Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Açık ve durgun havalarda çeşitli yerlerde meydana gelen radyatif soğumaların bir örneği de 1-2 saattir Tuzla’da. İstanbul’da çoğu yerde 12+ derecelerde olan sıcaklık, şu saatlerde rüzgarın durulduğu ve havanın açtığı Tuzla’da 9.9 derece. Benim termometrem de 9.6 gösteriyor.

 2. Dun aksamdan itibaren polar kokenli sogugun etki alanina girdik. Saat 15:40 itibariyle hava -4 derece ama ruzgar etkisiyle -13 hissediliyor, kuzeyde ise -10 -15 civarinda gunduz sicakliklari var. Goller bolgesinde GEK yardiriyor 2-3 gundur. Saatte 10-15 cm alan yerler var, gokgurultusu de cabasi tabii.

  Kanada Ontario’dan saglam bir gokgurultulu kar “calismasi”

  Bu fotograf da bugun sabah cekilmis, Michigan Golu tuterken http://welbane.wordpress.com/2013/01/22/75091_10151378180091760_1707055641_n-png/

  • GEK’ler ara ara benim buralara kadar sokulsa da çoğunlukla kıyıya yakın seyrediyor. Fakat muazzam bir soğuk var. Sabah dışarı çıktığımda termometre sıcaklığı -21 dereceydi. Penceremin metal çerçevesinde biriken nem içeride ince bir buz tabakası oluşturmuştu 😀 😀 😀 Bakın tekrar ediyorum, evin içindeki tarafı buz tutmuştu 😀

   Fakat Ankaralı olarak alışık olmadığım -21 derecede rüzgar esmesi. Hissedilen sıcaklık dün gece -30’a kadar düşmüş. New York City bile öğlen -7 derecelerde dolaşıyor.

   Cuma günü hava hafif ısınıyor gibi (-5’lere çıkıyoruz oley) O ara modeller buraya sağlam kar göstermeye başladı. Uzun vadede ise yine çok sert bir soğuk var gibi.

   Şu sizin sistem de gelse de hepimizin yüzü gülse.

  • Yukarıdaki video’nun uzaydan çekilmişi 🙂

 3. enattendantlaneige dedi ki:

  Genelde tüm Kuzey Yarımküre’de, yaklaşık olarak kışın yarısında gerçekleşen, muhtemelen küresel ısınma sebebiyle Arktik deniz buzlarının kaybına bağlı olarak son 10 yılda giderek artan sıklıkta oluşan ani stratosferik ısınma (SSW), 6 Ocak 2013’te başladı. SSW genel olarak Kuzey Amerika ve Avrasya için soğuk hava habercisidir. Devam eden soğuk ve fırtınalar 4 ila 8 hafta ara verdikten sonra Şubat ayında ABD için daha soğuk ve daha fazla kar getirebilir.

  Bu haberin devamı aşağıdaki linkte devam ediyor.

  http://www.climatecentral.org/news/stratospheric-phenomenon-is-bringing-frigid-cold-to-us-15479

  Bu konuda, Avrasya’yı ilgilendiren bölümü hakkında yorumunuzu rica ediyorum.

  • Çok güzel bir paylaşım, çok teşekkür ederiz. Santiago’nun yaklaşık bir ay önce neden efsane bir kış yaşayabileceğimizi anlattığı yazısıyla birebir paralellik taşıyor. Efsane gelsin gelmesin, Santiago’ya da bizi önceden böyle bir konuyla ilgili bilgilendirdiği için çok teşekkür ediyorum. Şu sıralar efsaneye yakın derecede bir soğuma Amerika’nın ortasından kuzeyine kadar olan bir bölgede yaşanıyor, yıllardır Montreal’in hava durumunu takip ederim, ilk kez bugün en yüksek sıcaklık -20 dereceyi bile bulmayacak.
   Bu yazı Şubat ayıyla ilgili umutlarımı taze tutmamı sağladı. Konuyla bir ilgisi yok ama bugün 1. 2004 efsane fırtınasının 9. yıldönümü ve şu an dışarıda hava 14 derece 😦

