Üç Dört Gün Kar Ve Soğuk


Özet ve Uyarı: İstanbul’da Pazar akşam saatlerinde tekrar başlayan kar yağışı; Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla ve zaman zaman kuvvetli olmak üzere devam edecek. DİKKAT: Önümüzdeki günlerde şahit olacağınız türden kar yağışları, aynı anda geniş alanlarda görülmeyebilir, mesela hem Avcılar’da hem Kadıköy’de kuvvetli kar yağmayabilir; öte yandan bu tür kar yağışları dar alanları uzunca bir süre yoğun biçimde etkileyerek birçok aksaklığa yol açabilir, bu bakımdan yaz yağmurlarına az çok benzerlik gösterir. Bu yağışa “deniz etkisiyle gerçekleşen kar sağanakları / yağışları” denir. Bostancı’dan günlük güneşlik ya da sadece hafif kar yağışlı bir havada yola çıkıp, Boğaziçi Köprüsü’nün üzerinde yoğun bir kar yağışıyla ve bu yüzden sıkışmış trafikle karşılaşabilirsiniz. Ama bunu sadece örnek olsun diye söyledim, bu tür yağışların saat kaçta hangi semti etkileyeceği sadece radar görüntüleri takip edilerek bilinebilir. Tabii ki yüksekteki ve kuzeydeki semtlerde kar yağışının günlük hayatı aksatma şansı daha fazla olacaktır. Bu yüzden Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri tedbiri elden bırakmayınız, “kar kar diyorlardı, bu kadarcıkmış işte” demeyiniz. Yarım saat seyahat ederek gideceğiniz İstanbul’un başka bir semtinde ummadığınız hava olaylarıyla karşılaşabilir, ya da kar tam bitti sanırken en yoğun haline maruz kalabilirsiniz.

Yani, örneğin NTV’nin internet sitesinde gördüğümüz “İstanbul’da yoğun bir kar yağışı beklenmiyor” açıklaması, önümüzdeki üç gün yaşanacak olan hava olaylarının tarifi ve doğru haber verilmesi bakımından yanlıştır. Bu haberi okuyanlar, İstanbul’da görülecek kar yağışlarının şehrin hiçbir yerinde günlük hayatı aksatmayacağını düşünüp tedbirsiz davranabilirler. Ağırlığı olan medya kuruluşlarının halkı daha doğru bilgilendirmeleri gerekir.

Kar yağışlarının önümüzdeki günlerde başka nerelerde görüleceğini şu adresten öğrenebilirsiniz.

Sibirya soğuklarının büyük kısmının Orta ve Batı Avrupa’ya yönelmeye karar vermiş olması, en azından bu hafta için, tarihe geçecek soğukların ve kar yağışlarının görülme ihtimalini ortadan kaldırdı. Önceki yazımda bu senaryo için verdiğim %25 şans, daha sonra Feysbuk sayfamızdan da duyurduğum üzere epey artmasına rağmen (çünkü soğuklar bize yönelmişti), senaryoyu gerçekleştirmek için yeterli olmadı. Kar yine bazı yerlerde yoğun olabilir, hayatı olumsuz yönde etkileyebilir, ama özellikle İstanbul için bu hafta 1987 Mart Efsanesi ya da 2004 Ocak Kar Fırtınası gibi bir durum bulunmuyor (güncelleme, Salı saat 01:50: İstanbul’un bazı yerlerinde deniz etkisi sağanakları o kadar abarttı ki kar miktarı Senaryo 3’ü bulacak gibi duruyor…) Sibirya soğuklarının güçlenip yayıldığı her durumda bu soğukların büyük kısmının Türkiye’ye akacağını ısrarla iddia eden duygusal ve amatör arkadaşların hislerini gayet iyi anlıyorum, çünkü ben de kar yağışını çok seviyorum; ama tezleri iklimbilimi bakımından gerçekdışıdır. Gerçek olan, bunun ancak bazı durumlarda meydana geldiğidir, hangi durumlarda meydana geleceğini bilmenin tek yolu ise tüm dünyadaki meteorologların yaptığı gibi sayısal hava tahmin modellerinin çıktılarını takip etmektir. “Çıktılar benim düşündüğüm senaryoya uyacak, aşırı soğuklar bize gelecek” demenin bilimle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Bu başlığın altına 3 Şubat Cuma gününe kadar (o gün dahil) olacaklarla ilgili görüşleriniz yazabilirsiniz. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve daha ileri tarihleri Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Bu yazdıklarımı okumadan ve sık sık tekrar ettiğimiz ricaları dikkate almadan yorum yapmanız halinde yorumunuzun yayımlanmayacağını peşinen kabul etmiş sayılacaksınız. Teşekkürler.

