Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. ALKIM

  MGM’nin İstanbul için yapmış olduğu 5 günlük tahminin akşam güncellemesinde değişmesini umuyorum. Bir kere bu gece don olacak, en düşük sıcaklık tahminim 0. Pazar günü en düşük sıcaklığını da yüksek buluyorum. Aynı şekilde pazartesi ve salı günlerine ait sıcaklıkların 3-5 derece yüksek olduğunu düşünüyorum. Pazartesi-salıyı bir şekilde anlayabilirim ancak bu gecenin en düşük sıcaklığı 4 dereceden 3-4 derece düşük olacaktır.

  1

  1. Melik Ahmet TAŞTAN

   Hocam akşam güncellediğimiz sıcaklıklarda İstanbul için 2 derece verdik. Bunun Atatürk meydan baz alınarak verildiğini unutmamak lazım. Yüksek kesimlerinde 0 ve -2 derece arasında olacaktır.

   1. ALKIM

    Hocam güncellemeyi gördüm. Yarın 2 dereceyi değerlendirelim. Benim fikrim değişmedi. 0,5’ten 1’i belki kurtarır. 🙂 Dilersen sırasıyla yukarıdaki tahminimi gün gün değerlendirelim zamanı gelince ancak yarın sizin de ciddi değişime gideceğinizi düşünüyorum. Akşam güncellemesinde zaten 1-2’şer derece kırpmışsınız ama bence bunlar da fazla.

    1. Melik Ahmet TAŞTAN

     Hocam, hava olaylarında iddaayı pek sevmiyorum o yüzden tek taraflı taahhütte bulunuyorum. Bu gece İstanbul sıcaklığı (Atatürk meydan) 2 derecenin altına düşerse Ankara’ya geldiğinizde Urfalı Keko’da karışık kebaplar benden. 2,0 da sizin:)

     1. ALKIM

      Ben hiç girmem de neden gaza geldiğimi anlamadım. O 4 derece ve pazartesi salı tahminleri kışkırtınca abartmışım biraz. Rüzgarın lodosa döneceğini de az önce farkettim. Bilmem kıvırabildim mi 🙂 Ama pazartesi 5, salı 4 derece fazla. 🙂

      1. Melik Ahmet TAŞTAN

       1

       Hocam tebrik ederim 🙂 Siz mesajı yazdıktan 30 dk sonra rüzgar bütün modelerin aksine karayele döndü, nem yüzde 98’e çıktı, pus oluştu ve Atatürk meydan İstanbul’un en soğuk yerlerinden biri oldu. Hava olaylarında neden çok iddalı olunmaması gerektiğini de bir kez daha gösterdi.
       Ankara’ya geldiğinizde lütfen arayın hem MGM’yi gezdireyim hem de yemek sözümü yerine getireyim.

        1. ALKIM

         Teşekkürler ama şansıma olmuş biraz. Hatta -1’e kadar düşmüş daha geç bir saatte. Davetiniz için teşekkür ederim. Eskiden senede bir kaç kez gelirdim. Arkadaşlarım vardı ancak son yıllarda pek yolum düşmüyor. Pek de sevinemedim zaten çünkü esas yolunu gözlediğimiz sistem kelek yapmaya başladı ve acaip bir şekle bürünmekte. Çarşambaya kadar garanti derken salı bile riske girdi.

 2. Santiago

  İstanbul’da pazartesi günü için en kritik güncellemeler geldi çattı.

  Ayrıca bu tip güçlü sistemlerde orta vadeli tahmin yapmak çok riskli ve yersiz. 500 hPa’da -40C Karadeniz’e dayanmış durumda, önümüzdeki hafta ortalarına doğru ikincil ve daha etkili siklonlar oluşabilir, soğuk havaya çomak sokup beklenmedik yağışlar üretebilir.

  Gazamız mübarek olsun.

 3. Spencer

  ECMWF 00Z run’ına bakılırsa Ankara için asıl kar yağışı haftaya Perşembe gece ve sabah gibi gözüküyor.

  1

 4. Berat

  Sistemin İstanbul için kar olarak geleceği anlaşılınca Ozan hocamız da arka planı hemen yapıştırmış… 🙂 yakışmış da 🙂

 5. ALKIM

  Hüsran yaşamaya o kadar alışmışız ki herkes olumsuz gibi görünen en ufak bir gelişmeyi kendine dert etmeye başladı. Bir takım değişimler olduğunu ben de gözlemliyorum ancak umutsuzluğa sevkedecek bir durum yok şu an için. Aşağıda ECMWF ve GFS’in son çıktısıyla ilgili yorumlar okudum. Kendi adıma GFS’in 120+ kısmını fazla ciddiye almıyorum. O arada güneyli rüzgarla dönüp hafif bir ısınma ve ardından tekrar karayele dönüş ve soğuma pek inandırıcı gelmedi bana. ECMWF ise gayet güzel bir görüntü çizmiş bence. Cumartesi akşamına kadar gelişmeleri soğukkanlı karşılamak lazım.

  1. okito

   Haklısın Alkım ama beni korkutan (yağış anlamında çünkü belli oldu artık sıcaklık kar sınırına gelecek) tüm Akdeniz’i kaplayan yükseğin kararsız hareketleri. Ben o yükseğin ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Ne olur anlayabilen beri gelsin 🙂

 6. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Arkadaşlar, modellerin henüz tam olarak fikir birliğine varamamaları nedeniyle başlığın açılmasını yarına (ya da en erken bu akşama) erteledim. O zamana kadar Atış Serbest’te tartışmaya devam.

  Başlık şu olacak: “‘Hasret’, İstanbul’a bile kar getiriyor” 🙂 Hasret, soğuk hava dalgamızın ismi. Onur’a teşekkürler.

  1. tankut

   modellerin fikir birliğine varamamaları..korkuttu beni bu söylem! 😦 bu gol de mi kaçabilir yoksa!..

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Gol olur da galibiyete yeter mi o henüz belli değil, tur atlar mıyız orası hiç belli değil 🙂

    1. tankut

     son yılların getirdiği hayal kırıklığı ve son haftalarda umutların bol bol kırılması ile, net bir galibiyet bile paklamaz bizi bence! fark istiyorum, rakibin hezimetini istiyorum! 🙂

    2. Dev

     Pazartesi akşamı İstanbul’a geçiyorum. Şubat sonuna kadar da İstanbul’dayım. İnşallah uğurla gelirim, kar getiririm yanım sıra 🙂

  2. welbane

   Hocam ben Hasret’i Şubat 2003’ün ikinci yarısındaki sisteme benzetiyorum biraz. Sistemin şu anki sinoptik görünümü de kabaca benzerlik gösteriyor. O dönemde bol bol kar sağanakları almıştı İstanbul, şimdi baktım 22-23’ü gibi 14-15 cm’ye ulaşmış Bakırköy. Yükseklerde en az 2 katı olmuştur. Ankara 5 cm maksimum olmuş, hafif kar ve sağanak geçişleri olmuş sadece. Zonguldak, Sivas ve Erzurum 40-50 cm lere yaklaşmış. Dolayısıyla bu sistem şu haliyle bir doğu marmara, batı karadeniz ve Sivas’ın doğusu sistemi olarak görünüyor. Daha tabii çok değişir çok sürprizlere açık bi yapı ama su anki görünüm böyle gibi.

