Soğuk ve Kar Geri Dönüyor


Yeni başlık açılana kadar (ne zaman açılır bilinmez, işlerim yoğun) yorumlarınız için lütfen Atış Serbest bölümümüzü kullanınız (üst menüden ulaşılıyor). – Ozan

1 Mart güncellemesi: Sistemin kar şampiyonlarından biri olan Ankara’da iki gün boyunca karın nasıl biriktiğini aşağıdaki videodan izleyin. Onur’un harika bir çalışması, teşekkür ederiz kendisine.


—————————————

2012 kışı, Ocak ayının ortasından itibaren çok sertleşti. Özellikle son kırk gün içinde doğalgaza astronomik meblağlar ödendi, buzda kayılıp düşüldü ve sakatlanıldı. Yollar kapatan, çığa dönüşen, hatta doğuda bazı yerlerde evleri gömen kar insanlara illallah dedirtti. Tam bitti diyorduk ki… soğuk ve kar hava tahmin modellerinde bir kez daha arz-ı endam etti. Hafta başından itibaren batıdan başlayarak Türkiye’de yine ve yeniden kış koşulları hüküm sürecek, ve “eski kışlar kalmadı artık” olarak bilinen içi boş geyik birçok yöremizde umuyorum ki tarihe gömülecek.

Olacakları bu başlık altında tartışacağız, tahminlerde ayrıntıya gireceğiz, gerektiğinde güncelleyeceğiz. Şimdilik sizi, Santiago‘nun yaptığı analizle (aşağıda) baş başa bırakıyorum. Kendisine teşekkür ederim. Herkese iyi hafta sonları.

*********

ECMWF modelinin önümüzdeki günler için yer basıncı ve 500 hPa (yaklaşık 5500 metre yükseklik) sıcaklık animasyonu

Önümüzdeki hafta gelecek olan sistem sinoptik görünüm olarak çok sıradışı. Orta Avrupa’ya yerleşen yüksek basınç sayesinde birincisi Pazartesi günü Balkanlardan, ikincisi ise Çarşamba gecesi Kırımdan olmak üzere iki dalga halinde soğuk hava geliyor (ikinci dalga son model çıktılarına kadar şüpheliydi ama onun da gelme olasılığı çok arttı).

Kuzeyden inen soğuk 500 hPa’da (yaklaşık 5500 m) çok iyi, ancak 850 hPa (1500 metre) ve yer seviyesinde birikmiş soğuk bulunmaması sistemin gücünü azaltıyor, özellikle kıyılar için. Sibirya ya da Doğu Avrupa kökenli olmayan, yani yer seviyesinde güçlü soğuk barındırmayan sistemler -bildiğiniz gibi- bu özelliği daha fazla gösteriyor.

Sistem, yurt genelini göz önüne alırsak, bana göre bu senenin en etkili sistemi olacaktır. Özellikle Kütahya-Eskişehir-Bolu hattı sistemin girişinden itibaren siklonun kuzey batısında kalacağından sistemin yıldızı olmaya adaydır. Afyon-Ankara-Kastamonu hattı da çok şanslı. İç Batı Anadolu’da birçok şehir kar kalınlığı rekoruna yaklaşacak gibi görünüyor.

Kıyılar için sıcaklık sıkıntısı olsa da İstanbul’da da kar yağacağını, hatta örtü de oluşacağını düşünüyorum. İzmir’e de (tutmasa da) kar yağması yüksek ihtimal.

Siklonun konumu 17 Şubat 2012 sistemine benzese de bu sefer yağış çok daha fazla olacaktır çünkü siklon Kuzey Afrika’dan Doğu Karadeniz’e kadar uzanıyor ve doğusuna daha ılık hava alıyor.

ECMWF modelinin önümüzdeki Salı günü için ürettiği yer seviyesi basıncı (beyaz çizgiler) ve 850 mb (yer seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklik) sıcaklık haritası. Mavi ok soğuk havanın, kırmızı ok ise ılık havanın hareketini gösteriyor.

Kar ve soğuk sevenler için çok güzel bir sistem, keşke Ocak sonu Şubat başı gibi gelseydi. Bu başlığın altına 4 Mart Pazar gününe kadar (o gün dahil) olacaklarla ilgili görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Reklam

Soğuk ve Kar Geri Dönüyor” üzerine 1.207 düşünce

 1. Paradigm Shift

  Henüz, İstanbul için bahsedilen kuvvetli rüzgardan eser yok. Kartal’dan, Üsküdar’a kadar sahil tarafında ağaçların yaprakları bile sallanmıyor desem yeridir. Neden bu kadar durgun bir hava var?

 2. Cenk

  1

  GFS İstanbul için öğle saatlerinden itibaren kar sağanağı vermiş. Bakalım ne olacak.

 3. Bursalı Deli

  Bursa’da gece yarısında kuvvetli yağmurun cıvık kara dönmesiyle birden oluşan örtü, soğumanın artması ve yağışın sürmesi ile kalınlaşıyor. Darısı İstanbul’un başına.

 4. White Fox

  Beklediğim(iz) gibi soğuk cephe Ankara’ya erken girdi ve şu an (saat 08:00) Ankara Merkezde sıcaklık -0,5, Bilkent’te -2,7 derece

  Yani MGM’nin 3..5 sıcaklık tahmini tam bir çelişki görünümü içinde kalıyor.

  Bilkent’te yeni kar kalınlığı 1 cm civarında şimdilik güzel bir başlangıç… 🙂

  Bu arada bir not düşeyim:

  Anlık durum bildirmelerini şöyle yapalım; mesela ben bu mesajı attım, siz de Ankara ile ilgili durum bildirmek istiyorsanız ve benim yorumdan sonra çok bir süre geçmemişse benim yorumun altına yorum yazın. Mesajlar tek tek bağımsız düşmesin, toplu görünsün…

  İkinci genel bir not daha düşeyim:

  Özellikle sahil kesiminde yaşayanlar şimşek ve yıldırım görürse, bildirmelerini rica ediyorum 🙂

  1. Fortesla

   Oran da açıklık taraflarda fena kara bulutlar var whitefox, vallahi tırstım. Öğleye doğru şaşırabiliriz 😀

   1. Ankaragücü

    Sevgili Fortesla, şaşıracak bir şey yok. 🙂 Zaten modeller gece yarısına kadar aşağı yukarı 15 – 20 cm kar vaad ediyor. 🙂

    1. Fortesla

     Hocam şaşırmayı belki gökgürültülü kar görebiliriz manasında söylemiştim bulutlara bakarak, öklüzyon cephe ihtimali ve şimşek olasılığı %50 imiş whitefox a göre.

  2. Berat

   Ankara/Ulus ta hafif kar yağışı devam etmekte… Okulumuzun termometresi -1 dereceyi gösteriyor

   1. antu87

    Ankara Eryaman’ da kar yağışı hafif şekilde devam ediyor ve yerde çok ince bir örtü var.

  3. Spencer

   Ankara-Cevizlidere, rakım 1100 metre
   Sabah 7 civarlarında uyandım, kar kaldırımları ve yolları tutmuştu, dışarı çıktığımda graupel tanecikleri gördüm yerlerde. Aslında bugün okulları tatil etselerdi iyi olacaktı, akşam evlere dönüş zahmetli olacak.

  4. Emre

   Batıkent’te ince de olsa yeni bir kar örtüsü oluşmuş durumda. Demek oluyor ki tüm MGM dahil tüm tahminciler bir 12 saat kadar yanıldı.

