‘Hasret’, İstanbul’a Bile Kar Getiriyor


Aslına bakarsanız, iç bölgelerde oturanlar bile böyle sağlam bir soğuk hava dalgasına hasret kalmıştı. Çok üşümeyi kimse sevmez ve yeterince ısınma imkanı olmayanlara kolaylık dilerim; ama karın keyfini, birkaç saat sonra yağmura çevirmeyeceğinden emin olarak çıkartmak çok güzeldir. Balkona çıktığınızda eriyen kardan gelen şıp şıp sesini duymak sinir bozar, kaldırımda ezilip dümdüz olmuş ve hafif buzlaşmış kardan yansıyan ışığı görmek ise garip bir mutluluk verir.

Perşembe akşamı itibariyle tüm hava tahmin modelleri; Avrupalı’nın ECMWF’si, Amerikalı’nın GFS’si, İngiliz’in UKMO’su filan, Hasret adını uygun gördüğümüz soğuk hava dalgasının (isim babası Onur arkadaşımızdır), iç bölgelere Cumartesi akşamından itibaren ağır kış koşulları getireceğini söylüyor: Yani bazı yerlere az, kimi yerlere de yoğun olmak üzere kar yağacak; ama denize uzak hemen her yerde dondurucu soğuk hüküm sürecek. İstanbul’da ve Karadeniz kıyısındaki diğer birçok şehirde de Pazar ve Pazartesi gününden itibaren mevsimin ilk doğru dürüst karı görülecek. Karın nereye ne kadar yağacağını şimdiden net olarak söyleyemeyiz; onun için bu başlık altında tahminleri güncelleyip olası senaryoları tartışacağız, soğuk hava dalgası ulaştığında ise raporları vereceğiz.

Aşağıda İstanbul’un bulunduğu enlem boylam için üretilmiş GFS model diyagramı görülüyor (nasıl okunacağını bilmeyenler için şu sayfada uzun uzun anlatmıştım).

Gördüğünüz gibi, Hasret, artık tüm senaryolarda ortaya çıkmış. 850 milibar (üst seviye) sıcaklığı mevsim normalinin (kırmızı çizgi) 7-8 derece altına iniyor. İstanbul için orta karar sayılabilecek bu soğuk hava dalgasının dahi uzun yıllar ortalamasından (kırmızı çizgi) ne büyük bir sapma olduğuna dikkatinizi çekerim. İstanbul’da, özellikle deniz kıyısında kar örtüsü pek sık görülen bir hadise değildir (zaten her sene olmaz), kara gömülmek ise tamamen sıradışıdır. Bunun sebebi de küresel ısınma filan değil, dünya üzerindeki konumumuz. Diyagramın ortasından itibaren gördüğünüz karman çormanlık ise, yaklaşan soğuk hava dalgasının bizi ne zaman terk edeceğini söylemenin zor olduğunu gösteriyor. Bazı model çıktıları ve senaryolar çok uzun sürecek soğuklara hazırlıklı olmamız gerektiği yönünde sinyal verirken, kimisi öteki hafta sonuna doğru tekrar ısınacağımızı söylüyorlar. Bu başlığın yorumlarında yapacağımız güncellemelerle, durum netleştikçe sizi haberdar edeceğiz.

Hatırlatayım, bu blogdaki tartışma ve tahminlere Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün işini iyi yapan, tecrübeli, sorumluluk sahibi, yapıcı eleştirileri nimet sayan elemanlarının yanısıra; kendini geliştirip nice okulluları cebinden çıkaracak duruma gelmiş, yaşadığı yerin iklimini ezber etmiş alaylı tahminciler de yorumlarıyla katkıda bulunuyor. Tam iki yıl ve bir gün önce, Avrupa’nın soğukken Türkiye’nin neden sıcak olduğunu anlatan yazıyla başlayan hava deliliği maceramıza; amatör ruhumuzu ve tutkumuzu her daim diri tutarak, öte yandan bilimsel bilgiyi ve araştırmayı temel almaktan asla taviz vermeden devam ediyoruz. Nice yıllara, nice yağmurlara ve karlara. Hepinize teşekkürler.

20 Ocak Cuma gününe kadar (o gün dahil) gerçekleşecek hava olaylarını bu yazının altına yorum olarak kaydedebilirsiniz. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve daha ileri tarihler için görüşlerinizi Atış Serbest‘te bildirebilirsiniz. Teşekkürler.

‘Hasret’, İstanbul’a Bile Kar Getiriyor” üzerine 1.230 düşünce

 1. Semih

  Gece Tuzla’da en düşük sıcaklık -4.2 derece. Nasıl olmuş bilmiyorum ama Sabiha Gökçen ve Gebze’yi bile geçmiş.