   1. Ankaragücü

    Her ne kadar dün gece 18 gfs çıktıları heyecan yaptırmış olsa da şöyle bir gerçek var. Sistem Kırım – Karadeniz üzerinden inecek gibi. Yani Balkanlardan değil tam olarak. Bu durumda siklon oluşsa bile muhtemelen Ankara’nın doğusunda oluşacak ve Ankara için öyle ahım – şahım bir olay pek mümkün olmayacaktır. 3-5 cm ile kapatırız diyorum. Batı ve Orta Karadeniz coşar, İstanbul’un özellikle Anadolu yakası iyi sea effect alır diyerek düşüncelerimi ortaya koyuyorum.

 7. anemodulion

  SKIRON Zonguldak’tan İstanbul Boğazı’nın Anadolu kıyılarına kadar olan kesimi kara gömmüş pazartesi günü için olan tahmininde. Azcık daha sola kaydıraydı iyiydi 🙂

  1. huseyin

   Hocam bence haritanın çözünürlüğünden falan kaynaklanıyordur, yani boğazın en geniş yeri 3500 metre, bu mesafe haritada farkedilmeyecek kadar küçük bence o yüzden Avrupa yakası ile Kadıköy arasında pek bir fark olacağını sanmam, hatta Avrupa yakası muhtemelen yükseklikten dolayı bi nebze daha soğuk olacağı için daha güzel bile olabilir, Belki Tekirdağ’a yakın bölgeler daha az yağış alır.
   Bu tamamen benim kişisel tahminimdir bu arada 🙂 yani çok bilgi sahibi biri değilim sadece eskiden uzun bir süre yelkencelik yaptım oradan kalma tecrubelerimle; haritalara ve boğaz mesafesine bakarak yorumladım sadece olayı 🙂

 8. kamkuli

  Sabırsızlıkla yeni başlığın açılmasını bekliyorum ; ve White Fox’tan Ankara adına güzel haberler duymak ..:) Neler olacak önümüzdeki günlerde bakalım..

  1. genc akın

   Yeni başlığın açılması sabırsızlıkla bekleyenlerden biri de benim. Rize!nin bu gelecek sistemden ne derece etkileneceğini de umarım yazar sayın White Fox.. Zira GFS olsun ECMWF olsun son çıktılar beni biraz korkutuyor.. Tepelere yağıp da sahil kesimine kar yağmaması beni deli ediyor..

 9. SobieSki

  Arka plan değişmiş, yağış bakımından arka plandaki taneler büyüklüğünde bir yağış bekliyorum 🙂 göreceğiz bakalım takipteyiz ve açılışı yapacağız bu sistemle arkası gelecektir hiç şüpheniz olmasın…

 10. serdarg

  Deniz suyu sıcaklık ölçümü nasıl yapılır? Bu konuda bilgi verebilir misiniz. Şu an itibariyle (12.01.2012) Karadeniz kıyısındaki bir çok noktada alınan ölçüm değerleri doğal olarak farklı.
  Kumköy 7
  Akçakoca 9
  Sinop 10
  Samsun 9
  Trabzon 10
  Hopa 11
  Diğer sorum da; daha önce blogtaki yazışmalarda, sea effect için parametrelerden biride deniz suyu sıcaklığı olduğunu okumuştum. Burda deniz suyu sıcaklığı olarak ilgili lokasyona en yakın kıyıdaki sıcaklık mı baz alınıyor?
  teşekkürler…

  1. White Fox

   Genelde baz aldığımız kıyıda ölçülen sıcaklık oluyor çünkü kıyıdaki değeri doğrudan bilebilme imkânımız var. Ancak deniz etkisi yağışı olması için rüzgârın deniz üzerinde belli bir mesafe yol alması gereklidir. Esasen bu mesafedeki suyun sıcaklığının durumu önem arz eder.

   Meteorolojik doktrinde bu mesafe hakkında farklı görüşler var. Benim de kabul ettiğim bir görüşe göre rüzgârın su üzerinde en az 30 km yol alması gerekir. Bu sefer rüzgârın standart üst sınırını hava kütlesinin daha fazla nem toplamasını göz önüne alarak yorum yoluyla düşürmek gerekli olabilir. 30-40 km mesafede oluşabilen deniz etkisi yağışları hep zayıf oluyor. Bu yaklaşımı kabul ettiğinizde Van gölündeki bazı durumlardaki yağış kütlelerini çok rahatlıkla göl etkisine bağlayabilirsiniz.

   Başka bir görüşe göre de, rüzgârın su kütlesi üstünde 60-80 km yol alması gerekir.

   Bu tip yağışların şiddetli olabilmesi için ise ağırlıkla kabul edilen yaklaşım, rüzgârın 100 kilometre kadar su yüzeyini yalayıp geçmesidir. Başka ifadeyle 100 km civarı, şiddetli olabilecek deniz etkisi yağışları açısından baraj mesafe değeridir.

 11. Ankaragücü

  Elime bir değerli büyüğümüzün 87 yılında Marmaris’e yağan kar yağışını gösteren iki resmi geçti. Ciddi arşiv değeri var. Marmaris’te bizzat 13 yıl bulundum, 1-2 kere havada serpinti dışında böyle bir şey görmedim.
  1
  1

  1. anemodulion

   Paha biçilemez fotoğraflar gerçekten.
   Kar yağmasının en zor olduğu yerlerden biri çünkü Marmaris.
   Teşekkürler!

   1. Ankaragücü

    3 Mart 1987…. Bundan önceki son kar yağışı 87’den 60 yıl önce gerçekleşmiş. Öyle anlatıyor buralılar..

   2. bbhakan

    Herkese merhaba. Yanlış hatırlamıyorsam Şubat sonu olmalı. Lise son sınıftaydım ve Marmaris’te bile kar oluyorsa İstanbul en az 15 gün daha tatil yapar demiştik. Pek bilimsel bir yaklaşım değil tabi ki ama kar coşkusu işte; her şeyi söylettiriyor insana.

 12. Eren Kismet

  Sabah modelleri çok moralimi bozdu. ECMWF dün akşam modelinde yan çizmeye başlamıştı ama GFS’nin gece modeli diyagramlarla beraber müthişti. Bu sabah ECMWF soğuğun çekirdeğini Balkanlar ve Ukrayna’ya hapsetmiş, Anadolu üzerinde öyle sağlam bir alçak basınç oluşumu da öngörmüyor. Maalesef GFS de ona uymuş gözüküyor. Diyagramlar 850 hPA’da -10 derecenin altında 1 gün bile kalmıyor.
  Bu köprünün altından daha çok sular akar ama yine karın ağrısı, yine karın ağrısı. Bilmiyorum Ozan Hocam ve diğer arkadaşlar ne düşünüyor bu konuyla ilgili. Ozan Hocam’ın başlık açmak için bir gün ya da en azından birkaç güncelleme daha beklemesi gerekecek bu durumda.