  5. El NiNo

   Ben dün gece ne dedim erken girecek demedim mi 😀 Ben kadar olamadınız ayıp 😛

  6. Berat

   Ankara Ulus’ta hareketlenme var… Kar yağışı kuvvetini artırdı, görüş mesafesi düştü.

  7. tolgamemet

   Kızılcahamam’da gece 23 de başladı 12 cm civarı oldu ara verdi ama radara göre devamı var

  8. ERMAN

   Ankara Ümitköy’de şu saat itibariyle çok yoğunlaştı kar yağışı her yer bembeyaz öğleden sonra çok daha kuvvetli yağış görülecek Başkent’te akşam geçen seneki Mart manzaralarını görebiliriz yollarda..

 5. bahçeköy_sarıyer

  İstinye sıcaklık -0.3 ama yağış hala çok zayıf. Öğleden sonrayı bekliyoruz umutla.

 6. Semih

  Beklediğimden çok erken oldu 😀 Tuzla’da sıcaklık -0.1 derece, kar orta-kuvvetli halde devam etmekte. Çim ve toprak alanda alanda şu anda 2-3 cm var.

 7. sefik

  kuşadası’nda bu yıl 2. defa örtü yapan kar yağışı görülüyor.yaklaşık 70-80 metrede kar var 100 metrede 5 cm var.sabah yedi gibi kar yağarken dışarı panikle koştururken çok kötü düştüm,neredeyse kaşımı yarıyordu 😀 fotoğrafları atacağım ama şimdi okula giitmek zorundayım 😀

 8. Caner

  An itibariyle Ankara-Aydınlıkevler’de (Altındağ-Keçiören sınırı) kar yağışı başlamıştır.

 9. Murat Duman

  Anadolu yakası bölgesel kar sağanaklı, kadıköy 1.5c, Sabiha Gökçen 0c

 10. Blance

  Saat 04.40 itibariyle yagmur, Ankara Oran’da yogun ve lapa lapa kara dönustu. Isim geregi uyanigim ve camdan baktigimda harika bir surpriz oldu. Ayrica GFS’nin sali sabaha karsi kar beklentisinin gerceklesmesi de harika oldu. 🙂

 11. Berat

  Ankara nın kuzeyine soğuklar inmiş… Kızılcahamam 0 Kazan 1 Çubuk 1 Beypazarı 1.4 derece… Erken geliyor gibi…

 12. El NiNo

  İstanbul kadar lanet bir yer yok ya. Kocaeli 0 dereceye dayandı İdtanbul hala 2. Fatihteyim ne kadar örtü olur ?

  1. Cenk

   Sıcaklık havalimanında 1 derece. Leventte 0.5 Zincirlikuyu, Hacıosman’da 0 derece, Zekeriyaköy, Beykoz, Akom gibi merkezlerde -1 derece. Yani söylediğin pek doğru değil. Kocaeliden pek bir fark yok. Fatih güneyde olduğu için en şanslı yerde sayılmaz. Fakat çevresindeki merkezlere bakılırsa sıcaklık 1 derece civarında şu an. Kar örtüsü daha çok salıyı çarşambaya bağlayan geceden itibaren oluşacak gibi.

  2. tankut

   istanbul’da bu sene 15-20 gün kar gördüm, bahçedeki karlar 4-5 gün önce eridi, şu an da yeni örtü oluşmuş durumda, bence gayet güzel bir yer; özellikle çekmeköy taraflarını tavsiye ederim! 🙂

   şaka bir yana, ataşehir’de de orta-yoğun kuvvette yağıyor şu an ve 0 derece..ataşehir(içerenköy) – taşdelen yolu biraz maceralı olacak gibi bu akşam işten erken çıkılmazsa..

 13. White Fox

  Gün içinde Ankara’nın batısında ve Tuz Gölü civarında kümülonimbus oluştu. Diğer hücrelerin ise kümülüs kongestus olduğunu düşünüyorum.
  1
  Öğle tempinde çok az da olsa kararsızlık varmış. (Tıklayarak büyütebilirsiniz)
  2

   1. baki

    Aksaray’dayım, öğleden sonra bir kaç cılız şimşek duydum,Geçen sistem girmeden önce gökgürültülü dolu ve kar gerçekleşmişti.Yarın yine olur mu acaba? merakla bekliyorum.

  1. kamkuli

   White fox bu hala küçük bi risk var demek mi yarın için..? Bir de 18Z yağışı arttırmış Ankara’da sanki ..:)

   1. Ankaragücü

    Yok ya ne riski. Benim anladığım kadarıyla (ne kadar anladığım şüpheli tabi) neden kümülonimbus oluştuğunu açıklamış. 🙂
    Yarın ki kar için artık değil White Fox, feriştahı gelse sistemi gap tır ma yızzz.. 🙂 Cepte o, cepte..:-)

  2. White Fox

   Yarın Ankara cephe gecikirse yani yer sıcaklığı 4-5 derece olabilirse cephe geçişi sırasında kümülonimbus oluşması mümkün olabilir diyebilirdim, yani ilginç bir gün olabilirdi fakat o soğuk cephe erken gelebilir(öğleye kalmayabilir)….. bu nedenle bu kümülonimbus ihtimali Ankara’nın güney ve doğusunda kalan yerler için geçerli çünkü yer sıcaklığı artma şansı olacak yani Konya, Tuz Gölü, Aksaray, Kırşehir hattınından itibaren tek tük kümülonimbus(tek hücre) oluşabilir.

   Ben sadece yukarıda gözlemimi yazdım. 😀

   Tabi Ankara’nın üstünde sıcak cephe soğuk cephe tarafından yakalanırsa yani oklüzyon bizim üstümüzde vücut bulursa, öncesinde yukarı seviye konveksiyonuna bağlı (elevated convection) konvektif hücrelerde oluşabilir. (%50 ihtimal) Yani bu da bir yarın senaryosu…

   1. White Fox

    Erken giren bir cephenin kesine yakın sonucunu oluşan yeni şartlarına göre değerlendirmek, yani nowcasting patlatmak lazım.

   2. Ankaragücü

    Tabi Ankara’nın üstünde sıcak cephe soğuk cephe tarafından yakalanırsa yani oklüzyon bizim üstümüzde vücut bulursa, öncesinde yukarı seviye konveksiyonuna bağlı (elevated convection) konvektif hücrelerde oluşabilir. (%50 ihtimal) Yani bu da bir yarın senaryosu

    Google translate ile bütün dillerde çevirmeye çalıştım ama sonuç alamadım. 🙂 Anlayan varsa hayrına bize de açıklasın lütfen 🙂

    Ahahahaha 😀
    Yani şöyle demek istedim. Ankara’nın hemen doğusunda sıcak cephe var. Hatta bazı yer kartları yarın için Ankara üstüne sıcak cephe bile atmış durumda! Gelecek olan soğuk cephe, bu sıcak cepheyi hızlı hareket ettiği için Ankara üstünde yakalarsa artık üstümüzde bu iki cephenin bir bileşeni olan oklüzyon-TROWAL olabilir. Bu ikinci senaryoda bir ihtimal(%50) şimşek aktivasyonu görmemiz mümkündür. Bu arada TROWAL şeklinin açıklaması aşağıda:


    Yağış mekanizması da böyle…

    NOT: TROWAL şiddetli kar açısından çok sabıkalı meteorolojik bir olgudur, ama dediğim gibi bu bence ikinci senaryo… – White Fox