 4. O bu değil de, 27 Ocak sistemi gerçekleşirse; insanlar 21 ocakta Ocak’ta kar yağacak diyenlerin doğru tahmin yaptığını düşünecek… 😦 “1 hafta geç geldi ama adamlar bildi, bak kar yağdı” gibi…

  • Aynen öyle. Adamcağız boşuna dememiş on yıllar önce, “cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” diye… Kimsenin bir şeyden anlamadığı ortamda nitelik değil ambalaj öne çıkar.

 5. Ankara’da kış günü oraj… Ben bulunduğum yerde gök gürültüsü duymadım. Ama radar ve şimşek verileri öyle demiyor.

 6. Wrf’de sıkıntı nedir? Güncellenmede sorun mu var?

  • Sıkıntı şu ki, bilgisayar sistemleri iyi idare edilemiyor, model çalışırken bilgisayarlardaki sorunlar nedeniyle duruyor. Tahmin sistemini başlka bir bilgisayar kümesine taşıyacağım en kısa zamanda. Kusura bakmayın.

   • Abi senden baska yazilimci yok mu su ise bakacak? Sadece senin projen miydi bu? Bir yazilimci olsa da hata olustugunda en azindan sistem cokmese de, sonraki calistirmalarda kaldigi yerden devam etse.

    • Evet sadece benim projem. Aslında benim betiklerde (skript) sorun yok. Yani mesele debugging değil. Betiklerin çalışması esnasında bilgisayarlara dışarıdan çeşitli sebeplerle müdahale ediliyor…. Sorun bu. Sistemi komple taşıyarak gidereceğim sorunu.

 7. Amatör meteorolojinin makus talihini değiştirecek keşif!!!!

  Mehmet Göktuğ isimli genç arkadaşımız ECMWF verilerine ulaşmanın yolunu bulmuş, ve şurada paylaşmış. Kendisine çok çok teşekkür ediyor ve ulaştığım bazı haritaları sizlerle paylaşıyorum.

 8. Haydaa… Pazar günü Bursa’dan üç günlüğüne Aydın Germencik’e kaplıcaya gideceğim ve o gün kar geliyor. Kaçıracağız sistemi öyle mi?

 9. Ali Kaya dedi ki:

  Giresun, 21 derece ve uzun zamandır yağmur da yağmadı. İlginç gelmeye başladı artık son yıllarda kışlarımız boş geçiyor. Lodos arkası kar görmeye alışkın olan yaşlılarımız sokaklarda, cami önlerinde “Bu lodosun arkası kar, çok yağacak” gibi cümleler kullanıyorlar. Tabi 2 haftadır bir hareket yok. Eminim ki onlar benden daha çok şaşırıyordur bu duruma. Çocukluğumda epey görmüşlüğüm vardır lodos arkası yarım metrelik karları. Gelmeyeceğini bile bile bekliyor insan bazen eski bir alışkanlık olsa gerek.

 10. Modeller tepe taklak olmuş beyler (burayı sadece erkekler okumuyor), ben böylesini beklemezdim sürekli ılık gösterıyordu son birkaç günde modeller değişti kar getirmiş Marmara’ya. Çok mutluyuz yav. 😀

 11. Benim ECMWF hakkında sorularım olacak. Bu modelin halka açık olmayan ve yalnızca abonelere verilen, bizim göremediğimiz GFS kadar detaylı ürünleri var mı? Ayrıca MGM bu ürünleri alıyor mu? Teşekkürler.

