Dünyada Ekim Ayı İstatistikleri


hava ankara, NOAA’nın analizini bizim için özetlemiş ve kendisi de bir şeyler katmış. Teşekkür ederiz. – Havadelisi

Orijinal sayfa burada.

Ekim 2011 sıcaklık anomalileri (normalden farklar, tıklayıp büyütebilirsiniz)

2011’in Ekim ayı küresel ortalama sıcaklıklar bakımından 1880’den beri yaşanan en sıcak 8. Ekim ayı olmuş. La Nina güçlenmiş, ama Kuzey Buz Denizi’ndeki buz tabakası oldukça küçülmüş ve 1979’dan sonra en küçük 2. halini almış. Diğer taraftan, Antartika’daki buz yüzey alanı ise ortalamalardan %1,2 daha fazlaymış ve 1979’dan bu yana en geniş 12. halini almış. Bu ayda Kuzey Yarımküre’deki karın kapsadığı alan ise aynı ayın ortalamalarının altında olup en küçükler sıralamasında 15. sıradaymış. Karın kapsadığı alan sıralamasının yapıldığı periyot 44 yıllık bir süreyi kapsadığı için iyi olduğunu düşünüyorum. 1880’den beri dünyanın en sıcak 8. Ekim ayında son 44 yılın en kötü 15. kar kapsama alanı… fena değil.

Ekim ayında görülen önemli hava ve iklim olayları (tıklayıp büyütebilirsiniz)

AO endeksinin seyri

Benim ilgimi çeken birkaç şey var. AO’nun pozitif olduğu dönemde (AO’nun kısa özeti burada) Kuzey Avrupa bol yağışlı ve ılık, Akdeniz havzası kurak bir dönem yaşıyor. Ozan hocanın anlattığı gibi Türkiye yağış sıkıntısı yaşıyor ve normalden soğuk olma eğiliminde.

Türkiye’nin yer aldığı bölge çevresinde neredeyse her yerde sıcaklık ortalamaların üzerinde iken ülkemizde ortalamaların altında kalmış. İngiltere son yüzyılda en sıcak 8. Ekim’ini yaşamış ve görüldüğü üzere Kuzey Avrupa ve Rusya sıcaklık olarak ortalamaların epey üzerinde bir Ekim ayı yaşamış. İspanya 1998’den bu yana en kurak Ekim ayını yaşamış. (Cezayir’de ise sel felaketi oldu ve birçok kişi hayatını kaybetti).

Bir diğer nokta ise, AO pozitif fazda iken soğuk hava Kuzey Amerika’nın içlerine çok sokulamıyor. Ekim’in sonlarına doğru AO negatife iniyor ve 29-31 Ekim tarihlerinde ABD’nin orta kesimlerinde değil ama kuzeydoğusunda yoğun kar yağışları görülüyor.
Bütün bunlar sadece AO ile açıklanamaz elbet ama kaydetmeye değer sanki…

Reklam

Dünyada Ekim Ayı İstatistikleri” üzerine 12 düşünce

 1. White Fox

  Yazı güzel… 🙂 Özellikle incelemedeki şu cümle hoşuma gitti; “La Niña güçlenmiş, ama Kuzey Buz Denizi’ndeki buz tabakası oldukça küçülmüş ve 1979′dan sonra en küçük 2. halini almış.” Bu, mevsimlik tahmin diye her defasında doğrudan birincil dayanak olarak La Niña’yı ileri süren bazı müneccim kesimlerin düşünmesi gereken bir nokta olmuş.

  Cevapla
 2. God_Dethroned

  Tüm Asya ve Afrika’da (muazzam bir alan) durumdan etkilenen (mavi noktalar) Doğu Avrupa, Türkiye ve Magrip ülkeleri çok ilginç.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Evet, paylaştığı her şeyin kaynağını gösterdiği için de kendisini ayrıca tebrik ederim. Umarım bu tavrı tüm hava delilerine örnek olur.

