Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

Reklamlar

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. TahminMaltepe dedi ki:

  Irene kasırgasının 48 saat içindeki rotası acaba hangisi?

  1

 2. bulut75 dedi ki:

  Ozan hocam dün çıkan bu haberle ilgili mutlaka o değerli yorumunu rica ediyorum.

  • Havadelisi dedi ki:

   İlginç bir bulgu, ama haberde de söylendiği gibi daha epey gözlem gerekiyormuş bu yeni bulunan akıntının rolünü tam olarak anlamak için… Biz gene basınç yerleşimlerine bakalım, benim 2012’den umudum var 🙂

   • bulut75 dedi ki:

    Ozan Hocam vallahi 2012 olmasa da farketmez. Ama senin 2012’den umutlu olman önemli ! Ben istiyorum ki şu süreç başlasın. 1 sene sonra mı olur, 2 sene sonra mı olur, 3 sene sonra mı olur. Efsane-Semih şu anda yanımda iftara bana geldi. Sana çok selamı var. Hatta ben, sen, efsane semih, bütün hava delileri hep beraber en iyisi şu akıntıyı yerinde izleyelim sabredemicem ben gelsin şu soğuk dönem artık 🙂 Ayrıca sana bir link daha atcam. Temperature’den bak. Bu yeni akıntının oluştuğu yere bir de oradan bakar mısın rica etsem. Orada yeni bir soğuk akım oluşuyor gibi gerçekten. http://polar.ncep.noaa.gov/ofs/viewer.shtml?-natl-temp-0-large-rundate=latest

 3. çihiro dedi ki:

  Son model çıktılarına göre Irene tropikal fırtınası yaklaşık 100 saat sonra Miami’yi vuruyor.

  1

  Ben de merak ettim bir tropikal fırtınanın meteogramdaki görünümü nasıl olur diye. ARL’ye Miami’nin koordinatlarını girdim ve karşıma şu meteogram çıktı.

  2

  Rüzgarın ani değişimi, değişmeden önceki sakinliği ve basıncın müthiş düşüşü gerçekten olağanüstü!

  • mtngrnlr dedi ki:

   Irene’nin rotası üzerindeki Porto Rico, Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba’nın karasal dağılımı fırtınanın oluşum merkezi itibariyle daha da güçlenmesini engelleyecektir. Şayet ilk oluşum daha güney veya doğuda olsaydı durum biraz daha farklı olabilirdi.

  • mtngrnlr dedi ki:

   Tropikal Fırtına İRENE’den ilk görüntüler…

 4. çihiro dedi ki:

  Bana Katrina kasırgasını hatırlatan bir görüntü.
  1

  Şuradan da takip edebiliriz.

 5. Bursalı Deli dedi ki:

  Yakın bölgelerde oturanlara bir önerim var. Bu kış yağacak ve örtü yapacak ilk kar yağışında atlayıp gidelim Yalova- Termal’e. Açık havadaki sıcak su havuzunda havadeliliği buluşması yapalım.

  1

 6. Bursalı Deli dedi ki:

  İnternette bulduğum kışa yönelik biraz hurafe yazıp eğlendireyim sizi.

  – Kavak ağacı yapraklarını sonbaharda tepedeki dallarından itibaren dökmeye başlarsa kış hafif; alttan dökmeğe başlarsa kış ağır ve soğuk geçecektir.
  – Sonbahar aylarında yıldızların parlak görülmeleri halinde kışın soğuk geçeceği, sönük görülmeleri halinde ise sıcak geçeceğine inanılır.
  – Tarla köstebeklerinin toprak yığıntıları sıra halinde ise kış hafif geçecek, karışık olursa kış şiddetli geçecektir.
  – Alıç, dağdağan, meşe gibi ağaçlar kendine has meyvelerini çok vermişlerse o yıl kış ağır geçecektir.
  – Kış ortasında gök gürlemesi halinde o yıl bahar mevsiminin iyi geçmeyeceği ve mahsülün olmayacağına inanılır.
  – Koç katımı sırasında kara koyun döllenirse kış hafif geçer, ak koyun döllenirse ağır geçer.
  – Karıncaların yuvalarına erken dönüşleri kışın ağır geçeceğini gösterir.

  • çihiro dedi ki:

   Diğer maddeleri bilmem de “Kış ortasında gök gürlemesi halinde …” maddesi tamamen yanlış. Son yıllarda Konya’da kış mevsimlerinde hep gök gürültüsü duyuyoruz ama baharlar da bol yağışlı geçiyor 🙂

  • Mamii dedi ki:

   Hurafe dediklerinden bazılarını şu an 91 yaşında olan bir amcadan yıllardır duyuyorum, onların zamanında teknoloji gelişmediği için bu tür tahminler kullanılıyordu. Şimdiki imkanları düşünerek geçmişe hurafe demek ne kadar doğru bilemiyorum. Sence geçmişteki insanlar tahminlerini nasıl yapmalıydı ?

 7. çihiro dedi ki:

  Adveksiyon sisinin soğuk bir yüzey üzerine sıcak havanın gelmesiyle oluştuğu yazıyor bazı kaynaklarda. Bu yanlış değil mi? “Soğuk bir yüzey üzerine nemli bir havanın gelmesiyle oluşur” tanımı daha doğru değil mi? Sonuçta her sıcak hava nem yüklü olmayabilir.

  • Havadelisi dedi ki:

   Sıcak havanın nem yüklü olma şansı soğuk havanınkinden çok daha fazladır, onun için öyle yazıyorlar.

