Kıyılarda Hasret Bitiyor… Karadeniz’de Yoğun Kar!


Güncelleme, Cuma 13:30

Cuma akşamından itibaren pazartesi sabahına kadar, zorunluluk yoksa karayolu ile İstanbul-Bolu-Ankara, İstanbul-Bolu-Zonguldak, İstanbul-Samsun-Trabzon-Rize seyahati yapmayın! Yol boyunca ağır kış koşulları olacak, yolun bazı kesimlerde kapanması da muhtemeldir.

En çok kar, Zonguldak’tan itibaren Hopa’ya kadar Karadeniz kıyı yerleşimlerine ve kıyıya bakan yamaçlara yağacak. DEK kütlelerinin yerel hareketine bağlı olarak, sahilde 10-50 cm arası, 100-300 metre rakım arasında 30-100 cm arası, 300 metre üzerinde 50-200 cm arasında yeni kar muhtemeldir.

——————————————

2017 kışından bu yana, sahillerde çok etkili ve hafızalarda iz bırakan bir sistem göremedik.

Güçlü Kutupsal Girdap (‘Polar Vortex’), Azor Yüksek Basıncı’nı sindirerek bu sene kuzeyimizde biriken soğukların aşağı sarkmasına şu zamana kadar engel oldu. Gelen soğuk atakları, kar açısından ancak iç kesimler ve yükseklere yarayabilecek ölçüde güçlüydü.

Önümüzdeki günlerde Kutupsal Girdap’ın bir anlık zayıflamasıyla (sonra yeniden güçleniyor), önce Orta Avrupa’dan Balkanlara doğru çok derin İzlanda kökenli bir alçak basınç merkezi geliyor.

Bu alçak basınç merkezinin daha sonra kuzeye tırmanmasıyla, İskandinavya – Ukrayna – Karadeniz rotasından çok geniş alana yayılmış kuvvetli üst seviye soğuğu ülkemize doğru harekete geçiyor.

Derin alçak basınç merkezi ve bağlı cepheler sayesinde ilk önce iç bölgelerin yüksek kesimleri, ikinci büyük soğuk hava atağında ise İstanbul’dan itibaren tüm Karadeniz sahil şeridi, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yoğun kar yağışları yaşanacak. Aşağıdaki toplam kar haritası durumu özetliyor (İstanbul’un durumu net değil).

Bu iki sistemde hem çok derin bir alçak basınç merkezi hem de çok kuvvetli yukarı seviye soğuması olduğundan sayısal modeller halen net bir mutabakata varamamış olsa da, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde deniz etkisi kar yağışları açısından unutulmayacak bir sistem olması neredeyse kesin gibi.

Bölgesel değerlendirmeleri önümüzdeki saat ve günler içinde yavaş yavaş başlığa ilave edecek ve güncellemeler de yapacağız.

İstanbul için yorum yapacak olursak… Perşembe sabahından itibaren karayelle beraber sıcaklığın kıyılar dahil kar değerlerine düşeceğini, akşama kadar aralıklarla kar yağışları görüleceğini söyleyebiliriz. Cuma bir gün ara var. Cuma gecesi Karadeniz üzerinden ulaşacak kuvvetli soğuk havaya eşlik edecek kar ve onu takip edecek deniz etkili kar (DEK) için ise net konuşmak henüz (salı akşamı itibarıyla) mümkün değil. Soğuk atağın biraz batıya veya doğuya yönelmesi, hele de DEK varsa dramatik farklar yaratabilir. Bu nedenle model güncellemelerini takip edip sizlere başlık içinde ve yorumlarında daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. Ama şu kesin ki ortalık buz kesecek. Cuma gecesi ve cumartesi yağacak kar bakımından Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası bir tık daha şanslı görünüyor.

