Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Lake Effect?

  Rüzgar:

  850mb:

  Uydu:

  Radar:

  • 850 sıcaklığı ve göl suyu sıcaklığı ne durumda Onur?

  • Emin olamadım ama olabileceğini düşünüyorum, Michigan gölü büyük oranda donmamış durumda gözüküyor. Hatta 5 derecenin üstünde sıcaklıklar var.

   1

   Michigan eyaletinin kuzeyinde bulunan Gaylord noktasında balon verileri göl etkisini destekliyor.

   2

   Ancak çok zayıf şiddette gibi çünkü tepe enverziyonu hayli alçakta bulunuyor. Dikkat çekici bir nokta ise 850 mb sıcaklığı -20.9 derece, 20 derecenin üstünde fark var.

   Buuuuuv 😀

 2. Küçük bir işim (!) dolayısıyla akşamüstü acilen İstanbul’dan Bilkent’e 1-2 günlüğüne dönmek zorunda kaldım. Burada yerlerde hala kar parça parça karlar var, hatta kuzey taraflarda nerdeyse hiç erimemiş gibi duruyorlar. Hava çok güzel – soğuk ve tertemiz! İstanbul’un pis puslu havası(son gün hariç) beni bayağı sıkmıştı … ama pazar gecesi ya da pazartesi İstanbul denen su kenarına geri döneceğim. İstanbullu kar severlere gerçekten çok yazık, o su kenarına ne kadar yoğun yağarsa yağsın 10 gün yerde bile kalamıyor. Üstelik kışın bile gömlek havası var. 😛

 3. Herkese iyi günler…
  Ülkemizde yeni kurulmuş olan 6 meteorolojik radarın 4 tanesi (İzmir, Muğla, Antalya ve Hatay radarları) polarimetrik radar denilen çift polarizasyon kabiliyetine sahip radarlardır. Ancak, polarimetrik radarlar da kendi arasında ikiye ayrılıyor. Bir tanesi ‘Switch Mode’ denilen polarimetrik radar türüdür. Switch mode polarimetrik radarlar ya sadece yatay ya da sadece dikey ışın yollayabiliyor. Diğer polarimetrik radar türü ise ‘Simultaneous Transmit and Receive’ denilen (STAR Mode) polarimetrik radar türüdür. STAR Mode polarimetrik radarlar ise aynı anda hem yatay hem de dikey ışın yollama kabiliyetine sahip radarlardır. Ülkemizde yeni kurulmuş olan bu polarimetrik radarlarımız acaba hangi tür polarimetrik radarlardır?

  Fotoğraf, http://wrd.mgm.gov.tr/db/radar-details.aspx?l=tr&r=316, isimli web sayfasından alıntıdır.

  • Dual polarizasyon radarların, aynı anda yatay ve dikey ışın gönderemeyeni ne işe yarar acaba? Dual polarizasyonlu radarların temel çalışma prensibi, yatay ve dikey ışının genliği, faz farkı gibi ilişkilerden faydalanarak, çeşitli algolaritmalar vasıtasıyla kullanıcıya faydalı ürünler sağlamaktır.. Bu ürünler; yağış cinsinin belirlenmesi, yağış miktarının daha doğru hesaplanması ve meteoroloji dışı ekoların ( hatalı deniz ve yer ekoları, böcekler, kuşlar vs) tesbit edilmesinde yararlı olabilir.
   Ülkemizde radarlar ışın tıkanmasına yol açmasın, daha geniş kapsama sağlasın diye genellikle yüksek rakıma kuruluyor. Yüksek rakıma kurulu radarlar, özellikle uzak mesafede ışın yükselmesinden dolayı yağışı yukarı seviyelerden görüyorlar. Malesef bu yüksek rakımdan dolayı dual polarizasyondan istenilen fayda sağlanılamaz bence. Örneğin; Dual polarizasyon ürünlerinin en önemlisi “hydroclass” dır ve bu ürün yağış cinsini belirlemekte kullanılır. Şimdi Antalya radarını düşünelim, bu radar 1000 metrenin üzerinde bir rakıma kurulu. Sıcaklığın sıfır derece olduğu seviyenin ise Antalya merkezde 900 metre de olduğunu varsayalım. Radarın ilk açısı bile 0 derece seviyesinin üzerinden geçecektir ve bu seviyenin üzerinde yağışı kar olarak görür. Halbuki yere düşen yağış yağmur olacaktır. Yakın mesafede bile yanlış yağış tanımlaması yapabilen bir ürünün uzak mesafelerde performansından pek de bir şey beklememek gerekir.
   Yağış miktarı hesaplamalalarında da yine yüksek rakımdan dolayı özellikle uzak mesafelerde dual polarizasyonun hiçbir faydası olacağını sanmıyorum.
   Sonuç olarak dual polarizasyon temelde mantıklı ve faydalı olabilir ama ülkemiz koşulları düşünüldüğünde yüksek seviyeye radar kurulacaksa ve de normal radarla fiyat farkı çok fazlaysa dual polarizasyon tercih edilmemelidir.

