Balkan Sonbaharı


Geçen sene bu zamanlar, yaklaşan şiddetli yağışları büyük bir hevesle yazmışım. 8 yıl önce bugün, 7 Ekim 2004’de de İstanbul’u yine seller almış.

2004 ve 2011’deki kadar kuvvetli ve uzun süreli şeyler beklenmese bile, 2012’nin 7 Ekim’i de, çok şükür, yeni başlığı hak eden birtakım hava olaylarının arefesi oldu. Yarın (Pazartesi) Balkanlar’dan gelecek sonbaharla üşüyüp ıslanıyoruz. Zamanım olmadığı için ayrıntılı yorum yapamayacağım, eğer öteki hava delilerinin görüşlerini merak ediyorsanız başlık altına yapılacak yorumlara bakabilirsiniz.

Bu haftaki hava olaylarını bu başlığın altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Reklam

Balkan Sonbaharı” üzerine 116 düşünce

  1. vostok(Döşemealtı/ANT, 300 m)

   Merhabalar herkese,

   Onur gorusemiyoruz ne zamandir ben de Antalyaya geldim bir goruselim diyorum gelmisken 🙂

   Se nde yakinsin bana 🙂 e-postam korayofluoglu@hotmail.com

   Ben seninkini kaybetmisim ondan yazamiyorm sen bana cep telefonunu versen haberlesiriz e-postadan

   Herkese selamlar Antalya’nın boyle oldugunu tahmin etmiyodum buranin geldigimden beri her gun yagmurlu bu ne arkadas 🙂

   Cevapla
  1. çihiro (Selçuklu/KONYA, 1016 m)

   Aşırı sıcak yaz ve kurak eylülden sonra 18 kg beni fazlasıyla tatmin etti. MGM de isabetli bir tahmin yaptı. Gece çok güzel bir sonbahar yağmuru vardı. Sabah dağların eteklerine kadar inmiş bulutlar vardı. Mutluyuz 🙂 Şimşek ya da gök gürültüsü gözlemlemedim.

   Cevapla
 1. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

  Saat 18:10 dan bu yana yağış aralıksız devam ediyor.Ama orta kuvvette saat geçtikçe yavaş yavaş hızlanıyor.

  Cevapla
 2. 1Our (Muratpaşa/ANT, 41m) & (Küçükyalı/İST, 29m)

  Halihazırda sisteme bağlı gelişen yağışa ek olarak, bulut seviyesindeki doğulu rüzgar nedeniyle, orografik katkı da gelmişe benziyor. Yağış şiddetini artırmış.

  1
  2

  Beşiktaş’la birlikte Antalya’ya gelen Lig Tv’nin cevval muhabiri Atakan Kurt epey korkmuş:
  3

  Antalya için oldukça sıradan bir sistem aslında. Gece etkisini yitirecektir. Antalya hazirandan bu yana en serin gecesini geçirebilir. Yarın sabah Mersin-Adana dolaylarında sıkıntı var gibi.

  Cevapla
 3. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Ankara üstüne Akdeniz’den saydam sirrüsler olarak gelmeye başlayan bulutlar her geçen saat kalınlaşıp saydamlığını kaybederek sirrostratusa dönmeye başladı.
  Bir sonraki aşama altostratuslaşma ardından nimbostratuslaşma olacak! Öğle model verileri şahane geldi.

  1

  Cevapla
   1. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

    Benim şahsi görüşüm, bu oluşumun cephesel bir oluşum olmadığı yönünde. Eğer cephesel bir oluşum olsaydı bu oluşumu destekleyen adveksiyon ve izoterm sıkışıklığı olurdu. Bu yağışlar yukarı seviyelerde bulunan bir negatif bükümlü trof sebebiyle oluşuyor. Denizin sıcak olması ve yukarı seviyelerde bir trofun bulunması havanın oldukça kararsız olmasına sebep oluyor. Denizden yoğun nem adveksiyonu, kararsız hava, konverjans alanları ve yamaç konveksiyonu sebebiyle kıyılarda çok kuvvetli yağışlar görülüyor. Bu saydığım etmenler yüzünden oluşan kümülonimbus bulutları iç kesimlere yaklaştıkça beslenme kaynakları yavaş yavaş kesildiği için stratiform tipi bulutlara dönüşüyor. Bu dönüşüm sebebiyle iç kesimlerde görülen yağışlar cephesel yağışlara benzerlik gösteriyor. Fakat cephesel yağış değil. Yalnızca kümülonimbus bulutunun nimbostratüs bulutuna dönüşerek gerçekleştirdiği yağış…

