Baba Bir Sonbahar Soğuğu


Sistem sonrası rapor: İstanbul-Göztepe’de 4 Ekim Cuma günü ölçülen maksimum 11.8 derecelik sıcaklık, bu günü Ekim ayının ilk 6 günündeki gelmiş geçmiş en soğuk gün yaptı. Ayrıca bu gün Göztepe’nin maksimum sıcaklığının 12 derece barajının altında kaldığı tarihteki en erken sonbahar günü oldu. Bundan önce, 1-15 Ekim tarihleri arasında Göztepe’de maksimum sıcaklığın 12 derecenin altında kaldığı sadece üç gün vardı. Bu, dördüncü oldu. Daha önceki üç günü takip eden kışların hepsi Türkiye genelinde aşırı soğuk geçmişti.
——————————

out

1 Ekim Salı gününün ilk saatleri itibarıyla hem yağışlar, hem de mevsime göre soğuk denebilecek hava Trakya ve Kıyı Ege’den giriş yaparak Türkiye’nin büyük bölümüne yayılmaya başlayacak. Sıcaklıklar Çarşamba’dan itibaren batıda, Perşembe’den itibaren ülkenin batı ve orta bölgelerinde en azından önümüzdeki hafta başına kadar mevsim normallerinin altında kalacak. Yağmur Salı günü Kıyı Ege ve Marmara’da, Çarşamba Akdeniz Kıyıları’nda, haftanın sonuna doğru İstanbul’da ve Karadeniz Kıyıları’nda -yer yer- çeşitli sorunlara yol açacak şekilde yağabilir. Öteki bölgeler de yağışlardan nasiplenecek, kayak merkezlerine ilk kar düşecek. Daha ince ayrıntıları bu yazının yorumlarında yapacağımız güncellemelerde bulabileceksiniz.

Rüzgarla içe işleyecek serinliğin/soğuğun getireceği sağlık sorunlarına, ayrıca zaman zaman şiddetli yağacak yağmurun yol açacağı sıkıntılara karşı tedbirli olmalısınız.
—————

İstanbul Göztepe’de 1930’dan bu yana yapılan ölçümlere göre, şehrin bu kesiminde Ekim’in 15’inden önce günün en yüksek sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğü görülmemiş. Ekim’in 5’inden önce ölçülen en düşük günlük maksimum sıcaklık ise 30 Eylül 1970’te ve 1 Ekim 1959’da ölçülen 13 derece…

GFS modeli, 4 Ekim Cuma günü İstanbul’un güney kesimlerindeki günlük maksimum sıcaklığın 14 derece civarında olacağını öngörmüş (animasyon için Semih’e çok teşekkürler):

temp

Bu bile, sistemin rekortmenlere ne kadar özendiğini ve yılın bu zamanı için ne denli sağlam olduğunu anlamaya yeter. Aşağıdaki de GFS’ye göre 6 Ekim’e kadar beklenen metrekareye kilogram (ya da milimetre) cinsinden toplam yağış miktarları…

13100612_2_2812

Bir mesele de, 1960’lara 70’lere kıyasla bu mevsimde deniz suyu sıcaklıklarının epey yüksek oluşu:

deniz_suyu

Karadeniz’in halen 20 derecenin altını görmeyen sularının üzerinden 850 mb (1500 metre) seviyesinde sıfır derece ve daha soğuk bir hava geçecek. Bu, şayet rüzgar yönleri ve hizalanmaları müsait olursa İstanbul’da ve Karadeniz’in etkisine açık tüm yerlerde çok ciddi deniz etkisi sağanaklarına yol açacaktır. (Bilgi için bakınız 1, 2).

Ekim’in ilk haftasının sonuna kadar gerçekleşecek hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Herkese güzel bir hafta diliyorum.

——————-
EK: Editörümüz Erdem Erdoğan’ın (Santiago) analizi:

Öncelikle, MGM’nin tarifine göre bu sistemi Kuvvetli Soğuk Hava Dalgası sınıfına sokmalıyız..