Reklam

Üç Dört Gün Kar Ve Soğuk” üzerine 994 düşünce

  1. Santiago

   Ümit Turgut Bey yorum yapmış, ama en fazla kaç kişiye ulaşabilir ki? MGM’nin bu haberi yapan kişi/kişiler hakkında yasal işlem başlatması lazım.

   Cevapla
   1. MAT

    Ümit beyin söylediği yanlış anlaşılmasın, dünkü yağışla ilgili uyarı yayınlanmadı. Sadece değerlendirme adı altında bilgi verildi. Karın, İstanbulda öğle saatlerinde hafif akşam saatlerinden sonra biraz daha etkili olacağı söylendi. Sonuçta tüm tahminlerde orta kuvveti geçen hiç bir ifade, ikon kullanılmadı. Sonuçta beklentiler doğrultusunda bir yağış gerçekleşti,

    Cevapla
  2. ALKIM

   Söyleyecek söz bulamıyorum. Gerçekten pes. Santiago’ya kesinlikle katılıyorum. MGM mutlaka dava açmalı ve gazete yönetimine, DHA’ya bu durumu bildirmeli.

   Cevapla
   1. MAT

    Biraz önce DMİ’yi arayıp Ümit Bey’le görüştüm, Milliyet gazetesine yaptığı yorumun tamamının yayınlanmadığnı, Yorumun içeriğinde; Doğan haber ajansı muhabiri Mustafa Erdoğan tarafından basına servis edilen İstanbulda yoğun kar yağışıyla ilgili haberlerin DMİ kaynaklı olmadığını açıkca belirtilmesine rağmen bu kısmın silindiğini söyledi. Ümit Bey Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün konu hakkında inceleme başlattığını ve yasal olarak girişimlerde bulunacağını da söyledi.
    Bu arada demin baktım haber web sitesinden kaldırılmış, bunuda olumlu bir gelişme olarak görüyorum açıkcası.

    Cevapla
  1. yakamoz(Ümraniye)

   emice o nedu oyle ya:))) şimdi unda olup kuzinanun ustinde kestane pişirip kari izlemek varidi…

   Cevapla
 1. vostok

  Herkese merhabalar tekrardan.
  Son 18z meteogramı Roma’yı 3 Şubat Cuma günü için tabiri caizse çoşturmuş gerçekten.

  Şayet bu gerçekleşirse Romalılar hayatlarındaki en sağlam kar yağışlarından birini alacak, görecek. Gerçekten inanamıyorum bende 🙂
  Sıcaklık sınırda gibi eğer bir sorun olmayıpta kar yağarsa muhteşem görüntüler oluşur bence. En az bir 15-20 cm yapar sanırım 🙂

  Ayrıca şunu göstereyim;

  Sarajevo için Snow-Forecast’ın yaptığı bir tahmin ve 80 cm’e yakın kar tahmin etmişler. Gerçekten inanılmaz 🙂

  Bu arada Varşova’da dün ve bugün toplamda 3 kişi daha vefat etti soğuklardan dolayı. Çok kötü burada durum. Şu an sıcaklık -20 ve nem %80. Allah yardımcımız olsun. 3-4 battaniye bile tutmuyor beni.

  Bugün İzmir,Aydın,Manisa,Balıkesir,Uşak,Bursa civarları sağlam kar almış sanırım. Hayırlı uğurlu olsun. 🙂

  Cevapla
 2. oğuz

  Kar adeta Eskişehir’in üzerine çullandı 01:30 itibari ile kar hala çok yoğun devam ediyor sabaha kadar böyle devam ederse 40 cm olur.

  Cevapla
 3. Blance

  Gece 01 itibariyle Ankara genelinde 5 gün sonra .yoğun kar yağışı başlamıştır. Sıcaklık -7 ila -10 derece arasında. Bakalım direniş ne kadar sürecek?

