WRF Çıktıları


Bir süredir WRF isimli kısa vade / sınırlı alan hava tahmin modelinin çıktılarını görselleştirme işi ile uğraşıyorum. Önümüzdeki zamanlarda sistemi her gün çıktı üretir hale getirdiğimizde, siz sayın hava delilerinin ve deli olmayan meraklıların bakmaya doyamayacağı harita ve grafiklerle huzurlarınızda olmak istiyoruz. Bu amaçla, şimdiye kadar ürettiğim grafiklerden bazı örnekleri bu yazıda sizlerle paylaşıp görüşlerinizi alacağım. Her türlü övgü, eleştiri ve önerinizi yazınız, grafikleri hem işlevsellik, hem anlaşılabilirlik, hem de estetik bakımdan değerlendirelim. Modelin isabet yeteneği ile ilgili de konuşabiliriz, ama unutmayın ki alansal çözünürlük halen düşük (24 km) ve veri asimilasyonu da henüz başlamadı.

Aşağıdaki çıktılar (birden fazla var, “gerisine de bakayım”a basıp devam edin), 31 Ocak 2012 saat 12’den 2 Şubat 2012 saat 00’a kadar olan zaman dilimini kapsıyor. Animasyonlara tıklarsanız, animasyonları oluşturan grafiklerden bir örneği daha büyük olarak görüp inceleyebilirsiniz.

***********

***********

***********

***********

***********

***********

***********

***********

***********

Reklam

WRF Çıktıları” üzerine 23 düşünce

 1. sirocco

  Ozan Bey, skalalar, landscape haritalarda altta, portrait haritalarda, sağda olsa daha hoş olmaz mı?Portrait haritalarda skalalar için sayfanın sonuna inip, tekrar geri dönme yerine, sağ taraftan hemen bakabilmek daha pratik olur gibi geldi.

  Cevapla
 2. ALKIM

  Ozan Hocam benim içerikten ziyade isimle ilgili bir sorum ve önerim olacak. Birincisi WRF nereden geliyor? İkincisi bu çıktılar Skiron gibi sürekli ve hepimizin ulaşabileceği şekle geldikten sonra da bu isimle mi yayınlanacak? Madem Türk bilimadamlarının ürünü ismin içinde w olmasa… Ama ne olsa? (Ben de bulamadım ki!)

  Şu an için Türk bilim insanlarının ürünü değil, biz sadece çalıştırıp çıktıları grafik haline getiriyoruz, ama zaman içinde yapacağımız eklemelerle / modifikasyonlarla biraz da olsa bizim olacak, o zaman ismini mesela WRF-TR olarak değiştirebiliriz… Ya da buna benzer bir şey işte… Açıkçası zaten birçok modelin “çekirdeği” benzer, yani ne kadar modifikasyon yapınca modele yeni bir isim verme hakkı doğar bunu bilemiyorum… Bu arada WRF, Weather Research and Forecasting Model demek. – Ozan

  Cevapla
 3. Ali

  Ozan’cım grafikler harika gözüküyor! Tebrik ederim.
  Artık model – gözlem uyumunu sınama aşamasına mı geçeceksiniz?

  Cevapla
 4. trakya(korhan)

  Emeğine sağlık. Türkiye’nin sınırlarını da belli ederseniz çok iyi olur bence. Zira sınırlara yakın kentlerde oturanlar haritadan kendilerini pek seçemezler. Umarım sorunsuz şekilde projeniz tamamlanır ve önümüzdeki kış tam randımanla buradan takip ederiz. Büyük bir eksikliği gidermek için başlattığınız bu çalışmanın hayata geçmesi biz hava delilerini çok sevindirdi.

  Şöyle bir problem var, yüksek çözünürlüklü (ayrıntılı) kıyı şeridi veri tabanını kullanınca ülke sınırlarını göstermek mümkün olmuyor, daha az ayrıntılı kıyı şeridini kullanabilir ya da gösterilen şehirlerin sayısını arttırıp her haritada gösterebilirim… Bir yol düşüneceğiz ona. – Ozan

  Cevapla
  1. Ali

   Sevgili Ozan, Türkiye sınırlarının tek parçalı poligon verisi mevcut. Bunu doğrudan yüksek çözünürlüklü kıyı çizgisinden sonra çizdirebilirsin. Eğer bunları çakışsın istemiyorsan, bu poligonun, kıyı çizgisinde kalan kısmını filtrelemek mümkün. Hatta (eğer istesen) GMT bunu yapıyor (har har har).

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Ha ha ha 🙂 O poligon verisini alırım senden -çok teşekkürler- ama bütün bu haritaları tekrar GMT’te çizmek fena zaman alır.