  • White Fox dedi ki:

   Odandaki dolabına, günlük hava durumunu yazıp, küçük kayıtları yapıp astığını biliyorum. Mesela bir deney yap; eğer elinde higrometren varsa, bunu termometre ile beraber kuru bir kabın içine koy ve örneğin öğle vaktinde balkonda gölgede yarım saat bekletip, nemin ve sıcaklığın ölçümünü al, sonra içindeki cihazlarla beraber, kabın kapağını sıkıca kapatıp(sıkıca kapat çünkü nem geçisi olmasın), buz dolabına at, hatta buzluğa at. Yine yarım saat bekle kapağını açıp yine ölçümleri yaz. (Tabii kabın altına gazete kâğıdı falan sererek hijyenden taviz verme, böylece annen balkona koyduğun şeyi, olduğu gibi dolaba koydun diye kızmasın 😀 )

   Bu deneyde göreceğin şey, soğuk havanın neme çok kolay doymasıdır. Örneğin, 30 derece olan balkondaki hava %30 nem gösteriyorsa, soğutucunun içinde bu hava %80-90 nem oranına sahip olabilir. Yatay hava hareketi olan adveksiyon olayında da, sıcak havanın nemli de olması soğuk yüzeyden geçerken çok hızlıca ve kolayca doygun hale gelmesini sağladığından sis oluşuyor. Yoksa yüzeyle aynı sıcaklıkta ve daha soğuk bir nemli hava gelse sis oluşturmadan yüzeyin üstünden geçip gidebilir. Bu yüzden sıcak havanın gelmesi, soğuk yüzeyden geçmesi ile adveksiyon sisi oluşur, diyorlar. İstanbul boğazında bahar mevsiminde oluşan sis adveksiyon sisidir. (Deniz soğuk, kara sıcak, rüzgar hafif vs)

 8. ersin dedi ki:

  Son 24 saatin yağış haritası. Ordu 125 Kg!

  1

  • çihiro dedi ki:

   Ordu sele teslim.

   http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/08/19/ordu-sele-teslim

   Modeller böylesine şiddetli yağışları nasıl göremiyor hayret. Buna benzer bir olay da Finike’de olmuştu sanırım. Tam hatırlayamayacağım. 100 küsür kg yağış almıştı ama modellerde hiç bir şey gözükmüyordu.

   • Havadelisi dedi ki:

    Modelin hem alansal çözünürlüğü düşük, hem de yer şekilleri yeterince temsil edilmiyor modelde… Böylece yer şekillerinin ve denizden yoğun buharlaşmanın baskın olduğu durumlarda ortaya çıkan yerel hadiseleri modeller zor görüyor.

 9. Ersin dedi ki:

  Yorumunuzu şu yazının altına aldım. Çok teşekkürler. – Havadelisi

 10. çihiro dedi ki:

  Bulutları şekillendiren, onların adlandırılabilmesini sağlayan, bulutların olduğu yükseklikler midir? Mesela 7 km yükseklikte oluşan bulutlar cirrus (püskül) dışında bir tarzda olamazlar mı? 7 km yükseklikte bir kümülüs oluşturmaya çalışsak o bulut yine de püskül tarzında mı olacaktır? Anlatabildim mi derdimi 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet benim bildiğim bulutların sınıflandırması öncelikle yüksekliklerine göre olur. 7 km’de de kümülo tipi bulut olur ama dikkat et bunların tepeleri sirrüs’e benzer…

   • mtngrnlr dedi ki:

    Bildiğim kadarıyla bulut sınıflandırmasında ana ölçüt, bulutların yükseklik ve şekilleridir. Kümülüs ile stratüs arasındaki fiziksel fark, kümülüsün su damlalarından, sirrüsün ise yüksekliğinden dolayı buz kristallerinden oluşmasıdır. Ayrıca sirrüs bulut çeşitlerinden sirrokümülüs tipi bulut çeşidi de vardır. Bu bulut, sirrüs gibi püskül şeklinde değil, kümülüs bulutu gibi kümeler halinde bulunur. Fakat aynı sirrüs gibi buz kristalleri içerir.

  • White Fox dedi ki:

   Şunu da söylemek gerek; mevsimlere göre yükseklik seviyeleri değişkenlik gösterebiliyor. İkincisi ise yukardaki rüzgarın hızına bağlı olarak, cirrocumulus, cirrus’e, enverziyona bağlı olarak cumulus, stratocumulus’e dönüşebilir de…

 11. lithium dedi ki:

  DMİ’nin son bombasını sizlerle paylaşmak istiyorum. “Son” diyorum çünkü ben daha yeni keşfettim; belki birazdan söyleyeceğim hata uzun zamandır web sitelerinde duruyordu.

  Bu linkten Türkiye’de ve Dünya’da şuana kadar kaydedilmiş ekstrem hava olaylarını görmekteyiz. Bu sayfanın görüntüsü şu şekilde:

  1

  O da ne! Van Başkale’de basınç tam 747 mb’a kadar düşmüş. Muhtemelen Dünya tarihinin en güçlü kasırgası denize 500 km uzaklıktaki 2500 m rakımlı Başkale ve civarını etkilemiş, hem de Şubat ayında.

  Şaka bir yana, bu örnek meteorolojik olaylar konusunda en çok güvenmemiz gereken DMİ’nin ne kadar ciddiyetsiz bir kurum olduğunu gözler önüne seriyor. Ben askerliğimin bir kısmını Başkale’de yaptım, hakikaten 2500 metre rakımıyla Türkiye’nin en yüksek ilçesi. 21 Şubat 2001 günü Başkale civarında deniz seviyesi basıncı 1000 mb’nin altında düşmüş (wetterzentrale arşivinden bakabilirsiniz), bu da o yükseklikteki gerçek basıncın 747 mb olabileceğini gösteriyor.

  Tamam, DMİ kayıtlarında hatalı veriler (deniz seviyesine indirgenmemiş basınç gibi) olabilir, bu ekstrem verileri oradaki stajyerlere falan da buldurmuş olabilirler; ama milyonlarca tık alan (sayısını abartmış olabilirim) devletin tek meteoroloji sitesinde böyle hatalı bir verinin yer almasını aklım almıyor. İnsan hiç mi kontrol etmez yahu? Amerika’da National Weather Service’de böyle bir hata ihtimali kaçtır acaba?

  Bilmiyorum belki de çok abartıyorum fakat bu tarz ciddiyetsizlikler beni çok rahatsız ediyor.

