Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

Reklamlar

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Havadelisi dedi ki:

  Ölçülen ve hissedilen sıcaklıkları saatlik olarak şu linkten takip edebilirsiniz.

  1

  Kilyos’ta şu an hava sıcaklığı 32 derece, bağıl nem oranı da %77… Bu yüksek sıcaklık ve nem oranı, hissedilen sıcaklığın 48 dereceye fırlamasına neden oldu.

  • ALKIM dedi ki:

   49 oldu.

   1

  • mehmet göktuğ dedi ki:

   Hocam şimdi baktım Kilyos’ta bağıl nem %79 sıcaklık 32 derece. Bu değerlere göre çiğ noktası sıcaklığı yaklaşık 28 derece oluyor. Ama bu değerleri GFS modelinin skew t çıktısına girince ve hava parselini bu değerlerden yükseltince yine ütopik değerler ortaya çıkıyor. Cape 6678 gibi… Fakat radarda bir şey yok. Acaba nem oranı yanlış mı ölçülmüş yoksa benim yaptığım yöntemde bir yanlışlık veya eksiklik mi var?

   • Havadelisi dedi ki:

    Tam nasıl yaptığını anlayamadım. White Fox okuyorsa o cevaplasın.

    Sonradan düşününce 48-49 bana da fazla geldi. Orada da nem sensöründe bir hata olabilir. Gerçi Tekirdağ dün akşam saatlerinde 45’ti (hissedilen), ve o saatlerde Bulut75’e telefon ettim, Kilyos’ta olduğunu ve durduğu yerde korkunç biçimde terlediğini söyledi.

    MGM’ye soracağım.

 2. Havadelisi dedi ki:

  Poyrazın durmasıyla Kilyos’ta hissedilen sıcaklık 45 derece… Marmara Bölgesi tümden cehennem gibi…

  1

  • anemodulion dedi ki:

   Ozan, “dünden fark” haritasına bakınca bu sefer dünkü gibi organize bir tablo yok. Bugün sadece Marmara düne göre çok ısınmış. Diğer yerler dünkü durumla hemen hemen aynı. Basra işi mi bu da?

  • İvii dedi ki:

   Hocam saat 13:00 güncellemeleriyle hissedilen sıcaklık haritasında Kilyos’ta 48’i gördük.Gerçekten çok bunaltıcı bir gün..

 3. anemodulion dedi ki:

  Bu sene Basra Körfezi çabuk mu ısındı ne?
  Güneydoğu Anadolu’da da 40 dereceler biraz erken görülmeye başladı sanki.
  Hani bundan daha ötesi de yok ki…Daha ne kadar ısınabilir?
  Bağdat, Riyad, Basra’nın günlük en düşük sıcaklıkları daha şimdiden 29-30 derecede, en yüksek sıcaklıkları ise 45 derece civarlarında. Bunun daha temmuzu var ağustosu var… 🙂
  50 dereceyi görecekler bence.
  Hatta hiçbir dayanağım olmamasına rağmen , ülkemizde de , özellikle Güneydoğu’da rekorlara yaklaşılabilir gibi geliyor bana. Çünkü bu Basra denen alçak mekanizma bir kez çalışmaya başladı mı onu durduracak bir güç yok etrafında tâ ekim ayı civarlarına dek.
  Sizin düşünceleriniz nedir arkadaşlar?

  • snowmoon dedi ki:

   Şu an için öyle görünüyor ama mevsimlik öngörüler normaller civarında bir yaz öngörüyor ayrıca haziranın ikinci yarısı nispeten hep aynı ve 3-4 derece daha düşük sıcaklıklarla geçecek bir de benim sorum var son senelerde hep basra kökenli akımlar çok konuşuluyor kuzey afrika neden daha zayıf kalıyor ?

   • Havadelisi dedi ki:

    Mevsimlik öngörülerin hemen hepsini paylaştım ana sayfadaki yazıda, normal diyen de var, normalden sıcak diyen de var.

  • Havadelisi dedi ki:

   Basra haftaya zayıflıyor. Onu durduracak güçler var yani, bileği bükülmez değil. Yılın hangi mevsiminde olduğumuza ve Basra’nın şu anki durumuna bakıp sonra ne kadar güçleneceği hakkında bir şey söyleyemeyiz.

   Şimdikine benzer bir durum Temmuz’da gerçekleşince G.Doğu Anadolu 47-48 oluyor. Basra orada kaldıkça sıcaklıklar da sonsuza kadar yükselir diye bir şey yok yani.

   • anemodulion dedi ki:

    Elbette ki öyle. 50-55 dereceye varacak hâli yok tabii ki sıcaklıkların , en azından Türkiye’de 🙂 Ama bizim buralar kuş uçmaz cephe geçmez oluyor yazın, ondan dedim kim durduracak bu haini diye.

