6-10 Ekim: Bol Yağmur ve Soğuk. Sel Olasılığı.


Türk yağışlı hava kütleleri tarihinin şu güne kadarki muhtemelen en kapsamlı, en ayrıntılı tahmin ve şimdigörüsü (nowcasting) tüm belge ve görselleriyle bu yazıda. Cümle hava delisine teşekkürlerimi sunuyorum.

3

—–

Şiddetli hava olaylarına gebe bir yağışlı sistem geliyor. İnce ayrıntıya girmek için henüz erken olabilir, ama her türlü gelişmeyi bu yazının altında tartışalım. Ben, şu anda en olası şiddetli olay olarak görünen Marmara’nın kuzeyindeki (Çatalca-İstanbul-Kocaeli) aşırı yağışı takip edeceğim. Siz de kendi bölgenizdeki olaylarla ilgili tahmin ve yorumlarda bulunabilirsiniz, fakat yazdıklarınızı lütfen 6-10 Ekim arasında olacaklarla sınırlı tutun. Yorumunuza nasıl resim ekleyeceğinizi şurada anlattım.

Rusya’nın batısına yerleşen yüksek basınç merkezi, mevsime göre gayet soğuk havayı bizim bulunduğumuz enlemlere pompalamayı sürdürüyor.

Yani durum önceki yazımda anlattığımın aynısı, fakat bu sefer soğuk hava sadece Karadeniz’den değil, Ege’den ve Akdeniz’den de nem koparıyor, Akdeniz’de ve Anadolu üzerinde alçak basınç alanlarının oluşmasına yol açıyor ve bu da Türkiye’nin birçok yerinde yağışlar meydana getiriyor. Şu tablo Ocak ayında olsaydı efsane karlar yağardı, ah ah…

Bir örnek olarak, Cuma sabahının yağış haritası aşağıda. Bir alçak basınç alanının oluşacağı Hatay civarına ve İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz boyunca uzunlamasına oluşan yağışlara dikkat. (Hatay ikliminin ilginç yanları şurada tartışıldı).

İskenderun’da deniz suyu sıcaklığı 28 derece. Karadeniz de halen 20 derecenin üzerinde. Yani en şiddetli hava olaylarına yol açacak etken, yine soğuk hava ve ılık deniz arasındaki etkileşim olacak. (Birçok kere bahsettiğim için artık bu mekanizmanın ayrıntılarına girmiyorum, taze okurlarım Sorular – Cevaplar bölümünü gözden geçirebilirler.)

İstanbul civarı için durum kritik. Ortada kesin bir şey olmamakla birlikte, GFS modelinde görülenler hiç de iç açıcı değil. Karadeniz’in aşağıda belirttiğim bölgesinde Cuma günü oluşacak rüzgar durumuna dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yani soğuk hava, Karadeniz’in üzerinde kuzeyli rüzgarlarla büyük bir mesafe kat ederek, denizden koparabildiği kadar nem koparacak. Sonuç olarak aşağıdaki 3 saatlik yağış haritası ortaya çıkıyor.

Bu haritadaki yağış miktarına, zamana ve öteki ayrıntılara takılmayın. Hem daha değişir, hem de ince ayrıntılar çok önemli değildir. Önemli olan GFS’nin bile, bu aşırı sea-effect hadisesini bütün açıklığıyla görmesidir.

Daha yüksek çözünürlüklü ve böyle durumlardaki yağış miktarı için daha çok fikir veren SKIRON modeli ise tam bir felaket senaryosu çiziyor (Alkım Bey’e, çıktıların ana kaynağına yönlendirdiği için çok teşekkür ederim).

Öteki SKIRON çıktılarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tabii tek bir modelin tek bir çıktısında 6 saatte 121 kg görünüyor diye illa ki böyle bir şey olacak dersek, DMİ’nin düştüğü şu hataya düşmüş oluruz, fakat bu sistemin yapısı birçok modelin birçok çıktısıyla destekleniyor. Şu anda SKIRON çıktıları Cuma ve Cumartesi’yi kapsamıyor, ilerleyen günlerde güncellenince yine bakalım…

Şu anki görüntüde fazla bir değişiklik olmazsa, İstanbul’da bazı istasyonlarda Cuma-Cumartesi günleri 48 saatte metrekareye 100-150 kg arası yağış sürpriz olmaz. İstanbul Boğazı’ndan başlayarak İğneada’ya kadar olan Karadeniz sahil şeridinde ise Perşembe-Cumartesi periyodunda 200 kg üzeri olasıdır. Oralarda AKOM ölçüm yapıyor. 2008 Eylül’ündeki benzer bir hadisede sözünü ettiğim sahil şeridindeki Çilingoz istasyonu 400 kg’ın üzerinde yağış kaydetmişti (yazısı burada).

—— 8-9 Ekim 2010 İstanbul radarı videoları ——


6-10 Ekim: Bol Yağmur ve Soğuk. Sel Olasılığı.” üzerine 184 düşünce

 1. Cemal

  Bu kış sezonunun ilk sisteminde biz gücümüzü böyle birleştirirsek karlı bir sistem geldiğinde buranın halini düşenemiyorum.

  Cevapla
 2. hayatbu

  Ozan’ın öğlen vakitlerinde radardan alarak işaretlediği bölgeye bakalım ve sea effect’in nasıl oluştuğunu karşılaştırarak görelim:

  1

  Bu da saat 15.45 itibariyle son durum. İşte bahsettiğimiz akşamki yağışın Karadeniz üzerinde yavaş yavaş nasıl oluşup kuvvetlendiğini iki fotoğraf arasındaki farka bakarak anlayabiliriz:

  2

  Kısaca akşama İstanbul’un batısından başlayarak (havanın biraz daha soğuyabileceğini hesaba katarsak) yağışın beklediğimiz “en şiddetli” kısmının artık radarlarda görünmeye başladığını varsayabiliriz…

  Cevapla
   1. hayatbu

    Dersler bölümünde sea effect için çok güzel bir döküman olur radar görüntülerinden kanısındayım. Bu arada Ozan geçen sene chatte konuşulanların lafta kalmayıp gerçekleştiğini görmek gerçekten çok güzel. Bence blog daha da gelişirken sen de ileride çok daha iyi yerlere geleceksin diye düşünüyorum. Bir de tahmin bölümü hayata geçirilse daha da güzel olacak ama dediğin gibi acele yok…

    Cevapla
   2. Santiago

    Son günlerde İstanbul radarı biraz fazla hassas gibi geldi bana, sarı noktalar önceleri afet gibi yağışta görünürdü, ve şimşekler durmazdı. Şu anda bir çok sarı nokta var ancak şimşek haritası tertemiz. Kalibre mi ettirdiler acaba?

