Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Çihiro dedi ki:

  Havadelilerinin yüz ifadeleri. Az çok doğru tahmin etmişimdir herhalde 🙂 Daha yaratıcı şeyler olabilirdi. Benden bu kadar 🙂

  Gece boyu kar beklemiş, kısa aralıklarla uyumuş fakat ne yazık ki umduğunu görememiş havadelisi:

  Günlerdir beklediği sistem gelmiş, havada uçuşan kar tanelerini görmeye başlamış bir havadelisi:

  Bu kadarını beklemiyordu! Kar iyice yoğunlaşmış, sokaklarda birikmeye başlamış. Sevincinden içi içine sığmayan havadelisi!:

  Kutuplardan sarkan bir soğuk belirmiştir modellerde. Her çalıştırma da aynı kararlılıktadır. Modeller güncellenmiştir. Modele bakarken bir sonraki 6 saati görmek için her ‘ileri’ butonuna basışında havadelisinin aldığı yüz ifadesi:

  Oysa ne kadar umutlanmıştı. Efsane olacaktı bu sistem ama GFS’den koskoca bir kazık yedi!:

  Şu günlerde ikamet etmekte olduğunuz bölgeye kar yağmamışsa büyük ihtimal şu haldesiniz:

  Siz nasıl dua ediyorsunuz bilmiyorum ama ben “buraya da” yağsın, “bize de” yağsın gibi kalıplar kullanıyorum 😀 :

  Bir efsaneye tanıklık etmekte olan kendinden geçmiş bir havadelisi 🙂 :

  Havayı suyu boş vermiş biraz da kendine zaman ayıran havadelisi 😀 :

  ompldr açılınca linkleri değiştiririm. Ben bunu hazırlarken Berat’ın şu yorumunu gördüm.

  O resim bir türlü kara dönmeyen karla karışık yağmur altında kalmış havadelilerini anımsatıyor daha çok 🙂

  • gvm dedi ki:

   ahahaha, çok iyi 😀

  • Berat dedi ki:

   Gece gece güldürdünüz ya hocam 🙂 Gerçekten benzetmeler harika 🙂

  • Trakyalı dedi ki:

   Süper 🙂 Bu yüz ifadelerinin hepsine büründüm son yıllarda ama son bir kaç haftada hep asık ve asabi yüzlü olanlardan oldum…

 2. El NiNo dedi ki:

  Bildiğim kadarıyla MGM 24 saatlik yağışları sabah 6 dan ertesi sabah 6 ya olarak tutuyor. bu yanlış bir uygulama değil mi. şöyle yani yağış gece 12 de başlasa ertesi gün 12 ye kadar sürse 6 dan önceki diğer güne 6 dan sonrası diğer günü yazılıyor. hangi saati yaparsak yapalım bu böyle olur ama şöyle olsa daha iyi olmaz mı: yağış başladığında ölçülmeye başlanır ertesi gün o saatte kadar ölçülür ve 24 saatlik yağışlar belli olur.

  • Havadelisi dedi ki:

   Bir düşün bakalım sence olur mu böyle?

   • El NiNo dedi ki:

    neden olmasın bu şekilde gerçek bilgiler alınamıyor ki.

    Yanlış mantık kuruyorsun. -Ozan

  • fermat06 dedi ki:

   Merhaba, 24 saatlik toplam yağış miktarını 06 GMT’ den 06 GMT’ye vermek sadece MGM’nin yaptığı bir kodlama değil. Bu tüm Avrupa meteoroloji teşkilatlarında böyledir, çünkü üzerinde anlaşmaya varılmış ortak bir kodlama sistemidir (“In addition, many countries report 24hr total precipitation in the group 7RRRR, in the ‘supplementary’ (or ‘333’) section of the SYNOP: this is agreed regionally – European countries reporting (mainly) at 06Z, bkz. “) 24 saatlik toplam yağış, her gün 06 GMT ana sinoptik rasadında verilir. Bu linkten de uluslararası sinoptik rasat formatını görebilirsin –

 3. anemodulion dedi ki:

  Freemeteo yine karlakarışık vermiş benim memlekete. Bu sefer tutturabilir gibi geliyor bana. Soğuk hava birikiyor çünkü oralarda. Hiç değilse akşam ve sabah saatlerinde karlakarışık yağmur olasılığı yüksek bence.
  adn

  • havaankara dedi ki:

   Hocam Freemeteo Adana için Gaziantep için sıcaklık konusunda hiç tutarlı tahmin vermiyor. GFS de öyle.

   • anemodulion dedi ki:

    Evet, orası öyle. Karasallığı göz önüne almıyorlar bence. İç kesimler için verdikleri sıcaklıklar bile gerçeğe yakın değil.

 4. Burak S dedi ki:

  Çöle bile kar yağdı .Bir de bizim halimize bak 🙂

  • anemodulion dedi ki:

   Çöl diye hor görmemek lazım 🙂 . Rakımı kaç bakalım, esas o önemli. Cezayir’de kar olağandışı bir şey değil.

 5. Uğurcan dedi ki:

  GFS kaldığı yerden devam ediyor. 😀

  1

 6. Trakyalı dedi ki:

  Ozan Hocam 21-22 Ocak sistemi için yeni başlık açacak mısınız? Hem GFS hem ECMWF kısa sürede kuvvetli yağışlar öngörüyor son güncellemelerinde.

 7. rainmann dedi ki:

  Sayın Melik Bey,
  Son 4 gündür ECMWF ve MM5 verileri ile birlikte dayanarak DMİ olarak c.tesi-pazar Ankara’da kar yağışını öngörüyorsunuz. Miktar olarak net bir tablo ortaya çıktı mı?
  Diğer bir sorum da; meteoroloji balonlarında ölçümü yapıp-sinyaller olarak merkeze gönderen cihazlar, balon belli yüksekliğe ulaştıktan ve belki de patladıktan sonra yeryüzüne mi düşüyor? Düştüğü yerde veya yükselme esnasında bir uçak ile karşılaşma ihtimaline göre sıkıntı yaratacak bir durum oluşabiliyor mu?

  • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

   Hocam Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü’nde 3 ekip halinde çalışıyoruz. Ben dün nöbetciydim, bu gün izinliyim. Her gün DMİ’de bulunmadığım için model vs. çıktılarını düzenli takip edemiyorum. Dün itibariyle baktığımda modeller; Cumartesi günü öğleden sonra Ankara’ya kar yağışı veriyorlardı. Gece ve sabah saatlerinde ise etkisini arttırması bekleniyordu. Ankara kar yağışı yarın daha da netleşir, o zaman daha sağlıklı yorum yapabiliriz.
   Diğer sorunuza gelince, balonun altına takılan cihaz balon patladıktan sonra paraşütüyle aşağı düşüyor. Çok büyük ve ağır bir alet değil. Uçaklar için zararlı olması imkansız gibi. En azından havada uçan milyonlarca kuş varken, onların uçağa çarpma ihtimali günde 2 kere atılan balonun çarpma ihtimalinden ne kadar fazladır siz hesaplayın.

   • rainmann dedi ki:

    Melik Hocam teşekkürler,
    Yarınki analiz sonrası Ankara tahminini burada paylaşabilirseniz çok sevinirim, umarım kar yağışları etkili ve yoğun devam eder de su kaynakları ve toprak doyar…..

  • Mehmet ÜNLÜER dedi ki:

   Balonla ilgili sorunun cevabını, bu videoda bulabilirsin. Ankara’dan atılan bir balona kamera yerleştirmiş arkadaşlar.

   http://www.facebook.com/#!/photo.php?v=10150707167160315

 8. Havadelisi dedi ki:

  Arkadaşlar OMPLDR çalışıyor, lütfen burayı kullanalım resim yüklemek için.

 9. Ankaragücü dedi ki:

  3 gün sonrası için bile yine, yeniden, tekrar, mütemadiyen ECMWF ve GFS ayrı, ayrı tellerden çalmaya devam ediyorlar. Aralarında siyah ve beyaz, ak ve kara, ying ve yang kadar fark var.

 10. El NiNo dedi ki:

  sorular kısmına yazmadım. buraya yazıyorum.

  bu sea effect olayını çözdüm sayenizde sağolun da bir şeyi çözemedim sadece neden sıcaklık farkı daha çok olunca daha fazla yağış olur ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Isı enerjisi her zaman sıcaklığın çok olduğu yerden az olduğu yere doğru akar. Nem de her zaman çok nem bulunan ortamdan az bulunana doğrudur. Eğer sıcaklık farkı fazlaysa denizden atmosfere ısı transferi daha fazla olacağı için atmosferin alt seviyeleri de daha fazla ısınır ve dikey kararsızlık artar, bu da yağışı arttırır. Ayrıca hava ne kadar soğuksa tutabileceği nem miktarı da o kadar azdır, bu da denizden atmosfere olan nem transferini tetikler ve transfer edilen nemin çabucak buluta ve yağışa dönüşmesine yol açar.

   • hava ankara dedi ki:

    Hocam yanlış bir yorumsa düzeltin. Aslında “sıcaklık farkı ne kadar fazla ise o kadar çok yağış olur” derken deniz seviyesindeki sıcaklığın veya deniz suyu sıcaklığının da bol nem oluşturacak kadar yüksek olması lazım. Mesela atıyorum diğer şartlar eşit olmakla birlikte (rüzgar yönü, rüzgar hızı vs.)
    1) Deniz seviyesi sıcaklığı -10 olsa, deniz suyu sıcaklığı 0 dereceye daha yakın olsa 850hPa sıcaklığı -20, 500 hPa sıcaklığı da -40 olsa,
    2) Deniz seviyesi sıcaklığı 0 derece, deniz suyu sıcaklığı 10 derecenin üzerinde, 850hPa’da -10, 500hPa’da -30 derece olsa,
    sıcaklık farkları eşit olmakla birlikte 2. durumda sea effect daha fazla olacaktır.

   • White Fox dedi ki:

    İlk olarak 500 hPa’da olan sıcaklığı bu olaya hiç karıştırmamak lazım diyorum. Bunlar sığ oluşumlar o seviyeye kadar büyüyen bulutlar pek enderdir.

    İkincil olarak, şu değerde, şu değerlerdeki durumdan daha fazla yağış olur gibi kıstaslar getiremeyeceğimizi düşünüyorum. Yani sıcaklığın -10 olup, deniz suyu sıcaklığı 0 dereceye yakın olması durumu, bazı zamanlarda havanın 0 olduğu denizin 10 derece üstünde olduğu durumdan daha fazla yağışa neden de olabilir…

    Haklı olarak benim tezime karşı, göreceli sıcak olanının daha fazla nem tutabileceğini bu yüzden daha fazla yağış olabileceğini öne sürebilirsiniz. Doğrudur. Ama burada deniz veya yer sıcaklığı kadar önemli olan bir şey daha var o da bu konvektif bulutların tepe seviyesini belirleyen şartlardır. Bu yüzden 0 dereceye yakın bir su kütlesinde 10 dereceye yakın su kütlesinden daha fazla konvektif enerji ortaya çıkması da mümkündür. (Ki -10 derecelik hava parseli, 0 derecelik hava parseline göre çok daha kolay doyar ve doyduğu için yukarı doğru yükseldikçe her 1000 feette 3 derece ısı kaybeden doymamış hava parseline göre daha yavaş soğumaya başlar.)

    Yani katılmıyorum. 😛

    • havaankara dedi ki:

     Hocam cevap için teşekkürler.
     “Haklı olarak benim tezime karşı, göreceli sıcak olanının daha fazla nem tutabileceğini bu yüzden daha fazla yağış olabileceğini öne sürebilirsiniz.” Artık sürmem 🙂
     Meteorolojide kesin bir genelleme yapmanın doğru olmadığını bir daha gösterdin hocam.

 11. Murat Demir dedi ki:

  Bu Antalya’da hep oluyor mu? Kısa vadede seneryolar arası ile ana seneryoda, nerede ise 4 C sapma var.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Sadece Antalya’da değil başka yerlerde de oluyor. Bu kadar kısa vadede ana run’ı (yeşil) dikkate alın.

 12. Emre dedi ki:

  Hafta sonu gelen sisteme geçilse ya artık 🙂 Sanırım Akdeniz’den geliyor, kıyılar yağmur iç bölgeler kar alacak…Belki sağlam yağışlar olur…

  • Spencer dedi ki:

   Katılıyorum, galiba haftasonundan sonra bir sistem daha gelecek gibi gözüküyor, ECMWF’ye göre 25’ine kadar Ankara’da güzel kar yağışları görecek gibiyiz.

   • Ankaragücü dedi ki:

    Sanmıyorum. Soğuk hava ile yeterince beslenmeyen üstelik sağlam bir alçak basınç olmayacak gibi bir sistem. Hemen arkasından da ısınma var. Pek öyle ahım şahım kar olmayacaktır Ankara için. Umarım yanılırım.