 4. faseay dedi ki:

  Bu adamın artık çocuğu olmaz heralde.Hiç bu kadar yakından yıldırım düşmesi görmemiştim http://videonuz.ensonhaber.com/izle/yildirim-teget-gecti

 5. carcass dedi ki:

  Bugün Muğla-Denizli arasında oluşan bir kütle dikkatimi çekti. Çeşitli radarlardan bir bakayım dedim. Önce Muğla radarı:

  1

  Şimdi İzmir radarı:

  2

  İkisi arasında çok da zaman farkı yok. Aynı kütle İzmir radarında daha kuzeyde gibi gözüküyor. Kontrol için bir de olaya Balıkesir’den baktım:

  3

  Aynı kütle Muğla ve Balıkesir radarlarında aynı noktada görülmekte. İzmir radarı ise kütleyi Denizli merkezin hemen sağ tarafına, yani daha kuzeye kaydırmış. Uydu görüntüsünden de teyit ettim. Kütle neredeyse batı-doğu doğrultusunda gelişmiş. Yani direk kuzey yönünde bir ilerleme yok. Yörenin coğrafi koşullarını da iyi bildiğim için İzmir radarının hatalı olduğuna kanaat getirdim. Sanırım bakıma almak icap eder.

 6. mehmet göktuğ dedi ki:

  1

  Üffff! Hissedilen sıcaklık 47°C. Allah orada yaşayanlara yardım etsin. Hocam orası hangi istasyon oluyor? Bir de nem oranının o kadar artmasının sebebi nedir?

  • Havadelisi dedi ki:

   Orası Bozüyük. Yalnız sanırım nem oranı sensöründe bir problem var. Bozüyük’te %80 nem neden olsun ki bu sıcakta? Deniz yok göl yok?

   • mehmet göktuğ dedi ki:

    Evet hocam şimdi baktım yanlış ölçülmüş. Nemin 30 derecede %93 olması için çiğ noktası sıcaklığının 28 derece olması gerekiyor. http://i.imgur.com/VbsnL.png Bozüyük’ün enlem ve boylamını girerek oluşturduğum GFS modelinin skew t çıktısında parseli 30 derece sıcaklık ve 28 derece çiğ noktası sıcaklığına göre yükselttim ve ütopik değerler ortaya çıktı. Cape 8902 ve Lifted İndeks yaklaşık -16.3… Müthiş değerler değil mi? Fakat bu duruma rağmen uydu görüntüsünde birkaç küçük leke haricinde bir şey görülmedi.

 7. anemodulion dedi ki:

  Güney ve batı kıyılarda düne göre nispî bir serinleme var.
  Neden acep? 🙂
  serin

  • Havadelisi dedi ki:

   Dikkat edersen iç kesimlerde de sıcaklık artışı var. Bu “Basra tipi” bir sıcak dalgası, yani Anadolu Platosu’nda ısınmadan dolayı alçak basınç alan(lar)ı oluşuyor, çevreleyen denizler görece yüksek basınç alanı oluyor… Böylece rüzgar denizden esiyor ve kıyılar serinliyor.

   1

   • anemodulion dedi ki:

    Ama dün de benzer bir tablo yok muydu?
    Ona rağmen kıyılar çok sıcak, iç kesimler serindi.

   • çihiro dedi ki:

    Bugün Anadolu üzerinde bir kaç kümülonimbus vardı. İşten gelirken Konya’nın güneydoğusunda ufukta büyük bir tane gördüm. Masmavi açık bir gökyüzü varken, etrafta en ufak bir bulut yokken böyle tek başına yükselen kümülonimbuslar çok etkileyici ve gizemli gözüküyor. Pek severim 🙂

    1

    • anemodulion dedi ki:

     Önümüzdeki günlerde artarak görülecekler sanırım Göller Yöresi ve Güney Ege’nin iç kesimlerinde. SKIRON ayın 14’ünde 30-40 kg kadar yağış vermiş bazı noktalara.

 8. mehmet göktuğ dedi ki:

  12 Haziran salı günü için Ankara’nın durumuna bir bakayım dedim.

  1

  Yukarıdaki skew t diyagramında görüldüğü gibi saat 09.00 da Ankara için kararsızlık mevcut. Cape değeri 665, Lifted İndeks değeri -2 ve K İndeks değeri 34… Fakat 600 mb seviyesinde ki sıcaklığın artması veya yer sıcaklığıyla çiğ noktası sıcaklığının beklenenden düşük kalması durumunda bir negatif alan oluşuyor ve bu da konvektif bulut oluşumunu engelliyor. Eğer bu koşullar devam ederse salı günü Ankara’da tek hücreli fırtınalar görebiliriz.

 9. Commandouz dedi ki:

  Skiron’a bi göz atayım dedim:

  1

  Hocam kızmıyorsun değil mi? 😀

 10. El NiNo dedi ki:

  http://www.haber53.com/63781_Arakli-da-Heyelan-2-Olu.html

  Kuvvetli yağışlar heyelana neden oldu 😦

 11. faseay dedi ki:

  İşte Uludağ, Haziran sonuna kadar bu kar kalır bence. Nem oranı düşük olduğu sürece yazın kar gören nadir insanlardanım.

