Soğuk ve Kar Geri Dönüyor


Yeni başlık açılana kadar (ne zaman açılır bilinmez, işlerim yoğun) yorumlarınız için lütfen Atış Serbest bölümümüzü kullanınız (üst menüden ulaşılıyor). – Ozan

1 Mart güncellemesi: Sistemin kar şampiyonlarından biri olan Ankara’da iki gün boyunca karın nasıl biriktiğini aşağıdaki videodan izleyin. Onur’un harika bir çalışması, teşekkür ederiz kendisine.


—————————————

2012 kışı, Ocak ayının ortasından itibaren çok sertleşti. Özellikle son kırk gün içinde doğalgaza astronomik meblağlar ödendi, buzda kayılıp düşüldü ve sakatlanıldı. Yollar kapatan, çığa dönüşen, hatta doğuda bazı yerlerde evleri gömen kar insanlara illallah dedirtti. Tam bitti diyorduk ki… soğuk ve kar hava tahmin modellerinde bir kez daha arz-ı endam etti. Hafta başından itibaren batıdan başlayarak Türkiye’de yine ve yeniden kış koşulları hüküm sürecek, ve “eski kışlar kalmadı artık” olarak bilinen içi boş geyik birçok yöremizde umuyorum ki tarihe gömülecek.

Olacakları bu başlık altında tartışacağız, tahminlerde ayrıntıya gireceğiz, gerektiğinde güncelleyeceğiz. Şimdilik sizi, Santiago‘nun yaptığı analizle (aşağıda) baş başa bırakıyorum. Kendisine teşekkür ederim. Herkese iyi hafta sonları.

*********

ECMWF modelinin önümüzdeki günler için yer basıncı ve 500 hPa (yaklaşık 5500 metre yükseklik) sıcaklık animasyonu

Önümüzdeki hafta gelecek olan sistem sinoptik görünüm olarak çok sıradışı. Orta Avrupa’ya yerleşen yüksek basınç sayesinde birincisi Pazartesi günü Balkanlardan, ikincisi ise Çarşamba gecesi Kırımdan olmak üzere iki dalga halinde soğuk hava geliyor (ikinci dalga son model çıktılarına kadar şüpheliydi ama onun da gelme olasılığı çok arttı).

Kuzeyden inen soğuk 500 hPa’da (yaklaşık 5500 m) çok iyi, ancak 850 hPa (1500 metre) ve yer seviyesinde birikmiş soğuk bulunmaması sistemin gücünü azaltıyor, özellikle kıyılar için. Sibirya ya da Doğu Avrupa kökenli olmayan, yani yer seviyesinde güçlü soğuk barındırmayan sistemler -bildiğiniz gibi- bu özelliği daha fazla gösteriyor.

Sistem, yurt genelini göz önüne alırsak, bana göre bu senenin en etkili sistemi olacaktır. Özellikle Kütahya-Eskişehir-Bolu hattı sistemin girişinden itibaren siklonun kuzey batısında kalacağından sistemin yıldızı olmaya adaydır. Afyon-Ankara-Kastamonu hattı da çok şanslı. İç Batı Anadolu’da birçok şehir kar kalınlığı rekoruna yaklaşacak gibi görünüyor.

Kıyılar için sıcaklık sıkıntısı olsa da İstanbul’da da kar yağacağını, hatta örtü de oluşacağını düşünüyorum. İzmir’e de (tutmasa da) kar yağması yüksek ihtimal.

Siklonun konumu 17 Şubat 2012 sistemine benzese de bu sefer yağış çok daha fazla olacaktır çünkü siklon Kuzey Afrika’dan Doğu Karadeniz’e kadar uzanıyor ve doğusuna daha ılık hava alıyor.

ECMWF modelinin önümüzdeki Salı günü için ürettiği yer seviyesi basıncı (beyaz çizgiler) ve 850 mb (yer seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklik) sıcaklık haritası. Mavi ok soğuk havanın, kırmızı ok ise ılık havanın hareketini gösteriyor.

Kar ve soğuk sevenler için çok güzel bir sistem, keşke Ocak sonu Şubat başı gibi gelseydi. Bu başlığın altına 4 Mart Pazar gününe kadar (o gün dahil) olacaklarla ilgili görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Reklam

Soğuk ve Kar Geri Dönüyor” üzerine 1.207 düşünce

 1. fatih.y(vize-kırklareli)

  ozan hocam sitenizi uzun süreden beri takip ediyorum ilk defa yorum yazıyorum trakya neden şanssız bu sistemi de kar almadan kapattık gibi

  Kısmet. “Şans”ın “neden”i olmaz. Belki seneye hep Trakya’yı vurur sistemler. – Ozan

 2. furkan Yazıyı Yazan

  ozan abi şu an çanakkale’nin biga ilçesinde müthiş kar yağışı başladı 5 dakkada çatıları beyazlattı bu akşam da devam eder mi?

  Aralıklarla edebilir, ama çok yağmaz umutlanma. Yarın öğleden sonradan itibaren daha sürekli yağabilir (belki), onu bekle. – Ozan

 3. snowmoon

  Bu arada Ankara’nın doğusundan bir kütle daha geçip gidiyor Keçiören bölge + -1 olmak üzere 5 cm civarında kar var 30-40 cm diyenlere duyurulur burası Erzurum değil 🙂

  1. Hakan

   Ben Denizli’de oturuyorum gece 2:30’da başlayan kar sabah 4:00’da tipiye çevirdi şu an bir hızlanıp bir yavaşlıyor kar ben evden çıkarken 5 cm kadar kar vardı ş uan 15 cm civarı oldu. Bu yıl 4-5 kez kar yağdı ama 8-9 ocakda yağan 35 cm karı hiç biri geçemedi bakalım belki gecen yıl mart ayının 17-18-19 günü 45 cm süpriz yapmıştı belki bu yıl da bir sürpriz yaşarız 🙂 darısı diğer bölgelere 🙂