Geldiği dönemi, yani Ekim ayı ilk haftasını baz aldığımızda, 20-25 senede bir görülebilecek bir oluşum olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yukarıda Göztepe İstasyonu örneğinde belirtildiği gibi, Atatürk Havalimanı İstasyonunda da yeni düşük sıcaklık rekorları kırılabilir. Özellikle en düşük maksimum sıcaklık ve en düşük ortalama sıcaklık rekorları göz kırpıyor. (1973’ten günümüze kadar olan tarihler arası için geçerli).

Sistemin oluşumunu tanımlamaya çalışayım..

Bu günlerde oldukça genişleyen Sibirya Yüksek Basıncı, Sibirya üzerinden Doğu Avrupa’ya çok soğuk bir hava kütlesi taşıdı. (Aynı yüksek basınç, Batı ve Kuzeybatı Avrupa’ya da güneyden ılık hava çekti). Orta Akdeniz’de ise Atlantik Okyanusu kökenli, doğuya doğru hareket eden bir siklon mevcut. (Negatif NAO sayesinde).

Önümüzdeki günlerde, kuzeydeki yüksek basınç merkezi, İskandinavya’dan Güneydoğu Avrupa’ya doğru hareket edecek. Aynı anda Orta Akdeniz’den gelen siklon da, Trakya üzerinden Orta Karadeniz’e doğru tırmanacak.

Doğu Avrupa’da saat yönünde dönen 1030 milibarlık yüksek basınç merkezi ile, Karadeniz’de saat yönünün tersine dönen 1000 milibarlık alçak basınç arasındaki büyük fark, kuzey enlemlerden güneye doğru kuvvetli rüzgarlar esmesini sağlayacak ve Rusya üzerine yerleşmiş ciddi soğuk hava kütlesini, çok hızlı biçimde güneye, gücünü fazla kaybetmeden Balkanlara doğru itecek ve şov başlayacak.

Sistemin gücünü, aşağıdaki 850 hPa sıcaklığının (1500 metre yukarısı) normalden farkı haritası ile görelim.. 4 Ekim günü Batı ve Kuzey Avrupa normalden 8-10 derece sıcakken, Balkanlar ve Türkiye normalden 10-12 derece daha soğuk.. Bu harita sistemin gücünü anlamamıza yeter de artar diyorum..

Orta Akdeniz’den gelen siklon, Trakya’dan kuzeye çıktığı için yağış olarak en şanslı bölge Balkanlar olacak. Ülkemizin çoğu yeri de, uzun zamandır hasret kaldığı yağışa kavuşacak fakat ekstrem bir durum söz konusu değil.

Sezonun startını veriyoruz artık, hep beraber yağmurun, rüzgarın ve hasret kaldığımız soğuk havanın tadını hastalanmadan kazasız belasız çıkartalım..

Vira bismillah 🙂

Reklam

Baba Bir Sonbahar Soğuğu” üzerine 374 düşünce

   1. Çerkez ( Çanakkale Kepez 0m)

    Benim öğrendiğim hasar yokmuş ama 8:30 ‘dan bu zamana devam eden kuvvetli bir yağış ve buna eşlik eden şimşek aktivesi hala devam ediyor ,son zamanlarda bu kadar uzun soluklusunu ( Ç.kale için ) görmemiştim.Hiç bir modelde bu kadarını beklemiyordu süpriz oldu bizim içinde

    Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

   Şu an canlı örneği yaşanıyor zaten maalesef. Son durumlar 17:30’ta yine takıldı ve haritada güncellenmiyor.

   Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Bu istasyonların %100 doğru bilgi aktardığına nasıl inanalım? Annemle konuştum. Yetmedi arkadaşla konuştum, Milas’ta tufan vardı diyor, dere taşmış sokaklar nehir gibi sel debisinde su taşımış… Bütün bunlar 7.4 kg “yağmurcuk” la mı oldu yani? Sorgulamak lazım. Çok düşük geldi bu değer bana.

   Cevapla
   1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

    “Marmara Bölgesi İçin Tıklayın” diye bir şey gördüm. Süper 🙂

    Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

   Amasya Taşova sessiz sedasız 34 olmuş, neredeyse Ekim rekorunu kıracakmış. Bu harita olmasa haberim olmayacaktı mesela.

