Meltemin Kudreti


Dün akşamüstü saat dört civarı İstanbul Göztepe’de sıcaklık 25 dereceyken, Sarıyer 14 dereceymiş…

Koskoca Karadeniz’i ısıtmak zor olduğu için, yarımadanın üzerinde kolaylıkla ısınıp yükselen havanın boşalttığı yere serin deniz havası doluvermiş:

Göztepe’ye deniz havasının ulaşamadığı nem oranlarından da belli. Sarıyer % 91… Göztepe % 29…

Türkiye haritasına baktığımızda da aynı hadisenin birçok yerde olduğunu görüyoruz…

Özellikle Sinop ve Boyabat arasındaki %91-%10 farkı olayı açıklıyor. Nem yoksa havayı ısıtmak çok kolay. Tabii kışın da soğutmak.

Şu an gece saat 1… Sinop ve Boyabat’ın sıcaklıkları eşitlenmiş. Bozkırda güneş battı mı yaz biter. Hele ki dağın başındaysanız, kış bile gelir. Mayıs’ta 1 derece olan yer Devrekani, soğuğu Doğu Anadolu’yla yarışan, Küre dağlarının arasındaki şirin bir ilçemizdir:

Reklam

Meltemin Kudreti” üzerine 2 düşünce

 1. akureyri

  Olayı çok güzel açıklamışsın, eline sağlık. 25 senedir Kadıkoy de oturan birisi olarak soyleyebilirim ki, Anadolu yakası sahilinde, bahar ve yaz sıcaklıklarında belirgin bir artış var. Bunu ben Anadolu yakasında ki, ozellikle Umraniye bolgesindeki yogun yapılaşmadan dolayı, Karadenizin neminin Kadıkoy sahiline artık neredeyse hic ulasmamasına bagliyorum. Sarıyer ile Goztepe arasındaki sıcaklık farkı, ruzgarın kuzeyli yonlerden oldugu gunlerde, en asaği 5 derece oluyor. Yazın artık bir çok gun sıcaklık Goztepe de 30-31 derece olurken, Sarıyer de 25 derecelerde geziniyor. Sıcaklık farkı bir tek, kış aylarında poyrazın aşırı kuvvetli oldugu günlerde azalıyor.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Teşekkürler yorumunuz için. Söylediğiniz gayet olası, yapılaşmadan dolayı denizin etkisi sınırlı kalıyor olabilir. Gerçi yine bir sıcaklık farkı beklenir Sarıyer’le Göztepe arasında ama bu kadar olması garip…

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s