  • Havadelisi dedi ki:

   Sizin de dolaylı yoldan belirttiğiniz gibi, aslında veri hatalı değil… Veriyi değerlendirme biçimi hatalı. DMİ’nin mantığıyla eğer Ağrı Dağı’nın zirvesine bir otomatik meteoroloji istasyonu kurulursa o zaman Türkiye’deki en düşük basınç orada ölçülecek. Tabii ki National Weather Service böyle bir değeri “ekstrem” diye yayınlamaz… Ah ah…

 12. hava ankara dedi ki:

  http://www.noaanews.noaa.gov/stories2011/20110815_globalstats.html

  1

  Temmuz’da dünya ortalama olarak 1880’den bu yana en sıcak 7. Temmuz ayını yaşamış.
  Geçen yılın Temmuz ayı ise dünyanın 1880’den bu yana yaşadığı en sıcak 2. Temmuz imiş. Yani bu yıl Temmuz ayında da geçen yıla göre biraz da olsa ortalama sıcaklıkta düşüş var.

  http://www.noaanews.noaa.gov/stories2010/20100813_globalstats.html

  2

 13. Ozan Deniz dedi ki:

  İklim bilime, meteorolojiye, coğrafyaya yerbilimine ”jeofiziğe” bayılırım ve okurum sürekli özel zevkimdir çocukluğumdan beri. 1999 16 ağustos öğlen saatlerinde deniz kenarında otururken birden çıkan ve kumsala 4 metre giren dalgaların yaklaşık 12 saat sonraki kabusun habercisi olacağını kim bilebilirdi.. Ben de bilemezdim.. Çok sıcaktı 17 Ağustos gecesinin ilk saatleri.. Gözlerim kapandı kapanmadı derken aydınladı ortalık sonra karardı her yer. Bir çok hayat karardı, gelecekler karardı hayaller karardı. Saat 3.05 te biliyordum merkez üssünü ve şiddetini daha Kandilli bile söylemeden. İzmit ya da Sakarya 7 nin üstü.. Belki de o an nefret ettim jeofizikten ve türevlerinden. Ertesi gün herkes biliyordu. Ve hepimiz biliyorduk ki kabus başlamıştı. Hala ‘sesimi duyan var mı ‘ cümlesi aklımda ve sürekli o berbat rakamlar tv ekranında. İstanbul 950, sakarya 2353, izmit 5467 vb…. Hayatmın en kötü dönemiydi.. Ağlayamıyordum bile. kimsemi kaybetmedim, Tekirdağ’daydım uzaktım. Aslında çok yakındım o deprem benim kalbimdeydi. Ne hayeller bitti bir gece önce kurulan ne mutluluklar söndü. Ne aşklar bitti. Babasına annesine dostuna sevgilisine iyi geceler diyip , günaydın diyemeyenler ,duyamayanlar… Diyorum ki o günü asla unutmayalım, ve deprem bilinciniden asla uzaklaşmayalım. Ve hepinize sesleniyorum bır kez daha ve gözlerim dolarak. SESİMİ DUYAN VAR MIIIII.

  • İsmini Vermek İstemeyen İzleyici dedi ki:

   Deprem bilinci konusunda yazdıklarınıza katılmakla beraber 15-16 ağustos 1999’da Yalova Çınarcık’ta tatildeyken bu iki günde inanılmaz dalgalar vardı. Siz de bunu gözlemlemişsiniz sanırım farklı bir noktada. Bana bu tesadüf olamaz gibi geliyor. Deprem olucağı günün öğlen saatleri feribotla Yalova’dan İstanbul’a dönerken batma tehlikesi yaşayacak kadar büyük dalgalar vardı. Hava bir o kadar sakin, deniz ise inanılmaz hırçındı. İlginç bir ayrıntı. Bence depremle alakalı olabilir. Tabii bu konuda hiçbir bilgim yok. Denizdeki akıl almaz ilginçlikler ile deprem tahmini yapılır mı diyerek uzmanlara sormak lazım.

  • Mamii dedi ki:

   Ben tam merkezindeydim o depremin Gölcük’e 5-10 km uzaklıkta, 13 yaşımda çocukluğumu karartan bir geceydi, gözlerimi saatler sürecek karanlığa açmıştım. Sesimi duyurdum insanlara ama duyuramayan sevdiklerim de oldu arkadaşlarım da komşularımda … Bir daha yaşanmaması için Allah’a dualarımızı unutmayalım tabii ki tedbirlerimizi aldıktan sonra.

  • çihiro dedi ki:

   Unutmayacağız!

 14. Semih dedi ki:

  Başka bir eve taşındığımız için ve uygun ortam olmadığı için meteoroloji istasyonumu bir süre kullanamayacağım. Bu yüzden sadece, sıcaklık ve nem sensörlerimi kullanacağım. Sorum şu, DMİ genellikle sıcaklık ve nem ölçümünü ”Stevenson Screen” denilen bir kutu içinde yapıyor. Bu kutu içinde hava ısınmadan rahatça dolaşabiliyormuş. Amaç sensörlerin güneş almamasıymış. Bunların ”Radyasyon Siperi” denilen sensör boyutundakileri var. Acaba bunların nerede satıldığına dair bilgisi olan var mı?

  • Trakyalı dedi ki:

   Bir kaç hafta önce ben de aynısını burada sormuştum, yalnızca isimlerini bilmiyordum. Ben de araştıracağım, siz de bulursanız ve burada nereden temin ettiğinizi paylaşırsanız sevinirim.

 15. havadansudan dedi ki:

  dört gün önceki sistemde bodrum’daydım. yel değirmenlerinin olduğu tepeye çıkmıştım manzarayı izlemek için. öyle bir rüzgar vardı ki, sizi itiyordu durduğunuz yerde.
  aynı gün müydü sonraki miydi hatırlamıyorum, gümbet plajına inmiştim. öğle saatleri, havada tek bir bulut yok. rüzgar sert esiyor yine. birden çığlıklar duydum az ilerde, bir baktım hortum! rüzgar dönerek yere saplı şemsiyeleri kökünden havaya kaldırdı, şezlongları fırlattı ,insanlar kaçışıyor filan, plajda herkes “watch out!” diye bağırıyor 😀 kendimi bir amerikan filmi setinde hissettim…ama bu hortum çok kısa sürdü, en fazla 3-4 dakikada 40-50 metre çapında çok dar bir alanda etkili oldu. hortumdan sonra denizden topladılar şemsiyeleri, lokantaların üstünü örten brandalar filan koptu. ilginç bir deneyimdi.

 16. çihiro dedi ki:

  Freezing level (Donma seviyesi) haritaları bize kar tahmininde yardımcı olmaz mı? “Freezing level (m)” yazıyor. Sıfır derecenin hangi seviyede olduğunu metre cinsinden mi veriyor?

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet metre olarak veriyor, ve evet yardımcı olur. Yalnız bazen yukarı seviyelerde ılık hava parselleri oluyor, onu kontrol etmek lazım.