  Cevapla
 2. Trakyalı

  Zonguldak ve çevresi için yeni bir fotoğraf veya video paylaşımı var mı? Hala kar yağışı devam ediyor görünüyor radarlarda.

  Cevapla
 3. Berat

  Baba: oğlum dediğın oldu yerde örtü yapar dedin yaptı… Peki ben nasıl işe gideceğim ?! Ben: baba senin yerinde olsam işe büyük bir keyifle ve yollarda macera yaşama umuduyla giderdim.. 🙂 baba: oğlum sen harbiden havadelisi çıktın ya ! biz seni ne yapacağız of of ! 🙂 … (resim çektiğim sırada babam uyanır ve kem küme başlar 🙂 )

  Bakın geceki bahsettiğim örtü… Saat.07.00 yağış hafif olarak devam ediyor… 1-3 cm var sanırım (Ankara-Altındağ)

  1

  Cevapla
 4. Berat

  Kar grenleri burda (Ankara-Altındağ) zaman zaman kuvvetli olmakla birlikte örtü oluşturdu… Resim çekebilirsem yüklerim…ailem deli diyecek ama kanıt olarak paylaşmak zorundayım 🙂

  Cevapla
 5. Mert

  Sefaköyde yaşayan biri olarak bu gece bu kütleyle biraz olsun umutlandım çünkü arkası da var bu kütlenin. Sizce bu kütlenin bize uğrama şansı nedir Ozan Bey ? Saygılar

  Cevapla
   1. Mert

    Bu kütleler bu sistemde bizi çok üzdü. Küçükçekmece Gölü üzerinde eriyip gittiler gözümüzün önünde. Ben anladım Avrupa Yakası’nın güneyine kar haram hocam 😀

    Cevapla
 6. Semih

  Tuzla’da her yer buz tutmuş durumda. Sıcaklık -2.4 derece. Sanırsınız ki kar yağmış. Arabalar, çimler vs. kar yağmış gibi bembeyaz.

  Cevapla
 7. vkaynar

  maltepe’de kar taneleri arada bir sokak lambasında görülüyor havada ise kızıllık hakim acaba bunun bir bilimsel açıklaması var mı ozan hocam ?

  Neyin bilimsel açıklaması? Anlayamadım.

  Cevapla
  1. Burak S

   Yer yüzündeki şehir ışıklarının yansıması olabilir diye okumuştum bir yazıda ama kesin bir bilgiye sahip değilim

   Cevapla
 8. Huseyin

  Bu sistem İstanbul için gayet iyiydi bence, Cumartesi’den beri sadece kar yağdı, Şişli Esentepe’de halen daha sağanaklar şeklinde devam ediyor, Bu bizi uzun bir süre idare eder bence ve önümüzde iki ay daha var kar yağabilecek. Kim bilir, ne sistemler görücez 🙂

  Cevapla
 9. okito

  Ozan Hocam radarda bir şey dikkatimi çekti bunun açıklaması var mıdır acaba?
  Büyük çekmece gölünün üzerinden Karadeniz’e doğru uzanan bant, göl ile buluşunca bir anda yok oluyor. Acaba sebebi ne ola? Kütlenin gücünü yitirmesi diyeceğim ama mantıksız! Baraj gölü ile ilgili yerel bir hadise mi acaba?
  http://megaswf.com/serve/1930512

  Cevapla
   1. sirocco

    Kütleler orada Beylikdüzü’nde yaşayanların genç kızlık hayalleriyle oynuyor iki üç gündür.

    Cevapla
 10. havaankara

  Ankara Öveçler’de kar grenleri var. Yere inmekle inmemek arasında çok kararsızlar. 🙂

  Cevapla
 11. bırıl

  ataköy’e hiç kar yağmadı bu sistemde. diğer semtlerdeki kar görüntülerini başka şehirdeymiş gibi televizyondan izledik. çok absürd hakkaten..

  Cevapla
 12. welbane

  DMİ sanırım ilk kez aynı gün ikinci defa kar kalınlığı güncellemesi yapmış. Zonguldak ve Bartın’da öğleden sonra kar erimiş galiba biraz, 52 ve 36 olarak görünmekte. Biz Batı Karadeniz’e odaklanmışken Bitlis sessiz sedasız 110 cm.ye vurmuş, rekortmenin hali başka tabii. Aslında keşke Van’da falan radar olsa da oralarda neler oluyor görebilsek. DMİ’nin 3 gün 3 yıldızlı kar verdiği Tunceli ise 1 cm ancak biriktirebilmiş. Sürekli kky yağdı o tarafa, sistemin sıcak tarafından kurtulamadılar. Açıkçası Elazığ Malatya ve Tunceli iklim olarak Güneydoğu Anadolu’ya yakınsıyorlar gibi geliyor son yıllarda. Baraj göllerinin etkisi muhtemelen..

