Bir Sonbahar Klasiği


Önümüzdeki birkaç günü; en çok Ege ve Akdeniz kıyıları ile Marmara Bölgesi’ne yağmur yağdıracak tipik bir Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altında geçireceğiz (geçtiğimiz yılların ekim aylarında gelen bazı benzer yağışlı sistemlerin başlıkları: 2014, 2013, 2011)

ecmSöylemeye gerek yok aslında: Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında ve özellikle Perşembe gününden itibaren şiddetli yağış, su baskını, sel riski mevcut; artık bu mevsimde gelen benzer sistemlerin hepsinde olduğu gibi… Söke ve Datça civarında metrekareye birkaç saat içinde 44, 77 kg düşmüş bile, ki bugün daha Çarşamba, işin başındayız.

yagisMarmara Bölgesi ve İstanbul da, Ege-Akdeniz kıyıları kadar olmasa da risk altında. Ayrıntıları günlük İstanbul raporlarımızda bulacaksınız. Yağışlı dalga muhtemelen Pazar günü batı bölgeleri terk etmiş olacak.

—————————
Güncelleme ve şimdigörüleri (nowcasting) bu başlığın yorumlarında yapacağız. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Reklam

Bir Sonbahar Klasiği” üzerine 72 düşünce

  1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

   Geçen hafta Sicilya’nın Katanya’sından (Cronaca Vera’dan) gelen zeka dolu ve neşeli yağmur/aşırı su birikintisi görüntüleri ile bunu yani Anamurlu Erkan’ın buram buram seviye kokan hallerini yanyana koyduğumuzda…(videonun sonunda Konyalılara giden son dakika golüyle de) insanın Torosların tepesine çıkıp bir daha aşağılara inmek istememesi gayet doğal olur Berk kardeşim…bu video alıntısı için de teşekkür ederim…nerede olduğumuz hatırlanır diye burada kalsın yani… :)))

   Cevapla
 1. Havadelisi (Büyükoyumca/SAMSUN, 185m) Yazıyı Yazan

  Bu sabaha kadarki 1 haftalık yağış toplamında Söke (Aydın), favorilerin arasından sıyrılarak metrekareye 285 kg ile ipi göğüsledi… Modellerin en yüksek yağışı verdiği favori Manavgat (Antalya) burun farkıyla (282 kg) ikinci olurken, yağmur liginin Real Madrid’i Marmaris 279 kg ile bronz madalya aldı. 267 kg alan Köyceğiz de dördüncü oldu. Bir başka ağır top Antalya-Merkez 100 kg civarında kalarak hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

  Ayvalık (Balıkesir) da 212 kg’la 200 kg barajını geçerek Kuzey Ege Kıyıları’nın prestijini kurtardı.

  Kaynak: http://web.itu.edu.tr/climate/hava_en_yeni/

  Cevapla
 2. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  İzmit merkezi sezonun ilk tek haneli değeriyle bu sabaha karşı tanıştı. Yaklaşık 35 rakımdaki dış termometrem 9.7 dereceyi kaydetmiş. Yaklaşık 70 metre rakımdaki DMİ İzmit İstasyonu ise 10.8 dereceyi kaydetmiş. Belki tren istasyonunun olduğu yerde kuytu yerlerde 8’li değerler olmuş olabilir. Aynı mahallede bu kadar az bir rakım farkında bu kadar sıcaklık farkı oldu. Sıcaklık terslenmelerinin olduğu günlerde aynı fark oranı sıklıkla oluyor. Bin bereket olsun.

  Cevapla
 3. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  İstanbul Bağcılar’da 19-24 Ekim arası sıcaklık vb. veriler.
  Sıcaklık:

  Basınç:

  Yağış:

  Rüzgar:

  Cevapla
 4. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  Patricia 410 km yaziyor ben de Bagcilar’da hamlelerin 48 km’yi buldugunu soyliyim 😀

  Cevapla
 5. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  Bagcilar’da hamleler 36 km’yi buldu. Yagis ise suanlik 8.9 mm.

  Cevapla
  1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

   5 yıl içinde 400 binden fazla ağacın kesileceği ön ÇED raporlarında yazılan Biga yarımadası ve Balıkesir için toplamda 12 olacak termik santrallere 6 adet daha yeni santral ilave edilmiş…Bence her belde ve köye bir adet termik mecburiyeti getirsinler :))) “Perfect Termic Mortal”