  1

  • Semih dedi ki:

   Aynen ben de bugün söyleyecektim 😀 Ben de bugün Tuzla sahilden bir fotoğrafını çektim. Telefon kamerası olduğu için pek net değil. (Sol arka taraf).

   1

  • El NiNo dedi ki:

   Sapphire’e çıkmak lazım.

  • Murat Demir dedi ki:

   Bir kaç ay öncede, lodos sonrası fotoğraflamıştın sanırım. Bu seferki daha net olmuş. İnanmayan bir arkadaşım vardı. Bu fotoğraf son nokta oldu.Teşekkürler.

   • faseay dedi ki:

    Resmi kaydedip yakınlaştırırsan daha da net görebilirsin.Elimde dürbünde vardı ama makinayla bir türlü denkleştirip çekemedim.Mercekler arasına ışık giriyor.

 12. faseay dedi ki:

  Gebze saat 14:30 nem oranı %30 sıcaklık 28 ve hiç bunaltmıyor.Ayrıca Uludağ yine kendini gösterdi üzerinde hatırı sayılır kar var.Gözle çok güzel görünüyor ama makinayla çekiyorum seçilmiyor.İlk işim zoomu iyi bir makina almak.

 13. Uğurcan dedi ki:

  Tekirdağ açıklarında 5,1 büyüklüğünde deprem olmuş. Hemen felaket senaryoları yazılmaya başlandı. 😀 Plakalar hareket etmiş, denizden gaz çıkmış, faylardaki enerji artmış vs bir sürü haber okudum. Konuya hakim arkadaşların yorumlarını merak ediyorum özellikle de Ali Değer Özbakır’ın yorumlarını bekliyorum. 😀

  • Trakyalı dedi ki:

   Çok sağlam sallandık Tekirdağ’da ama. Hemen denizin üzerine baktım depremin ardından olağan dışı bir şey göremedim. Gerçi tam depremin olduğu yönde ay ışığı çok kuvvetliydi, o yüzden bir şey varsa da görememişimdir.

   • Uğurcan dedi ki:

    Geçmiş olsun. Ben İstanbul Küçükçekmece’ de oturmama rağmen hiç hissetmedim depremi. Yalnız gece boyunca martılar çığlık attılar sanki. Hiç susmadılar sabaha kadar öttüler. Korkudan uyuyamadım. 😀 Hayvanların böyle olayları önceden hissedebildiğini biliyorum. Sabaha kadar tetikte kaldım o yüzden.

    • Kar avcısı dedi ki:

     Aynen öyle. Tuzla’da da gayet sağlam hissettik. Benim evde ki kuşum sabaha kadar çıldırdı. Dışardaki martı ve köpeklerde öyle.

    • anemodulion dedi ki:

     Bu çok ilginç bir hadise. Ben de Beşiktaş’tayım mesela, ben hissetmedim ama ta Ataşehir’dekiler hissetti filan…İlginç bir hadise bu deprem.
     Hepimizin altındaki zeminin farklı tür olmasından herhalde.

     • Uğurcan dedi ki:

      Rakım etkiler mi acaba ? Küçükçemece’de 80m rakımlı bir tepede oturuyorum. Bulunduğum bölge denize, dolayısıyla fay hattına da çok yakın. Nasıl hissetmedim anlamıyorum. Belkide benim ruhsuzluğumdandır.

     • bahattin bakırcan dedi ki:

      Balıkesir merkezde de hissedildi deprem ancak depremi hissetmede burada da çok farklılıklar söz konusu ben ilk kez bu kadar farklılık olduğuna şahit oluyorum bir mahalle hissedip bir mahalle aynı zeminde olmasına rağmen hissetmiyor.

 14. SpanK dedi ki:

  Bu nasıl bir yağış ortasına sıfır düşmüş çevresine 60+ kg yağış düşmüş resime bakın anlarsınız şaşırdım acaba nedir bu

 15. Drummer dedi ki:

  Kafamı karıştıran bir şey sormak istiyorum. Sevgili Ozan ya da bilen başka bir arkadaş anlatarak ya da link vererek yardımcı olursa sevinirim. Yüksek basınç alanları her zaman sıcak mıdır? Ya da alçak basınç demek her zaman nispeten daha soğuk hava mı demek? Mesela kışın duymaya alıştığımız, Balkanlardan gelen alçak basınç soğuk hava getirirken, yazın aşağıdaki Basra alçak basıncı ortamı fena halde ısıtıyor. Basıncın sıcaklıkla alakası var mıdır? Isınan hava genleşip yükseldiğine göre, havanın yoğunluğu azalıyor ve hafifliyor demektir (mi?). Bu durumda basınç nasıl yüksek olabiliyor? 1013 ve yukarısından bahsediyorum. Uçakların iniş ve kalkışlarında da bu durumun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Zira bir derecelik artış bile pist üzerindeki havanın yoğunluğunu azaltıp, uçağın havalanma süresini ve yakıt sarfiyatını arttırıyor. Kavram kargaşası yaşıyorum sanırım…

  • anemodulion dedi ki:

   Yoo, her yüksek basınç alanı sıcak değildir. Sibirya Yüksek Basıncı’nı düşünün.
   Diğer sorulara ise verebileceğim bir cevap yok benim 🙂

