Üç Dört Gün Kar Ve Soğuk


Özet ve Uyarı: İstanbul’da Pazar akşam saatlerinde tekrar başlayan kar yağışı; Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla ve zaman zaman kuvvetli olmak üzere devam edecek. DİKKAT: Önümüzdeki günlerde şahit olacağınız türden kar yağışları, aynı anda geniş alanlarda görülmeyebilir, mesela hem Avcılar’da hem Kadıköy’de kuvvetli kar yağmayabilir; öte yandan bu tür kar yağışları dar alanları uzunca bir süre yoğun biçimde etkileyerek birçok aksaklığa yol açabilir, bu bakımdan yaz yağmurlarına az çok benzerlik gösterir. Bu yağışa “deniz etkisiyle gerçekleşen kar sağanakları / yağışları” denir. Bostancı’dan günlük güneşlik ya da sadece hafif kar yağışlı bir havada yola çıkıp, Boğaziçi Köprüsü’nün üzerinde yoğun bir kar yağışıyla ve bu yüzden sıkışmış trafikle karşılaşabilirsiniz. Ama bunu sadece örnek olsun diye söyledim, bu tür yağışların saat kaçta hangi semti etkileyeceği sadece radar görüntüleri takip edilerek bilinebilir. Tabii ki yüksekteki ve kuzeydeki semtlerde kar yağışının günlük hayatı aksatma şansı daha fazla olacaktır. Bu yüzden Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri tedbiri elden bırakmayınız, “kar kar diyorlardı, bu kadarcıkmış işte” demeyiniz. Yarım saat seyahat ederek gideceğiniz İstanbul’un başka bir semtinde ummadığınız hava olaylarıyla karşılaşabilir, ya da kar tam bitti sanırken en yoğun haline maruz kalabilirsiniz.

Yani, örneğin NTV’nin internet sitesinde gördüğümüz “İstanbul’da yoğun bir kar yağışı beklenmiyor” açıklaması, önümüzdeki üç gün yaşanacak olan hava olaylarının tarifi ve doğru haber verilmesi bakımından yanlıştır. Bu haberi okuyanlar, İstanbul’da görülecek kar yağışlarının şehrin hiçbir yerinde günlük hayatı aksatmayacağını düşünüp tedbirsiz davranabilirler. Ağırlığı olan medya kuruluşlarının halkı daha doğru bilgilendirmeleri gerekir.

Kar yağışlarının önümüzdeki günlerde başka nerelerde görüleceğini şu adresten öğrenebilirsiniz.

Sibirya soğuklarının büyük kısmının Orta ve Batı Avrupa’ya yönelmeye karar vermiş olması, en azından bu hafta için, tarihe geçecek soğukların ve kar yağışlarının görülme ihtimalini ortadan kaldırdı. Önceki yazımda bu senaryo için verdiğim %25 şans, daha sonra Feysbuk sayfamızdan da duyurduğum üzere epey artmasına rağmen (çünkü soğuklar bize yönelmişti), senaryoyu gerçekleştirmek için yeterli olmadı. Kar yine bazı yerlerde yoğun olabilir, hayatı olumsuz yönde etkileyebilir, ama özellikle İstanbul için bu hafta 1987 Mart Efsanesi ya da 2004 Ocak Kar Fırtınası gibi bir durum bulunmuyor (güncelleme, Salı saat 01:50: İstanbul’un bazı yerlerinde deniz etkisi sağanakları o kadar abarttı ki kar miktarı Senaryo 3’ü bulacak gibi duruyor…) Sibirya soğuklarının güçlenip yayıldığı her durumda bu soğukların büyük kısmının Türkiye’ye akacağını ısrarla iddia eden duygusal ve amatör arkadaşların hislerini gayet iyi anlıyorum, çünkü ben de kar yağışını çok seviyorum; ama tezleri iklimbilimi bakımından gerçekdışıdır. Gerçek olan, bunun ancak bazı durumlarda meydana geldiğidir, hangi durumlarda meydana geleceğini bilmenin tek yolu ise tüm dünyadaki meteorologların yaptığı gibi sayısal hava tahmin modellerinin çıktılarını takip etmektir. “Çıktılar benim düşündüğüm senaryoya uyacak, aşırı soğuklar bize gelecek” demenin bilimle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Bu başlığın altına 3 Şubat Cuma gününe kadar (o gün dahil) olacaklarla ilgili görüşleriniz yazabilirsiniz. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve daha ileri tarihleri Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Bu yazdıklarımı okumadan ve sık sık tekrar ettiğimiz ricaları dikkate almadan yorum yapmanız halinde yorumunuzun yayımlanmayacağını peşinen kabul etmiş sayılacaksınız. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

