Havadelisi.com Deplasmanlı Hava Tahmin Ligi 2023 Kış Sezonu


HAFTA 3 GOL ARALIKLARI:

Aşağıdaki linkten tahmin gönderme formuna ulaşabilirsiniz:

https://forms.gle/SQhapNnkKgToTLXF7

4. Hafta maçları için son tahmin yollama zamanı 4 Aralık Pazar akşamı saat 23.59’dur.
Pazartesi gününün ilk dakikasında (saat 00.00’da) form otomatik olarak kapanır.
Tahmin girmemiş olanlar 3-0 hükmen yenik sayılırlar. İki (2) defa tahmin girmeyenler, daha önce oynadıkları ve sonradan oynayacakları tüm maçlarda 5-0 hükmen yenilmiş sayılırlar, turnuvadan diskalifiye edilirler ve ileride Havadelisi.com’da yapılacak tüm turnuvalardan men edilirler.

Formu inceleyebilir, deneme tahminleri yollayabilir, tahminlerinizi sonradan değiştirebilirsiniz. Yaptığınız son değişiklik geçerli olacaktır. Formun içindeki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Yarışmaya sokacağınız son değişikliği / tahmini pazar akşamından önce yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Bol şans ve iyi eğlenceler dileriz.

——–

TOPLU SONUÇLAR ve FİKSTÜR: Hafta 1, Hafta 2, Hafta 3, Hafta 4, Hafta 5, Hafta 6, Hafta 7, Hafta 8, Hafta 9, Hafta 10

PUAN DURUMU:

Gol Aralıkları:
Hafta 1: Pazartesi- Salı , Perşembe , AHL Maçı
Hafta 2

GRUPLAR: (kura çekiminin videosu burada)

KURAL VE AYRINTILAR

 • 6’şar kişiden oluşacak 8 grupta herkes kendi seçtiği istasyonda 5 maç, deplasmanda 5 maç olmak üzere toplam 10 maç yapacak.
 • İstasyonunuzu en başta seçeceksiniz, iç saha maçlarınızdaki istasyon hep aynı olacak, değiştirmek yok.
 • Her bir grupta ilk 4 sırayı alacak tahminciler 2. tura (ilk 32) yükselecek.
 • İkinci ve üçünçü turda birbiriyle eşleşen tahminciler yine deplasmanlı olarak 2’şer hafta eleme usulü tahmin yapacaklar. Çeyrek, yarı final ve final maçları da deplasmanlı olarak, fakat -ligi hızlandırmak için- pazar+çarşamba yapılacak.
 • Söz konusu haftanın maçını iç sahada yapıyorsanız kendi istasyonunuz için, deplasmanda iseniz rakibinizin istasyonu için, her pazar akşamı saat 24’e kadar; pazartesi (1. gün), salı (2. gün) ve perşembe (4. gün) günlerinin her birinin ayrı ayrı minimum sıcaklık, maksimum sıcaklık, toplam yağış ve kar var/yok durumlarını tahmin edeceksiniz. Böylece her maçta (her hafta) 3 gün X 4 değişken = toplam 12 ayrı tahmin yapılmış olacak.
 • Bu 12 tahminin her birinde, ölçülen değere kim daha çok yaklaşırsa (ve ayrıca daha iyi tahmin yapanın tahmini rakibin tahminine çok yakın değilse ve ölçülenden de çok fazla sapmadıysa) golü o atmış olacak. Ayrıca yağış tahminlerinde, yağışı gerçekleşenden fazla tahmin edenlere, gerçekleşenden az tahmin edenlere nazaran küçük bir avantaj sağlanacak.

Tahminciler, tahminleri belli olduktan sonra, oluşturacağımız basit tablolara bakarak ölçülen değer hangi aralıkta çıkarsa rakiplerine gol attıklarını kendileri kontrol edecekler, golleri ve maç sonucunu bildirecekler.

(Gol şartlarının matematiğini merak edenler buraya bakabilirler.)

 • Galibiyet 3, beraberlik 1 puan. Puan durumuna atılan ve yenilen goller de işlenecek.
 • Herhangi bir maça çıkmayan (tahmin yapmayan) tahminci hükmen 3-0 yenik sayılacak.
 • Toplam iki maça çıkmayan tahminci tüm maçlarda 5-0 yenilmiş sayılacak, diskalifiye edilecek ve ileriki turnuvalardan da men edilecek.
 • Kar var/yok durumu, yalnızca resmi sinoptik raporu bulunan istasyonlar için değerlendirmeye alınacak. Yani eğer maç yapılan istasyon için resmi sinoptik rasat yoksa, o maçta atılabilecek toplam gol sayısı 12’den 9’a düşecek (kar var/yok durumu rakipler arasında genelde fark yaratacak bir değişken olmadığı için bu ölçüt zaten çok önemli de olmayabilir, rakipler tamamen aynı tahmini yaptıklarında gol atılmamış oluyor). Kar var/yok teyidinin nasıl yapılacağı şu yorumda ayrıntılı anlatılıyor.

