Havalar Bozuyor, Çok Bozuyor


Batıda uzun süre iyi giden havalar bugünden (Perşembe) başlayarak bozacak. Çok bozacak. Yani öyle böyle bozmayacak. Diyeceksiniz ki “artık tamam, daha fazla bozmaz”… ama yine bozacak.

Recm482Gonzalo Kasırgası’nın Atlantik’teki artıklarının batı rüzgarlarıyla Akdeniz Havzası’na kadar taşınması sonucu Ege Denizi’nde yakışıklı siklonlarımız oluşuyor… Bir tanesi şu saatlerde Trakya ve Ege’de yağış faaliyetine başladı bile…

compppi15

Böylece önümüzdeki günlerde birkaç dalga halinde yağmur ataklarına şahit olacağız. Güneyli rüzgarlar da sert esecek. Aşağıdaki harita önümüzdeki Perşembe’ye kadar düşecek bir haftalık yağışı gösteriyor.

Rtavn16818

Bu harita ise Euro4 modelinin önümüzdeki 48 saat için öngördüğü toplam yağış miktarı.

14102506_2_2306

Önümüzdeki günlerde Marmara’nın özellikle batısıyla Ege ve Akdeniz Kıyıları kuvvetli, yer yer şiddetli, hatta aşırı yağış riski altında (özellikle Antalya-Marmaris arası).

Son Ege siklonunun da doğuya doğru ilerlemesiyle, batıda oturan beyaz adam yağmurun ne kadar güzel bir şey olduğunu ve binaların yenmeyeceğini hatırlayacak… Belki sonra unutacak, ama olsun… Bu sırada Rusya’da oluşmuş olan ve Sibirya’ya özenen yüksek basıncın ittirdiği yer soğuğu, hızla Trakya’ya dalmış olacak bile… Rüzgar poyraza dönecek… Soğuma Marmara ve Ege’de Cumartesi başlayacak, sonra içerilere doğru ilerleyecek. İstanbul’da Cumartesi günü poyrazdan kuvvetli esecek olan rüzgar, pazar günü fırtına zaman zaman fırtına şiddetine çıkacak, gündüz sıcaklığı 10 derece civarına inecek.

hhh

Sağlıcakla kalın.

Reklam

Havalar Bozuyor, Çok Bozuyor” üzerine 90 düşünce

    1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

      Ben sanmıyorum doğru olduğunu. Kofçaz’la Dereköy’ün rakımları aynı, sıcaklık 2 derecenin altına inmedi, ayrıca bu yoğunlukta yağış da olmadı bu akşam saatlerinde diye hatırlıyorum.

      Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s