  Cevapla
 4. genisbantnur

  İstanbul’dayım arkadaşlar Zekeriyaköy’deyim. Çok yorgun olmasam İstanbul’daki kar algısından, kara karşı verilen aşırı savaştan ve topraküstü sıcaklığının yüksekliğinden dem vurmak ister ve kıyas yapmak isterim.(Bütün bunları dünden bugüne karın eridiğini de varsayarak yapıyorum) İlerleyen zamanlarda yaparım.

  Benim düşüncem İstanbul’da artık 87’deki kadar kar yağsa bile 87’deki manzaranın görülmeyeceği yönünde. Son olarak o kadar yol kat etmişken Ankaralı’lara mesajım şudur: rahat olun 🙂

  Cevapla
 5. oğuz

  Eskişehir’de kar inanılmaz yağıyor görüş mesafesi 50 metrenin altında dışarıda inanın gözümü açamıyorum ben böle bir kar yağışı görmedim.
  1
  2
  3
  4

  Cevapla
  1. carcass

   Evet, Eskişehir’de şova devam!!! Yenibağlar Mahallesi’nde güncel kar kalınlığı 8-10 cm arasında değişmekte. Rüzgar da etkili olduğundan farklı miktarlarda birikmeler oluşuyor. Yüksek kesimlerde pek farklı olduğunu sanmıyorum zira sıcaklık gün boyu -10 civarındaydı. Bu sefer şehrin merkezi kesimleri sıcaklıktan da yırttı. Fakat giderek ısınıyoruz, şu anda -8’e yükseldik 🙂 Hiçbir kar tanesi ziyan olmadı öğlenden bu yana.

   Cevapla
  1. bahattin bakırcan

   Bugün gerçekleşen sistem tabiri caizse tamamen Balıkesir için tasarlanmış bir sistem oldu gerçekten.Daha 2-3 gün öncesinde ki DEK sisteminde ,radarda ki en küçük yeşillikleri kovalarken bugün baştan sona radarda ki en etkin renkler hep Balıkesir üzerindeydi.Merkezde şu anda 30 santim kar var ve yarın bu kadar karın nasıl eriyeceğini merak ediyorum..

   Cevapla
 6. networkcan

  herkese selam bende bır hava delısıyım ama bugune kadar cevreme bunu acıklamaktan cekındım garıp karsılanıyor bılırsınız bu sıteyı tesadufen buldum ve sasırdım bugune kadar benden baska ı hava delılerı oldugunu dusunemeyısım de ılgınc gelıyor sımdı bana ıstanbula yagan kardan dolayı arkadasların sevıncını okudukca cok sevındım onların adına bos gecen bır haftadan sonra beklıyoruz bakalım ankarada her an kar baslar dıye

  Cevapla
 7. Gökhan

  Ankarada sabaha karşı hafif kar yağışı bekleniyor açılan yollar sabaha ince bir örtüyle kaplanabilir şuan sıcaklık -9 derece.Kar kalınlığı 13 cm,günlerdir süren ayaz dün gece zirve yaptı Ankarada sıcaklık -17 ila -24 arasındaydı şehirde.

  Cevapla
 8. serdarg

  Bitlis’teki kar kalınlığı ölçümünde yanlışlık olabilirmi? 195 cm!!! Son 10 gündür takip ediyorum, 100 cm’in altına inmemişti….

  Cevapla
  1. Wind Chill

   Böyle bir yanlışlık olacağını düşünmüyorum. Zaten o bölgede son birkaç günde etkili kar yağışları görüldü. Bitlis ise Doğu Anadolu’da en çok kar yağışı alan il merkezlerinden biri. Batısında yer alan Muş’ta ise bu sabah 100 cm kar kalınlığı kaydedilmiş.

   Cevapla
  2. Ömer Gül

   Valla arkadaşım 2004 kışında bitliste askerdeyken 170 cm görmüştüm şimdi nerdeyse 2 metre olmuş geçmiş kıskandım valla 😀 bu arada bulunduğum Esenler bölgesinde istanbul avrupa yakasında kar erimeleri hafiften başladı ama 40 cm üzeri kar halen duruyor sel olmasa iyidir.

   Cevapla
 9. faseay

  Isınmanın başlayacağı anı çok merak ediyorum şimdi işe gideceğim gece vardiyasındayım karda yağıyor yağmura döneceği anı belki yakalarım.Tabi yağış kalırsa.))