5.2.2020 Saat 11.30 güncelleme

İstanbul’da Perşembe günü kar yapmaya yetecek derecede soğuk girişinin erken saatlerde olmasını bekliyorduk ancak son güncellemelere göre görünen o ki öğle saatlerini bulacak. Böyle olunca siklonik yağışın önemli bir kısmını kaçırıyoruz. Geriye ağırlıklı olarak DEK yağışları kalıyor ki rüzgar yönünün yıldız-karayel olması soğuğu arttıracak ancak yağış miktarı özellikle güney ilçelerde örtü oluşumunu zorlaştıracaktır. Yine de cuma sabah erken saatlere kadar il genelinde aralıklı kar geçişleri görülmesi muhtemeldir. Rakım ve Karadeniz’e yakınlığa göre örtü oluşumu, çatılar veya araba üzerlerinde kar birikimleri görülebilir. Cuma günü hafif ılımayla birlikte yine çok etkili olmayan yağış geçişleri olacak. Cuma akşam saatlerinden itibaren ikinci ve bu kez daha soğuk sistemin girişiyle birlikte özellikle cuma gecesi ile cumartesi sabah saatleri arasında Anadolu yakasında daha fazla olmak üzere örtü yapabilecek kar yağışları olması muhtemeldir. Sonrasında yağışların Avrupa’dan Anadolu yakasına doğru hafifleyerek cumartesi geceye kadar devam etmesi mümkün görünüyor. Örtü oluşumu ve yağış miktarı açısından en şanlı yerler Anadolu yakasının kuzeyi(Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi ve Sultanbeyli), yükseklik avantajıyla Ümraniye, Çekmeköy; Avrupa yakasında Sarıyer ile sistemin ilk giriş yaptığı saatlerde Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Örtü ihtimalinin azaldığı kesim Avrupa yakasının güneyi(Avcılar,Bakırköy sahil hattı). Anadolu yakasının güney sahilinde de büyük bir beklentiye girilmemeli. Yine de Tuzla’ya doğru yağış süresinin daha uzun olması nedeniyle örtü miktarı diğer kesime göre daha fazla olabilir. Özetle perşembe ve cuma gününü bir çok yer havada kar görerek kapatacak gibi. İkinci dalganın ise il genelinde daha etkili olması muhtemel duruyor. Her yerde kartopu oynamaya yetecek kadar yağar mı? Bu kısım şimdilik muamma. Yeni verilerle güncellemeye devam edeceğiz.

7.2.2020 13.00 Güncelleme
İSTANBUL’da bu akşama doğru (Cuma) itibariyle başlayacak olan yağışlar önce Avrupa Yakası’nda, akabinde Anadolu Yakası’nda karla karışık yağmur ve zamanla kara dönecek. Cumartesi akşamına kadar sahillerde 1-5 cm, 50 metre ve üzeri rakımda 5-20 cm arasında kar örtüsü oluşmasını bekliyoruz (şehirde kuzeye ve doğuya doğru gittikçe, ayrıca yükselti arttıkça kar miktarı artacaktır).

Yağışın en etkili ve sürekli kısmı Cuma gecesi gerçekleşecek. Cumartesi günü, deniz etkisiyle aralıklı ve yerel kar yağışları (DEK sağanakları), bazen de güneş görülecek. Anadolu Yakası’na ve İzmit’e doğru gidildikçe kar sağanağına yakalanma ihtimali artacak. Pazar günü yağış ihtimali düşük: Hava çoğu yerde güneşli olacak.

Örtü miktarı açısından en şanslı yerler Anadolu Yakasının kuzeyi (Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy); Avrupa Yakası’nda Sarıyer, Beylikdüzü, Esenyurt, Eyüp, Sultangazi, Silivri, Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Özellikle cumartesi gecesi olmak üzere pazartesi sabahına kadar il genelinde buzlanma ve don olayı görüleceğinden tedbirli olmakta fayda var.

Cuma akşamından itibaren pazartesi sabahına kadar, zorunluluk yoksa karayolu ile İstanbul-Bolu-Ankara, İstanbul-Samsun-Trabzon-Rize seyahati yapmayın! Yol boyunca ağır kış koşulları olacak, yolun bazı kesimlerde kapanması da muhtemeldir.

En çok kar, Zonguldak’tan itibaren Hopa’ya kadar Karadeniz kıyı yerleşimlerine ve kıyıya bakan yamaçlara yağacak. DEK kütlelerinin yerel hareketine bağlı olarak, sahilde 10-50 cm arası, 100-300 metre rakım arasında 30-100 cm arası, 300 metre üzerinde 50-200 cm arasında yeni kar muhtemeldir.

 

Arşivde kalması için sizlerden bu başlığın altında yorumlarınızı, sayısal model çıktılarını, radar görüntülerini ve fotoğraf/videolarını paylaşmanızı bekliyoruz.