  1. okito

   Tam da beklediğim gibi oluyor. Evet daha değişecek çok parametre olacak yağış konusunda bir şeyler söylemek için çok erken İstanbul ve batı bölgeler için çok değişir. Eğri oturup doğru konuşmak lazım, İstanbul için hiç umutlu değilim eh işte tadında bi yalayıp geçecek. Batı Karadeniz ilk etapta kadayıfı yerken, sistemin kaymağını Doğu Anadolu’unun batısı sıyıracak gibi görünüyor. SKIRON’a göre de 50mm üzeri sağlam kar yağışı alcak Doğu Anadolu.

  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Tavsiyenize uyuyorum, aynı fikirdeyim. Gerçi böyle bir sistemde 12 saat içinde dahi yağış dağılımı çok değişebilir ama yine de en azından bu akşama kadar bekleyeceğim. Yoksa yazı ana hatlarıyla hazır.

 13. Murat Duman

  Devlet Meteoroloji İşleri “Risk budur !” diyerek pazarı 2 – 6, pazartesiyi de 2 – 5 KK Yağmurla tahmin etmiş. Faydalandıkları modeli merak ettim.

  1. ozgur

   ben de anlamadım ki, meteroloji’ye göre hafta sonu gelecek olan bir sistem var onda da marmara’da kar yağışlarının zayıf olacağı belirtiliyor… ilk defa bir şey merak sardım, anlamasam da haritalara bakıyorum saat başı…bir şeyler anlayabilir miyim diye… hatta burda yazılanlara bakaraktan çok soğuk hava geliyor diye etraftakilere hava atarken, eğer o hava gelmez ise benim hava da gidecek :)) “sea effect” bu terimi de yeni çözdüm.. cümle içinde kullanayım dedim olur mu ne olur mu bilemem artık…utandırma beni gelecek olan sistem…gel ne olursa olsun yine gel….)

 14. kamkuli

  Özür dilerim heyecan yapmış olabilirim ama Pazartesi’nden itibaren Ankara ‘da kar için şahane görünümler oluşmuş gibi geldi de GFS 18z de.Yeni bir akdeniz siklonu da göründü gibi sanki ..Bilmem üstatlar ne der 🙂

  1. Ankaragücü

   Ben de az önce baktım. Ne oluyoruz ya diye hemen buraya zıpladım. Siz benden önce davranmışsınız. Heyecan yaptım, elim ayağım titriyor. ECMWF, GFS hepsi kafayı yemiş.
   🙂

   1. Ankaragücü

    Şaka, maka İstanbul’a da sea effect yetersiz kalmış, ocean effect göstermiş modeller.

 15. ozgur

  bu siteyi bugun tesadüfen gördüm…ne güzel bir site emeği gecenlere, yorumları ile katkı sunanlara çok teşekkürler…

  bu gelecek olan sistemle ilgili olarak son durum nedir acaba?

  Blogda çok yakın zamanda bu konuda anasayfada bir başlık açılacak – Editör White Fox

 16. Hakan Güven(Karcı Hakan)

  Akşam Ecwmf’si hiç hoş değil.-10’u bile zor sokmuş,İnşallah Gfs bozmaz.

  1. tankut

   haydaa, yine mi ya!.. hani her şey yolundaydı, hani kar yağacaktı! 😦 yine mi umutlandık umutlandık hayal kırıklığı yaşayacağız! 😦

    1. ALKIM

     GFS’te sorun olmayınca her şey tamam mı oluyor? GFS ne derse o mudur?

     1. Uğurcan

      Tabii ki değil. Ben en soğuk havayı hangi model sokarsa ona inanırım. 😀 Bu da genelde GFS oluyor. 🙂

 17. trakya kar

  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Benim sorum her gelen sistemde kuru soğuğa talim olan Trakyanın bu sistemde durumu nedir?
  Kar oynamak istiyorum yaşım 30 ama kar yağdığında çocuk gibi seviniyorum.

 18. Onur

  Bu sistem gelirse adı “Hasret” ya da “Özlem” içersin istiyorum.

   1. Onur

    Aklıma gelmedi değil de, vuslat böyle daha efsanevi bir sisteme yakışır gibi geldi 😀

    Onu daha güçlüsüne saklayalım istedim 🙂

 19. carcass

  Bu akşam sizlerden 15 günlüğüne ayrılıyorum. Memlekette gözlemlerime devam edeceğim, bu süre içerisinde hafta sonu gelecek olan soğuk havayı malesef kaçıracağım, o sistemde Eskişehir’de olmayı çok isterdim ama ne malum, belki Milas’a da kar yağıverir 🙂 Gece süper bir yolculuk bekliyor beni, Eskişehir-Kütahya-Afyon-Denizli-Aydın-Milas… Aydın’a kadar kar olarak en baba yerlerden geçeceğim. Ozan Hocam ve sevgili hava delileri, kendinize çok iyi bakın. Umarım İstanbul’a da tatmin edici bir kar yağar da bu hasretiniz sona erer…

 20. vostok

  Sibirya ile Türkiye, coğrafyasal olarak yer değiştirmiş olmalı 🙂 (Basınç konumları olarak demiyorum, DİKKAT!)

  Bu arada modellerin diğer bir ilginç yanı, herhalde ilk defa 192 saat öncesi modeller müthiş fakat sonrasında pek iyi değil 🙂

  1. tengizman

   Ayrica aksam GFS’si Newcastle United’tan forvet Bruno Blocking’i transfer etmis.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Yalnız bu Blocking uzun zamandır kendi takımında forma şansı bulamıyordu, Atlantik liginde de malum sert top oynanıyor, uzun süre sakatlanmadan durabilir mi bilemem.

    1. tengizman

     85-86 sezonunda premier ligde gosterdigi performansi burada da gosterecegine inaniyorum 🙂

    2. ALKIM

     Onu ECMWF başkana sorucaz artık. Ben yarın sebze alışverişine çıkacağım. Zaten geçen hafta selden dolayı zam geldiydi. Haftaya sebze filan bulunmaz. Adana’ya bile kar yağacak görüntü var. Bundan sonrası yağışa bakar İstanbul için. Siklon mu olur sikloncuk mu olur, sea effect mi olur, ne olursa artık buyursun gelsin.

    3. kocaeli41

     Sayın Ozan Hocam acaba Kocaeli kaç cm kar alır tahmin olarak 40 cm alır mı yoksa 20-25cm mi ? Cevaplarsan sevinirim bulunduğum yerin rakımı 78 metre sormak istedim.

   2. gvm

    Transferde pürüz çıkmaz umarım. Bu sezon da Güiza’yla yetinmek zorunda kalmayalım da 😀

   1. tengizman

    Tuzlayip yersiniz artik sistemi, daha ne olsun. Tuzla iste adi ustunde, sistemlerde Istanbul icinde ilk 5’te her zaman

 21. Santiago

  16-17 Ocak sistemiyle ilgili kilidi çözecek güncellemeler bu akşamki ECMWF 12Z, UKMO 12Z ve GFS 18Z’dir.

  Baktınız bugünkülerle aynı gidiyor, İstanbullular olarak yatmadan önce bir bardak ılık süt yerine bu seferlik soğuk su için.