 4. Bursalı Deli

  İnternetin yaygınlaşması, bilgiye erişimimizin kolaylaşması evrim teorisine inancımı arttırıyor. Ama maymundur, şempanzedir, gorildir değil yani, buranın müdavimleri, havaturkacılar, wowturkey istanbul tahmincileri vs., bence biz muhtemelen penguenden evrildik. Nedir bu sevgi? 🙂

  Hahaha! 😀 Penguen, kutup ayısı, kar leoparı… – Ozan

  1. Paradigm Shift

   Yıllardır çevremdeki insanlarla savaşıyorum bu yüzden. Manyak mısın? Ne iç karartıcı adamsın! Ne anlıyorsun yağmurdan, çamurdan, buluttan? Bizim ruhumuz daralıyor sen mutlu oluyorsun! Ne kadar ilginçsin! Daha bir sürü tepki… Kapalı havayı seviyorsan kafadan enteresan damgası yiyorsun zaten. İşin yoksa izah et ondan sonra. Benim tatil anlayışım, dağlara çıkıp gezmek. Ama denizde vücudunu tuzlayıp, sahilde hafif ateşte pembeleşmeyi sevmiyorsan yine ilginç oluyorsun. 🙂 Bıktım dert anlatmaktan. Neyse ki burada kendimi yabancı hissetmiyorum.

 5. Santiago

  31 Ocak – 1 Şubat ve 28 Şubat – 29 Şubat DEK yağışlarının GFS diyagramındaki karşılaştırması.

  Haydi aslanım Karadeniz, yap bir güzellik daha!!

 6. Santiago

  İnsanlar MGM’ye kızıyorlar ama tahminleri güncellenir güncellenmez paylaşıyorlar, yorum yapıyorlar. Kendimi bir an öyle hissettim:

  “Santiago tahminini güncelledi, bordo ve kırmızı hattın dışındayız, yazıklar olsun, kış bitti, lanetlenmişiz semt olarak!” 🙂

  Arkadaşlar çizgilere bu kadar önem vereceğinizi bilsem haritayı daha dikkatli çizerdim. Detayları boş verin, sıcaklık sıfır derece ve altına ne zaman inecek ona bakalım 🙂 “Çok büyük” ihtimalle tüm şehir Karadeniz’in nimetlerinden faydalanacak.

  1. SpanK

   Santiago ilk kez şahit oluyorum böyle yorumunuza sanırım DEK’ten beklentiniz yüksek sizin balon ölçümleriniz vardı rüzgar durumu nem durumu fazlaca detaylar sanırım hepsi uygun heyecanlandım 😀

 7. Alper TÜKEL

  gerçi hava üç derece civarında ama, şuradan takip ettiğim kadarıyla Çanakkale civarında zaman zaman seyrek de olsa şimşek görülüyor. İstanbul’da da benzer durum var. Kümülonimbüs oluşumlarına işaret olan bu durum ilerleyen saatlerde yukarılarda hava daha da soğursa ve aşağılara göre sıcaklık farkı iyice yükselirse kısa süreli kar sağanaklarına neden olabilir mi? Dün Çanakkale’deki sağanak yağış saat 19 civarı hafif kar sağanağına dönüştü ve kısa sürede azalarak kesildi. Ancak 150-200m den yükseklere örtü bıraktı. Hafif yüksekteki etraf bembeyazdı sabah ama deniz seviyesinde hiç örtü yoktu. Şimdi yer yer cılız kümülonimbüs ve kongestus oluşumları görüyorum. Bazılarının altlarında hafif yağış bantları var. Selamlar herkese…

  1. Seyyah

   Ben de aynı şekilde bir gözüm hava hareketinde, bi gözüm nimbüslerde gitmeden son bi hareket yapar mı diye beklemedeyim 😀 Öğlen saatlerine göre aktivite iyice artmış durumda. Lapseki taraflarında nümbüsler yağış moduna girmiş radara bakılırsa. Ve an itibariyle Gelibolu’nun uç noktalarındada yağış olduğunu görebiliyorum. Eğer Marmara DEK’leri kıvama gelirse biz de 1-2 kırıntısını alabilecez gibi gözüküyor. Öğle modellerinde güzel değişimler var Çanakkale için 36 saat sonra belki orta kıvamda birkaç saatlik yağış alabiliriz..

   1. Seyyah

    Evet Çanakkale mini DEK modu başladı. Nimbüsler hafiften göster ama elletme modunda salıyor havadan :d

    1. Seyyah

     Evet..Enteresan hareketler yapıyor bölgesel olarak hava.Kepez in arka tepeler yıkılıyor şu an sisli puslu yaptı bayağı bi oraları..Nümülüs odak noktası Kepez arkasındak, tepeler.

     Nümülüs, Nümbüs ? Kümülüs, Nimbüs?Anemo

 8. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Bugün çok kaliteli bir yorum trafiği var arkadaşlar teşekkürler ve böyle devam! Çok zevk alıyorum 🙂 Yalnız Ankara’dan bir foto paylaşmadınız ya alacağınız olsun!

  Aşağıdaki griliğe hastayım, genişleyişini milyon kere izlesem sıkılmam.

  1

  1. Alper TÜKEL

   Buralarda da olsa, 🙂 şöyle kapata kapata gelse 🙂 1987 yılı 6 mart gününü hatırladım. Çanakkale’ de gece gökgürültüleri eşliğinde lodostan yağan sağanak yağmur; rüzgarın poyraza çevirmesiyle yine gökgürültüleri eşliğinde kar sağanağına dönmüş sabaha kadar yığmıştı resmen. Bu döneme yakın diye yazayım dedim. Belki yine olur hatta İstanbul tarafları bir ihtimal şanslı sanki önümüzdeki günlerde 🙂

  2. Spencer

   Buyurun o zaman Ankara Akpınar Mahallesinden 1 saat öncesine ait bir fotoğraf:

   1

   Çok teşekkür ederim – Ozan

  3. bahattin bakırcan

   Evet ozan hocam en sevdiğin hava olayı nedir deseler, şüphesiz kar sağanağı getiren gri bulutların büyüyerek gelişi derim.. Her gün görsem yine de bıkmam..

 9. SpanK

  1

  İstanbul’a kar yağdırıcak kütle bu mu ?

