Lodos Geldi Hoş Geldi… Kış Yumuşuyor


Bir şeyi çok fazla istemeyin: Gerçekleşirse gününüzü görürsünüz. Soğuk olsun, kar yağsın, adam gibi kış görelim dedik… Memleket buzhaneye döndü. Önceki gece ölçülen en düşük sıcaklıkları aşağıda görüyorsunuz, tıklayıp büyütebilirsiniz. İstanbul bir bütün olarak sıfırın altında kalmış. Eskişehir’in Çifteler ilçesi -29 derece olmuş. Soğuk, bazı yerlerde kırk yılda bir denebilecek ölçüde şiddetli. İl merkezlerinden Kırşehir’de, iki gece önce -22.6 derece ile son 35 yılın en düşük Ocak ayı sıcaklığı ölçüldü (öte yandan rekor -28 derece ile 6 Ocak 1942’ye ait).

Geceleyin donan Anadolu şehirleri, gündüz çözülüyor filan da sanmayın. Aşağıdaki sıcaklık haritası dün öğlen saat 13:00’e ait. Örneğin gece gündüz buz kesen Eskişehir öğle vakti ancak -8 derece imiş. En düşük maksimum sıcaklık da önemli bir istatistiktir. Eskişehir’de yaşanan en soğuk gündüz, 30 Ocak 2006’nın gündüz saatleri imiş: O gün sıcaklık -15 derecenin üstüne çıkamamış. Bu rekorlar hep karlı zamanlara ait. Kar örtüsünün aşırı soğukta rolü büyüktür.

Neyse ki aşırı soğuklar biraz ara veriyor… Benim bunları yazdığım dakikalarda Marmara’da başlamış olan lodos, Akdeniz’in nispeten ılık havasını batı ve güneyden taşıyor. Sıcaklıklarda dün bu saate göre belirgin bir artış var, bu artış Çanakkale’de 9 dereceyi bulmuş!

Bugün sert esecek lodostan sonra Cumartesi günü batı ve güney kıyılara yağmur gelecek ve hava tekrar soğuyacak, iç bölgelere (ve belki bu sefer Trakya’ya da) yeniden kar yağacak… Ama en azından geçtiğimiz günlerde görülen aşırı soğuk bir nebze kırılmış olacak. Önümüzdeki 5-6 gün boyunca, çok sert olmayan, normal kış koşulları görülecek gibi duruyor: Yani iç bölgelerde yer yer ve ara ara kar, kıyılarda soğuk yağmurlar…

Daha sonrası karışık. Uzun vadeli (bir hafta ve ötesi için olan) model çıktıları, şiddetli soğukların ülkemizi tekrar işgal etme ihtimalinin bulunduğunu söylüyor, ama bu konuda herhangi bir net sinyal yok (konuyla ilgili yorumlarınızı bu başlığın altına değil, lütfen Atış Serbest‘e yapınız). Ha, net sinyalleri gelişmiş antenleriyle parazitsiz çekebildiğini iddia edenler var, bunların tahsillileri bile var, onlara inanmak tabii ki serbest.

26 Ocak Perşembe gününe kadar (o gün dahil) gerçekleşecek hava olaylarını bu yazının altına yorum olarak kaydedebilirsiniz. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve daha ileri tarihler için görüşlerinizi Atış Serbest‘te bildirebilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

562 Responses to Lodos Geldi Hoş Geldi… Kış Yumuşuyor

 1. Wind Chill dedi ki:

  Sonunda Kırıkkale’nin de direnci kırıldı. Şu anda kent merkezinde sıcaklık 0.9 C ve yağış yağmur şeklinde devam ediyor. Yakında meteoroloji literatürüne “Kırıkkale direnci” veya “Kırıkkale etkisi” gibi kavramlar girerse şaşırmayın(Bu arada sabah kar kalınlığı 26 cm olarak kaydedilmiş.)

