Böyle Buyurdu Bünyamin Sürmeli


Röportajın tamamı burada.

Soru: Polonyalı bilim adamları iddialarını hangi modele dayandırıyor? (son bin yılın en soğuk kışı olacak demişlerdi)
Cevap: Günlük ve haftalık modellerin yanı sıra bir de üretilen mevsimsel modeller var. Polonyalı bilim adamları bunlara bakıp böyle bir iddiada bulunmuşlar.

İnsaf, insan hiç değilse açar da Google’da bir arama yapar. Adamlar iddialarını Gulf Stream denen sıcak su akıntısının azalmasına dayandırıyor. Sağır sultan bile duydu, öğrendi.

Soru: Türkiye’yi nasıl bir kış bekliyor? Öngörülen senaryo nedir?
Cevap: 2010-2011 kışına El Nino’nun kız kardeşi La Nina damgasını vuracak. El Nino etkili olduğunda sert kışlar geçirmiştik. Örneğin 2004’te iki kez dört-beş gün boyunca yoğun yağan karın sorumlusu El Nino’ydu. (…) Marmara, Ege ve Batı Karadeniz’de sıcaklıkların ortalamanın biraz altında olacağı tahmin ediliyor. Bu da belki her zamankinden biraz fazla kar yağacağı anlamına gelebilir.

El Nino ve La Nina birbirinin tersi iki olay, tropikal Pasifik’teki deniz suyu sıcaklıklarının, sırasıyla, normalden sıcak ve soğuk olması demek. Pasifik Okyanusu kocaman bir yer olduğu için, oradaki su ısınıp soğuyunca küresel ortalama sıcaklıklarda da oynamalar oluyor. Ayrıca bu ısınıp soğumalar, olayın kuvvetine göre, o bölgeye yakın yerlerdeki sıcaklık ve yağış durumunu da etkileyebiliyor, ama Türkiye iklimine etkileri büyük ölçüde belirsiz.

Neyse ki, memleketin en kıymetli meteorologlarından Bünyamin Sürmeli olayı çözmüş. Zat-ı alilerine göre, El Nino olunca da çok kar yağıyor, La Nina olunca da biraz fazla kar yağabilir… İkisinin birbirinin tam tersi olaylar olması bir şey farkettirmiyor. Bizde hep kar yağıyor. Evet, öyle işte.

“Kar yağacak diye çok ısrar edince adım duyuldu.”

Tamam, şimdi anlaşıldı. Meşhur meteorolog olmanın sırrı işte bu. Devamlı sansasyonel tahminler yapacaksın, bir tanesi illa ki tutar. Sana soru sorulunca da konuyu yarım yamalak da bilsen atıp tutacaksın. Bir de şöyle sinekkaydı traş olup yakından fotoğraf çektirdin mi tamamdır. Artık hava olayları düşünsün, sen nasıl olacak dersen hava yarın öyle olur. CNNTürk’te editörlük falan istersen, o kolay, ayarlanır.

Nasılsa kimse bir şey bilmiyor, ne söylesen yiyorlar Bünyamin arkadaşım, sen de konuş. Sakın merak edip bu işler neymiş diye internete bile girme, insanlar bana soru soruyorlar, bari azıcık öğreneyim deme. Ne gerek var! Koskoca editör olmuşsun.

Koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Çelebi derler.

Reklam

Böyle Buyurdu Bünyamin Sürmeli” üzerine 22 düşünce

 1. hayatbu

  Bir gün bakmadım başlık almış başını gitmiş. Hakikaten blog yoğun ilgi görüyor; dolayısıyla bu ilgiden ve emeklerinden dolayı tüm arkadaşlara teşekkür ederim…

  Burası amatör kar delilerinin; bu işi bilimsel olarak ele alan ve her geçen gün profesyonelliğinin üzerine birşeyler koymak için büyük çaba gösteren Ozan’ın; ciddi çabalarıyla oluşan bir platform. Hepimiz birşeyler öğrenmek için ve kar delilerinin birşeyler öğrenebilmesi için çaba gösteriyoruz. Hiçbirimizin maddi bir kazancı olmadığından tamamen amatör ruhla harekete geçirilmiş bir inisiyatif var ortada. Herkes de buna saygı göstermeli ve özellikle “bu ortamın korunması için elinden gelen çabayı göstermeli.” Hiç kimsenin bu ortamı bozmaya hakkı yok.