 14. Ankaragücü

  Gece, gece hiç güleceğim yoktu. Havaturka forumda yazan bir arkadaşımızın mesajını hem sitenin hem de mesaj sahibinin affına sığınarak paylaşmak isterim;
  “arkadaşlar elinizi vicdanınıza koyun ve lütfen yalan söylemeyin size bir soru sorcam ve bu soru tüm istanbul bursa kocaeli sakarya yalovalılara soruyorum elinizi vicdanınıza koyun ve şunu cvblayın gerçekten dediğim herhangi bir yerde şöyle çapı parmaklarım büyüklüğünde yğarken şöyle yay şeklini almış tüy gibi yoğun iri ve sessiz bakarken göz kamaştıran bir karı olan kıpkızıl bir manzara varmı lütfen bana söyleyin çünkü dışarda yağan zayıf cılız ıslak yetim öksüz toplasan çapı yarım santim etmeyecek üflesen eriyecek bişey yağıyor 2004 ten beri 2008 istisna olmak koşuluyla genetiği bozulmuş kara GBK ya teslim olduk gerçekten acı ama gerçekten çok acı”

 15. ALKIM

  Yarın 12 matinesine mi yetişir 14’e mi kalır bilemem ama Ankara’daki tüm sinemalarda oynayacak harika bir film var: “Soğuk hart diye nasıl girer?” Aynı saatlerde İstanbul’da ise radar animasyonları izlenecek.

  Hahaha! 😀 Haart teknolojisi… – Ozan

  1. Ankaragücü

   Bu işlerden eğer biraz anlıyorsam bu film öğlen 12 ye bile kalmaz vizyona girer. Ayrıca bu mesajı poşete koymak veya “+18” ibaresi koymak gerekiyor sanırım. 🙂

 16. bahattin bakırcan

  Balıkesir merkezde yağış kara dönmeye başladı. Poyraz çok etkili yağışın gece şiddetlenmesini bekliyorum örtü konusunda tahminin 20 cm ve civarı..

  1. bahattin bakırcan

   2 cm bile örtü olmadı ya..Ne lanetli yer olarak kaldık bu sistemde

 17. Barış Yazıyı Yazan

  18:11 ve 20:38′deki açıklamalarınızı okudum Ümit bey. Salı günü öğleden sonra önce karla karışık yağmur sonra kar yağışı başlayacak demişsiniz. Kar yağışı başladığında sıcaklık en fazla 0(sıfır) derece olacak demişsiniz. Yani yarın öğleden sonra ya da akşama doğru 0(sıfır) dereceyi görme ihtimalimiz var. Fakat sitenizde salı günü için 3/5 derece vermişsiniz. Ben şöyle anlıyorum. Salı günü en düşük 3 en yüksek 5 tahmin ediliyor. Ama aynı zamanda salı günü öğleden sonra ya da akşama doğru kar yağışı anında en fazla 0(sıfır) derece olacak diyorsunuz. Salı günü en yüksek tahmin saat aralığınızı da sabah 08:00 ile akşam 20:00 aralığı olarak vermişsiniz. Bu aralıkta en düşük sıcaklık belirtilmiyor o zaman yaptığınız açıklamaya göre? Yarın öğleden sonra bu zaman dilimine girmektedir. 0(sıfır) derece neden görünmüyor bu tahmin rakamlarında bunu merak ediyorum(bu zaman dilimindeki en düşük sıcaklık tahmini verilmiyor mu?). Açıklamalarınızda belli zaman dilimleri belirtmişsiniz ama biz vatandaş olarak bu zaman dilimlerindeki beklenen ısı tahmini olduğunu bilemeyiz ki. Madem öğleden sonra kar yağışı ile sıfır dereceye inecekse o zaman en düşük sıcaklık sıfır ya da daha altı olmalıdır bence 3 değil.

  Açıklamanız ve ilginiz saygıdeğer bir davranış bence. Selam ve saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim. Eleştiriye verdiğiniz olumlu tepki ise fazlasıyla sevindirici bir durum. Çok teşekkür ederim.

 18. Santiago

  GFS son bir kaç çalıştırmasında ısrarla İstanbul için Salı akşamdan Çarşamba sabahına kadar kuvvetli DEK öngörüyor.

  Umarım bu görüntü değişmez. Değişmezse bazı semtler 12 saatte 30cm. kar alabilir. Kıyılar bile 10cm-15cm. yapar.

  Bu sefer kaçarımız yok, Anadolu Yakası daha fazla yağış alacak 🙂

  Dip Not: 2010 Ekim tarihindeki şu ve şu yorumları inceleyin, tehlikenin farkına varın. Bakın Meteogroup haritalarındaki kırmızı noktalar içerisindeki 2mm yağış radara nasıl yansımış.

  Resim sitesi olarak imgur kullanıyoruz sanırım bazıları omploader’la sorun yaşadığı için öyle değil mi? – Ozan

  1. Berat

   Hocam sanırım Ankara’yı fark etmemişsiniz bakın ne güzel gözüküyor mavi tonlar içinde… 🙂

  2. Santiago

   Hocam bazıları yaşıyor, şu anda ben de yaşıyorum aynı sorunu 🙂

   Şirkette sıkıntı yoktu ama şu an evdeyim ve omploader resimleri görünmüyor maalesef 😦

   Tamam o zaman imgur kullanalım – Ozan

  3. okito

   Santiago güzel bir detay bulup çıkarmışsın, her iki yorumu daha dün okumuştum.
   Yüksek çözünürlükle yağışı gerçekten çok çok iyi yakalıyor SKIRON.
   Peki bu sefer GFS’in öngördüğü DEK’i neden görememiş olabilir? Ya da GFS yanılıyor olabilir mi?

 19. Onur

  Daha önce buzlanma tahmini yapmaya merak sardığımı söylemiştim. Ankara için “çok kuvvetli” buzlanma uyarısı yapmak istiyorum.
  Yağan kardan bağımsız olarak asfaltın öğleden sonra yani iş çıkışını katarak hızla buzla kaplanmasını bekliyorum.
  Sabah saatlerine ve bugünkü Ankara’ya aldanan birçok insan olacaktır.

  Toplu taşıma tercih edilsin diyeceğim, gerçi belediyemiz sağolsun toplu taşıma tercih etmeniz demek eve yürümek zorunda kalacaksınız demek.

  Öyle ya da böyle yarın ciddi sıkıntılar çekilecektir.

  1. Berat

   Evet Onur hocam… Bunun yanında buzlanmanın kuvvetli olması… kar kalınlığı konusunda önemli rol oynayacak…

  2. Cumulonimbus

   Şu an Eskişehir – Bolu hatta Kızılcahamam hattındaki soğumaya bakarsak kar yağışı beklenenden önce başlayabilir. Bence de buzlanma olursa, yarın hava kararmaya yakın etkili olmaya başlayacaktır. Sıcaklığın belli bir değere kadar yavaş yavaş düşüşü, yağışın hafif-orta kuvvette ama devamlı olması, nem oranının yüksek olması ve gün ışığının etkisini kaybetmesi koşulları kısmen de olsa bir araya geldiğinde buzlanma kaçınılmaz. Geriye sayacak birşey kalmamış zaten :D.

   1. Onur

    🙂 Beklentiyi aşağıda tutalım yine de.
    Ayrıca 24 saatten az kalmasına rağmen yağış miktarı kesinleşmedi bence. 7 Mart 2011’de yağışı epey azaltmıştı GFS.

