Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Mgm genel müdürünün kendi twitter adresinden yayınladığı haritalardan bazıları. Keşke bu haritaları sitede de yayınlasalar.

 2. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  Pazar min. 2.2 max. 6.4 gerçekleşmiş İstanbul AHL’de. 1’er derece ıskalamışım. Pazartesi ise min. -0.2 ölçülmüş.
  Görüldüğü gibi bu iş o kadar da zor değil. 4-5 gün önceden çok ufak yanılma paylarıyla gayet güzel tahmin edilebilir. Biz 48 saat öncesine de razıyız.

  1

  2

   1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

    Göztepe’den de sıcaklar var 🙂
    Mesela Sefaköy en düşük 3.0 derece olabilmiş. Yine Şaşkınbakkal da 2.9 derece olmuş. Benim Bayrampaşa’da 2.2 derece ile her zamanki gibi yine enverziyona teslim olmuş. Bizim kaderimiz bu, hava açtığı an sıcaklık sabitleniyor 🙂

    1. nehrk (Büyükçekmece/İST, 25m)

     Mgm’nin Büyükçekmece, Eyüp ve Tuzla’yı şu tabloya eklememekteki ısrarının sebebini bir türlü çözemiyorum.
     Büyükçekmece ve Eyüp de havanın açık ve durgun olduğu gecelerde coşuyor. Sabah 6 gibi ikisi de -2 civarıydı. Bence bu durumda asıl rezalet 400 metre rakımlı Çatalca. Rakımından utansın. 😛

 3. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  Ozan Hocam, WRF çıktılarına şu an ulaşılamıyor. Bir iki gün önce de baktığımda çalıştırma güncel görünmüyordu. Yenileme mi yapılıyor, yoksa sayfada mı bir sorun var?

  1. kiamme / Kartal-İst.

   Tam aynı görüntüyü yapıştıracaktım buraya, sen önce davranmışsın 🙂

   Bu görüntü bildiğin tipi demek, ama çıktı 27 Mart için! Bu görüntünün tarihte eşi benzeri olmadığı için pek inandırıcı gelmedi bana, ama tabii ki umut kırıntıları yok değil içimde.

  2. bleher(izmit/0m)

   Balığa bir iki 😀 Bakıyorum da tek sazan ben değilmişim ben de sabah sabah atladım hemen yahu arkadaş bu modeller yanlışlıkla temmuzda soğuk hava servis etse atlarım hiç kaçırmam 😀 Bu model çıktısına yapılan yorum adedine bakar mısınız? Halimiz gerçekten komik gerçekleşmeyeceğini ilk güncellemede sistemin zayıflayıp yok olacağını bile bile yorum yapıp kendimizi kandırmamıza anlam vermek zor… Değil 😉 KAR SEVDASI 😀

 4. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  14 Mart günü İstanbul’da rüzgar kaç km hızla esti. Bu sistemde İstanbul’a kaç kg. yağış düştü. Samsun’daki son 1 haftada ki sıcaklık grafiği acaba nasıldır? Veyahut uydu ve radar animasyonları. Cevapları son yazımda 🙂

 5. mavi yıldırım (@maviyldrm_)

  İstanbul için kıytırık geçen bu sistemden sonra artık yeni sistemlere yeni heyecanlara yelken açmanın zamanı geldi kanısındayım. Soru: 23 Mart’ta ve 25 Mart sonrası neler olacak? Beyin fırtınaları başlasın! 🙂 Umuyorum yaklaşan bu sistemlerde ”şu alçak basınç 700-800 kilometre doğudan girseydi neler olurdu neler :)” gibi olumsuz bir tablo ile karşılaşmayız.

 6. Burak - Tuzla/18m

  MGM yeni istasyonların verilerini yayınlamaya başlamış.
  Örneğin memleketim Refahiye şu an 6.6 derece haritada belirttiğim gibi Doğu Karadeniz Dağları’nın hemen arka tarafında bulunuyor.

  2

   1. Burak - Tuzla/18m

    Farkettim hocam çevresinde deniz vs. gibi konumumu bulmama yardımcı etkenler olmayınca yanlış görmüşüm.
    Bu arada haritaya eklediğiniz için teşekkür ederim 🙂

 7. şefik (kuşadası/aydın 30m)

  Bu gece Kuşadası’ndan Çanakkale’ye gideceğim. Yolda veya Çanakkale’de kar görme ihtimalim var mı? Varsa nerede görebilirim?

