyde halen kar var Ozan Abi. Rakım 1322 m, süper manzara var.

 48. White Fox dedi ki:

  500 mb sıcaklık ve yükseklik haritası üzerindeki ilk vorticity analizimi yaptım. Bundan sonra bu tip haritalar da göreceksiniz benden… 😀

  2

 49. Havadelisi dedi ki:

  Meşhur 1929 kışı ile ilgili bir kaynağa rastladım. O zamanın İngiliz gazetelerinden kupürler filan var. İşin ilginci, o kış bütün Avrupa’da feci soğukmuş, sadece İstanbul’da değil. İngiltere’de bile belli başlı soğuk kışlardan biri.

  • Hocam ben de bu videoyu buldum. 1929’da İstanbul Boğazı donmuş.
   http://video.mynet.com/fatihcanery/1929-istanbul-bogazi-donmus/15531/

  • Behlül dedi ki:

   Ozan Hocam çok eskiden sana şu soruyu sormuştum 1929’u efsane yapan ne diye. Şimdi soruyu tekrar soruyorum tüm Avrupa’yı (özellikle Orta avrupa hiç başını kaldırmamış ,neredeyse 120 gün hep soğuklarla boğuşmuş) ve Anadolu’yu etkileyen bu sistemler dizisinin sebebi ne olabilir acaba? Tüm kuzey yarımküre de bu soğuklardan nasibini almış mıdır? Acaba diyorum “Yarından Sonra” filminin senaryosu 1929 kışından esinlenilerek mi yazılmış? 🙂

 50. onur s. dedi ki:

  selamlar… melik beye bir sorum olacak. dmi sitesindeki son durumlar-deniz suyu sıcaklıkları biraz geç güncelleniyor olabilir mi? çünkü aynı tarihler için denizcilik-marina tahminlerine baktığımda kışa girerken yaklaşık bir derece daha düşük, yaza girerken ise yine bir derece daha yüksek sıcaklıklar görüyorum. örneğin, bugün ilkinde tekirdağ 14, akçakoca 15 görünürken diğerinde 12.1 ve 13,8. marina tahminlerindeki deniz yüzey sıcaklıkları genellikle diğer kaynaklardaki datalarla da örtüşüyor. bu durumda en güncel olanı o sayfadır diyebilir miyiz yoksa bilmediğim bir ölçüm veya herhangi bir başka farklılık mı var ? benzer biçimde, meteorolojinin farklı sayfalarında aynı konuda farklı değerlerle karşılaşıyorum sık sık. örneğin genel dmi sayfasındaki bir tahmin ile istanbul bölge müdürlüğü sayfasındaki tahmin farklılık gösterebiliyor veya ilçe tahminleri ile o ilçe merkezinde bulunan stadyum tahminleri arasında da keza… hepsini açıklamanız gerekmiyor, ben özellikle deniz suyu sıcaklıklarını rica ediyorum. marina sıcaklığı koy içinde, diğer bağlantıdaki sıcaklık biraz daha açıkta ölçülüyor olabilir mi diye düşünüyorum.

  bunun dışında, ülkenin kuzey kesimlerinde ekim sıcaklık ortalaması uzun yıllar normallerinin altında kaldı. muhtemelen kasımda da kuzey,iç ve doğu bölgelerde kayda değer biçimde altında kalacak. zannederim geçtiğimiz ilkbaharda da normaller ve biraz altındaydı. bunu gelecek için sevindirici bir gelişme olarak görebilir miyiz? istikrarlı bir soğuma periyodunun başlangıcını mı yaşıyoruz ? herhalde bunu söylemek için çok erken ama örneğin önümüzdeki iki ayı daha normallerin altında geçirirsek ve bilimsel standartları biraz esnetirsek sizler şahsen birşeyler düşünmeye başlar mıydınız ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Kendimle ilgili olan kısmı cevaplayayım: Bilimsel standartları esnetmemiz mümkün değil 🙂 “İstikrarlı bir soğuma periyodunun başlangıcını yaşıyoruz” diyebilmek için elimizde yeterli gösterge yok. Önümüzdeki iki ayı da normalin altında geçirsek, sonra gelen aylar normalden sıcak geçebilir.

   Öte yandan, bu kış için AO/NAO beklentilerinin genelde nötr ya da pozitif olması, mevsimlik tahminlerin bir kısmının halen Türkiye’yi normalden soğuk gösteriyor oluşu (AO/NAO ile de alakalı), zayıf da olsa devam eden La Nina ve anormal biçimde uzun süren bir güneş minimumundan yeni çıkıyor olmamız… bütün bunlar en azından “normal” bir kış geçirmemiz gerektiğini düşündürüyor.

   • onur s. dedi ki:

    Ozan Bey, daha önce de güneş minimumu ile ilgili birkaç şey sormuştum size. Bir sorum daha olacak; Güneş aktivitesinin gezegendeki etkileri ilk olarak nerede ölçülebilir ? Okyanus sıcaklıkları veya stratosfer sıcaklıkları gibi… Ya da öncelikle böyle bir şey, yani ölçülebilecek veya gözlemlenebilecek bir öncü değişim var mıdır? Ayrıca, şimdi sürmekte olan güneş periyodu ile ilgili geçtiğimiz mart ayında öngörülen zirve yaklaşık son 160 yılın en miniği şeklindeyken şimdi beklenti son 70 yılın en küçüğüne çekildi ve artık fazla bir değişim beklenmiyor. Yine aynı tarihlerde Güneş’teki -benim anlamadığım- manyetik ölçümler bir sonraki güneş periyodunun ya erteleneceğini ve zayıf biçimde yaşanacağını ya da hiç yaşanmayacağını gösteriyordu (şurada son şekille ifade edilen). Bu konuda daha yeni bir bilgi var mı? Ben bulamadım.

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Onur Bey, deniz suyu sıcaklıkları deniz istasyonu personeli tarafından ölçülür ve sabah 06 GMT sinoptik rasatında kodlanır. Genel müdürlükteki arkadaşlar da her sabah bu kodlardan bakıp güncelleme yaparlar. İstasyondan rasat gelmediyse deniz suyu sıcaklığını girmezler. Dolayısıyla geç güncelleme söz konusu değil.
   Marina tahminleri bölümündeki deniz suyu sıcaklıkları ise uydudan alınır. Uydu görüntülerinden elde edilen deniz suyu sıcaklığı ile ilgili daha önce forumda konuşmuştuk(Maalesef bulamadım, Ozan Hocam bulursa sevinirim). Uydular genellikle iyi ölçüm yapsalar da bazı uydular özellikle bulutlu, sisli havalarda denizi net olarak göremedikleri için doğru ölçüm yapamıyorlar.
   DMİ’de ise ölçümler kıyıya çok yakın yapılıyor. Kıyı sıcaklığı da açığa göre genelde 1-2 derece daha sıcak oluyor. Uydu verileri biraz daha açıktan alındığı için DMi ölçümlerinden 1-2 derece soğuk olması anlaşılabilir bir durum.

   Bu arada çok teşekkürler, sayenizde DMİ’nin web sayfasında Marina bölümünde uydudan deniz suyu sıcaklığı verildiğini gördüm, daha önce sayfanın altında kaldığından mıdır nedir hiç dikkat etmemişim.

Yorumlar kapatıldı.