  Hasret bütün o muhteşem soğuğuna rağmen yağış olarak yurt genelinde çok cılız kaldı, o yüzden ileride akılda kalan bir sistem olarak hatırlanmayacaktır.

  Cevapla
  1. ALKIM

   Katılmıyorum. Bu gece ölçülecek ekstremler civarı minimum sıcaklıklarıyla, muhtemelen Batı Karadeniz kıyılarında bırakmış olacağı 1 metrenin üzerinde kar yağışıyla, benim ilk kez şahit olduğum Marmara effect’iyle sürpriz sayılabilecek kar sağanakları ile ilk 5’e giremese de benim için akılda kalıcı olacak.

   Cevapla
 13. Berat

  Ankara/Altındağ’dan bildiriyorum… Dün akşam bildirdiğim gibi kar grenleri yeniden başladı… Hoş bir görüntü var burada

  Cevapla
 14. bahattin bakırcan

  Balıkesir olarak bu sistemden aldığımız tek zevk, kameralardan kar yağan yerleri izlemek. Hem kütlelerin kuzeybatı-güneydoğu yönlü seyretmesi hem de rüzgar hızının az olması sebebiyle deniz etkisi bize kadar gelmedi. Kuvvetli poyraz da deniz etkisinin bırakın Balıkesir’i ,Manisa’nın kuzey ilçelerine kadar kar bıraktığı şubat 97 sistemini bilirim.

  Cevapla
  1. ertugrull

   Espiye, Tirebolu, Görele’de ve iç kesimlerde Hasret kendini gösterdi ve hala da göstermeye devam edecek gibi 🙂

   Cevapla
    1. ertugrull

     P.tesi sabaha karşı saat 4 gibi Espiye’de sokaklar bembeyazdı ince bir kar örtüsü vardı ayrıca salı günü de aralıklarla hafif kar yağdı ama salı akşamı tirebolu ve görele’yi etkisi altına alan kar yağışı espiyeden teğet geçti o ayrı bir konu

     Cevapla
 15. oguz

  hocam dmi eskişehir’e son durumlarda gökgürültülü kar sağanağı vermiş yine bir şeyler mi oluyo dersiniz

  Neler mi oluyo derim? – Ozan

  Cevapla
  1. SpanK

   fındıkzade’deyım arabaların ustunde 1 cm kar var gene en az yagan yerlerden bırısı 🙂

   şu kutle ortaya gırer de ınsallah bogaz tarafı etkılense

   SpanK, her sorunuzu cevapladığımız için mutlu oluyorsunuz, lütfen siz de Türkçe karakter kullanarak ve yazım kurallarına özen göstererek bizi mutlu edin. Teşekkür ederiz. – Ozan

   Cevapla
  2. rainbowwww64

   Bu gece kar yağma ihtimali var mı? Özeellikle Kartal!a 🙂 bizi hep es geçti bu sağanaklar..

   Cevapla
 16. Santiago

  Bu sistemin poyrazla gelmesini çok istemiştim, hatta böylesine güçlü bir sistemin ikincil (sonradan oluşan) alçak basınçlar ortaya çıkartabileceğini ummuştum fakat olmadı. Karayel’le geldi ve Zonguldak’ı silip süpürdü.

  Sistemin gücünü ortaya koymak adına sizinle iki senaryoyu paylaşıyorum. Birincisi 6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında Rusya’dan yüksek basınçla gelen soğuk hava dalgası. İkincisi de “Hasret”.

  2010 Ekiminde gelen sistem kuzeydeki yüksek basıncın güney enlemlere soğuk havayı basmasıyla sıcak Karadeniz’in verdiği tepkime sonucu alçak basınç geliştiren bir sistemdi. Detayları burada bulabilirsiniz.

  8-9 Ekim 2010 Basınç Yerleşimi:

  1

  Bu sistem ise Orta Avrupa’ya yerleşen, fakat terbiyesizlik yapıp bize kadar uzayan bir yüksek basıncın kuzeyden soğuk havayı üzerimize çekmesiyle gelişti. Alçak basınç Türkiye’nin doğusunda oluştu ve Karayel rüzgarına sebep oldu.