  • çihiro dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla, iki ayrı basınç sistemi vardır: termik basınç sistemi, dinamik basınç sistemi.
   Termik basınç sistemleri sıcaklığa bağlıdır. Yerin ısınmasıyla üzerindeki hava da ısınır ve genleşir, basınç düşer. Her “termik alçak basınç” yağış yapar mı sorusunun cevabı:
   https://havadelisi.com/serbest-kursu/comment-page-2/#comment-785
   Termik yüksek basınç sisteminde ise tam tersi olur. Yer çok soğuduğu için üzerindeki hava ağırlaşır, çöker, basınç yükselir.
   Dinamik basınç sistemleri havanın hareketine bağlıdır. Ekvator çizgisinde ısınarak yükselen hava (termik alçak basınç) 30 derece enlemlerinde alçalıcı hareketler ile çöker. Bu da basıncı yükseltir. 30 derece enlemlerinde niye çöküyor peki? İşte o havanın atmosferin üst seviyelerindeki yolculuğu ile alakalı. Tam nedenini ben de bilmiyorum.
   Dinamik alçak basınç sisteminin, termik alçak basınç sisteminden farkı; sıcak havanın yerin ısınması ile yükselmesi yerine soğuk bir hava ile karşılaşıp onun üzerine çıkmasıdır. Soğuk hava daha ağır ve kuru olduğu için nispeten daha nemli ve hafif olan sıcak hava onun üzerine çıkar. Böylece alçak basınç oluşur.

   -“Mesela kışın duymaya alıştığımız, Balkanlardan gelen alçak basınç soğuk hava getirirken, yazın aşağıdaki Basra alçak basıncı ortamı fena halde ısıtıyor.” Basra termik bir alçak basınç sistemi olduğu için durum böyle. Balkanlar üzerinden gelen alçak basınçlar dinamik alçak basınç sistemleridir.

  • El NiNo dedi ki:

   Termik alçak basınçlar ile diamik yüksek basınçlar sıcaktır.
   Termik yüksek basınçlar ile Dinamik alçak basınçlar soğuktur.

   Basra termik kökenli bir alçak basınç alanı olduğu için sıcaktır. Zaten o alan fazla ısınmasaydı alçak basınç alanı oluşamazdı.

  • Drummer dedi ki:

   Bilgiler için teşekkürler. Elinize, klavyenize sağlık 🙂

 16. Havadelisi dedi ki:

  Hafta sonundan itibaren canınızdan bezmeye hazır olun. OOof of

  1

  2

  • Santiago dedi ki:

   Allah’tan Haziran’da geliyor bu sıcaklar. Ağustos başı falan olsa halimiz dumandı. Gece sıcaklıkları halen makul seviyelerde.

   • ersin dedi ki:

    Ayrıca poyraz olacak gibi, geçen günküler gibi fazla bunaltmaz herhalde.

    • ALKIM dedi ki:

     Katılıyorum. Bununla birlikte deniz suyu son 10 günde Kumköy’de 3 derece birden yükselerek 19 dereceye ulaştı. 20 derecenin üstünü gördüğü andan itibaren serinletici etkisi mayıs ayındaki kadar olmayacak. Göründüğü kadarıyla yıldız-poyraz haricinde zaman zaman gündoğusu-poyraz, karayel-günbatısı, Lodos-günbatısı gibi yönlerden de esecek ki işte o günlerde karasallık özelliği baskın çıkan kuytu bölgelerde 35 derece ve üstünün rahatlıkla ölçülebileceğini düşünüyorum. GFS’le birlikte ECMWF’in son bir kaç ana çıktısı ve ortalama çıktılarını dikkate alacak olursak 12-15 Haziran arası kavrulacağız gibi duruyor. Bizi biraz olsun rahatlatacak tek etken yıldız-poyraz yönlü rüzgarlar olabilir. O da olmazsa yanacağız demektir.

 17. Havadelisi dedi ki:

  Bu sabah Boğaziçi Köprüsü’nden…

  1

 18. tolgamemet dedi ki:

  kızılcahamam’da 9.50 gibi başlayan mutluluk verici bir yağmur var sıcaklık 10 derece civarında ama insanlar yağmurdan bıkmış durumda

 19. Havadelisi dedi ki:

  Dünkü yağışlar hiç fena gözükmüyor, İstanbul Atatürk Havalimanı bile 13 kg. Söke ise yerel bir kümülonimbüs marifetiyle 35 kg almış.

  1

  • Santiago dedi ki:

   Öğleden sonra evde değildim ama radarda kahverengimsi kütleyi tam Florya’nın üzerinde görünce evi aradım. Annem feci bir yağmur olduğunu söylemişti. 24,6 mm yağış düşmüş.

   Terasta organik sebze yetiştireyim dedim, onların başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi, aşırı yağış mı dersin, dolu mu dersin.. Neyse ki hala sağlamlar.. Şunu tecrübe ettim ki, meteoroloji, tarım için gerçekten çok önemli.

