Sevgili MGM…


İsviçre’de otururken, İsviçreli hava delilerinin forumuna sık sık takılırdım. Forumda Liebe MeteoSchweiz… (“Sevgili İsviçre MGM’si…”) diye bir başlık vardır. Oranın hava delileri, kendi Meteoroloji’lerinin icraatıyla ilgili şikayetlerini bu başlığa yazarlar. “Zürih’in verileri dondu, ne iş?” ya da “Radar gene bozulmuş yea!” gibi serzenişleri sık sık okurdum. Her yer 10-15 derece iken 32 derece gözüken istasyonla dalga geçilirdi filan… Yani bu tip aksaklıklar bakımından bizden çok farklı değiller, ondan emin olabilirsiniz.

Bizden farkları şudur: Oralarda hemen her şikayete bir muhatap bulunur. İnsanlar, işlerini ciddiyetle yaptıkları için, hatalarını kabul edip düzeltmekten utanmazlar. “Bunu neden böyle yaptınız/yapmıyorsunuz?” diye sorulunca hemen savunmaya geçmezler, bilakis eleştirinizden faydalanırlar.

Forumda bilfiil yorumlar yazan İsviçre MGM’si çalışanları, şikayete konu olan probleme, gerekli mercileri uyararak ellerinden geldiğince çözüm bulmaya çalışırlardı. En iyi bilgisayarlar bizde / istasyon son durumlarını biz çok iyi biliriz / hava tahminini sizden öğrenecek değiliz gibi cümleler yazdıklarına ise hiç şahit olmadım.

Bizim ‘sevgili MGM’mizde de halen ve her şeye rağmen işini ciddiyetle yapan, sorumluluk sahibi insanların çokça bulunduğundan eminim. Onlardan bazılarının bu blogu takip ettiklerini de biliyorum. Bu başlık, MGM’ye yönelik her türlü yapıcı eleştirinin dile getirilebileceği; ürünlerinde var olan ve -çeşitli sebeplerle- belki henüz kendilerinin bile farkına varmadığı sorunlara dikkat çekilebilecek bir başlık olsun. Hem MGM ile ilgili tüm tartışmalar da bir arada durmuş olur.

İlk şikayet benden gelsin. Umarım bir muhatap bulurum.

MGM’nin, şu sayfada yayınladığı günlük toplam yağış değerleri ile, şu sayfada yayınladığı otomatik istasyon verileri birbirini tutmuyor. Ayrıca, otomatik istasyonlarda kaydedilen yağış değerlerinin tamamı, günlük toplam yağış değerleri sayfasında listelenmiyor.

Bugünden bir örnek… 24 saatlik toplam yağışlar aşağıda (MGM ekran görüntüsü):

9İskenderun’a 45.6 mm düşmüş (yağış dün akşam saatlerinde düştü). Otomatik istasyonlar sayfasındaki ekran görüntüsünde ise İskenderun’un son 24 saatte hiç yağış almadığı söyleniyor.

12

31.5 mm yağış almış olması gereken Mersin için de durum aynı.

11

Neden böyle? Bu iki gösterim sistemi birbirinden bağımsız mı çalışıyor? Birleştirilmedi mi? Yoksa otomatik istasyonları gösteren sayfa, bizi doğru verilere ulaştırmıyor mu? Programlamada mı bir sorun var?

Reklam

Sevgili MGM…” üzerine 23 düşünce

 1. Sirocco (Beylikdüzü/İst, 173m)

  Ya bu konuya bir şey yazmayayım, zaten yüklenmişler dedim ama bu akşam yine sinirlerim zıpladı. Koskoca ülkenin meteoroloji kurumunun, halkına veri sunacağı sitede radar görüntüleri doğru düzgün çalışmıyor arkadaş, arada bir veri geliyor, animasyon yaptırıyorsun, görüntülerin saatleri karmakarışık, UZAL’dan bakayım diyorsun orayı da unuttular herhalde (PPI veriler geliyor haklarını yemeyelim), mobil uygulamalar desen aynı şekilde en son ne zaman güncellendiğini hatırlamak güç. Altı üstü düzenli bir veri akışı sağlayacağın bir web sayfası yapmak bu kadar mı zor, özel bir kurum olsa, zarara uğruyoruz diye 2 saat aksama kabul edilmez, devlet kurumu olunca bir taraf yapılıyor, diğer taraf çöküyor. Daha Ekim ayına girmedik, MGM’de çalışanların önüne güncel veriler geliyor olabilir ama o veriler değerlendirilecek, uyarı verilecek, makamlar uyarılacak iş işten geçiyor, insanlar ilerleyen aylarda yaşamlarını ciddi anlamda hava koşullarına göre ayarlamak zorunda, şimdi bu durumda olan bir kurumun duyuru kanalları ilerleyen aylarda halka zor anlar yaşatır.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Son durum bilgileri de saatlerdir 27 Eylül saat 18:50 civarında takılı kalmıştı, demin bir ara düzelir gibi oldu, sonra bu sefer daha geriye, 27 Eylül saat 17:50’ye döndü… Doğru dürüst çalışmayan sistemleri yaptırmak için umarım birtakım firmalara yüklü ödemeler yapılmamıştır, hiç değilse maaşlı çalışanların çabasıdır bu, diye ümit edelim…