   Cevapla
   1. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

    902 adet köyümüz var.Her köyümüze termik santral mümkün değil ancak yakında her köyümüze bir rüzgar gülü düşecek. :)Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) verilerine göre, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi potansiyeli en yüksek ili 13.827 MW‟lık kurulu güç kapasitesiyle Balıkesir’dir. Onu 13.012 MW gücüyle Çanakkale ve 11.854 MW gücüyle İzmir takip etmektedir. Son 6 yılda rüzgâr enerjisi üretimine yapılan yatırımlar sonucu Balıkesir İli ülkemizin adeta rüzgâr enerjisi üretim üssü haline gelmiştir.Türkiye genelinde inşası devam eden 517,55 MW’lık rüzgâr santrallerinin 192.35 MW’ı da Balıkesir’de olup, inşa edilen rüzgâr enerji santrallerinin kurulu gücünün %37.17’sine tekabül etmektedir. İnşa halinde ve lisansı alınan projelerin tamamlanması durumunda İl’in kurulu rüzgâr gücü 738,35 MW’a ulaşacaktır. Bu veriler, Balıkesir’in rüzgâr enerjisi sektöründeki ağırlığının devam edeceğini göstermektedir. Çalışmaların bu şekilde devam etmesi durumunda önümüzdeki yıllarda ismi belki de rüzgâr türbinleri özdeşleşecektir.
    detaylı bilgi için:
    http://e-dergi.atauni.edu.tr/ataunidcd/article/viewFile/1021009946/1021007930

    Cevapla
    1. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

     Az önce verdiğim veriler 2011 yılında yapılmış bir araştırmadan.Bugün gelinen noktada karmada (rüzgar ,güneş,doğalgaz) Balıkesir’in kurulu gücü 1863 MW tır. Ayrıca elde edilen bu gücün Balıkesir’in tükettiği elektiriği karşılama oranı %306 dır.Biz üstümüze düşeni yaptık sıra sende İstanbul.. 🙂

     Cevapla
    2. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

     Balıkesir Üniversitesinden Doç.İbrahim Aydın’dan güzel bir çalışma…çevreci formül rüzgar enerjisi için teşekkürler…:)) ama Biga Yarımadası ve Balıkesir geneline yapılan/yapılacak 12 adet TermikSantral sizi bitirir Bahattin…sadece sizi değil tüm bölgeyi de..tarımı da..zeytini de..suyu da..KazDağını da…umudumuz sizlerin mücadelesidir :))

     Cevapla
 6. bernoulliiyte (Gülbahçe-Urla/İZMİR, 42m)

  Bu tarz sistemlerde yarımadanın hiç şüphesiz en çok yağış alan yerlerinden biridir Urla-İçmeler. Bu mevki üzerinde birbiri ardına patlayan, radardan da pembe görünen kütlelerin İYTE den görüntüsü. Fotoğraflar için Büşra Ö. Daştan’a teşekkürler.


  Cevapla
  1. Burak - 132m Görükle/Bursa

   Görükle’ye yaklaşık 10 dk önce yıldırım düştü, elektrikler yeni geldi fakat hala kulaklarım ağrıyor ve ellerim titriyor. Sizi bilmem ama bu sistem şimdiden benim için adını efsaneler arasına yazdırdı.

   Cevapla
    1. Burak - 132m Görükle/Bursa

     Evet. O ana dair tek hatırladığım şey aynı anda camları zongurtatan aşırı ses ve gözlerimi kamaştıran ışık. Saniyenin 1/10’u bile değildi belki, zaten kendimi koruma tepkimi bile olaydan sonra verebildim

     Cevapla
 7. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  Sanirim sicakligin yukselmesinin sebebi yeni bir basinc alaninin yaklasmasi daha sonra Girit uzerin de blokaja ugrayip tekrar dusucek sanirim sicaklik.

  Cevapla
 8. El NiNo (Çayeli/RİZE, 10m)

  Rize’de yaşayan biri olarak herşeyden önce samimi olarak söylemek isterimki geçen günlerdeki aşırı yağış sırasında keşke bizim de konumuz olsaydı.

  Konuya dönecek olursak çok ciddi risk var. Kütleler organize olup konvektif fırtına hatları bazı yerel alanda büyük tahribat yapabilir.

  Cevapla
  1. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

   Güzelçamlı 158 mm şuan (kendi ölçümüm). Sabah dere taştı 10 araç,20 ev ve 5 hotel hasar gördü. Çok sayıda işyeri de zarara uğradı.

   Şuanda müthiş kuvvetli bir yağış var. Yollardaki arabalar ilerleyemiyor ve bazıları 5-10 metre sürüklendikten sonra duruyor.

   Cevapla
   1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

    Yaprak Dökümü / Can Yücel
    sararıp dökülmeden önce kızaran yapraklar ki
    onlar şan verdiler ortalığa bütün bir sonbahar
    Mevsim dönüp de yeniden yeşermeye başlayınca rüzgâr
    çıplağında o atın yine onlar koşacaklar
    O çocuklar
    O yapraklar
    O şarabî eşkiyalar
    Onlar da olmasalar benim gayrı kimim var

    Cevapla
 9. MeliksahMELO

  Cuma günü saat 15:00-20:00 civarlarında motosikletle Osmaniye-Adana arası yol yapacaktım.
  Aynı şekilde Pazar günü öğleden sonra Adana-Osmaniye yapacaktım.

  Bölgesel olarak bakarsak, yola çıkmayı iptal mi etmem gerekiyor acaba?
  Risk almalı mıyım?

  Cevapla
  1. MeliksahMELO

   Cevaplar için teşekkürler.
   Geçen sene kışın sağanak yağmur-şimşek altında gittiğim olmuştu ama bu sefer çok şiddetli olacak galiba?

   Gitmiyorum o zaman. 😀

   İyi günler…

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s