    Cevapla
  1. poyraz(Eskişehir/860m)

   Aynı kışın ve sonbaharda oluşan yağışlar gibi, hava yavaş yavaş kapatıp hafif başlayan daha sonra hızlanan yağmur ve kar gibi. Bu bulut oluşumunun sonunda mutlaka hafif yada kuvvetli yağış oluşur. Çok seviyorum böyle havaları bana yazın bittiğini çağrıştırıyor.

   Cevapla
 4. EsBeRaT (Merkez/Niğde,1211m)

  Niğde de akşam saatleri itibariyle hareketlenme başlıyor… taa yarın öğle saatlerine kadar sürecek bir hareketlenme bu!… Şimşek, kuvvetli yağış,rüzgar hepsi gözlemlenebilir… Buradan ileri ki saatlerde oluşan hareketlenmeleri bildireceğim. Şu an Niğde’deki hareketlenmeleri gözlemlemek için bir hava delisinin skew-t diyagramlarını incelemesi yeter… Bu arada White Fox’un o güzergahın içinde Niğdeyi atlamamasını umardım 😀

  1

  Cevapla
 5. 1Our (Muratpaşa/ANT, 41m) & (Küçükyalı/İST, 29m)

  İstanbul, İzmir ve Ankara’dakiler başta olmak üzere, birçok hava delisi sıkıladursun; Antalya hava delilerini memnun eden bir ekim performansı ortaya koyuyor.

  1
  2

  Altın Portakal’da Yekta Kopan’ın zor anları izlenmeye değer…

  http://www.izlesene.com/video/ntv-sunucusunun-korktugu-o-an/6654016

  http://www.focushaber.com/videogaleri/altin-portakal-a-gok-gurlemesi-damgasini-vurdu-v-29101

  Antalya’daki son durum:

  http://www.esline.com/webcam/Webcam.html

  Cevapla
  1. kiamme / Kartal-İst.

   Kümülüslere saygım sonsuz fakat Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz yağmur-şimşek ve gökgürültüsünden adrenalin patlaması yaşarken bize de İstanbul’un kümülüslerini izlemek düşüyor.

   Cevapla
 6. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

  Havada bulut yok bu ne duman…… Pardon… Havada bulut yok gök gürültüleri duyuluyor Didim’de..

  Cevapla
  1. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

   5 dakika süre ile yağdı. Fena değildi. Harika bir toprak kokusu var.

   Cevapla
  1. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

   Evet.. Öyle gibi. Henüz modellerde meşhur 28-29 Ekim, 2-5 Kasım soğukları görülmedi. Daha erken diyelim ve bekleyelim. Bu sistemler gelmezse pastırma yazı olması zor.. Pastırma yazı olmayan kışlarda genellikle ilk kar 10 – 15 kasım arası iç kuzey bölgelerde düşüyor. Şimdi Ozan Bey istatistik, kaynak falan der.. 🙂 Kaynak; my memories…

   Cevapla
 7. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Bu geceden itibaren baştan Bilkent olmak üzere Ankara ve çevresinde etkili yağmur var. Uzun aradan sonra sağanak olmayan bir yağış alacağız. Hatta bu mevsimin yağmuru olacak. Değişiklik olmazsa yarın Bilkent’te en yüksek sıcaklık 11-12 derece falan olur ve muhtemelen buna yoğun yamaç sisi de eşik eder, göz gözü görmez.
  Kırmızı sıcaklık çizgisi mavi yoğunlaşma sıcaklığı altında kaybolmuş!