 13. tayfun dedi ki:

  sarıyer ve şile’ye yağış geldi sağanak geçişi olacak radar görüntülerine göre

 14. Ankaragücü dedi ki:

  http://www.meteoweb.eu/2012/01/clamoroso-bollettino-della-noaa-grossi-errori-nei-dati-le-mappe-di-gfs-ed-ecmwf-non-sono-valide/111242/

  Buna ne diyorsunuz acaba? Doğruluk payı olabilir mi? Noaa verilerdeki eksiklikler ve hatalar nedeniyle son ECMWF ve GFS haritalarının geçerli olmadığını rapor etmiş.

  • Havadelisi dedi ki:

   Çok ilginç. Olabilir tabii. Çok teşekkür ederiz.

  • welbane dedi ki:

   Raporlar şu sayfada veriliyor sanırım. Sabah modellerinden itibaren başlatma hatalarının etkisiinin önemsiz hale geldiği rapor edilmiş. Aslında modeller komple bozulsa ne güzel olurdu..

   • Ankaragücü dedi ki:

    Şimdi olay şu arkadaşlar;
    Eğer modeller ısınma gösteriyorsa hatalı olduklarını düşünmemiz, bomba sistemler öngörüyorsa doğru veri girildiğini farz etmemiz gerekiyor. 🙂

    • gvm dedi ki:

     almanlar hala noel modundan çıkamamış, profesörler tatildeymiş, modelleri stajyerlere çizdiriyorlarmış diye duydum ben.

 15. Onur dedi ki:

  Melik Bey bu sabah DMI’nin de sabah tahminlerinde verdigi Ankara’daki sabah kar yagisinin radarda gozukmeme sebebi bulut yuksekligi midir?

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Aynen tahmin ettiğin gibi. Dün de konuşmuştuk bulutlar 500-700 m civarıydı. Ankara radarı 1900 metrede dolayısıyla şehir merkezini yaklaşık 1 km yukardan görüyor. Bir de bulutu yakalasa bile çok hafif ve su içeriği de düşük bir bir yağış olduğu için radar da çok zayıf görünürdü.

 16. çihiro dedi ki:

  Tamam 🙂

 17. gvm dedi ki:

  1

  😦

  • Uğurcan dedi ki:

   Düzeltirler onu yarın. 0 derece kar için yeterlidir bence.Yağış olursa kar şeklinde olur.Tabii yağış olur mu olmaz mı onu bilemem.lodos var yarın belki o yüzden kky ikonu koymuşlardır.

 18. Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

  Mehmet Can Kırşehir rekora gidiyor sanki… Memleketin için tarihi bir soğuğa tanıklık edebilirsin. Dün gece bu saatlerde kaç dereceydi hatırlıyor musun?
  1

  • White Fox dedi ki:

   Dün saat 20:00’de -11’di yanlış hatırlamıyorsam. Camlar köşelerden ve içeriden kırağlanmaya başladı.

 19. Melik Ahmet Taştan dedi ki:

  MGM’nin internet çıkışlarında Türk Telekom’dan kaynaklanan bir sorun var. Telekomdan uzman ekip gelip sorunu gidermeye çalışacakmış. Sitenin hacklenmesi 🙂 veya yoğunluğundan kaynaklı bir sorun değil.

  • ALKIM dedi ki:

   “Ha tamam o zaman” demeyi çok isterdim ama yok mu bir yedek hat devreye girmesi icap eden? Düşünülmemiş mi? Neden be hocam neden? Uzman ekip gelip sorunu gidermeye çalışacakmış! Nereden gelecek bu uzman ekip 2,5 saatir hala gelemedi mi? Melik Hocam sözüm elbette sana değil ama anlamak çok zor çok.

 20. samet1634 dedi ki:

  Finallerim biter ve ben Zonguldak’ tan İstanbul’a dönerim; dönüşümün hemen akabindeki gün şehir benim gidişimi kutlar adeta ( merkez kampüste 70 cm kar ne demek yahu, bana bir mesaj bu!!) İstanbul’a geliyorum umutla, bu kez de her zaman esmesini istediğimiz hain Karayel fişimizi çekiyor, üstüne üstlük geldiğim yer Küçükçekmece olunca tam bir dram yaşıyorum..O kadar karışık duygular içindeyim ki..Aylar sonra özlediğim aileme kavuştuğuma sevinemedim desem yeridir 🙂 gerçi havadelisi blog formatına ters ama ben yinede sözümü esirgemeyeyim, ne de olsa atış serbest: Ocak sonlarına doğru ortam güzelleşiyor, öyle değil mi değerli hocalarım? Her şey oluşsun karlı günler kapıya dayansın nereyi ziyaret edeceğimi o zaman düşünürüm:)) Hepinizi seviyorum bol karlı günler…

 21. Onur dedi ki:

  Son model çıktılrının Ankara açısından dosta güven, düşmana korku verdiği gerçeğini es geçmeyelim 🙂

 22. Uğurcan dedi ki:

  MGM sitesine giremiyorum. Sorun mu var acaba ? Yoksa sorun bende mi ? 😀

  • Santiago dedi ki:

   Ben de giremiyorum..

  • Trakyalı dedi ki:

   Genel bir sorun var galiba. Ya da sistemden istediğini elde edemeyen bir grup kar delisi, siteyi çökertmiş olabilir 🙂

  • Murat Demir dedi ki:

   Ben de 1 saattir giremiyorum.

  • ALKIM dedi ki:

   MGM’nin sitesi çökeli 2 saat 30 dakika oldu ve şu anda ayağa kalksa bile bu süre böyle bir kurum için inanılmaz derecede uzun. Yok mudur kardeşim böyle bir kurumun bir sürekli erişilebilirlik yapısı, felaketten kurtarma planı? Bu işler artık az maliyetli ve eskisi kadar zor değil. Üzülüyorum gerçekten.

 23. Ankaragücü dedi ki:

  Artık yenisine bakma zamanı geldi sanırım. Her ne kadar Karadeniz ve Marmara’da bir süre daha yağışlar devam edecek gibi olsa da.. Bizi Ankara’mız ilgilendirir. 🙂
  GFS ve ECMWF 21-22 Ocak, 26-27 Ocak için iki ayrı sistem öngörüyor. Bu sistemler sanki mevcut “Hasret” kadar kuvvetli olmayacak görüntüsü çiziyor. İç bölgelerde özellikle Ankara civarlarında batıdan giren lodos-ılık hava, yağış mevcut soğuk ile çarpışırsa ısınma artana kadar kar olasılığı var.