 12. Dün gece son çare olarak Adıyaman’daki bir türbeye gittik. 3 kişi ve 10 dakika dua ettik önümüzdeki günlerin karlı ve soğuk geçmesi için. Totemden vazgeçtiğimiz iyi olmuş. Modeller lehimize dönmeye başladı.

  http://www.ahsenvakfi.org.tr/Sahabeler/Abuzer_Gaffari___ADIYAMAN/95/

 13. İstanbul’la sürekli alay eden White Fox ve Antibiyotik’in şehrimize gelmelerinin şerefine, önümüzdeki bir hafta boyunca sürekli kar mı olacak acaba a dostlar?

 14. Trabzon şu anda benim termometreme göre 22.6 derece, MGM’de ise 22 derece. Böyle giderse en son 02.01.1971’de kırılan Ocak ayı rekoru olan 25.2 dereceyi geçersek yeni bir rekor kırmış olacağız. Bakmayın böyle heyecanlı yazdığıma, aslında moralim çok bozuk. Ocak ayı ortasında tişörtle dolaşıyoruz, bu yıl kar bitti anlaşılan, meyve ağaçlarımız hep çiçek açıyor, keşke böyle olmasa.

  Hocalarım ne zaman soğuyor Trabzon’da hava? Yanıyoruz…:D

 15. ECMWF diyagramı kötü çıkmış. Şimdiden fazla uçmamak lazım.

 16. Arkadaşlar sistem bu sabahki ECMWF gibi gelirse, İstanbul Pazar’dan Perşembe’ye kadar her gün kar alır. Ama efsane değil tabi ki.

 17. Şu görüntü İstanbul’da sıfırın altında tipi…

 18. Kış bitti diyenlere inat, Pazar günü Trakya ve İstanbul’a kar geliyor. En geç Perşembe günü yeni başlık açılacak gibi görünüyor. Yüre be Hans kim tutar seni…

  1

 19. Bugün Tuzla’da sıcaklığın 19 dereceye çıktığı vurgulamak istiyorum 😀 Şu an -5 derecede tipi seyrediyor olabilirdik fakat lodosun uğultusunu duyuyoruz.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   O zaman bunu da ekleyelim Semih 🙂 15 derece üstü tam 72 istasyon 🙂

 20. MGM sayfasında yayınladığı istasyon verilerinin sayısını azaltmış.İstanbul’a bakacak olursak
  MGM sayfasında 5 http://bburaks.files.wordpress.com/2013/01/mgm1.png?w=201
  İstanbul Bölge Müdürlüğü sayfasından ise sadece 2 http://bburaks.files.wordpress.com/2013/01/mgm2.png?w=184
  istasyonun verileri yayınlanıyor.

  • Umarım bir arızadan kaynaklanıyordur da hevesimiz kursağımızda kalmaz.

   • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

    Arızadan kaynaklanıyor ancak son dönemde çok sık görülmeye başlandı. Bu arada Mgm’nin sayfasındaki yeni istasyonların değerleri 2 gündür aynı. Dikkate almayın.

    Ayrıca katılır mısınız bilmem. Son durum gösterimi daha iyi tasarlanabilirdi. Örneğin harita üzerine yakınlaştırma yaptığımız zaman bütün istasyonların görüldüğü bir sistem yapılabilirdi. Yine bütün istasyonlarda gerçekleşen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar ile toplam yağışlar güzel bir renk skalası ile harita üzerinde gösterilebilirdi.

    • Onu ben yapacağım ya işte, ses etme dur 🙂

    • Renk skalası demişken, Adana/Hatay radarı dbz cetvelindeki farklı durum hala değiştirilmemiş. Diğer radarlarımızda 8-72 olan dbz cetveli, bu radarda 16-80 dbz olarak gösteriliyor. Konuya daha önce de değinilmiş. Hatay radarındaki istenmeyen ekoların (sea clutter) görünmemesi için yapılmış galiba bu düzenleme. Ama bu çok gereksiz bir uygulama. Çünkü bu istenmeyen ekoların hatalı olduğu çok bariz ortada ve bu görüntüler yağışsız havalarda ortaya çıkıyor.Yağış olduğu zaman, bu görüntüler kayboluyor ve yağış bantları net olarak gözüküyor ve bu ekolar hiçbir soruna yol açmıyor.(UZAL’daki görüntülerden anlıyoruz bunu). Hal böyleyken, böylesine gereksiz ve hatalı görünüme yol açan bu skala düzenin değiştirilmesi gerekiyor.

   • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

    Arızadan kaynaklanıyor ancak son dönemde çok sık görülmeye başlandı. Bu arada Mgm’nin sayfasında ki yeni istasyonların değerleri 2 gündür aynı. Dikkate almayın.

    Ayrıca katılır mısınız bilmem? Son durum gösterimi daha iyi tasarlanabilirdi. Örneğin harita üzerine yakınlaştırma yaptığımız zaman bütün istasyonların görüldüğü bir sistem yapılabilirdi. Yine bütün istasyonlarda gerçekleşen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar ile toplam yağışlar güzel bir renk skalası ile harita üzerinde gösterilebilirdi.

 21. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Oysa ne güzel de gidiyordu. Dışarıda kar yağarken 10-15 gün sonra yani bugünlerde gelecek sistemi kahvemizi yudumlayıp izlemek ne güzeldi 7 Ocak’ta. Bugün 21 Ocak ve sıcaklık 18 dereceye çıktı. Son 8 günün maksimum sıcaklık ortalaması ise 14.7 derece. 🙂

  Nereden nereye geldik a dostlar 🙂

 22. Bugün Sofya’da sıcaklık 16 derece oldu üzerimdeki kazakla bunaldım 🙂

 23. Bugün ne şahane hava vardı İstanbul’da, özlemişim böyle havaları! Tak güneş gözlüklerini keyfine bak. Umarım ay sonuna kadar sıcak sıcak devam eder böyle !
  Zaten efsane efsane diye diye kışı kuruttunuz meydan biz sıcakçılara kaldı sayenizde 🙂

 24. İnanın markete çıkamıyorum.

 25. wishumaster dedi ki:

  Balmumcu Enka’da dereceler 17.0 yi gösteriyor. Ağlamak istiyorum 😦 Böyle olmamalı.Kışa yakışan “Efsane” gelmeden KIŞ bitmemeli 😦

 26. Değerli arkadaşlar; olaya biraz geniş açıdan bakalım. Evet şu andaki duruma dar bir açıdan bakarsak, basınç yerleşimleri ile yaklaşık 1 aylık bir periyodun olumsuz olduğu ve bir süre de soğuma anlamında olumsuz olacağı aşikar. Fakat geniş iklim periyodunu etkileyen etkenleri ve verilerini incelememiz de çok faydalı olacaktır. Diyeceksiniz ki geniş kilim periyodunu etkileyecek etkenler soğuma yönünde gelişiyor mu ki incelemeye değer olsun diye. Evet soğuma yönünde ilerliyor. En önemlisi de güneş aktivitesi. İncelemenizi tavsiye ederim. Güneş aktivitesi stabil bir şekilde uzun süreli düşüşe geçtiğinde neler olmuş. Ve ayrıca son 2-3 senedir aktivite durumu nedir, ve şu anda nasıl bir gidişat var. Her şey olumlu. Son 200 senenin en düşük güneş aktivitesi maksimumuna doğru ilerliyoruz. İlerliyoruz derken 2013 sonbaharını kastediyorum. Maksimum 2013 sonbaharında bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda yeter ki basınç yerleşimleri uysun. Ayrıca mesajımın başlarında dar açıdan derken olumsuz anlamda demedim. “Dar açıdan” kelime grubunu, kısa zaman periyodu açısından kullandım. Ayrıca son olarak da bakın ENSO ne kadar da güzel -0.5’in da altına inmiş. Hem de el-nino başlayalı henüz 1 sene bile olmamışken. Geçtiğimiz kısa periyottaki değerlere el-nino denirse tabii ki. Yeniden pozitife çıkar mı, çıkar tabii ki fakat bu da hem güçlü pozitif olmayacak hem de uzun soluklu olmayacak.