   Cevapla
     1. White Fox (Bilkent/Başkent 1206m)

      Ya Santiago, Avrupalılar gibi dediğimi anlayıp da anlamazlıktan geliyorsun. Ben senin sonuca varış şeklini eleştiriyorum. Orasının kör nokta olduğu, radar tarafından gönderilen ışının altında kaldığı kesit altta gölge yaptığı için besbeli.
      Benim açımdan mevzuu bahis senin sonuca varış şeklin olduğu için vatandaşın beyanlarının önemi yok, çünkü kör noktada belki virga vardır, belki de yoktur. 😛

      Çanakkale’deki de virga o zaman senin virga sonuca varış şekline göre, o kütlenin altı boş 😛 [Gölgeli yerler radarın taramadığı yerler, Çanakkale’deki kütlenin altı olduğu gibi kör alan]

      Cevapla
   1. Ersin Ertural

    Var ya müthiş olur, cumartesi akşamı da Duman konseri var Bursa’da. Hep beraber bağıra bağıra Eyvallah’ı söylerdik. Ama orta yol bulunabilir.

    Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   White Fox’un aşağıda bir yerlerde söylediği gibi WRF yağışları genelde abartıyor. Modelin varsayılan kümülüs/konvektif parametrizasyonları güncellendi sanırım son sürümlerde, onları yükleyeceğim yakın zamanda.

   Fakat şu da var, aşırılıkları da bir tek WRF görüyor. Bu bence aşırılıklara gayet açık bir sistem.

   Cevapla
   1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

    İleride çocuklarımıza, torunlarımıza göstereceğimiz bir görüntü bu 🙂

    Cevapla
 1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  Çarşamba-Cuma arası maksimum ve minimum sıcaklık tahminlerini bir çok il için yüksek bulsam da bu uyarı metnini oldukça başarılı buldum. Bugünkü verilerle özenli ve cesurca hazırlanmış gibi geldi. İstanbul için “zaman zaman yerel olarak kuvvetli yağış” cümlesi bir yerlerde geçebilirdi. Bunun yerine çoğunlukla olduğu gibi radar destekli son dakika uyarıları geçeceklerdir. Muhtemelen yarın, Çarşamba ve sonrası için sıcaklık tahminleri 2-5 derece düşürülür. İstanbul’da rüzgar karayel destekli olursa cuma gecesi minimumda 6-7 derecelerin görülebileceğini düşünüyorum. Bu arada çıktı almaya gerek görmedim (çünkü halen çok değişken) WRF sağlam DEY bantları görmüş özellikle Boğaz hattında. Skiron da yerleri farklı olsa da desteklemiş. Yerini tespit etmek son saatlere kadar pek mümkün olmasa da 72 saatte 100 kg üstü yağış alan istasyonlar olması benim için sürpriz olmayacak İstanbul sınırları içinde.

  http://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=13020322e

  Cevapla
 2. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Ekim ayı ilk haftasını baz aldığımızda;

  İstanbul’da günün en yüksek sıcaklığı son 42 yılın en düşüğü olacak! Hem de sadece bir gün için değil, hem perşembe günü hem de cuma günü..

  Efsane işte böyle gelecek…

  Cevapla
 3. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Karadağ’ın Başkenti Podgorica dün akşam 20:00’den bugün 14:00’e kadar, yani 18 saat içinde toplam 143 kilogram yağış almış.. Konya’nın senelik yağışının (324 kilogram) neredeyse yarısı, Ankara’nın senelik yağışının (408 kilogram) üçte birinden fazla..

  O bölgede gökgürültülü fırtınalar halen devam etmekte, sonuç ne olacak acaba..

  Cevapla
 4. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Önümüzdeki hafta sonuna doğru haberlerde bir çok yerden kar haberleri görebileceğiz.

  Bolu il merkezi, Bolu Gerede, Düzce Kaynaşlı, Ordu Mesudiye, Gümüşhane, Bayburt, Rize’nin yüksek ilçeleri, Erzurum ve Ardahan kar alabilir..

  Cevapla
  1. ihsan-(Bostancı,İST. 15m.)