    Cevapla
   3. excratarius

    yani bu radarın gösterdiği üzere yağışın şiddetli olanı asya yakasına mı yağacak ?

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Radarın gösterdiği öğleden sonra saatleri. Akşamı göreceğiz, çok ince bir tahmin, bilmek zor hangi yakayı daha çok vuracak. Ama ben de en şiddetli kısmın Anadolu yakasında olacağını sanıyorum.

     Cevapla
  1. arif

   Otomatik istasyonlardan faydalanmayı unutmayın hava delileri. Belki sayıca azlar ama hiç değilse yarınki DMi raporlarını beklemeden sistemin nereye ne kadar yağış bıraktığını görme şansına sahipsiniz. Mesela İstinye’ye şu ana kadar 55 mm yağış düşmüş. Akşam ve gece seansını da hesaba katarsak sabaha kadar muazzam bir rakama ulaşacağımız anlaşılıyor.

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Evet doğru çok teşekkürler. Bunları yazdığım saate kadar Akatlar 33, Gebze 26, İstinye 57 mm… Balmumcu’dan yanlış ölçüm geliyor.

    Cevapla
   2. welbane

    Yağışın yanında sitenin hiti de muazzam bi rakama ulaşır herhalde bugun, hiçbir dizi geçemez havadelisini 🙂

    Cevapla
 3. karcı hakan

  Oturduğum semt olan Pendik/Aydos’ta (320 metre rakım) saat 11.25 sularından beri devam eden ince taneli ama bir o kadarda hızlı yağan mükemmel bir yağmur var. Sıcaklık 7,2 derece (benzin istasyonun’dan aldığım ölçümler) 🙂 böyle havaları gerçekten çok özlemişim. sokaklarda sicim sicim yağan yağmur’un altında ağzımdan çıkan buharı izlemeyi bile özlemişim… paçalarıma kadar ıslanmayı bile göze alarak dışarıda geziyorum. Ozan,sen bu gece beklenen etkili yağışların hala etkili olacağını düşünüyor musun? Ben, gün boyu yağan yağmur’dan sonra gece yağabilecek olası kuvvetli yağmur’un, miktarının biraz azaldığını düşünüyorum. Ama senin de altta yaptığın radar resimli yorumunda da belirttiğin gibi Karadeniz açıklarındaki diğer kütlenin de üzerimize gelme ihtimali az buz değil. Bu blog açıldığı için biz hava delileri, gerçekten çok şanslıyız. Burada çok seviyeli bir ortam oluştu. Mükemmel konu başlıkları, altında mükemmel yorumlar, eminim ki bu sinerji ile bu kış mevsiminde güzel bir kar yağdıracağız 🙂 Ozan, bu seviyeli ortamı kurduğun için sana teşekkür ediyorum, hava delilerinin de bu sistemi dikkatle takip etmelerini öneriyorum.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Sağolasın Hakan tahmin ettiğimden de güzel oldu ortam dediğin gibi. Sayenizde. Evet bu akşam çok kuvvetli yağmur bekliyorum, bütün modellerde uyduda, radarda her yerde var…

   Cevapla
 4. trakya(korhan)

  Selamlar. İşim gereği sabah 7:00 de trakya (Lüleburgaz) dan İstanbul’a yola çıktım. Çerkezköy taraflarına geldiğimde karadeniz kıyılarına yığılmış ve sürekli kabarmakta olan dev bulut kütlesini gördüm. Koyu mavi tek renk kütlenin altında alçak beyaz bulutlar oluşmaya başlayınca tehlikeyi anladım ve tam Selimpaşa’ya vardığımda sağanak ve etkili rüzgar bir anda başladı. Saat 11:30 a kadar okmeydanındaydım ve hava tam anlamıyla koptu şimşek-fırtına-dolu-sağanak. Geri dönerken çok zorlandım göz gözü görmüyordu Çekmece’yi geçince yağış da bıçakla kesilmiş gibi bitiverdi.

  Cevapla
 5. Emre

  Dikkatimi çeken bir şey var.

  Sürekli, İstanbul’daki yağışları sea effect ile açıklama eğilimindesiniz. Şimdiki yağışları da öyle açıklıyorsunuz. Ankara da şu anda aynı sistemin etkisi altında ve Ankara’ya göre oldukça güzel yağışlar oldu son 2 gün.

  Bu çerçevede, sea effectle sea effect olmayan yağış tipleri arasındaki farkın ne olduğunu anlamak istiyorum tam olarak. Mesela İstanbul’da hangi koşullarda sea effect’siz yağış söz konusu olabilir? Eğer başka yerde basetmişseniz link de olabilir.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok güzel soru. Aslında bütün yağışlar sea-effect’tir, çünkü her yağış denizden buharlaşmayla başlar 🙂

   En önemli ayrım şu: Yoğun yağışın olduğu yerin çevresinde bariz bir cephe, sinoptik (yer kartında görünen büyüklükte) bir alçak basınç merkezi, dağlardan dolayı orografik etki ya da kara üzerinde aşırı ısınma kaynaklı konvektif bulut yoksa, yağış sea-effect’tir… Tabii ki sea-effect diğerleriyle birlikte de bulunabiliyor (aslında çoğu zaman böyle oluyor), buna da sea-enhanced (denizle etkisi artmış) yağış diyoruz. Sorular – Cevaplar bölümünün özellikle ilk sorusuna cevap olarak verilen linklerin hepsini incelemenizi öneririm. “Türkçe makale” dediğim link Cumhuriyet Bilim Teknik makalesine yönlendiriyor, o epey ayrıntılı.

   İstanbul’da sea-effect olmayan önemli ve herkesin hatırlayacağı yağışlar: 23 Ocak 2004 kar fırtınasının ilk bölümü, bu seneki 23 Ocak sisteminin ilk bölümü… liste uzayabilir. Bunlarda bariz bir alçak basınç, çevresine sardığı yoğun nemle İstanbul’a yakın geçiş yaptı.

   Ankara için de yukarıda saydığım kriterleri uygulayarak kendiniz bir değerlendirme yapabilirsiniz. Denizden uzak da olsa, Karadeniz nemi oraya da ulaşıyor.

   Atladığım bir yer varsa lütfen hatırlatın, yanlışım varsa düzeltin.

   Cevapla
   1. Emre

    Teşekkür ederim. Atladığınız bir yer yok. Ben biraz daha bakınayım bu işlere, malum meteoroloji öğrenimim yok.