  (Ozan hocam umarım doğru yapabilmişimdir resimi öğrenmeye çabalıyorum) Doğru yapmışsın, evet kütleler oralarda bir yerlerde 🙂 – Ozan

  1. White Fox

   O kütlenin gelecek olan DEK olduğunu hemen söylememiz doğru olmaz. Belki stratokümülüstür, Romanya üstüne de var o bulutlardan…

   DEK olsa bile onun önünde yeni başka konvektif bantlar tomurcuklanıp gelişebilir, ya da o eriyebilir, ya da onun yerini yeni bantlar alabilir.

   Bu arada Antalya’daki oklüzyon çok güzel görünüyor.

 10. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Bu sabah ölçülen kar kalınlıkları:

  1

  İsteğimize yerini getirip kar kalınlıklarını tekrar daha fazla istasyon kullanarak duyurmaya başlayan MGM’ye teşekkür ederiz!

 11. SpanK

  Demin Bünyamin Sürmeli İstanbul’da akşam kar başlayacağını söyledi.
  Bu senenin son sistemi olmadığını da dile getirdi eğer değişmez ise bir sistem daha var dedi.

  Aferin sayın Sürmeli’ye, yıllardır verdiğimiz eğitim meyvalarını veriyor, ilk DEK tahminini de yapmış oldu 🙂 – Ozan

  1. grhc

   Hocam çok takıyorsun Sürmeli’ye ne zaman dinlesem aklıma geliyorsunuz

   Her şeyi biliyormuş gibi ukalalık yapanlara gıcığım. – Ozan

   1. grhc

    Al benden de o kadar. Dinlerken, gün içinde blogda okuduklarım geliyor aklıma da, kendi kendime gülüyorum yapmış olduğu yorumlara. Fazla medyatik olmak yaramıyor insanlara.

 12. kamkuli

  Ankara / Balgat / Cevizlidere ‘de kar yoğunluğunu arttırdı yine..O kadar ince ve sık ki ; karşı apartman flulaşmaya başladı..:) Sıcaklık da düşmeye devam ediyor ..

 13. vostok

  Muş, kar kalınlığı rekorunu egale etmek üzere. Sadece 10 cm kalmış rekorunu egale etmek için.
  Buyrun;

  1

  1. Rahmetli Başkan Kennedy

   Bu gece sıcak cepheyle birlikte yine sağlam kar alacak gibi görünüyor. Eğer bu gün erime çok olmazsa yarına rekor gelebilir. Bu arada Bitlis dikkatimi çekti, son günlerde bayağı bir erime olmuş, 250 cm’den 160 cm’ye düşmüş.

  1. kamkuli

   O güzelim kütlenin azıcık ucundan da yararlamaz mı Ankara yahu .. ? 🙂

  2. Dev

   Hücuma geçti resmen! Dümdüz yukarı çıkıyor, ilk başlarda sağa meyledecek sanmıştım 🙂

  3. vostok

   1

   Dediğin kütle ilçe bazında etkisini göstermiş çoktan sanırım 🙂
   Kırşehir Merkez’e göre daha batıda olan Kaman ilçe merkezine soğuk cephe ulaşmış gözüküyor. Yağışta radara göre tam buraların üstünde yoğunlaşmış durumda.
   Kaman ile Kırşehir Merkez arasında 6-7 derece fark var maaşallah 🙂

  4. Dev

   Dehşet bir tipi var Kırıkkale’de! Bulunduğum yerde zaten 10cm üzeri kar/buzul örtüsü mevcuttu. Şu an her yer tekrar bembeyaz oldu ve tepelerden yoğun bi kar sürülmesi var kuvvetli yağış eşliğinde.

   1. ibrahim

    Evet White Fox kardeşim güneyden gelen kütle, batı ve doğu yönlerine doğru genişleyip büyüyor Ankara’yı da kapsayacak..

 14. Santiago

  Santiago İklim Merkezinden özel İstanbul tahmini…

  Halihazırda kıyılarda 2C-3C civarında seyreden hava sıcaklığı saat 16:00 sularından itibaren azalmaya başlayacak. Havanın kararmasıyla beraber bir çok semtte sıcaklık sıfır derece ve altına inebilir.

  Saat 17:00-18:00 civarlarında ise Avrupa Yakası yakasında Terkoz Gölü açıklarında kütleler karaya çıkmaya başlayacak ve muhtemelen 19:00-20:00 gibi şehirde kar yeniden başlayacak. Kar yağışı ilerleyen saatlerde etkisini artıracak ve tüm şehre yayılacak. Yağışın en etkili olacağı periyot 22:00-08:00 saatleri arası olarak görünüyor.

   1. SpanK

    Ohh…
    Borda kısımdayım 😀
    Bu yazı için emeği geçenlere teşekkür ederim.

   2. Snowlover81

    Santiago dostum oncelikle yeni tahminin hayırlı olsun 🙂 Önceki sistemde DEK haritan nerdeyse yüzde 99 oranında tutmuştu, o yüzden yine sana güvenim sonsuz. Ben şimdi Kozyatağı’ndayım kahverengi çizginin üstünde gibi bişeyim. Sen çözersin dostum bu işi tam hangi kısımdayım kafayı yicem kestiremedim gitti. 🙂 Az yanda da olabilirim bordo taraf. Bu sırada en güçlüsü bordoydu di mi 🙂 Umarim yine çok başarılı bir tahmine imzanı atarsın. Heyecanla bekliyorum. Emeğine saglık tekrar.