  Şimdi, iki sistemi gücü açısından aşağıdaki tablolarla karşılaştıralım..
  8-9 Ekim 2010 Sistemi:

  2

  8-9 Ekim 2010 Sisteminde 24 Saatlik Yağışlar:

  3

  16 Ocak 2011 Sistemi (Hasret):

  4

  16 Ocak 2011 Sistemi 24 Saatlik Yağışlar:

  5

  Gördüğünüz üzere Hasret’in konvektif kapasitesi İstanbul’u yağmura boğan 8-9 Ekim 2010 sisteminden bile daha fazla. Zaten bunu gökgürültülü kar yağışları ile gördük. Hem de o bulutlar çok sığ bir alanda oluştu, Karadeniz üzerinde fazla mesafe kat edemedi. Ona rağmen Boğaz Çevresi çok güzel kar yağışları aldı..

  Böylesine mükemmel bir oluşum herhalde ancak böyle bir senaryoyla berbat olurdu, özellikle de Avrupa Yakası için.. Eğer sadece 8 Ocak – 9 Ocak arası sadece 1 gün rüzgar poyrazdan esseydi bence tüm şehir 50cm-60cm kara gömülürdü diyor, geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum..

  Not: Dikey rüzgar açısı falan anlamam ben, Alkım çözecek işin o kısmını 🙂

  Cevapla
  1. ALKIM

   O kısmın çözülmesine gerek yok Santi. Bugünkü yağışlardan sonra rüzgarın şiddeti bile çok önemli değil gibi. Yıldız-poyraz arası bir şey essin yetiyor. Öğrendiğim kadarıyla White Fox “Deniz Etkisiyle Yağış” konusuna yeni bir yaklaşım getirecek yakında. Belki o zaman neyin ne olduğunu daha rahat anlayabileceğiz. Analizine de tamamen katılıyorum. Ayrıca ufak ve fantastik bir ekleme yapayım. Örneği var mıdır bilmiyorum ama bahsettiğin kadar şiddetli olmasa da kararlı bir lodos yönlü rüzgar bile benzer işlevi görürdü sanırım. Bunu da batı yönlü rüzgarların Tuzla, Çınarcık, Yalova gibi yerlerde yarattığı etkiden anlayabiliriz. Hatta bu etkiden ilginçtir ki Erdek, Mudanya, Gemlik bile sebeplendi. Büyük bir fırsat İstanbul adına kaçtı belki ama tüm takipçilerin katkılarıyla hiç bir akademik ortamda kazanılamayacak müthiş bir deneyim elde ettik. Konvektif yağış, deniz etkisiyle yağış, deniz etkisiyle artan yağış, gök gürültülü kar yağışı, gündüz eksili değerler ne ararsak vardı. Bir de siklon üretebilseydi tadından yenmeyecekti ama önümüzdeki maçlara bakıcaz artık. Bu kış çok keyifli geçiyor.

   Cevapla
  1. okito

   Hocam camdan Keresteci Aziz Sokak’a baktığımda o pembelik hala duruyor ama uçuşan sadece 1-2 şakacı kar tanesi 🙂 Çekmeköy’ü görünce hevesim de kaçtı.

   Cevapla
  2. tankut

   pembelik/kızıllık yansıyan şehir ışıklarından kaynaklı sanıyordum ben hep! değil mi hocam? 🙂

   Cevapla
 17. Murat Demir

  Kastamonu Cide ilçesindeyim. Şimdi, önce fındık büyüklüğünde kar yağdı. Ardından mavi bir ışık ve peşinden gök gürledi.

  1

  Cevapla
 18. faseay

  Arkadaşlar İç Anadolu’nun doğusunda ani oluşan ve hızlı hareket eden bulutlanmadan haberi olan var mı? Yağış var mı acaba oralarda? Çok ilginç bir oluşum kabarmaya devam ediyor. Eğer yağıyorsa bayağı bir şey oluyor bence.

  Cevapla
  1. oguz

   eskisehir’de güneş batarken kuzey ve batı yönlerde bulutlanma vardı su anda havada tek tük yıldızlar gözüküyor. ilerleyen saatlerde ben de kar bekliyorum çünkü son 8 günün 7’sinde her aksam ve gece kar yağıyor. dün gece de 2 gibi hafif kar başlamıstı sabah baya etkili yağmış. keşke yağmasa hava bulutlanınca rekor sıcaklık gelmiyor dün akşam 7 de çifteler eksi 27.7 yi görmüştü bulutlanmayla sıcaklık daha fazla düşmedi. gelişmeleri buradan aktarırım ilerleyen saatlerde

   Cevapla
  2. ertugrull

   evet o bulutlanma sivas-giresun-trabzon hattı boyunca hızla yoğunlaşmaya başladı.Şu anda Giresun Espiye de hava kapalı ve çok soğuk.DMİ son güncellemede ise giresun ve sivas açık gösteriyor anlamadım.Bu bulut kütlesi yağış bırakır mı bakalım