  • White Fox dedi ki:

   Kar tahmininde Wet Bulb Freezing Level (Islak termometre sıfır seviyesi) daha önemli kanımca, bu İstanbul’da 5-6 derecede kar yağarken, bazen de 2-3 derecede yağmur yağmasını açıklayan en önemli durumdur.

   Donma seviyesi ve ılık hava parsellerini görmeye yarayan en iyi araç da, sadece Skew-t Log (p) diyagramı, ıslak termometre sıcaklığı da Skew-t Log (p)’de tam olarak tespit edilebilir. Bunu zamana gelince anlatacağım. 🙂

   • çihiro dedi ki:

    Skew-t diyagramında anlamadığım bir nokta da bu. Mesela İstanbul’un skew-t diyagramında kırmızı sıcaklık çizgisi hiç bir yükseklikte sıfır dereceyi görmüyor.
    1

    Fakat donma seviyesi haritasında sıfır derece 4400-4600 metre arasında gözüküyor.

    2

    Anlamadım hiçbir şey.

   • White Fox dedi ki:

    Anlamak çok kolay; sıfır derece çizgisinin kırmızı çizgiyi kestiği yer sıfır seviyesidir. Bak verdiğin tabloda, sıfır derece çizgisi kırmızı olan çevresel sıcaklık çizgisini yaklaşık olarak 600 mb seviyesinde kesmiş. Yani, o seviye sıfır seviyesi ayrıca…

    1

    • çihiro dedi ki:

     🙂 Uuu. Ben başından beri yanlış yapıyormuşum. Ben şöyle sanıyordum.

     1

     Vurma lütfen 🙂

    • çihiro dedi ki:

     Şu halde kar tahmininde skew-t bir numaradır diyebilir miyiz? Çünkü atmosfer sütunu boyuncaki sıcaklık durumu gözlerimizin önünde.

    • White Fox dedi ki:

     Evet, bana kişisel fikrimi sorarsan Skew-t sadece kar tahmininde de değil, donan yağmur tahmininde de; kısaca yağış türünü saptamakta ve ayrıca sis tahmininde de benim için bir numaradır.

     Bu arada sıcaklık eğrilerini böyle düşündüğünden, benim için tam bir hayal kırıklığısın :p aha, vurdum seni 🙂

 17. TahminMaltepe dedi ki:

  1

  Resimde 2007 yılından sonra buzulların en çok eridiği yıl 2011 olacak gibi görülüyor. Bu durum acaba 2007 yılı iklim koşullarına benzer bir durum oluşturabilir mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Hayır, bu şekilde doğrusal (lineer) bir ilişki kurmak doğru olmaz. Bizdeki kış şartlarını etkileyen pek çok unsur var.

 18. White Fox dedi ki:

  3 gün önce gelen sistemle benim şu anda bulunduğum Bodrum’da rüzgarın hızı 80 km’yi buldu.

  İşte bu 3 gün önce (cuma günü) kuvvetli rüzgara ve dalgaya aldırmadan, denize girdik ve deniz (bütün denize girenlere ve bana da) 1 gün öncesine göre, çok soğuk gelmişti ve hemen herkes üşüdü. Üşümemizin nedeninin rüzgar mı yoksa gerçekten su sıcaklığındaki düşüş mü olduğundan emin olamadık. Cumartesi’den beri rüzgar zayıflayınca, deniz sıcaklığı cumadan önceki (ılık) haline geri döndü. Biliyorum, hava durumu ile denizin sıcaklığı genelde hemen tepki vermez ama Bodrum’da kuvvetli rüzgar sırasındaki su sıcaklığı ile rüzgar durduğundaki sıcaklık birbirinden çok farklı. O sırada DMİ deniz suyu sıcaklıklarını 2 gün boyunca güncellemedi. (Güncelleseydi elimde kanıt olabilecekti)

  Ama ben delil olabilecek başka bir şey buldum. Aşağıdaki deniz suyu yüzey sıcaklık haritasında en dikkat çekici durum; Ege Denizi’nde batıdaki Yunanistan sahilleri daha sıcakken, Türkiye’nin batı kıyısı daha serin kalıyor, benzer durum Yunanistan’ın Epirus bölgesi ve Fransa’nın Marsilya bölgelerinde de var. Bu bölgelerde genellikle rüzgar karadan daha sık esiyor.

  1

  Bu da sadece 1 metre alttaki suyun potansiyel sıcaklığı,

  2

  Bu da benim denizin kuvvetli rüzgarda olan soğuma teorim (belki de böyle bir şey bölgeselde olabilir, rüzgar karadan kuvvetli esince olabileceğini düşünüyorum, biraz daha gözlem yapmak gerek tabii ki)

  3

  • Behlül dedi ki:

   Haberin 5. resminde ”Birçok bölgede yetkililerin halktan gerekmedikçe sokağa çıkmamasını istediği ülkede deniz seviyesindeki bölgelere bile yoğun kar yağdığı bildirildi.” Bu söylemi duymayı ne kadar çok özlemişim bir kaç yıldır deniz seviyesinde yoğun kar görmedik.. Ozan hocam burda bir soru sormak istiyorum; kıyılara da deniz etkisinin sıcaklıklara tesiri ne ölçüdedir bunu bilebiliyor muyuz mesala kar sıcaklığını ne kadar yumuşatır bu hesap edilebiliyor mu?

   • Havadelisi dedi ki:

    Teorik bir hesabı illa ki vardır ama pratikte bir önemi olmaz, gözlemlerden çıkarabilirsin denizin havayı ne kadar yumuşattığını.

 19. Semih dedi ki:

  Ahh bu sene şöyle bir kar görebilsek İstanbul’da. Videodaki yer Denver, ABD.

 20. Semih dedi ki:

  Bir sorum olacaktı. Benim kendi meteoroloji istasyonum şu anda bahçede 2 metre direk üzerinde duruyor. Bazı nedenlerden dolayı başka bir eve taşınmamız gerekiyor. Taşınacağımız ev 4. katta ve teraslı (Tuzla’da). İstasyonu terasa monte ettirmek istiyorum. Acaba yine bahçedeki ölçümler gibi doğru sonuçlar alabilir miyim?