  • Uğurcan dedi ki:

   Valla bana göre “HASRET” kuvvetli değildi.1cm kar yağdı. 😀 İnşallah bu gelecek olan sistemler İstanbul’un güneyin de oturan delileri tatmin eder. 😀

 24. hava ankara dedi ki:

  -15 ve altı klübünde İç Anadolu ipi göğüslemiş. Kar örtüsü etkisi var bu sıcaklıkların görülmesinde.

   dgdgdsg

  • White Fox dedi ki:

   Öğleden sonra Kırşehir’e dönüyorum. Soğuk şehirden resimler çekerim. 🙂

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Kırşehir’in Ocak rekoruna 2,7 derece kalmış sadece.

    • hava ankara dedi ki:

     Ama günlük olarak kırmış hocam rekoru. Bu gece ve yarın geceye de bakalım. Belli mi olur? Zaten Mehmet Can da Kırşehir’de olacakmış. Bir de o destek verirse kırılır belki rekor. Ne dersiniz?

     • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

      Sefer hocam bu sefer olacak gibi, sıcaklık -18,2. Yürü be Kırşehir kim tutar seni…

    • White Fox dedi ki:

     Benim burda sis de var. 🙂 Doğalgaz yakımı son gaz devam ediyor. Ev ısınmıyor!
     En soğuk il merkezi biziz!
     1

 25. Berat dedi ki:

  NAE Konya ve Tuz gölü çevresinde 2 gün aralıklı olarak bir nokta belirlemiş bu yağış NAE deki hatamı yoksa gerçekte olabilir mi böyle bir yağış ?

  1

  • White Fox dedi ki:

   NAE’deki rutin hatalardan biri, soğuk sistemlerde her zaman bu hatayı tekrar ediyor. Model orayı büyük veya derin bir göl olarak hesaplarak göl etkisi yağışlarını basıyor olabilir. Ama Tuz gölü çok sığ bir göl ve hava sıcaklığından kolayca etkilenebiliyor.

 26. Murat Demir dedi ki:

  Marmara denizinin donması için; eksi kaçların girip kaç gün kalması gerek.? Donmadan kasıt, yüzeyinin donması.Mesela Sirkeci’den Moda’ ya yaya gidilmesi.Boğaz akıntısı sorun olurmu? Yada Yalova ile Eskihisar arası yaya gidilmesi.( Saçmaladım mı.?)

 27. welbane dedi ki:

  Melik Ahmet hocam bugün çıkan Bakanlar Kurulu Kararnamesine göre teşkilat yapınızda bazı değişiklikler olmuş. Hayırlı olsun fakat tam anlamadığım bir kısım var; 145 meteoroloji istasyon müdürlüğü gerçekten kapatılıyor mu yoksa isim değişkiliği mi söz konusu (istasyon kelimesinin çıkartılması gibi). Eğer tamamen kapatılıyorsa bu büyük bir k-ayıp olur..

  • Melik Ahmet Taştan dedi ki:

   Çok teşekkürler, inşallah hayırlı olur. 145 tane istasyon müdürlüğü kapanıyor ama istasyonlar kapanmaycak. Sadece müdürlük adı kaldırılacak ve müdürü olmayacak. Meteoroloji bölge müdürlükleri ile ilgili düzenlemer de yapıldı. Bir çok bölge müdürlüğü kapatıldı. Yapılanlar gereksiz istihdam ve hantallığı kaldırmaya yönelik adımlar olarak anlaşılabilir.

 28. Trakyalı dedi ki:

  MGM yeniden yapılandırmaya gidiyor sanırım. Yan taraftaki haberlerde gördüm.

  Bunun nasıl etkileri olacak, verimliliği arttırmaya yönelik bir çalışma mı yoksa, iş gücü ve maliyet tasarrufu mu?

 29. arda dedi ki:

  İstanbul’da nadir görülen bir olay! Dün gece tüm ilçelerde sıcaklık sıfırın altındaydı 🙂

  ISTANBUL BAKIRKOY ATATURK HV.LIM. -2,4
  ISTANBUL GOZTEPE GOZTEPE -1,0
  ISTANBUL PENDIK SABIHA GOKCEN MEYDAN -2,2
  ISTANBUL MERKEZ SAMANDIRA-ISTANBUL -5,4
  ISTANBUL SARIYER SARIYER-KIRECBURNU -1,0
  ISTANBUL MERKEZ FLORYA -2,6
  ISTANBUL KUMKOY KUMKOY-KILYOS -1,8
  ISTANBUL KARTAL KARTAL -2,0
  ISTANBUL SILE SILE -2,2
  ISTANBUL CATALCA CATALCA (RADAR) -3,1
  ISTANBUL EMINONU IST.UN.DENIZ BIL. -0,2

 30. anemodulion dedi ki:

  Pek şahane ;
  prognoza

  • Murat Demir dedi ki:

   Şu an içinde bulunduğumuz sistem, o sistemden daha iyi. İstanbul yine sınırda. Muhtemelen KKY yağışı olur. 10-20 mil daha güney yada güney batı yaparsa bingo!

   • ARS dedi ki:

    Sevgili Murat Demir kardeşim 850 hpa çıktısındaki basınç değerlerine ve konumuna baktığımız zaman bunun kky ile sınırlı olmadığını anlayabiliriz.

  • Trakyalı dedi ki:

   Tuna’dan kopan buz parçalarını görebiliyorum 🙂

  • tankut dedi ki:

   bu çok fena bir görüntü değil mi yahu? (iyi anlamda :D) böyle gelir, yağışla çakışırsa fena şeyler yapmaz mı! 🙂 gerçi daha buna 3446545457 saat var, bir kere de daha da güçlenerek gelsin be!

   • anemodulion dedi ki:

    Evet, çok uzun zaman var, o yüzden gerçekleşmemesi gerçekleşmesinden yüksek bir olasılıktır herhalde. Takip etmek lazım. Ama insanın iştahını kabartıyor şöyle bir oluşumun bizim üstümüze çöreklenme potansiyeli 🙂

 31. Havaİzmir dedi ki:

  Güneşin aktivitesinde bir anormallik mi var,yoksa bana mı öyle geliyor?

 32. Mamii dedi ki:

  Üstatlardan misafir odasına gelecek kimse var mı ?