   • Havadelisi dedi ki:

    AHL ile Florya’nın değerleri birbirine çok benziyor diye ve benim haritalarda üst üste binmesinler diye Florya’yı göstermiyorum, en çok yağışı orası almış 🙂 Sağol haberdar ettiğin için. Yağış tahmini yapmak imkansıza yakın bu mevsimde, bulut bütün yükünü ufacık bir alana boşaltabiliyor.

   • anemodulion dedi ki:

    Ben de zaten o turuncumsu kütleyi görünce “ooh Erdem yaşadı” dediydim ama şahit olamamışsın o yağmura. Son zamanlarda Florya’yı vuran en kuvvetli yağış herhalde 18 Mayıs’tan sonra.

 20. BlackSea_28 dedi ki:

  Giresun Espiye de gökyüzünde şenlik var.Hava sert, çok şimşek çakıyor ve yıldırım düşüyor ama öyle etkili bir sağanak yağmur yok.Görüntü kalitesi iyi olmasa da cep telefonumdan bir yıldırım düşme anını yakaladım.

  1

  2

 21. hasso dedi ki:

  yalova ‘da neredeyse yarım saat boyunca bu güne kadar görmediğim ölçüde şiddetli bir yağış geçişi oldu bütün cadde ,sokak ve dükkanlar su altında kaldı…

 22. Uğurcan dedi ki:

  Anlaşılan günün şanlı semti Küçükçekmece 😀 Yine kuvvetli bir yağmur başladı. Taneler çok yine çok iri. 😀

 23. Semih dedi ki:

  Tuzla’da şiddetli gökgürültüsü duyulmaya başlandı 😀 Batıdan sarı renkli kütleler geliyor. İyi yağış bırakacak gibi.

 24. Kar avcısı dedi ki:

  İşte o lanetli bölgeler! Pendik-Tuzla-Gebze-Yalova ve Şile-Kandıra arası. Tek damla yağmur düşmedi şu ana kadar.

  1

  • anemodulion dedi ki:

   Geliyor işte , dayanmış Pendik kapısına. Beşiktaş’ta da ilginç bir şekilde gayet net gökgürültüleri duyuluyor o Kadıköy civarındaki kütleden gelen.

 25. anemodulion dedi ki:

  Ya of ya 😦 Kütle tam üstümüze doğru gelecekken çark etti , Boğaz’ı pas geçip Anadolu yakasına yöneldi. Uçtu kuşuuuuum 😀

 26. Batu71 dedi ki:

  Dün gece hayatımın ilk yıldırım ve şimşek fotoğraflarını çektim 🙂

  1
  1

 27. Uğurcan dedi ki:

  An itibariyle İstanbul Küçükçekmece’de yağmur başladı. Gökgürültüsü falan her şey harika. 😀

  • anemodulion dedi ki:

   Beşiktaş’ta son bir saattir ufukta asılı duran bir kütle var. Son 15-20 dakikadır üzerimize doğru harekete geçti. Fakat çisentiden fazlasını beklemiyorum …Zira o bulut yükünün çoğunu boşaltmış olmalı 1 saattir. Bunaltıcı sıcak , onun harekete geçmesiyle rüzgârlı ve nispeten serin havayla yer değiştirdi.

  • Uğurcan dedi ki:

   Yarım saatten fazla bir süre etkili oldu. Zaman zaman güneş açtı. Damlalar çok sık ve iriydi, dolu gibiydi sanki. Gökkuşağı çıkar diye bekledim ama çıkmadı. 😀 😀

 28. Eren Kismet dedi ki:

  Henüz kimsenin dikkatini çekmemiş sanırım. Karadeniz Bölgesi’nde inanılmaz şeyler oluyor. Aşağıdaki görüntü yeni devreye giren Samsun radarından. Renk skalasında hata var mı bilmiyorum fakat eğer yoksa Samsun’un iç kesimleri, Amasya ve Çorum civarlarında çok ciddi gökgürültülü sağanak yağış görülüyor, muhtemelen ceviz büyüklüğünde dolu da vardır. Hortum haberi gelirse dahi şaşırmam.

  1

  Bu görüntüden sonra weatheronline.co.uk sitesinden Samsun için GFS’nin yapmış olduğu skew-t tahminine baktım. Bugün 09Z (yani TSİ 12) için şöyle bir tahmin yapılmış:

  2

  Şekilde de görebileceğiniz gibi CAPE değeri 1596J olarak tahmin edilmiş, bu mezoölçekli konvektif (bu durumda gökgürültülü fırtınalar) oluşumları kolaylıkla tetikleyebilecek gayet yüksek bir değer. Ve yine şekilde gördüğünüz gibi bu değer yer seviyesinin 26,7 derece olacağı varsayılarak hesaplanmış. http://www.dmi.gov.tr adresinden henüz radarda temiz gözüken Amasya’nın şimdiki sıcaklığına baktım. Güneşlenmenin de etkisiyle tam 32,8 derece!