 8. Burak - Tuzla/18m

  An itibariyle Pendik Tersane Kavşağı civarında fırtına var. Rüzgarın kuzeyde bulunan havalimanı sayesinde hiç bir engele takılmamasından olsa gerek çok kuvvetli esiyor. Yollard ki tabelaları sallayıp insanların yürümesini zorlaştıracak kadar kuvvetli fakat 1-2 km uzağındaki başka semtlerde yaprak oynamıyor

  1. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

   Fön rüzgarının etkisiyle yangın, kısa sürede geniş bir alana yayılmıştır. Aslında ikinci yangın Tirebolu ilçesinde değil, Espiye ilçesine bağlı Hacıköy’de çıkmıştır. Neyse ki yangınlarda, can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Yangın, bu fotoğraf çekildikten sonra akşam saatlerinde, kırmızı renkle işaretlediğim alanlara doğru hızla yayılmıştır. Bizim köydeki evi de kırmızı daire içine aldım.

   1

   1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

    Geçmiş olsun.
    İsviçre’de birçok fön olayından önce orman yangını uyarısı verilirdi, özellikle de kar örtüsünün olmadığı zamanlarda.
    Bizde Karadeniz için böyle bir uyarı verildiğini hiç duymadım.

 9. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  DMİ Tekirdağ için yağmur işaretiyle birlikte Tekirdağ’a 3.6 derece vermiş ama yaklaşık bir saattir Tekirdağ – Değirmenaltı’nda kar yağışı var, sıcaklık şu anda 1.6 derece.

  -Fotoğraf isteriz. DMİ bu çılgın kitleyi kandıramaz. Biz bu oyunu bozarız!-Onur

 10. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Hey millet 🙂 Rüzgar karayele döndü ve dışarıda süper bir soğuk çıktı. Sıcaklık 5.7 derece. Gözlerimi beyaz bir sabaha açmak dileğiyle iyi geceler. 🙂

  1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

   Animasyonu koymayı unutmuşum 🙂
   15 Mart 05:00-24:00 arası İstanbul PPİ radar animasyonu:

 11. Burak - Tuzla/18m

  Burgaz 1
  Varna ve Köstence 2
  Edirne ve Kırklareli 4
  Çorlu 7 dereceye düştü. Sabah olmadan ilk kar tanelerinin Trakya’ya düşeceğini umuyorum

   1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

    Benim bölge de 7.6’ya indi. Beklemedeyiz 🙂

 12. mavi yıldırım (@maviyldrm_)

  Bünyamin Sürmeli bey, bugün hangi tarafından kalktıysa bundan böyle hep o taraftan kalksın diliyorum. CNNTürk’ün canlı bağlantılarında adeta show yapıyor. Bizde onu hep böyle görmek istiyoruz. ”Pazartesi, Salı’dan itibaren sıcaklıklar tırmanıyor ama Mart tehlikeli bir aydır! Bir sistem, bir soğuk hava dalgası daha görünüyor. 25 Mart’tan sonra diyor.” Gözlerim yaşardı.Tüğlerim diken diken oldu. 🙂 Mart bastırıyor ama İstanbul direniyor. 90+5’te Gol olur inşallah!

  1. gvmgvm

   Bünyamin Sürmeli’nin baktığı modeller neyse, bu sitedeki diğer insanların baktığı modeller de o. Bünyamin Sürmeli’yi gözünüzde çok büyütüyorsunuz. Açın modelleri, modellere siz de bakın, siz de aynı yorumları yapabilirsiniz. Bünyamin Sürmeli’nin yorumlarının buradaki hiç kimse için önem arz ettiğini düşünmüyorum. Hatta, Bünyamin Sürmeli’nin meteoroloji hakkındaki donanımı bu sitedeki kişilerin onda biri etmez muhtemelen. Sürekli bu şekilde mesaj atmanızı sinir bozucu bulan bir tek ben değilimdir diye düşünüyorum.

   Bünyamin Sürmeli hakkında bonus: https://havadelisi.com/2010/10/11/boyle-buyurdu-bunyamin-surmeli/

   10 gün sonrasına tahmin yapmakla ilgili bonus: https://havadelisi.com/2010/01/13/modeller-ve-falcilik/
   https://havadelisi.com/2010/03/05/hafta-sonu/comment-page-1/#comment-273

 13. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  Tarihte bugün… 15 Mart 2012 tarihinde hava durumu ajandama aldığım not şu şekildeymiş:
  “Sıcaklık öğle saatlerinden itibaren düşüşe geçti. Akşama doğru yükseklerde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir. Saat 14 civarında karla karışık yağmur başladı. Saat 15.40 civarında ise yağış kara çevirdi, sıcaklık 2.8C’ye geriledi. Yağış hafif olarak devam ediyor. Kar yağışı 16.45 – 17.00 arasında lapa lapa görüldü. Sıcaklık 1.6C’ye geriledi. Yağış 17.30 itibariyle kesildi. İstanbul’un yükseklerinde de kar yağışı görülüyor, yer yer beyazlama da oluştu. ”
  Bakalım tekerrür edebilecek mi 🙂

 14. mavi yıldırım (@maviyldrm_)

  Bünyamin Sürmeli bey, soğuk havanın yağışla beraber geldiğini, Cumartesi akşamı ve Pazar sabahı karla karışık yağmur ve kar ihtimali olduğunu söyledi. Ayrıca 25 Mart’tan sonra bir soğuk hava daha gelebilir fakat beraberinde yağış belli değil dedi.