 33. Alper TÜKEL dedi ki:

  1
  İşte size benden uzun dönem tahminim olsun. Nasılsa atış serbest 🙂 ben 24-25 ocak tarihlerini, uzun yıllar gözlemlerime dayanarak hep tarihe geçen zamanlar olarak hatırladığımdan, haritadaki sistemin gelişerek Ocak ayının son haftasında (24-25-26-27 Ocak) Türkiye’ ye hızlıca sarkacağını ve bir hayli güneye hatta Antalya’ ya kadar sokulabileceğini düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Bence tarih yazmaması için çok da bir sebep yok gibi. Tabi tamamen amatörce fikir. Lütfen uzmanlar hatalı birşey söylüyorsam kusuruma bakmasınlar. Orada güçlü bir oluşum var gibi geldi bana. Güçlenerek ana oluşumdan kopup aşağılara bize kadar sarkacak derim 🙂

  • tahmin-akdeniz dedi ki:

   Hocam o oluşum oradam kopup gelirse adını dünya tarihine altın harflerle yazdırır diyorum ben:D o oradan gelsin de varsın kar yağdırmasın gene de öper başıma koyarım 😀

  • gvm dedi ki:

   hocam yalnız işaretlediğin yer kanada. öyle bir şey olması imkansız.

   • Alper TÜKEL dedi ki:

    O alçak basınç alanı saat yönünün tersine doğru dönerek önce doğuya doru hareket ediyor çümkü bağlı bulunduğu ana oluşum da saat yönünün tersine dönüyor. Bu doğuya doğru kaymasının sebebi. Dolayısıyla doğu avrupaya doğru kayıyor. Şu sıralar İngiltere ile İzlanda arasına gelmiş hatta birazda geçmiş olmalı. Ana oluşumdan yani beslendiği kaynaktan kopma eğilimine başlar doğu avrupada ve aşağıya salınır. Yani güneye ve hatta azıcık da batıya. Tıpkı çizdiğim kırmızı çizginin sonuna doğru Türkiye’ nin kuzeyindeki diğer sistemin yaptığı gibi. O sistem de aynı yerden doğdu. Resimde kopmak üzereydi ana oluşumdan ve sonra koptu geldi ve şu anki yani geçtiğimiz haftasonu kar yağışlarını getirdi ülkemize. Hala da etkiliyor bizi. 24 Ocak tarihinde ben trakya ve Çanakkale başta olmak üzere, Balıkesir ve marmara güneyine ortalama 20-25cm örtü bırakacak şekilde kar yağışı bekliyorum. Biraz üzerine bile çıkabilir. Hatta İzmir ve kuzey ege de kar yağışı alabilir. Bakalım ne olacak 🙂 Atış serbest 🙂 Selamlar herkese…

 34. Bofilas dedi ki:

  ozan hocam yokmuş madem o ya da diğer arkadaşlardan cevap bekliyorum şimdiki soruma.
  az çok modelleri takip ediyorum çok ustaca değil ama sormak istediğim dikkatimi çeken bir şey belki de bana öyle geldi ama sizler sürekli takip ettiğiniz için bilirsiniz diye düşünyorum, uzun vadeli tahminlerde (5-6 günden daha fazla) ECMWF diğer modellere göre daha tutarlı olduğunu gözlemledim, kısa vadede (1-5 gün) ise GFS nin galip geldiğini düşünüyorum. Sizce bu düşüncelerimde haklımıyım? Haksızsam da modeller hakkında beni bilgilendirir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Havadelisi dedi ki:

   Arkadaşların bu blogda paylaştıkları ve bağımsız bilimsel testler gösteriyor ki (ayrıca benim son zamanlardaki kişisel gözlemime de uyuyor) ECMWF 4-5 gün ve sonrası için daha iyi. Ama tam da dediğiniz gibi, kısa vadede, özellikle yağışta bence de GFS daha iyi. Geçenlerde yaptığım risk haritasında GFS’ye güvenmiş ve kırmızıyı tutturmuştum. Bence az çok doğru bir gözlem yapmışsınız, ama tabii bu her zaman geçerli olacak diye bir şey de yok.

   • Bofilas dedi ki:

    Haklısınız farklı da olabiliyor. Dikkatimi çekti benim de bu konuda ilgim var ama kendime güvenmem. 🙂 Neyse şahsen şuan için o gözlemlerim gerçekleşmesin istiyorum. GFS’ye inanmak istiyorum ama ama ama amalar birbirini kovalıyor zihnimde…

  • havaankara dedi ki:

   Hocam, nispeten haklısınız. Nispeten diyorum çünkü kesin denecek bir durum yok. Bazılarına göre orta vadede de, 5 günden sonra, GFS daha başarılı olsa da ECMWF daha başarılı ve daha istikrarlı. Bu sene bunun birçok örneğini gördük. GFS ECMWF biraz daha geriden takip ediyor. Kısa vadede de, 120 saat için, GFS daha başarılı mı? Bence “GFS 120’de ECMWF’den daha başarılıdır” yargısı doğru değil. Bu daha başarısız demek değildir. NAE, HIRLAM gibi çözünürlüğü yüksek modelleri daha kısa vadede takip edin derim ben. White Fox hocam bu modeller hakkında daha çok bilgi verecektir.

   Ben diğer arkadaşların da bu konuda görüşlerini bekliyorum. Birçok defa ayrı ayrı yerlerde bu konu hakkında konuşuldu ama yine de görüşlerini bekliyorum arkadaşların.

   • White Fox dedi ki:

    HIRLAM ile ilgili tanıtım yazısı burada var. 🙂

    • KRAL dedi ki:

     DMİ’nin genelde ‘Başarısız tahminler yapıyor’ diye eleştirilmesinin sebebi, 5 günlük tahminlerinde ECMWF’yi kullanması olmasın ? Bence 1-5 gün arasında GFS, ECMWF’ye oranla çok daha tutarlı veriler sunuyor. Özellikle de sıcaklık konusunda… Bence DMİ yönetimi tahminlerini yaparken GFS’yi de dikkate almalıdır…

 35. SpanK dedi ki:

  Arkadaşlar bu DMİ’ye ne zaman girsem sinirleniyorum. Şuna bakın gene yağmur vermiş! Tamam diyeceksiniz İstanbul’a riske girmek istemiyorlar, peki bu haber neyin nesidir ? İstanbul’a kar uyarısı veriyor sitesinde yağmur gösteriyorlar. Bu ne perhis bu ne lahana turşusu!
  http://www.haberturk.com/yasam/haber/705620-istanbula-kar-geliyor

  • White Fox dedi ki:

   Daha önce bu blogda bizler Devlet Meteoroloji İşleri’nin yaptığı tahminlerin medya tarafından çarpıtılabildiğini hatta bazı ajansların kendi kendilerine Devlet Meteoroloji İşlerini kaynak gösterdiklerini duyurmuştuk.