  3

  Yukarı atmosfer değerlerinin Samsun’la yaklaşık aynı olacağını varsayarsak, yer seviyesinin 32,8 derece olduğu durumda CAPE’in alacağı değer 1596J’dan çok daha yüksek olacaktır. Sevgili White Fox olsa tam değeri hesaplayıp bize söyleyebilirdi. Bu durum da kuvvetli fırtına olasılığını güçlendiren bir faktör olmuş. Zaten radar görüntüleri bize herşeyi söylüyor. Güneşlenmenin (özellikle Haziran ayı gibi güneşin en dik açıyla geldiği bir zamanda) bu tip oluşumları nasıl tetikleyebileceğini gösteren güzel bir örnek. Umarım kimsenin başına birşey gelmez.

 29. Semih dedi ki:

  Evde bunaldım diye Tuzla sahiline indim. Sahil iç taraflardan daha beter. Halen 27.7 derece ve nefes almasını zorlaştıracak derecede nem var. Batı yönünde çok güzel şimşekler çakıyor 😀

 30. ersin dedi ki:

  Üsküdar’dan bildiriyorum, aşırı lokal bir gökgürültülü sağanak var, güzel bir sürpriz oldu 🙂 Radarda minicik gözüken bir nokta bırakıyor yağışı.

  • anemodulion dedi ki:

   Beşiktaş’ta da güzel anlar yaşandı 10 dakika süreyle 🙂 Ama bitti…

   • SpanK dedi ki:

    Fındıkzade’de hiç geri kalırmı çok büyük damlalı bir yağış yağdı 10 -15 dk sürdü şimşeklerde harikaydı şuan kütle boğazın kuzeyinde sarıyer tarafta

   • klimancero dedi ki:

    Kabataş’ta vapurdan iner inmez kocaman kocaman damlalar inmeye başladı. Bütün Japonlar aynı anda fotoğraf çekse öyle aydınlanmazdı ortalık, gümbür gümbürdü alimallah. Araba camından tak tok sesler çıkıyor idi, dolu mu yağdı, koca yağmur tanelerinin sesi miydi bilemedim.

    • anemodulion dedi ki:

     Şimşekler ve gökgürültüleri özellikle harikaydı. Dolu yağmadı ama çok iri damlalar düşüyordu. Fakat çok uzun sürmedi ve iri olmasına rağmen seyrek düştüğü için damlalar, en fazla 1-2 kg yağış düşmüştür.

 31. El NiNo dedi ki:

  İstanbulda oraj var sanırım ama radarda birşey görünmüyor.

 32. Trakyalı dedi ki:

  Akşam 9’da NTV’de ilgi çekici bir program var:

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25355212/%E2%80%8F

 33. anemodulion dedi ki:

  Isı adası en büyük zanlı bence. Adana bile 23 derece. İstanbul’un eti budu ne de bu kadar ısınıyor? 😀

 34. ALKIM dedi ki:

  TSİ ile saat 21.00 ve Türkiye’nin en sıcak il merkezi Şanlıurfa’dan sonra 29 derece ile İstanbul. Sebebi de hemen altta anlatılmış zaten.

  1

 35. El NiNo dedi ki:

  http://www.trthaber.com/haber/turkiye/jeotermal-patlamalar-hala-suruyor-43513.html

  Kışın yağışlı geçmesinin ne kadar etkisi vardır? Jeotermal sular yeryüzeyinden sızan suların aşağıya inerken magma tarafından ısıtılıp yukarı gönderilmesiyle oluşuyor diye biliyorum.

 36. Kar avcısı dedi ki:

  Merak ettiğim bir şey var. Gün içinde sıcaklık Tuzla’da 28 dereceyi bulamadı. Kartal’da 27 bile görülmedi. Ama saat 18.00’den sonra hızlı bir artışla Tuzla şu an 31.7 derece ve Kartal 30.5 derece. Geç saatteki ani sıcaklık artışının sebebi nedir?

  Rüzgar karadan esmeye başlamış, nem düşmüş ve sıcaklık artmış.
  Yazın deniz kenarındaki yerlede gün içindeki sıcaklığı saatten çok rüzgarın ne yönden estiği belirler. Aşağıdaki yazıları inceleyin. – Ozan

  https://havadelisi.com/2011/07/18/yalikavak/
  https://havadelisi.com/2010/05/04/meltemin-kudreti/
  https://havadelisi.com/2010/05/27/denizden-es-ey-ruzgar-bagrimi-yakma/

 37. TheQuestioningman dedi ki:

  Merhabalar. 31 Mayıs 2012 tarihinde Drummer nickli arkadaşımızın koyduğu uydu görüntüsünü nereden aldığını bilen birisi var mı? 🙂

  • faseay dedi ki:

   Aynı soruyu ben de sordum kimse yanıtlamadı ama ben seninkini yanıtlayayım.Resimler belirtilen tarihten bir gün öncesinin ve sadece bir tane.Benim asıl ulaşmak istediğim bunun sürekli olanı var mı acaba? Ama yoktur diye düşünüyorum.
   http://lance-modis.eosdis.nasa.gov/imagery/subsets/?subset=AERONET_TUBITAK_UZAY_Ankara.2012156.aqua.500m