  1. ersin

   12Z gayet iyi GFS’de bence, pazar akşamdan çarşamba gecesine kadar -10 girmiş, yağış da var, beklediğimden daha iyi olacak galiba bu:)

  2. ALKIM

   Ben katılmıyorum. Tamam öyle aşırı yağış bırakacak türden bir siklon türemesi zor görünüyor ancak kuru soğukla yetineceğimizi sanmıyorum. Cumartesi akşamına kadar yağış konusunda net bir şey söylemek zor bence. Ayrıca baktın ılıkçılığın sökmedi bu sefer şimdi kurakçı mı takılmaya başladın. 🙂

   1. Santiago

    Depresif takılıyorum bu aralar, ağlamayan çocuğa meme yok Alkım hocam 🙂

 22. welbane

  Ayın 15-16’sı gibi sağlam bir siklon oluşacak olsa modeller su an goremez miydi onu? 6-7 Ocak Akdeniz siklonu 1 hafta onceden gayet net çıkmıştı mesela, diğerleri de 4-5 gün kala kuvvetli sinyaller verdi hep.. Burdan yola çıkarak kuvvetli, 2002, 4, 6’da görülen türden kar yağışları beklememeliyiz diyebilir miyiz?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Diyebiliriz bence. Bu orta karar bir sistem olacak gibi görünüyor, şayet yavaşlar da kuzeyden soğukla beslenmeye devam ederse ikincil siklonlarla sea effect’lerle daha sert şeyler olabilir.

  2. sappokinowa

   Haklısınız, ama gene de yaklaşık 4- 5 günlük bir süre var, öte yandan şu açık ki, Akdeniz’de böyle bir siklon oluşacağına dair kuvvetli bir sinyal demek ki yok, aksi halde dediğiniz gibi en azından kabaca, modellerin bir kısmı bu olası oluşumu görmeliydiler demek ki her doğu akdeniz’e baş veren polar atak da tepkisel bir a.b oluşması gibi bir kesinlik yok (ya da çoğunlukla oluşssa bile, sonuçta atmosfer kaotik ), şu anki görünüm en azından tamamen kuru soğuk olmayacağını gösteriyor… ben gene de şehrimizin kendine has iklim özelliklerinin bazı yerler de sürpriz sayılmaması gereken kar yağışlarına sebebiyet verebileceğini düşünüyorum… bu arada ben yazarken Ozan hoca da kendi düşüncesini belirtmiş zaten, şahsi kanaatim çok değişmez ise şu dönemlik tatmin olabileceğimiz yönünde…..biliyosunuz ki bunları bile bulamıyorduk 🙂

  3. Santiago

   Ben de 15-16 Ocak için siklon beklemiyorum artık.. Tam bir Batı Karadeniz sistemi geliyor, sea effect olarak..

   Yahu kardeşim ne zormuş şu İstanbul’a kar yağdırmak. 850 hPa’da -10C bekledik geldi, şimdi de siklon kayboldu, rüzgarlar batılı oldu, sea effect de yok.

   Havaturka’da birisi yeni İstanbul Valisi şehri okuyor üflüyor diyordu. İstifa etsin kardeşim. Muammer Güler geri gelsin, adam Şubat 2003’de göreve başlamış, Haziran 2010’da ayrılmış. Tüm efsaneler onun döneminde 🙂

   1. tankut

    okuma üfleme timi var diyordu arkadaş! 😀 evet, artık buna inanıyorum, nefesleri de acayip kuvvetli.. 😀 soğuk yok yağış var, soğuk var yağış yok, ne anladık bu işten! 😦

    1. akureyri

     Çok fazla soğuk da olmayacak. İstanbul için günün en yüksek sıcaklığının 2-3 C lerde olacağını düşünüyorum. Çok ümitliydim fakat çok sıradan bir sistem geliyor bence. Kadıköy’de 2 cm olsun şimdiden razıyım

      1. akureyri

       O da doğru 🙂 Zaten bir hava delisi neden Kadıköy de oturur ki, yanlışlık orada. Çekmeköy taraflarına, hiç olmadı Ataşehir’e falan taşınmam lazım.

   2. tengizman

    Santiago sorun degil, metrobuse atlar, Avcilar-Zincirlikuyu-Kadikoy hattinda gezer dururuz. Karin yogun oldugu ilcede iner turlar, bir daha geriye doneriz. Nasil olsa soguk 1 gunluk degil. Bir de bu yonden bakalim olaya. Baksana bugunlerde Istanbul’un en tepesinde bile kky yok 😦

 23. Murat Duman

  15 – 17 sistemi hemen hemen kesinleşti ama tüylerimi diken diken eden bir gelişme de 17’sinden sonra havanın daha da soğuduğu senaryolar, gerçi ortalama ve ana model ısınma gösteriyor ama ECWF konu hakkında ne düşünüyor tam çözemedim. Kısaca 3 günlük mü, 13 günlük mü sistem yaşayacağız ?

 24. MahSD- Birkaç Soru?

  Sitenizin gerçekliği ve gerçekçiliğinden dolayı sizi tebrik ediyorum. Kar sever olarak birkaç sorum olacak sizlere;
  1) Bulutların hangi seviyesinde yağış (yağmur, kar) başlar. Bulutun en alt seviyesi mi, ortası mı, uzaya yakın üst kısmı mı? (Bu sorumu bir yolculuk sonrası pilota sormuştum da pilot ve hostesler epey şaşırmıştı. Pilot birşeyler anlatmıştı ama tam anlayamamıştım.)

  2) Yağışlı havalarda alçak yerlere yağmur yağarken, hemen yanı başındaki yüksek yerlere ise kar yağabiliyor. Bu durumda yağmur yağan yerlerin üzerindeki atmosferik alanda yağış bulutlardan kar olarak başlayıp sonra yere inerken mi eriyerek yağmura dönüşüyor ? Yoksa doğrudan yağmur olarak mı başlıyor? (dağ ve ova)

  Teşekkürler…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   1) İlk sorunuz ilginç, hiç düşünmemiştim. Bulutun en yoğun olduğu yerden başlar, burası bulutun neresindedir acaba? Bir düşünelim.

   2) Yağışın çoğu, yazın bile kar olarak başlar bizim de bulunduğumuz orta enlemlerde, düşerken erir.

   1. mehmet ulu

    buluttan yağış kar olarak başlıyorsa niye kar yağan yerdeki bulutlar bembeyaz oluyor da yağmur yağan yerde olmuyor acaba. dağa doğru bakıyoruz bembeyaz ama olduğumuz yerde bembeyaz değil mesela.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     İlginç bi soru 🙂 Kar yağan yerde havaya bakınca kar yağışının kendisinden dolayı beyaz görünüyor hava, yani o illa ki bulutun rengi olmayabilir de. Dağa doğru bakınca da o kar yağışı gözüküyor bence. Başka cevabı olan?

    2. White Fox

     Renkliliğe kümüliform ve katman bulut (stratiform) bulutlar da sebep olabilir. Örneğin, Ankara’da nisanda yağan karlar, kara bulutlardan yağıyor. Yani konvektif olan kümüliform bulutlarından…Bulut sıcaklığı da önemli bir faktör olabilir, çünkü bulutun içindeki sıvı haldeki su oranını değiştirir. (Bkz: Deneyi burda! Bulutun sıcaklığını değiştirin başlangıçtaki yağışın türüne dikkat )

     1. Onur

      Ozan hazir basvuru belgelerim hazir, bir cilginlik aninda basvurucam Wisconsin’e o olacak. Bu ne guzel bir simulasyondur ya.