 2. Cumulonimbus dedi ki:

  İç Anadolu’da son kalan kar parçasını eritene kadar orada dönmeye kararlı sanırım (Kırıkkale ya da Karkale hariç tabi :D)

  1

 3. KRAL dedi ki:

  Yine Gaziantep… 🙂

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Yine iyi yağmış gibi görünüyor. Üstat bugün tahminen kaç cm yağmıştır ?

   • KRAL dedi ki:

    Ölçmedim ama sabahtan beri 20 cm oldu yaklaşık olarak…Belki biraz daha da fazla olmuştur.

 4. KRAL dedi ki:

  Gaziantep’ten bugün çektiğim birkaç resim… 1.si aşağıda, 2, 3

  1

 5. White Fox dedi ki:

  Bu gidişle Beytepe’de bile bu gece sıfırın altına inmeyecek, çukurun durumunu hayal edemiyorum – hava da açmıyor nem de çok yüksek…
  Şu hale bakın, day rain (mm)’de gözüken miktarın 10 mm’si bugün düşen yağmur olsa geri kalanı eriyen kar suyu! Yarın da erime ve yağmur var, gidişat yerdeki kar örtüsü için hiç de iyi değil.
  1

  Direniş direniş dediniz neticeye bakın 😛

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Keçiören’de karın büyük bölümü eridi.. Akşam 9 gibi Demetevler tarafına uğradım, yol kenarlarındaki birikintiler dışında orda da pek bişey kalmamış.

   • Oğuzhan dedi ki:

    Keçiören’de kar başladı sıcaklığı bilmiyorum ama radar görüntüsünde bir kütle kuzeye doğru kaymakta ilerleyen saatlerde yoğunlaşacağını düşünüyorum.

 6. Dev dedi ki:

  Kırıkkale nasıl bir memleketsin sen ya? 😀 Bugün sıcaklık en yüksek -0,7 derece oldu, şu an -1,1 ve çevre illerin aksine öğleden beri kar alıyor, sırf bana inat!! Neden geldim İstanbul’a! 😦

  1
  2

 7. Melik Ahmet Taştan dedi ki:

  Şanlı Kırıkkale savunması… Her tarafı ılıkçılar tarafından fethedildi, o inatla ısınmıyor.
  1

 8. Wind Chill dedi ki:

  Bu sistemde de Kırıkkale çevresindeki merkezlere göre soğuktu. Çevresindeki il merkezleri 2-3 dereceleri görürken, Kırıkkale’de ise bugün sıcaklık 0 C’nin altında kaldı (-0.4) yağış kar şeklinde görüldü.

 9. KRAL dedi ki:

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve özellikle de Gaziantep unutulmaz bir kış yaşıyor. 🙂 Bugün yine yoğun kar ve tipi vardı. Yoğun kar Perşembe ve Cuma günü de devam edecek. Cumartesi, Pazar günü hava açtıktan sonra Pazartesi’den itibaren yine 4-5 günlük karlı bir periyoda gireceğiz gibi görünüyor. Yeni resim ve videolar var elimde. Bunları birazdan paylaşırım. 🙂 Bu arada Ozan Hoca’m yarın ve Cuma günü de bu başlıktan mı devam edeceğiz ? 🙂

 10. erdoğan dedi ki:

  Konya 10 00 -11 00 arası yağmur yağdı 11 oo den sonra tam bir görsel şölen döndü lapa lapa kara.Hatta Konya’nın kuzey tarafında daha yoktu kar.Yağmur beklerken çok güzel bir sürpriz oldu.

 11. White Fox dedi ki:

  Dün gece Kırşehir’de 11 cm yeni kar yağdı. Sabah 07:40’ta +0.1 derecede karlakarışık yağmura dönüşten sonra 08:00 sularında hafif yağmur formunu aldı şu anda 1.9 derece ve bütün karlar eriyor. Yollardan sular akıyor. 😦

  Ankara Merkez(Keçiören) 12 mm, Elmadağ 34 mm (eski kar kaç cm ise artık!) kar almış. Artık bu kadar kar zevki paydos size, bugün Ankara birazda yağmur alsın. Şu anda Keçiören 1.7 derece %99 nem ile yağmur değerlerinde, direniş öğleye kalmadan kırıldı.