    Bu arada 2 aydır kar yerden kalkmadı. Resmen 2 ay oldu.
    Hollanda’lılar bu kışın verilerini İklim Kaşifi’ne yükleseler keşke hemen. Analizi yapmak için sabırsızlanıyorum.
    Şimdiden “spoiler” vermek istemem ama muhtemelen Ankara son 20 yılın en sert kışını geride bırakıyor. (1992’yi geçtiğini sanmam. https://havadelisi.com/2011/11/07/ankarada-kis)

    Yarınki karı da istediğim düzeyde alırsak kafamdaki sıralamamı 2012-2000-2006 yapacağım.

 20. mehmet ulu

  Bursa’da kar yağışı şiddetli rüzgarla birlikte etkili oluyor. Yerde kar birikimi, bir önceki sistemden çok daha az olacak gibi sanki. Geçen sistemde sakin ve lapa lapa yağmıştı; anında beyazlamıştı ortalık…

 21. kar aşığı orçun

  Tam hava soğumaya başladı, bu sefer de yağış azaldı. Ne zor şeymiş bu İstanbul’a cephe yağışı. Ne varsa DEK’de var. Ocak sonu DEK ile hem de Bağdat Caddesine bir gece durmadan kar yağmıştı.
  Geçen sefer de bütün gün buz kesip yağış alamamıştık. Basınç da artmaya başladı. Sizce yb kaçırıyor mu ab yi?

  Selamlarımla…

 22. Santiago

  Ümit Bey’in izah etmiş olduğu MGM’nin minimum maksimum sıcaklığına kesinlikle katılmadığımı belirtiyorum. Dünyanın önde gelen hiç bir meteoroloji kurumunda bu şekilde bir tahmin anlayışının olduğunu da sanmıyorum.

  Resimde görüleceği üzere 28 Şubat Salı günü için Ankara’da en düşük sıcaklık 3C, en yüksek sıcaklık ise 5C tahmin edilmiş.

  Meteorolojiden fazla anlamayan bir vatandaş MGM’ye girip yarınki sıcaklıkları kontrol etti diyelim, baktı +3C/+5C. Oh dedi, arabamla çıkarım, akşamda evime rahatça dönerim. Ama iş çıkışında 17:00-18:00 gibi arabasına bindi ve bir baktı sıcaklık -3C! Yerler jilet gibi. Bu vatandaşa bunun hesabını kim verecek? Beyefendi bizim ölçümlerimiz 06Z ile 18Z saatleri arasındadır mı denecek?

  Maksimum – minimum sıcaklık tahmini 00:01-23:59 arası için yapılmalıdır. Onu yapamıyorlarsa en azından, en kötü ihtimalle sabah-akşam diye günü ikiye ayırıp bir tahmin yapabilirler. Bakınız Metoffice

  MGM kendisine göre bir zaman aralığı belirleyip o saatler arasında günün en yüksek ve en düşük sıcaklık tahminini yapamaz! Yaparsa da her Allahın günü böyle şikayetler almaya mahkumdur.

  Sözüm tabi ki Ümit Bey ya da Melik Bey ya da herhangi bir X şahısın kendisine değildir. Kurumun politikasınadır.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Katıldım. Çihiro’nun tahmin tablosunun altında küçük karakterlerle yazanları okuyun. MGM de böyle bir şey yapabilir pekala:

   https://havadelisi.com/2010/12/25/konya-icin-5-gunluk-hava-tahmini/

   Bence MGM’nin kuralları, işlevselliğe darbe vuracak kadar katı olduğundan böyle durumlar ortaya çıkıyor. İşin garibi bunu değiştirmek hiç de zor değil aslında. İşte Ümit bey açıkladı, yani aslında MGM yarın olacakları gayet iyi biliyor, mesele bu tahmini işlevsel biçimde aktarabilme meselesi.

   1. Ankaragücü

    Sanırım bu noktada sorun, ya da soruna neden olan unsurlardan birisi tahminlerin genelin anlayabileceği düzeyde sunulması. Hatta genel de demeyelim en alt düzeyde yansıtılması. Kurumun böyle bir misyonu olduğuna inanmıyorum. Evrensel standartların özellikle internet sayesinde bu derece yükseldiği gelinen noktada en üst düzeyde sunum yapılmalı, toplumun belki de çoğunluğunu oluşturan kesiminin bilinç düzeyi yukarı çekilmeye çalışılmalı. Ben de dahil hantal devlet yapısından sıkça şikayet ediyoruz. Ama “özel sektörün” durumuna bakarsak durum daha da içler acısı. En çok izlenen kanallar ekranı kaplayan puntolarla metrelerce kar yağacakmışcasına İstanbul için kıyamet haberleri yaparlar, görece daha kaliteli diyebileceğimiz CNNTürk ve NTV son derece yüzeysel, bilimsellikten uzak, yine İstanbul odaklı tahminler ile göz boyarlar.. En acısı bu tahminleri evrensel standartlarla yapabilecek ve duyurabilecek saysız bireye, bunları kavrayabilecek kat kat fazlası izleyici – vatandaşa sahibiz. Güzel ülkem hak etmiyor böylesine ucuz,basit, sığ yöntemleri.

  2. Barış

   Sevgili Santiago, blogda benim de yazdığım ama senin kadar iyi izah edemediğim konu (MGM’nin sıcaklık tahinleri) için duygularıma tercüman oldun. Çok çok teşekkür ederim. Okuyunca daha da rahatladım. Bu blogun uzmanları (Ozan-Santiago-White Fox) harikasınız siz. Tam tanımadığım ve emek veren diğer amatör/uzman arkadaşlara da selam ve saygılarımı sunuyorum.

 23. kar aşığı orçun

  İstanbul Anadolu yakasının kuzey tarafları Kavacık,Samandıra,Yakacık,Çamlıca ve özellikle Şile yolunda örtü oluşmaya başladı. Sahil tarafında ise daha yeni yeni kar düşüyor, rüzgar yer yer fırtına şeklinde sert esiyor. Umarım yarın güzel bir örtü oluşur yoksa haftasonu Kartepe şart olur 🙂

 24. Kar Delisi

  İstanbul – Adalar İlçesi / Kınalıada son durum: Hava sıcaklığı 3 derece. Rüzgar Poyrazdan fırtına şeklinde. Kar yağışı saat 22:25 itibariyle başladı. Kar beklediğimizden erken geldi. Hayırlısı bakalım…

 25. faseay

  Biri bana İstanbul radarında sorun var desin.Balıkesir ve Zonguldak radarlarına bakınca arada İstanbul’un da aynı yoğunlukta olması gerekmiyor mu? İstanbul bana cılız gibi geliyor.

 26. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Mersin’de sıcaklık 10 derece şu an, ağzımdan buhar çıkıyor, çok soğuk anlayacağınız 🙂

  İzmit Merkez’deki annemle konuştum. Kar yağıyormuş orta şiddette.

  İstanbul’da da durum aşağıdaki gibi. Hiç fena değil şu saat için.

  1

  Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Bolu ve Bursa kopacak. Bursa’nın yüksekleri daha fazla olmak üzere tabii.

  1. carcass

   Oh oh ohh maşallah… Ozan Hocam Eskişehir’de şimdiden ince örtü oluştu. Geçen sefer 15 cm civarı idi, bakalım bu sefer kaça çıkacak ibre? Fotoğraf da çekeceğim eğer yağış istediğim düzeyde gerçekleşirse.