  Bu başlıkta gayet masum bir şekilde Bünyamin Sürmeli eleştirilirken olayın karşılıklı atışma şekline dönüştürülmeye çalışılması gerçekten üzücü. Bence üslubumuzu bozmayalım ve bazılarının yapacağı sulandırma hareketlerine de fırsat vermeyelim. Hava Delisinin Not Defteri olduğu gibi kalsın ve hepimiz bundan faydalanalım.

  Önümüzde yağışlı sistemler ve daha da ilerisinde uzuuuun bir kışımız var. Buna odaklanalım. Ayrıca birşeyler öğrenmek için herkes bildiğini paylaşmaya devam ederse bilmediğimiz birçok şeyleri öğrenmeye de devam edebiliriz…

  Herkese huzur dolu bir gece diliyorum…

  Cevapla
 2. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Bazı yorumlarda Bünyamin Sürmeli’nin tahminlerinden laf açılmış. Dikkat ederseniz benim tahminleriyle ilgili fazla bir şikayetim yok yazıda, sadece “kar yağacak diye ısrar ettim” dediği için biraz ti’ye aldım o kadar. Ayrıca herkes yanlış tahmin yapabilir. Gayet sinir bozucu olan, Sürmeli’nin belli ki çok yarım yamalak bildiği konularda dilediğince atıp tutma hakkını kendinde bulması. Bence bu, mesleğine ve kendisini dinleyen insanlara olan saygısının seviyesi konusunda çok olumsuz fikirler veriyor. Bu konularda böyle yalan yanlış konuşan bir tahmincinin tahminlerine gösterdiği özenden de şüphe etmek gerekir.

  Cevapla
  1. Karsavuran

   Sürmeli’nin tüm yorumları -eğer dikkat ettiyseniz- aynı şekildedir, asla güven vermez. Tamam hava tahmini adı üstünde ama bu kadar sürünceme olmamalı diye düşünüyorum.

   Cevapla
  2. ayse

   sayın havanın delisi sitenizde yayınlanmasına izin verdiğiniz yorumlara denetim getirirseniz iyi olur. çünkü bilerek ya da bilmeyerek kişiler yalan ya da yanlış iddialarda bulunuyorlar. ‘Tengizman’ isimli yorumcunuzun iddiası üzerine medyada calışan bir arkadaşım aracılığı ile hava durumu kayıtlarından bir resmi bana yollamasını istedim. 23 ocak 2010 tarihli kar yağışı Tengizman adlı yorumcunun 1 gün önce soylediği bilgisi yanliş, ya da yalan. Elimde ajanslarda bulunan RTUK için saklanmiş kayıtlardan bir resim var. 20 ocak 2010 gunku hava durumunda 23 ocak 2010 da kuvvetli bir kar yağacağı resimde var. isteyene yollayabilirim.

   sanal ortamlarda sallamanın ne kadar ucuz ve kolay olduğunu düşünen ve yapan arkadaşlara sesleniyorum; hava durumu ya da başka konularda sallayanlar bari biraz uzağa sallasın, bu kadar kolay yakalanmasın…

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Sayın Ayşe Hanım,

    Resmi bana yollarsanız burada yayınlarım. Tengizman yanlış hatırlamış olabilir. Eğer haklıysanız özür dileyecek ve yorumunu geri alacaktır. Blogumun katılımcıları uygar insanlardır. Sizin de bir dahaki sefere geçerli bir e-mail adresi verecek kadar uygar olduğunuzu düşünüyorum, bu sefer unutmuş olmalısınız.

    Saygılarımla,

    Ozan

    ayse1

    ayse2

    Cevapla
    1. ayse

     yorumcular gibi sanırım size de ispatlar gerekiyor, bana mail atarsanız resmi yollarım, sayfanızda bulamadım.
     uygarlık kriterleriniz sanırım biraz düşük, ihtimaller üzerine kurulu.

     Cevapla
     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Size mail attım ama geçersiz bir e-mail adresi vermişsiniz. Bu tartışmamızdan kimin uygar olmayı önemsediği ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. E-mail adresim havadelisi@gmail.com.

      Güncelleme: Ne hikmetse şimdi aynı mail adresi geçerli hale gelmiş. Bunlar çok ucuz şeyler, yakışmıyor. Buradaki herkesin kim olduğu, ne yaptığı belli.