   • Ayrıca, örnek verdiğiniz Antalya radarının Antalya merkeze olan uzaklığı da yaklaşık 70 km. Yani, 0.2 açısı ile hesapladığımızda bu radar Antalya’yı yaklaşık 1500 metre yukarıdan görüyor ki Manavgat ve Alanya gibi ilçelerde bu rakam 2500 metrenin üzerine çıkabiliyor. Ülkemizde, Hatay radarı (312 mt.) ve İstanbul radarı (378 mt.) haricinde tüm radarlarımızda bu yüksek rakım sorunu var ama yapacak pek bir şey de yok. Alçak seviyeye radar kurulursa, bu sefer hiçbir yer görülemez.

 4. Bu fena bir gol olur bu benim yer açısından 😀
  Rapor vermek gerekirse burda olmucakolmayacak şeyler oluyor ocak. Ocak ayında 10 dereceye yükseldi sıcaklık. Kar diye bişey kalmadı üstüne bidebir de yağmur yağdı normalde. Normalde burası buranın ocak ayının ayı ortalaması -1 derecedir 😀

  • Ankara’nın da normal ocak ayı ortalaması 0.3 derece ve burada 10-14 derecelik sıcaklıklar hemen her sene gördüğümüz bir durum ve aynı şey Sofya için de geçerli dolayısıyla senin ileri sürdüğün gibi bu durum olmayacak bir durum hiç de değil. 2007’de 18, 2010’da 16, 2004 2001 ve 2005’de 14, 2002 ve 1995’de 15 var. Ama hemen her sene bir ya da birkaç gün 10 derece mutlaka var.

   • Doğrudur katılırım sana ama balkanın Balkanlar’ın ortasındayım ya bi el insaf 😀 Bu çarşamba Çarşamba günü 13 derece olmuş sofya Sofya için biraz fazla rakam değilmi? değil mi?

 5. Amerika icin GFS ve ECMWF bambaska dunyalar sunmaya basladilar. Gecen seneden uzun vadede ECMWF’in ustunlugunu hatirliyoruz. (Resmi rakamlar da bunu gosteriyor). Gonlumuz de ondan yana 🙂
  Bakalim hangisi galip gelecek…

 6. 1

  Saat daha 13:00 UTC ve İskandinavya ve Kuzey Rusya ciddi anlamda donuyor!
  Santiago Kutup bölgesi’nde bir YB oluşacağını ve soğuk havanın ikiye ayrılarak güney enlemlere ineceğini söylemişti İskandinavya’ daki bu soğuk hava o kutup dalgasının Avrupa’ya girişi mi?

  • Sibirya soğukları onlar.

   Benim kast ettiğim şey tam sıfır noktasında, kutup yarma şeftali gibi ortadan ikiye yarılıyor bir kaç gün sonra. Boşuna kovalamıyorum efsaneyi yani. Uygun bir yerleşimle tepemize iner o soğuklar, ve bu ihtimal geçmiş senelerdekinden daha fazla.

 7. MGM kar kalınlıkları haritasında Uşak’ta 10 cm kar var. Dün Uşak 11-12 derecelere kadar çıkmıştı, gece ise 0 dereceye kadar düşerek kar yağdı. Ortalıkta soğuk hava yokken nasıl sıcaklık bu kadar düşüp kar yağdı ilginç.