 27. SpanK

  Fındıkzade’de çok hafif kar kky atıştırmaları var hava soğudu yağış kesildi 😦

 28. erdek

  Balıkesir’in Erdek ilçesinde yoğun kar yağışı başladı arabalar ve kaldırımlar beyaza büründü

  1. Burak S(Tuzla)

   Maalesef arada kky ye dönüyor. Tam kararlı bir şekilde devam etmiyor şu anlık 😦

 29. Batu71

  Yer Zekeriyaköy, rakım 180 m, sıcaklık 0,8 derece. Güzel bir kar yağışı başladı. Hatta arabaların üstü tuttu.

 30. vkaynar

  sabahtan beri yağmur olarak yağan yağış yerini KKYa bıraktı yer İSTANBUL-MALTEPE
  SAAT:19:30

 31. tankut

  çekmeköy-taşdelen 1 C (araç termometresi) ve kar yağışlı..yok, sahici kar, havada uçuyor ve beyaz, teyid ettim dışarıdayken! 🙂 şiddetli rüzgar var..

 32. okanDagistan

  30 dakika önce Ümraniye’de karla karışık yağmur vardı. 10 dakika önce Tepeüstü’nden Çekmeköy’e indiğim anda kara döndü. Sanırım bir kaç saat içinde örtü oluşmaya başlayacaktır. Burada yükseklik yaklaşık 180 metre ancak batıdan doğuya kadar kuzeyimiz tamamen orman örtüsü ve kuzeyden esen rüzgarlar soğumada oldukça etkili oluyor. Şehir ısısından istisnayız açıkçası.

  Buradan 5-6 km kuzeyimizde yer alan Çavuşbaşı’nda Görele Köyü var. Bilenler için Acarlar Mahallesi’nin hemen arkasında. Aracımla geçerken dikkat ediyorum Çavuşbaşı’ndan Görele’ye tırmanırken sıcaklık 2 derece düşüyor, sonra Beykoz’un sırtlarına vardığımda sıcaklık bu kez 3 derece kadar yükseliyor. Beykoz’un Boğaz kıyısında ise 1-2 derece daha yükseliyor. Zaten Görele’de nerden baksanız 5 cm kadar fark oluyor kar kalınlığında. Demem o ki İstanbul içerisinde 20 km’lik bir yolculukta yaklaşık 4-5 derecelik farklılıklar oluşabiliyor. Yükseltinin yanında koridorlar, şehir ısı ada etkisi vb. o kadar çok değişken var ki İstanbul için tahmin yapanların işi gerçekten çok zor…

 33. Ümit TURGUT

  İSTANBUL KAR YAĞIŞI DEĞERLENDİRMESİ:
  İstanbul’da halen yağmur ve sağanak şeklinde devam eden yağışın, kuvvetli poyraz (40-60 km/s) ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşüyle birlikte akşam saatlerinden sonra kar yağışına dönüşmesi, özellikle bu gece ve yarın (28.02.2012 Salı) sabah saatlerinde il genelinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, zaman zaman tipi şeklinde kar yağışı, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, yüksek kesimlerde ve viyadüklerde buzlanma vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  Not: Sıcaklık tahmin değerlerimizde +/- 2 derece avarage düşünülerek verilmektedir. Yarın Ankara’da 5 derece maksimum tahmin sıcaklık değeri, 3 ila 7 derece arası bir değer düşünülerek verilmektedir.

  1. ALKIM

   Ümit Bey, İstanbul değerlendirmeniz için teşekkür ederiz. MGM’nin web sitesinde de yayınlamışsınız zaten. Bununla birlikte notunuzu okuyunca büyük hayal kırıklığına uğradım. +/- 2 derecelik bir sapma gözetilerek maksimum/minimum sıcaklık değeri tahmininde bulunmak bana biraz fazla geldi. Kar örtüsü olması durumunda ve aşırı minimum değerlere inebilen merkezler için makul görülebilir ancak İstanbul, Ankara gibi merkezler için 0 ile 2 derece arasındaki fark yağış türünü direkt olarak etkileyebileceğinden daha titiz olunmalı diye düşünüyorum. Açıkçası ben İstanbul için maksimum 2 tahmin edildiğinde ertesi gün 0 derece ölçülüyorsa(AHL’yi baz alarak) bunu başarılı bulmam. Keşke maksimum/minimum sıcaklık değerlendirmesinin yapıldığı saat aralıklarıyla ilgili de bizi aydınlatmış olsaydınız. Bu konuda farklı değerlendirmeler söz konusu. Baz alınan saat aralıklarıyla ilgili örnek verilerek bilgilendirme yaparsanız seviniriz.

   1. ALKIM

    Pardon bu konuda gayet açıklayıcı bilgi vermişsiniz zaten. Ben az önce gördüm. Çok teşekkürler.

   2. Ümit TURGUT

    +/- 2 uygulaması tüm dünya meteoroloji ofislerince kabul edilen ve halen uygulanan, WMO’nun da standart olarak belirlediği bir avarage değeridir.

    Şunu rahatlıkla ve övünerek söyleyebilirim MGM’nin sıcaklık tahmin tutarlılığı (sıcaklık tahmini çok zor ve komplike bir süreçtir,yağış tahminine göre gerçekten çok çok daha zordur) %85-90’lardadır. Bunu gururla söylüyorum, inanın sıcaklık tahmini yapan gruplarda görevli tahmincilerimiz avrupa’da aynı görevi yapan arkadaşlarına oranla başarı oranları çok üst seviyelerdedir.

      1. Osman

       Yaklaşık 2 aydır bloğu takip ediyorum. Verilen bilgileri, bu bilgilerin verilişindeki düzeyli üslübu, imlâ kurallarına uyulması için gösterilen titizliği çok beğendim. Bunun için hem blog sahibini hem de katılımcıları kutluyorum, teşekkür ediyorum.
       Ümit bey sağolsun MGM’de çalışan yetkili bir arkadaş olarak bizleri bilgilendirmek için yazılar yazıyor, açıklamalar yapıyor. Bloğu okudukça Hava Delisi’nin karakteri hakkında az biraz fikir sahibi oldum ve bir soru sorduğu zaman, bunu, alay etmek amaçlı değil, bilgi edinmek, merakını gidermek veyâ karşısındakinin merâmını tam olarak anlayıp anlamadığından emin olmak için yaptığı anladım. Manyel arkadaş, “+/-2′ye göre mi %85 başarı Ümit Bey?” sorusu alay ifâde eden bir soru değil!..
       Bu bloğun katılımcıları yeni bilgiler öğrenmeye, düşüncelerini paylaşmaya devâm etsinler ama alaycı yaklaşımlardan uzak dursunlar lütfen.

       Üstteki kahkahalı yorumu ben başka bir yorumun cevabı sanarak onaylamıştım, kontrol panelinden hangi yorumun cevabı olduğu anlaşılmıyor bazen. Hoş geldiniz, ve teşekkür ederim. Anlayışım ve tavrım konusunda edindiğiniz izlenim doğrudur. – Ozan

     1. uturgut

      Evet, aynen öyle ve çok büyük başarı.. Sadece şunu düşünün 81 il merkezi ve 600 e yakın ilçe için min/max, her biri için 5 günlük sıcaklık tahmini.. Bütün bunları günde 2 defa güncelle, hem de 4’er saatlik zaman diliminde tamamla.. Hesabını ve işin ne kadar büyük olduğunu önce düşünün, sonra % 85’in ne kadar azınsanmayacak bir tutarlılık olduğuna öyle karar verin lütfen..