  Cevapla
 10. Uğurcan

  Az sonra EFSANE ile vedalaşmak için dışarı çıkacağım. Nede olsa sabaha çıkmama ihtimali yüksek. Son bir kez yokuş aşağı son sürat kaymayı düşünüyorum. Duygu yüklü bir gece olacak. Ben bıkmadım ve ayrılmak istemiyorum. Haftaya tekrar gelmen dileğiyle. Hoşça kal.

  Cevapla
 11. Semih

  Yağmaz yağmaz dedim, şu an Tuzla’da ciddi bir kar var. 20 dakikadır sürüyor. Temizlenen arabaların üstü tekrar tuttu. Asfaltlarda tekrardan tutmaya başladı 😀

  Cevapla
   1. Semih

    Yaklaşık 1 saattir devam ediyor kar. Azala çoğala ve iri taneli yağıyor. Arabaların üstüne 5 cm civarı kar eklendi. Önümüzdeki arsada ayak bastığımız yerler kapandı.

    Cevapla
  1. faseay

   Manzara tekrar harika yollar kapanmaya başladı ne yalan söyleyeyim geçtiğimiz sistemin son gecesi ve gündüzü Avrupa yakasına yağan kar beni çıldırtmıştı şimdi siz biraz dinlenin derim sıra bizde yaşasın Anadolu yakası ))

   Cevapla
  1. welbane

   Manisa-Balıkesir arasında sararmış kütleler var.. Yağmura dönmediyse Sındırgı civarı yıkılıyor olmalı..

   Cevapla
  2. FlyTek

   Soldaki Susurluk garaj Camii. Bende Susurluktan yazıyorum sabahtan beri çok çok tatlı kar yağıyor daha hala durmadı. Yerdeki 20-30 cm’lik karın üzerine 15-20 cm daha eklendi. Öğle saatlerinde yağmura döner sanıyordum dönmedi.

   Cevapla
 12. bahattin bakırcan

  Bugün İstanbul dan Balıkesir e doğru yola çıktım Bursa ya kadar sorunsuz geldim.Ancak Balıkesir e doğru yaklaştığım her dakika durum daha da kötüleşti yolda zor durumda kalan onlarca araç vardı.Balıkesir merkez de şu anda 30 cm kar var cep telefonumun şarjı bittiği için ancak susurluk civarına kadar foto çekebildim belki size güzergah hakkında bilgi verebilir

  Cevapla
 13. Trakyalı

  Tekirdağ merkezde de sonunda kar başladı. Toprağın çok soğuk olması sebebiyle, yağış çok yoğun olmamasına rağmen anayollar dahil heryer beyazladı,ince bir örtü oluştu. Yağış çok ince ama sıkı olarak devam ediyor. Ama en keyiflisi de, yeni yağan karın üstüne bastığınızda çıkan, bir çoğunuzun günlerdir duyduğu, o kütürtü sesini sonunda duyabildim 🙂

  Cevapla
 14. Semih

  Tuzla’da çok çok ince, bir o kadarda sert ve hızlı bir yağış var. Arabaları, yerleri beyazlatmıyor. Sadece eski karların üstüne hafif tutuyor gibi. Yani 10 gün yağsa arabalarda belki 1 cm örtü olur 😀

  Cevapla
 15. Seyyah

  Öğle arasını bulunca 4 aydır burada beklediğim muhteşem manzarayı bekledim. O boğazın sis altında kaybolmasını,denize sıfır kar yağışını hayatında hiç görmeyen insan için muhteşem anlar..
  Birde bunun üstüne boğaz kenarında otururken sisli boğazın içinden geçen 7-8li bi yunus sürüsü geçti manzarayı iyice mükemmelleştirdi.Ancak ben çektim zannettiğim fotolarda mercek buğu yaptığı için yalan olmuş..

  Neyse, diğer boğazdan saygılarla..


  Vatandaş Şakir’de kar keyfi yapıyor:)

  Cevapla
  1. Seyyah

   Bir daha iş yoğunluğunun olduğu sıralar buraya mesaj yazmamam gerektiğini anladım.Ne kadar çok dengesiz cümle kurmuşum hızlı yazacağım diye:)

   Cevapla
  2. ALKIM

   Vay vay vay. Burada kendi memleketimin kar altında fotoğraflarını da gördüm ve çok mutlu oldum. Biraz da hüzünlendim. 4 ay olmuş ayrı kalalı. Çanakkale gibisi var mı be! Çok teşekkürler Seyyah. Selamlar.