    Cevapla
 6. faseay

  Çok ilginç çayırova kocaelide gök gürlemeye başladı kuzey taraf simsiyah eskiler kışın çakan şimşeğe kar göbeği derlermiş

  Cevapla
 7. excratarius

  Şu an Bahçeşehir’de sabahtan beri hiç şiddetini kesmeden yağan yağmur tamamen dindi

  Cevapla
 8. Fortesla

  Oy oy, İstanbul kopmuş gidiyor. Gerçi öğlen gfs’i yağışı biraz zayıflatmış ama yine de cok tatlı yağış alıyor radardan gördüğüm kadarı ile. Eskişehir’de havada kapkara bulutlar olmasına rağmen hava dengeye gelmiş gibi görünüyor. Yiyeceğimiz soğuğu yedik. Dibimizde deniz de yok nem pompalasın. Yalnız gfs e bakılırsa baya uzun periyodlu bir yağış dalgası ülkemizi saracak gibi. Ben yokken ne yapın edin o yüksek basıncı orada tutun:DD. Havadelisi gerekirse toteme başvurun. Ankaragücü kardeşim tadından yenmez yorumlarını bol bol bekliyorum Ankara-Eskişehir hattı için bu kış da. Görüşmek üzere.

  Cevapla
 9. ersin Yazıyı Yazan

  13.15 Üsküdar istasyonu:) Aşırı yağış var 15 dakikadır, klasik digitürk gitti yine 🙂

  Cevapla
 10. Santiago

  Bugünkü 06Z GFS modelleri dünkü Skiron tahminleriyle örtüşüyor. Skiron’un tahminlerinin güvenilir olduğu az çok kanıtlanmış oldu. Bundan sonra yakın süreli tahminlerde Skiron benim favorim 🙂

  Ozan hocam bir sorum olacak, modellerde Toplam ve Konvektif yağış diye bir ibare geçiyor. Neden bu ikisini ayırma ihtiyacı duyuyorlar? Cephe ile konvektif ayrımı falan mı bu?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Muhtemelen modelde konvektif yağışı hesaplayan modül ayrı olduğu için, onu da ayrı yayınlıyorlar. Ama dikkate almamanızı öneririm, yanıltır.

   Cevapla
   1. devrim

    izmirden bildiriyorum… kuru ayaz, parçalı bulutlu, bir deli için ne kadar sıkıcı bir hava…

    Cevapla
 11. grhc

  Bursa’da ara ara da olsa şu anda tekrar yağış başladı, az da olsa Uludağ da kar var.
  Ama bulutlardan göremiyoruz, oteller bölgesinde bulunan arkadaşımla konuştum çok sisli ve soğuk dedi.

  Cevapla
 12. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Akşamın yağmuru Karadeniz’de pişiyor…

  1

  Bu kadar serinliğe rağmen şimşekler de gayet iyi. Aşağıdaki harita son 2 saatteki şimşek aktivitesini gösteriyor.

  2

  Karadeniz’de oluşan sistemlerde kar yağarken bile gök gürlediği olur, konveksiyon soğuk dinlemez. (bir de bu var konuyla ilgili).

  Şu güzelliğe bak, heyt be 🙂 Griliğine kurban…

  3

  Sıcaklık 10 dereceye kadar düşmüş… Vay be.

  4

  Cevapla
 13. excratarius

  herkesin yorumları süper, ben tamamen acemi bir izleyiciyim sadece ilgimden dolayı yavaş yavaş nerde neler olabileceği şeklinde modellere bakıyorum ve kendi kendime yorumlar yapıyorum ama sahiden hepinizi takip etmek bir zevk, DMI kuvvetli yağışları öğleden sonra akşam ve gece için vermiş ama sabah erken saatlerden beri bayağı kuvvetli bir yağış var, sizden ve diğer sitelerden takip ettiğim kadarıyla da akşam ve gece sistem hareketlenecek, inşallah Cemal Hoca’nın temennisi tutar ve bu zamana kadar yoğun yağış alan yerlerde herhangi kötü bir neticeyle sonuçlanacak olaylar doğmaz. Ben tamamen amatör olarak yağışın akşam geç saatlerde ve gece Anadolu yakasına kayacağını düşünüyorum, herkese kolay gelsin.

  Cevapla
 14. a cemal saydam

  Olayı ne kadar güzel ve de güncel izliyorsunuz hayran kaldım. Bizler bu olayı böyle izlerken acaba DMİ ne yapıyor dersiniz, baksanıza acil uyarısını daha yeni yapıyorlar, yine de iyi Cuma namazından önceye yetiştirdiler. Bu kadar yağış alan yerler umarız gece beklenen aşırı yağışı almaz. Tipik bir sistem de 13-14 için belirginleşmeye başladı ama hava en azından bundan çok daha ılıman olacak.

  Cevapla
   1. tengizman

    Kucukcekmecede yagis 2 dk etkili 10 dk hafif yalniz hava cok soguk:) Kararsiz bir sekilde yagiyor. Birkac video yakaladim ama onceki yagislar kadar etkili degil. Onumuzdeki saatlerde gelecek yagisi bekliyoruz.

    Cevapla
 15. vkaynar

  saat:11:50 – istanbul’un güneyi özellikle anadolu yakası;maltepe,kartal,kadıköy sahil kısmında yağış ince ince yağmakta rüzgar hızı kuzeybatı zayıf esmekte ara ara gökgürültüsü duyuluyor yağışın etkin kısmını bu bölgede hala göremedik DMİ şu saat itibariyle acil uyarısını yaptı…

  Cevapla
 16. bursalı deli Yazıyı Yazan

  bursa’da şu saate dek hatırı sayılır bir yağış yok. hava kapalı, bulutlar uludağ’ı göstermeyecek şekilde alçalmış, uludağ’dan gelen haberlere göre çok güzel beyaz bir örtü varmış. akşam olmasını heyecanla bekliyoruz.

  Cevapla
 17. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Dün uyduda Antalya’nın doğusunda denizden doğru Toroslar üzerinde müthiş bir bulut kütlesi oluştu. Sonucu aşağıda. Ayrıca yağışın Akdeniz’den kaynaklanıp Toroslar üzerinde kuvvetlenmesine, bu yüzden neminin büyük kısmını bırakıp İç Anadolu’da zayıflamasına güzel bir örnek. Yanlışsam düzelt Çihiro 🙂

  antalya

  Cevapla
  1. çihiro

   Elbette doğrusunuz 🙂 O bulut kütlesi sıcaklık 10 derece olmasına rağmen şimşek ve gökgürültüsüne de neden oldu. Bu olaya şu yorumumda değinmiştim. Konya’nın “sea effect”i 🙂

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Evet ama önceki olayda deniz kıyısında ve Toroslar’daki İbradı istasyonunda (bu sefer 94 kg alan) yağış yok. Bu ilginç. Sebebini bilmiyorum.