   Cevapla
   1. Santiago

    Takipçilerinin ve yazarlarının büyük çoğunluğu amatör olan iki üç güzide meteoroloji sitesinde ne gerek var aslında böyle şeylere. Biz ne bir yarış içerisindeyiz, ne de bu işten maddi bir beklentimiz var. Güzel kaynaklar bulmak biz amatörler için gerçekten uğraştırıcı ve emek isteyen bir iş, ancak paylaşmak her zaman için daha değerli ve yararlı olacaktır. Ne bulursak bulalım, ne görürsek görelim burada paylaşıyoruz. Bu sayede herkes analiz yapmayı ve model yorumlamayı öğreniyor, kendini geliştirebiliyor. Sertab Erener’in reklamlarda okuduğu şarkıyla son sözlerimi söylüyorum.. “Hayat paylaşınca güzel, paylaşıp çoğalınca güzel”

    Cevapla
    1. havaankara

     Hocam, hiçbir şeyi ben kendi kendiliğimden öğrenmiyorum. Naçizane birkaç şey yorumlayabiliyorsam ve paylaşabiliyorsam bu da zaten en çok Ozan Hocam gibi burada bilgilerini ve çalışmalarını paylaşanlar sayesinde oluyor. Yazdıklarım ve paylaştıklarımda kaydadeğer şeyler varsa o da gerçekten sizlerin sayesinde. Onun için asıl ben bu platformda (Mehmet Hoca’yı da unutmayalım, gerçi onun sitesini buradan farklı olarak görmüyorum ben) bilgilerini ve çalışmalarını paylaşan herkese teşekkür ediyorum.
     Buranın diğerlerinden farkını ben şöyle görüyorum: Burada herkes öğrenci edasında ve sürekli kendine yeni birşeyler katmaya çalışıyor. Öğrendiği şeyleri de başkaları ile paylaşmaktan hiç çekinmiyor. Hiç kimse bilgisini başkalarıyla karşılaştırmıyor ve kendini en iyi görmüyor. Şakacıktan da olsa en iyi benim demiyor. Çünkü öğrenci olarak bilginin paylaşmakla artacağının farkında herkes. Ve eminim herkes de benim gibi heyecanla yeni birşeylerin yazılmasını bekliyor sürekli.
     Farklı platformdaki arkadaşlar yanlış anlamasınlar. Burada kimseyi ama hiç kimseyi kötülemiyorum. Herkesin tarzı farklı, anlayışı farklı ve isteği farklı. Zaten oralarda da bilgilerini paylaşan bir çok arkadaş var. Ama benim anlayışıma ve tarzıma en uygun platform burası ve burda olmaktan da çok mutluyum.

     Cevapla
 3. Melik Ahmet TAŞTAN

  Güzel yazınız için teşekkürler. Yanlız ben bu AO işine pek güven olmayacağına inanıyorum, çünkü AO değeri pozitifken Akdeniz üzerinden çok sağlam bir sistem geldi. Bir çok yerde rekorlara yakın yağışlar oldu. Bu başlık altında çok güzel yorumlar ve paylaşımlar var.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Melik Bey, o sistem geldiğinde AO yaklaşık +1 civarındaymış, çok da yüksek değilmiş. Söylediğiniz gibi, AO/NAO’ya körü körüne bağlı kalmak doğru değil, çünkü zaten ancak ikisi de belirgin biçimde pozitif ya da negatif olduğunda Türkiye’ye etkileri bariz oluyor, hatta o zamanlarda bile istisnalar var.

   Cevapla
   1. Melik Ahmet TAŞTAN

    Hocam yazınızı şimdi okudum son kısmında çok güzel açıklamışsınız zaten.

    “AO ve NAO’nun, daha ziyade aşırı değerlerindeyken (çok pozitif ve çok negatif) Türkiye’ye etkilerinin daha belirli ve kestirilebilir oluşu aslında mantıklıdır: Bu iki patern de, Türkiye’ye uzak bölgelerdeki iklim değişkenliğini temsil ederler, bu yüzden de, sadece gerçekten kuvvetli olduklarında Türkiye gibi uzak bir yere olan etkileri bariz bir şekilde görülür. Zayıf modlarında (nötre yakın indeks değerleri) ise öteki etkenler (örneğin Batı Rusya ve Doğu Akdeniz’deki sıcaklık ve basınç durumu) devreye girer; bu yüzden de NAO ve AO indeksleri nötre yaklaştıkça Türkiye’deki hava durumu en fazla çeşitliliği gösterir.”
    “Unutulmamalıdır ki AO ve NAO’nun Türkiye’ye etkileri daha çok kış aylarında görülür. Öteki mevsimlerde etki dereceleri azalır, yazın ilişki minimuma iner.”

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s