Havadelisi Yalıkavak’tan Bildiriyor


Balkona oturdum, benim gibilere verilebilecek en güzel bayram hediyesini bekliyorum. Bulutlar her geçen saat kalınlaşıyor, güneş bir görünüp bir kayboluyor.

1111Bodrum Yarımadası’nın kuzeybatı ucunda, Yalıkavak‘tayım. Kıble ve keşişlemeden zaman zaman hamleli esen rüzgar denizi karıştırıyor, ama havanın da ılık kalmasını sağlıyor; şu saatlerde (15.30 gibi) sıcaklık 27 dereceye kadar çıktı (Yalıkavak’taki meteoroloji istasyonunun linki şu, bir de MGM’nin deniz üzerindeki fenerde istasyonu var ama ondan veri gelmiyor kaç gündür).

Birkaç saat içinde hava hepten kapatacak ve güneyli rüzgarlar iyice şiddetlenecek. Şu sıralarda İzmir’i vurmak üzere olan gökgürültülü yağış hatları, akşam ve gece saatlerinde burayı da vurmaya başlayacak. Sıcaklık önce 20 derece civarına, sonra da altına düşecek.

izmppi15 (1)

Geniş, güçlü bir Ekim sistemi bu. GFS’ye göre, Pazar sabahına kadar, en fazla yağışı Kuzey Ege ve Güney Marmara alacak. Fakat biliyoruz ki yerel şartlar fark yaratabiliyor, bir bakmışsınız Marmaris 150 kg’ı kapıvermiş. Ayrıca İstanbul’a, İzmit’e de öyle az buz yağış yok…

96_44

Bayramın dönüş günü olan Cumartesi ve Pazar günleri, Karadeniz bölgesi dışında kalan yerlerde hava tekrar düzelmiş olacak.

Yalıkavak’tan diğer bildirimlerimi bu başlık altında yapacağım. Eğer siz de bu sistemle ilgili gözlem ve tahminlerinizi paylaşmak isterseniz, bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Havadelisi Yalıkavak’tan Bildiriyor” üzerine 123 düşünce

 1. carcass (Eskişehir,794m)

  Bayramda ben de Milas’taydım. Sanırım Yalıkavak’tan daha şanslıydık yağış konusunda. Perşembe günü tatmin edici bir yağış oldu ama yine de yetmedi elbette 🙂 MGM’ye göre 22,6 kg. yağış almış Milas. Öte yandan Eskişehir beni cidden şaşırttı. Perşembe ve Cuma günler toplamında MGM’ye göre 45 kg yağış düşmüş. Bizim oraları geçti bu skorlarla, valla hiç beklemezdim.

  Cevapla
 2. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  1

  Bugün yağıştan sonra Tuzla sahilin hali. Tabii ki MGM her zamanki gibi yanlış ölçüm vererek (2,7 mm!) bizleri şaşırtmadı. Öğlen uzun süreli oldukça şiddetli yağışlar oldu. Kim bilir ne kadar yağış düştü ama miktarını bilemiyoruz maalesef, kurumumuz sağ olsun (!) Ama en az 15-20 mm yağış düştüğünü söyleyebilirim.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s