 8. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  1

 9. Nae modeli,bugün 09 GMT ile Cumartesi 06 GMT arasındaki tahmini toplam yağış.Cumartesi günün devamındaki yağışı da düşünürsek Antalya da yer yerinden oynayacak gibi.

 10. Nae modeli,bugün 09 GMT ile Cumartesi 06 GMT arasındaki tahmini toplam yağış.Cumartesi günün devamındaki yağışı da düşünürsek Antalya’da yer yerinden oynayacak gibi.

 11. Sabah saat 6-7 arası görülen, gökgürültülü sulu kardan sonra çektiğim fotoğraflar.


 12. Ankara’ya (Or-An bolgesi, diplomatik site, 1120 m. civari) sabahtan beri cok guzel kar yagiyor. Hatta, fotografta gorecegiziniz uzere, belediye tuzlama calismalarina basladi bile.

  1

 13. Trabzon şu anda 17 derece tamam rekor kıracak bir sıcaklık değil Ocak ayı için ancak şunu merak ediyorum en yakın il merkezi ile aramızdaki fark 6-8 dereceleri buluyor neden Trabzon bu kadar sıcak ve lodos kuvvetli eserken çevre illerimizde ya da diğer illerde bu durum yok not: yine de insan yatağından kalkıp balkona çıktığı zaman lodos yüzüne çarpıyor ya bu beni çok mutlu ediyor nedense teşekkürler şimdiden…

 14. Yağmur durunca ani bir fırtına çıktı. Dışarıda müthiş bir fırtına var şu an. Arka bahçedeki bir ağacın ana dalı çat diye kırıldı. İnşallah kimseye bir şey olmaz çünkü her yerden sesler geliyor.

 15. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

 16. Bu akşam Bursa-Fener maçındaydım; açık kale arkası tribününde. Maç başlamadan telefondan radara baktım, babama gösterdim. Arkadakilerin de dikkatini çekti.’Yağmur Karacabey’e kadar gelmiş ; bir saate kalmaz burada da başlar.’ dedim. 40 dakika kadar sonra yağmur başlayınca arkadakiler ‘Abi senin yağmur erken geldi.’ deyip ayrıldılar stattan. Biz de donumuza kadar ıslandık…Yağmurun stad ışıklarındaki görüntüsü çok güzeldi ama kar olaydı iyiydi 🙂

 17. Bu “EFSANE” kelimesinden fenalık geldi artık.

  Hepimizin bildiği bazı siteler ve “tahminciler”(!) var ki, her sene ve her sisteme efsane diyorlar. Bu kadar çok efsane gelse, o bizim standardımız olur.

  Yahu bir kere de çıkıp bu sene kış normallerden sıcak geçecek densin. Hiçbir bilimsellik yokken ve defalarca rezil olunmuşken bu siteler ve insanlar hala nasıl izleyici buluyorlar anlamıyorum.

  Ya hedef kitleleri sadece çocuklardan oluşuyor ya da koca koca adamlar kendilerini kandırmayı seviyorlar. (Ki bu ikincisi maalesef var halkımızda)

  • Burada efsaneymiş falanmış filanmış gibi abartı konular hiç olmazdı kaç yıldır takip ediyorum ilk defa rastladım.Son birkaç gündür herkesin ağzında bakla oldu bu efsane bakalım ne olacak bu işin sonu belki bazı arkadaşlarımızın içine doğmuştur.

  • Hocam kaç gündür ben de aynı şeyi yazacaktım ama boş ver dedim. Gerçekten de bu efsane muhabbeti artık kabak tadı vermeye başladı.
   Yalnız yapılan tahmin ve yorumlar, efsane kelimesinin anlamına tam da uyuyor.
   TDK’dan alıntı:
   1. isim, edebiyat Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları, olayları konu edinen hayalî hikâye, söylence
   2. Gerçeğe dayanmayan, asılsız söz, hikâye vb

 18. Maximus ( Koc Universitesi-İST/263 m ) dedi ki:

  HavaturkadaHavaturka’da yapilan ” 25-30 Ocak efsane sistemi ” neye dayandirilarak yapiliyor anlayabilmis degilim hala . Aranizda efsaneyle hem fikir olan varmi ?