    Ya bu kar delilerinin saniye düzeyinde koordinat talepleri beni benden alıyor. Yapma canım, yapma arkadaşım… 😀 – Ozan

    1. Snowlover81

     Hahahahaa kar deliliği işte böyle bi şey 🙂 Ya kahverengi kısımdaysam ya bordo kısımı sıyırıyorsam tam şizofrenlik hareketler bunlar 🙂

   1. Paradigm Shift

    Ahaha 🙂 Hepiniz günahkarsınız! Burada bir takım rakamlarla, resimlerle Allah’ın işine karışıyorsunuz 😛

  1. Kar avcısı

   Bu Tuzla’ya gelmez mi demek oluyor? 😦

   Harita gayet açık. Tuzla’ya da gelecek, o tarafı almamış sadece Santiago. Doğru mu Santiago? – Ozan

  2. okito

   Santiago Bey,
   Siz yetkili bir abiye benziyorsunuz, mezura ile ölçüm yapınca renklerine göre alanlarda kaç arşın kar görürüz, bu kar tabakasının yüzde kaçı, kaç galon su olur?
   Not: İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz 🙂

  3. bahçeköy_sarıyer

   Çok teşekkürler Santiago. O bordo aralık içinde olmaktan gurur duyuyorum. 🙂

   Maslak’ta ince ince başladı poyraz ile birlikte. DEK kütlelerini bekliyoruz.

 15. White Fox

  Bilkent’te gözlemlediğim kadarıyla yağan karın için %40-60 oranında iğne şeklinde (needles) kar var. Bu yüzden çok ince yağıyor gibi görünüyor.
  1
  1
  Demek ki bu kar -5 derece civarındaki bir sıcaklıkta oluşuyorsa yer seviyesine yakın, alçak bir buluttan yağıyor olmalı, çünkü burada yer sıcaklığı -3 civarında… Eğer gerçekten de böyleyse radarın Afyon’da, Konya’da olan biteni görmemesi normal çünkü yüksekten tarıyor.

  Millet kar istiyor, biz kar bolluğundan Ankara’da karın tipini belirleyip radar yorumlama sanatı yapıyoruz. 😛

  1. Cumulonimbus

   Kar taneleri küçülüp sıklaştığı zaman radardaki yansımanın yağış miktarından bağımsız olarak azaldığı dikkatimi çekiyordu. Görünür dalga boyunda görüş mesafesini düşüren küçük kar tanelerinin tam tersi bir etkiyle radarda daha az yansıma yaptığını düşünüyordum. Belki bir diğer sebep de küçük taneli kar yağışının alçak bulutlardan kaynaklanmasıdır.

   1. Cumulonimbus

    Radar gösteriminde şehir üzerinde açık yeşil yansıma var ve kar taneleri tekrar büyüdü. Yağışın yoğunluğu da arttığı için, yansımanın artmasında hangisi daha etkili karar vermek zor ama radar görüntülerinden kar tipi belirlenebilir belki.

    1

  2. White Fox

   Bu arada yağan kar yoğunluğunu arttırdı ve Bilkent’te tamamen iğne şeklinde kar (needles) var asfaltta bile 4-5 cm kar var. 🙂

   Sıcaklık -3,7 dereceye kadar düştü, basınç çok az yükseldi.

   1. mert.

    ankara kavaklıdere’de de yağış yoğunlaştı ve kar taneleri zaman zaman çok iri bazense dediğiniz gibi iğne gibi oluyor yürürken insanın yüzünü acıtan bir kar var sıcaklık (-2.1 derece) Akşam trafiğini düşünemiyorum merkez dahil ana caddelerin çoğunda kar örtüsü oluşmuş durumda… dolmuşlar şimdiden manevralara başladı.

 16. Batu71

  İstanbul Bağcılar’da 10dk. içinde 1,5 derecelik bir soğuma oldu. Şu anda sıcaklık 2 derece. Hayır mıdır, şer midir bilinmez 🙂

 17. Commandouz

  Rüzgar kuvvetleniyor.
  1

  Skiron akşam rüzgar hızında ciddi düşüş belirtmiş.
  2

 18. vkaynar

  An itibariyle Anadolu yakasında ilkbahar havası var sıcaklık 3 derecelere dayandı.
  ist

 19. White Fox

  Ankara’da orta zaman zaman yoğun şiddette yağan kar ve bu akşam ve gece orta şiddette aralıklarla görülecek kar yağışında son durum nedir ?
  Merkezde tutuyor mu ?

  1. welbane

   Anıttepe civarından hepinize bol karlı bir gün sevgili havadelileri; burada gayet güzel yağıyor ve arabanın geçmediği asfaltta dahi tutuyor. Mikrofonlarımız yeniden Bilkent stüdyolarında. (Orta şiddette devam edecek dediğine göre whiteout falan göremeyeceğiz?)

  2. şizoid

   an itibariyle bahçelievlerde orta hafif şiddette yağan kar zaman zaman rüzgarın etkisiyle ve bazen lapa lapa yağarak caddelerde daha iddiasını gerçekleştiremese bile ara sokaklar 2 cm kaldırımlar 3 cm. oldu…

  3. ibrahim

   Ankara/Etimesgut’ta kuvvetli rüzgarla beraber yoğun kar var yolların ıslak olmasından dolayı tam anlamıyla tutmadı ama diğer her yerde kar tutmuş durumda 3 cm civarı örtü mevcut..

  4. White Fox

   Burada (Bilkent) şu sıralar ince ama çok sık yağan bir kar var. 3-4 cm civarında yeni örtü oluştu. Sıcaklık -2,8… yollara da tutuyor…

   Şu sıralar radarda Kırıkkale’ye çıkan kütle Ankara’yı vurabilecek olan en iyi kütleydi ama doğudan geçecek… onun gibi bir daha güzel bir kütle olur mu pek umudum yok…

   1. ibrahim

    Mehmet Can bey o kütle Ankara’nın merkezinden geçemez mi sanki biraz ıska geçecek gibi ama yine de merkezin üstünden geçerse merkezde iyi kar alırız..

   2. White Fox

    Bilkent’te sıcaklık -3’e kadar düştü! Basınç da çok hızlı düşüyor.

    Bütün yollar bembeyaz, az önce dışarıda yürüdüm, iki sevgili önümde kayıp poposunun üstüne düştü. Gülmemden dolayı az kalsın kafama şemsiye yiyecektim,ters ters baktılar. 😀

    Şu an kütüphanedeyim, okul bomboş, ilk kez kütüphaneyi böyle in cin top oynarken görüyorum.