   Trakya’da, Istırancalar ve Demirköy civarları ile, Kastamonu, Devrekani, Azdavay, Eflani, kısaca Batı, Orta ve Doğu Karadeniz’in Yüksekliği 700 metre üzerindeki bir çok yerleşim merkezlerinden kar haberleri gelebilecektir diye düşünüyorum.

   Cevapla
  2. lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m)

   Safranbolu’ya da kar yağacak ama sadece 600m uzaklıktaki dağa mı yoksa bulunduğumuz yere de yağması mı 🙂

   Cevapla
 5. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Ömerli ve Kemerburgaz, İstanbul’un karasal ve radyatif soğumaya açık 2 istasyonu. Özellikle Ömerli’nin tüm çevresi yüksek tepelerle dolu bir bölge. Cumartesi gecesi bu iki istasyon da eksili değerler, yani yılın ilk don olayı görülebilir.

  Cevapla
 6. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Wrf modeline göre bu gece lodos hızını artırmaya başlayacak ve güneyde fırtına hızına yaklaşacak. Yarın akşam saatlerinden sonra ise rüzgar yavaş yavaş karayele dönecek ve soğuk hava giriş yapacak. Yağış ise yarın öğle saatlerinde başlayacak gibi duruyor.

  Cevapla
 7. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Öncelikle, MGM’nin tarifine göre bu sistemi Kuvvetli Soğuk Hava Dalgası sınıfına sokmalıyız..

  Geldiği dönemi, yani Ekim ayı ilk haftasını baz aldığımızda, 20-25 senede bir görülebilecek bir oluşum olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yukarıda Göztepe İstasyonu örneğinde belirtildiği gibi, Atatürk Havalimanı İstasyonunda da yeni düşük sıcaklık rekorları kırılabilir. Özellikle en düşük maksimum sıcaklık ve en düşük ortalama sıcaklık rekorları göz kırpıyor. (1973’ten günümüze kadar olan tarihler arası için geçerli).

  Sistemin oluşumunu tanımlamaya çalışayım..

  Bu günlerde oldukça genişleyen Sibirya Yüksek Basıncı, Sibirya üzerinden Doğu Avrupa’ya çok soğuk bir hava kütlesi taşıdı. (Aynı yüksek basınç, Batı ve Kuzeybatı Avrupa’ya da güneyden ılık hava çekti). Orta Akdeniz’de ise Atlantik Okyanusu kökenli, doğuya doğru hareket eden bir siklon mevcut. (Negatif NAO sayesinde).

  Önümüzdeki günlerde, kuzeydeki yüksek basınç merkezi, İskandinavya’dan Güneydoğu Avrupa’ya doğru hareket edecek. Aynı anda Orta Akdeniz’den gelen siklon da, Trakya üzerinden Orta Karadeniz’e doğru tırmanacak.

  Doğu Avrupa’da saat yönünde dönen 1030 milibarlık yüksek basınç merkezi ile, Karadeniz’de saat yönünün tersine dönen 1000 milibarlık alçak basınç arasındaki büyük fark, kuzey enlemlerden güneye doğru kuvvetli rüzgarlar esmesini sağlayacak ve Rusya üzerine yerleşmiş ciddi soğuk hava kütlesini, çok hızlı biçimde güneye, gücünü fazla kaybetmeden Balkanlara doğru itecek ve şov başlayacak.

  Sistemin gücünü, aşağıdaki 850 hPa sıcaklığının (1500 metre yukarısı) normalden farkı haritası ile görelim.. 4 Ekim günü Batı ve Kuzey Avrupa normalden 8-10 derece sıcakken, Balkanlar ve Türkiye normalden 10-12 derece daha soğuk.. Bu harita sistemin gücünü anlamamıza yeter de artar diyorum..

  Orta Akdeniz’den gelen siklon, Trakya’dan kuzeye çıktığı için yağış olarak en şanslı bölge Balkanlar olacak. Ülkemizin çoğu yeri de, uzun zamandır hasret kaldığı yağışa kavuşacak fakat ekstrem bir durum söz konusu değil.

  Sezonun startını veriyoruz artık, hep beraber yağmurun, rüzgarın ve hasret kaldığımız soğuk havanın tadını hastalanmadan kazasız belasız çıkartalım..