     2. power

      bütün bulutlar beyazdır (kum-toz karışımı yok ise), alt kısımları bulutun kalınlığına veya konumuna bağlı olarak gölgeden dolayı grinin tonlarında gözükür.

    3. observer

     Alttan bakıldığında bulutun rengi 1. olarak kalınlığı dolayısıyla ışığı geçirgenliğine ve genel kapalılığa 2. yansımaya bağlıdır ki sizinde söylediğiniz gibi. Kardan yansıyan beyaz ışık bulutun tabanın gözlemciye gri gözükmesini engelleyebilir. 3. Sizin bakış konumunuza bağlıdır.

   2. White Fox

    Bilgisayarın derinliklerinde nihayet bulduğum, geçen sene Bilkent Üniversitesi’nde çektiğim kar yüklü kara bulutlardan görünüm bu da – kümüliform – stratiform bulutlar beraber:
    1

   3. observer77

    1. Cevap: Bulut içindeki su damlası yeterli ağırlığa geldiğinde düşüşe başlar. Eğer onun düşmesini engelleyecek başka bir faktör yoksa (rüzgar, türbülans, buharlaşma vs) yere kadar iner ve yağış adını almaya hak kazanır. Yoğunlaşma ve kristalleşme ise bulutun herhangi uygun bir yerinde olabilir. Normalde bulutun üst seviyeleri daha soğuk olduğu düşünülürse , çoğunlukla bulutun üst kısımlarında yoğunlaşma ve kristalleşmenin daha çabuk ve kuvvetli olacağı söylenebilir ama yağış bulutun şurasından başlar şeklinde kesin bir yargıya varılamaz.
    2. Cevap: Bulut içinde soğuk havanın etkisiyle kristalleşen su damlacıkları erimeden düşebileceği yere kadar kar, erimeye başladığı zaman karla karışık yağmur, tamamen eridiğinde ise yağmur olur. Bu sıcaklığa ve basınca bağlı faz değişimidir. Hatta buhar bile olabilir..

    selamlar..

 25. iklimanjaro

  günaydın camdan uuu uuu diye ses geliyor, bi tane de kumru -kesin kumru – dala konmuş ağaçla birlikte sallanıp kendini uyutuyor. romantik giriş.. benim için hava korku unsurudur, her kötülüğü ondan beklerim, sürekli kontrol eder, sürekli bir şey beklerim, gördüğüm her değişik şey ilk defa oluyormuş gibi bir küstahlığa sahibim. biliyorum her şey nedensellik içinde bazen sıra dışı da olsa her şeyiyle ortadadır. fakat hastalıklı düşünceyi atmak çok zor… hortum taşıyan bulutu heyecanla bekleyen hava delisi yazarı !! ; sana nasıl imreniyorum, o kafaya ulaşmayı nasıl istiyorum bilemezsin. bu site bana bu konuda yardımcı oluyor, burdaki cümleler beni yaklaştırıyor rüzgara yağmura. bunu da ne zamandır dememiştim kimselere. aramızda kalsın.

 26. Murat Duman

  Kanada’nın kuzeyinde Hudson Bay, New Foundland hizalarında sürekli gözüken 850 hPa’daki -30’luk gözün bir benzeri neden benzer enlemdeki Kuzey Rusya (Novaya Zemlya adaları vs.) hizasında yok ?

  1. vostok

   Öncelikle merhabalar Murat Bey. Elimden geldiğince sizin sorunuza yardımcı olmaya çalışacağım.

   Basınç yerleşimlerinden kaynaklanan bir olay sizin dediğiniz. Normalde de zaten o bölgeler çok aşırı soğuk. Bu yıl belki Hudson Bay çevresinde daha kuvvetli soğuklar görülüyor olabilir. Bu basınç yerleşimlerinden kaynaklanıyor. Kuzeyde normalde Y.B’ların kol gezmesi gerekirken, A.B’lar kol geziyor bu sene. Özellikle Rusya civarında oluşan derin A.B’lar sıcaklığın fazla azalmamasını ve kuzeyden,arktik bölgeden inecek soğuğu da Kanada, Amerika’nın kuzey kesimleri ile Uzakdoğu Asya’ya gönderiyor. Zaten farkederseniz bu yıl Uzakdoğu Asya ile Kanada çevreleri çok soğuk bir kış geçiriyor 🙂

   Yardımcı olabildiysem ne ala 🙂

 27. Alper TÜKEL

  Şu sağlam gelecek sistem için bir şey değişmezse tabii, Çanakkale’nin kar yağışı alma şansı nedir? Burası genelde trakya’ya çeker huyu kurusun 🙂 bu sene de kuru soğuk mu ki? 2001, 2002, 2004 ve 2006 efsanelerini özleyeceğiz galiba… 2010 kışına bile razıyım aslında ya 🙂 O kadar bile yağmayacak mı 🙂

  1. ALKIM

   Yağış durumu için bence 2-3 gün hatta cumartesiye kadar beklemek lazım. ECMWF’deki senaryo olursa Çanakkale’de kar olması kaçınılmaz ama daha çok değişir. Sistem garanti artık ama nereyi ne kadar etkiler, tahmin etmek çok zor. Ege’de bir siklon oluşmasını umuyorum.

 28. anemodulion

  Dışarda o kadar soğuk bir yağmur yağıyor ki (İstanbul)…Bu kış yağışlı havada ilk kez üşüdüm 🙂 Yağmur damlaları bazen buz tanesi kadar sert düşüyor insanın üzerine ve onlar kadar yoğun görünüyorlar göze.

 29. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Blogumuz bugün kendi günlük görüntülenme rekorunu şu saat itibariyle yeniledi. Daha önceki rekor 8 Mart 2011’e aitti (yine bir iç bölge kar günü).

  Burada oluşan mükemmel atmosferde katkısı olan herkese içtenlikle teşekkür ederim. Daha önce de söylediğim gibi, blog hayal ettiğimin de ötesine geçti. Memleketi etkileyen neredeyse hiçbir hava olayı es geçilmiyor, herkes hem öğreniyor hem de öğretiyor. İnternetin imkanlarını kullanarak online bir meteoroloji-iklim okulu oluşturduk. Tabii ki hala bir sürü eksiğimiz var, ama küçümseyenler, ciddiye almayanlar çok şey kaçırıyorlar.

  Bu arada, yarın, bu blogdaki ilk yazıyı yayımlamamın, yani blogu açmamın da ikinci yıldönümü. İşte o yazı 🙂 Soğukların Avrupa’yı kasıp kavurduğu, sizin de imrenerek izlediğiniz günler. Ben tabii Avrupa’daydım. Hey gidi hey 🙂

  1. Santiago

   Blogunla tanışalı 1,5 sene oldu aşağı yukarı. Mübalağa etmiyorum, şu an meteoroloji konusunda ne biliyorsam yarısından fazlasını burayla tanıştıktan sonra öğrenmişimdir. Sen de, siten de iyi ki varsınız.

   Haklarını teslim etmek lazım, zaman zaman tartışsak da diğer sitelerden de faydalı bir çok şey öğreniyoruz.

   Yurdumun profesörleri Twitter’da, Hülya Avşar şovda cirit atarken bu işin gerçek sevdalıları kurdukları platformlarla meteoroloji sevdalılarına hizmet ediyor ve bir araya getiriyor. Hem de çok mütevazi bir şekilde. Ayakta alkışı hak ediyorsunuz.