Hayırlı uğurlu olsun.

Kıyılarda Hasret Bitiyor… Karadeniz’de Yoğun Kar!” üzerine 195 düşünce

 1. mertbasturk (Sefaköy/İstanbul - 100m, Karamürsel/Kocaeli- 10m)

  Yarın öğle saatlerinde sıcak cephe ile 2. dalgayı açıyoruz. Boğaz ve Anadolu Yakası’nı daha çok etkileyecek bu sıcak cephe kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerde kar olarak kendini gösterdikten hemen sonra soğuk cephe peşi sıra olarak Karadeniz’den gelecek.

  Gece saatlerine doğru soğuk cephe Karadeniz’den gelen yağış perde şeklinde inip,boydan boya şehri kaplayacak kadar büyük gibi duruyor, hatta Trakya’ya bile sarkabilir.

  Bu cepheye ilave olarak da Karadeniz’de var olan ULL, yağışın biraz da kaderini belirleyecek. Biraz batıya meğletmesi yağışı Trakya’ya kadar uzatırken(hatta aslan payını da alabilirler) biraz doğuya meğletmesi diğer illeri oyuna dahil ediyor.

  Yukarıdaki resimlerde ULL’nin varlığı, 500hPa seviyesindeki rüzgar değişiminden belli.

  İstanbul olarak bu cepheden gelecek yağışın tüm şehri tatmin edeceğini düşünüyorum.

  Cevapla
 2. nehrk (Göktürk/İstanbul 54m)

  İstanbul için konuşacak olursak:

  Yarın gece saatlerine doğru Karadeniz üzerinden giriş yapacak soğuk cephe yağışının tam olarak nereyi etkileyeceği konusunda modeller mutabık değil.

  Mesela son GFS yarın geçe Kandıra açıklarında bir ULL oluşumu öngörmüş. Bu ULL cephe yağışını batıya doğru baskılayarak baboş kütleyi Trakya’ya yönlendirip İstanbul boğaz çevresini boşlukta bırakmış. Bu ekstrem bir senaryo, İstanbul için hayal kırıklığı olur.

  İyi haber:
  ECM ve Euro 4 ise cepheyi İstanbul’u da hatrı sayılır derecede etkileyecek şekilde biraz daha doğuda vermiş. Euro 4 Avrupa Yakası’nı biraz daha şanslı görürken, ECM Çatalca-Kandıra hattını ortalayacak şekilde bir ana kütle öngörmüş. Tekirdağ ve Muratlı tarafınındaki kuvvetli yağış konusunda her iki model de hem fikir.

  Cumartesi sabah-öğleden sonra arası sığ DEK oluşumları için şartlar uygun. Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere sağanakların öğleden sonraya kadar devam etmesi muhtemel.
  Büyük bir aksilik olmadığı sürece, İstanbul genelinin Cumartesi sabahına beyaz örtüyle uyanacağı kesinleşti gibi. Cephe yağışının baboş kısmından etkilenen yüksekçe yerlerde (100+ mt), cephe sonrasındaki artçı DEK’lerin de katkısıyla lokal olarak 10-15 cm’lik bir potansiyel mevcut. İstanbul geneli için ise; alt sınırı güney sahiller belirleyecek şekilde 3-10 cm aralığında bir örtü bekleyebiliriz.
  Kocaeli ve Sakarya’nın ise yüksekleri bahsettiğim potansiyeli zorlayacak diye düşünüyorum.

  Bu kışı da karsız kapatmıyoruz en azından. Hayırlı uğurlu olsun. 🙂

  Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   İyi akşamlar. Eğer bugün sabah yağan ıslak kar sürprizi gibi modelleri yanıltabilecek özel bir durum (alçak basınç alanının sapması ya da cephe içinde oluşabilecek görece daha küçük bir alçak basınç alanı, rüzgarın ani yön değiştirmesi, ayın 8inden itibaren oluşması muhtemel deniz etkisiyle kar meydana getiren nemli hava kütlelerinin güzide çukurumuzu saran dağları aşabileceği ve merkezde şiddetli kar sağanaklarının yağabileceği durumlar vs.) olmazsa şimdilik merkezde kuru ayaza talim edeceğiz. Ancak ayın 8 inden itibaren, görünürde Kayseri-Sivas hattından itibaren yağışları kuvvetlendirecek kütleleri taşıması ve Mersin açıklarında oluşması beklenen o 1005 mb lık alçak basınç olur da Ankara’yı da besleyecek şekilde oluşursa ve virga, nem azlığı, gelişebilecek güneyli bir hava akımıyla yağış anında sıcaklık yükselmezse belki merkezde 5-10 cmlik bir örtüyü var olması muhtemel soğukla birlikte sistemin izin verdiği (haftaya çarşamba gibi beliren ısıtıcı güneyli hava akımlarına) birkaç gün yerde görebileceğiz. Tabi, saygıdeğer hocalar ve üstadlar ne derler onu bilmiyorum, ben de en az sizin meraklı ve acemiyim.

