Bir Sonbahar Klasiği


Önümüzdeki birkaç günü; en çok Ege ve Akdeniz kıyıları ile Marmara Bölgesi’ne yağmur yağdıracak tipik bir Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altında geçireceğiz (geçtiğimiz yılların ekim aylarında gelen bazı benzer yağışlı sistemlerin başlıkları: 2014, 2013, 2011)

ecmSöylemeye gerek yok aslında: Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında ve özellikle Perşembe gününden itibaren şiddetli yağış, su baskını, sel riski mevcut; artık bu mevsimde gelen benzer sistemlerin hepsinde olduğu gibi… Söke ve Datça civarında metrekareye birkaç saat içinde 44, 77 kg düşmüş bile, ki bugün daha Çarşamba, işin başındayız.

yagisMarmara Bölgesi ve İstanbul da, Ege-Akdeniz kıyıları kadar olmasa da risk altında. Ayrıntıları günlük İstanbul raporlarımızda bulacaksınız. Yağışlı dalga muhtemelen Pazar günü batı bölgeleri terk etmiş olacak.

—————————
Güncelleme ve şimdigörüleri (nowcasting) bu başlığın yorumlarında yapacağız. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

72 Responses to Bir Sonbahar Klasiği

  • Geçen hafta Sicilya’nın Katanya’sından (Cronaca Vera’dan) gelen zeka dolu ve neşeli yağmur/aşırı su birikintisi görüntüleri ile bunu yani Anamurlu Erkan’ın buram buram seviye kokan hallerini yanyana koyduğumuzda…(videonun sonunda Konyalılara giden son dakika golüyle de) insanın Torosların tepesine çıkıp bir daha aşağılara inmek istememesi gayet doğal olur Berk kardeşim…bu video alıntısı için de teşekkür ederim…nerede olduğumuz hatırlanır diye burada kalsın yani… :)))

  • Videoyu paylaştığımda tamamını izlememiştim. Şimdi izledim. O son dakika gölü için üzgünüm.

 1. Son iki günde 62 mm yağış oldu Ekim ayı toplamda 600 mm’yi geçtik.
  Yağış devam ediyor ancak tat vermiyor.

 2. Bu sabaha kadarki 1 haftalık yağış toplamında Söke (Aydın), favorilerin arasından sıyrılarak metrekareye 285 kg ile ipi göğüsledi… Modellerin en yüksek yağışı verdiği favori Manavgat (Antalya) burun farkıyla (282 kg) ikinci olurken, yağmur liginin Real Madrid’i Marmaris 279 kg ile bronz madalya aldı. 267 kg alan Köyceğiz de dördüncü oldu. Bir başka ağır top Antalya-Merkez 100 kg civarında kalarak hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

  Ayvalık (Balıkesir) da 212 kg’la 200 kg barajını geçerek Kuzey Ege Kıyıları’nın prestijini kurtardı.

  Kaynak: http://web.itu.edu.tr/climate/hava_en_yeni/

 3. İzmit merkezi sezonun ilk tek haneli değeriyle bu sabaha karşı tanıştı. Yaklaşık 35 rakımdaki dış termometrem 9.7 dereceyi kaydetmiş. Yaklaşık 70 metre rakımdaki DMİ İzmit İstasyonu ise 10.8 dereceyi kaydetmiş. Belki tren istasyonunun olduğu yerde kuytu yerlerde 8’li değerler olmuş olabilir. Aynı mahallede bu kadar az bir rakım farkında bu kadar sıcaklık farkı oldu. Sıcaklık terslenmelerinin olduğu günlerde aynı fark oranı sıklıkla oluyor. Bin bereket olsun.

 4. Sistemi özel istasyonuma düşen 50.7 mm yağış ile kapatmış bulunmaktayız, bereket versin 🙂

 5. İstanbul da, DEY var , bekleniyormuydu ? Sanırım beklenmiyordu kimse söylememişti.

  (Mobildeyim)

 6. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  İstanbul Bağcılar’da 19-24 Ekim arası sıcaklık vb. veriler.
  Sıcaklık:

  Basınç:

  Yağış:

  Rüzgar:

 7. İzmit’ te sıcaklık 12.6-12.9 derece arası salınıyor. Serinleme beklediğimden fazla oldu.