 21. çihiro dedi ki:

  Yeryüzündeki suyun yüzde 0.001’i atmosferde bulunuyor diye duydum. Doğru mu? Yani bütün o bulutlarda, kümülonimbuslarda filan Dünya’daki suyun yüzde 0.001’i mi var?

 22. mtngrnlr dedi ki:

  Amerika’ya dört koldan abluka..

  1

  Uzun zamandır böyle bir sıralama görmemiştik. Bakalım hangisi galip gelebilecek?

 23. Fortesla dedi ki:

  1 Agustos ıtıbarıyle sıvıl hayata gerı dondum. Gerı donus hedıyesı olarak dun Ankara’da patlayan hava kayıtlarımla guzel bır vıdeo yapmaya calıstım, umarım begenırsınız. Herkese tekrar merhabalar.

  Ozan hocam vıdeo ılk defa yukluyorum, lınk asagıda

 24. Mamii dedi ki:

  Tek söyleyeceğim, Ağustos’ta akşam yağmur altında koşmak gibisi yok 🙂

 25. emre dedi ki:

  Bu arada tıpkı dünkü gibi bugün de Beylikdüzü için sıcaklık durumunu aktarmak gerekirse gece en sıcaklık 14,5 dereceye kadar düştü

 26. hava ankara dedi ki:

  1

  12.25’te ODTÜ 20.1 derece.

  • hava ankara dedi ki:

   1

   ODTÜ’de şu anda sıcaklık 20.7 derece ve düşüş var. Gün içinde 22.2 yi gördüm en fazla ben. Şu anda üzerimizde bulut olduğu için düşüş var. Bulut gittikten sonra sıcaklık çok az yükselecek daha sonra tekrar düşmeye başlayacaktır. Ama 23 görmeyiz artık bugün.

 27. Tayfun dedi ki:

  5dk önce Dudullu’da inanılmaz bir yağmur yağdı.. Ancak ben daha önce GFS modellerine bakarak Cuma sabahında hafif yağış ve sonrasında öğlenden itibaren yağış olmayacağını söylemiştim. Tahminin ilk bölümü için rezil olduk arkadaşlara. (Sarı saçlarından sen suçlusun Hans.. 🙂 ) Umuyorum öğleden sonra yağış olmasın..

 28. ALKIM dedi ki:

  Saat 10:30’da Dudullu’da kısa süreli dolu yağdı.

 29. Hakan Güven dedi ki:

  İstanbul’da gerçekleşen yağış miktarları;

  1

  Haritanın sol alt tarafına Türkiye’nin bazı yerlerinden ölçümleri de ekledim. Çankırı’da 73,7 kg yağış kaydedilmiş. İnanılmaz gerçekten. Çankırı 1985 yılında kırdığı 58 kg rekorunu da yenilemiş oldu.

  2

  • Havadelisi dedi ki:

   Çok teşekkürler… Çankırı müthiş bir rekor kırmış…

  • ÖMER GÜL (BEBERTO) dedi ki:

   Hakan bu yoruma itiraz ediyorum arkadaşım Atatürk Olimpiyat stadı 34 kg aldı yayınlamadın. Bir de benim bulunduğum esenler-bağcılar bölgesi rahat 30 kg geçti çünkü sellenmeler ve su baskınları oldu. Bu yağış haritasına katılmıyorum bir de Akom’un kurduğu istasyonlar var ordan da veri akışı alsan iyi olurdu Hakan kardeşim…

   • Havadelisi dedi ki:

    Ömer Gül kardeşim,

    1) Uğraşıp bir şey hazırlayan kişiye bence ilk önce teşekkür etmelisin.
    2) Hakan’ın yaptığı harita sadece DMİ verisini kapsıyor. Haritada es geçilmiş / fark edilmemiş ölçümlerin olduğunu düşünüyorsan bunları yorum olarak (ve kaynağını belirterek) sen ekleyebilirsin. Semih: Daha önce aşağıda Akom ölçümlerini vermişsin, bunun kaynağını bulamadım ben, ekleyebilir misin? Teşekkürler.
    3) “Benim bulunduğum yerde su baskını oldu, o zaman 30 kg olmuştur” diyemezsin, desen de bu ancak bir tahmin olur, bu gözlemini ölçüm değerleriyle karşılaştıramazsın, itiraz için de kullanamazsın.

    • ÖMER GÜL (BEBERTO) dedi ki:

     Arkadaşlar burada da AKOM’un verilerini istasyonlarını anlık yağışı anlık hava durumunu görebiliyoruz.

     http://tkm.ibb.gov.tr/yolDurumu/YogunlukHaritasi.aspx

     Detaylı olarak anlatayım. Açamayacak arkadaşlarım olabilir. Siteye giriyoruz önümüze menü çıkıyor üstte solda onu tıklayıp ordaki sekmelerden hava durumunu tıklıyoruz ve hava sensörleri açılıyor anlık hava durumunu takip edebiliyoruz. Sizin aracılığınızla da AKOM’a teşekkür ediyoru. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

   • Hakan Güven dedi ki:

    @Ömer gül: Değerli kardeşim, buradaki değerler tahmin ettiğim değerler değil, DMİ’nin resmi internet sitesinden aldığım değerler. Ayrıca burada İTÜ’nün verdiği ölçümler de var.

    Ömerli:44,2 kg
    İkitelli:40 kg
    Eminönü:31
    Kamiloba:30 kg demişler.

    Dmi Eminönü’nü 24,4 kg göstermiş,ne diyeyim bilemedim şimdi. Ayrıca Ozan hocam, Akom’un yağış verilerine bu adresteki beyaz şapkalı sensörlerin üzerine gelip görebilirsiniz. Beyaz sensörler Akom sensörleridir bildiğim kadarıyla.

    • Havadelisi dedi ki:

     Yağışlar sağanak karakterli olduğundan ve yerel özellik gösterdiğinden 6-7 kg fark olabilir bence, Eminönü büyük bir ilçe.

     • Semih dedi ki:

      Mesela AKOM Ömerli istasyonu dün 12 kg. yağış kaydetmişti. Ama İTÜ 44,2 kg. kaydetmiş.

      • Havadelisi dedi ki:

       Ama dünkü değerler birkaç saatlikti galiba.

      • Hakan Güven dedi ki:

       Ömerli yüz ölçümü açısından biraz geniş bir bölge. İTÜ’nün istasyonu biraz daha farklı bir yerde olabilir.