* Tahmini yapılan istasyonun herhangi bir ölçümü MGM tarafından ilan edilmezse, bu veriye (aynı istasyonda ölçülmüş olması şartıyla) başka kaynaklardan ulaşılmaya çalışılacak. Yine de ulaşılamıyorsa, ilan edilmeyen verilerin galibiyet/mağlubiyet durumunu etkileyip etkilemediğine bakılacak. Eğer etkiliyorsa, maç tatil edilecek ve takip eden hafta ortasında tekrar oynanacak.

ÖNEMLİ UYARILAR:
*Tahminler her zaman, ev sahibi tahmincinin istasyonu için yapılır!
*Sıcaklık tahminleri tek bir ondalık basamak ile (mesela 5.4), yağış tahminleri tam sayı olarak (mesela 12) yazılmalıdır.
*Son tahmin girme zamanı her hafta pazar günü saat 23.59’dur. Tahmin formu saat 00.00’da kapanır.
* Eğer maç listesinde, ev sahibi tahmincinin istasyon adının yanında [Kar+] ibaresi varsa “kar var/yok” tahmini de mutlaka yapılmalıdır. Bu ibare yoksa, kar kategorisi dikkate alınmaz, bu kategoriden gol olmaz.

DİKKAT: Tahminini yapacağınız her bir gün için,
* En düşük sıcaklık, tahmini yapılan günden bir önceki gün saat 18 UTC ile tahmini yapılan gün saat 06 UTC arasında ölçülen en düşük sıcaklıktır. MGM’ce, tahmini yapılan gün TSİ 09:00 – 10:00 arası ilan edilir. ÖRNEK: 21 Haziran gününün en düşük sıcaklığını tahmin ediyorsanız… 20 Haziran akşamı TSİ 21:00 ile 21 Haziran sabahı TSİ 09:00 arasında ölçülen en düşük sıcaklığı tahmin edeceksiniz. Bu değer MGM tarafından 21 Haziran sabahı TSİ 09:00 – 10:00 arası açıklanır.
* En yüksek sıcaklık, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan gün saat 18 UTC arasında ölçülen en yüksek sıcaklıktır. MGM’ce, tahmini yapılan gün TSİ 21:00 – 22:00 arası ilan edilir. ÖRNEK: 21 Haziran gününün en yüksek sıcaklığını tahmin ediyorsanız… 21 Haziran TSİ 09:00 – 21:00 arasında ölçülen en yüksek sıcaklığı tahmin edeceksiniz. Bu değer MGM tarafından 21 Haziran akşamı TSİ 21:00 – 22:00 arası açıklanır.
* 24 saatlik toplam yağış, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan günden bir sonraki gün saat 06 UTC arasında ölçülen toplam yağıştır. MGM’ce, tahmini yapılan günden bir sonraki gün, TSİ 09:00 – 10:00 arası ilan edilir. ÖRNEK: 21 Haziran gününün yağışını tahmin ediyorsanız… 21 Haziran sabahı TSİ 09:00 ile 22 Haziran sabahı TSİ 09:00 arasında ölçülecek toplam yağışı tahmin edeceksiniz. Bu değer MGM tarafından 22 Haziran sabahı TSİ 09:00 – 10:00 arası açıklanır ve 22 Haziran yağış sekmesinde gözükür.
* Kar var/yok durumu, tahmini yapılan istasyonda tahmini yapılan gün, sabah saat 06 UTC’de (TSİ 09:00) kar örtüsü olup olmadığına göre belirlenir ve yalnızca yanında [Kar+] ibaresi bulunan istasyonlar için yapılır (ayrıntılı bilgi).

——————————-

Norveç/Bergen istasyonunun kontrolü:

Şu adrese gidip “Last 13 months…” diye başlayan satırı sola kaydırıyoruz ve “Search by date”e tıklıyoruz. İstediğimiz tarihi seçip (örnek tahmini 3 Kasım Perşembe için yapmış olalım) “Show statistics”e tıklıyoruz. Grafik seçili ise “Table”ı seçiyoruz. (Yr uygulamasını değil, tarayıcı üzerinden mobil siteyi kullanın). Karşımıza çıkan tabloda saatlik olarak (Bergen saati ile) gözüken değerler, belirtilen saatten 1 saat öncesinden başlayarak belirtilen saate kadar ölçülen minimum ve maksimum sıcaklıkları, ayrıca yağışı gösteriyor. Yani mesela saat 03 için gözüken maksimum sıcaklık değeri saat 02 ve 03 arasında ölçülen en yüksek sıcaklıktır.