    Herkes eve gidiyor, Bilkent’ten kaçış başladı. 😀

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Çok kıskandım. Sıcaklık sıfırın altında, kar yağıyor ve basınç hala düşüyor! Her kar delisinin rüyası…

 20. Dev

  Kırkıkkale’de harika yoğunlukta kar var. Hiç umudum yoktu akşama doğru kara çevirir sanıyordum, bu çok iyi oldu:) Merkez ne durumda bilmiyorum, Ankara yolu üzerindeyim ben.

  1. Dev

   Benim gözüm şu Tuz Gölü civarındaki kütlede 😛 Umarım fazla sağa yönelmez 🙂

   1

    1. Rahmet Başkan Kennedy

     Kırşehir şu an 8 derece o kütle geçene kadarda pek soğuyacak gibi görünmüyor. Kırıkkale’de soğuma başladığı için iyi kar yapabilir.

     1. White Fox

      Annemleri aradım, bahçedeki mazılar (çam) yerlere yatıyormuş rüzgardan ve büyük taneli lapa kar yağıyormuş. 🙂

 21. Semih

  Tuzla’da sabahki kar artık yok 😀 Sıcaklık utanmasa 3 derece olacak! Durum şu an aşağıdaki gibi:

  1

 22. Havadelisi Yazıyı Yazan

  1

  Benim üstatlara bir sorum olacak acaba Limonlu’da orajlar sürer mi dolu örtüsü olur mu olursa kaç santim olur bir de Mart’ın 8’inde gelecek sistem nasıl olur saygılar (nokta virgül kullanmayan çıldırmış kar aşığı modu)

 23. Cenk

  Tabii ben sorumu sorduktan hemen sonra Şişli’de hafif bir kar yağışı başladı yine. Radar pırıl pırılken yağması ilginç.

 24. El NiNo

  1

  Kaymağı yine Zonguldak-Bartın-Düzce-İnebolu-Sakarya hattı yiyor. 3 gün içinde bu kesimlerde kar kalınlığı 50 cmyi geçecek sanırım. Hatta 1 metreye yaklaşır.

 25. Cenk

  DMİ İstanbul’da başarısız bir tahmin yaptı yine. Kuvvetli kar beklenen şehirde saat 11’den itibaren tek kar tanesi düşmez oldu. Peki sıcaklığı doğru tahmin etmeyi nasıl başardılar? Yağış sıcaklığı etkileyen bir faktör. DMİ, AHL için 3 derece beklerken bunu kuvvetli kar eşliğinde bekliyordu. Şu an İstanbul’da ciddi bir güneşlenme süreci başladı. Buna rağmen DMİ’nin 3 derecelik sıcaklık tahmini daha fazla ısınma olmazsa tutmuş gözküyor. Hava koşullarını yanlış tahmin eden DMİ sıcaklığı nasıl doğru tahmin ediyor?

  Eğer yağış tahmininde yanılmasalardı (siklon biraz daha batılı rota izleseydi), yağıştan ve düşey hareketlerden ötürü sıcaklık bu saatlerde 0 derece olacaktı, o zaman da sıcaklıkta yanılmış olacaklardı 🙂 – Ozan

  1. Cenk

   Ben de böyle düşünmüştüm. Hatalı yağış tahmini doğru sıcaklık tahminine dönüştü 🙂

 26. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Silifke üzerinden gelen gökgürültülü kütle Limonlu’da ara ara elektrikleri kesiyor. Orajcılar buraya!

  1

  1. Paradigm Shift

   Tam da istediğim şey. Ben İstanbul’da yağmayan kar takibinden sıkıldım artık. Orada olmak istiyorum.

 27. ilker baştürk

  bursadan gol haberleri geliyor ama resim gelmiyor 🙂 bursa ekibi fotoğraf paylaşsanız da bursa’mı beyaz beyaz görsem 🙂 yine güzel bir sistemi bursa dışında karşıladım şu an bandırma’da tık yok kapıdağ tarafı bembeyaz hatta erdek’te bile kar var bandırma yine hüsran çok rüzgarlı ve soğuk ara ara güneş gözüküyor 😦 bu sistem kaçmaz akşam’a bursa’ya geçicem resim paylaşırım şimdiden herkese iyi çalışmalar …

 28. faseay

  Çayırova’da muhteşem bir yağış var şu an taneler çok büyük inşallah gerisi gelir.

 29. ALKIM

  Önceki sayfada kaldığından Paradigm Shift’in gözlemini buraya taşıyıp üzerine konuşma ihtiyacı hissettim. Şu anda İstanbul’da öngörülen rüzgardan eser yok. Şu anda fırtınaya yakın rüzgar olmalıydı. Enteresan bir durum. İlk kez karşılaşıyorum. Akşam beklediğimiz DEK için hayırlı bir sinyal değil.

  1

  1. Paradigm Shift

   Dediğim gibi neredeyse İstanbul’un yarısını sahilden dolaştım. Acaba sadece “yağış anında kuvvetli esecek” denildi de ben mi yanlış anlayıp bütün gece ve sabah kuvvetli rüzgar bekledim? Hatırlayamadım.

  2. okito

   Dudullu’da çatılardaki kuru karı süpürüp yere uçuşturan yıldız bileşenli sert bir rüzgar esiyor.

  3. El NiNo

   1

   2

   Radarlarda sorun olabilir mi ? Çünkü yer istasyonları kuzeyli rüzgar diyor. Radar güneyden esiyor diyor.

   Ya da radarın ölçtüğü yükseklikte o yönden esiyor diycem ama saçma olacak.

   Saçma olmayacak. Bak radar saatinin üzerinde açıklama var. Hgt: (Height=Yükseklik) 1.5 – 2.5 km. Yani 850 mb’ın üstündeki rüzgarlar onlar. – Ozan

  4. Rahmet Başkan Kennedy

   Alkım Bey radarın rüzgar ürününü radarda ciddi manada eko yokken kullanmanızı tavsiye etmem çünkü genellikle hatalı değerler veriyor.

   1. Paradigm Shift

    Acıbadem istasyonu 8.7 km gösteriyor şu anda. Balmumcu istasyonunda da dünden bugüne çok düşüş var.