  1

  Çok babayiğit bir kümülonimbus var, tepe sıcaklığı -52…-54(yaklaşık 11 km), tabanı da 5…8 derece arasında değişiklik gösterecek gibi.

  NOT: Yol üstünde Konya var. Çihiro da bu yüzden çok şanslı 😀 Bu akşam Antalya’daki orajlar Toros dağlarından geçerken nimbostratusa dönüşüm geçirerek bizleri vuracak. Bu yüzden Antalya’daki her aykırı durum işimize gelir.

  Ahaa şimdiden Girit’in doğusundan itibaren yukardaki trof kendisini göstermeye başlamış.

  1

  Ankara nasıl geldiğinin animasyonu:

  2

  Şu görüntüye bakın!

  2

  Bu radar verisi, Manavgat çevresine acil uyarı vermek lazım!

  3

  Cevapla
  1. çihiro (Selçuklu/KONYA, 1016 m)

   Konya’nın en yağışlı mevsimi ilkbahar olsada 24 saat içinde düşen en yüksek yağış miktarı rekorları hep sonbahar aylarına aittir. Sebebi bu tarz sistemler. Konya’da kış ortasında şimşek hatta yıldırım görmemi sağlayan yine bunlar. İnşallah sana varana kadar erimezler 😀 MGM basmış kuvvetli yağışı!

   2

   Cevapla
 8. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

  Bugün bizi teğet geçecek olan yağışlı havanın bir ihtimal Didim’e bir şeyler yağdırması umudu ile güne başlıyoruz. İlkbahardan bu yana yerleri ıslatan hiçbir yağış gerçekleşmedi.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Eee hocam sen de Marmaris gibi yağışı bol yerden gidersen böyle olur 😀 Didim bu yağıştan da eli boş ayrılır, Marmaris ise şimdiden yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya geçen kütleleri semasında ağırlamakta.

   Cevapla
 9. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Memleketim yine gümbür gümbürmüş 🙂 ;
  adn
  Arkadaşlarımdan aldığım istihbarata göre kuvvetli bir yağış da eşlik ediyormuş. Şöyle bir geribildirim aldım;
  “Ben Adana’da şimdiye kadar böyle feci bir gökgürültüsü duymadım, bomba patladı sanırsın o kadar diyeyim. Ama şimdilik bitti gibi. Bir şeyler uçuştu cama çarptı falan da, kestiremedik ne olduğunu 🙂 Tabelalar düştü,alarmlar çaldı zaten :)”
  Arkadaşım her ne kadar böyle dese de, ben Adana’dayken çok ciddi orajlara şahit oldum hem yağış hem de şimşek aktivitesi bakımından. O yüzden daha fecisini görmüş olmam büyük bir olasılık. 🙂

  Cevapla
  1. Berk (Adana/Seyhan, 33m)

   Tek kelimeyle harikaydı. 😀 Günlerdir gürleyip gürleyip indiremeyen yağmur bu sefer gürledi gürledi ve indirdi. 🙂 Defalarca yıldırım düştü. Elimde fotoğraf makinesi ile pencereler arası koşmada rekorlar kırdım. 😀 Fotoğraflar çektiğim videodan alınmış kareler.
   Not: Fotoğraf kalitesi çok düşük ama anlaşılır seviyede olduğu için paylaştım.

   ada2

   Bu da yıldırımın videosu;

   Cevapla
 10. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

  2 saattir aralıklarla yağmur etkili oluyor Esence kasabasında. İyi ki bura gelmişim çünkü yine Beyşehir’i geçtik yağışta ve sıcaklıksa 13 derece. Bir bakayım dışarı evet şu an yine hızlanmış 🙂

  Cevapla
  1. gncakin (Rize-Çayeli 10 m)

   Çayeli sabah gökgürültüsüyle uyandı diyebilirim ve ardından aralıklarla sahil kısmının daha çok etkilendiği etkili bir yağmur..
   Bu da sabahki (pek sabah sayılmaz) radar görüntüleri..Kütlenin büyüklüğü göz alıcı..