 27. Bahar tadında…

  1

 28. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  http://dunya.milliyet.com.tr/avrupa-kar-altinda-/dunya/dunyadetay/21.01.2013/1658230/default.htm İşte yine başladık Avrupa’da son şu kadar yılın en soğuk kışı muhabbetine işin kötü tarafı abartılı da olsa Avrupa son yıllarda bizim tv den iç geçirerek takip ettiğimiz müthiş kışlar yaşıyor. İngiltere’de bile dün tüm maçlarda kar hatta şiddetli tipi vardı Almanya felç Fransa’da uçak seferleri iptal……Asıl sıkıntı TV’den seyredip iç geçirmek değil Ozan Hoca’nın da dediği gibi tehlikenin farkında mısınız? Şu anki basınç yerleşimlerine göre kış bitti çok iddialı biliyorum ama daha önce aynı senaryoyu gördük 2010 yılında bu şekilde yerleşmiş bir basınç kuşağının lehimize dönmesi çok uzun zaman alıyor bu zaman da Şubat sonu Mart başını buluyor bu da güneş ışınlarının dik gündüzlerin uzun olması sebebi ile tat vermeyen bir zamana denk geliyor..

 29. Cumartesi günü öğleden sonra başlayan ve beni sıçana çeviren yağıştan sonra çıkan gökkuşağı. Maltepe’den görünüş. http://drumsandclouds.files.wordpress.com/2013/01/20130119_153726.jpg

 30. Ağzımdan çıkan buhar oranına göre hava sıcaklığını hesaplayabilen bir hava delisi olduğumu belirtmek istiyorum. 😀 😀 Eminim bir çoğunuz bunu yapıyorsunuzdur. 😀

  • Kesinlikle.. Hatta kar sınırını o şekilde hesaplayabiliyorum bile. 🙂 Dijital termometrelerin yaygın olmadığı zamanlardan kalma bir alışkanlık. Ama bunu beyaz gömlekli amcalar gelip götürmesinler diye pek belli etmemek daha iyi. 🙂

  • Bunu yaparken nem oranını da dikkate almalısınız. Zira nem düşükken aynı sıcaklıkta daha az buhar çıkar. Gerçi bunu da farketmişsinizdir muhtemelen 🙂

  • Ağızdan buhar çıkmasıyla tam bir sıcaklık ölçümü yapılamaz. Nefesin sıcaklığına göre değişir. Eğer akciğerlerin en derinlerindeki havayı verirsek daha sıcak olduğu için daha ılık havalarda da ağızdan buhar çıkabilir. Atmosferdeki nemin yüzdesine göre de değişir.

   Ben soğuk havalarda bisiklet sürerken bedenim çok fazla ısındığından olsa gerek, normal aktiviteleri yapan insanlara nazaran ağzımdan daha çok buhar çıkıyor.

   Genelde ağızdan buhar çıkması sıcaklığın 15 dereceden düşük olduğunu gösteriyor. 🙂

  • Akciğere giren hava içerde ısınır, hava ısındığı için su tutma kapasitesi arttığından su buharı kazandıkça yoğunlaşma noktası artar. Dışardaki hava bu yoğunlaşma noktasının altında olduğunda buhar oluşur. Teorik olarak 30 derecedeki havada da buhar çıkması mümkündür(çok yüksek nemli bir 30 derecede). Zaten eğer evde banyonuz küçükse nem oranı kolayca artacağından 20’li değerlerde de ağzınızdan buhar çıkartabilirsiniz. Bu yüzden buhar çıkması sıcaklık tespit ölçütü olamaz.