   • TheQuestioningman dedi ki:

    Linkler için çok teşekkürler. Sayın faseay, El Nino arkadaşımızın, sizin yorumunuzun üstünde verdiği linke tıklayınca, sol üst köşede tarihi ayarlama çubuğu çıkıyor. Tarihsel görüntülere de bakmak mümkün. 2005 yılından itibaren her geçen günün uydu fotoğraflarını içeren güzel bir arşiv. MGM’nin uydu görüntüleri arşivi güzel değil, görüntüleri bulanık. Bu linklerde NASA’nın görüntüleri var gerçekten etkileyici. O kadar net ki, göl ve denizlerin üzerinin her bahardaki gibi bulutsuz ve açık, karaların bulutlu olduğunu görmek bile mümkün.

  • Drummer dedi ki:

   Merhaba arkadaşlar, bir kaç gündür bakamadım siteye. Bu arada uydu görüntüsünü nereden aldığımı sormuşsunuz fakat görmediğim için doğal olarak cevaplayamadım. Hafif bir serzeniş de sezmedim değil 🙂 Kusura bakmazsınız artık. Ben yazana kadar zaten faseay bulmuş. Ben de aynı adresten ulaşıyorum ve genelde Aqua uydusunun görüntülerini tercih ediyorum çünkü Terra’ya göre çözünürlük daha iyi ve net. Oradaki renkli karelerden istediğiniz alanı seçip görüntü alabiliyorsunuz fakat genelde bir önceki günün görüntüsü oluyor. Eğer akşamüstü saatlerinde bakarsanız aynı günü yakalama şansınız var. Kolay gelsin hepinize.

   • faseay dedi ki:

    Evet hafif bir serzeniş yapmışım:) Ama buda bilgiye olan açlığımızdan ne yapalım.Dediğim gibi bunun da keşke sürekliliği olsa görüntü çok net ve güzel.Tübitak’ta bir çalışan yok mu sesimizi duysa da bize bir iyilik yapsa.:)

 38. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla’da sıcaklık bir anda 30 dereceye tavan yaptı. Çoğu yerde de aynı hızda yükselişler var. Bugün bazı yerlerde 32 dereceyi görürüz diyorum ben.

 39. Commandouz dedi ki:

  2012 yılında hiç okumadığım kadar “hayatımda ilk kez” ile başlayan cümleler okudum.Acaba gerçekten de bu şekilde ekstrem hadiseler mi yaşadık?Bunun cevabını bulmak üzere 2012 yılının ilk 5 aylık verilerini elimdeki küçük arşivle masaya yatırmaya karar verdim.

  OCAK AYI:

  Ocak ayının ilk haftası 2 gün bulut bile görülmemiş İstanbul’da! Ancak 2.haftadan itibaren Ocak kendini göstermeye başlamış.Beni asıl şaşırtan olay ise Ocak ayında maksimum sıcaklığın en fazla 14-15 derecelere çıkmasıydı.Yoksa hersene 21-22 dereceleri çok rahat görüyorduk.

  İlgi çekici bi durum ise basıncın 1 yılı aşkın bi süre sonra ilk kez 1000 mb’ın altına düşmesiydi.

  -Max sıcaklık 16 derece
  -Min sıcaklık 5 derece
  -Karlı gün sayısı 7
  -Güneşlenme saati 3 saat
  -Aylık yağış 87 mm.

  ŞUBAT AYI:

  Haftasonlarına dikkat:)

  Şubat’ın 1’inde yağan kar unutulurmu? Bayrampaşa’da yarım metre kar kısa bi zaman diliminde birikti.Sıcaklık gündüz 0’ın üzerine çıkamadı.

  -Max sıcaklık 15
  -Min sıcaklık -3
  -Karlı gün sayısı 10
  -Güneşlenme saati 4 saat
  -Aylık yağış 90 mm.

  MART AYI:

  Mart ayının ilk 2 haftası kış son iki haftası bahar kıvamında geçti.En ilginç olanı ise üstüste tam 5 gün bulut bile görülmemesiydi.

  Burada da Mart ayına ait bazı meteorolojik değerler yer alıyor.

  -Şubat’tan sonra bu ayda da 1 kez oraj görüldü.
  -Bu ay içinde tam 7 gün bulut görülmedi.
  -Yağışlı gün sayısı da 7’de kaldı.

  NİSAN AYI:

  Nisan yağmurları…

  Maksimum rüzgar hızına,orajlı ve yağışlı gün sayısına ve güneşlenme saatine dikkatinizi çekerim.

  MAYIS AYI:

  Mayıs ayı meğerse oraj ayıymış:)

  Rüzgarın fazla kuvvetli esmediği bu ayda gökgürültüleri ve şimşekler bu hadiseye olan açlığımızı fazlasıyla giderdi.

  Aşağıda da çeşitli istatistikler yer alıyor.

  Bence gerçekten de ilginç bir yıl geçiriyoruz.Her ay, kendinden bekleneni çok çok fazlasıyla gösteriyor.Gerçekten de Allah’a şükürler olsun ki 4 mevsimi dolu dolu yaşayan bi konumdayız.
  Bunun kıymetini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.Keyifle okumanızı diliyorum.