   Cevapla
 19. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Rekorlardan bir demet… Kırşehir, 6 Ocak 1942, -28 derece. Ankara merkez, 5 Ocak 1942, -24.9 derece. Eskişehir merkez, 30 Ocak 2006, -27.8 derece (o güne ait en yüksek sıcaklık da -15 derece)…

  Eskişehir Çifteler şu saatlerde -28 derece filan… Çifteler’de eskiden istasyon yokmuş, varsa da kayıtları bende yok, ama şu görüntüye göre rahatlıkla -35’i görebilecek bir yer gibi duruyor…

  Cevapla
 20. Mehmet ÜNLÜER

  12-18Z arası ölçülen taze kar kalınlıkları: Bartın 24, Zonguldak 19, Düzce 3, Sakarya ve Sinop 1 cm

  Cevapla
 21. Berat

  Son durum sıcaklıklarına bakarken Eskişehir Cifteler her zamanki yapısıyla beni yine şaşkına çevirdi … Surat ifadem aynen aşağıdaki resimdeki gibi oldu… 🙂

  1

  Cevapla
   1. tankut

    burası çekmeköy’ün daha kuzeyleri, taşdelen civarı..bir de alemdağ tarafı var ki!..gerçekten bizim buralardan gözle görülür şekilde, daha fazla kar almış durumda..cumartesi orada iyice tutmuştu zaten hiçbir yerde ciddi birikim yapmamışken..bu sistemde biz şanslıydık.. 🙂 darısı sahillerin de başına, uzun yıllar sahillerinde yaşadım bu şehrin, bilirim acısını! 😀

    Cevapla
 22. anemodulion

  Saat 18:00’da Eyüp’teydim. Bulunduğum binadan dışarı bir çıktım yerde ince beyaz bir örtü oluşmuş, anladım ki kar yağmış. Sonra Taksim’e geçtim. Saat 18:30’da Taksim’de birdenbire bastırdı kar, 10 dakika kadar rüzgarla birlikte bayağı kuvvetli olmak üzere toplamda 20 dakika yağdı, her yer beyazladı…
  Sonra da birden kesildi 😦
  Evde radar başında olmadığım ve gelişini önceden görmediğim için güzel bir sürpriz oldu.
  Yer kuru, hava da soğuk olunca ne güzel yapışıyor o kar taneleri 🙂

  Cevapla
 23. mehmet ulu

  bursa’da yine kar başladı, gün aşırı kar yağıyor arkadaş… ama radara göre yağış kısa sürecek

  Cevapla
  1. Bursalı Deli

   Hocam, siz ne kadar istemeseniz de benim içim kıpır kıpır. Bu bulut tam olarak Armutlu-Çınarcık arasından 2 saatte kopup geldi. İstanbul radarında maks’ı açtım bekliyorum hangi zamandan iki saat sonra geleceğini.

   Cevapla
 24. Mert  Uydu görüntüleri yağışı mı gösterir yoksa sadece bulutlanmayı mı? Pek bir bilgim yok da bu konuda sorayım dedim. Yolladığım resimlerde Avrupa Yakası’nın güney kesimleri için bir hareketlenme var gibi bir inceleyip yorum yaparsanız sevinirim.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Uydu görüntüleri benim bildiğim kadarıyla en tepedeki bulutları gösterir, her buluttan da yağış olmaz. Radarı takip edin.

   Cevapla
 25. Wind Chill

  Bu arada bu gece rekor beklediğim merkezlerden biri de Emirdağ. Emirdağ’da 30 Ocak 2006’da -23.8 C kaydedilmişti(Minimum ekstrem değer.).

  Cevapla
 26. Wind Chill

  Burada, Kırşehir’de dün gece minimum ekstrem değerin ölçüldüğü konusu gündeme getirilmiş fakat bildiğim kadarıyla Kırşehir merkezde bugüne kadar kaydedilen en düşük sıcaklık 6 Ocak 1942’de – 28 C olarak ölçülmüştür.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok haklısınız, benim elimdeki kayıtlarda da Kırşehir’de 6 Ocak 1942’de -28 derecenin ölçüldüğü bilgisi var. DMİ sanırım 1975’ten sonraki verileri kalite kontrolden geçirmiş, o yüzden rekoru da 1975’ten sonrası için belirlemiş. Ama asıl rekor 1942’ye aittir.

   Cevapla
 27. White Fox

  Aşağıda yığılma olduğu için ALKIM‘ın sorusunu bağımsız olarak yazıyorum, (analiz yapmamı istemişti.)

