İstanbul Cumartesi Kaç Derece Olacak?


Cuma gecesi saat 23:30 gibi bu satırları yazıyorum. Türkiye’nin kuzeybatısı hızla soğuyor. Aşağıda saat 23 itibariyle ölçülen sıcaklıklar var (hepsi MGM’nin istasyonları).

temps

Trakya’nın sınıra yakın ve yüksek yerleşimlerinde kar yağışının başladığı haberleri geliyor. Hemen MGM’nin son tahmininden (Cuma akşam saatlerinde güncellenen) alıntılar yapalım:

alinti2

alıntı

* Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur şimdiden başladı. Yüksek yerlerin beyaz örtüyle uyanması yüksek ihtimal. Tahmin yanlış.
* İstanbul’da sıcaklık halihazırda 10 derece civarında. Önümüzdeki saatlerde kaçınılmaz olarak sıcaklık düşüşü sürecek. Yarın sıcaklığın 10 dereceye çıkmasına imkan yok. Tahmin yanlış. (Ayrıca, maksimum sıcaklık tahmininin hangi saat aralığı hedef alınarak yapıldığını öğrenmek için bakınız).

Yanılmak, tahminin doğasında var. Olabilir.
Fakat, şu saatlerde MGM’de nöbetçi olanlar havanın gidişatını takip etmiyor iseler, ya da takip ettikleri halde, amir onayı bulunmadığı için bu tahmini değiştirme sorumluluğunu alamıyor iseler, kurum görevini yapmıyor ve kamu kaynakları (maaş ödemeleri, otomatik istasyonlara harcanan paralar) israf ediliyor demektir.

Şu haliyle MGM, Saatleri Ayarlama Enstitüsü‘nden hallice değildir. Şayet birkaç saat içinde tahmin güncellenirse, sözlerimi geri alacağım ve özür dileyeceğim.
—————————

Güncelleme: MGM, saat 00:45 itibariyle tahminini aşağıdaki biçimde güncelledi (tıklayıp büyütebilirsiniz). Sözlerimi geri alıyor, kurumun sorumluluk sahibi çalışanlarını tebrik ediyorum.

alinti3Yalnız şunu söyleyeyim, İstanbul’un da yüksek yerlerine kar yağacak. Neyse, zamanla MGM de daha iyi olacak 😛

Editörümüz Erdem Erdoğan’ın (Santiago) Cuma sabahı yayımladığı tahmin: https://havadelisi.com/serbest-kursu/comment-page-101/#comment-41151

Reklam

İstanbul Cumartesi Kaç Derece Olacak?” üzerine 92 düşünce

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s