  • anemodulion dedi ki:

   Yaz mevsimini dolu dolu yaşamasaydık keşke 😀

   Daha şimdiden kışı özledim ben.

  • çihiro dedi ki:

   Bir kaç ilginç not da Konya’dan:
   -2012’nin 24 saatte düşen en yüksek yağış miktarı 16 kg 😀 Belki sonbaharda bu miktarı aşan yağışlar olabilir.
   -9 Ocak – 26 Şubat tarihleri arasında Konya’ya saf yağmur yağmadı. Düşen yağış ya kky ya da kardı.
   -Nisan ayı toplam yağışı 13 kg. (Ortalama: 38,1 kg) Kurak bir Nisan ayı geçirdik.
   -2012’nin ilk orajı 29 Nisan’da görüldü. O güne kadarki 6,5 ayda bir ya da iki tane şimşek gördüm sadece 🙂
   -Yaklaşık 7,5-8 aydır sıcaklık 30 dereceyi görmedi.
   -Ve bu sene tek bir dolu tanesi görmedim 🙂

   • El NiNo dedi ki:

    Konya şanssızlık yaşamış galiba çünkü bu kış çok yağış oldu Türkiye genelinde.

 40. Commandouz dedi ki:

  Enka Balmumcu ve İstinye Mayıs meteorolojik Verileri:

 41. Havadelisi dedi ki:

  31 Mayıs Perşembe öğlene doğru İstanbul’un iç kesimlerinde pörtleyen kümülonimbüslerden biri. Maslak’tan kuzeye doğru… (tıklayınca büyür).


  1

  • Drummer dedi ki:

   işte o kümülonimbüslerin uydu fotoğrafı 🙂

   1

   • anemodulion dedi ki:

    İzmit’te patlayan nedir öyle ya !! UFF 😀

    • faseay dedi ki:

     O İzmit’te patlayan benim Dilovası’ndaki çalıştığım fabrikanın çatısına hasar verdi.İçeriyi biraz su basmıştı.Saat 16:00 da işe geldiğimde bu sefer Çayırova’da patladı.Anlayacağınız yağmuru hep uzaktan seyrettim bugün

   • faseay dedi ki:

    Bu fotoğrafı nereden alıyorduk acaba?

  • El NiNo dedi ki:

   Hiç yağış beklemiyordum. Yemekhanede otururken dışarı baktım sağanak var ve güneş vuruyordu 🙂

  • SpanK dedi ki:

   Spora giderken havada bunun gibi bulutlr gördüm dedim dolu yada yağış yağıcak kendi kendime eve geldim yağmaya başlamıştı.

 42. vkaynar dedi ki:

  Şimdi Antalya’da olmak isterdim baya kuvvetli bir kütle olmalı

  1

 43. El NiNo dedi ki:

  Samsun radarı çok harika görüntüler veriyor Trabzon radarı da devreye girdi mi artık farklı bir iklime ait kütle hareketlerini görebileceğiz 🙂

 44. Semih dedi ki:

  Tuzla’da bugün tam sınavdayken aniden başlayan dolu yüzünden soruları yapamadım 😀 Dolu yaklaşık 5-10 dakika sürdü. Gökgürültüsü acayipti 😀 Yaklaşık 15-20 kg. düşmüştür diye tahmin ediyorum.

 45. BlackSea_28 dedi ki:

  Espiye’deki yarım saat önce etkili olan şiddetli sağanak yağmurun radardaki görüntüsü

  1

 46. BlackSea_28 dedi ki:

  An itibariyle Giresun Espiye’de çok şiddetli ve etkili gökgürültülü sağanak yağmur görülüyor ve sel riski devam ediyor.Uzun zamandır bu şekilde yağış görülmemişti.

 47. anemodulion dedi ki:

  Ekşisözlük’te yazılanlara göre Bayrampaşa ve Bakırköy civarında şiddetli yağış ve dolu varmış. Şimdi Beşiktaş’ta da sağanak başladı.

  • Ömer Gül dedi ki:

   Valla esenler’de uzun zamandır böyle yağış ve dolu görmemiştim 40 dakika etkili yağış oldu. Şu anda hava gene kapandı ve gökgürlemeye ve yağmur atıştırmaya tekrar başladı bu arada anadolu’da MGM hata yapmasını diliyorum yoksa inanılmaz 840 860 mb basınç değerleri olan şehirler var ve bu kasırga değerleridir.

   • Havadelisi dedi ki:

    Ömer, ya deniz seviyesine indirgenmemiş değerleri (gerçek basınç değerlerini) yazmışlardır, ya da değerler yanlıştır. Biliyorsun yükselti arttıkça hava basıncı düşer.

 48. sirocco dedi ki:

  İzmir ve çevresindeki yağışların miktarı radarda görüldüğü kadarıyla modeller tarafından tam okunamadı.
  Skrion ve NOGAPS başarılı gibi.

  1

Yorumlar kapatıldı.