  • Berat dedi ki:

   Hocam keçiören alsa alsa 1-3mm lik bir kky alır.. Bugün öğlen fazla bir yağış gözükmüyor.
   Yüksekler yine kar alacak… Ankara/Altındağ da eski kar ile birlikte 32 cm kar var… eski kar 10cm… Dünden bugüne 22 cm kar almışız… Burası merkezin kuzeydoğusunda olduğu için elmadağ gibi etkilenmiş olmasakta merkezden daha yüksek kar yağışı almışız… Şu an -1 derece. Hava kapalı.

  • White Fox dedi ki:

   Eskişehir teslim oldu. 1 derece yağmurlu
   1

  • White Fox dedi ki:

   Nasıl bir noktada bulunuyorsun sen Berat ya ?! 😀
   Hemen kuzeyinizdeki Esenboğa’da zeminde 26 cm kar var, sadece 4.6 mm yağış almış dün yani çoğu eski kar. Ankara Keçiören 12 mm yağış almış, sizde bu ikisine yakın bir yerdesiniz. Sizin rakım kaçtı Berat ?

   Acaba bulutlar çok mu yere yakında orografik faktörlerle friction gibi bir mekanizma mı devreye girdi ?! Elmadağ’da da 34 mm yağış var. Öğle bir şey olduysa Bilkent’te uçmuştur. İncelemek lazım.

   • Berat dedi ki:

    Buranın rakımı yaklaşık 1080-1150 mt var hocam… Hüseyingazi dağının eteğindeyiz… 😀

    Friction dediğiniz sürtünme olayı benimde aklıma geldi hocam… Bu konu ile ilgili araştırmalarım var… Dün öyle bir olay oluşmussa araştırmalarım sonucu paylaşabilirim…

    Sürtünmeyi (Friction) kısaca şu resimden anlayabiliriz…

    Resim sanki biraz sürtünme ile ilgisiz mi olmuş ne ?! Böyle bir şey daha uygundu – White

   • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

    Mehmet Can kar su eşdeğeri yüksekmiş. 12 mm yağan Ankara merkez 21 cm kar vermiş. Bunun 5 i eski karsa 16 cm yağmış demektir. Radardan takip ettiğim kadarıyla Altındağ bölgesi Keçiören’den fazla yağış aldı, dolayısıyla en az az 4-5 cm fazlası vardır oranın. Bir önceki yağışta pek faz miktar almayan Ankara’nın güney hattı bu sefer çoştu. Çankaya, Altındağ, Mamak Mart 2011 i saymazsak son yılların en iyi kar yağışını aldı.
    Bu arada modellerdende söz etmeden geçemiyeceğim, ECMWF 00 run’ı 3-5 kilo gösteriyordu, GFS son güncellemesinde bile komik rakamlar veriyordu. HIRLAM başta pek iyi olmasa da son güncellemlerinde güzel bir nowcasting modeli olduğunu gösterdi. Bu modeli özellikle kısa süreli 0-18 saat tahminlerinde takip etmenizi öneririm. Süre uzadıkça sapıtıyor ama kısa vadesi gördüğüm kadarıyla çok iyi…

   • White Fox dedi ki:

    Bu bilgi çok güzel oldu. Genel olarak 1 mm yağış, 1 cm kar olarak kabul ediliyordu. Gene de hala kabul ediliyor. İstisnaları var galiba, taneler büyük yağdığında aralarda boşluk olduğundan eşdeğer bozuluyor olabilir.

    Bilmem Ozan ne düşünüyor.

    • Ankaragücü dedi ki:

     1 e bir ölçü kesinlikle yanlıştır. Geçenlerde ben de Ozan’a bunu hatırlatmıştım. Bırakın 1 e bir ölçüyü hava yeterince soğuk ve nem düşükse 1 mm = 2 cm ve hatta üstü olabiliyor. Accuweather sitesinde nem – ısı – mm – kar kalınlığı hesaplaması ile ilgili bir başlık görmüştüm bir zamanlar.