      Cevapla
     2. welbane

      Ayşe hanım -eğer gerçekse- kusura bakmasın ama konuyu asıl kendisi çarpıtmış. Tengizman’ın
      bahsettiği olayda Bunyamin Surmeli 18 Ocak 2010 akşamı yaptığı değerlendirmede 19 Ocak için
      Marmara genelinde oyle etkili bir kar beklemediğini, belki yukseklerde kky olabileceğini soylemişti.
      Örneğin Edirne için 9, İstanbul için 11 derece vermişti. 19 Ocakta ise tüm Trakya ve akşama doğru
      İstanbul kara gömülmüştü http://www.cnnturk.com/2010/havadurumu/01/19/istanbulda.kar.yagisi.basladi/559860.2/index.html
      Dolayısıyla bir gün sonra hala 9-10 derece gösterdiği yerler eksili değerlerde ve 20 cm kar altındaydı.
      Bu yanlış tahminin de otesinde yaptığı işi ciddiye almamanın yol açtığı bir sonuçtu.

      Cevapla
      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Yanlışlık olmasın, Tengizman 23 Ocak’tan bahsediyor. Senin anlattığın, başka, bağımsız bir hata. Belki Ayşe Hanım o günün RTÜK için saklanan görüntülerini de bizimle paylaşmak ister, senin de yanlışın varsa ortaya çıkar. Yollarsa yayınlayacağım.

       Cevapla
   2. tengizman

    Ayse Hanim,

    Ben resim veya goruntuden bahsetmiyorum Cnn’de sundugu hava durumu bulteninde soylediklerinden bahsediyorum. Sanirim yanlis anladiniz. Madem oyle, Ocak ayinin sonlarina dogru Taksim’de bir tv kanalina verdigi demecte Subat’ta cok usuyecegiz sicakliklar normallerin 2 derece altinda olacak gibilerinden olan video goruntulerini de bulun bir zahmet madem medyada tanidiklariniz varsa. Subat’ta erik yiyecektik neredeyse bunu da biliyorsunuz. Lutfen bir seyle itham etmeden once yazilanlari dogru anlayiniz. Ben sozlerimin arkasindayim.

    Cevapla
   3. tengizman

    Ayrica sunu belirteyim Ayse Hanim. Madem bu sahsiyetle ilgili yanlis dusunuyoruz, salliyoruz, o kisinin editoru oldugu internet sayfasindaki sicaklik ve hava durumu bolumunde(CnnTurk) 12-13 derecelerde kar firtinasi, etkili kar ikonu koymasi zaten isine verdigi ehemmiyetin bir gostergesi degil midir, ya da accuweather’dan copy paste yapip oyle bilgi vermesi mi ya da kendi tahminlerini yayinlayabilmesi mi verilen ehemmiyetin bir gostergesidir? Once bunu aciklayin daha sonra gelin bir tez savunun. Ozan’cim kusura bakma cevap yazmak istemezdim ama boyle ucuz numaralar ister istemez insanin canini sikiyor.

    (yayınlıyorum, ama fazla uzatmayalım, teşekkür ederim – Havadelisi).

    Cevapla
    1. Cemal

     İnternet ortamında hava ile ilgili en seviyeli ve bilimsel tartışmaya önem veren blog burası. Öncelikle “güneş balçıkla sıvanmaz” diyorum. Medya önünde hava tahmini yapmanın çok zor ve sorumluluk isteyen bir iş olduğunun farkındayız. Bizim günler öncesinden geliyor dediğimiz bir sistemi o sorumlu kişiler bazen temkinli konuşarak geçiştirmek zorunda kalıyorlar. Yalnız bunları gördüğümüz gibi, hava olaylarıyla ilgisi olmayan vatandaşların nasıl saf yerine konularak bütün hava tahminlerini sanki dosdoğru biliyorlarmış gibi hava estirmelerini, bu işle profesyonelce ilgilenip örneğin batıdan doğuya doğru çok keskin soğumanın olacağı bir sistemde bile önce kar yağışının Anadolu yakasında başlayacağını üstüne basa basa söyleyen bu meteoroloji uzmanlarını da bir ağız tadıyla eleştirelim. Yağışın etkin kısmı bittiğinde uyarı yapanlar ve deniz etkisiyle kar yağışından yokmuş gibi hiç bahsetmeyenler 23 Ocak sisteminin zayıflayacağını zannettikleri gün kar yağışı Boğaz ve Anadolu yakasını yıkarken o gün medyada hiç gözükmemişlerdir. Neyse ki bu gibi ortamlar sayesinde biz günler öncesinden bu olasılıkları görmüş ve bu tartışmaları günler öncesinden yapmıştık.