  Eğer bugünkü yağışları deniz etkisi yağışı olarak nitelendirirsek beraberinde, tartışmaya açık bir durum var. Çünkü yer seviyesinde ve yer seviyesine çok yakın tabakalarda rüzgar Karadeniz’den değil, batı kerte kıble yönünden (yani Marmara’dan esiyor). Ara bir seviyede ise, batı kerte yıldız ve batı kareyel yönleri var(Trakyadan esiyor), 850 mb seviyesinden sonra kareyel kerte batı yönüne ve 700 mbda yıldız karayel yönüne rüzgar dönmüş. Yani 850 mb seviyesinin üstünde ise Karadenizden geçen bir rüzgâr akımı var.

  Balon ölçümü sonucuna göre ise belli miktarda bir CAPE enerjisi ve 700 mb seviyesinde bir tepe enverziyonu da mevcut…. Olayı bütün bu balon ölçümü çerçevesinde değerlendirerek şöyle bir harita çıkardım.
  Aşağıdaki sarı bölge 850-700 mb arasındaki rüzgarların deniz etkisi açısından etki alanını, kırmızı ise yer seviyesindeki rüzgarın etki alanını gösteriyor. Gri yer ise saf Marmara effect bölgesi 🙂

  Bu ikisinin kesiştiği yer ise deniz etkisi yağışları için en yüksek olasılık taşıyan bölge oluyor. Rüzgarların açısal farkı da fazla olduğundan şerit olmuyor.
  Bu analize göre Kıyıköy’de ya da Kırklareli sahillerinde bu yağışların pek oluşmaması açıklık kazanıyor.

  Bu benim bugünkü duruma ilişkin kişisel analizim tartışmaya açık tabi… 😀

  Cevapla
  1. ALKIM

   Deniz etkisiyle yağış tezinin temel şartlarını göz önünde bulunduracak olursak bu durumu saatlerce tartışabiliriz sanırım. Şu an için benim çıkardığım özet “İstanbul’da deniz suyu sıcaklığı ile 850 hPa scıaklığı arasında 13 derecenin üzerinde bir fark var ise sea effect ya da sea enhanced yağış gelişebilir. Yer seviyesi ve üst seviye rüzgarların yönü ve şiddeti için uygun şartlar ayrıca değerlendirilmelidir. Bunu sağlayabilecek fazla sayıda olasılık mevcuttur.”

   Cevapla
  2. Bursalı Deli

   White Fox bu bulutların yönünü anlayabilmek için çok basit bir yöntemim var, doğruluğu kesinlikle tartışmaya açık.
   MGM radarlarında yükseklik 1500-2000 m veriyor bulutlar için.
   500 hpa aşağı yukarı bu yüksekliklere tekabül ediyor sanırım.
   500 hpa’daki rüzgar yönleri bulutların hareket yönlerini tam olarak gösteriyor.
   Bulutların nasıl oluştuğunu, oluşması için hangi şartlar gerektiğini tabii ki daha iyi biliyorsunuzdur.
   Ama 500 hpa rüzgarı bu şekli alır almaz, bulutlanma başladı.

   Cevapla
   1. White Fox

    MGM radarındaki rüzgar seviyesi direkt 2 km yükseklikte, 500 hpa civarı yaklaşık 5km yukarıya tekabül ediyor. Deniz etkisi gibi sığ sistemleri 500 hpadan takip edemeyiz. Zaten bugünkü oluşumun tepe seviyesi yaklaşık olarak 700 hpa, çünkü sistemin konvektif denge seviyesi o seviye de bulunuyor. 500 hPa’yı hesaba katmaya hiç gerek yok. Çünkü bulutlar o yükseklikte değiller.
    2 km rüzgar haritasından bu bulutlar takip edilebilir, ama benim yaptığım harita kütlelerin yönünden ziyade nemlilik açısından bu yağışların oluşma ihtimali en fazla olan yerleri temsilen gösterim için…

    Cevapla
 28. okito

  Anadolu Yakası kuzeyi ve Marmara’nın güneyine çalışan kütlelerin eşgalini veriyorum kayıtlara geçsin. Bir daha kaçma şansı olmaz en azından 🙂

  (Kalite çok kötü kusura bakmayın)
  Yahu o değilde bu rüzgar, eğer ki geçtiğimiz 3 gün boyunca poyrazdan hadi onu geçtim yıldız – poyrazdan esse idi markete snowboard’la, işe kızakla giderdik.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Şöyle şeylerin olduğu bir yer için normal. Efsane oldu bu sistem orda, ama en başından beri model çıktılarında az çok belliydi sanki.