 19. Son diagramla ilgili bir montaj da benden gelsin 🙂

  1

 20. MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m) dedi ki:

  İstanbul radarından da görülebileceği üzere lodos bandı Trakya’dan giriş yaptı birkaç saate İstanbul’da kuvvetli yağış yapacak gibi.

 21. Efsaneye geri sayım başladı. Hazırlıklar tamam mı?

 22. Efsane için tüm şartlar gelişiyor, kestaneciler olanı biteni hayretle takip ediyor 🙂

 23. Beyşehir ve çevresinde 3 gündür sis hiç dağılmadı ve hava çok soğuk. Bu gece sabaha karşı ve sabah saatlerinde yine bir sulu kar görülecek gibi.

 24. İstanbul’a geldim ki buralarda tıpkı Bilkent’in nisan sonu havası var. Dün bir ara sıcaklık benim buralarda 16 dereceye dayanır gibi oldu. Beşiktaş’da gezdim, dönüşte Bakırköy sahillerinde kedi kolonilerine yem verdim ama üstümde mont olmasından dolayı bütün keyfim kaçtı. En kötüsü bu babamların taşındıkları evin bütün odaları güneybatıya cepheye bakıyor ve duvar gibi camlar olunca içerisi aşırı ısınıyor. Hiç kalorifer yanmadığı halde dün sabah odam 30.8 bugün havanın biraz daha bulutlu olmasından olacak ki 28.5 dereceye indi… Kesin bu annemler beni sıcaktan öldürmek için burayı kasten seçip taşınmış olmalı! Tatil günlerim sıcaktan kabus gibi geçerken, internet sorunum var. 😦

 25. MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m) dedi ki:

  Değerli Havadelileri;

  Bir sorum olacak sizlere GFS , ECMWF tutarlılık oranları konusunda az çok bilgim var. Peki CFS (meteociel) modelleri hakkında görüşlerinizi rica edebilir miyim.

  • Arada bir bende ben de bakıyorum ama tabi ki çıktıları dikkate almıyorum çünkü çok uzak tarihler. Bir bakmışsın 2m Temps haritasında -20’ler inmiş Doğu Avrupa’ya sonraki güncellemede bir bakmışsın +15’ler gelmiş yani anlayacağınız çok oynak güven olmaz.

 26. Geçen sene 70 saat civarı bir süre kala çok büyük bir soğuk bize geliyor gözükürken Avrupa’ya ve bize yayılmıştı hatırlarsanız.

  Süre yaklaştıkça Amerika sistemi de o hali almaya başladı. Şu anda soğuk çekirdeğin Kanada’da kalacağı kesin ama kolları nereye ne kadar uzayacak, dönüşünün tamamlaıp tekrar nereyi vuracak hep muamma.

  Bence asıl olay bu aşırı soğuk çekirdeğin etrafındaki sıcaklık gradient’i o kadar büyük ki, 850 mb sıcaklıklarında bile bazı eyaletlerin kendi içinde 20 derece civarı farklar var gibi gözüküyor.
  Şöyle düşünün İstanbul’un tepesinde -5 varken İzmir’in tepesinde 15 derece olması gibi. Ve bu fark sadece Kuzey-Güney değil Doğu-Batı doğrultusunda da oluşabiliyor.

  Muhtemelen her yer epeyce bir soğuk kalacak ama aşırı soğuklar şimdilik ilk aşamada Kuzeydoğu Amerika ve Güneybatı Kanada sınırını dövecek gibi.
  Ardından bazı modellerde aynı rotayı izleyen başka salınımlar da çıkabiliyor, bu ilk inen soğuk tekrar dönüp buraları da vurabiliyor falan.

  Bu arada 160 saat civarı kuzeydoğu sahile güzel kar bırakabilecek bir siklon türedi. Temennimiz yerleşiminin Welbane’in işine gelecek şekilde değişmesi.
  Ben de bu kadar dönüp dolanan soğuk arasında bir şekilde kar alırım herhalde diye düşünüyorum.

