Sen Neymişsin Patricia


Hurricane Patricia weather graphicBugün iyice zıvanadan çıkarak dünya üzerinde kaydedilen en şiddetli tropikal fırtına (tayfun, kasırga) olma ünvanını ele geçiren Patricia, kısa süre içinde Meksika’nın Büyük Okyanus sahillerinden karaya çıkacak. Patricia’nın sürekli olarak esen en yüksek rüzgar hızının (“maximum sustained winds”) saatte tam 325 km’ye çıktığı belirtiliyor… (Karşılaştırma için, saatte 60-70 km ile esen lodosun Marmara Denizi’nde ulaşımı durdurduğunu hatırlayabilirsiniz). Patricia’nın yol açtığı anlık rüzgar hamlelerinin (“wind gust”) ise, sıkı durun, saatte 410 km civarında olduğu belirtiliyor… Bu kadar korkunç rüzgar hızları, sadece, çok daha dar alanları etkileyen ve temas ettiği her türlü yapıyı yerle bir eden F4 veya F5 hortumlarda (“tornado”) meydana gelebiliyor… Patricia’nın da, karaya çıktığı yere yakın yerleşimleri dümdüz edeceği söyleniyor.

Patricia Tayfunu’nun bu hale gelmesinde Büyük Okyanus’taki aşırı yüksek deniz suyu sıcaklıklarının (El Nino) da payı var. Yüksek deniz suyu sıcaklıkları tropikal fırtınaların bir nevi yakıtıdır, atmosfere karışan ısı enerjisi tayfun tarafından hareket enerjisine (rüzgara) çevriliyor. Patricia’nın merkez basıncı 879 mb’a kadar düştü (Türkiye’yi etkileyen en babayiğit siklonların merkez basıncı 980 mb’a nadiren düşüyor).

Patricia ile ilgili ayrıntılı bilgi: http://www.wunderground.com/hurricane/eastern-pacific/2015/Hurricane-Patricia?text=public

Reklam

Sen Neymişsin Patricia” üzerine 15 düşünce

    1. mustafa okan (@mustaphaokan)

      Yıkıcı olmanın cinsiyetle ilgisi yok tabii ama Yunan ve Latin kültüründe “mükemmel-kusursuz olmak” ile “kadınlık” arasında bir ilişki vardır geleneksel olarak…Deniz denen bilinmeyene yapılan yolculuğun o dönemde ancak bir kadın ismiyle anılan yelkenli/kürekli deniz aracıyla yapılabilmesi kanaati…denizde salınan bir yelkenlinin deniz ve rüzgar tanrılarını ancak dişiliği ile yatıştıracağı inancı/mith’i ile hava olaylarında da dişil simgeler hep bu dönemden kalmadır…yani kadınların şu erkek dünyasında ismen bile hep öne sürülmeleri çok eskilere dayanır…erkeklerin korkuları kadar eskilere :)))))

      Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s