   Cevapla
   1. cerkez

    Telefondan girdiğim için fotografları göremedim ama süperdir kesin bende sizin gibi öğlen yemeği arasında kordondaydım gerçekten eşsiz bir manzara vardı tek kelimeyle süperdi ama daha fazlasını kaçırdık o da balıkesire yaradı napalım kısmet bu kadarıda güzeldi.

    Cevapla
 16. SpanK

  Şu an kütle güneyden girdiği için İstanbul’a benim bulunduğum semtte kar başladı (Fındıkzade) şu an bembeyaz toz halinde ama yoğuna yakın şiddette yağış var ve radardaki kütlenin ucu bu daha arkası gelirse düşünemiyorum sokaklar bembeyaz oldu burada.

  Cevapla
 17. ibrahim

  Bahçelievler’de güneyden gelen kütle ile hafif şiddette tipi başladı yoğun ama yaz gibi yağıyor ilerleyen saatlerde artacak gibi ne dersiniz üstadlar 🙂

  Ben onu tipiden saymam, tipi koşullarına uymuyor. Her şeyden önce tipi yağmaz. 🙂 – White Fox

  Cevapla
 18. grhc

  Radar’a göre Bursa da yağış olması lazım,,ama ben bir şey göremiyorum havada…Radar bozuk mu ki ?

  Radar çok sığ oluşumları görmüyor olabilir. – White Fox

  Cevapla
  1. tahminihava

   Belki yorumum amatörce kaçabilir ama Balıkesir ve İstanbul radarlarından takip ettiğimiz Bursa bence radarlara uzak kaldığı için radarın merkezi gibi görünemiyor. Yani maks durumunda gördüğümüz alan dışındaki yerlerde yağış sağlam değilse biz onları göremiyoruz. Bilmem üstadlar ne der?

   Bence doğru düşünmüşsün, mesafe uzadıkça radarın kapsama alanı azalıyor – Santiago

   Cevapla
 19. El NiNo

  ”Şu an Boğaz’daki su sıcaklığı 6-7 derece ve bundan aşağıya da pek düşmez. Marmara’da görülen yoğun kar yağışı Karadeniz’in yaptığı göl etkisinden. Bu hava sistemi İstanbul’a çok nadir gelir.

  Sibirya’dan sarkan soğuk havanın Karadeniz’den nemi alıp İstanbul’a bırakması çok nadir olur. Eskiden çok sık gelirdi ama artık 20 senede bir oluyor” diye konuştu.”

  Orhan Şen böyle demiş bu adamlar gerçekten dünyadan habersiz.

  Cevapla
   1. Santiago

    White Fox, şuna dikkat ettim, 850 hPa sıcaklığından ziyade yer sıcaklığı da çok önemli bu yağışların oluşmasında.

    Atıyorum Karadeniz’de 850 hPa’da -10C var fakat Ukrayna’da yer seviyesi -10C (rüzgar oradan soğuk hava taşıdığı için), bir de 850 hPa’da -12C var fakat yer seviyesi -20C. Araştırmanı yaparken bunları da dikkate almanı öneririm.

    Örnek: 25-26 Ocak 2006 ve 01 Şubat 2012

    Cevapla
    1. White Fox

     Ben deniz etkisi ile oluşan kar yağışlarını incelemeyi aşırı boyuta soktum, hocam!
     Uğraştığım şey Karadeniz’de deniz etkisi ile gökgürültülü kar sağanaklarının fiziki durumu ve şartları…. bahsettiğin yer sıcaklığının şimşek açısından doğrudan belirleyeci bir rolü yok, onu da inceledim(RAOB’daki sıcaklık arşivleri üzerinden standart deviation oluştursam büyük çıkar yani)…yararlandığım değişkenlerden bir tane de kendi adımın başharfleriyşe MCT Thundersnow Index diye bir formül ürettim bu konu da(Thompsen Index ya Jefferson Index gibi 😀 ) benim indeksimin tutarlılığını daha çok örnekle test edersem/edebilirsem gök gürültülü kar sağanaklarına özel olan Dünya’da ilk indeks olacak… elimdeki numunelerle uyumlu, boş vaktimde tek derdim Türkiye’deki deniz etkisi yağışlarına örnek toplamak ve bunun tutarlılığını test etmek, başka bir şey istemiyorum. 39 tane buldum kalite bakımından eleye eleye elimde bunları 24 numune kaldı….Bunlardan sadece 4’ünün kesin olarak gök gürültülü kar olduğunu biliyorum. Aslında 6 tane gökgürültülü kar vakası var elimde ama 2’sinde şimşek çaktığı şüpheli, yani onlar sadece rivayet (benim indeksim destekliyor da)…. işimi en zor yapan unsur ise balon ölçümlerinin günde 2 defa ve çok az yerde yapılması…