 27. Geçen seneki 15 Ocak tarihi efsanenin başlangıcıydı. İnşallah bu sene kestanenin başlangıcı olmaz.

 28. Ocak ayı gerçekten efsane olacak, Çünkü bir çok yerde kar yağmayacak. 😀

 29. Eğer bu diyagramlar gerçekleşirse 2013 kışı efsane olur. İç Anadolu`nun batısı İç Ege aralığın 20`sinden beri havada uçuşan bir kaç kar tanesi dışında hiç bir şey görmedi. Bence bu işte bir terslik var. Bu diyagramların değişmesini bekliyorum, yoksa halimiz kötü. Eğer değişmezse hayatımda ilk defa böyle bir ocak ayı göreceğim.

  2

 30. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Bugün Türkiye, uydu görüntüsü

 31. Yağışlı havalardan sonra gelen durgun havalarda Eskişehir çevresine göre hep soğuk oluyor. Çevre iller 5-6 derecelerde biz ise 0 derecenin üzerini göremedik. Nedeni ne olabilir?

 32. MGM, son durum listesindeki istasyon ağını genişletmiş. Eskişehir için konuşmak gerekirse, neredeyse istasyon olmayan yer kalmamış gibi gözüküyor. Bir bakın derim.
  http://www.mgm.gov.tr/sondurum/turkiye.aspx?g=T#sfB

  • Off harika! Bana ekstra iş çıktı ama olsun 🙂

  • Tekirdağ’a da Şarköy ve Hayrabolu’yu eklemişler. Muratlı’yı bana bırakmışlar anlaşılan 🙂

  • Harika olmuş. Ankara için de 5 – 6 istasyon ilave edilmiş. TBMM, MGM bahçesi iyi olmuş. Barajlar 20 derecelerde geziyor ama herhalde henüz ayarları yapılmadı. Kavaklıdere ve Çankaya’ya da istasyon gerekli.

  • Bence en önemlisi Demirköy ve Kıyıköy. Sistem inişlerinde ve sistem sürecinde izlemek istedişim noktalardı. Tek eksik Kaz Dağları’nın güneyi. Özellikle Küçükkuyu, Altınoluk ve Akçay’dan birtanesine istasyon konulmalı. O şerit ciddi anlamda yaz nüfusu taşıyor ve kendi gözlemlerime göre yazın müthiş fön durumları oluşuyor poyrazlı günlerde.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Mükemmel. İstanbul için 3 yeni istasyon kuruldu. Eyüp, Tuzla ve Büyükçekmece. İstasyonların tam açık adreslerini bilmiyorum ancak Mgm İstanbul Gözlem Şebekesi sayfasında istasyonların uydu üzerindeki yerleri gösteriliyor. Yorumları haritaya göre yapacağım.

   Eyüp istasyonu uyduda Eyüp’ün görece yüksek yeri ve özellikle kuzeyli rüzgarlara oldukça açık olan Çırçır Mahallesi’nde. Rakım yaklaşık 90 metre civarında.

   Büyükçekmece istasyonu uyduya göre Büyükçekmece sahili civarında (Atirus AVM) yer alıyor. Rakım yaklaşık 5 metre.

   Tuzla istasyonu da yine sahile çok yakın bir yerde ve rakımı 7 metre.

 33. accuweather.com’ a göre sistemin izleyeceği rota buymuş. Klasik izlanda alçağının izlediği rota değilmi?

 34. ABD’ye kutup çıkartması.. Önümüzdeki bir haftanın 24 saat arayla 850 hPa sıcaklıkları.. Soğukların ardı arkası da görünmüyor.. Fakat yağış sıkıntısı var, bekledikleri Atlantik Siklonları ortada yok..

  Uzun zamandır bahsettiğimiz 2013 efsane kışı Kuzey Amerika’dan giriş yapıyor.. Aynı süre zarfında İskandinavya da donacak, Orta ve Doğu Akdeniz’de ise (Türkiye de dahil) haftaya bahardan kalma günler var..

  Bakalım bu efsane soğuklar önümüzdeki günlerde bizi de ziyaret edecek mi? Kuzey Yarımkürede gerçek kış yeni başlıyor, takipteyiz..

  • Şu ana kadar 2 sistem yaşamamış olsaydık, çok sinir bozucu olacaktı. Bu arada Onur Bey’in 12 Ocak’taki “132 saat gol olur” temennisi tutmuş oldu.

  • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

   O değil de, yazık oldu güzelim Ocak ayına.
   veya
   Bir efsane vardı, ne oldu ona?