   Mesela burada kar kalınlığının haberdeki metinde, 5 ila 30 mm cinsinden verilmesi MGM’nin tarzına uymayan bir şey 🙂

   Öğle güncellemesine baktınız mı bilmiyorum Salı günü İstanbul’a kar verilmiş.

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Dikkat ederseniz haberde MGM demiyor, meteorolojik tahminlere göre diyor. Haberi yapan kişiyi de tahmin edebiliyorum daha önce de blogda söz etmiştim ( amatör olarak meteorolojiyle ilgilenen bir basın mensubu). Kullandığı modeldeki mm cinsinden yağış miktarını da direkt kar kalınlığı olarak almış. 🙂
   İstanbul’a kar haberlerini bu akşamdan itibaren onlarca değişik formatta izlersiniz. Kimi Cumartesi yağdırır, kimi salı kimi perşembe… Yağmazsa da suçlu bellidir…

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Bu haberi okuyanların tahmini MGM kaynaklı olarak algılamaları gayet doğal. Yine aynı şey yapılmış, üstte kendi yorumları, allta MGM nin 5 günlük tahmini kullanmışlar.

 36. ALKIM dedi ki:

  Kar örtüsü Denizli Çivril’i top10 listesine sokmuş.
  1

  • Onur dedi ki:

   oo şahane yakalamışsın Alkım

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Hocam pazartesiden sonra Afyon, Uşak ve Kütahya hattında yerdeki kar örtüsü düşünüldüğünde rekora yakın gece sıcaklıkları yaşanabilir diye düşünüyorum. Tek şartı az bulutlu ve açık bir gece geçirmesi. Ozan hocam’da zaten takip ediyordur ama bende hatırlatayım risk haritasında bu bölgenin açık geçeceği gecelerde “kırmızı” uyarı verilebilir.

 37. hava35 dedi ki:

  Havanın açması da bazen mutlu edebilir, uydu görüntüsünden kar tutmuş yerler açık seçik belli ediyor kendini, çok güzel bir görüntü, şu halini arşive koyabileceğimiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar yayınlayan siteler vardı, bulabilirsek güzel bir arşiv olur…

 38. Havadelisi dedi ki:

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25313641/

  Galaksimizin rengi, “güneş doğduktan bir saat sonraki veya batmadan önce yağan bahar karı rengi” imiş. Duygulandım sabah sabah.

 39. Dev dedi ki:

  Şu an Kırıkkale’de baya baya kar yağıyor. Çok garip, radarda pek bir şey de görünmüyor.

 40. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar değerli meteoroloji severler hava delileri…Ozan Mert hocam bu siteyi yaklaşık 1,5 yıldır takip ediyorum hatta Mart Şekerleri diye bir başlık açmıştınız ozamndan beri ama üye olamadım bir türlü dışarıdan takiple yetindim. Çocukluğumdan beri meteoroloji hep tutkumdur şuan 25 yaşımdayım ve artarak devam ediyor.Bu blog sayesinde bilgili olduğumu düşündüğüm bu konuda çok fazla yeni bilgiler öğrendim öğreniyorum emeğinize sağlık sizin ve diğer tüm arkadaşların.. Dünde 2.Yıl olmuş tebrik ederim bu sitenin bu bilimsellik çizgisinde ve başarısının artarak sürmesini dilerim. Ben de Ankara’da yaşayan bir havadelisi olarak bildiklerimi, gözlemlerimi paylaşmaya çalışacağım.

 41. Havadelisi dedi ki:

  Ana sayfada başlık açılmıştır.

 42. samet1634 dedi ki:

  Hocam sonunda makine elemanlarından geçtim ama bu akşam ki GFS ve ECMWF kadar sevindirmedi beni, sanırım bu aralar iyi değilim 🙂

 43. Havadelisi dedi ki:

  ECMWF son run’ında uzunca vadede İzlanda’yı yine coşturmuş, kıtanın batısını yerle bir ettirmiş ve Bruno Blocking’e soyunma odasını göstermiş. Eğer GFS gerçekten onu geriden izliyorsa şu an soğumanın süresini ve coğrafi yayılımını abartıyor. Çok da coşmayalım derim.

  • hym dedi ki:

   Hocam biraz daha sadeleştirerek anlatır mısınız? Zira Türkiye’de değilim ve bahsettiğiniz kıtanın (Avrupa ise) batısındayım. Tam olarak ne demek istiyorsunuz. Belki de açıktır demek istedikleriniz ama ben henüz yeni yeni bu terimleri öğreniyorum.

   • Havadelisi dedi ki:

    Avrupa’nın batısındaki yüksek basınçların her modelde uzun süre dayanmadığını, bunun da Türkiye’deki soğukların süresinin çok uzun olmayabileceğini gösterdiğini söyledim. Sizin orada bu tabloya göre pek soğuma ve kar gözükmüyor, her iki senaryoda da…

  • Okito dedi ki:

   İşte tam olarak bu yüzden temkinliyim Ozan Hocam, blocking’i geçtim modellerdeki kararsızlık Azor’un işgilli halinden kaynaklanıyor, nasıl genişleyeceğine, nasıl yerleşeceğine bir türlü karar veremedi. ECMWF’de dikkat çeken taraf, Ada Avrupası – İskandinavya arasına yatay mı konumlansam, İngiletere – İtalya arasına mı serpilsem derken Türkiye’nin kuzeybatısına tüh be dedirtebilir. Tek ışık veren taraf, GFS’de de ECMWF’de de sokulan soğuk havanın kuzeyinden takip eden yükseğin konumunu hiç bozmaması

 44. Murat Duman dedi ki:

  Devlet Meteoroloji İşleri’nin İstanbul için temkinli ve hatta aşırı temkinli tahminleri konusunda şöyle bir teori ürettim.

  İstanbul’da herhalde çok selli yağmurlar dışında en çok ilgi ve alaka uyandıran iklim olayı kar yağışıdır. Sadece biz hava/kar delililerinin delice takip ve umut ediyor olmamızdan dolayı değil, aynı zamanda belediyesinden valiliğine tüm devlet kurumları ve tabii işyerlerinde, okullarında, trafikte mahsur kalan milyonların doğrudan etkilenmesi sebebi ile.

  Birkaç kez gelecek kar yağışının tahmininde yanılıp çok tepki aldıkları için ünlü “Oyun teorisi” kuramını günlük işleyişe aldılar yani tahmin / sonuç ilişkisini tüm olasılıkları ile inceleyerek her durumda en az zararı alacakları pozisyonu seçtiler.