994 Responses to Üç Dört Gün Kar Ve Soğuk

 1. Istanbul sous la neige dedi ki:

  Unutulmazdı! İstanbul’da Suadiye – Kozyatağı – İçerenköy civarında oturan havacılar takip etmişlerdir. 31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece koyu yeşil hatta sarıya yakın bir kar bandı üstümüze saatlerce takılı kaldı ve 30-50 arası cm kar bıraktı. Ondan önceki günler bizim bölgemiz kar açısından için pek parlak geçmemişti. 10 en fazla 15 cm’lik bir örtü oluyordu sabah hepsi eriyordu sıcaktan. 31 Ocak’ta öğlen saatlerinde 5 cm hatta daha az bir kar örtüsü kalmıştı. Saat 17.00 de iyice hatırlıyorum ani bir sıcaklık düşüşü başladı ve orta – zayıf arası bir şiddette orta büyüklükte kar taneleri yağmaya başladı. Ama yere düştüğü an tutuyordu. Zaman zaman kuvvetlenerek yağmaya devam etti ve saat 21.00 sularına gelinceye kadar 5 cm civarı kar daha bıraktı eski kalan karın üzerine. Her şey bundan sonra başladı. 21.00 den sonra kar yağışı birden şiddetlenmeye başladı. Orta hatta daha az bir büyüklükte yağıyordu ama yağış şiddetliydi ve hava sıcaklığı karın yere tutması için çok uygundu. 23.00 civarlarına kadar kuvvetli kar yağışı aldık. Gece yarısına doğru öyle bir kar yağışı başladı ki bulut çöktü sanırdınız. Göz gözü görmüyordu. Bunu kaçırmamak için dışarı çıktım. Kar kalınlığı gözümün önünde artıyordu. Karda yürümek çok zordu. Gözünüze, ağzınıza kaçıyordu karlar. Asla ara vermeden şiddetlenerek devam ediyordu yağış. Biraz yürüyüp ilerideki karayolunda yoğun karın görüş mesafesini düşürmesinden dolayı araçlarını durduran insanlar gördüm. Ani başlayan bu yağışa kimse hazırlıklı olmamıştı ve İstanbul’un birçok yerinde bu saatte böyle bir yağış yoktu. Kar küreme araçları bir süre geçmemişti ve otoyol oldukça kalın bir kar tabakasıyla kaplanmıştı. İlerlemek çok zordu. Sonradan gelip yolu temizlemeye çalıştılar. O saatte bütün insanlar dışarı çıkmışlardı benim gibi karın tadını çıkarabilmek için. Saat 03.00 civarı kar zayıfladı ve orta şiddette devam etti. Sabaha karşı tamamen durdu. Ellenmemiş yerlerde dizimin altına gelen bir kar kalınlığı vardı. Bu kar hemen hemen 5 saatte oluşmuş bir kardı! İçerenköy’den 51 cm kar bildirildi Suadiye’den de 45. Ben ölçüm yapmadım ama bizim oturduğumuz mahalle bu iki mahallenin tam arasında kaldığı için 48 cm civarı kar olduğunu tahmin ettim o gece. Öyle bir kar başka hiçbir zaman yağmadı bizim oraya. Daha sonra da fena olmayan kar yağışları aldık ama bu gördüğümüz kar yağışı yüzünden asla tatmin olmadık. 2012 kışı kar bakımından 2004 kışının gerisinde hatta 2010 kışında bile daha az kar aldık. Fakat o günkü kar yağışı 2004 sisteminden bile çok kuvvetliydi. Onun için sadece 1 gün sürdü. 1 Şubat günü neredeyse hiç kar almadık ve yağan karın yarısı eridi. Yine de oldukça kalın bir kar tabakası kalmıştı. 1 Şubat günü Avrupa Yakası için çok şahane geçmişe benziyordu atılan resimlere bakılırsa.

 2. mtngrnlr dedi ki:

  1 Şubat 2012 İstanbul Halkalı’dan kar manzaraları;

 3. Kar Delisi dedi ki:

  31.01.2012 – 01.02.2012 tarihinden, İstanbul sisteminde ki geriye kalan anılar… (Yer Kınalıada)  Kim bilir bir daha kaç sene sonra böyle bir yağış görürüz. 😦

 4. Havadelisi dedi ki:

  30 Ocak Pazartesi Kadıköy-Beşiktaş vapuru…

  1

  1 Şubat Çarşamba öğleden sonra Moda, o gün sağanaklar Anadolu yakasında seyrekleşmişti ama en olgun hallerinde oldukları için her geçişlerinde böyle bir görüntü oluşturuyorlardı:

  1

 5. oguz dedi ki:

  Eskişehir eksi 6 derece çevre illere göre epey soğuk dışarıda ayaz var yerdeki karda erimedi.

  • Blance dedi ki:

   Dün gecenin en düşün sıcaklığı Ağrı Merkez’de -34.8 ile ölçüldü deniyor. Ancak sabah 06 civarı Ağrı’nın Sivil ilçesi -35,0 dereceydi. Bu gündoğumundan önce daha da düşük bir sıcaklıkta olabilir. Malik Melik Bey konuyla ilgili bir düşünceniz varmıdır? Saygılar

 6. bahattin bakırcan dedi ki:

  An itibari ile komşu illerimiz Manisa 7 , Bursa 6 , Çanakkale 7 , İzmir 11 derece Balıkesir merkez ise -4 derece..Bursa ile 11 İzmir ile 15 derece fark var.Son kar yağışında 30 cm örtü oluşan Balıkesir hızlı erime olmasına rağmen kar örtüsü hala bitmedi bunun üstüne birde takdire şayan enverziyon eklenince bu muhteşem tablo çıkıyor ortaya.