       • Havadelisi dedi ki:

        Bildiğim kadarıyla İTÜ’nün istasyonu yok oralarda, AKOM verilerini yayınlıyorlar.

        • Hakan Güven dedi ki:

         Arada bu kadar fark olması ilginç. Acaba bir önceki günün yağış miktarını da mı içine kattılar. Keza bir önceki gün, Şile 12 kg daha almış.Ö merli de oraya yakın olduğu için bir şeyler olmuş olabilir.

         1

    • Candar dedi ki:

     Dün Kastamonu süperdi, sabaha kadar orajla beraber yağdı. Çok fazla gürledi ama pek görsel şov yoktu…

     Bana ilginç gelen nokta cephe girişiyle beraber Sanırım Çankırı’nın kuzeyinde Ilgaz dağları yağışı kilitledi.. Sistem olan gücünü Çankırı’ya boşalttı, biz artıkları kaptık. DMİ’nin Çankırı/ Ilgaz ilçesinde istasyonu var mı bilemiyorum ama orada ölçüm yapılmışsa hipotezimin doğruluk derecesi daha iyi anlaşılır, zira Ilgaz ilçesinin hemen kuzeyinde Ilgaz Dağları başlıyor..

     Şahsen konveksiyon yağışlarını saymazsak cephe yağışı olarak alışık olmadığımız bi sistemdi :))

     • Havadelisi dedi ki:

      Ilgaz ilçesi 32 kg almış. Ilgaz dağlarıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum ben, cephe Çankırı üzerinde uzun kalmış belli ki. Hem zaten Ilgaz dağları kuzeyden gelen sistemi kilitliyor olsa dağların kuzeyinde, yani Kastamonu’da daha çok yağmaz mıydı?

      • Candar dedi ki:

       O zaman benim hipotez cortladı 🙂

       Ilgaz Dağları Kastamonu/ Merkezin Güneyinde kalıyor. Yağışlı hava sistemi ise Güneyden Kuzeye doğru hareket etti, Cephenin uzun süre Çankırı üzerinde kalması daha mantıklı, ama hangi sebeple kaldı acaba?

     • White Fox dedi ki:

      Ozan Hocam, tam isabet 🙂 Oradaki soğuk cephe gece durağan cepheye dönüşmüş.
      Aşağıda MetOffice’in yer kart analizleri var. Farklı kaynaklardan bulduğum için renkleri farklı, renkli 00:00 GMT gece analizi, siyah beyaz olan 06:00 GMT sabah analizi:

      1
      2

      Sabah analizinde daha çok denizde bulunan bir durağan cephe var, demek ki soğuk cephe durağan cepheye dönüşmüş olmalı.

      Yukarı seviye rüzgârları Kastamonu’nun doğusunda sürekli güneyli yönlerde kalırken, batısında sürekli kuzeybatı ve kuzeyli rüzgârlar varmış. Sonrasında bu rüzgarlar zayıflıyor zaten, ama bu harmoni gece boyu değişmiyor. Bu da cephenin orda daha fazla durmasına olanak sağlamış olabilir.

      İkincisi bu animasyonda, dün tahmin ettiğim sonra bozulduğunu düşündüğüm yukarı seviye alçağının aslında var olduğu ve dün radarda kendi çevresinde dönen kütlenin tam da kendisi olduğu ortaya çıkıyor.

      1

  • Santiago dedi ki:

   Çok güzel bir çalışma.. 3-4 gün öncesine kadar bu denli yağış bile beklenmiyordu İstanbul için, hem yağış hem serinlik çok iyi geldi.. Özellikle dün akşamki toz gibi Karadeniz sağanağı müthişti..

  • kocaeli dedi ki:

   kocaeli merkez 30 kg yağış düşmüş ya sen o veriyi nerden buldun acaba? veya dmi den başka toplam yağışı gösteren site var mı verir misin ayrıca 4 saatten beri durmadan yağan bir yağmur var kocaelide 50 kg yağıştır 4 saatte

  • emre dedi ki:

   Düzeltme olarak; belirttiğiniz yer Meteoroloji işleri Genel Müdürlüğünün Çatalca radar istasyonu değil. Bu istasyon (çatalca radar) deniz seviyesinden 381 metre yükseklikteki Büyükkuşkaya tepesi; burası çatalcadan bir hayli uzak ve çatalcanın çok daha kuzeyinde hatta Terkos (Durusu) gölüne yani Karadeniz’e daha da yakın. Bu yüzden her gün yayınlanan DMİ verileri Çatalca merkezin (80-100 m) iklim ve yağış verileri olamayacağı gibi; merkezde bir istasyon olmamasını da şaşkınlıkla karşılıyorum

   • Havadelisi dedi ki:

    Peki “Çatalca Radar” istasyonu neden radara ilişik olmasın ki? İstasyonun başka yerde olduğu bilgisi sağlam mı?

    • Semih dedi ki:

     Benim bildiğim zaten radar da Büyükkuşkaya Tepesi’nde bulunuyor?

    • emre dedi ki:

     sanırım ben cümle düşüklüğüyle söylemek istdiğim şeyi anlatamamışım =) sadece haritada gösterilen yerin çatalca merkez olduğunu çatalca radar istasyonunun burda değil de daha kuzeyde bir yerde olduğunu söylemek istemiştim

     • Havadelisi dedi ki:

      Anlaşıldı, tamam 🙂 Cümlelerin düşüklüğünden başka, yazıma da dikkat edersen çok iyi olur, şimdiden teşekkür ederim.

     • Hakan Güven dedi ki:

      🙂 Rastgele yerleştirdim valla. Daha belirgin olsun diye biraz uzaklara kaydırmış olabilirim. Kusura bakmayın.