   1. hergunkaryagsın

    burada yorum yapıp insanlara birşeyler öğreten herkese teşekkür etmek lazım ama bir hukukçu olarak özellikle white fox a ayrıca teşekkür ederim. zira hukuk fakültesinin o ağır dersleri yanında bir de bilimsel araştırmalara girmesi ayrı bir meziyet. ne diyeyim hepinize allah kolaylık versin. bu arada önümüzdeki hafta gelen sistemden samsun merkez kıyı şeridi nasıl etkilenir. merkez diyorum zira çoğu zaman 30-40 km sağında ve solunda bulunan ve deniz seviyesindeki çarşamba ve bafra’ya 40-50 cm kar yağarken merkezde güneşle boğuşurduk. bunun sebebini de anlayamamışımdır zaten…

  2. snowmoon

   güzel çalışmaların devamını dileriz bakalım bu sene martta ankarada kar tekrarlarsa rekor ne olacak ?

  3. Trakyalı

   Ben blogu geçen 8 Mart sistemiyle birlikte keşfetmiştim. O gün bugündür sayfayı devamlı tıklayarak rekorda hatırı sayılır bir katkıda bulunduğumu düşünüyorum 🙂 Bu sayfayı yarattığın için sana ve burada yorumlarıyla, araştırmalarıyla katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Çok fazla yorum yapan birisi değilim ama her birinizin yazılarını her gün büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Bu başarının ve güzel ruhun devamını diliyorum.

  4. gvm

   Bu blogu açtığınız ve bu şekilde devam ettirdiğiniz için öncelikle size, ardından Santiago, White Fox gibi blogun diğer müdavimlerine çok teşekkür ediyorum. En büyük merakım meteoroloji hakkında bir şeyler öğrendiysem bunu sizlere borçluyum. Nice yıllara inşallah 🙂

  5. El NiNo

   ben durmadan f5 yapıyorum 🙂 ayrıca ben burayı yeni gördüm hiç çıkmıyorum ki bu siteden 😀

  6. mehmet torun

   Yorum yapmıyorsam, bir şey paylaşamıyorsam, bu sizi takip etmediğim anlamında değildir.

  7. Serkan sezenoğlu

   İyi ki varsınız…nice yaşlara…bana kattığınız değerler için ayrıca teşekkürler..bu arada Santiago ve White Fox’un facebook profili yok sanırım..değerli yorumlarıyla aramızda görmeyi çok isterdim doğrusu…saygılarımla…

  8. Alper TÜKEL

   meteorolojik olaylara delicesine bir merakla bağlanan benden başka insanların da varlığını görüp üstüne onlardan birşeyler öğrenmek harika. Neden bu kadar geç farkettim ki ben burayı 🙂 Bu arada, Bulut Gözlemcisinin Rehberi Gavin Pretor-Pinney isimli bir kitap hediye etti bir arkadaşım. Tübitak popüler bilim kitaplarından meraklısına okumasını tavsiye ederiöm. Hey havadelisi kardeşim, harika bir fikri düşünüp hayata geçirmişsin. Seni kutlarım. Hepinize selam ve sevgiler.

  9. tankut

   Ben daha yeniyim. Hep deliydim hava konusunda ama kendim gibilerle tanışmamıştım pek! Yorumları okudukça, hele ki “güzel” bir hava olayına dair yorumları okudukça, yüzümde aptal bir gülümseme ile monitöre bakarken buluyorum kendimi.. 🙂 Buradaki seviye ve bilgi düzeyi harika!.. çok şey öğrendim, teşekkür etmeliyim! 🙂

  10. welbane

   İyi ki doğdun havadelisi, nice senelere.. O ilk yazıyı gayet iyi hatırlıyorum.. O günlerde Cemal Saydam’ın blogundaki chat sayfasında 20 Ocak gibi gelmesi beklenen “büyük sistem”i konuşuyorduk -düşünün yani halimizi 🙂 – Uzun vadeciliğin norm olduğu, 20- 30 gün sonrasına tarih verildiği günler, cahiliye devri.. Ozan Hocam asıl tahmincilik 2 gün sonra tam olarak nereye ve tam olarak ne kadar yağmur yağacağını bilebilmektir diyerek çığır açtı Türkiye havadeliliğinde.. Bu blogun en önemli katkısı bence pek çoğumuzu 5 günden ilerisi için güvenilir tahmin yapılamayacağı konusunda terbiye etmesi ve kısa vade / şimdigörünün hayati önemini belletmesi oldu. Yoksa hala AO yılan gibi kıvrldı yok NAO kafasını kaldırdı, efendim jet akımları selektör yapıyorlarla uğraşıyor olacaktık.

   Blogun bugünlere gelmesinde doktora tezi yazmak gibi inanılmaz zaman tüketen bir işin yanında blogu hiçbir zaman boşlamayan Ozan hocamın dışında özellikle Santiago’nun katkılarını da unutmamak gerek. O animasyonlar, tarihsel istatistikler burayı inanılmaz zenginleştirdi. Skew-t log-P’lere hiçbir zaman ısınamasam da atmosferin karmaşıklığını göstermesi açısından önemliydi. Dolayısıyla our special thanks go to White Fox..

  11. Tayfun

   Hocam, eline sağlık..
   İyi ki yazmışsın ilk yazıyı, iyi ki açmışsın siteyi…

  12. havaankara

   Hocam, tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Amatör ruhla devam eden bu siteye katkı sağlayan herkese de teşekkür ediyorum. Gerçekten çok güzel bir platform oldu burası, en amatöründen en bilgili ve tecrübelilerine kadar birçok ziyaretçisi ve yazanı var. Müthiş bir okul oldu burası. Tekrardan başta Ozan hocam olmak üzeri herkese teşekkürler.

  13. Candar

   Hocam GFS ve ECMWF’nin en son run’larına bakarak sitenizin yeni rekorunu haftasonu kıracağını tahmin etmekteyiz 🙂 🙂 bol Hit’li bir sistem geliyor.

  14. idea_

   Açılış sayfam. 365 gün…
   Ozan Hocam, Santiago, White Fox ve emeği geçen herkese bin teşekkür.
   Daha nice rekor yenilemelere ve yıllara.

   1

  15. Melik Ahmet TAŞTAN

   Ozan Hocam, Türkiye’de hava olaylarının yorumlanması, değerlendirilmesi, bilimsel incelemeleri ve arşivi bakımından eşsiz bir blog oluşturmuşsunuz. Blogdan her gün o kadar yeni şey öğreniyorum ki keşke daha önce tanışsaydım diyorum.
   Blogun editörleri Santiago, White Fox ve Çihiro başta olmak üzere katkı yapan tüm arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

 30. White Fox

  Keşke birisi Kırıkkale’den balon uçursa da sonuçları görsek 😦 Anlık veriler de elimde yok. Bu şekilde kanadı kırık bir kuş gibiyim. Eğer Ankara’nın güney ilçelerinde yağmur olmazsa bir sefer de yanılalım, yapacak bir şey yok.

  Ya da gece yukarının ısınması ile yağmur değerleri alır, belki hiç yağış olmaz ama merkezdeki karlar erir….