    1. Semih

     Doğru, geceki rüzgardan eser yok şu an ama Tuzla’da halen sert esmekte. Bazen de çok kuvvetli hamleler yapıyor.

  5. tankut

   içerenköy’de buz gibi esiyor şu an.. çok sert olduğunu söyleyemem ama öyle hafif de denmez buna..orta diyelim.. 🙂

 30. okito Yazıyı Yazan

  Ümit Turgut Bey, dün sıcaklıklar anlamında eleştirileri gayet büyük bir soğukkanlılıkla ve medenice yanıtladı. En azından kurumun dikkate değer bir PR çalışması yaptığını, her tabakadan ve bilgi düzeyinden insanın getirebileceği eleştirileri sebep – sonuç ilişkisi içinde göstermiş oldu.
  Ben de merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum, Ümit Bey görür de yanıtlarsa severim. Batı Karadeniz, Marmara’nın güneyi ve İç Batı Anadolu için tahminlerinde yanılmaları mümkün değil, çünkü alçak basınç oralarda derinleşerek etkisini hala gösteriyor. Bu şartlar, soğuk cephenin oralara ulaşmasıyla yoğun kar yağışı tahminini gerçek kıldı. Peki İstanbul için hangi veriler ya da öngörülerle dün akşam ve bugün için yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı bunu çok merak ediyorum. Yağışı taşıyan hava hareketi, soğuk havanın giriş yaptığı saatlerde son demlerini yaşamış ve şehri terk etmiş gitmiş. Bugün yoğun bulutlu, aralıklı kar yağışı görülüyor ve akşam saatlerinden itibaren gerçekleşmesi beklenen deniz etkisiyle kar yağışına kadar da şartlar böyle devam edecek gibi görünüyor. Neden mgm.gov.tr’de halen İstanbul için yoğun kar yağışı tahmini duruyor gerçekten anlamıyorum.
  Teşbih hata kaldırmaz derler ama durumu daha iyi anlatacak başka bir örnek olmadığı için, MGM bu durumda “yalancı çoban” konumuna düşmeyecek mi? Mart ortasında gerçekten yoğun denebilecek bir kar yağışı olduğunda ve devletin bu işle ilgilenen kurumu “kesinlikle özel araçlarınızla çıkmayın” uyarısı yaptığında, halk yapılan uyarıyı ne derece dikkate alacak ya da neden dikkate alsın?

  1. Ümit TURGUT

   Sizin ve Cem Bey’in yaptığı değerlendirmeyi biraz önce okudum, cevap olması açısından dün akşam 22 de yayınlamış olduğumuz 115 nolu uyarıyı bir kez daha okumanızı rica ediyorum.Ana sayfamızda halen yayınlanıyor ve bakın ne diyor;

   İstanbul’da halen devam eden kar yağışının, kuvvetli poyrazla (40-60 km/s) birlikte özellikle bu gece ve yarın (28.02.2012 Salı) sabah saatlerinde il genelinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, zaman zaman tipi şeklinde kar yağışı, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, yüksek kesimlerde ve viyadüklerde buzlanma vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

   Dün gece ve bu sabah saatleri için kuvvetli (yoğunda değil) kar yağışı beklenmiş,buradan şu sonuç çıkartılmalı, İstanbul’da yağış gece ve bu sabah kuvvetli olacak, sonra zayıflayıp etkisini aralıklarla sürüdürecek…

   Hiç bir m.uzmanı yola araçlarınızla çıkmayın uyarısı yapmadı yapamazda, biz risk unsurlarının neler olduğunu 115 nolu uyarının içersinde yayınladık, yeniden okursanız risklerin ne olduğunu görürsünüz. Biz basında yayınlanan her haberi kontrol edemeyiz, B.Sürmeli tufan geliyor dedi, faturası MGM’ye kesildi, DHAmuhabiri yalan haber yaptı fatura bize kesildi, bizim haber kanalımız web sayfamızdır, bunun dışında yayınlanan hiç bir bilgiye itibar edilmemesi gerekir.

   Değerlendirme sizlerin…

   Ancak bugüne kadar yapılan yorumlardan anlıyorum ki bu kadar yapıcı ve olgun davranmamıza rağmen, anlamamak için gayret gösteren ve her seferinde hakarete varacak cümleller kullanılarak hedef alınmaktayız. Herkese saygılarımı sunuyor, bundan sonraki süreçte bu sayfada hiç bir yorumda bulunmayacağımızı belirtmek istiyorum.

   İyi günler dileklerimle..

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    İşte zurnanın zırt dediği yer. Ümit bey, hakaret içeren tek bir yorum gösterin hemen özür dileyeceğim hakaret edenler adına. Ama siz “her seferinde hakarete varan cümleler kullanılarak…” diye son derece gerçek dışı bir ifade kullanarak aslında buradaki insanlara iftira ettiğinizin farkında değilsiniz. Olgun ve yapıcıysanız biz de öyleyiz, kaç defa hata düzelttirdik, ilham verdik, yardımcı olduk! Bundan daha yapıcı olunur mu?

    DHA muhabirinin yalan haberine burada BİZ dikkat çektik, Facebook sayfamızdan da bunu özel olarak ben duyurdum. Bünyamin Bey’in faturası size kesiliyorsa bundan bize ne, Bünyamin’in hali içler acısı zaten, bunu halk anlamıyorsa biz ne yapalım.

    Bu arada, asıl kar bu akşam İstanbul’da 🙂

    Son söz: MGM çalışanıymış, üniversitede profesörmüş, torna tesviyeciymiş; bunlar bizim umurumuzda değil. Burası hava delilerinin mekanı! Sirrüslerin altında herkes eşittir. Böyle hissederseniz her zaman bekleriz, gerçek adınızı kullanmak durumunda değilsiniz.