    Cevapla
    1. çihiro

     Evet o olay daha farklı. Torosların kuzey yamaçlarında oluşmuş bir kümülonimbus olabilir. İlerleyen zamanlarda daha çok örnek topladıkça daha iyi anlayabiliriz.

     Cevapla
     1. toros7070

      Dün gece bulunduğumuz bölge toroslarda tam anlamıyla hava koptu sbaha kadar yağmur ve korkunç gökgürültüsü bayağı iyi yağış aldık.

      Cevapla
 18. Havadelisi Yazıyı Yazan

  İstanbul’da bu sabah oluşmasını beklediğimiz yağmur bandı özellikle şehrin kuzeyinde etkili oluyor ve trafikte olumsuzluklara yol açıyor… Karadeniz’de konvektif aktivitenin ayyuka çıktığını Kilyos’tan gelen dolu haberinden anlıyoruz… Maslak’ta zaman zaman karla karışık yağdığı söylendi, ama tabii bu doğru değil, dolu yağışı oraya da gitmiş olmalı… Hava delilerinden rapor bekliyorum….

  cuma sabah

  Yağış bugün zaman zaman zayıflayacak olsa da, en etkili vuruşunu yapmak üzere akşamı bekliyor, malumunuz.

  Cevapla
  1. Santiago

   Rüzgarla beraber iri taneli yağıyor, tam bir Karadeniz etkisiyle yağış. Süreklilik yok, bir dk. duruyor sonra tekrar yoğun sağanak başlıyor, radarda koyu yeşil olan bölgeler saatte 10mm-15mm rahat alır. Radara göre Çatalca şov yapıyo sabahtan beri 🙂

   Cevapla
  2. Cemal

   Büyükçekmece, Hadımköy, Beylikdüzü civarlarında sabahtan beri etkili bir sağanak yağış var. Ayrıca gökgürültüleri de şu saat itibariyle bu yağışa eşlik etmeye başladı. Sıcaklık bu bölgede şu an 9 derece.

   Cevapla
   1. ersin

    Saat 11.25 itibariyle, Üsküdar’da kuvvetli gökgürültülü sağanak var, hatta bunu yazarken sağlam bir şimşek çaktı 🙂 2 saatten uzun süredir aralıksız devam ediyor.

    Cevapla
  3. hayatbu

   Şuan Beşiktaş taraflarında sabahtan beri etkili devam eden yağmura şimşekler ve yıldırımlar eşlik etmekte… Bazen yağmur şiddetini oldukça arttırarak devam ediyor. İstanbul’un kuzey kesimlerinde elbette çok daha şiddetli olması normal. Ama klasik bir sea effect gözlemliyoruz. Bu yüzden sabahtan beri Çatalca ve diğer batı ilçelerinde etkili olan yağışın akşam saatlerinde boğaz kesiminde sabaha karşı ise Anadolu yakasında şiddetini arttırarak devam etmesini bekliyorum. Sanırım tahminlerimizde “kötü senaryo” kısmen gerçekleşebilir; çünkü bu yağış 50 mm ile sınırlı kalmaz gibime geliyor; gökyüzü bütün şiddetiyle yeryüzüne iniyor… Burada sokaklar göle döndü bile…

   Cevapla
  4. hayatbu

   Bir yorumumu düzelteyim…Sanki 6 saat batı bandı, 6 saat orta bant oluşacak gibi algılanmasın. Sea effect’in tipik etkisi aralıklarla 2-3 saat İstanbul’un batısını vurur, sonra 2-3 saat boğazı; sonra 2-3 saat anadolu yakası derken bakmışsınız çatalca üzerine yeni bir bant daha geliyor… İşte şu anda radarda görünenlere göre 2-3 saatlik şiddetli bant boğazın üzerinde; ama 3 saat içinde çatalca’ya yeni bir bant geliyor gibi görünüyor…Cumartesi sabaha kadar tehlike İstanbul için sonrasında da Batı Karadeniz için var gibi görünüyor…

   Cevapla
  5. okanDagistan

   Levent kulelerdeyim aşağı yukarı tüm İstanbul’u görebiliyorum, bulutlar Maslak tarafında çok yoğun, güneye doğru hava daha aydınlık, şehrin batısında da oldukça yoğun bulutlar hakim. Şimşekler, gece çökmüş şehri aydınlatıyor. Yağmur taneleri iri, rüzgar hızı kararsız.

   Maslakta karla karışık yağdığına dair haberleri ilk elden ben de aldım.

   Cevapla
  6. vkaynar Yazıyı Yazan

   saat 11:20 itibariyle ist.anadolu yakasında gökgürültüsü duyulmaya başlandı hava şehrin doğu yakasında parçalı ama avrupa tarafıı daha kapalı yağışın şiddetlenmesini bekliyorum

   Cevapla
 19. hayatbu

  İşte en son durum şu:

  1

  Yani bugün bu kadar yağmur bu şekilde yağdı. İzobarların sıklığı yetersiz ve rüzgar pozisyonu fazlasıyla doğudan geliyor.

  Bu da cuma günü akşamın durumu:

  2

  İşte asıl mesele burada başlıyor. Şu izobarların sıklığına ve Alçak Basıncın konumuna bakın…

  Bu da en son olarak cumartesi sabaha karşı olması beklenen durum:

  3

  Yani tehlike devam ediyor… bence şu durumda sea effectin etki kısmı cuma akşam – cumartesi sabah…

  Cevapla
 20. Fortesla

  Evet Eskişehir’de geceler buz kesmeye başladı, bügün bütün gün drizzle diye tabir edilen çisenti yağışı oldu burada. Açıkçası bu havaları erken yaşamaya başlamamız iyiye de yorulabilir, kötüye de. İzlanda buranın ağası benim diye tam kar yağma mevsiminde ortaya çıkmaz inşallah. Hem mevsime göre dengesiz hadiseler olunca belirttiğiniz gibi hava keyif olmaktan çıkıp düşman haline dönüşüyor. Umarım İstanbul’un başına kötü bir şey gelmez. Sağlıcakla kalın.

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   Merhaba.. Aslında buraların ağası gerçekten İzlanda ve keşke sık sık ortaya çıksa. Yeterince hızlı vuran ve Anadolu üzerinde sıkışan bir İzlanda hele, hele orta Akdeniz’den beslenirse tadından yenmez Eskişehir – Ankara hattında..