    • White Fox dedi ki:

     O halde ben bir daha kar kalınlık tahmini yapmam 😀 Çok oynak bir oranmış. Ben hep 1 mm yağış 1 cm kar çerçevesinde hareket ediyordum. İyi ki genelde hep kar kalınlığına girmeden mm cinsinden yağış miktarı vermişim. 😀

     Kırşehir’de dün geceden sabaha kadar 15 mm küsür yağış olmuş görünüyor ama 11 cm kar rapor edilmiş. Kar yağarken yer seviyesi sıfırın altındaydı ve ama üst seviyeler sıcak olduğu için kuru kar olarak yağmadı, kar topu yapmalık bir kıvamda yani sulu kar yağdı. Burda da aza doğru sapma var.

    • Cumulonimbus dedi ki:

     Gözlemlerime göre küçük taneli sık kar yağışı yeri daha iyi örtüyor ama görece daha az kalınlıkta bir tabaka oluşturuyor (kar yağışının küçük ve sık bir hal aldığı anda etrafın birden beyazladığını görmüşsünüzdür), buna karşılık “lapa lapa” denen büyük taneli kar yağışı daha kalın bir tabaka oluştursa da basılan yerleri,yolları vs. örtmesi daha fazla zaman ve yağış yoğunluğu gerektiriyor. Kar yağışının kuvvetinden bahsederken günlük hayata etkisinden dolayı belki de bu bilgiler de göz önünde bulundurulmalıdır, kim bilir.

  • Onur dedi ki:

   Bu arada yazmayım diyordum ama vay size yağmur olsun moduna geçmişsin yine, yazacağım. Dün merkezde max 13 cm beklentini aştık. Sabah Kızılay’da idim (Merkez sayılır mı 😀 )

 12. ben manyamışım dedi ki:

  adıyaman merkez’de dün gece saat 3 sularından sonra başlayan yağmur sabaha doğru kara dönüştü. şu an her yer bembeyaz. 4 gün önce olduğu gibi. bizzat aracımla test ettim yolları. kayılacak seviyeye gelmişler :D.son olarak 12.00’dan sonra başlayacak olan kuvvetli kar adıyaman’ın besni gölbaşı çelikhan ve sincik ilçelerinde hayatı felç edeceğe benziyor. varsa malatya’dan arkadaşlar onları da uyaralım. karayolcu bir babam olduğu için yol durumlarını da saniye saniye takip edebiliyorum. kısaca diyeceğim şudur ki malatya adıyaman yolu buzun üstüne yağan karla birlikte tam bir buz pisti olmuştur. değil karayolları feriştahı gelse bu yollar temizlenmez. lütfen dikkat edelim. 😀

 13. Spencer dedi ki:

  Bu sefer Ankara’ya yağan kar beni tatmin etti. 15 cm civarı kar yağdı, rakım farkından dolayı kar örtüsünde pek fark olmadı görebildiğim kadarıyla.
  Şimdi White Fox’dan bugüne dair, hava biraz ısınacak, biraz karlar gevşeyecek tahmini istiyorum, akşam arabayla işim var zira 🙂

  • welbane dedi ki:

   Bugün ilk defa Ankara ve Ankaralılar bu kadar güzel göründü gözüme. Karın getirdiği zorluklara rağmen herkeste bir mutluluk bir rahatlık..Kızılay’dan işyerine yürümek de ilk defa bu kadar eğlenceli geldi, dağ yürüyüşünü aratmadı zira..

   Sevgili başganımız sağolsun yolları açtırmak yerine gece twitlemiş Angara karda bir başka güzel diyerekten. Saygıdeğer Türk medyası da haber yapabilecek camdan sarkıp tehlikeli hareketler yapan sürücüyle kuğulu parkın kuğularını bulabilmiş sadece: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19765613.asp Muhabir az daha gayret etse volkan’ı yerde bile tekmelediler seviyesinde bir iş çıkatabilecekmiş…

  • White Fox dedi ki:

   Konya, Afyon geceden yağmur değerlerini aldı. Ankara’da bugün yağmur değerlerine teslim olacak daha istediğin bir şey var mı ? 😀

   • kamkuli dedi ki:

    Peki tekrar kar değerlerine ne zaman döner ? Bir de Cuma günü gelecek olan yağış hakkında ne düşünüyorsun White Fox ?