    1. Ümit TURGUT

     Hiçbir şeyi ispat etmek zorunda değilim, özür dilemenizi de beklemiyorum, son sözünüzde tarzınızı zaten ortaya koymuşsunuz, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

     MGM mensubu olmaktan gurur duydum, arkadaşlarımın yaptığı her tahminin sonuna kadar arkasındayım, ismimle de titrimle de, kurumsal kimliğimle de ülkemiz insanlarına en iyi tahmini sunmak için ne yapmamız gerekiyorsa her zaman en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Hoşçakalın…

     Yaptığınız her iyi işte size destek verip, her kötü işte yapıcı bir şekilde eleştirmeye devam edeceğiz. Sizden ricam, burada söylenen sözleri hakaret olarak lanse etmemenizdir, çünkü hakaret yok. – Ozan

     1. Ümit TURGUT

      Ozan Bey;
      Karşılıklı diyolağa kesinlikle girmek istemiyorum..
      Size sadece şunları hatırlatacağım…-Bu kadar parayı boşuna alıyorlar, -Yunanistandan bile adamlar daha iyi tahminyapıyor, bunlar keçiörenden yapamıyorlar, -uyuyorlar, uyanda balığa gidelim meteoroloji… daha sayabilirim isterseniz, bunun yanında birde bunları yazıyorlar ama ben siliyorum yayınlamıyorum diyerek cümle aralarında o kişilere ait cümlelere yer verilen satırlar var…Neyse polimik yaratmayalım, sizlere başarılı çalışmalar diliyorum.. Buradaki her kişi her türlü işte eleştiri yapma hakkına sahiptir, apıcı her eleştiriniz için teşekkürler, iyi günler…

      Ümit Bey, Yunanistan’dan bile daha iyi tahmin yapıyorlar evet ama bu sizin değil benim gibi akademiklerin suçu, çünkü o teknik bir mesele. Şimdi o işi telafi etmeye çalışıyoruz. Bence her eleştiriyi üzerinize alınmasanız ve ciddiye almasanız daha iyi. Neyse – Ozan

      1. Ümit TURGUT

       Polimik yaratmamak için bu tartışmayı uzatmayacağım. Biz burada suçlu aramıyoruz, her kesimin ne kadar eksiği var onlar kendilerini biliyor, bu eksikleri gidermek için bir şeyler yapmak isterlerse başımızın üstünde yeri var.. Bizim de eksiğimiz var ancak bu eksiklikler hemen halledilecek şeyler değil, komplike bir süreç ve planlamalar yaparak adım adım ilerlemeye çalışıyoruz. Burada bulunma nedenimiz de buydu, sizin gibi gönüllü meteorolojistlerin katkılarını almak, görüşlerinizi değerlendirmekti, ancak biz burada durdukça maalesef ne çalışma sistemimiz, ne tahmin sürecimiz ne de analiz ve tahmin mekanizmamız bilinmeden (siz katılmasanız da) saygı sınırlarını aşan cümlelerle eleştiriler gelmeye başladı, amaç görüşlerinizi almak iken, bu amaçtan uzaklaşıldı, bu nedenle de bu sayfada olmanın anlamı kalmadı. Siz elbette eleştirilerinize devam edeceksiniz, bu sizin hakkınız, sizden tek ricam bu ürünleri oluşturmak için gece gündüz çalışan ve büyük bir emek harcayan arkadaşlarımızı rencide edecek (sanırım size daha uygun oldu) tenkitlerden uzak durulmasıdır, hoşçakalın…

       Bence her zaman katkıda bulunun, küsüp gitmekten kimseye hayır gelmez. Ayrıca burada yorum yapmanız sandığınızdan çok daha yararlı ve anlamlı. – Ozan

     2. ALKIM

      Hakaret edildiğine dair ithamda bulunuyorsanız ispat etmeniz gerekirdi. Burası meteorolojik olaylara ilgi duyan toplumun çok farklı kesimlerinden birçoğumuzun katkılarıyla MGM için yıllardır en büyük sorunu olan halkın anlayabileceği ortak dili kullanabilmenin yollarına öğrenmek adına önemli bir platform. Gördüğünüz üzere bu konuda standard üstü bilgi sahibi bir çok arkadaşımız dahi (ben dahil) bazı ölçüm kriterlerini ve değerlendirmeleri anlamakta güçlük çekiyor. Durum böyleyken, sürekli dert yandığınız ve çoğu zaman haklı olduğunuz konularda medya da başı buyruk davranıyorken şu tavrınızı şık bulmadım. Çalışma şartlarınızı ve bazılarını mantıksız bulsak da kriterlerinizi daha yeni yeni öğrenmeye başlamışken, sürekli empati yaparak iletişim kurmaya çalışırken bu duruma son vermek sizi mutlu edecekse sözüm yok ancak kendi adıma ve ulusum adına üzüldüm.

   2. okito

    Ümit Bey tekrar merhabalar,
    İlk evvela dikkate alıp cevap verdiğiniz için teşekkürler. Bundan sonra yorum yapmayacağınızı belirtmişsiniz, yorum yapmasanız da okuyacağınızı varsayarak yazıyorum;
    Evet uyarıda “yer yer kuvvetli” kuvvetli ifadesi var ancak 17 Şubat’taki soğuk ve yağışlı hava kadar bile örtü yapmadı. ‘Yer yer’ kısmı bu sebeple biraz çelişkili kalıyor zira hem il ve ilçe merkezleri tahmininde hem de haritalı tahmin sayfasında 3 yıldızlı “yoğun kar yağışı” ikonu koyuldu. Bunun sebebini dünkü yorumlarınızdan biliyoruz. Ama tekrar kendi adıma söyleyeyim, MGM dışında sebepleri de olsa, tek bir gün için tek bir ikon kullanmak zorunda kalmak bu tarz sıkıntılara yol açıyor. Çelişki de burada başlıyor ya neyse…
    Bu blogda (çok küçük bir kısım hariç) okuduğunu anlayan ve yorumlayabilecek bir takipçi kitlesi olduğuna inanıyorum. Özel araçlarınızla çıkmayın kısmı ise yerel yönetimlerin (bu seferki örnekte AKOM) sizlerden aldığı geri bildirimle yaptığı uyarılar. Tutup da kimse Havadelisi’nden ya da diğer amatör bloglardan aldığı bilgilerle bu tarz uyarıları yapacak hali yok.
    Tartışmanın uzamaması için dikkate değer bulduğunuz ve cevapladığınız için teşekkür ediyorum. Hakaret olarak algılanan bir cümlem ve/veya yorumun olduysa (blogu bağlamayacak şekilde – kendi adıma) özür diliyor; bundan sonraki tahminlerinizde kolaylıklar diliyorum.