   Cevapla
 3. Arda ERTEM

  Merhaba blogu yeni takip etmeye başladım ve kaliteli bir blog olduğunu gördüm . Sizlerden ricam Ankara için genel bir kar tahmini alabilir miyim ?

  Cevapla
  1. BARIS_karmania173metrebursacamlica

   Valla ben 5 yıl Ankara da okudum, kar tahmininden ziyade Ankara da kar yağdımıydı tutar onu biliyorum, biz Bursa da bazen göz gözü görmez kar izleriz ama yerde görmek mümkün olmayabilir.. Son radar görüntülerine bakarsanız bunu rahatça anlayabilirsiniz, sistem geldi de gidiyor, artık izleme ve paylaşma zamanı. HOCALARIM ÇOK ÖZÜR AMA ACEMİCE Bİ TAHMİN YAPMAYA ÇALIŞTIM 😀😎. Belki sizler de mazur görür başkentimize özel detaylı bi yorum eklersiniz. Eee ne de olsa Cumhuriyetin kurulduğu yer, Atamızın göz bebeği, kula kulluk etmekten kurtulmamıza en yakinen şahitlik etmiş bir coğrafya. Saygılar, uyumadığına emin olduğum bütün arkadaşlara selam ve sevgiler.

   Cevapla
 4. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  6-10 Şubat İKİLİ SİSTEMİ Doğu Karadeniz Analizi GÜNCELLEME

  Modeller bugüne kadar sistem konusunda b türlü anlaşamadı hatta şuan bile farklar mevcut.
  Ancak büyük oranda netleşti.

  Doğu Karadeniz’de bu gece yağışlar batıdan doğuya yayılarak başlayacak.
  Sıcaklığın yüksek olması nedeniyle ilk saatlerde 1500 metre ve üzerinde kar yağışı görülecek.
  Saatler ilerledikçe kar sınırı aşağıya doğru inecek.

  Cuma gece saatlerinden itibaren asıl soğuk hava bölgemize giriş yapacak.
  Son durumda gece saatlerinde 400 metre üstünde öğleye doğru kıyılarda sıcaklık sorunu aşılacak.

  Modeller bol miktarda yağış veriyor özellikle 300 metre üstünde sıcaklık sorunu erkenden aşılacağı için Cumartesi gün içinde ciddi birikim olabilir.

  Saatler ilerledikçe soğumanın şiddeti daha da artacak ve kıyılar dahil sıcaklık sorunu kalmayacak.
  Yağış biraz zayıflasa da aralıklı kuvvetli kar sağanakları etkisini sürdürecek.

  Cumartesi akşam ve Pazar üst seviye soğuğu -40° ye kadar düşecek. Gökgürültülü kar sağanakları şanslı noktalarda etkili olabilir.

  CM tahmini zor ancak yapmak gerekirse Pazar sabahına;
  TRABZON
  Vakfıkebir – Akçaabat batısı 30/40 cm
  Akçaabat – Araklı Arası 10-20 cm
  Araklı/Of arası 30/40 cm

  Rize kıyıları 40-50 cm
  Artvin kıyıları 30-50 cm

  300 metre üstü 75cm ve üzeri 500 metre üstü 1 metre üzeri kar ile uyanabilir.

  Cevapla
 5. mertovski-teleferik-364mt


  Bursa”da kar sınırı öğleden önce 800 mt. dolaylarındaydı, şu anda da örtü 500 mt.”ye kadar inmiş vaziyette. Şu anda 300-400 mt. arasında yağış zamanla karla karışık yağmur şeklinde gerçekleşiyor.