   1

   Cevapla
   1. Melik Ahmet TAŞTAN

    Hocam büyük ihtimalle o görüntülerden sonra bu olay yaşandı. Radar’da bu kütleyi görünce hemen Zonguldak Bölge Müdürlüğü’nü aradım. Telefonda konuştuğum arkadaş uzun süredir Zonguldak’ta yaşadıklarını böyle bir kar yağışını hiç görmediğini söyledi. Gökgürültülü ve inanılmaz kuvvetli kar yağmış. Sanırım 6 saate 20 cm ölçülen kar yağışının 15 cm’i yukardaki 30 dakikalık zaman diliminde yağmıştır.

    Sonunda buldum haberi. Tahmin ettiğim gibi, 17:30 da olmuş olay: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19717213.asp Zaten çatIda 50 cm kar vardır ve bu inanılmaz sağanak kar yağışıyla birlikte çok ender ratlanabilen “downburst” etkisi de oluşmuş olabilir.

    Cevapla
  2. Trakyalı

   Bir de dün paylaşılmış bu fotoğraflar. Yani bugünkü yağışlar da bunun üzerine yağdı. Arabalar tamamen görünmez olmuştur artık heralde.

   Cevapla
 29. tengizman

  Zincirlikuyu’da calisip Florya girisi-Baglar’da oturan biri olarak bu sistemde tum sinir sistemim coktu ve halüsinasyon gormeye basladim. Isyerinin bulundugu bolge kar ve tipiden yikilirken, 35 dk sonra metrobusten indigimde baska bir sehirde baska bir mevsimle karsi karsiya kaldim 3 gundur. Icinde bulundugum psikolojiyi az cok anlamissinizdir. Neredeyse aglayacak durumdayim. Bir an once havalar isinsa da kurtulsak bu rezaletten 🙂

  Cevapla
 30. vkaynar

  Maltepe’de ince kar geçişi dışında pek bir şey olmadı an itibariyle yoğun bulutluluk söz konusu

  Cevapla
 31. çihiro

  Bu sabah merakla dün ölçülmüş en düşük sıcaklıklar sayfasına baktım DMİ’nin ama Konya-Bölge ve özellikle merak ettiğim Çifteler’den veri yoktu. Pek çok istasyonun verisi de işlenmemiş sayfaya. 😦

  Cevapla
 32. hava ankara

  Melik Hocam, bu gece nerelerde rekor kırıldığı ile ilgili bir çalışmanız var mı, olacak mı? Kontrolden geçirildikten sonra mı girilecek bu rekor(lar)? Sizin şube yapmıyor galiba ama bizi bilgilendirebilir misiniz?

  Cevapla
  1. Melik Ahmet TAŞTAN

   Üstat sanırım klimataloji şube müdürlüğü yapar o işlemi. Kontrol olayınden geçmesi lazım dediğiniz gibi.
   Biz cuma gününden beri uyarı yapıyoruz bu konuda. En son bugun hazırladığımız değerlendirme şeklindeki uyarı da bu.

   Cevapla
  1. okito

   Evet Moda’da kar sağanağının habercisi uçuşan taneler.
   Cecillia Bartoli eşliğinde güzel gidiyor 🙂

   Cevapla
  2. hava ankara

   Hocam ben bu sabah Ankara’ya atıştırmakla yetinen karla yetindim. Haftasonu Ankara’da yine kar görünüyor (ECMWF) ama ben yine yokum. Gerçi Antep’e bu defa görünüyor kar ama hayırlısı bakalım. Kıskandım İstanbuldaki arkadaşları ama Allah daha çok versin 🙂

   Cevapla
   1. Uğurcan

    İstanbul’un güney sahilleri olarak varlık içinde yokluk çekiyoruz. Kuzeyimiz kardan geçilmiyor, burda bulut yok. Gel de kafayı yeme. :/

    Cevapla
  3. onurene

   o kütlenin en kıyısı Haseki üzerinden geçti az önce. 5 dakikalık bir sağanak oldu, 1cm civarı kar bıraktı çatılara, arabalara. Sanırım Moda biraz daha şanslı o kütle konusunda.

   Cevapla
  4. ALKIM

   Durup durup başlıyor Hocam. Yine başladı. Ortalık beyazladı. Epey de sağlam yağıyor. Sıcaklık 0 derece civarı. Yarım saat devam etse bari.