 30. Snowlover81 dedi ki:

  Bu sistemin de sonuna yaklaşıyoruz (İstanbul için). Çıkarılacak sonuçlar var. Birincisi yaz mevsımınde hem de İstanbul’un en sıcak oldugu günlerde, hatta geçen sene 40’lara yaklaştıgı bu gunlerde, bu derece havanın serin olması hatta üşümemiz çok memnuniyet verici oldu. İkinci husus; Ağustos sıcaklığı ortalamalarda veya altı olursa kış için benim için umut dolu bekleyiş anlamına geliyor. Naçizane fikrim bilimsel bir yanı var mıdır bilemiyorum ama yaz eger ortalama veya altı sıcaklıklarla geçerse kış da ortalama veya altı sıcaklıkla geçiyor (bunu Santiago dostum çok daha iyi açıklar) Üçüncü ve son husus ise pek olumlu olmayacak ama GFS nin yağış anlamında yine tutturamaması oldu, modellerdekı goruntu ile gerçekleşen görüntü hiç alakalı olmadı, bu gunlerde bunun benim için çok önemi yok ama kışın eksı 15ler üstümüzde iken sağlam yağış gösterip hafif kar olup da sadece ayaz yaparsa o zaman Hans’tan fena hesabını sorarım :)) Bu da ustadın sitesinin aracılığı ile kendisine mesajım olsun 🙂 Kalın saglıcakla. Görüşürüz.

 31. faseay dedi ki:

  Kocaeli Çayırova’lı olarak bu kütle ve sistem benim için tam bir fiyaskoyla sonuçlandı gibi bir şey. Üzerimde moral bozukluğu var ilerleyen saatlerde de bunun düzeleceğini sanmıyorum

 32. Santiago dedi ki:

  ECMWF 12Z modeli kütleyi iyi yakalamış.. İlerleyen saatlerde alçak basınç merkezi daha da derinleşerek Kocaeli’nin kuzeyinde karaya çıkacak görünüyor.. Bana göre en etkili yağışı yakalayacak bölgeler ise Doğu İstanbul, Batı Kocaeli ve Yalova olacaktır..

  1

  2

  • Semih dedi ki:

   Katılıyorum. Bence de en etkili yağışı haritadaki çizilmiş bölge alacak. (Haritayı da sağolsun ”White Fox” arkadaşımızdan öğrendim :D)

   1

 33. Thunder dedi ki:

  1

  2

  3

  Lütfen biri bana yanıldığımı söylesin, o kütle bir siklon mu oluşturuyor? Ankara’da oraj gerçekten normalden çok fazla sürdü ve yağmurla birlikte hafif hafif dolu atıştırıyor. Bakalım gecenin ilerleyen saatlerinde ne olacak..

 34. Hakan Güven dedi ki:

  Son yağış verileri;
  Balmumcu 16 kg, İstinye 21 kg, Akatlar 18.6 kg, Tuzla 23.5 kg (Semih arkadaşımızın son yorumuna göre), Kurtköy/Pendik 16.1 kg (arkadaşıma zorla aldırdığım mini istasyona göre 😀 )

  • Semih dedi ki:

   AKOM’un gözlem istasyon verilerine göre;
   Eminönü Aksaray: 20 kg.
   Ömerli: 12 kg.
   Hadımköy: 21 kg.
   Atatürk Olimpiyat Stadı: 34 kg.

 35. ersin dedi ki:

  1

  Marmara’ya ve Karadeniz’e inmeye çalışan kütlenin şimşek haritasındaki görüntüsü. Ha gayret diyoruz.

  • Hakan Güven dedi ki:

   Karadeniz üzerinde kararsız bir hava var, ama Marmara’da kararsızlık şartları bozuluyor gibi. Şimşeklerin Marmara’ya ulaşması biraz zor bence.

   2

 36. havaankara dedi ki:

  An itibariyle Öveçler/Ankara’da sıcaklık 16 derece ve çok güzel bir yağmur var. Ama en çok ihtiyaç duyulduğunda DMİ radarı çalışmıyor tabi ki. 😦

 37. Hakan Güven dedi ki:

  Bulgaristan açıklarındaki büyük kütle güneye inmeye başladı.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Şu anda radardaki kütle gözü de olan bir yüzey alçağına dönüşmüş durumda. Deniz çok sıcak değil ama yine de oluşumu kuvvetlendirebilir. Radardan ve uydudan her yakaladığınız görüntüyü kaydedin hava delileri!

   • Hakan Güven dedi ki:

    Zonguldak versiyonu daha etkileyici görünüyor hocam.

    1

    • Havadelisi dedi ki:

     Birleştirilmiş görüntüde de çok belirgin. Hepsini toplayalım yarın birleştiririz.

    • Havadelisi dedi ki:

     Göz dağılıyor gibi bir yandan da… Aslında çevresine toplayabilirse daha iyi, çünkü ondan kopan kütleler İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak’ın Karadeniz sahilinde feci yağış yapacak.

     1

     • BURAK dedi ki:

      Radarda hareketli görüntüye bakınca ne yazık ki yağışın eridiği görülüyor 😦

      • Hakan Güven dedi ki:

       1. yol üzerinde bulunan kütleler kuvvetlenme eğiliminde. 2. yoldaki kasırga sistemine benzeyen kütle ise genişliyor gibi. En etkili yağışı Sakarya-Kocaeli hattındaki Karadeniz sahil şeridi ile Şile’nin doğusu alabilir.

     • Hakan Güven dedi ki:

      Direk rotası Kocaeli gibi görünüyor. İstanbul’un Anadolu yakası da nasibini alır bence.

     • Hakan Güven dedi ki:

      Evet hocam. Göz dağılıyor ve kütleler daha organize bir hal almaya başlıyor. Ayrıca göz bulunduran kütle genişleme eğiliminde. Bulgaristan sahillerinde dolanan kütle de kuvvetleniyor gibi.

      1

  • White Fox dedi ki:

   Saat 22:00 için uydu görüntüsü de bu;

   1

   Yukarı seviye alçağı(ULL), öğle modelindeki düzenli halini kaybetmiş gözüküyor, şu haliyle yukarı seviye alçağının niteliklerini gösteremez, rüzgarın kuzeydeki organizasyonu bozulmuş.

   2

 38. Semih dedi ki:

  Tuzla’da yağışın durması ve bulutların aralanmasıyla sıcaklık 23.1 dereceye kadar yükseldi. Sabah 10 sularında ise 16.9 dereceye kadar düştü. Şu ana kadar düşen yağış sadece 7 kg! Yağış sadece bununla sınırlı mı kalacak yoksa kütleler oluşacak mı?

  • Havadelisi dedi ki:

   Kadıköy’de yağıyor şu an, gece ara ara yağacaktır.

   • Semih dedi ki:

    Tuzla’da 10 dakikadır harika bir yağış var! Yağmur sadece sabah yağmıştı ve 7 kg. yağış bırakmıştı. Ama şu an 10 dakikada toplam 23,5 kg. oldu bile!!!