     Şu Samsun’da da adam gibi deniz etkisi olsa da incelesek…

     Yani örneklere çok ihtiyacım var(gökgürültüsüne bakmaksızın bütün DEKler lazım bana eski tarihlerden)… geçmişe ait sinoptik haritalara bakıp tek tek deniz etkisi kar sağanakları olabilecek tarihlere çıkartmak uzun yol geliyor…Ve keşke ulaşabileceğim bir lightining map arşivi olsa, Amerikan kaynaklarına bakıyorum genelde istatistik bilgisi (Amerika’nın iç kesimlerinde görülme ihtimali %1’den azmış, Great Lakes bölgesinde %20 civarındaymış falan) elle tutulur teknik bir şey o makalelerde de yok, halbuki ben son 3 günde kafayı bozdum bu konuyla… 😀 Bloga falan bakamadım sırf bu yüzden…

     Aslında kendi blogumda Ozan’ın ve Melik Hoca’nın yardımıyla gök gürültülü kar makalesi yazacaktım. İşin teori kısmıyla uğraşırken kendi yöntemimi ortaya çıkardım. Şimdi makelemde bunu yazmam sakıncalı 😀 Birisi intihal yapar diye, makaleyi açıp açmamakta kararsızım açsam bile yöntemimi anlatmam, çünkü bu tam doktora tezi yapabileceğim bir şey 🙂

     Cevapla
     1. MAT

      Mehmet Can konu üzerinde çalışmalarını yoğunlaştır derim. Çünkü çok bakir bir alan. Dediğin gibi yurtdışında da çok fazla çalışma yok bu konuda. Aslında sadece gökgürültüsüne değilde konvektif kar yağışlarının kuvveti üzerine yoğunlaşırsan bence çok daha fazla tutulan bir indeks hazırlamış olursun. Yada 2 si içinde ayrı ayrı hazırlanabilir. Nası olsa vaktin çok, kovalayanında yok 🙂

      Cevapla
     2. White Fox

      DEK de bir konvektif kar yağışı ama oluşumu termodinamik konveksiyonunun dışında biraz da dinamik konveksiyona sahip ve en önemli bileşeni nem faktörü… Araştırmalarım ve incelemelerim sonucu bundan emin oldum artık.

      Hatta ve hatta baştan Jeff Habby’nin savunduğu benimde benimsediğim deniz ile 850 sıcaklığı arasındaki 13 derecelik baraj farkınının bir ezber olduğunun bunun da yıkılması gerektiği düşüncesindeyim, dinamik unsurlar çok güçlüyse 10 derecelik farkda da bu mümkün olabilir ve şunu da söylemeden edemem: Bütün litaratür lake-effect üzerine bizimki ise sea-effect çok az daha farklı olması gerekli, ben şu ana kadar araştırmalarımda bu mantığımı ilke haline getirerek hareket ettim. Bu sabaha karşı 04:32’de formülize edip oluşturduğum indeks sağlam sonuç vermeye başladı, öyle bir formül oluşturdum ki negatif değerlerde İstanbul açıklarında veya doğrudan İstanbul üstünde şimşek haritalarında mutlak şimşek oluyor(CAPE 0 olsa bile), 60’tan büyük değerlerde de DEK oluşmuyor…. Indeksimi hassaslaştırmaya çalışıyorum…

      MCT İndeks
      (Uzun yazılımı Mehmet Can Tanyeri İndeksi 😛 )
      2…3 %45-55 ihtimal gök gürültülü DEK (2…4 değerinde şiddetli dinamik yükselme mekanizmaları gerekli)
      0…2 %55-60 ihtimal gök gürültülü DEK (0…2 değerinde orta düzeyde dinamik yükselme mekanizmaları gerekli)
      0…-1 %60-75 ihtimal gökgürültülü DEK (0…1 değerinde asgari düzeyde dinamik yükselme mekanizmaları gerekli)
      -1…-3 %60-80 ihtimal gök gürültülü DEK
      -3 > %80-99 ihtimal gök gürültülü DEK

      Formülden yaptığım indeksimin patentini alana kadar gizli tutacağım, dediğim gibi doktora tezi yapılabilecek bir buluş 🙂 Hala geliştirmeye çalışıyorum…Skalayı da test ediyorum. Daha bunu deniz etkisi yağmurlarında da denicem…

      Bu arada 16 Ocak İstanbul radarındaki görüntü hata olmayabilir, gerçekten de o kar kümülonimbusu 5 km yükselmiş olabilir.