     Cevapla
   4. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Ayşe Aymeşe hanım benimle iletişime geçerek, 20 Ocak Çarşamba günü 23 Ocak sistemi ile ilgili yapılan tahminin resmini bir kez daha inceledikten sonra tahminin çok da iyi bir tahmin olmadığını kabul ettiğini, konunun kapanmasını istediğini söyledi. Sayın Ayşe Aymeşe’ye duyarlı yaklaşımından ötürü teşekkür eder, bundan sonra tahminleri daha iyi incelemesini tavsiye eder, tüm hava delilerine de 20-23 Ocak konusuyla ilgili bundan sonraki mesajları yayınlamayacağımı saygıyla bildiririm.

    Cevapla
 3. grhc

  Biraz Önce twitterda yazdı Bünyamin ”Herkese iyi haftalar. Iyi basladik ama oyle devam etmiyor, hafta ortasi yine bir asiri yagis dalgasi olabilir, detayli yazacagim…”

  Hala olabilir diyor,,anlamadım ki… anlayan var mı?? Ya da görünen köy kılavuz ister mi 🙂

  Cevapla
  1. çihiro

   Aşağıda Cemal’in de söylediği gibi: “tahminlerin sürekli meterologları ters köşe yapması böyle sonuçlar doğuruyor”. Ben böyle davranmasını normal buluyorum.

   Cevapla
 4. tengizman

  Daha gecen sene Bunyamin 23 Ocak 2010 sistemini neden hala soylemiyor diyorduk hava bulteninde. Sadece 1 gun once 22 Ocak’taki hava raporunda bu sistemden bahsetti, 23 Ocak’ta kar yagisi basladiginda gunler oncesinden bahsettigimiz sistem nihayet geldi dedi bir de utanmadan 🙂

  Cevapla
 5. emre

  Yılların meteoroloğunun böyle pozlara ihtiyacı var mı acaba veya bu kadar bilgisiz olabilir mi? Çok enteresan. Sizi eleştirmek için değil, zaten bu konulardan anlamam, şaşırdığım için yazıyorum.

  Cevapla
   1. Cemal

    Bütün bunların sebebi hava tahminciliğinin göründüğü kadar kolay olmadığı ve hele ki bu tahminleri milyonların önünde yapıyorsanız ayakta kalabilmek için her türlü poza girersiniz. Bünyamin’in bu işi bilmediğinden ziyade tahminlerin sürekli meterologları ters köşe yapması böyle sonuçlar doğuruyor. Tabii her meslekte olduğu gibi yaptığın işin delisi olacaksın. Amatör deliler sürekli kendilerini geliştirdiklerinden göz önünde olan tahmincilerden daha aktif ve daha iyi olmasını bekliyorlar.

    Cevapla
 6. ALKIM

  Bünyamin Bey’i ilgiyle takip ediyoruz. Özellikle editörü olduğu CNN Türk’ün internet sayfasında eşsiz yorumunu katarak yaptığı tahminlerini. DMİ Genel Müdürümüzden sonra çevre ve orman bakanımız da konuya sessiz kalamamış. Konunun siyaset başlığı altındaki haberler arasında yer bulması da ilgi çekici. Bakanımız da Bünyamin Sürmeli tabiriyle mevsimsel modelleri incelemekten geri kalmamış ve yılın son 3 ayının mevsim normalleri üstünde, önümüzdeki yılın ilk 3 ayının da mevsim normallerinin altında gerçekleşeceğini bildirmiş. Kendisi çevre mühendisliği alanında bir profesör olduğundan eminim ki konuyu bir çok kaynaktan araştırıp danışmanlarına sorarak ciddiyetle değerlendirip yılların birikimi dahilinde bu açıklamayı yapmıştır. Haberi hazırlayan muhabirin işi değilse, öngörüleri gayet net ve olasılıktan ziyade bildiri niteliğinde.

  “Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, bu yıl hava sıcaklıklarının ekim, kasım ve aralık ayında ülke genelinde mevsim normallerinin 0.5 ila 2 derece üzerinde olacağını bildirdi.”
  Bakanımız bildirdiyse endişelenmeyiniz. Sonuç olarak bir deli muhabirimiz kuyuya öyle bir taş attı ki kamuoyu kırkbirinci akıllıyı halen aramakta ve adaylar da giderek artıyor.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s