 8. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  Patricia 410 km yaziyor ben de Bagcilar’da hamlelerin 48 km’yi buldugunu soyliyim 😀

 9. Akşamdan önce Anamur’da başlayan kuvvetli yağış Aydincik’a uğradı 2 saate yakın yağdı şimdi Silifke Erdemli arasında olmalı yıldırımlarindan biri iki farklı fotoğrafıyla
  http://wp.me/a4GPl5-1L
  http://wp.me/a4GPl5-1K

  Radardaki hali
  http://wp.me/a4GPl5-1M

 10. Tuzla’da sistem toplamı kişisel istasyonumda 38 mm değerine ulaştı. Gün boyunca sonbahara yakışır görüntüler vardı 🙂

 11. Dalyan’daki kişisel bir istasyon ölçümü yapmış, süper. İp gibi bir şey, harika.

  http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IMUGLADA2


 12. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  Bagcilar’da hamleler 36 km’yi buldu. Yagis ise suanlik 8.9 mm.

 13. Biga yarimadasi ve Balikesir için sistem muhteşem gidiyor.Kurak geçen bi yazın açıgi ancak boyle kapatilabilirdi.

  • 5 yıl içinde 400 binden fazla ağacın kesileceği ön ÇED raporlarında yazılan Biga yarımadası ve Balıkesir için toplamda 12 olacak termik santrallere 6 adet daha yeni santral ilave edilmiş…Bence her belde ve köye bir adet termik mecburiyeti getirsinler :))) “Perfect Termic Mortal”

   • 902 adet köyümüz var.Her köyümüze termik santral mümkün değil ancak yakında her köyümüze bir rüzgar gülü düşecek. :)Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) verilerine göre, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi potansiyeli en yüksek ili 13.827 MW‟lık kurulu güç kapasitesiyle Balıkesir’dir. Onu 13.012 MW gücüyle Çanakkale ve 11.854 MW gücüyle İzmir takip etmektedir. Son 6 yılda rüzgâr enerjisi üretimine yapılan yatırımlar sonucu Balıkesir İli ülkemizin adeta rüzgâr enerjisi üretim üssü haline gelmiştir.Türkiye genelinde inşası devam eden 517,55 MW’lık rüzgâr santrallerinin 192.35 MW’ı da Balıkesir’de olup, inşa edilen rüzgâr enerji santrallerinin kurulu gücünün %37.17’sine tekabül etmektedir. İnşa halinde ve lisansı alınan projelerin tamamlanması durumunda İl’in kurulu rüzgâr gücü 738,35 MW’a ulaşacaktır. Bu veriler, Balıkesir’in rüzgâr enerjisi sektöründeki ağırlığının devam edeceğini göstermektedir. Çalışmaların bu şekilde devam etmesi durumunda önümüzdeki yıllarda ismi belki de rüzgâr türbinleri özdeşleşecektir.
    detaylı bilgi için:
    http://e-dergi.atauni.edu.tr/ataunidcd/article/viewFile/1021009946/1021007930

    • Az önce verdiğim veriler 2011 yılında yapılmış bir araştırmadan.Bugün gelinen noktada karmada (rüzgar ,güneş,doğalgaz) Balıkesir’in kurulu gücü 1863 MW tır. Ayrıca elde edilen bu gücün Balıkesir’in tükettiği elektiriği karşılama oranı %306 dır.Biz üstümüze düşeni yaptık sıra sende İstanbul.. 🙂

    • Balıkesir Üniversitesinden Doç.İbrahim Aydın’dan güzel bir çalışma…çevreci formül rüzgar enerjisi için teşekkürler…:)) ama Biga Yarımadası ve Balıkesir geneline yapılan/yapılacak 12 adet TermikSantral sizi bitirir Bahattin…sadece sizi değil tüm bölgeyi de..tarımı da..zeytini de..suyu da..KazDağını da…umudumuz sizlerin mücadelesidir :))

 14. Anamurda
  Yağışın en şiddetli halinde 10 metre ilerisi görünmüyordu. Yarım saatlik yağış oldu. İlk başlarda fındık büyüklüğünde az bir dolu yağdı .
  http://wp.me/a4GPl5-1I
  http://wp.me/a4GPl5-1H
  http://wp.me/a4GPl5-1G
  Yağış yaklaşırken Anamur otogarından
  http://wp.me/a4GPl5-1J
  Radar goruntusu
  http://wp.me/a4GPl5-1F


 15. Çarşamba Söke ve Antalya Merkez’e; dün ve dün gece Antalya’nın doğu ilçeleri, Marmaris, Bodrum civarı, Balıkesir’in batı ilçelerine patladı sistem… Tam bir klasik şu ana kadar. Antalya Merkez bitirir diyorum.