   Cevapla
  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Ankaragücü… Fortesla’nın bahsettiği, İzlanda kökenli bir alçağın Avrupa’ya dalarak bugün bize soğuk indiren yüksek basıncı dağıtması… İzlanda’yı Anadolu’yu nasıl getirdiniz? Yazdıklarınızı anlayamadım. Neyse, dilerseniz bu tartışmaya Atış Serbest’te devam ederiz. Bu konu başlığı buna uygun değil.

   Cevapla
 21. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Havadelisi nowcasting servisinden bildirilmiştir.

  Şu an İstanbul’da kuvvetli poyraz var ve parçalı sea-effect yağış bantları yer yer şiddetli sağanaklara yol açıyor.

  radar

  Hava sıcaklığı sağanak sırasında 13 dereceye kadar düşüyor.

  grafik

  Çok nefis sonbahar görüntüleri var. İnsan işte böyle zamanlarda İstanbul’da olamadığına üzülüyor 😦

  balmumcu

  Rüzgar bu gece Karadeniz üzerinde tam kuzeye dönecek.

  ruzgar

  Bunun, İstanbul üzerinde yarın (Cuma) sabah saatlerinde kuzey-güney doğrultulu kuvvetli bir yağış bandı oluşturmasını beklemeliyiz. Bant Güney Marmara’ya kadar uzanabilir. GFS bunu görüyor.

  yağış

  Yağışın gayet şiddetli olabileceğini ise SKIRON çıktısından anlıyoruz.

  skiron

  Cuma akşamı ve gecesi yağacak yağmur için şimdilik bir şey demiyorum. Yarın sabaha dikkat.

  Cevapla
 22. vkaynar

  beklenen sistemin bırakacağı yağış istanbulda sel riskini artırır mı? aklıma geçen sene eylül ayındaki istemediğimiz manzara gelmişti bu defa böyle bir tehlike var mı yoksa mevsimin gerektirdiği koşullarda oluşacak bir sistem mi bunu çok merak ediyorum…

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Yağışın çok şiddetli kısmı çabuk geçecek gibi görünüyor ama bugün oluşan yağmur bantları bile çok kuvvetli. Bence her şey olabilir.

   Cevapla
   1. ersin

    Aynen öyle, şimdiden İstanbul’un çeşitli yerlerinde şiddetli sağanak geçişleri var, Üsküdar’dan bildiriyorum:)

    Cevapla
   2. Santiago

    Dün söylediğin gibi kuvvetli yağışın ihtiyacı olan yakıt gerek Karadeniz gerek Marmara’da mevcut, dün ve bugünkü radar görüntülerinden belli oldu bu. Ayrıca dünden beri tüm model çıktılarının değişmeyen ortak noktası cumayı cumartesiye bağlayan gece kuvvetli bir yağışın İstanbul üzerinden geçeceği. Tüm barajlarımıza faydası olacak bu yağışın, kötü senaryo bence uzak ihtimal. Bakalım neler olacak.

    Cevapla
   3. tengizman

    Kucukcekmece’den bildiriyorum. Gun icinde yerleri bile islatmayacak kadar yagmur atistirdi o kadar. Su an hava ruzgarli ve soguk, yagis yok.

    Cevapla
 23. hayatbu

  Şu an itibariyle radarlardan görebildiğim kadarıyla İstanbul sea effect yağışı almaya başladı. Yağış Kuzeydoğu-Güneybatı yönünde Poyrazla birlikte etkili. Asıl beklenen yağışsa sanırım cuma gecesi görünüyor modellerde. Ama şu an radardan Karadenizden İstanbul’a yağmur geldiği görülüyor…

  Cevapla
 24. northwest

  Rüzgar karayele döndüğü an Avrupa yakasında yağış şiddetini değil ama sürekliliğini azaltır bence… Kuzeybatıdan esecek sert rüzgar kuvvetli yağışı Marmara’nın doğusuna süpürecektir hızla. Gebze – İzmit’te yer gök birleşirken, Büyükçekmece temiz güneş alabilir Cumartesi.

  Cevapla
 25. hayatbu

  Son güncellemelere göre İstanbul Anadolu yakası ve Batı Karadeniz açık hedef gibi görünüyor…Sizce Boğaz kesimine bir kayma olur mu? Bu arada batı karadenizin yüksekleri için karla karışık ve kar tahmini yaptı DMİ…Şiddetli yağışla kartalkaya’da iyi kar oluşur mu? Ya da yükseklerde beyaz örtü görür müyüz batı karadenizin?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Her yöne kayma olabilir, hedef değiştirebilecek, çok şiddetli olduğu için çok yalpalayan bir sistem diyeyim.
   Kar örtüsü olacaktır, özellikle Uludağ’da ve muhtemelen Kartepe’de.

   Cevapla
 26. devrim

  bütün modellerde izmir ve kıyı egenin bu sistemden nasibini almayacağını gördükçe ben de bazı sorular beynimi kurcalamaya başladı. neden yunanistan adalarına kadar gelen sistem ortada izmir ve çevresini etkilemeden arkaya (iç anadolu’ya) doğru akıp gidiyor? çok ilginç değil mi?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok güzel gözlem ve nefis bir soru. Hepsi kuzeydeki büyük yüksek basıncın marifeti. Ortada bir Ege siklonu yok, İzmir’e neden yağmur yağsın ki 🙂

   yb

   Görüldüğü gibi, Türkiye ve civarında bu sıra hakim rüzgar yönü kuzey-kuzeydoğu.

   ruz

   Yağış alan yerler de bundan dolayı çoğunlukla sea-effect’ten alıyor. Yunanistan’ın doğusu, kuzey-kuzeydoğu yönlü rüzgarla Ege nemine maruz kalan adalar (mesela Girit) da sea-effect yağışı alıyor. Atina neden İzmir’e kar yağışı yönünden 10 basıyor sanıyorsunuz 🙂 Soğuk aşağıya indi mi poyrazdan nefis sea-effect karı alır orası, şurayı mutlaka okuyun.

   yagis

   İç Anadolu’ya ulaşan nem de Akdeniz’deki ufak siklonların kuzeye çıkarken getirdiği nem, artı Karadeniz nemi.

   Cevapla
 27. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Çarşamba saat 12 girdileriyle güncellenen GFS’den Cuma sabahı ve gecesi için yağış haritaları… İlkinde şiddetli rüzgarla Güney Marmara’ya kadar uzanan klasik Boğaz sea-effect bandı ve Doğu Akdeniz’deki yoğunluk yerli yerinde. İkincisinde de hadisenin şiddetiyle ve konvektif etkinliğin organize olmasıyla ortaya çıkan alçak basınç merkezinin doğuya ilerlerken yarattığı yağış var, ve gene o biçim. Yine değişimler olabilir, ama riskte herhangi bir azalma yok bence. Bu mevsimde bu sistem zayıflamaz, en fazla hedef değiştirir diye düşünüyorum.