 15. Waluigi(Ankara/908 m)


  Bu arada bunu kütüphanemde buldum. Cfs’nin 5 Şubat tarihindeki 14 Mart senaryosu. Gene sistemi tahmin etmiş ancak bize patlamayan sistem. Lviv, Polonya, Belarus gibi yerlere patladı. Biz de şu an Sahra tozlarını çekiyoruz içimize kuvvetli rüzgar ile birlikte. 😀

 16. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  Bulgaristan’ın ve Romanya’nın doğusu ile batısındaki sıcaklık farkı öğlen 12 itibariyle 15-20 dereceyi buluyor. Sistem ilerledikçe yarın sabah saatlerinde bizde de benzer görüntüler ortaya çıkacak gibi görünüyor:

  1. Waluigi(Ankara/908 m)

   Özellikle Samsun-Trabzon hattı , Doğu Akdeniz ve İç Anadolu’da oldukça yüksek sıcaklıklar. Bir taraftan Lviv’i takip ederken diğer yandan Ankaralılar olarak geçen sene olduğu gibi ekstrem bir kum fırtınasına tanıklık ediyoruz. Hava oldukça sıcak ve rüzgarlı. Radarda görünen lodos bandındaki küteler bize ulaşınca sıcaklıklar da tepetaklak düşecek.

   1. Waluigi(Ankara/908 m)

    Samsun’un Mart rekoru 28.03.2001’de 32,3 dereceymiş. Şimdiki sıcaklık 32,5 derece. Ankara’da da Mart rekoruna yaklaşmış olduk. 23.03.2008’de 26,4 derece. Şimdiki sıcaklık 24,5 derece.

  1. bleher(izmit/0m)

   Santi Dostum biz böyle kütleler göremeyiz coğrafyamız müsait değil biz kar görülme olasılığı yeter düzeyde olan son çizgiyiz kuzey yarım kürde..Benim hayatım boyunca hayalini kurduğum görüntüler bunlar ama hiç yaşamadım sadece hayal işte..Bünyamin alsın 25 sistemini eve götürsün..

 17. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Soğuk hava kuvvetli karayelle birlikte yarın sabah İstanbul’a ani bir giriş yapacak.

  Kuzeybatıdan gelecek kütleler sabah erken saatlerden itibaren öğlene kadar özellikle Avrupa Yakasının batısında ve yükseklerinde güzel bir kar yağışı bırakacak gibi görünüyor.

  İlerleyen saatlerde rüzgarın kuzey bileşeninin artması ve hızının azalmasıyla birlikte sıcaklıklar yükselecek.

  1. cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

   Karayel ilk etapta Trakya’nın kuzey batısındaki yer seviyesindeki soğuk havayı çok hızlı bir şekilde özellikle Trakya’nın içlerine doğru süreceğinden bu kesimlerde yağışla da çakışacağından görsel manada lapa diye tabir ettiğimiz yağış şekli görülecektir. Kar yağışının İstanbul’un batısının yükseklerinde görülme olasılığı oldukça yüksek gözüküyor.

  2. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

   20 Aralık 2012 Perşembe sistemi gibi olma ihtimali gerçekten var mı sizce? Bulgaristan çok hızlı soğumaya başladı yine. Varna sanırım 3Clere kadar indi. Eğer sabaha kadar Varna -3C’yi görürse bence gol olması ihtimali %90! Tek sıkıntı 850mb sıcaklığının yüksekliği. Onun da sabaha sıfırın altına düşmesi bekleniyor. Erken uyuyup sabah takip etmek lazım. Beylikdüzü, Hadımköy, Bahçeşehir ve İkitelli gibi yerler yarın sürprizle uyanabilir.

  1. kiamme / Kartal-İst.

   Santiago burası Lviv mi? Arada bir bakıyorum sen paylaştığından beri, mükemmel ötesi yağıyor, sallanan direklerden rüzgarın da gücü anlaşılıyor. Çok kıskanıyorum çokkk.

 18. Yusuf Şamli

  An itibarı ile Trabzon Merkez Beşirli’de (rakım 175 metre) sıcaklık 28.7 derece benim termometrede ve lodos kuvvetli esiyor, sanırım artık yaz geldi, geçen haftaki kar yağışının ardından meyvelerim dans ediyor lodosla birlikte.

Yorumlar kapalı.