  Cevapla
 6. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m)

  GFS 06z gayet iyi çıktı, sistemin süresi İstanbul dahil her yer için bir miktar uzamış, düşük 850 sıcaklıkları ve ılık deniz sığ da olsa serseri (ve mutlu eden) DEK oluşumuna müsait, 500 sıcaklığının -40 dereceye düşeceği Batı ve Orta Karadeniz’de lokal efsaneler görülecek.

  Beklentiyi düşük tutun yeter.

  Mutluluk = (Yağan Kar) – (Beklenen Kar)

  Bu formül her zaman doğru sonuç verir 🙂

  Cevapla
  1. lavinia811

   Hocam düzce pusuya yattı bu geceden itibaren ışıkları söndürüp perdeleri sonuna kadar açıp bekleyeceğiz…

   Cevapla
 7. Sinan (Atakum 10m.)

  In reply to Sinan (Atakum 10m.).

  Orta Karadeniz değerlendirmesi

  Şu anda(06.02.2020) bölgemizin doğusunda devam eden yağışlar Cuma sabahının ilk saatlerinden itibaren üst seviye soğuğunun artmasıyla beraber yağışlar yüksek kesimlerde kar formunu alacaktır. Cuma akşam saatlerinden itibaren bölgemizin kuzey batısından soğuk cephenin girişine bağlı olarak yağışlar yüksek kesimlerde kar, alçak kesimlerde önce yağmur ve ardından kara çevirecek. Bu cephenin geçişine bağlı olarak Cuma gece saatlerinden itibaren deniz etkisi kar yağışları başlamış olacak. Bu yağışlar özellikle Kastamonu Küre Dağları’nın Kuzeyi, Sinop, Samsun ve Ordu’da etkili olacak ve bu deniz etkili kar yağışları zaman zaman Kastamonu Merkez’e, Tokat’a ve Amasya’ya ulaşabilir. Bu kuvvetli üst seviye soğuğunun aşağı seviyelere çökmesiyle beraber Cumartesi gecesinden itibaren bölge genelinde kuvvetli don ve buzlanma bekliyoruz.
  Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere 🙂 Deniz etkili kar yağışları nereleri etkileyecek?

  Cumartesi öğle saatlerinden itibaren -40 derecelik çekirdeğin bölgemize yaklaşmasıyla beraber deniz etkili kar yağışları iyice gelişmeye ve Karadeniz kıyılarını daha şiddetli bir şekilde etkilemeye başlayacağını tahmin ediyoruz.
  https://kiyikarayeli.files.wordpress.com/2020/02/20020818_0600.gif?w=584&zoom=2
  700 hPa sıcaklıklarını incelediğimizde bu seviyeyle yer seviye sıcaklıkları arasındaki muazzam sıcaklık farkı deniz etkili kar kütleleri uzun zamandır hasret kaldığımız oraj aktivitelerine sebep olacaktır.

  Samsun:
  Samsun’da deniz etkisi kar yağışlarının Cuma gece yarısından itibaren başlayacağını tahmin ediyoruz.
  https://kiyikarayeli.files.wordpress.com/2020/02/17030_20020800_0600.gif?w=584&zoom=2
  Cuma gece yarısı bölgemize yaklaşacak olan soğuk çekirdeğin de etkisiyle beraber deniz etkili kar kütlelerinin tepe yüksekliği Bafra Skew-T diyagramında da görülebileceği üzere neredeyse 550 hPa yüksekliğe ulaşacağı tahmin edilmiş ki bu deniz etkisi kar kütleleri için muhteşem bir tepe yüksekliği!
  https://kiyikarayeli.files.wordpress.com/2020/02/17030_20020812_0600.gif?w=584&zoom=2
  Çarşamba havalimanı’nın Skew-T diyagramını incelediğimizde burası da Bafra ile neredeyse aynı üst seviye koşullarını göstermektedir. Özellikle Bafra, Alaçam, Tekkeköy’ün doğusu, Çarşamba, Salıpazarı ve Terme’de yağışlar yoğun olarak lokal olarak gözlemlenebilir.

  Sinop ilimizin kuzeybatısı doğusuna göre deniz etkili kar kütleleri bakımından daha şanslı fakat bu kütleler sürpriz olarak beklenmedik yerleri de vurabilir. Sinop’ta şartlar doğudaki illerimize göre daha erken bozuyor fakat Sinop’ta da güzel kar yağışları olacağından modeller mutabık.