    Böyle detayları nowcasting yaparken söylerim. – White

    • Ankaragücü dedi ki:

     Bu kadar temkinlilik fazla hocam ya. 🙂
     Sanki aynen şunu demek istemişsiniz; “Eğer kar yağarsa camdan bakıp yağdını söylerim”.. 🙂
     Sevgili White Fox hadi patlıver şimdiden bir tane “procasting”.. 🙂

 14. Cumulonimbus dedi ki:

  Sabah saat 7:30’da Esat’ta 940 metrede kar kalınlığı 26 cm, bunun yaklaşık 5 santimi eski kar – buz karışımı katman olduğu düşülürse radar görüntüsünün merkez üzerinde ve güneyinde tüm gece açık yeşile boyanması meyvesini verdi. Ölçümün fotoğrafını da çektim buraya nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum, öğrenince yükleyeyim.

  1

 15. KRAL dedi ki:

  Ve Gaziantep’te kar tekrar başladı.

 16. Gökhan dedi ki:

  Ankaradan bildiriyorum akşam 3-4 saat arkadaşlarla dışarda gezdik karda yürüdük poşet bulup yokuşlardan kaydık,çok güzel bir hava var ankarada..Kar yağışı,tipi,ayaz farketmez kış bambaşka..Annem babam eve geldiğimde koca adam oldun evleneceksin yakında bu kadar saat napıyorsunuz arkadaşlarınla dışarıda diye soruyorlar ama hava deliliği böyle bir şey işte…Şuanda eski karla birlikte 15cm civarı kar var sabaha 20 olacak gibi..Tüm Ankaralılara ii geceler güzel sistemler yaşıyoruz böyle devam eder umarım darısı istanbul ve diğer kıyı illerinin başına…

 17. SpanK dedi ki:

  istanbul bu konuda şanslı white fox hocamız daha iyi bilir ama karadeniz sağolsun sea efect sayesinde karadenizin tamamı nerdeyse yağış alabiliyor rüzgar poyraz eserse istanbul iyi kalır mesala gecen sistemde zonguldak 50 cm den fazla kar aldı sea efectle karayelden esiyordu

 18. Blance dedi ki:

  Ankara’da akşam 17 gibi atıştırmaya, 18 itibariyle de yoğun olarak yağmaya başlayan kar, Dikmen-Oran gibi yüksek semtlerde an itibariyle 8-10 cm örtü oluşturdu ve halen yoğun olarak etkisini sürdürüyor.. snowforecast’den görebildiğim kadarıyla Perşembe sabah erken saatlere kadar hızlanıp, yavaşlayıp bir şekilde etkisini sürdürecek. Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece ise geç saatlerden itibaren yine yoğun bir kar yağışı Ankara’yı bekliyor gibi.. Zaten yaklaşık 15 gündür yerde duran örtünün üstüne bu yağanlar ve Cumartesi’den itibaren Anadolu geneline hakim olacak yüksek basınç ve ayazları ile, Ankara 2005 kışından beri 1 aylık kalkmayan kar örtüsüne yine kavuşmuş gibi.. Ne dersiniz :))

  • cihan kara dedi ki:

   ankara için bilmem ama Giresun’da en az bir dereceye düşüyor ve yağdı mı 30 40 cm de tuttuğu zamanlar oluyor gerçi iki yıldır yapmadı. hem de bunu yaparken de zaten tipi şeklinde artıyor. doğru söylüyorsun bulunduğum yer giresun böyle şiddetli kar için çok düşük sıcaklıklara gerek yok zaten çok aşırı soğuk olduğu zamanlarda bildiğim kadarıyla bu sefer termik yb’ler oluşabiliyor özellikle de la nina dönemlerinde

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s