   Cevapla
  2. Nostaljik (İstanbul-Ataşehir-130M)

   Yoksa bilimi mi sevmiyorlar bu adamlar herşey ellerinin altında iken yan gelip yatma yerimi orası bu işi severek yapsınlar yapmıycaklarsa maaş bile almadan orda gönüllü çalışacak çok insan bulunur sevmiyorlarsa yapmasınlar bu işi bu kadar basit..

   Cevapla
 2. Ozan Deniz

  Bunda bu sitenin kurucularının ya da bu başlığı açanların hiç suçu yok mu? Biz kendi yaşadığımız yerdeki sorunları yazarken “Tekirdağ rasat cihazları denizin 5 m yanında, bu nasıl iştir?” derken, “sen yanlış görmüşün o öyle olamaz, sen körsün” dersen, “bir DMİ çalışanı senin siteni ziyaret ediyor birazda muhabbetim var artık onunla o mu doğru söyleyecek sen mi” diye inanırsan ve bu yanlışı dile getirmezsen, gelip bu durumu görmeden bu yanlışı söyleyeni 9 köyden kovarsan eleştiri yaptığında da muhatap bulunmaması çok doğal bence.

  Cevapla
 3. Orajhastası (ODTÜ Yurtlar Bölgesi / Ankara - 942m)

  Benim de merek ettiğim şöyle bir husus var: MGM’nin resim istatistikler bölümünde gösterilen Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı bölümünde belirtilen değerler takvim günü olan 24 saat içinde verilen değerler midir? Mesela MGM’nin maksimum yağışlar isimli sayfasında Antalya’da 4-5 Kasım 1995 tarihlerinde 8 saatlik dilimde 410.4 ve 12 saatlik dilimde 428.1 mm yağış düştüğü belirtilmiş. Fakat resim istatistikler sayfasında Antalya için günlük en yüksek yağış 17 Ocak 1969 tarihinde 331.5 kg. olarak gösteriliyor. Benim anladığım kadarıyla 4 ve 5 Kasım 1995 tarihleri ayrı ayrı değerlendiriliyor ve toplam miktar değil de bir takvim günü içinde düşen toplam yağış gösteriliyor. Eğer böyleyse takvim günü olarak 24 saat değil de her il ve ilçe için gerçek anlamda 24 saatlik dilimde düşen en yüksek yağış değerleri gösterilmelidir. Mesela 3 Aralık 2001 tarihinde de Mersin için 175.4 mm. yağış düştüğü söyleniyor. Bu miktar 2-3 Aralık 2001’in toplamı mıdır? Yoksa sadece 3 Aralık 2001’deki toplam miktar mıdır?

  Cevapla
 4. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

  Değerli kardeşlerim; evet ben de sorunun memur zihniyetinden geldiğine katılıyorum. Yıllardır Türk memuru maalesef çağ atlama adına adım atamadı, hızlı koşamadı. Hangi resmi daireye giderseniz gidin sabah 8’de herkesin görev yapmaya başlaması gerekirken, 9:30 dan önce hiçbir işinizi halledemezsiniz hepsi kahvaltı simit çay peşindedir. 11:00 olduğunda yine kimseyi bulamazsınız hepsinin yatacak faturası halledilecek işleri vardır öğle arasına erken çıkarlar. Aynı öğle arasından 14:30 da ancak gelinir ve maalesef yapılacak işleri 16:00 a kadar bitirmezseniz ertesi güne kaldığınızın resmidir. Mesai 17:00’da bitiyor ancak o sadece kağıt üzerinde. Reelde memurun aktif çalışma saati sabah 9:30 – 11:00 ve 14:30 – 16:00 olmak üzere günde sadece 3 saattir. Sizleri bilmem ama benim bugüne kadar birçok işim bu saatler dışına taşmam dolayısı ile ertesi güne kaldı. Sadece MGM için değil resmin bütününden bahsetmeye çalıştım.