  • White Fox dedi ki:

   Sis de var mı ?

   • bahattin bakırcan dedi ki:

    Fazla etkili değil sis ama yine de vardı..Şu an hava açık günlük güneşlik ama çevremizdeki iller Çanakkale 16 Bursa 13 Manisa 13 İzmir 16 derece Balıkesir merkez 5 derece üstelik sis te yok..Bu olayın tam sebebi ne olabilir white fox?

    • anemodulion dedi ki:

     White Fox ne der bilmem ama Havadelisi’nden öğrendiğim kadarıyla bunun sebebi alt seviyelere çökmüş olan soğuk havanın yaklaşan ılık hava tarafından henüz süpürülememiş olması sanırım. Güçlü bir rüzgar yoksa Balıkesir’de , gayet mantıklı geliyor kulağa.

 7. Mamii dedi ki:

  http://youtu.be/z7GGnRVt65Y Ayazma-Bahçecik-Kocaeli tadı damağımızda kaldı desek yeridir, son sürat eriyor karlar.

 8. SpanK dedi ki:

  O zaman pazar yda pazartesi açın lütfen daha geç olmasın salı çarşamba sistem gelecek 😀 inşaallah tabi 🙂

 9. ibrahim dedi ki:

  üstad istanbul için 7 şuabatta gelecek olan sistem halen etkili bir şekilde geliyormu? bazı sitelerde 2 gün süreceğini göstermiş sizce ne kadar sürer bu sistem? istanbulun güney sahillerinide etkilermi teşekkür ederim şimdiden 🙂

 10. vostok dedi ki:

  1

  İtalya’nın L’Aquila kentinde ilginç bir durum sanırım eğer ki doğruysa tabii Google Amca’nın son durumu. 🙂 0 derece ve Gökgürültülü Yağmurlu 🙂
  Burada yüksek kesimler varsa şayet kim bilir nasıl kar yağıyordur. Modellere göre yağışın en şiddetli olacağı bölge sınırları içerisinde bu kent 🙂

  • bahattin bakırcan dedi ki:

   Yanarım yanarım bu sistemi Avrupa ya kaptırdığımıza yanarım..Şu an Roma da 40 cm kar örtüsü oluşmuş bile

  • MAT dedi ki:

   Hocam belkide yağmur değildir. Gökgürültülü karda olabilir. Sinoptik rasatlarda 7. gurupta hadise kodlanır. 99 hadise içinden eğer 95 nolu hadise kodlanmışsa bu “thunderstorm” yani gökgürültülü sağanak yağıştır. Ama burda ince bir detay var, yağışın cinsi belirtilmiyor, gökgürültülü kar yada yağmur sağanağı olabilir. İnternet siteleri, gökgürültülü kar hadisesi çok nadir yaşandığı için direkt olarak 95 nolu hadisede yağmur ifadesini kullanıyorlar. Sanırım burdada o hataya düştüler, o yağış gökgürültülü karda olabilir.
   Mehmet Can bence bu bölgeyi incele, hele birde o bölgenin skew t verileri varsa çok güzel bir kaynak olabilir senin için.

 11. Uğurcan dedi ki:

  Küçükçekmece’de hava 3,5 derece ve yağmurlu. Akşam sıcaklık biraz daha düşerse bir sürpriz olur mu ? 😀

  Nem oranı belirler 🙂 – White Fox

 12. Semih dedi ki:

  Aşağıdaki fotoğraflar Sibirya’nın dün bize veda ederken Tuzla’ya son kez getirdiği güzel sağanaktan iki kare: Tuzla Sahil [ Rakım: Deniz seviyesi (0) ]
  http://ompldr.org/vY2x1YQ
  http://ompldr.org/vY2x1ZA

  16.50 itibariyle Tuzla’da sağlam bir yağmur var 😀 Ara sokaktaki karlar erimemek için savaş veriyor.

 13. Semih dedi ki:

  Bir efsanenin sonuna geldik… Tuzla’da karlar eriyor ve şu an açık arsada parçalı kar şeklinde yerde duruyor. Halen ara sokaklar dolu ama çok hızlı eriyor. Bu kışı asla unutmayacağım gerçekten müthişti 😀 Belki de İstanbul’un bizlere daha armağanı vardır bu kış için.

 14. oğuz dedi ki:

  Eskişehir’de dünkü muhteşem kardan sonra sıcaklık beklendiği kadar yükselemedi bakalım ilerleyen saatlerde sıfır derecenin üstünü görebilecekmiyiz..Şu an -3 derece.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s