      Mart ayında İç Anadolu’da graupel bırakabilen gökgürültülü sağanaklarıyla, Antalya Korkuteli’ndeki gökgürültülü kar sağanağının yapısı Karadenizdeki gökgürültülü kar sağanağından KESİNLİKLE farklı…

      Konvektif kar yağışına çevirirsem araştırmayı çok geniş bir alana saparız, ucu arkası gelmez konunun ve konvektif kar yapışını tek başıma da yapamam zaten, bu konuda otursak derleme bilgi ve örneklerle en az 350-400 sayfalık teknik bir kitap bile yazılabilir, ben konuyu DEK’lerle sınırlı tutuyorum.

      Cevapla
      1. MAT

       Mehmet Can 16 Ocaktaki CAPPI görüntüsünde bir hata oluşmuş, onu teyit ettim. Sebebini maille atarım. Görüntüde bulut yüksekliği 5 değil 12 km 🙂 İmkansız yani.. 5 km olsaydı zaten hata aramazdım. Zaten skew t ye göre de o seviyelere çıkması gayet normal…

       Cevapla
   2. MAT

    Bende yapmayayım diyorum ama Kara”deniz” dedikten sonra birde “göl etkisi” denmesi serverların hala güncellenmediğini gösteriyor.:) Sibirya meselesi ayrı bir vehamet…
    Amatör meteorologları eleştireyim derken kendi amatörlüklerini ortaya koyan bu proflarımızı görünce ülkem adına üzülüyorum…

    Cevapla
  1. ersin

   Hakikaten akademik ünvana sahip insanların böyle şeyler söylemesi beni çıldırtacak gibi oluyor 🙂 Son bir yıldır şu blogda takip ettiğim şeylere ve son birkaç gündür ”meteoroloji uzmanlarının” tv’de söylediği şeylere bakıyorum da, gerçekten çok yazık.

   Cevapla
 20. Bursalı Deli

  Egeden sokulan cephenin getirdiği yağış, Bursa’da 11.30 itibari ile başladı. Hayırlı uğurlu olsun. Soğuklar bizi utandırmazsa KKY’ye dönene kadar güzel bir örtü sahibi olacağız inşallah.

  Cevapla
  1. mertovski

   evet su anda güzel kar yagısı alıyoruz Heykel,Altıparmak,Cumhuriyet caddesi dolaylarında kar yerlerde tutmus durumda DMİ ye göre bu aksam ve gece yogun kar yagışı devam edecek:)

   Cevapla
 21. Barış

  Ankara için kimse yorum yapmıyor? Bugün ve yarın orta kuvvette kar yağışı olur. Ortalam yeni örtü kar kalınlığı 7-11 cm civarı olur. Kimse tahmin yapmıyor ben yapayım bari 🙂

  Cevapla
 22. Rainmann

  WhiteFox, Melik Hocam…..İstanbul efsane sistemi geride kaldı artık. Bugün Ankaraya bir el atın bakalım…Özellikle beklenen over-running yükünün ne kadarını Ankara’ya boşaltabilecek acaba ?
  ? Yoksa yine hüsran deyip-önümüzdeki salıyı mı beklemeye geçeceğiz??

  Cevapla
  1. White Fox

   Pek yoğun bir yağış yok, Ankara’nın güneyde kalan ilçeleri (Polatlı, Haymana vs ) daha şanslı….genel de hafif-orta kuvvette kar olabilir bu gece, 7 cm yağmaz yani…

   Cevapla
   1. Cumulonimbus

    saat 09:00 için bile kıyıda ve kıyıya yakın yerlerde minimum 2 derece gösteriyordu (GFS, Hirlam, MM5), o yüzden espri yapmıştım, anlaşılmıyorsa silebilirsiniz önemsiz bir şey zaten 😉

    Cevapla
 23. BAHADIR

  Arkadaş bu Tekirdağ ne lanetli yerdir. İzmir’e Adana’ya Hatay’a bile kar yağdı. Hayatım boyunca bu seneki kadar kahrolduğumu hatırlamıyorum. Bütün sistemler es geçti yuh be.