    Cevapla
 5. Rahmetli Başkan Kennedy

  Hocam öncelikle skalalar ve renklendirme çok güzel olmuş, tebrikler… Yalnız rüzgar değerlerinin knot olarak verilmesi çok daha doğru olur. Ben şimdiye kadar herhangi bir modelde km/s kullanıldığını görmedim. Profosyonel olsun, bu işten biraz anlayan amatör meteorolog olsun “knot” görmeye (kullanmaya) alışkın olduğundan diğer birimler kafa karışıklığına yol açabilir.
  Bir de yer seviyesinde 0 derece’yi kesik çizgilerle göstermişsiniz ama çok belli olmuyor. Onu daha belirgin hale getirebilirseniz süper olur…

  Cevapla
 6. Cumulonimbus

  Pembe oklar ve okların rüzgar hızına göre boyutlarının değişmesi kullanıcı dostu olmuş. Belki tek sorun, koyu mavi zemin üzerinde yüksek kontrast nedeniyle biraz zor seçilmeleri.Mümkün olursa, zemin rengine uygun şekilde okların renk değiştirmesi gibi bir çözümle bu sorun aşılabilir. Bir de aşağıda “devrim” ‘in söylediği gibi sıcaklık renklerinin değişmemesi güzel olmuş, bu durum haritaları devamlı takip edecek kullanıcılar için kolaylık sağlayacaktır. Son olarak, kritik sıcaklık geçişi sayılabilecek eksi ve artı değerler arasındaki renk geçişi biraz daha keskin olabilir. Son söylediğim haritalar yazı içinde oldukları boyutta yayınlanacaksa geçerli, yoksa büyütünce sıfır izotermi net bir şekilde belli oluyor. Rüzgar oklarının yüksek kontrast nedeniyle zor seçiliyor olması da küçük haritalar için geçerli. Haritalar büyük halleriyle yayınlanacaksa zaten diyecek bir şey kalmıyor, harika olmuşlar

  Cevapla
 7. White Fox

  Tuz gölü çevresi yağış bakımından sorunlu gibi gözüküyor. Orada sürtünme yapacak ciddi büyüklükte dağ-tepe de yok.

  Konvektif yağışları biraz abartıyor gibi…emin olmak için biraz daha örnek incelemek gerek.

  Başka dikkatimi çeken unsur ise rüzgar ile ilgili… Kırşehir çevresinde yükseltiler kuzey-güney paralel uzanır ve orada bir rüzgar koridoru vardır. Bu, bakımdan Kırşehir Türkiye’nin en rüzgarlı şehirlerinden biridir ve çevre illere göre en rüzgarlı yer de burasıdır. Fakat, WRF bu haliyle Ankara gibi rüzgarsız bir yer ile o koridoru hemen hemen aynı göstermiş. Belki de çözünürlükten bilmiyorum.

  Genel olarak güzel görünüyor, elinize sağlık…

  Cevapla
  1. Seyyah

   Bende dip not olarak şunu düşeyim Kırşehir’i bilemem ancak Kayseri’de bence en az Kırşehir kadar rüzgarlı bir bölge olarak düşünüyorum.Bizzat kendim 13. katta saatlerce rüzgarla birlikte sallandığımı bilirim.Sokakta yürüyemeyecek kadar feci fırtınaları yaşadım.
   Mgm ‘nin en yüksek günlük rüzgar hızı ölçümlerine baktığımızda;
   Kırşehir:148.7km/sa
   Kayseri:149.4km/sa
   Niğde:129.2km/sa
   Aksaray:144.4km/sa
   Nevşehir:109.8km/sa olarak ölçülmüştür.
   Bu şehirleri neden yazdığıma gelince.Bu bölge Kapadokya dediğimiz alan oluyor ve rüzgar aşındırması ile oluşmuş doğal sanat eserleri burada.Bence civar illerin Kırşehir’den kalır yanı yok gibi geldi bana ve resmi veri olarak düşünürsek mgm nin kayıtlarında Kayseri en yüksek hızda Kırşehir’i geçmiş.

   Cevapla
 8. çihiro

  Tebrik ederim harika olmuş!

  Yağış miktarları ile yer seviyesi 0 derece sıcaklık sınırı, yer seviyesi rüzgarları gibi farklı çıktıları aynı resme yerleştirmeyi çok iyi düşünmüşsün.

  Rüzgar haritalarındaki pembe oklar yerine rüzgar hızlarını knot değerinden gösteren simgeleri kullanmak, rüzgarın hızı hakkında daha ayrıntılı bilgi verir diye düşünüyorum. “Knot yerine km/s kullanacağız” dersen knot simgesindeki her bir çizgiyi km/s cinsinden belirtebiliriz. Mesela simgedeki bir çizgi 10 knot demek. Bu da 18,52 km/s demek. Bunu yuvarlak olarak 20 ya da 15 km/s olarak kabul ederiz. Resmin bir köşesinde de bunu belirtiriz. İyi ya da kötü fikrim budur 🙂

  Cevapla
 9. okito

  Hocam daha başlangıç aşamasında bile işlevsel görünüyor.
  Veri asimilasyonundan sonra alacağı hali merakla bekliyorum,
  Görsel açıdan, şahsen tek gözüme çarpan son haritadaki yer seviyesi rüzgar haritası.
  Rüzgar yönünü ve şiddetini gösteren oklar (okların arkasındaki seviye çubuklarının terminolojideki adı neyse artık) çok belli belirsiz kalmış. Onlar, alttaki baskın renkten biraz daha ayrıldığı taktirde “dadından yinmez”
  Toplam yağış haritası ise tam kıvamını bulmuş ilişmen!..
  Ellerinize sağlık. Umarım veri asimilasyonuna başladıktan sonra bile hep güzel sürprizlerle karşılaşırsınız.

  Cevapla
 10. ersin

  850 hp görüntüsünde siyahla yazılmış sayıların fontu daha büyük olabilir bence, renk koyulaştıkça okumak zorlaşıyor gibi.

  Cevapla
 11. devrim

  rakamların grafik karşılığı olan renkler hiç değişmesin. mesela mor -30 ise hep öyle kalsın.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s