  1

  2

  Cevapla
 28. çihiro

  Weather Underground modelleri güncellendi. Yağış şiddetlenmiş ve Avrupa Yakasına kaymış gözüküyor. Ben öyle yorumladım. Siz ne dersiniz?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Weather Underground da GFS çıktısı yayınlıyor, ayrı bir model değil. Ayrıca şu yazdığım saatte yayınlanan çıktılar o linkte dün 18’de çalıştırılan modelden. En güncel GFS çıktılarını yayınlayan site Wetterzentrale. Oradan bakmanı öneririm. Yağışlar düne göre daha az gözüküyor. Bakalım sonraki güncellemelerde ne olacak.

   Cevapla
 29. BEHLÜL

  Buyurun burdan okuyun memleketin en yetkili ağzının söyledikleri…bir adım önde miyiz ne 🙂 Tebrikler Ozan Mert ve tüm amatör hava sevdalıları…

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Önde filan değiliz, biz burada sadece olacakları tartışıyoruz, doğru yorumlar yapmaya çalışıyoruz. Şahsen en önce ben bildim diyenlerden yaka silktim, kendim zaten asla böyle bir şey demem. DMİ tabii ki iş kesinleşince haber verecek.

   Bu başlıkta yazılan yorumların çok önemli bir katkısı, model çıktılarının evrimini görüyor olmamız. Eğer sistem gerçekten zayıflar ya da hedef değiştirirse, bu değişimin 3-4 günde de gayet olası olduğunu herkes görecek. Böylelikle 10 gün önceden ihbar vermenin herhangi bir bilimselliğinin olmadığı, bunun kimseyi iyi tahminci yapmadığı biraz daha anlaşılabilecek.

   Ben şahsen İstanbul’da çok şiddetli yağmur riskinin halen yüksek olduğunu düşünüyorum. Sistemin zayıfladığını düşündüren aşağıdaki GFS haritası bile gayet ciddi bana kalırsa.

   risk

   Cevapla
   1. Cemal

    Ozan sana sonuna kadar katılıyorum. Bu hava tahminleri öyle bir şey ki her an her şey değişebiliyor. Bu işi ben bildime çevirenler devamlı hüsrana uğruyor. Önemli olan havanın sürekli bir değişim içinde olduğunu bilmek ve değişim olduğu zaman bunu kaçırmamak. Ben he rgün yeni bir şey öğreniyorum. Günler öncesinden hava tahmini yapmanın gerçekten çok büyük bir risk olduğunu bilincine sizlerin sayesinde vardım. Günler öncesinden tahmin elbet de yapılacak yalnız bu tahminlerin tutmama olasılığını gözardı etmemek gerek. Hele de Türkiye gibi bir coğrafya üzerinde tahmin yapıyorsak.

    Cevapla
 30. Emre

  Sistemin bırakacağı yağmur açısından erken ötme durumu var mı bilmiyorum ama DMİ bazı bölgeler için kar uyarısı yaptı bugün. Bu mevsimdeki bu soğuk çok enteresan. Umarım daim olur 🙂

  Cevapla
 31. vkaynar

  benim sorum ;türkiye’nin kuzey kesimlerini etkilemesini beklediğimiz sistem kayak merkezlerimize nasıl bir etki yapacak sürpriz yağışlar olur mu ve şiddeti hakkında bilgi verir misiniz…

  Cevapla
 32. bursalı deli

  Siteyi geçen kıştan beri ilgiyle takip ediyorum. İlk defa yorum yazmak istedim. Cuma ve cumartesi yoğun yağış almamıza sebep olacak basınç merkezi güncel modellere göre sanki biraz daha kuzeybatıdan yaklaşacak gibi duruyor. Bu durumda İstanbul için beklenen aşırı yağış bir miktar azalıp, tarihi biraz daha ötelenebilir, cumartesi akşamı gibi. Ayrıca etkilenecek bölgeler de Çanakkale-Biga’dan itibaren Zonguldak’a kadar uzanan bölüm olacak gibi duruyor. Marmara’nın doğusu ve Zonguldak’a kadar olan sahil kesimi en çok etkilenecek izlenimi verdi bana.
  Siteyi ilgiyle takip etmeye devam edeceğim. Bilgilendirici konular ve sebep sonuç ilişkili açıklamalarınızı bekliyorum.

  Cevapla
 33. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Sanki İstanbul’da kuvvetli yağışlar Cuma gününü bile beklemeyecek. Perşembe akşamından başlayacak gibi. Modeller hafif yağış gösterdiği halde şu an bile radar gayet yoğun Karadeniz’in batı ucunda. Bunlar iyi sinyaller değil, ılık deniz pusuda bekliyor.

  radar

  Cevapla
  1. hayatbu

   Bugünden itibaren önlemlerimizi almaya başlayalım. Özellikle dere yataklarına yakın yerlerde bulunacaklar perşembe geceden itibaren daha dikkatli olmalı. DMİ fırtına uyarısını yapmış bugünden itibaren…Peki önemli bir soru:

   *Şiddetli fırtına beklentimiz var…Peki bu şiddetli fırtınaya şimşekler ve yıldırımlar da eşlik edebilir mi? İstanbul’da parlak bir gece geçirme ihtimalimiz nedir?

   Bir de ek soru olsun bari:

   *Şimşek ve yıldırımlar en çok hangi şartlarda oluşur?

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Şimşek ve yıldırım en fazla, konvektif bulutlar varken ve hava sıcakken olur. Aslında İstanbul buna çok uygun bir yer değil. Çünkü İstanbul’un konvektif havası (genelde) Karadeniz sıcakken soğuk hava geldiğinde ortaya çıkıyor. Yani şartlardan biri oluşmuyor. Gene öyle olacak. Yine de şans yüksek, en azından konvektif bulutlar çok olacak, onu biliyoruz. Bakalım.

    Cevapla
  2. Santiago

   Modeller yumuşamaya başladı gibi, bu yağmur Karadeniz kıyılarında etkili olur bence, İstanbul avrupa yakasında 20mm, anadolu yakasında 30mm geçmez gibi geliyor bana, yoğun yağışın görüldüğü cumayı cumartesiye bağlayan gece kuvvetli rüzgarlar yağışı çabucak doğuya doğru sürüklüyor. Ayrıca Karadeniz’den gelen sistemlerde modellerin doğruluk oranı düşük kalıyor.