 31. Spencer

  WRF 00Z yağış çıktısı:
  1
  Ankara için şov kısa sürecek gibi, 14:00-17:00 arası kuvvetli kar yağışı gösteriyor WRF.

  1. Berat

   Pek kanıtlayıcı bulmadım…

   Kar devam edecektir, ama dikkat et Berat, en kuvvetli kısım Spencer’ın bahsettiği zaman diliminde… Bu modele göre tabii – Ozan

  1. El NiNo

   Bence İnebolu-Bartın-Zonguldak hattı.

   Zonguldak’ta okullar tatil edildi.

   1. Murat Demir

    Kastamonu Cide ilçesi okullar tatil değil. Yoğun kar yağışına rağmen. (Deniz seviyesi 20 cm)

 32. faseay

  Hele şükür taneler büyüdü Çayırova’da. DEK olduğu belli oluyor gerisi yok gibi biz de akşamı bekliyoruz artık

 33. Commandouz

  Tomurcuklanmalar başlamış.
  1
  2
  3

  Bu arada Gümüşyaka bildiğiniz gibi:)

  1

  Burası da bizim buralar

  Ve Balmumcu:

  1

  Şu an termometrem güneşin çıkmasıyla birlikte 0’ın üzerini test ediyor. Ancak bulutlar tekrar yoğunluğunu arttırmaya başladı. Kar kalınlığını 3 cm. olarak verebilirim.

  Süper olmuş eline sağlık – Ozan

 34. SpanK

  İstanbul için tam bir hayal kırıklığı olsa gerek sabah örtüyle uyanırım diye sevinmiştim ama havada kar görmek bile nasip olmadı Avrupa yakası için konuşuyorum ama Anadolu yakasında da pek kütle yok.

  Yükseklerde örtü var İstanbul’da, alçaklarda da arabaların üzeri ve çatılar tutmuş (Moda’da mesela). Tam olması gerektiği gibi oldu. Ayrıca asıl kar (DEK) bu akşam tekrar sinemalarda…. – Ozan

  1. Commandouz

   Ben de Avrupa yakasındayım ama örtüyle uyandım 😀

   Ben de 🙂 Saat 11:00’de kalkarsan olacağı bu sevgili Spank 🙂 – Santiago

   1. SpanK

    Ozan hocam ve Commandouz yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Sabah 6!da namaza kalktım hafif kar yağıyordu ama çatılarda bile beyazlama maalesef yoktu belki 1mm lik buz tabakası vardır sonra uyudum yeni kalktım gene bir şey yok 😀

    Artık akşamı bekliycez umarım yağar.

    1. El NiNo

     Ben Yenikapı’nın ordayım. Burada bile çimenler çatılar beyazdı yani sen bence uyuyodun örtü varken 🙂 Şu an hala çatılarda beyazlık var az da olsa.

   2. Commandouz

    Santi yoksa sanayide mi yattın dün gece n’aptın? 🙂

    Sanayide 3-4cm vardı sabah 🙂 Florya’da da ince bir örtü vardı, sıcaklık 0C idi sabah 07:00 gibi. – Santiago

  2. sappokinowa

   Blog’un pesimisti gibi gözükmek istemesem de nereye vuracağı belli olmayan DEK bantlarını takip etmekten imanım gevredi yahu, sistemin kaymağını (en azından siklon yağışını) layıkıyla gene başka yerler yiyecek…. sürekli olarak İstanbul için havada uçuşan yoğun kar tahminleri ve hemen her seferinde İstanbul’un kıyı kesimlerinde kalitesiz soğuma, ya da yetersiz yağış. Şu an iç batı Anadolu’ da olmak vardı gerçekden, mesela Ankara…bu sebepten bu kış ile ilgili fikirlerimi olumlu yönde değiştirecek bir sistem değil şu anki yaşadığımız, evet sık soğuk görüyoruz, cephe görüyoruz…ama nerde görüyoruz ?, afedersiniz ama kedi b.kunu bellemiş gibi aynı yerlerden geçen, aynı rotayı takip eden sistemler, ve malum yerlere cephesel yoğun kar yağışları, Ozan hocanın deyimiyle kış dönemi “persistance” yani ısrar durumu. İşin yoksa şimdi DEK bekle havaya bakıp…geldi mi, gitti mi ? nereyi vuracak?, bence gayet sıkıcı….bir an evvel bahar istiyorum kendi adıma, sıkıldım artık sürekli aynı yerlerin kara gömülmesinden bre….bir de her seneyi kendi içinde değerlendirmek lazım, geçtiğimiz kışlarda bu sistem piyango gözükürdü, ama bu kış başka bi kış, Sibirya’nın hiç olmadığı kadar kuvvetli olduğu bir kış… haliyle benim yeterli yetersiz değerlendirmelerim de bu kış mevsiminin kendi potansiyelleri, iç dinamikleriyle eş değer olacakdır…

 35. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Mersin/Limonlu’da sıcaklık 11 derece, seyrek gökgürültüleri eşliğinde güzel bir Akdeniz yağmuru yağıyor…

  1

  1. anemodulion

   Ozan Narlıkuyu’da güzel balık olur bu arada , bir ara git 🙂 Bir de Cennet-Cehennem vardır oralarda, etkileyicidir 🙂

   Gidicem, kış bitmiyor ki ! 🙂 – Ozan

  2. SpanK

   Ozan hocam bu videoyu izlerken memleketim Bakü aklıma geldi sonbaharda aynı böyle oluyor müthiş rüzgar soğuk yağmur ve biz baba oğul sürekli balığa gideriz oralar aklıma geldi sağolun 🙂

 36. El NiNo

  MGM Ankara sıcaklık tahminini 0 0 yaptı 🙂 Bence yine yüksek kaldı 😀

Yorumlar kapalı.