 16. Bu tarz sistemlerde yarımadanın hiç şüphesiz en çok yağış alan yerlerinden biridir Urla-İçmeler. Bu mevki üzerinde birbiri ardına patlayan, radardan da pembe görünen kütlelerin İYTE den görüntüsü. Fotoğraflar için Büşra Ö. Daştan’a teşekkürler.


 17. Dünkü 24 mm yağış da hesaba katıldığında Güney Marmara’nın bu sistemi 100+ yağışla kapatması hiç de şaşırtıcı olmaz.

 18. Catania (muhtemelen dün). 😀 Hava delileri yağmurun tadını çıkarıyor.

 19. Erdemliye sonunda sarı sonbahar yağmurları ayak bastı. 🙂

 20. İzmir merkez dışında çevresi iyi yağış almış görünüyor.

 21. Bu sabah 7 civarlarında, gök gürültülü yağmur yağıyordu. Paylaşmak istedim 🙂

 22. İtalya-Catania olması lazım. Sicilyalı gerçek bir hava delisi, Akdeniz siklonunun tadını çıkarıyor. Video bugün eklenmiş olduğundan bize varan bu sistemle alakalı olduğunu düşünüyorum. https://www.facebook.com/cronacavera/videos/927798863956706/

 23. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  Sanirim sicakligin yukselmesinin sebebi yeni bir basinc alaninin yaklasmasi daha sonra Girit uzerin de blokaja ugrayip tekrar dusucek sanirim sicaklik.

 24. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  Medeniyetin beşiği Bağcılar’a sabahtan beri 0.9 mm yağış düştü. Rüzgar hamleleri ise maksimum 24 km’yi buldu.
  http://www.wunderground.com/q/zmw:00000.13.17060?sp=ISTANBUL170

 25. Yeni başlıkları severim.

 26. Rize’de yaşayan biri olarak herşeyden önce samimi olarak söylemek isterimki geçen günlerdeki aşırı yağış sırasında keşke bizim de konumuz olsaydı.

  Konuya dönecek olursak çok ciddi risk var. Kütleler organize olup konvektif fırtına hatları bazı yerel alanda büyük tahribat yapabilir.

 27. Sürekli Güzelçamlı-Söke hattında ilerliyor kütleler…


  • Muhtemelen bölgenin orografik koşulları sayesinde, hiç bir modelin öngöremediği bir şekilde Söke rekora koşuyor.

  • Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m) dedi ki:

   Güzelçamlı 158 mm şuan (kendi ölçümüm). Sabah dere taştı 10 araç,20 ev ve 5 hotel hasar gördü. Çok sayıda işyeri de zarara uğradı.

   Şuanda müthiş kuvvetli bir yağış var. Yollardaki arabalar ilerleyemiyor ve bazıları 5-10 metre sürüklendikten sonra duruyor.

 28. Yeni gelen arkadaşlar sitenin kuralı olan yer ve rakım bilgilerinizi rumuzunuza eklerseniz, bizde nereden bahsedildiğini anlamış oluruz. Teşekkürler.

 29. havaninotlari dedi ki:

  Kütleler neredeyse olduğu yerde duruyor. Kırmızı kütlenin şehir merkezi üstünde olmaması büyük şans.

 30. Radardaki renge nazaran iyi yağış alıyoruz. Bunu çatımın damlatmasından anlıyorum. Eğer damlatırsa bu etkili yağış demek. 😀

 31. MeliksahMELO dedi ki:

  Cuma günü saat 15:00-20:00 civarlarında motosikletle Osmaniye-Adana arası yol yapacaktım.
  Aynı şekilde Pazar günü öğleden sonra Adana-Osmaniye yapacaktım.

  Bölgesel olarak bakarsak, yola çıkmayı iptal mi etmem gerekiyor acaba?
  Risk almalı mıyım?

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s