 • En düşük sıcaklık: Bu parametre, önceki gün saat 18 UTC ile tahmini yapılan gün saat 06 UTC arasında ölçülen en düşük sıcaklıktır. Dolayısıyla biz Bergen saati ile (UTC+1) önceki gün 19’dan tahmini yaptığımız gün saat 07 arasına bakacağız. Tabloda bu değerleri bize önceki gün saat 20’den (çünkü bu satırda saat 19-20 arası değerler var) tahmini yapılan gün saat 07’ye kadar olan kısım verir. Dolayısıyla öncelikle, bir önceki günü (örneğimizde 2 Kasım) seçiyoruz. Sonra da tahminini yaptığımız güne, yani 3 Kasım’a bakıyoruz. Saat 20 ile 07 arasındaki değerler içindeki en düşük “Min. temp.” değeri bize istediğimiz veriyi sağlıyor.

Yukarıda mavi ile işaretlediğim sütunlardaki en düşük değer 9,0; dolayısıyla 3 Kasım Perşembe için en düşük sıcaklık parametremiz 9,0 derece oldu. Dikkat ederseniz bu değer 2 Kasım akşamı saat 19-20 arasında ölçülmüş.

 • En yüksek sıcaklık: Bu parametre, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan gün saat 18 UTC arasında ölçülen en yüksek sıcaklıktır. Dolayısıyla biz Bergen saati ile (UTC+1) tahmini yapılan gün 07 – 17 arasına bakacağız. Tabloda bu değerleri bize saat 08’den (çünkü bu satırda saat 07-08 arası değerler var) saat 19’a kadar olan kısım verir. Saat 08 ile 19 arasındaki değerler içindeki en yüksek “Max. temp.” değeri bize istediğimiz veriyi sağlıyor.

Yukarıda kırmızı ile işaretlediğim sütundaki en yüksek değer 11,7; dolayısıyla 3 Kasım Perşembe için en yüksek sıcaklık parametremiz 11,7 derece oldu. Saat 02 için gösterilen 11,8 dereceyi dikkate almıyoruz (Türkiye istasyonları ile uyumlu olması için).

 • 24 saatlik toplam yağış: Bu parametre, , tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan günden bir sonraki gün saat 06 UTC arasında ölçülen toplam yağıştır. Dolayısıyla biz Bergen saati ile (UTC+1) tahmini yapılan gün 07 ile bir sonraki gün 07 arasına bakacağız. Tabloda bu değerleri bize tahmini yapılan gün saat 08’den (çünkü bu satırda saat 07-08 arası değerler var) ertesi gün saat 07’ye kadar olan kısım verir. Saat 08 ile ertesi gün saat 07 arasındaki yağış değerlerinin toplamı bize istediğimiz veriyi sağlar.

Yukarıda yeşil ile işaretlediğim iki sütundaki tüm değerleri topladığımızda bulacağımız 10,4 mm, bize istediğimiz veriyi sağlıyor. Bu değeri aynı sayfada “Last 30 days”i seçip, oradan 4 Kasım’ı bulup teyit etmeniz mümkün. Dikkat: 4 Kasım’da gösterilen değer, 3 Kasım 08’den 4 Kasım 08’e kadar olan toplam yağış, yani bizim aradığımız değer.

Reklam

Havadelisi.com Deplasmanlı Hava Tahmin Ligi 2023 Kış Sezonu” üzerine 6 düşünce

 1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  3. haftada İstanbul ekibi Egegr18 zorlu çayeli teiaş deplasmanında El Nino’ya karşı ilk iki gün güzel iş çıkardı 1-1 lik eşitlikle perşembe günü bekleniyor.
  El nino zorlu rakibini kayıpsız geçebilmek için tüm imkanlarını kullanacak.

  Cevapla
 2. nehrk (Göktürk/İstanbul 54m)

  Havadelisi.com 2022-23 kış sezonu deplasmanlı hava tahmin liginin 2.haftası, birbirinden heyecanlı maçlara sahne oldu. 🙂

  2 tane Van temsilcisinin bulunduğu A Grubu’nda, ligin ilk haftasında son şampiyon Mert Baştürk’ü deplasmanda yenerek dikkatleri üzerine toplayan tomkins21, yine deplasmanda çıktığı maçta Havanın Elçisi’ni 4-2 mağlup ederek liderlik koltuğuna oturdu.
  Son şampiyon Mert Baştürk, kısır geçen maçta Van deplasmanında, spark karşısında tek golle 3 puanı almayı bildi.
  İlk haftayı farklı mağlubiyetle geride bırakan Thetis ise, Anıl Siğinç’i zorlu geçen mücadelede 3-2 mağlup ederek rahat bir nefes aldı.