      Size bir şey söyleyeceğim, buradaki iş basamaklarını, bunların içeriğini ve sürecin nasıl işlediğini lütfen iyi analiz edip, sonrasında ürünün ne kadar iyi veya kötü olduğuna karar vermelisiniz… Sanırım anlatabildim…

      Bu konuda zamanım olunca ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum Ümit bey. Orada bu sizin söyledikleriniz üzerinden giderek görüşlerimi söyleyeceğim. Açıklamalarınız için teşekkür ederim – Ozan

 34. Semih

  Soğanlık ve Çamlık’ta kar yağışı başlamış. Bu arada Tuzla’da KKY var ama bunun %90 gibi büyük kısmı yağmur 😀 Sıcaklık 2.4 C.

 35. Paradigm Shift

  Vay arkadaş! Ankara’nın yarısı burada tahmin yapıyor, geri kalanı da kar haberi bekliyor. Ne kadar çok Ankara tahmini var burada 🙂 Üşüyoruz Santiago Reis 🙂 (Kartal’dan sevgiler)

 36. SpanK

  İstanbul Atatürk hava limanında sıcaklık 4 dereceye inmiş kuzey ilçeler 2-3 derecelerde güney ilçeler 4 derecelerde, bence kar gece yarısından önce yağmaya başlar.

 37. White Fox

  ANKARA HAKKINDA KISA NOT:
  Tahmin yapmayı bırakmıştım ama Ankaralıların endişesini görerek illa ki konuşmak zorunda kaldım. 😀

  Yarın Ankara günün en yüksek sıcaklığını sabah saatlerinde görür ve öğleden önce 3 civarlarında sıcaklık ölçülebilir. 5 derece falan olmaz, bu çok uçuk bir değer… katılmıyorum… (o 5 derece olsa olsa bu gece yarısından sonraki ilk saatlerde olabilir ama yarın gündüze ait bir değer olacağını düşünmüyorum)

  Soğuk cephe Ankara’ya öğle saatlerinde aniden havayı soğutacağı için(Santiagoların tabiri ile “hart” diye) öğleden sonraki yağışlar yağmur olur diye korkmayın, Ayrıca cephenin hızlı ilerlemesini sağlayan koşullarda var. Bir kaç saat daha erken de soğuma başlayabilir
  Akşam olmadan Ankara’da bir çok noktada sıcaklık sıfır civarlarına ve altına çekilir.

  Yarın akşam merkezde(ÇUKURDA :P) bile sıcaklık -1…-2 civarlarına çok rahat iner.

  Şu halde benim sıcaklık tahminin -3…+3

  Bilkent’te ise -4…+2

  Umarım yüreklere su serpmişimdir. 🙂

  1. bahçeköy_sarıyer

   Biz de yüreklere su istiyoruz İstanbullular olarak. 🙂 Bu gece yok mu kar? Gece yarısı 23:00 gibi başlamıştı geçen sefer Bahçeköy/Sarıyer’de. Beklenenden erkendi yani. Yine bekliyoruz bir sürpriz. 🙂

   İstanbul’da bir kaç saat içinde başlar kanımca… Su serptim mi ? 😀 – White Fox

  2. Barış

   İşte uzmanların uzmanı White Fox 🙂 Kesinlikle yüreklere su serptin. Allah razı olsun. Senin yaptığın tahminin başarı oranı %98 olacaktır. Yarın hep birlikte göreceğiz.

  3. ALKIM

   Maksimum sıcaklık için ise 27.02.2012 18:00 – 28.02.2012 18:00 (UTC) Arası(TSİ ile 20:00) beklenen en yüksek sıcaklık değeri 5 derece.(5 dereceye çıkabileceği tartışılabilir ancak salı sabahı saat 10′da 5 derece ölçülmesi yeterli)
   derken salı sabahını örnek olarak vermiştim. Geceyarısı ölçülecek 5 derece de DMİ’nin maksimum sıcaklık dilimine uygun. Tabii bu durumda bu akşam saat 23:00’da ölçülebilecek 5 derecenin salı gününün en yüksek sıcaklığı olma olasılığı da var ki bu da saat diliminin mantıklı bir seçim olmamasının sonucu.

  4. Fortesla

   De modellerde çok ahım şahım o 3 yaldızlı yağışlarda yok :D. Neyse ses etmeyelim bizi parçalarlar:D

   1. welbane

    3 yıldız olunca 1 metre falan mı bekliyoruz acaba 🙂 Yarın ve çarşamba için 30 mm civarı yağış görünüyor; bu elbette ki kesin 30 cm birikecek demek değildir. Yarın öğlen hala çok sınırda, yağmur, sulu kar, tutmayan kar hepsi olabilir, yağışın ne kadarının bu şekilde heba olacağı meçhul. Ancak Ankara’da yağacak kar hiçbir şekilde yabana atılacak, önemsenmeyecek türden değil. Sağda solda gördüğüm Ankara’da beklenenden çok daha az kar yağmasını isteyen bundan mutluluk duyacak olanlar da yarın akşam Ankara’dan sevgilerle adlı filmi kaçırmasınlar.

  5. Rahmet Başkan Kennedy

   Mehmet Can yarın akşam Maximum sıcaklıklara baktığında Ankara’nın en yüksek sıcaklığını 7 derece göreceksin 🙂 Periyot bu akşam 18 de başlıyor ve o saatlerde sıcaklık 7 dereceydi.
   Bu sıcaklık işini düzene sokmakta fayda var hakkaten. DMİ’nin 5 derece tahmini 18-18 GMT periyoduna göre (tüm dünyada maximum sıcaklık ölçüm periyodudur) düşük, Salı günü 00-00 L periyoduna göre tam kafadan tutuyor çünkü şu saatler itibariyle sıcaklık 5 derece. Ama gündüz sıcaklığı olarak düşünürsek sende sonuna kadar haklısın.
   Bence DMİ en yüksek ve en düşük sıcaklıkları verdiği tabloda, min ve maxın üzerine periyotları kesinlikle yazmalı. Bu tarz yılda bir kaç kez gelen sistemlerde de gerekirse tahmin tutarlılığını bir kenara bırakarak “gece ve gündüz ” olarak beklediği en düşük ve en yüksek sıcaklıkları vermeli.

  1. karadalas

   Sanırım ben yanılıyormuşum, afedersiniz trafikte biriken araç ışıkları galiba 😀

   Öyle görünüyor 🙂 – Santiago

 38. Emre

  MGM’yi anlamak zor. Ankara için 3 yıldızlı kar ikonu koymuşlar Salı gününe. Ama sıcaklıklar Ankara’da en düşük 3 en yüksek 5, Etimesgut’ta aynı şekilde 2 ve 3…

  Hiç karla karışık yağmur da yok, doğrudan ikonları basmışlar. Acaba akşam saatlerinde falan yağması beklenen yoğun kar yağışını en uç hava olayı olarak düşünüp raporu öyle mi yapıyorlar bilinmez. Tabi 3 ve 5 derece aralığında kar yağmasını da bekliyor olabilirler (daha önce White Fox’un anlattığı nem vs. durumları).