 31. Efsane bana gelmezse ben efsaneye giderim 🙂 Bugün Uludağ..

  Gündüz çok soğuk ara ara kar yağışlıydı, güzelce kayak yaptık şimdi dönüş yolculuğuna başlamak üzereyiz, kuvvetli kky var. Burayı da kuruttuktan sonra kestane şekerimi de alır Istanbul’a dönerim arkadaş 🙂

 32. Modellere göre , Giresun ve çevresi için, yağış bakımından sıkıntılı bir haftaya giriyoruz. Zaten 6 gündür yağış olmadı. Tek umut Çarşamba günü ama o da çok zayıf bir ihtimal. Sıcaklıklar da normalin üstünde gidiyor ve 26 Ocak cumartesi Cumartesi gününe kadar da sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacak gibi.

 33. Ozan Hocam veya Santiago ne zamandır söylemek istiyordum da bugüne nasip oldu. Atış Serbest zaman dizini 20 Eylül’den bu yana değişmedi. Yeni bir zaman dizini çıkarırsanız daha rahat ederiz diye düşünüyorum.Zira 90 sayfayı geçtik 20 Eylül’den bu yana ve sayfalar geç açılmaya başladı gibi bir izlenim yarattı bende bu durum. Saygılar.

 34. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Santi bu olgun davranışından ötürü seni tebrik ederim arkadaşım kestane profil görüntüsü seninde efsane değil kestane gerçeğini kabullendiğini gösteriyor.. 😀 hatta :b

 35. maviyldrm dedi ki:

  Efendim 29 Ocak’ta şu Bordeaux şarabı sahiden İstanbul’a inebilir mi? Bu fotoğraf karesi ne anlama geliyor? Saygılar.

  http://www.meteociel.fr/
  Acaba bu site hakkında bilgisi olan var mı? Kime ait bu site? Merak ettim..

 36. lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m) dedi ki:

  Güzel 😀

 37. sselim dedi ki:

  http://iri.columbia.edu/climate/forecast/net

  Yukarıda verdiğim adresten yeni tahminleri herkesin incelemesini tavsiye ediyorum. Burası Amerika’daki Columbia Üniversitesine bağlı çalışan The International Research Institute for Climate and Society’nin web sitesi. Aşağı yukarı 3 yıldır takip ediyorum her ay sezonluk tahminler yayımlıyorlar. Maalesef göreceğiniz üzere önümüzdeki aylarda, sıcaklıkların iklimsel ortalamaların üzerinde seyretme olasılığını daha yüksek olarak hesaplamışlar. Bu 3 yıllık izlemem sırasında çok yanıldıklarına şahit olmadığımı söylemeliyim…. Ortalamaların normallerin üzerinde olacağını göz önüne alırsak, bu yılın 2010 benzeri bir sene olacağını söyleyebiliriz.

  • lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m) dedi ki:

   İnşallah bu sene güzel bir yanılma yaparlar 😀

 38. Kışın ilk yarısında (1 Aralık 2012 – 15 Ocak 2013) gerçekleşen ortalama sıcaklıklık anomalileri..

  Dünya

  Avrupa

  Türkiye

  Yorumlarsak;

  İskandinavya’nın bu derecede soğukken güneyindeki Almanya ve Fransa’nın sıcak olması iyiye alamet değil, soğukların kuzeyde toplansa bile güney enlemlere akmadığını gösteriyor. Güneyin iyi bir kış geçirmesi için o sıcaklık anomalilerinin eşit olarak dağılması gerekir. Mesela 1985 kışında öyleymiş.

  Öte yandan Balkanlar ise açılan dar soğuk koridoru kapan yer olmuş. Bu sayede İstanbul kışın ilk yarısında alışık olmadığımız şekilde iki kez ciddi kar yağışı aldı. Önümüzde koskoca bir Şubat ayı var, şu anki gidişat hiç iyi olmasa da her şey bir anda tam tersine dönebilir. Genel çerçeveden baktığımızda o potansiyel var.