 31. Havadelisi Yazıyı Yazan

  ECMWF son runda bu sefer de Ankara’yı kara gömmüş haftaya Pazartesi 🙂

  GFS de döndüğüne göre artık bu sistem kaçmaz diyorum… Ayrıntılar sonra belli olur, hafta sonuna doğru bir başlık açarız.

   1. Trakyalı

    Ozan hocam, son güncellemelerin tümünü takip ettim. Sürekli Trakya’yı yağışlardan dışlama var. Anadolu siklonlarla, İstanbul ve Karadeniz kıyıları deniz etkisiyle kurtarabiliyor durumu. Orta ve Batı Trakya için nasıl bir basınç dizilimi ve konumlanması olması gerekir yağışı bekleyebilmemiz için? Bu konuda tek etken elbet bu basınç yerleşimi değildir belki ama en önemli kriter nedir?

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Trakya’da (poyrazda Karadeniz’e yakın yerler ve Çorlu hariç) sea effect olmuyor biliyorsun. Bu yüzden sizin için tek şans Ege’den takriben İstanbul’a doğru yavaşça geçip gidecek bir siklona Balkanlardaki sağlam soğuğun eşlik etmesi.. Son güncellemeler böyle bir sinyal vermiyor…

   2. ALKIM

    GFS’le ECMWF arasında 120’den sonra basınç yerleşimleri açısından çok büyük farklılıklar var ve GFS her yeni run’da ECMWF’in bir önceki run’da gördüğü soğuma ve basınç yerleşimlerine yöneliyor ama 144’ten itibaren ayrışmaya başlıyor ve 168+dan itibaren bir sonraki run’a göre büyük ölçüde farklı çıktılar üretiyor. 17-20 Ocak arası GFS diagramlarında senaryolar arasında 18-20 dereceye yakın farklılıklar var. Bununla birlikte her yeni run’da 180-200. saat civarı diagram ortalama çizgisini aşağıya çekerek yola devam ediyor. Sürekli geriden geliyor, ECMWF’in dediğine geliyor. Performansı hayret verici, güvenilirlik süresini 120 saatin de altına düşürdü. Orta vadede daha düşük çözünürlüklü olduğunu bildiğimiz modeller bile (JMA, NOGAPS) daha tutarlı çıktılar üretmeye başladı. Ben mi bu durumu yeni farkettim yoksa son 2 sezondur hep mi böyleydi bilmiyorum.

  1. Santiago

   2011-2012 senesinin en etkili soğuk hava dalgası kesinleşti bence de. Bu sistemin Akdeniz siklonu üretmesi büyük ihtimal, yani şu an için en avantajlı bölgeler İç ve Doğu Anadolu.

   İstanbul’da ise büyük ihtimalle 8 Mart 2011’den daha fazla kar görürüz.

   Bundan sonra söz sırası atmosferde..

   1. snowmoon

    önümüzdeki günlerde son yılların güzel gündüz soğuklarından biri yaşanacak ama bakalım yağış nasıl olacak eksili ve karsız bir ankarayı düşünemiyorum 🙂

   2. sefik

    bence de çok önemli bir sistem geliyor. daha güzeli de sistem uzun vadeli olacak.

 32. tankut

  şu an oldukça konu dışı olacak ama, 3. köprü yapılıp istanbul’un kuzeyi betona bürününce, son ormanlar yok olunca, biz zor kar görürüz sanki? şu an tamamen orman olan o bölge, 2. köprü civarı gibi gecekondularla ve 1-2 milyon nüfusla dolunca 10 yıl içinde, elveda istanbul, elveda feza..

  1. Uğurcan

   Ne mutlu ki ihalede teklif veren firma çıkmadı. Umarım çıkmaz da. Yazık günah o kadar ağaç kesilir mi!!

  2. gvm

   Bir soru sorabilir miyim? Ormanlar bir bölgenin iklimini etkiler mi? Yani, terleme ve buharlaşma sayesinde ağaçlar havayı nemlendiriyor ve su buharlaşırken dışardan ısı aldığından havayı da soğutuyor, tamam. Peki bu, bölgenin sıcaklığını etkileyecek düzeyde mi, yağış miktarını arttırır mı? Mesela bir bölgenin bitki örtüsünün orman yerine maki olması bölgenin iklimini değiştirir mi?

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Bitki örtüsünü belirleyen şey iklimdir. Tersi ancak kısmen doğrudur. Bitki örtüsü, ancak geri besleme mekanizmalarıyla var olan iklimi daha da belirginleştirebilir, ama bitki örtüsünün insan eliyle ya da başka sebeplerle değiştirilmesi, lokal etkiler yapmak haricinde iklimi değiştirmez. Yani ormanlar kesildi diye bir yerde kara iklimi ya da çöl iklimi ortaya çıkmaz, ama ormanlar kesilirse nem oranı azalabilir, yağış azalabilir vb. Ama dediğim gibi, bu etki görece azdır.

    Özetle, ormanı keserek bir yerin iklimini kısmen değiştirebilirsiniz, ama sebep olduğunuz bu iklim değişikliği, o yerdeki ormanları doğal yollarla daha da azaltacak düzeyde değildir. Umarım anlaşılmıştır.

 33. Havadelisi Yazıyı Yazan

  GFS akşam run’ı iyi gidiyor… Ama İstanbul için… klasik bir zayıf kutupsal soğuk… Fazla bir şey beklememek lazım. Kar yağar, ama çok da değil. Ben bu kadar erken (hafta sonu) gelmesini değil, kuzey enlemlerde olgunlaşıp öyle inmesini isterdim soğuğun.

  Tabii daha değişebilir, bakalım Avrupa modeli (ECMWF) ne halt edecek…

  1. ALKIM

   Ben GFS’i fazla umursamıyorum artık orta ve uzun vadede. Öylesine baktım adam olmuş mu diye 🙂 ECMWF’nin 2 gündür gösterdiği uzunlukta bir soğuk hapsolursa ben epey ümitliyim.

 34. Emre Yazıyı Yazan

  DMİ haftasonu için şukela tahminler yapıyor. Değişmezse haftasonu sıcaklık sorunu olmayacak gibi görünüyor. Var mı sizde bir atraksiyon?

 35. Havadelisi Yazıyı Yazan

  GFS diyagramı tıpış tıpış ECMWF’in dediğine geldi. Senaryo ortalaması (beyaz) bile 850 mb’da -10 derece… Bu maçı vermeyiz herhalde artık.

  1

  1. Trakyalı

   Yağışın olup olmayacağı ile ilgili son kaç saatlik dilime girildiğinde daha güvenilir tahminler yapılabiliyor? Buradakilere pek inanmak istemiyorum da 🙂

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Kesinlikle öyle. Şimdiden İstanbul’da ne kadar yağış olur bilmek çok zor, İstanbul birçok şekilde yağış alabilen bir yer.

     1. Murat Duman

      İstanbul’da aynı tarihlerdeki (14 – 16 Ocak) rekor düşük sıcaklıklar -5.8 C! 850 hPa’da -14′e denk geliyor herhalde ! 🙂

  2. excratarius

   Bu diyagramın okunuşu herhangi bir yerde var mı, yoksa birisi açıklayabilir mi?