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Ben de farkettim ama hala hiç belli olmaz. Kısa süre içinde de şiddetli yağışlar olabilir. Tabii zayıflamasını tercih ederim.

    Cevapla
 34. ALKIM

  Cemal Hoca da doğal olarak yarını bekleyememiş. Onun uyarısı da şu linkte yer almakta. Yan kısımda da “Öteki Hava Delileri” başlığı altında linki mevcut zaten. Dar bir zamanına gelmiş muhtemelen. Yoksa bu sisteme bir koca sayfa ayırırdı en az. Yarın ve sonraki 2 günün poseidon(rüzgar için) ve skiron(yağış miktarı ve lokasyonu için) çıktılarını çok merak ediyorum. GFS modelleri bu saatten sonra yetersiz kalacak. Ürkmeye başladım, şu haliyle veya daha kuvvetli İstanbul’a gelmemesini temenni ediyorum bu sistemin.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Şu sisteme bile bir şekilde “toz” enjekte edebilmiş ya, Hoca’ya helal olsun 🙂 SKIRON’un toz tahmininde hiç toz yok İstanbul çevresinde.

   Cevapla
 35. ıslatılmış işaret parmağıyla rüzgar yönü belirleyen adam

  850

  Bu da Cumartesiyi Pazara bağlayan gece 00:00 da 850 Hpa sıcaklığı. Yani yağışın hızını kestiği, büyük ihtimalle kuzeyden hızla hareket eden bulutların arasından yıldızların kendini göstereceği ve buram buram temiz hava kokacağı saatler… İstanbul genelinde yer seviyesi sıcaklığı tek haneleri görecek gibi. Hani Ocakta olsak gün boyu yağmış, yeni kesilmiş ve müthiş bir örtü oluşturmuş karda, burnumuz ve kulaklarmız sızlaya sızlaya, hoyratça kütür kütür yürüyeceğimiz o ayaz havası….

  Cevapla
 36. ıslatılmış işaret parmağıyla rüzgar yönü belirleyen adam

  Yeniden Merhabalar;
  Ozan Üstad, paylaştığım resimde Cuma gecesi ve Cumartesi günü kuvvetlenecek sistemin özellikle sizinde belirttiğiniz gibi “sea effect olayının” İstanbul’un kuzey-güney doğrultusunda yağışları dar bir koridora nasıl sıkıştırdığını gözler önüne seriyor… Ama nacizane, bu uyarı Güney Marmara için daha fazla önem arz ediyor diye düşünüyorum. Ayrıca İç Anadolunun Kuzeydoğusunu da içine alacak şekilde Orta Karadeniz ve Doğu Akdeniz de extrem hava olaylarına gebe gibi gözüküyor. Sen ne dersin?

  havalar

  Saygılarımla.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Valla herkes o kadar güzel katkılar yapıyor ki… Öncelikle teşekkür ederim. Çihiro’nun bahsettiği şiddetli rüzgar, sea-effect bulutlarını Güney Marmara’ya mı sürükleyecek acaba? Şimdi senin haritayı görünce dank etti… Doğu Akdeniz’de deniz suyu zaten 27-28 derece. Buharlaşma ve yağış feci olacaktır. Orada zaten bir alçak basınç oluşuyor. Yazının içinde de bahsetmiştim…
   Görelim bakalım yarın öbür gün modeller ne yöne evrilecek.

   Cevapla
 37. İsmini vermek istemeyen izleyici

  Sayın havadelisi bey yazılarınızı beğeniyle takip ediyorum. Sizin Cumhuriyet Bilim Tekniğe yazdığınız makaleyi okudum. Burada sea-effect ile ilgili;yazınız aracılığıyla değerli bilgiler edindiğimi düşünüyorum. Makalenizde sea effect’in genelde en az 80 km gibi bir hat boyunca gelerek etkili olduğunu yazmışsınız. Benim cuma-c.tesi günkü rüzgar ile ilgili modellemelerde gördüğüm kadarıyla rüzgarın Karadeniz’in en kuzeyinden poyrazla yola çıkıp bize doğru Yıldız-Karayel ile giriş yapacağı. Yani bir anlamda açık parantez gibi kıvrılarak gelen bu hava dalgasının katettiği mesafe direk poyrazla gelecek olan bir hava kütlesinden çok daha uzun bir yol. Ayrıca makalenizde 18 km/h hızından başlayarak çok daha yüksek hızdaki rüzgarların konvektif hareketleri genelde arttıracağını söylemişsiniz. Nitekim İstanbul’da Fırtınamsı açıklarda Fırtına bekleniyor. Sea-effect oluşumu için güzel bir ortam. Bir diğer etmen de deniz suyu sıcaklığı ile hava sıcaklığının farkı. Deniz suyu sıcaklığı Karadeniz’de hala 20 derece ve yer yer üzerinde. Deniz suyu sıcaklığı ile hava sıcaklığı arasında fark arttıkça doğru orantılı bir sea-effect ihtimali söz konusu. Hava sıcaklığı da sea-effect için her şeyi hazır hale getiriyor. Diğer bir yandan İstanbul üzerinde bir Alçak basınç oluşumu olabileceğinden söz etmişsiniz bu da yağış miktarını ve mutlak nemi arttırabilir. Ayrıca Cuma gecesinde 850 mb seviyesi sıcaklığı gece saatlerinde muhtemelen 5 derecenin altında olacaktır.Bu durumda bağıl nem çok daha kolay +%100 olabilir ve havanın bünyesinde artık bir Damla su tutacak hali kalmaz 🙂 Bence her şey bağıra bağıra sea-effect ve aşırı yağışların geldiğini söylüyor.Bu dediğim etmenleri çok daha az kestirebilen modellemeler dahi bu kadar yüksek miktarda yağış gösterirken çok daha fazla yağış için ortamın uygun olduğunu düşünüyorum. Sizden aldığım bilgilerle kendime göre böyle bir sonuç çıkardım. Yanlışım varsa düzeltin lütfen Sayın Havadelisi:)

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Durumu çok güzel özetlemişsiniz. Belki, İstanbul üzerinde oluşacak alçak basınç rüzgarları çok şiddetlendirebilir, bu da aşağıdaki yorumlardan birinde Çihiro’nun söylediği gibi soğuk havanın deniz nemini %100 verimli bir şekilde alamadan İstanbul’a ulaşmasına yol açabilir. Ayrıca alçak basınç merkezi rüzgarları büküp yer yer sea effect’in oluşmamasına da yol açabilir. Ama bunlar gelen sistemin gücü ve sizin söyledikleriniz yanında devede kulak kalacaktır diye düşünüyorum ben de.