  Kaynak: http://www.esrl.noaa.gov/psd/data/composites/day/

 39. Aşağıdaki kaynakta ülkemizde yeni kurulmuş olan polarimetrik radarların hangi tip polarimetrik radar oldukları yazılıdır. İzmir, Muğla, Antalya ve Hatay radarlarının STAR Mode polarimetrik radar olduğunu öğreniyoruz. En eski radarımız olan Ankara-Elmadağ radarının ise Switch Mode polarimetrik radar olduğunu görüyoruz. İlgilenenler bakabilir.
  Kaynak: Temir İ., Gözübüyük C. (2010). IMPROVEMENTS ON TURKISH WEATHER RADAR NETWORK. http://www.docstoc.com/docs/130671544/P2-24-Temir-Turkey

 40. Galiba kutba çok devasa bir yüksek basınç merkezinin yerleşmesi bizim işimize gelmiyor.

  Görünen şu ki, kutuptaki dev yüksek basınç merkezi ve ABD batısına yerleşen başka bir yüksek basınç merkezi, kutup soğuklarını Kanada’nın doğusuna, amansızca Atlantik’e sürüklüyor. Yukarı seviyede -50 derece civarındaki bu soğuklar denize ulaşınca iyice çıldırıp olanca gücüyle daha doğuya, İngiltere’ye doğru ilerliyor ve Atlantik’in bizi ilgilendiren kısmını bir türlü rahat bırakmıyor.

  Ardı arkası kesilmeyen bu siklonların etkisini yitirmesi için o aşırı soğukların ya biraz daha kutba çekilmesi, ya da Batı Amerika’ya doğru kayması lazım. O soğuklar orada yapıştı kaldı ama, eninde sonunda döngü değişecek, umarım çok geç kalmaz.

  ABD batısındaki Vancouver ve en doğusundaki St. Johns diyagramları da bu durumu biraz izah ediyor.

  Not: St. John’s geçenlerde 994 milibarlık bir siklonla bir günde 45 santim kar aldı. Yazın size bahsetmiştim bu şehirden, Kanada’nın “en”lerinin yaşandığı bir yer burası.

 41. İyi tarafından bakalım yağış var. 😀

 42. ‘Efsane’ filan beklerken, ne ECMWF’de ne GFS’de bir ‘klasik’ 850 mb’da -10’luk sistem bile yok. Atlantik siklonları bir ölüp bin doğuyorlar.

  Tehlikenin farkında mısınız?

  • Ocak ayından umudu kestim. Hiç değilse Şubat, kıyılarda 20 cm kar biriktiren bir sistem yollasa da, bu yılı kestane olarak hatırlamasak…

  • Elbette farkındayız.. Artık bu gidişe bir dur deme vakti geldi de geçiyor. Ekibi toplayalım!!!

  • Evet maalesef. Hatta ilk 192’yi geçtim 360. saatte bile sistem yok 🙂

  • Efsane beklemediğimden herhangi bir tehlike görmüyorum ufukta. Şu an kombiyi kapattım. Evde ailecek televizyon seyretmekteyiz. Evet lodosu ben de sevmiyorum ama bu kışı (İstanbul için) kestane ilan edenlere “En son Aralık’ta ne zaman kar yerde kar gördüklerini ve yine hangi yıl Ocak’ın ilk yarısında İstanbul’da kırsal olmayan yerlerde dahi 30 cm kar ve -6,-7 dereceleri ölçtüklerini” sormak istiyorum. Duygusal olmayalım lütfen. Her şey halen normallerinde gidiyor.