   1. Murat Duman

    Üstteki kırmızı çizgi 850 milibar basınç olan yükseklikte (yaklaşık 1400 – 1600 metre arası) o enlem ve boylamda uzun yıllarda ölçülen ortalama sıcaklığı gösteriyor, (İstanbul’da deniz seviyesinde denk gelecek sıcaklık için bu değerlere yaklaşık +8C eklmeek doğru olur – her zaman tutmaz bu – Ozan). Onun etrafında gördüğümüz 20 tane farklı renkte çizgi ise GFS modelinin 1’i ana senaryo olmak üzere 20 farklı senaryosu ve onun ortalama çizgileri. Grafiğin alt tarafında ise her senaryonun yağış miktarı tahmini var.

 36. onurene

  GFS öğle güncellemesinde ciddi bir yol katetti ve -10 ları İstanbul’a getirdi. Ancak yağış haritasında İstanbul için o dönemin kurak geçeceğini öngörüyor. Ancak Sea Effect yağışları için sanki durum uygun gibi. Deniz suyu sıcaklığı an itibariyle 8 derece. yaklaşık 18 derecelik bir fark sanırım İstanbul için yeterli yağışı sağlayacaktır. Sadece sanmıyorum aynı zamanda umuyorum 🙂

 37. vostok

  GFS de öğle güncellemesinde Almanya Fransa civarındaki Yüksek Basıncı gördü sonunda 😀 😀
  Konuşmak için erken ama GFS’de şu an gözüken yağışlar kadar az olmayacaktır yağışlar. GFS’nin yağış konusunda sorunu var. Son saatlere kadar bile net değil yağış miktarları. İlk 48 saat içinde bile yağışların yönünü ve miktarını değiştirebiliyor. İstanbul bu sefer yaklaştı, beklediği karı almaya 🙂

  Ayrıca benim içinde ufukta yine dandik kar yağışları görüldü 😀

  Koray, değişecek linkleri paylaşmak yerine resim yüklüyoruz, teşekkürler – Ozan

 38. akureyri

  Maalesef GFS hala tam istediğimiz kıvama gelmedi. ECMWF haklı çıkarsa, para toplayıp bir çiçek, ya da Türk lokumu falan gönderelim 🙂

  1. Bursalı Deli

   Öğle modelinde GFS de ucundan göstermeye başladı. Bu da gol olmazsa ben jübilemi yapacağım artık nedir bu ya, eşim dostum dalga geçiyor artık. Bugünler için birkaç gün önce millete kar yağabilir diyordum, geçen sene bol bol yanılttı, bu sene de daha kışın ortası gelmeden rezil etti. Şimdi yine gaza gelip millete atıp tutmaya başlarım, engelleyemem kendimi. Yapma bunu ECMWF yapma bunu GFS. Yine buharlaştıracaksanız duygularımla oynamayın.

 39. Santiago

  Modeller 144 saat sonra yine ikiye ayrılmış, kutsanmış saat midir nedir anlamadım..

  ECMWF, GEM ve NOGAPS Almanya civarında bir yüksek basınç öngörüyor ve 16-17 Ocak’ta sistem güzel iniyor. Ama GFS ve UKMO böyle bir oluşum öngörmemiş, yani sistem İstanbul’u teğet geçiyor.

  Her ne kadar bu görüntüyü keşfettikten sonra sistemle ilgili tereddüte düşsemde, şahsi görüşüm ECMWF ve arkadaşlarının kazanacağıdır 🙂

  1

  2

 40. ALKIM

  Sabah ilk işim doğal olarak ECMWF’i kontrol etmek oldu. Gözlerimi alamadım. GFS de kısmen yola gelmiş ancak ECMWF efsane olmaya aday bir sistem vadediyor. Pazar günü soktuğu sistemi 240. saatte çıkartamamıştı. Ekran görüntüsü filan koymuyorum, nazar değmesin. Bu kez oldu galiba.

  1. tankut

   satırlardan bal damlıyor! 🙂 bu sefer olsun artık!..güçlenerek gelsin..

  1. Onur

   Üstadım parayı verdiğin hesap numarasına aktardım, üyeliğim ne zaman onaylanır?
   Cevap verirsen sevinirim

   1. Murat Demir

    Bir aylık ücretsiz ücretsiz gold üyeliğim var.Ben inceledim ama güzel bir site değil.Sana daha güzel bir site önerebilirim. Buradan ulaşabilirsin.!

  2. havaankara

   Paypal ile neden aktaramıyoruz parayı?

   Yassah gardeşim! 🙂 – Ozan

  3. Zafer

   İbretlik bir paylaşım olmuş, Allah’ın izniyle bu sistem bizim! Tabii takdir-i ilahi.

 41. Mamii

  Mart 2011. Geçen senenin en güzel yağışını aldığımız zamanlar. Kocaeli-Bahçecik Rakım: 350 civarı  O sistemin başlığını bulup oraya da ekler misin bunu? Teşekkürler. – Ozan

 42. Onur

  İstanbullular ve diğer kar alamayan yerlerde oturanlar çok moral bozmasınlar bence. Kış öyle çok da durağan gitmiyor ve cidden daha var.(İstanbul’lular heyecanlanmayınca Ankara’yı da kimse sallamıyor bizim heves de kursakta kalıyor 😀 )

  O mangal bu sene yapılır, arka plan yağmurdan kara çevirilir. Moral bozmaya gerek yok

 43. Santiago

  168 saat sonra ECMWF.. GFS’in Orta Avrupa’ya indirdiği soğuğu bize yollamış, ama biraz törpülemiş.. Bakalım güncellemenin devamı nasıl olacak..

  1

  1. Santiago

   -11C/-12C giriyor ama yok, bu sistem böyle gelmez, o kadar arşiv taradım bu tip gelen bir sistem görmedim. Alçak basıncın bir ucu Kıbrıs’ta diğer ucu Azerbaycanda, Kazakistana bile uzayacak utanmasa. Değişir bu bence.

  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Devamı, İstanbul için “normal” bir sistem. Gelsin artık hasta olucaz yoksa. GFS kelek atmasın artık.

   Bu arada soğuğun törpülenmesi normal, çünkü kuzey enlemlerde çok birikmeden kolay yoldan inmiş.

 44. ALKIM

  GFS ne diyim ben sana. 144’ten sonra güzelim mis gibi soğuğu Orta Avrupa’ya yönlendiriyor. Sonra utanmadan 384’te sistem sokuyor. EMCWF’in seni alt etmesini hiç bu kadar istemedim. Bu iş bitmedi. Söz ECMWF’te.

  1. ALKIM

   ECMWF ısrarlı ve bizden yana istikrarını bozmadı.

   1

   GFS halen net bir karar verememiş gibi. Diagramlar ve kontrol çizgisi ECMWF ile aynı yönde tavır sergilerken ana senaryo her seferinde biraz kırılmasına rağmen soğuğu bize değil Avrupa’ya yönlendiriyor. UKMO, GEM, NOGAPS, JMA da (aynı basınç yerleşimleriyle olmasa da) bizi destekliyor. Maç bitmiş değil. GFS pes edene kadar bekleyeceğiz. Hepsine karşı GFS bir galibiyet elde ederse ben dükkanı bir süreliğine kapatır, inzivaya çekilirim.

Yorumlar kapalı.