  Şahsi kanaatim, yarın geceye kadar Ankara çukuruna kar yağmayacak oluşu. Bütün gün kar yağarsa MGM’nin ikonlarla mesajını verdiği gibi, burada takdir edeceğim kendilerini. Bundan sonra da MGM’ci olup, hiç Freemeteo gibi yerlere bakmayacağım 🙂

  Bence tutmama olasılığı daha yüksek. Tüm tahmin siteleri Ankara için Salı günü minimum sıcaklığını sıfırın altında veriyor. Yani öğleden sonra, akşam ya da gece illaki sıcaklık sıfırın altına inecek diyorlar. MGM ise Salı gecesi 23:59’a kadar minimum sıcaklık 3C olur diyor. – Santiago

  1. Barış

   Artı 3 derecede yoğun kar yağışı olsa ne olur ki? Yere düşünce erir… Ki bu artı 3 derece en düşük sıcaklık!.. Dün 2 ve 8 derece vermişlerdi salı günü sıcaklıklarına da neyse ki bugün biraz azalttılar. Yarın gün içinde daha da düşürürler. MGM’yi eleştirince de “yıllardır orada görev yapmış tecrübeli insanlar kaçıyor” denilmekte. Eleştiriye herkes açık olmalı. Bu bloga yazan uzman ve amatör yorumcular MGM’nin tamamından daha iyi biliyor bence. Elin oğlu Yunanistan’dan biliyor Ankara’yı, bizimkiler Keçiren’den bilemiyorlar!

   1. Ümit TURGUT

    18.11’de yapmış olduğum açıklamayı eğer anlayabildiyseniz, sizin içinde sorun kalmamıştır diye düşünüyorum. Yarın kar yağışının beklendiği saatte sıcaklık sıfır derece dolayında olacak ve her geçen saat düşecek, gece -5 leri rahatça görebileceğiz.

    MGM her zaman eleştiriye açıktır, sizlere en iyi ve en kullanılır tahmini sunmak için uğraşıyoruz, eleştirilerinizi de büyük bir olgunlukla dikkate alıyoruz. Ancak, bu eleştiriler çalışma şeklimizi, sistemimizi, meteoroloji bilimini ve tahmin mekanizmasını bilmeyen bazı kişilerce artık alay noktasına varan boyutlara ulaşıyor, bu nedenle gerekli gördüğümüzde araya girip doğru anlamanız için katkıda bulunuyoruz.

    Sevgili arkadaşlar, elbette bazı eksiklerimiz var, daha iyi olması için yapılası gerekenler var, bunların hepsinin bilincindeyiz, kademe kademe ileriye götürmek için planlamalar yapıyoruz, önümüzdeki dönemlerde burada istek boyutunda sıraladığınız bazı noktaların bizler tarafından gerçekleştirildiğini göreceksiniz, bu bir süreç, büyük bir gayret ve emekle istenilen düzeyinde üstüne çıkmayı hedefliyoruz.

    Herkese iyi akşamlar,
    Ümit TURGUT
    Uyarı ve Tahminler Grup Sorumlusu

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Mesela kar kalınlıklarını ricalarımızla tekrar daha fazla merkez kullanarak duyurmaya başladınız, yeri gelmişken teşekkür edeyim bunun için.

  2. ALKIM

   MGM’nin mutlaka netleştirmesi gerektiği bir durum var ortada. Bunu daha önce de gündeme getirdim ve Melik Bey de farklı bir açıklama yaptı. Günün en düşük ve en yüksek sıcaklıkları değerlendirilirken MGM’nin de minimum sıcaklık tablolarında yer aldığı gibi minimum sıcaklık için(salı günü örneğinden yola çıkarak) “27.02.2012 06:00 – 28.02.2012 06:00 (UTC) Arası” nı(TSİ ile 08:00) baz almak gerekiyor. Bu durumda MGM’nin salı günü için vermiş olduğu(aslında pazartesiyi salıya bağlayan gece ve salı sabahı) beklenen en düşük sıcaklık değeri 3 derece.(Olasılık dahilinde) Maksimum sıcaklık için ise 27.02.2012 18:00 – 28.02.2012 18:00 (UTC) Arası(TSİ ile 20:00) beklenen en yüksek sıcaklık değeri 5 derece.(5 dereceye çıkabileceği tartışılabilir ancak salı sabahı saat 10’da 5 derece ölçülmesi yeterli) Tabloya bu şekilde bakmak daha doğru. Aksi takdirde MGM’nin ve bizim MGM tahminlerini kontrol edecek hiç bir mekanizma kalmayacak.

  3. Cumulonimbus

   O günün tahmininde, en yüksek sıcaklık ve öncesindeki en düşük sıcaklık veriliyor olabilir. Eğer böyleyse, bu gece (Salı ilk saatlerde) sıcaklık en düşük 3 derece, yarın gündüz ise 5 derece olacak anlamına geliyor. Bu durumda yarın 5 dereceye çıktıktan sonra soğuma olsa ve sıcaklık sıfırın altına düşse bile gösterime yansımayacaktır.

  4. Ümit TURGUT

   1.Minimum sıcaklık tahmini: 18 Z (20.00 TSİ) ile ertesi sabah 06 Z (08.00 TSİ) arasında ölçülen en düşük sıcaklık değeridir. 06 Z rasatında verilir. Bu gece bu değer merkez için 3 derece olarak tahmin edilmektedir. (Şu anki aktuel sıcaklık 6 derecedir)

   2. Maksimum sıcaklık tahmini: Sabah 06 Z (08.00 TSİ) ile Akşam 18 Z (20.00 TSİ) arasında günün en yüksek sıcaklık değeridir. 18 Z rasatında verilir. Yarın en yüksek sıcaklık 5 derece tahmin edilmektedir. Genellikle en yüksek sıcaklığı 15-16 saatleri arasında ulaşılır, özellikle yarın (salı) bu değere 11-12 TSİ gibi ulaşacağız. Arkasından soğuk cephe geçişi ve rüzgarın kuzey ve kuzeybatıya döndüğünden hızlı bir sıcaklık düşüşü olacak ve yarın akşam en düşük sıcaklık merkezde -5 dereceye düşecektir.

   3. Kar yağışı: Yarın öğleye doğru yağış yağmurla başlayacak, öğleden sonra karla karışık yağmura, yükseklerinde kar yağışına, akşam saatlerindenn itibaren kuvvetlenerek il genelinde akşam ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli kar yağışına neden olacaktır.

   4. İkon seçimi: Günü temsil eden tek ikon kullanılmaktadır ve seçiminde o günün en önemli hadisesinin ikonu tercih edilmektedir. Yarın içinde kuvvetli kar yağışı ön plandadır ve bu nedenle bu ikon seçilmiştir. Günlük tahminlerimizde tahmin periyodu 4 ‘e bölünerek daha detaylı yağış cinsi tahmini gösterilmektedir. Bu akşamki günlük raporda da bu ayrımı net olarak görebilirsiniz.

   Ümit TURGUT
   Uyarı ve Tahminler Grup Sorumlusu

   1. cemal

    Ümit Bey bizim gibi havaya meraklı kişiler genelde günün en yüksek sıcaklığını ve en düşük sıcaklık değerlerini meteorolojinin nasıl ve hangi saatler için verdiğini çok iyi bilir.Bazen bu konuda DMİ’yi haksız şekilde eleştirenler oluyor.Günün en yüksek sıcaklığını baz alıp bu meteoroloji kafaya yemiş bu sıcaklıkta şu şehre kar veriyor deyip kendince değerlendirmelerde bulunuyorlar.Açıklamalarınız için teşekkürler.Sizleri her zaman buraya bekleriz.