  Vira bismillah 🙂

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

   Harika bir anlatım, çok teşekkürler Santiago. Sağ sütunda Gfs diyagramını görünce mutlu oluyorum. Genelde bu aylarda yurdumuz dışında görülen ekstrem diyagramları paylaşıp gıpta ile bakardık. Şimdi bu durumda olan taraf biziz.

   Cevapla
 8. Burak - Bursa/Görükle, 127m

  Dün paylaştığım GFS’nin 6 günlük animasyonunda çözünürlük düşük olduğundan göstermemiş ama Doğu’da pek çok yere yılın ilk karı düşecek gibi, şayet bugün bile en yüksek sıcaklıklar 15-20 derece arasında kaldı…WRF ile daha ayrıntılı ve kesin konuşmak için bir kaç gün daha beklemek lazım ne yazık ki.

  Cevapla
  1. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

   Dün il ve ilçe merkezleri tahmininde Konya 5 gün boyunca az bulutlu gözüküyordu. Yenile dedim Çarşamba yağmurlu oldu. Bir daha yenile dedim Salı, Çarşamba, Perşembe yağmurlu oldu, bir daha yenile dedim 5 gün parçalı bulutlu oldu. Seç, beğen, al, hizmette sınır yok 😀

   Cevapla
  2. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

   Yalnız sadece Mgm’nin sitesinde değil, Mgm’ye ait model çıktılarında, Hezarfen sayfasında, günlük yayınlanan bazı verilerde (güneşlenme verileri, yağış, sıcaklık değerleri vs.) istasyon verilerinde (Samandıra istasyonu bir aydır nadir çalışıyor) ve daha birçok yerde ciddi bir güncelleme sıkıntısı var. Son durumlar sayfası ise tam bir felaket, şu ana kadar hiç tam güncellenen bir istasyon görmedim. Uzel sayfasında yer alan radar arşivini ikinci kez seyredemiyorsun, açılmıyor. Günlük milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu site sağ üst köşesinde bu durumlar için bir bilgi dahi yayınlamıyorsa bu o kurumun ciddiyetini gösterir.

   Cevapla
 9. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  kömürcü ile konuştum hatta olmadı tüyo da verdim. 😀 “haftaya işlerin açılacak gibi” dedim. bugün “getireyim abi” dedi. daha değil dedim. getirin dese miydim diye düşünüyorum hala.

  bu sisteme bir isim versek de onu kullansak olmaz mı?

  Cevapla
   1. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 30m)

    Bunun adı da mandalina olsun gerçi mandalinler tam olmadı ama bu ay içinde oluyor. 🙂

    Cevapla
    1. iklimancero(beşiktaş-ist./57m.)

     Ailesi iyi insanlar; kabakgiller familyası.Eylülde Ekimde tezgahta,kudretinden yenmez(biraz acı),Çok şeye faydası var ama HIV’i inhibe etmiş,o zaman daha bir göze girmiş.Velhasıl kelam,güçlü bir sistem var; onun içinde alı al moru mor bir sürü sistemcik var,yakıştırdım.

     Cevapla
 10. EsBeRaT (Merkez/Niğde,1211m)

  İç Anadolu’nun güney ve doğusunu zor bir sınav bekliyor… Marmara ve Batı Karadeniz’de beklediğimiz hava koşullarına ne kadar alışmış olsak da… 2 dağ arasında kalan bir Niğde iline bu bölgelere nazaran aynı oranda , hatta daha fazla yağış öngörülmesi biraz şaşırttı beni.

  Cevapla
 11. havaankara_Ankara_1020

  Bu kışın ilk resmi soğuk hava dalgası ile birlikte herkese merhaba. “Kışın” diyorum çünkü soğuk hava dalgası kışı aratmayacak gibi gözüküyor. Aslında sürekli takipteydim. Ama yazmak bu başlığa kısmet oldu. Herkese tekrar merhabalar.
  Bu arada, MGM başlığı altına yazmıyorum ama, keşke Ankara radarındaki problemler giderilmiş olsaydı da ilk sistemi radardan takip edebilseydik…

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s