   1

   Cevapla
 11. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Dünyada insan eliyle bu kadar mahvedilip, yine de bu kadar güzel kalabilen başka bir yer yoktur sanırım. Bence bunun bir nedeni de İstanbul’un ikliminin eşsizliğidir. Şehrin havası bazen şehirden erken kalkar, bu yıllar boyu hoyratça itilip kakılmış kadına öyle bir makyaj yapar ki, sonsuza kadar onun yanında uyanmak istersiniz.

  Görüntü bugüne ait.

  1

  Cevapla
  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   2-3 seneye kadar bir de dev camimiz olacak bu görüntüde 🙂 Ama bu şehrin havası bazen de onun sonu olmuş Ozan. Kurulduğu günden beri defalarca büyük yangınlara kurban gitmiş. İnsan etmenini göz ardı edersek, sorumlusu tabii ki İstanbul’un sürekli esen poyrazı.

   Cevapla
 12. carcass (Eskişehir,794m)

  Bursa İnegöl istasyonu, White Fox’u hüsrana uğratmış olabilir 🙂 Ayrıca Güney Marmara’da 20 kg’ı geçen başka istasyonlar da var. Bu sistemin Batı Karadeniz’e yaradığı ise şüphesiz.

  Cevapla
  1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   Hep Uludağ yüzünden! Dağ yerel bir konverjans yalanı yaratmış ve İnegöl civarını bu yerel konverjans esir almış! Normalde dağ olmasa 20-25 mm yağış düşecek yerdi orası 😦

   Uludağ yüzünden yerel düzeyde hüsrana uğradım. Neyse bu bana kapak oldu 😦

   Cevapla
  2. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   Ama ama 1 dakika burada da bana hile yapılıyor! Şimdi jetonum düştü. O 50 küsür yerel konverjans yağışı 8 Ekim 2012 içinde değil 9 Ekim 2012 sabaha doğru düşmüş.
   Bu kabul edilemez çünkü ben 8 Ekim tarihi sınırları içinde kuvvetli yağış beklemiyordum! Bu benim nowcasting sınırım dışında bir olay, aklayın beni!

   Cevapla
   1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

    İnegöl’deki yağışın 40.2 kg’ı dün saat 12.10 – 17.50 arasında düşmüş. Elimde belge var, özelden yollayacağım sana. Aklanman mümkün değil ama iyi halden dolayı cezanı müebbete çevirebiliriz. Cezan: Hiçbir zaman üslubunu bozmadan ve şakaları her zaman kaldırırarak ömür boyu bloga katkıda bulunman 🙂

    Cevapla
    1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

     Ömer, Ömeeeer!
     Elinde sınırlı meteorolojik imkânları olan masum bir insan evladıyım ben, müsadenizle Fenerbahçe’nin Kadıköy’de Galatasaray’a yenildiği kadar da böyle küçük yerel hadiseler yüzünden de ben yenileyim.

     Cevapla
 13. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Başlangıç 7 Ekim 2012 Saat 21:00 – Bitiş 8 Ekim 2012 saat 21:00 olan toplam düşen yağış miktarları:
  pr
  Güney Marmara’da kuvvetli yağış olduğuna dair emareler pek yok gibi… Kuvvetli yağış beklentileri havada kalmış.

  Cevapla
  1. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

   Balkanlardan gelen sistemin de batıya bir faydası olmadı

   Cevapla
 14. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

  Çarşamba ve sonrasında Akdeniz’de baya etkili yağışlar olacak inşallah.Şuandaki yağışlarla hiç alakamız yok ama çarşamba Akdeniz’den sokulacak yeni kütle Akdeniz başta olmak üzere orta ve doğu kesimlere güzel yağış bırakacak gibi.
  Bazı modellerin toplam yağışları şöyle.
  HIRLAM
  hir
  NAE
  nae
  GFS
  nae