  B Grubu’nda Havacı1759, Çerkezköy’de 4-1 kazandığı maçta konuk ekip Bombogenesis’e adeta dejavu yaşattı. Editörler düellosunda Havadelisi’ne Yozgat’ı dar eden Mehmet Göktuğ, 4-2’lik skorla ligdeki siftahını yaparken, Şeyhmus1903 Konya’daki Rmzn deplasmanından rahat bir galibiyetle döndü.

  Ligin dişli ekiplerinden Bodrum Mandalinası, C Grubu’nda rakibi Deniz’i Isparta deplasmanında 7-0’lık skorla geçerek haftaya damgasını vururken, anatolianblizzard çekişmeli geçen mücadelede groundhog’u deplasmanda 2-1 mağlup etti. Yine ligin güçlü ekiplerinden Serdivanlı ise, Bolu Batı Karadeniz Orman ‘’cehenneminde’’ 1 puana razı oldu.

  D Grubu’nda genç yeteneklerin mücadelesinde sinanforecastsystem, Kaangr-2’yi evinde 4-2 mağlup ederek alkışları topladı. Carcass, hujimako’yu Sarıyer deplasmanında farklı skorla geçerken, Emirhan6247 ile çihiro ise Bornova’daki gol düellosunda 4-4 berabere kaldı.

  E Grubu’nda Pan59, kıran kırana geçen mücadelede Falkan82’yi 3-2’lik skorla geçerek 6 puanla liderlik koltuğuna oturdu. İlk haftada İstanbul’da büyük üstat Santiago’yu yenerek büyük sükse yapan Mutedil, iç sahada esberat’a 3-2’lik skorla mağlup oldu. Lige evinde aldığı mağlubiyetle başlayarak sarsılan Santiago, rakibinin tahmin bildirmediği maçtan 5-0 hükmen galip ayrılarak nefes aldı.

  F Grubu’nda, büyük çekişmeye sahne olan editörler kapışmasında nehrk, tecrübeli rakibi Organik Adam’ı 3-2’lik skorla geçerek averajla liderlik koltuğuna otururken, musti0302 ise Antalya Kemer deplasmanından galibiyetle ayrılarak 6 puana ulaştı. Doğu Anadolu’nun yaman ekibi Missisipi, İstanbul Anadolu Yakası’ndan konuk ettiği umrantain’ı 5-2’lik skorla geçti.

  G Grubu’nda havadandogadan, Denizli deplasmanında iltersever’i farklı skorla geçerek 2’de 2 yaptı ve averajla liderlik koltuğuna geçti. İstanbul Anadolu Yakası derbisinde Akureyri, Ümraniye’de konuk olduğu ABSevere’i 4-2 mağlup ederek 3 puanla tanıştı. Tecrübeli editör ALKIM, Denizli deplasmanında ermisefika’yı farklı skorla mağlup ederek 2’de 2 yaptı.

  Kıyı Ege ekiplerinin cirit attığı H Grubu’nda ise Urla ekibi Erayuğur35 ve Kuşadası ekibi Şefik iç sahada sırasıyla El Nino ve izmirdehava’ya mağlup olarak son iki sırada kader ortağı oldu. İstanbul Bermuda derbisinde ise, ligin genç yeteneği Egegr18, dişli rakibi omer61’den zor da olsa 1 puanı kopardı. Bu sonuçlarla 6 puanla liderliğini sürdüren izmirdehava’yı, Egegr18 ve omer61 4’er puanla takip etti.

  Cevapla
 3. Kaangr2 (İzmir, 3m - İstanbul/Çatalca,145m)

  Ligimiz tekrardan hayırlı olsun.
  Deplasman takımı carcass fc şuana kadar İzmir’de iyi iş çıkardığını söyleyebilirim. Özellikle ev sahibi takımın defansta yaptığı hatalar yüzünden ( max sıcaklık fiyaskosu ) 2 tane golü kalesinde görmüş durumda.
  Kaangr-2 2-2 Carcass Fc
  Perşembe 3 gol şansı bulunuyor. Lodos ve yağış bu maçın kaderini belirleyecek.
  İyi şanslar herkese !

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s