   Cevapla
 38. metingrnlr

  Bu GFS haritası Cuma 18:00-24:00 saatleri arası için;

  1

  bu harita da Cumartesi 00:00-06:00 saatleri için;

  2

  yani;bu haritalara göre İstanbul için durum önemli bir değişiklik olmazsa pek de iç açıcı değil…

  Cevapla
 39. Cemal

  Hava haritalarını incelediğimde İstanbul’da yağışın etkin kısmının Cuma akşamı ile Cumartesi öğleye kadar olan bölümde olacağı gözüküyor. Aynı bölümde rüzgar da en şiddetli halini alacak. Rüzgarın en şiddetli zamanı Cumartesi sabahı olacak gözüküyor. Rüzgarın kuvvetlendiği bu sırada yağışında son bir hız alarak en kuvvetli safhasına geleceğini tahmin ediyorum. (Cumartesi 07:00-13:00) Rüzgarın hızını düşürmesiyle yağış da kesilecektir. Boğaz çevresi ve İstanbul’un karadeniz kıyılarında rüzgar daha şiddetli esecektir.(70-80km/s) İstanbul’a Sonbaharda gelen bu tarz sistemlerde yağışın lokal olarak çok dengesiz düşmesi istemediğimiz sonuçlara yol açabiliyor. Anadolu Yakasında her zaman proplem olan Kurbağalıdere, Avrupa Yakasında Esenyurt, Ayamama,Kocasinan,Çırpıcı dereleri.Yağışın İstanbul’un küzeyinde yoğun olacağı düşünülürse Ayağazadaki Cendere deresi,Beykoz Tokatköy deresi,Çamaşırcı deresi,Göksu deresi,Kemikli derenin kolları ve Sarıyer deresi.(Bu derelerde islah çalışmaları bir türlü bitmediğinden riskli derelerdir.) İnşallah yağışın etkin kısmının daha uzun bir periyota yayılmasını temenni ediyorum.

  Cevapla
 40. hayatbu

  Şu anda DMİ Kumköy’ü 20 C gösteriyor. GFS’e göre 850mb sıcaklıkları +5’in altına iniyor. Arada minimum 15 C sıcaklık farkı var…Bir de basınç farkından kaynaklanan müthiş fırtına ve uygun rüzgar yönü…Bence “gol olur”… Durumun değişmesi ve elbette sınırlı bilgimize karşın; elimizdeki veriler “çok ciddi” bir “felaket”in kapımızda olabileceğini gösteriyor. Eylül 2009 benzeri bir felaketi önlemek için acilen önlemler alınmalı…Ozan’ın da dediği gibi, eğer Ocak’ta olsa 2004 Ocak felaketi gibi bir neticeye yol açabilecek müthiş kuvvetli bir sistem. Yetkililer iş başına: “Acilen vatandaşı uyarmalı”

  Cevapla
 41. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Daha önce dikkatimi çekmemiş. SKIRON modelinde, İstanbul’un kuzeybatısında deniz üzerinde bir alçak basınç oluşuyor (sea effect’in en uç hali, tropik vaziyet) ve İstanbul’un üzerinden geçiyor!

  alcak

  Rüzgarlar da buna bağlı olarak önce poyrazken daha sonra yıldız karayele dönüp İstanbul’un üzerinde kavuşuyor.

  kasirga

  Her şey olabilir. Umarım çok kötü olmaz. Deniz suyunun 25-26 derecede olmaması, hiç değilse normaline gerilemiş olması belki bu sistemi bir canavar olmaktan çıkarır, öyle olmasını umalım.

  Cevapla
 42. havadansudan

  havadelisi, verdiğin linkten, skiron modellerini inceledim az evvel. şu anki görüntü marmara’nın doğusu ile antalya-antakya arasında 2-3 gün içerisinde 100 mm’den fazla yağış gösteriyor. bu tahminin gerçekleşmesi halinde, halkımız umarım zamanında uyarılır da can kaybı yaşamayız. bir de akdeniz’de toprak kupkurudur şu an, şiddetli yağışlar toprağa sızma fırsatı bulamadan akışa geçer, ani sel riski yüksek.

  Cevapla
 43. Timur

  Kuvvetli fırtına geliyor…

  fırtına

  POSEIDON model çıkıntısına göre 8-9 Ekim çok kuvvetli bir fırtına olacak. Hem de Beaufort ölçeğine göre 8-9 kuvvetinde yani 80-90 km\s.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Aferin Timur 🙂 Ben olsam yeşil yerine beyaz kullanırdım kalem olarak, o zaman daha anlaşılır olurdu, ama yine de iyi, 10 üzerinden 8 🙂

   Cevapla
   1. çihiro

    Rüzgar çok kuvvetli olduğundan hava Karadeniz’in nemini tam olarak alamayabilir. Sel riskini azaltabilir fırtına.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Çok iyi bir nokta, umarım öyle olur. Ama rüzgarın çok kuvvetli olması İstanbul üzerinde ya da civarında oluşabilecek bir alçak basınçla da ilgili olabilir… Yukarıda yorum yaptım.

     Cevapla
 44. Timur

  Peki İstanbul’un o kadar rüzgar almasına karşın neden Kocaeli hep sessiz? Aradaki mesafe fazla değil.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Kocaeli’nin kuzeyinde yüksekçe tepeler var, onun için kuytuda kalıyor. İstanbul, adı üzerinde, bir boğaz üzerinde…

   Cevapla
 45. ALKIM Yazıyı Yazan

  Bu yorum, bu yazı yayınlanmadan önce Atış Serbest’e yapılmıştı. – Havadelisi

  Her model çıktısında güçlendiğini görüyorum sistemin. Cuma-Cumartesi İstanbul ve civarında toplamda metrekareye 100+ kg yağış düşebileceğini sanıyorum. Yağış miktarında 16-18 derece aralığında beklenen deniz suyu (20-21 derece) – 850 mb’deki hava sıcaklığı(3-4 derece) farkı da etkili olacak. Deniz etkisi ile ilgili rüzgar yönünün ne derece belirleyici (yıldız, poyraz veya karayel) olabileceği hakkında bilgim yok ancak bu 2 gün boyunca kuvvetli kuzey rüzgarlarıyla boğuşacağımız kesin gibi. Skiron’a göre durum bugün itibariyle afet boyutlarında. Gördüğüm kadarıyla DMİ de konuyu gayet yakından takip ediyor. Durum değişmezse ki ben bu saatten sonra pek sanmıyorum en azından perşembe günü gerekli uyarıyı yapsınlar ki bir işe yarasın. Benim bildiğim Cemal Saydam Hoca da en geç yarın yapar uyarısını.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s