  Cevapla
 15. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

  Uzunca bir süredir yolunu gözlediğimiz yağış saat 18:00 itibariyle Balıkesir de etkisini gösterdi.Yağış hala hafif orta bir şekilde devam ediyor ancak ne kuvvetli karayel ne de üşüten bir soğuk var sadece yorgun bir şekilde yağan yağmur var.Ben hava olaylarıyla ilgilenmeye başlayalı bu kadar kısır bir sonbahar girişi görmedim.Belki mayıs sonundan beri birbirinin kopyası günler yaşıyoruz Güney Marmara olarak.İnşallah kış bunun tersini yaşatır

  Cevapla
    1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152 m)

     Ekim’in ilk 8 günü ortalamaları:
     Balmumcu:21.4 derece,yağış yok
     Beyazıt:21.4 derece,0.6 mm.
     Bayrampaşa:22.7 derece,0.6 mm.

     Son 11 yıllık AHL Ekim ortalaması:
     16.9 derece,yağış:71 mm.

     Ayrıca AHL Haziran ortalaması 22.6 derece 🙂

     İşimden dolayı günde 35-40 km. yol yapıyorum.
     Sıcaklardan neler çektiğimi bi ben bilirim bi de Allah. 🙂
     Yağışı mağışı geçtim yeter ki artık sıcaklık gündüz 20’nin altına düşsün ve duman kokulu o güzelim gri kasvetli günlere başlayalım artık. 🙂

     Cevapla
 16. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Bu hava kütlesi Balkanlardan gelirken ne bir nem kaynağı üzerinden geçiyor ne de Trakya’ya doğru düzgün yağmur oluşturacilecek bir nem adveksiyonu beslemesine sahip… Belki Marmara’nın güneyinde orta kuvvette yağar ama çoğunlukla hafif olur.

  MGM’nin Marmara’daki kuvvetli yağış uyarısı havada kalacaktır.

  Trakya ve İstanbul’da doğru düzgün şimşek yapması bile zor bunun, çünkü gelen soğuk cephe de sistem kadar kalitesiz görünüyor. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim hesabı aynı… (Bkz soğuk adveksiyonlu soğuk cephe https://havadelisi.com/2012/09/19/kisa-bir-kis-provasi/comment-page-1/#comment-31825 )

  Cevapla
  1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   Eğer şu Saros körfezi batısı civarında 5 saat içinde kütleler pörtlemesse ve orayı yağmur gösteren hangi model olursa olsun(HIRLAM, GFS ve WRF öyleler) o model senaryolarını nowcasting sırasında bugün içinde dikkate almamalıyız. Kısmen modeller ile yer ölçümleri arasında bir uyumsuzluk var. En başından yağabilir su miktarları Trakya’da daha erken düşüşe geçmiş.

   Cevapla
     1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

      Yanıldığımı düşünseydim bunu açıkca söylemekten çekinmezdim. Niye öfflüyorsunuz! Biri de Döndürmeyin Shevchenko’yu demiş.

      Siz ikna olmuyorsunuz ben de şöyle açıklayayım.
      Marmara denizinin üstünde de bugün bir trof vardı. Bu yüzden cephe yağışı ile o sarıların oluşum şekli birbirinden farklıydı. Bu yüzden ben Üsküdar’daki kütleye sui generis dedim.

      Bugün cephe olmasaydı da yukarıdaki trof yüzünden sıcak denizden dolayı o sarılar yine de pörtleyebilirdi. Ben sadece cephe bakımından şimşek aktivitesi olmaz dedim.

      Bakınız hiç Bulgaristan da şimşek çaktı mı ? Cephe tam ordan gelmedi mi ? O zaman bunu açıklayın hadi ? Buyurun! Havadelisi ve Santiago!

      Daha da ikna olmuyorsanız MGM’deki yakın dostlarınızdan Kırklareli-Edirne ya da Çorlu ya da Çatalca dolaylarının radar kesitlerini rica edip isteyin, iddiaya girerim o bulutların tepe yükseliği 3 kilometreyi geçmiyordur. Saf cephe yağışı onlardı.

      Santiago’nun verdiği haritada Edirne’nin güneyindeki ile Marmara Ereğlisi’nin güneyindeki kütle aynı dinamiğe kesinlikle dayanmıyor.