  Öncelikle 3-5 günlük tahminlerde kar yağışı ihtimali olsa bile bunu söylemiyorlar çünkü :

  a) Tahmin : Kar yağışı olacak Sonuç : Kar yağışı oldu — Kimse aferin demiyor
  b) Tahmin : Kar yağışı olacak Sonuç : Kar yağmadı — Hani kar yağacaktı, neden boşu boşuna tuzlama araçları yollarda, işimize okulumuza gitmedik. Meteoroloji bu işi bilmiyor
  c) Tahmin : Kar yağmayacak Sonuç : Kar yağmadı — Kimse aferin demiyor
  d) Tahmin : Kar yağmayacak Sonuç: Kar yağdı — Felaket senaryosu, herkes sefil olur ve meteoroloji en ağırından topa tutulur

  Bu durumda son 24 saat kalana kadar sadece c ve d senaryolarına uygun şekilde “kar yağmayacak” durumuna yatırım yaparak artık %100 kesinleştiği durumda açıklama şeklinde bir prosedür oluşturdular ve biz şimdi bunu tartışıyoruz.

  Kardeşim Atatürk Havalimanı’nda +2 derece olacak ne demek. İstanbul’un tepesinde -10 varken pistin altında elektrik sobası mı yanıyor 🙂

  • ALKIM dedi ki:

   🙂 Hocam oyun teorisinin MGM uygulamasına bittim ve çok beğendim. Ağzına sağlık.

  • Havadelisi dedi ki:

   Birkaç güncellemedir ECMWF Salı günü İstanbul’a 850 mb’da -10 -12 arası bir değer sokuyor, ama şu an baktım ve MGM’nin o gün için tahmini 1/4, karlakarışık yağmurlu. Dolayısıyla yukarıda yazdıklarınız mantıklı 🙂

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Hocam ECMWF’ nin tahminini birebir alırsanız doğrudur ama tahmin yaparken açıkcası o değerlere düşmeyeceğini düşündük. Siz ve blogdakiler uzun süredir takip ediyorlardır, ECMWF özellikle 4 ve 5.gün beklentilerinin ısınma yönünde değiştiğini görmüşlerdir.
    Murat Bey’in “oyun teorosi” olarak kurduğu teoriyede cevap olmuştur umarım.

    • havaankara dedi ki:

     Aslında birçoğumuz “oyun teorisi”nin ne olduğunu bilmesek de bilinç altımızda vardır ve zaman zaman ona göre hareket ederiz. Melik Hocam, ben de Murat Bey’in söylediklerini, her zaman olmasa da, göz önünde bulundurduğunuzu düşünüyorum. En azından ben olsaydım öyle davranırdım. Çünkü doğru tahminler yaptığınızda kimse size teşekkür etmiyor, madalya takmıyor, ikramiye vermiyor 🙂 Ancak özellikle kar konusunda olmak üzere göze çarpan herhangi bir yanlış tahminde bulunduğunuzda bazen haklı olarak bazense acımasızca eleştirilebiliyorsunuz. Onun için son ana kadar temkinli olmak bence de en doğrusu olur. Ben de olsam daha 4-5 gün varken kesin olmayan kar için “kar” ikonlarını koymazdım. Ama 1 gün kala mesela KKY ihtimali kar ihtimalinden birazcık daha yüksekse ve bu ihtimal gerçekleştiğinde bazıları için birçok sıkıntıya neden olacaksa ve tek ikon koymak gerekiyorsa kar ihtimalini koyardım. Ciddi bir yağış ihtimali varsa, bu ihtimal çok yüksek olmasa da uyarı koyardım. Bununla birlikte açıklamalarda detaylı olarak her ihtimali anlatırdım.

     • havaankara dedi ki:

      “Ama 1 gün kala mesela KKY ihtimali kar ihtimalinden birazcık daha yüksekse ve bu ihtimal gerçekleştiğinde bazıları için birçok sıkıntıya neden olacaksa” hocam özür diliyorum doğrusu “Ama 1 gün kala mesela KKY ihtimali kar ihtimalinden birazcık daha yüksekse ama kar ihtimali gerçekleştiğinde bazıları için birçok sıkıntıya neden olacaksa”

  • welbane dedi ki:

   Bir de tabii karla karışık yağmur tahminine bile İstanbul’a kar geliyooor diyerek ortalığı ayağa kaldıran medyanın cazgırlığından çekinmek söz konusu olabilir.. Aynı medya İstanbul’un dibi sayılacak yerlerde 40-50 cm karı, yaşanan sıkıntıları asla görmez.

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Medya için Türkiye, İstanbul’dan ibaret zaten. Bakın bu hafta ne kar yağışları oldu. Denizli, Afyon, Kütahya, Uşak hattında 40-50 cm yağan yerler var. Yollar kapandı, insanlar mahsur kaldı ama medyada istanbul’un karla karışık yağmur tahmini kadar yer bulmadı.

   • Mehmet ÜNLÜER dedi ki:

    Helal olsun welbane. Oyun teorisi veya regresyon, korelasyon, diskriminant vb. analizlere gerek olmadan, durumu % 70-80 açıklayan faktörü bulmuşsun. Tebrik ediyorum, senin gibi objektif düşünen, bizim kuruma karşı ön yargılı olmayanların sayısı gerçekten çok az.

    • ALKIM dedi ki:

     İki farklı sebep ortaya çıktı bu konuda. Birinci sebep (basit bir dille) mahalle baskısı, ikincisi ise ECMWF’in tarih yaklaştıkça ısınma eğilimi göstermesi. Bunlardan birincisi biraz daha ağır basıyor sanırım. Ben çok daha basit bir çözüm önereyim. Bu kadar kafa patlatmaya hiç gerek kalmaz. Önceden olduğu gibi 3 günlük tahminlere geri dönmek mesela. 4. ve 5. günler için tahminde bulunurken bilimsel yaklaşımdan ziyade sosyal kaygılardan kaynaklı subjektif iyileştirmeler ön plana çıkacaksa bence tahmin yapmaya da gerek yok. Subjektif yaklaşımda bulunmayı makul görmek de objektif düşüncenin temelini oluşturmuş. Bu kısmı pek anlayamadım ama çok da önemli değil, ana fikir gayet net ifade edilmiş çünkü.

     • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

      Üstat ben normalde Türkiye gibi topoğrafyası olan bir ülkede 3 gün ötesi tahmin yapılmasına karşıyım. Yanlız bu konuda inanılmaz mahalle baskısı var. Türkiye’de tahmin yapmayı Avrupa’nın dümdüz tek bölgeden sistem gelen ülkeleriyle eş tutup, onlar bir haftalık, 10 günlük veriyor siz niye 5 günlük veriyorsunuz diyen zihniyetlerde var. Açıkcası bunun meteoroloji bilgisi olmayan vatandaşlar tarafından söylenmesine hiç bir lafım yok ama İtü’nün doğru dürüst tek tahminini görmediğimiz “anlı şanlı” profları dillendiriyor.
      Konuşacak çok şey var aslında ama yeri burası değil….

     • White Fox dedi ki:

      Geçen ay İTÜ profesörlerinden biri 13 gün öncesinden 26 Aralık 2011 için İstanbul’da kar yağacak diye Twitter’dan yazı atmıştı. Ben de görür görmez, “Bu yaptığınız müneccimlik değil midir” diye cevap yazdım. 😀 Cevap vermedi, beni takipçilerine ekledi sonra beni tekrar kaldırdı sonra kendi yazdığını da sildi. 😀
      Zaten 26’sında İstanbul’da kar da yağmadı.

 45. Fortesla dedi ki:

  Diyagramlara şimdi bakma fırsatım oldu, beşikler güzelce serilmiş hoş görüntüler var. Lakin yağış konusu epey muallakta, şimdiden bir şey söylemek mümkün olmasada kuzeyli sistemler nedense oldum olası bende bir heyecan yaratmıyor. Bana sadece ani bastıran kısa süren cılız bir yağıştan sonra günlerce süren dondurucu soğuklar ve buzlanmayı hatırlatır. Bakalım akdeniz kıyak geçecek mi?

 46. sefik dedi ki:

  hocam en son 500 hPa’da -44’ler 1985 martında gelmişti sanırım. marmaris^te dahi kar örtüsü vardı. bu soğuk sistemde izmir kardan pay alır mı yoksa en fazla buzlanma mı (kuru soğuk) olur.

 47. ALKIM dedi ki:

  İşte bunu demeyecektin. Wetterzentrale ve bağlantılı tüm linkler down oldu hocam. 🙂

  • kardaş dedi ki:

   Benim yüzümden olabilir. Bir ara baktım, F5 şiddetinde F5’e basıyorum 🙂

 48. alperen dedi ki:

  Ozan hocam bu güzelim sistemde biz Giresun olarak ne kadar yararlanırız ?

 49. Havadelisi dedi ki:

  Akşam GFS’si beni benden aldı… Başlık gece yarısına doğru… ECMWF’yi bekliyorum…

  • kamkuli dedi ki:

   Umarım Ankara için de güzel şeyler duyarız Ozan Hocam.. Soğuktan kurumasak iyi :/

  • okito dedi ki:

   Hocam dur heyecanlandırma ama bir şey soracağım. Zaten şimdiye kadar gördüğümüz bu değil miydi, akşam GFS’sinin en soğuk senaryoyu veriyor olması? Başlıktan önce iştah açıcı olarak ağzımıza bir parmak bal çalsanız 🙂

  • tengizman dedi ki:

   Insanlarin onumuzdeki hafta lebbek ve gelo cigliklarini simdiden duyar gibiyim,masallah:)

  • Onur dedi ki:

   Bu haliyle gelirse Cuma Istanbul’dayim.

  • MahSD dedi ki:

   Şu an itibarıyla DMİ’ nin Tekirdağ ve Kocaeli’ ye önümüzdeki 5 gün için epey düşük sıcaklık verip ortada kalan İstanbul’ u gece ve günsüz sıcaklıkları bakımından 3’er 4 ‘ er derece daha sıcak vermesi normal mi, yoksa bir kararsızlık, ihtiyatlı davranma durumu mu söz konusu??

   • tengizman dedi ki:

    Bana gore bu davranisin tek aciklamasi olabilir; sistemin giris gunu yapilacak guncellemede sicakliklari aniden dusurup Ce-eeeeeeeeeeee saka yaptik, diyecekler, baska bir aciklamasi yok cunku 🙂 Ozan hocam top sizde:)

   • Armando dedi ki:

    Bariz bir şekilde anormal,deniz suyu sıcaklığı bile 7 dereceye inmiş…

   • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

    Hocam sıcaklıklarda bir anormallik göremedim. İstanbul’da sıcaklıklar 1-2 derece bazen yüksek olabilir bunun sebebi de sıcaklık tahmini olarak baz alınan istasyon Atatürk havaalanı olup çevresindeki istasyonlara göre daha sıcaktır.

    • gvm dedi ki:

     hocam, 850 hpa sıcaklığı -11, 500hpa sıcaklığı -42 dereceyken havanın 2/5 derece yağmurlu olma ihtimali var mı? tahminin en azından akşam güncellenmesi gerekmez miydi? bu tahminin elle tutulur bir yanı yok bence.

  • KRAL dedi ki:

   Sanırım bu sefer Geliyoooooooooooo 🙂

  • gvm dedi ki:

   1

   😀

   Ilıkçılara şişşşşşş – Ozan

  • tankut dedi ki:

   takip ettiğim şu 1-2 aylık dönemde sizden ilk defa böyle bir yorum görüyorum hocam!..bir anda kalbim hızla çarpmaya başladı! 🙂 ecmwf 8-9 gibi mi belli oluyordu?

  • çihiro dedi ki:

   Benim anlamadığım, kuru soğuktan başka bir şey yok. Niye herkes bu kadar heyecan yapıyor anlamıyorum. Yağış çok çok az. Öyle efsanelik, hasretlik bir şeyler göremedim ben. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

   • Havadelisi dedi ki:

    İstanbul’a kuru soğuk yok 🙂 Şaka bi yana, belli olmaz, bazı modeller duble siklon dahi koymuş, ayrıntılar 24-48 saat kala dahi değişebiliyor. Soğuğun süresi uzuyor ve uzun dönemde (değişmezse) Doğu Avrupa-Rusya’daki aşırı yüzey soğumasıyla destekleniyor gibi. Ben ona heyecanlandım. Bakalım…

  • Ankaragücü dedi ki:

   Hocam ECMWF’nin yağış tahmini var mı?

   • Havadelisi dedi ki:

    12 saatlik periyotlarla var. Burada. Ayrıca üst menüde, Tahminler -> Kısa Vade’den de ulaşılıyor, oraları karıştırın, epey kaynak var.

Yorumlar kapatıldı.