  Cevapla
 24. sirocco

  Şoklardayım, tatil için İzmir’deyim, İstanbulda kardan kurtuldum burada yakalandım.

  😀 – Santiago

  Cevapla
   1. sirocco

    İnsan’ın uçağı rötar üstüne rötar yapınca, kurtulmak diyorsun, kar evde camdan bakarken güzel 😀

    Cevapla
 25. Alper Tükel

  Kısa sürecek olsa da, nihayet Çanakkale’ de sabah saat 7 civarından beri soğuk zemin üzerine yağan kar nedeniyle her yer hemen bembeyaz kesildi ve güzel bir kar yağışı var. Ayrıca hava o kadar sakin ki, rüzgarın yönünü kestirmekte zorlanıyorum. Kimi zaman doğu-kuzeydoğu gibi, kimi zaman sanki güney-güneydoğu gibi.

  Cevapla
   1. Seyyah

    Evet şu an tam kesişim noktasında olduğumuzdan dolayı rüzgar yönü kararsız ama baskın olan taraf hala kuzey ve tahminim geceye kadar bu baskınlık devam edicek gibi.İnşallah akşam ve gece beklediğim daha yoğun yağışıda kar olarak alırız.Zaten ondan sonrası malum..

    Cevapla
 26. Ankaragücü

  Sevgili White Fox.. Ankara’da “önden koşan” hatta mümkünse özel ULL istiyoruz bugün ve yarın. Hadi bir şeyler yapıver sana zahmet. 🙂

  Cevapla
 27. yağmurcu

  ve tam 6 yıl sonra kar yağıyor kuşadasına, sabah 8’de başlayan kar yoğun bir şekilde devam ediyor, ve bayağı tutmuş durumda, şimdiden 2-3 cm oldu, daha ne kadar kar yağar bilemiyorum sanırım öğlene doğru yağmura çevirir, ama şu anda karın tadını doya doya çıkarıyoruz  Süper! – Santiago

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   Muhteşem.. Liseyi 80 li yılların başında Kuşadası’nda okudum. Tam hatırlamıyorum ama 81 – 83 arası bir kış güzel kar aldık. Sonrasında dona çekti. Kaya Aldoğan Lisesi yanındaki futbol sahasında bir kaç gün bildiğiniz buz üzerinde maç yaptığımızı hatırlıyorum.

   Cevapla
   1. yağmurcu

    evet santiago hocam gerçekten süperdi ama rüya bitti! kar yağışı saat 10 civarlarında önce sulukara, ardından şu saatler itibariyle tamamen yağmura çevirdi ve neredeyse bütün kar eridi, neyse buna da şükür, sanırım güney sınırı kuşadası oldu ege kıyı şeridinde bu kar yağışının yani yine de şanslıydık diyebilirim

    Cevapla
   2. yağmurcu

    sevgili ankaragücü hocam o boyutta bir soğuk görmek istemezdim buralarda herhalde malum sen de aynı iklimde yaşıyorsun, salı gecesi sıcaklık -1 dereceye düştü sabaha karşı şehirdeki güneş enerjileri patır patır patladı 🙂 bize bu kadar kar yeter, 10 sene sonra yeni bir kar haberinde görüşmek üzere 🙂

    Cevapla
 28. faseay

  Perşembe günü kar yağacak diyen muhabir haklı çıkarmı acba Marmara için diye içimden düşünüyorum.MGM de bunu destekler nitelikte 24 saatlik hava durumunda tüm Marmara için kar ikonu koymuş.Kalınlık değerleri hakkında bilgisi olan varmı yarın için yada yer çok soğuk ondanmı acaba?MGM nin yer haritası sıcaklığı yarın İstanbul için 0-4 derece renginde 15 ve 18 UCT bunu destekler nitelikte

  Cevapla
  1. MAT

   Muhabir Perşembe günü kar yağacak demiyor, Perşembe günü çok kuvvetli kar yağışı olacağını söylüyor. Kar yağışında herkes hemfikir ama şiddeti inanılmaz abartmış.

   Cevapla
 29. Mehmet Torun

  Giresun Espiye’de saat:16 da başlayan yoğun kar devam ediyor. kar kalınlığı yaklaşık 15 cm,kompleksten kurtuldum artık

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s