      Şuna bak bana eksi oy atmışlar!

      Cevapla
     2. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

      Ahahahaha
      Ben yaş tahtaya basmam, her dediğime link veririm!
      Satrep analizleri de benimle tam tamına aynı fikirde, akşam analizinde basmışlar “CF in CA [Cold Front in Cold Advection] ” damgasını !

      Burada da other relevant information bölümünde bu tip cephelerin klasik soğuk cepheler kadar şimşek üretmediğini açıkca yazıyor. Şu durumda ben cephenin nasıl birşey olduğunu doğru tespit etmiş oluyorum.

      Neden Üskürdar’daki kütleyi ya da Marmara Ereğlisi’ndeki kütleleri farklı gördüğümü cepheden bağımsız başka bir sinoptik duruma bağladım.

      Var mı aranızda hala Sokratik sorgulayıcı yöntemlerle benimle tartışmak isteyen!

      Cevapla
      1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

       Bunlar hep çok hukuk okumaktan oluyor. Sen bence gerçekten süper bir avukat olacaksın White Fox. Elimizde yeterli delil olmasa şimşeğin çakmadığını dahi kanıtlayabilirmişsin, bravo valla 😀 Bu hasletlerinden ilerde bol bol faydalanabiliriz umarım.

       Cevapla
      2. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

       Whitefox, şu haritaya bakarsak Trakya’da da, Yunanistan’da da, hatta Bulgaristan’ın güney ucunda bir yerlerde de şimşeklerin çaktığını görebiliyoruz;
       şm
       Bursa civarından Yunanistan’a kadar uzanan o muntazam şimşek hattı cephenin ta kendisi değil mi?

       Cevapla
       1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

        İşbu şimşek haritasında, şimşeklerin görüldüğü yerlerin hemen hepsinde 500 ya da 700 mb seviyelerin dinamik konveksiyon yapan yapan ULL alanları ya da troflar var. Misal Kıbrıs’tan senin Adana’da kuru orajlar yapan ( 😀 ) ordan da şimşekleri Ürdün’e Suriye’ye uzanan sinoptik mekanizma da hakiki bir troftu. Doğu Karadeniz’deki mavi renkli şimşeklerinde baş sorumlusu troftu. O saatlerde orada da trof vardı. Marmara’dakileri de trofa bağlıyorum. Bunun dışında Batı Trakya’da kara üstünde görülen mekanizma da yine üst seviyedeki soğumaya bağlı çünkü HIRLAM’a göre tam o saatlerde 850 mb rüzgarınının da Yunanistan’ın Trakya sahillerinde güneybatı bileşenleri vardı. Hatta Makedonya sahillerinde de kısmen güneybatılı rüzgar vardı. Bunlar kara kütlesine doğru sınırlı nem adveksiyonu yapınca ve öğle saatlerinde havanın da ısınması ve yukardaki soğuk yüzünden ile pörtledi.

        Son olarak Kırklareli’deki izole şimşeklere açıklık getireyim. Tersten düşünerek yorumlayalım 🙂
        Eğer Marmara’nın güneyindeki hattı cepheye bağlı olarak görülen şimşekler olarak kabul etsek bile yani onları cepheye bağlı fırtına hattı (squall line) olarak tanımlasak bile Kırklareli’deki izole oluşumları her durumda cepheye bağlayamayız. Bunun imkanı yok. Zira, bu sefer de onlar güneye doğru inen cephe gerisinde meydana gelmiş olur. Cephe gerisinden eğer yukarı seviyelerde dinamik mekanizmalar yoksa kümülonimbus oluşmasının imkânı yoktur.

        Cevapla
 17. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

  Uzun zamandır düzgün bir yağış alamayan batı bölgelerimiz,balkanlardan gelecek güçlü bir sistemi dört gözle bekliyordu ve sonunda sistem geliyor. Ancak sistem çok hızlı ve fazla etkili olamayacak gibi :(daha çok orta ve dogu bölgelerde etkili olacak.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s