  Cevapla
  1. Ahmet Ihsan Ezber

   En basıtınden bı ornek bu sene Eylul ıkıncı haftası hava sıcaklıgı 38 dereceyı gordu bu adıyaman ıcın o gun ıcın gunu tam bılmıyorum olculen en yuksek sıcaklık degerı uzun yıllara göre ama bunu kayda gecmedıler bızım buralar ıcın verdıklerı sıcaklık degerlerı cok tutarsız bence ıslerını ıyı takıp etmıyorlar

   Cevapla
   1. Ahmet Ihsan Ezber

    bakı bey bır kurum veya bı ısyerı ıcınde ıyı calısan veya kotu calısan bireyler olabilir ama bız kurumdan kurulusun genel calısmasından bahsedıyoruz sahısları baz almıyoruz alamayız kı neden kul hakkı olsun

    Lütfen büyük olması gereken harflere, noktalama işaretlerine, ı/i ayrımına dikkat edelim, teşekkürler. – Ozan

    Cevapla
   2. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

    Benim şu kişi bu kişi gibi bir belirtmem yok zaten karşılaştığım sorunları paylaştım eminim bir çoğunuzda karşılaşmışsınızdır bu sorunlarla.Kul hakkına girmem için şahıs anmam lazım öyle bir şey söz konusu değil.Akşam yastığa başını koyduğunda ,ben bu parayı hak ettim helalinden diyebilen tüm çalışanlar bundan muaftır.

    Cevapla
 5. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Tümas’taki veriler çok çok pahalı. İki satırlık veriye 100 lira istenir mi yahu. Ya hiç olmazsa “Resmi İstatistikler” kısmına 81 ilin yanında ilçelerin de aylık ortalama verilerini koyun. Bu kadar da cimri olmayın 😀 Ayrıca istasyonların sadece yağış, sıcaklık vb. ortalamalarını değil “Yıllık-Aylık ortalama orajlı gün sayısı”, “Yıllık ortalama karlı gün sayısı” gibi ortalamalarını da yayınlamalısınız. Özellikle oraj. Oraja dair hiçbir veri paylaşmamışsınız. Yabancı sitelere muhtaç ediyorsunuz bizi. Mesela KNMI’ninki gibi halka açık bir arşiv sisteminiz olmalı.

  Cevapla
 6. Semih(Tuzla/İST, 15 m.)

  Bir tane de benden:
  Açılalı 1 yıl olacak, bu yeni istasyonların max/min sıcaklık ve toplam yağış miktarları halen son durumlar bölümünde yer alıyor ve yanlış! Bu verilerin de artık kendine ait sayfaya geçirilmesi gerekiyor ki daha net sonuçlar ortaya çıksın.

  Cevapla
 7. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  Sorun sadece MGM’de değil, sorun zihniyette. Bunca yıllık izlenimlerim ve tecrübelerim memur zihniyetiyle pek çok şey olması gerektiği gibi yürümüyor. Ne yazık ki hemen hemen bütün kurumlar böyle. Geçen yıl bir yağmur sonrası logar patladı da belediye üç gün sonra gelebildi.

  İşleri yapabilecek olanlara değil de memurluğa yerleştirilecek insanlara göre veriyoruz. Böyle olunca da saat 17:00 olmadan işten çıkmayı düşünenlerle olmaz bu işler diye düşünüyorum.

  Cevapla
 8. Antibiyotik - Ankara / Çankaya 1.000 mt

  Yüzde 50 MGM çalışanını dairede zor tutuyorum. Salarım üzerinize görürsünüz otomatik istasyonmuş, veriymiş… Twitter belası yetmezmiş gibi bir de forum, blog belası çıktı başımıza. “Bunlar” 3-5 marjinal hava delisi, toplasan 3 tane koyunu güdemezler ama eleştiriye gelince maaşallah.

  Cevapla
 9. Umut (Oran/Çankaya/Ankara - 1182 m )

  MGM’ye sormuşlar neden verilerin eğri diye o da “Nerem doğru ki” demiş…
  Bizim sevgili MGM’miz ancak radarda kocaman bir kütle gördüğünde 20 dk önceden kuvvetli yağış uyarısı verebiliyor. Keşke bizim de düzgün resmi bir sitemiz olsaydı da yabancı sitelere tıklamak zorunda kalmasaydık.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s