  • Vallahi benim moralim çok bozuk. Şahsen İstanbul’un esas kışının 15 Ocak – 20 Şubat arasında yaşandığını düşünürüm. 20 Şubat’tan sonraki kar yağışları benim için hep biraz gerginlik, biraz stres barındırır; 10 dakika güneş açsa artan açıyla birlikte karların hızlıca eriyeceğini ve sistemin arkasının bahar olduğunu bildiğim için. Her geçen model güncellemesi bir diğerini aratıyor ve bir mucize olmazsa 29-30 Ocak’a kadar etkili bir soğuk olmayacak gibi. Geriye kalacak 15-20 günlük bir süre. Ümitle modelleri takip etmekten ve lanet Atlantik Siklonlarının ölmesini beklemekten başka çare yok.

 43. Bu işte bir yanlışlık yok mu?

  GFS modelinin 11 farklı çalıştırmasının ortalaması ile belirlenen NAO endeksi, önümüzdeki günlerde -1 ve +1 arasında salınacak, yani Kuzey Atlantik’te herhangi bir aşırı durumun söz konusu olmaması lazım.

  Fakat GFS ana çalıştırması günlerdir aşırı pozitif çıktılar üretiyor. Yani Grönland güneyinde çılgın siklonlar ve Portekiz açıklarında güçlü bir yüksek basınç.

  Burada da pozitif NAO olduğunda nasıl bir basınç dağılımı oluyor, onu görüyoruz:

  • Özetle nedir hocam? Bu biz kar delileri için iyi mi, kötü mü?

   Normalde iyi olması lazım, fakat GFS ana çalıştırmasına göre iyi değil. – Santiago

  • İçinde efsane belirtisi barındırmayan her çıktının yanlış olma olasılığını gözden kaçırmamak gerekir. 🙂

  • http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/history/method.shtml

   Yöntem kısmında anlatıldığına göre, NAO endeksini hesaplamak için 500 mb jeopotansiyel yüksekliklerine Rotated Principal Component Analysis (ya da Rotated Empirical Orthogonal Functions, EOF) uyguluyorlar. Bu, “istasyon bazlı” olmaktan ziyade, daha geniş alanlardaki atmosferik anomalilerden yola çıkan karmaşık bir istatistiki yöntem. Yani modelin İzlanda ve Azor Adaları çevresindeki deniz seviyesi basıncıyla, modelden hesaplanan NAO’yu karşılaştırmak sık sık olmasa da yanıltıcı olabilir. Çoğunlukla istasyon bazlı ve EOF bazlı yöntemler birbirini az çok tutsa da, demek ki böyle ayrılıklar da ortaya çıkabiliyor.

   EOF kullanmalarının amacı, sadece İzlanda ve Azor çevresindeki deniz seviyesi basınç değişkenliğinin Kuzey Atlantik’teki atmosferik vaziyeti temsil edemeyeceğini düşünmeleri, diye biliyorum.

   • Sağ ol Ozan Hocam. Bir de şu var, Azor yükseği, ara sıra İzlanda alçağı tarafından ortadan ikiye ayrılabiliyor. Genel ortalama nötr olsa bile pozitif görünümlü oluyor, ya da Azor çok güneye kayıyor. En kötüsü bu zaten. Ve şu anda böyle bir durum hakim Atlantik’te.

 44. KarYagsin (EDİRNE, 41m) dedi ki:

  Meteopt sitesine 2-3 gündür giremiyorum, çeşitli proxy sitelerini kullanarak girebiliyorum ancak. Sorun benden mi kaynaklanıyor, sizler girebiliyor musunuz?

 45. Yeni başlık ana sayfada.

 46. Arkadaslar, ENSOmetre’ye baktigimda, La Nina’ya dogru istikrarli bir yonelme soz konusu son birkac haftadir. Bunun bizim “efsane”nin olusup buralara gelmesine pozitif/negatif bir etkisi var mi?

  Hayır yok, Pasifik Okyanusu’nun bize etkileri son derece dolaylı (küresel ortalama sıcaklıklar üzerinden) ve ayrıca da gecikmelidir. – Ozan

Yorumlar kapatıldı.