   İkisinin de gideri var 🙂

  • Konu başlığı ne zaman açılacak???? 🙂

  • Bizim buyuk sanssizligimiz.. http://welbane.wordpress.com/2013/01/15/mt8_philadelphia_usa_ens-png/

   Philadelphia’nin diyagrami ama tum orta-Atlantik icin gecerli. Soguma ve yagis mukemmel bir simetri izliyor, sicaklik dusunce yagis sifirlaniyor, yagis olunca da sicaklik kar degerinin ustune cikiyor, nasil olacak bu isler bakalim. Buyuk goller tarafinda GEK sov var yalniz, o ayri.

   Bu arada ogle modelinde Sali gunu icin bir Alberta Clipper belirdi, bati Kanada’dan orta Atlantik’e bir hat cizen bir AB sistemi, ama asla bi Atlantik siklonu degil. Gene de eger gelirse etrafi beyazlatir hic olmazsa. Washington’un en az 5 cm.lik kar almasinin ustunden 720 gun gecmis durumda ki bu bir rekor. Rekoru gelistirmeye devam ediyoruz.

 35. Oppa Gangnam Style 🙂

 36. Kış aylarında doğuda ki istasyonların minimum sıcaklıklarına erişilememesi nedeniyle MGM’ye mail attım ve bundan sonra verilerin sitelerinde yayınlanmasını istedim aldığım cevap ise;

  4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun
  Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller
  Hakkında Yönetmelik’ in 38. maddesi ” Tavsiye
  ve mütalaa taleplerine ilişkin başvurular bilgi
  edinme hakkı kapsamı dışındadır.” uyarınca
  bilgi isteğiniz işleme alınmamamıştır.
  Bilgilerinize.

 37. Yorumsuz 🙂

  Havaturka’dan alıntıdır. Zafere Doğru Tırmanış (AO – NAO) başlığı altına yapılan bir yorum 🙂

 38. Böylelerini gördükçe isyan edesim geliyor. Bu kadar basit mi ya?

  Ozan Hocam, inşallah hak ettiğin yerlere en kısa sürede gelirsin de, cümle alem meteorolog görür.

  https://twitter.com/huseyinoztel

 39. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  İstanbul’da Ocak ayının ilk 14 günü sıcaklık ortalamaları yaklaşık 4.5 derecelerde. Uzun yıllar ortalamalarından yaklaşık 1 derece daha soğuk.

  Yağışlarda yine ortalama 30 mm. civarlarında. Uzun yıllar ortalamalarına göre Ocak yağışı 90 mm. Yağışlar şu ana kadar ortalamaların altında kalmış.

 40. Sessizliğim, havanın sessizliğinden. 😀

 41. İnşallah ellerinde patlamaz bu haber. Zira son güncellemede bahar havası hakim. Haberin kaynağı aceleci amatörler sanırım.

 42. Saat 20:35′ de İstanbul’ daki Akom, MGM ve özel istasyonlardaki sıcaklık değerleri. Kent merkezinde 7-9 derecelerdeki sıcaklıklar kırsal kesimlerde 4-5 derecelere bazı noktalarda ise 1-2 derecelere kadar düşmüş. Bu kadar fark oluşmasında ısı adasının etkisi ne kadardır? Yoksa İstanbul coğrafyasında olağan bir durum mudur?

  1

 43. Şöyle bir modeli Güneydoğu Avrupa için hiç görebilecek miyiz acaba? Eğer bu şekilde gelirse Great Lakes civarında efsane göl etkisiyle kar yağışları görebiliriz.

  1

 44. Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1961 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1962 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1963 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1964 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1965 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1966 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Aşağıda, güneş aktivitesinin tavan yaptığı 1960’lı yıllardan 1967 yılının Ağustos-Aralık arası stratosfer sıcaklık anomalisi.

  Böyle devam ediyor. Fazla linkle sayfayı derinlemesine meşgul etmeyeyim ve güneş aktivitesinin düşük olduğu 2012 Ağustos-Aralık anomalisine gelelim.