    1. Ümit TURGUT

     Sıcaklık konusu gerçekten karmaşık bir süreç hak veriyorum ancak bu süreci anlamak için çaba sarfetmeden min 3/maks 5 verilmiş nasıl kar yağışı olacak cümlesini bir eleştiri olarak bizlere yöneltilmesini doğru bulmuyorum. Şu an sıcaklık merkezde 5 derece, gece en düşük sıcaklık havanın kapalı geçmesi nedeniyle 2-3 dereceye kadar düşebilir, yarın sabah rüzgar dönene kadar 1-2 derecelik artış olabilir, azami sıcaklıkta öğleye doğru 4-5 dereceyi görebilir, ancak öğleden sonra hızla sıcaklık (soğuk cephe geçişi ve rüzgarın kuzeybatıya dönmesiyle) hissedilir derecede düşecektir ve öğleye doğru hafif yağmur olarak başlayacak yağış, öğleden sonra önce karla karışık yağmura sonrada yerini kar yağışına bırakacaktır. Merkezde kar yağışına geçtiği saatte sıcaklık en fazla sıfır derece olacaktır ve hızla düşmeye devam edecektir. Akşam saatlerinde yer yer etkisini artırıp, kuvvetli yağabilir. Gecede en düşük sıcaklık -5 lere kadar gelecektir.

     Bizler buraya yorumlarımızla katılmayacağız, sadece bu tür durumlarda çalışma sistemimizi, tahmin mekanizmamızı, uyarı değerlendirme şartlarımızı gerekli durumlarda açıklayarak, bilgi eksikliğinden kaynaklı MGM’yi hedef alan eleştirilere cevap vereceğiz. Cevap vermemizinde bir başka nedeni Analiz ve Tahmin Merkezimizdeki çok sayıda arkadaşımızın büyük bir emeği var, biz bu emeğe gölge düşürecek, görmemezlikten gelecek girişimlere meydan vermemek içindir, bunun da bilinmesinde yarar vardır.

     Saygıarımla;
     Ümit TURGUT
     Uyarı ve Tahminler Grup Sorumlusu

     1. Emre

      Ümit bey, teşekkür ederiz açıklamalarınız için. Yukardaki yorumu yapan kişi olarak, ben zaten herhangi bir meteorolojik eğitim almadım. Merakla takip ediyoruz, sizin kurumu da diğer yerleri de burayı da. Hemen herkes için zaman zaman eleştiriler getiriyoruz. Bunlara cevap vermenizi anlarım da her verdiğiniz cevapta “kurumu yıpratıyorlar” “emeğimizi görmezden geliyorlar” gibi serzenişler duyuyoruz. Bu zaten size özgü değil, Türkiye’de aşağı yukarı her kurumda gözlenen garip bir aidiyet ve savunma dürtüsünden kaynaklanıyor. Bırakın da rahatlıkla eleştirimizi kurumdaki değerli arkadaşları “yıpratmadan” yapabilelim. Kurumlar kolay kolay yıpranmaz. Ya da bir yıpranma varsa bunun önünü her fırsatta “yıpratıyorlar” serzenişiyle alamazsınız. Emek veriyorsunuz, elinize sağlık, hakkını da alıyorsunuzdur ama bizim de söz söyleme, yorum yapma, eleştirme vb. haklarımız var. Sizin yapacağınız en doğru şey yanlış anlamalara, bilgi eksikliğine ya da başka şeylere izahatta bulunmanız. Kamuoyu önünde konuşmaktan çekinmek kadar bir kurumu yıpratacak şey olamaz.

      İkincisi, MGM’yi anlamak zor dedik, saçmalamışlar gibi bir şey söylemedik. Normal yani böyle şeyler.

 39. snowmoon

  Ankara için modeller yine çok güzel rakamlar veriyor ancak ilk haliyle (yani Ankara için) gelse tarihi bir yağış olacaktı. Sistemin maksimum gücü Eskişehir – Bilecik olacak, yalnızca 200 km batı.

  İstanbul’un da yalnızca 300 km doğusu 🙂 – Santiago

  1. snowmoon

   Hayır en başta modellerde görünen biraz daha doğuda olacağıydı, ama son 2 gündür çok batıya çekildi maksimum yağış, birde böyle soğuk girişinin zamanlamasının önemli olduğu anlarda Ankara merkezin Ankara il genelinin doğusunda kaldığını da söyleyeyim.

 40. ALKIM

  Bazı arkadaşlar burada ve farklı ortamlarda Çamlıca’dan karla karışık yağmur haberleri veriyorlar. Şu an(saat 16:00) gözlemlediğim kadarıyla İstanbul genelinde sıcaklıklar 3 ila 5 derece arasında salınıyor. Yükseklerde 1 derece daha fark yaratabilir. Trakya’da da durum çok farklı değil ve hatta kuzeyimizdeki Batı Karadeniz kıyılarında da 5,6 dereceler ölçülebilmekte. Dolayısıyla İstanbul’da gece saatlerinden önce kar yağışı beklemek fazla iyimserlik olur. Ali Cem İlhan Bey’in cumartesi günü Atış Serbest’te paylaştığı linkten İstanbul’un çeşitli bölgelerini yüksek çözünürlüklü olarak izleyebiliyorsunuz. Bunların arasında Çamlıca da mevcut. Geçtiğimiz 17 Şubat sisteminden edindiğim tecrübe neticesinde poyrazla gelen sistemler sıcaklık düşüşü çok hızlı gerçekleşmiyor ve 850 hPa’deki -10 bandı kuzeyimizdeki Batı Karadeniz hattını tam olarak kaplamadan istenen soğuma da sağlanmıyor. Bu nedenle her ne kadar akşam saatlerinden itibaren yükseklerde yağışın kara dönme ihtimali olsa da yarın sabahtan önce örtü oluşturacağını sanmıyorum. Yarın öğlene kadar görülecek cephe yağışının ardından da ciddi anlamda DEK beklentim mevcut. White Fox da bu beklentiyle ilgili detaylı analizlerini bu adreste yapıyor olacak. Oradan takip edebiliriz.

  Özetle Ankara kadar şanslı olmasak da İstanbul’da da kar yağışı yerde izini bırakacak.

  1. Santiago

   Katılıyorum ancak yarınla ilgili ben o kadar iyimser değilim. Kar olsa bile örtü ancak yarın akşam ve gece saatlerinde oluşabilir (kıyılarda). Batı Karadeniz’den çok sağlam bantlar gelecek gibi görünüyor. Bari bu görüntü değişmese.

   1. Kar avcısı

    İnşallah güzel olur. Sizce sıcaklıklar kıyılarda en azından 0 dereceleri görebilir mi?

    Görür. Kıyılarda yarın akşamdan önce tutacak kar beklemek iyimserlik olur. – Santiago

   2. ALKIM

    Örtü için detaylarda farklılık olacak. Dudullu’da örtü ne kadar garantiyse Kadıköy rıhtımda da örtü ihtimali o kadar zayıf yarın sabahtan.

   3. Burak S(Tuzla)

    Şu DEK bantları bu sefer de Anadolu Yakası’nın doğusunu etkilemezse(Pendik-Tuzla) artık kafayı yiyeceğim gelen son iki sistem de adam gibi kar göremedik 😦

  1. ALKIM

   Böylesi bir kurumun çok büyük bir risk alarak detaylı bir harita hazırlamasını ummak şu an için biraz hayalcilik sanırım ama olsa fena olmaz tabii.

  2. Ankaragücü

   Bence “nasılsa Santiago bizden daha iyi yapar” diye savsaklıyorlar bu işi. 🙂

   Haritalık bir durum yok şimdilik 🙂 Ama salı gecesi çok iyi DEK olacak gibi, yarın bir şeyler karalarım 🙂 – Santiago

Yorumlar kapalı.