   Cevapla
  1. Karcı Hakan(Hakan güven)

   Bizim Aydos tarafına dehşetcengiz bir kütle geliyor,inşallah zayıflamaz 🙂

   Cevapla
  2. bozlakgençlik40

   Ozan Bey çok açık ve net bir sunum olmuş, sorum şudur ki: Arkasından gelen hiç bir kütle gözükmeyen bu yağışların ardından yine bunun gibi oluşumlara bu gece boyunca tanıklık edebilir miyiz? Eğerki olursa Alibeyköy semalarında da görmek mümkün olur mu artık bu yağışları? Yoksa yine sadece boğaz çevresi ve Anadolu tarafı mı 😦

   Cevapla
  1. ALKIM

   Tebrikler. Hatta ben de muhalefet etmiştim. Bu deniz etkisiyle yağış kavramının yeniden tanımlanmaya ihtiyacı var sanırım şayet İstanbul’un boğaz çevresi ve kuzey kesimlerinin şu anda almakta olduğu yağışı deniz etkisiyle yağış olarak tanımlayacaksak. White Fox’un yardımını rica ediyorum analiz konusunda.

   Cevapla
   1. mehmet ulu

    ben de tebrik ediyorum ama bursa için kar yağmasını istemiyorum artık…daha evimin önü açılmadı, arabayı kullanamıyorum, kızım 2 gün okula gidemedi servisi gelemediği için, bugün eşim ikinci kez düştü. yıldırım belediyesi’ni aradım bakalım gelecekler mi. ama yağacak belki de yine, şimdi fark ettim, elimde çatlayan yerler kanamış, saçma ama böyle olay var gibi sanki. yok yok saçma…

    Cevapla
    1. Bursalı Deli

     Geçmiş olsun hocam, Bursa’nın neresinde oturuyorsunuz?
     Ben Beşevler’de oturuyorum, sokak aralarına kadar her yer tuzlandı, tertemiz.

     Cevapla
     1. mehmet ulu

      yıldırım musababa mahallesi-teleferiğin biraz altı,askeri lise civarı…belediyecilik sıfır maalesef…bu sene geldim bursaya,eğer geri dönmezsem giresuna,ilerde beşevler civarına taşınmayı düşünüyorum.

      Cevapla
      1. şenol

       ben de bursa beşevler’deyim sokak araları temiz, dün gece 21 sularında güzel bir kar geçişi oldu, ben de tebrik ederim seni bursalı deli arkadaşım. Bakalım hafta sonu nasıl olacak gerçi bazı uzmanlar sıcaklıkların yükseleceğini, bazılarının ise kar yağışı olacağını demesi beni ikileme düşürdü sen ne düşünüyorsun arkadaşım.

       Cevapla
  1. bahçeköy_sarıyer

   Geldi 🙂 Maslak’ta başladı. Ama kuvvetli olmayacak sanırım bu tarafta. Meteoroloji’nin dediği gibi, Ümraniye ve kuzeyi iyi yağış alacak gibi duruyor.

   Cevapla
 33. bahçeköy_sarıyer

  Şu an Maslak’ın hemen kuzeyi karardı. Bir şeyler geliyor gibi. Radarda da görünüyor. Beklemiyorduk 🙂

  Cevapla
  1. bahçeköy_sarıyer

   Şu anda Sarıyer civarında ve Beykoz taraflarında yağıyor buradan görebiliyorum. Ama buraya gelmeyecek gibi. Doğu’ya kayıyor 😦

   Muhtemelen Sarıyer’de Rumelifeneri tarafını etkiliyor. Burada MGM’nin uyarısı var. – White Fox

   Cevapla
 34. White Fox

  Bu sabah Kırşehir zaten rekorunu kırmıştı. Saat 15:00 itibariyle sıcaklık merkezde -13 ölçülmüş.
  Gece -23 dereceye varan sıcaklıktan sonra hala ağaçlardaki kırağlanma çözülmedi. 1 saat önce evimizin bahçesinden ellerim donarak bir kaç resim aldım. Bütün bitkiler bu halde 😀

  Bu da benim bizzat diktiğim şeftali ağacımdı, arka plandaki mavi ladin

  Bu da incecik dalları olan ıhlamur!

  Ellerim donduğu için resimlere odaklanamadım. 😀

  Bu gece de -20’nin altına düşeceğimiz kesin gibi…. 🙂 🙂

  Cevapla
 35. okito

  Kalbimin yarısının attığı Nevşehir’den kız arkadaşımın çektiği iki fotoğrafı paylaşayım istedim. -20’leri zorlayan Kapadokya, her ne kadar soğuk hava deposuna dönüp günlük hayatı zora soksa da muhteşem görüntüler oluştumuş. Remin’ime çok teşekkürler bu fotoğrafları size ulaştırmama vesile olduğu için.
  (Ozan Hocama Not: Hocam ompldr.org ABD kongresinin aldığı kişisel gizliliği hiçe sayan internet yasaklarıyla ilgili olarak, protesto amacıyla geçici bir süreliğine sitesini karartmış. O yüzden şu anki bağlantı üzerinden yükledim. Değer bulursanız kaybolmaması açısından site altyapısına taşıyabilirsiniz.)
  1
  2

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s