 45. Hani verdiğim linklerden birkaçında NASA’nın güneş aktivitesinin dünya üst atmosferini etkilediği yönünde araştırmaları var ya. Bu konuyu bir matematik problemi gibi kabul edelim. Bakalım güneş aktivitesinin yüksek olduğu dönemlerde üst atmosferde nasıl sıcaklık anomalileri olmuş. Aktivitenin düştüğü dönemlerde ne olmuş. Örneğin yüzyılın en yüksek güneş aktivitesi 1960’lı yıllarda oldu. O zamanlar üst atmosferde nasıl sıcaklık anomalileri olmuş. 1970’lerde de şimdiki kadar olmasa da düşmüş. O zamanlar üst atmosfer anomalileri ne olmuş. İşte birazdan bu problemin sağlaması niteliğinde müthiş verilerle geleceğim. Hazır olun.

 46. Güneş aktivitesindeki düşüşün üst atmosfere etkisini anlatan makale
  http://phys.org/news198429352.html
  NASA’nın son 200 yılın en düşük güneş aktivitesi olacağını öngördüğü yazı
  http://wattsupwiththat.com/2011/04/09/the-smallest-sunspot-cycle-in-two-hundred-years/
  NASA’nın güneş aktivitesindeki ufak düşüşlerde bile iklimi etkilediğini anlatan bir yazı
  http://wattsupwiththat.com/2013/01/09/nasa-on-the-sun-tiny-variations-can-have-a-significant-effect-on-terrestrial-climate/
  Uzayan güneş döngüsünün soğumayı getirdiğini anlatan makale. Şu andaki uzayan döngüdeki gibi.
  http://www.washingtontimes.com/news/2012/sep/6/global-warming-fanatics-take-note/
  Düşük güneş aktivitesinin Avrupa’yı soğuttuğunu anlatan bir makale
  http://wattsupwiththat.com/2012/08/23/agu-link-found-between-cold-european-winters-and-solar-activity/
  Jeofizikçi Dr Nils-Axel Mörner yeni bir soğuma dönemi öngörüyor
  http://hockeyschtick.blogspot.com/2011/05/geophysicist-dr-nils-axel-morner.html
  Güneş aktivitesi düşük olduğunda kozmik ışınların, bulutlanma ve iklime etkisi
  http://members.shaw.ca/sch25/FOS/Lockwood/Gregory-CritiqueLockwood.html
  Henry Svensmark güneş aktivitesi kozmik ışınların iklimi etkilediğini açıkladığı çok güzel bir video.

  Önümüzdeki süreçte ne denli bir düşük güneş döngüsü beklendiğini NASA tarafından dile getirildiği bir yazı
  http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2009/01apr_deepsolarminimum/
  Güneş manyetiğinin hali, ahvali

  Güneş aktivitesi ve okyanus sıcaklıkları arasındaki korelasyona dikkat çeken bir şema

  Yine güzel bir link
  http://notrickszone.com/2012/12/05/brutal-cold-headed-for-europe-and-north-america-solar-and-ocean-cycles-bode-of-an-approaching-little-ice-age/
  Güneş aktivitesindeki düşüşün sibirya yüksek basıncına etkisini anlatan bir makale
  http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00376-012-1238-1
  Soğumanın nedeni güneş aktivitesindeki düşüş olabilir mi
  http://solarphysics.wordpress.com/2012/02/14/kuresel-sogumanin-nedeni-gunes-olabilir-mi/
  Bu çalışmaya hastayım. Özellikle Prof. Dr. Sırrı Erinç’in güneş aktivitesinin düşük olduğu zamanlarda İstanbul nasıl havalar yaşamış bunu incelediği ve aktardığı paragraf çok hoş.

  https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:drNS282ODoAJ:www.aku.edu.tr/aku/dosyayonetimi/sosyalbilens/dergi/vi1/aozdemir.pdf+g%C3%BCne%C5%9F+aktivitesinin+iklime+etkisi&hl=tr&gl=tr&pid=bl&srcid=ADGEEShevmSDuPCQYM0QV_c5Qg2tNNlsiBVjZ0373vnYZ_Yc96ExbIRkdtSWWEXlXCKCcbjhNY07vrIwPBzPeHvCJtYESXzwukgMXu6Ax_JMgEXUpdFMVvO8orGxIPzWcrxU-Itl3JXR&sig=AHIEtbTnG2wtL6L0yepzb8kSrrBLEPTBdg

Yorumlar kapatıldı.