 39. Hakan Güven dedi ki:

  Yağış ilerleyen saatlerde etkisini arttıracak bence. Dünkü yazımda dönüş hareketi olabileceğinden bahsetmiştim. Dönüş hareketi çok açık bir şekilde gerçekleşmeye başladı. Dönüş hareketini ise 500 mb seviyesinde rüzgarın saat dilimleri içindeki yön değişimine bağlamıştım.

  1

  500 mb seviyesindeki rüzgar 18:00-21:00 arasında karayele dönecek. Şu sıralarda Bulgaristan-Romanya açıklarında bulunan kütleler Kuzeybatı-Güneydoğu istikametinde aşağıya inecektir. 500 mb seviyesinde karayel ve yıldız olacağı için Anadolu yakası daha şanslı görünüyor.

  2

  Şimşek aktivitesi de iyi görünüyor. Sayıca çok fazla olmasa da akşam saatlerinde şimşek görme ihtimalimiz var. Kararsızlık diyagramları da iyi vaziyette.B u arada, bundan sonra Karcı Hakan rumuzunu değil, kendi adımı kullanacağım.

 40. emre dedi ki:

  Beylikdüzü’nde bu gece en düşük sıcaklıklığın 15.1 c olarak ölçüldüğünü belirtelim!!

 41. White Fox dedi ki:

  Akşam saatleri için İstanbul’da ULL (yukarı seviye alçağı) tespit ettim.

  ULL merkezi en çok Şile, Beykoz, Sarıyer hattında ve büyük bir kısmı denizde kalacak. Aşağıda çizdiğim daire ULL’nin doğmasını ihtimal gördüğüm alan;

  1

  Bu dairenin olduğu yerde, akşam saatlerinde bir bütün halinde kendi merkezinde dönen bir kütle radarda oluşabilir. Kışın olsaydı kesinlikle şahane şiddetli kar yağışları olabilirdi.

  2

  Bu arada bu da kendi yapımım olan bölgesel yer kartı 😀

  3

  • Havadelisi dedi ki:

   Hacı, şunları Türkçe yaz 🙂 Raporların harika, o başka mesele 🙂

   ULL (Upper Level Low) = Yukarı Seviye Alçağı

   Occluded Front = Soğuk cephenin sıcak cepheye yetişmesiyle oluşmuş cephe = Oklüyzon Cephesi

   Cold Front = Soğuk Cephe

  • Hakan Güven dedi ki:

   1

   Sanırım Mehmet Can’ın tahmin ettiği yukarı seviye alçağını UKMET (Ukmo) modeli görmüş. Hem de tam Mehmet Can’ın tahmin ettiği bölgede.

 42. BURAK dedi ki:

  Bugünü ayrıntılı biçimde yazar mısınız yağış kuvvetlenecek mi? Azalacak mı ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Şu an yoğun yağış İstanbul’un doğu kesimlerine, Kocaeli Sakarya illerinin Karadeniz’e yakın kısımlarına sıkışacak gibi görünüyor.

 43. Semih dedi ki:

  Tuzla’da ilk yağış 9.30 civarlarında başladı. Hız kesmeden ve kuvvetli fırtınayla beraber durmadan yağıyor. 20 dakika içinde 5,2 kg. yağış kaydedildi bile (veriler kendi istasyonumdan).

  Eklemeyi unuttum. Sıcaklık 18.9 derece.

 44. Semih dedi ki:

  İstanbul’da davetsiz misafirler var… AKOM, 2-3 dakika içinde 4 kg. yağış almış bile. Kadıköy’de de yağış olmuş. Kısa sürede Kağıthane, Çağlayan, GOP ve Kadıköy çok yerel olarak sağlam yağış almış.

  1

 45. Semih dedi ki:

  Oraj olacak mı peki? Mehmet Can, Karcı Hakan, Ozan Hocam?

  • White Fox dedi ki:

   Kanımca hava İstanbul’da bir çok yerde daha çok nötr düzeyde gözüküyor. Ancak, belli bir konvektif enerji mevcut, yer yer şimşek çakabilir ama bence “şimşek şov” dedikleri duruma da pek müsait değil gibi…

   Daha da kötü birşey var. Şahsen benim en güvendiğim yer kartlarını çizen Met Office, soğuk cepheyi ortadan kaldırmakla kalmamış, Bulgar yönüne doğru bir sıcak cephe yerleştirmiş. Bu senaryo gerçekleşirse, kararsızlık tamamen yok olacaktır.

   Resim aşağıda;
   1

   • ersin dedi ki:

    Yarım saat önce falan Üsküdar civarında şiddetli gökgürültüleri duyuldu, şu anda durum sakin. Radardan ve balkondan görebildiğim doğu kesimlerde güzel şeyler olmakta şu anda.

   • Hakan Güven dedi ki:

    Bu yorumun üzerine bana bir şey demek düşmez 🙂

 46. Havadelisi dedi ki:

  Zaman bulamadığım için yeni başlık açamadım kusura bakmayın. Sistemi buradan takip edelim. Önceki yorumlar önceki sayfada…

 47. doğan dedi ki:

  yağış çok kuvvetlendi.. inşallah bi sorun doğurmaz.. sizi bayadır takip ediyorum ama yorum yaptığım enderdir.. sizlerin yorumu nedir yarınki yağış için..

 48. farkil dedi ki:

  http://wms.dmi.gov.tr/uydugorunurrenkli.htm

  tv yerine bunu seyrediyorum. ağustos’un en güzel filmi…

 49. Santiago dedi ki:

  İstanbul’da Perşembe günü 18:00-24:00 saatleri arasına ECMWF 12Z modeli muhteşem bir senaryo çıkartmış. Alçak basınç merkezi Karadeniz’den inip İstanbul merkeze yerleşiyor, Avrupa yakasında kuvvetli yağış ve fırtına, Anadolu yakasında ise çok kuvvetli yağış öngörülüyor..

  1

  GFS 12Z modelinden sağlamasını yaptığımızda ise kuvvetli yağış için aynı koordinatlar seçilebiliyor..

  2

  Umarım tatsız olaylar yaşanmadan unutulmaz bir gün yaşarız..

Yorumlar kapatıldı.