  Kastamonu içinse Küre Dağları’nın kuzeyinde kalan yerlerde deniz etkisi kar yağışları etkili olacaktır. Cumartesi öğlen ve Pazar günü sabahın ilk saatlerinde deniz etkisi kar kütleleri Kastamonu Merkez’e kadar ulaşabilir fakat hayatı olumsuz etkileyecek bir kar yağışının olacağını düşünmüyoruz ve yağışların Pazar günü öğle saatlerine kadar süreceğini tahmin ediyoruz.

  Ordu:
  İlimizin doğusu batısına göre DEK koşulları için daha şanslı, özellikle Altınordu ve Perşembe ilçelerinde Cumartesi gece saatlerinden Pazar gece yarısına kadar etkili kar yağışlarının görüleceğini tahmin ediyoruz.

  Sistem başladığı zaman gerekli görüldüğü takdirde şimdigörüler yapabiliriz. Şimdilik bu kadar 🙂 Tahmin bizden, takdir Allah’tan.

  Cevapla
 8. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  Cuma akşam saatlerinden itibaren Karadeniz’den gelecek olan sistemin peşine, İzlanda kökenli bol nemli bir sistem geliyor. Sistemin kendi soğuğu zayıf olmasına rağmen, önceki sistemden kalan ve süpürülmemiş olan soğuk hava, haftaya iç bölgelerde kar yağışlarına sebep olacak.

  Cevapla
 9. Erdem Bıyıklı

  Moraliniz bozmak istemem ama su anda Austin Texas’ta kar yagiyor ve catilarla cimler beyazladi;) Yillardir ilk defa yerde kar goruyorum burda.

  Cevapla
 10. Hüseyin Can Öksüz

  Selamun Aleyküm Hocam Doğu Karadeniz için son durum nedir trabzonun sahil kesimi kaç cm olur değerli yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 11. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Anladığım kadarıyla , İstanbul Avrupa yakası ( Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer ) İstanbul Anadolu yakası ( Çekmeköy, Sultanbeyli, Samandıra, Ümraniye, Çamlıca, Aydos, Kayış Dağı, Alemdağ ) mevkilerinde Perşembe öğlen saatlerinden sonra kar yağışlı, İstanbul da diğer ilçeler yağmur ve KKY, Cuma günü daha az miktarda yağış, gecesinden itibaren havanın biraz daha soğumasıyla boğaz hattı ve Anadolu yakası( sahil kesimleri dahil ) kar yağışlı. Doğru anlamışmıyım İstanbul için? Bu şekilde şu an kimse net bir hava tahmininde bulunamıyor, MGM ise yüzde yüz demiş, sanki ihtimaller düşüyor.

  Cevapla
 12. rukiyedemirci

  Tüm tahmin, güncelleme ve yorumları okudum. İstanbula ne olacağını anlamadım. Anladığım tek şey zonguldaktan doğusu kar alacak. Birde hep istanbul konuşuluyor derler…

  Cevapla
 13. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Atakent/Atakum/Samsun/8m.)

  Doğu Marmara ve Batı Karadeniz için güncelleme (05.02.2020);

  Perşembe öğlen saatlerinde başlayacak olan yağışlar, Doğu Marmara’nın +1000 m. lerinde kar olarak başlayacak. Bölgenin geri kalan kısımlarında ise yağmur şeklinde gerçekleşecek.

  Perşembe gecesi ve Cuma sabahına sarkan yağışların bölge genelinde 500 m. üzeri rakımlı bölgelerde ise orta şidette bir kar yağışına neden olabileceği göze çarpıyor. Yani Bolu hattındaki trafik çilesi vb. haberleri Cuma sabahı haberlerde bizlere ulaşır diye düşünüyorum.

  Cuma günü öğlen saatlerinde yağışlar zayıflayacak ve akşam saatlerine doğru ise 2-3 derecelik bir ısınma yaşanacak olup hemen bu ısınmadan sonra ise tüm bölge kıyıları boyunca kuvvetli bir yağmur başlayacak. Yağışlar Cuma gece yarısından hemen sonra kar yağışına çevirecek ve Cumartesi öğlen saatlerine kadar yoğun olacaktır.

  Cumartesi öğlen saatlerinden sonra kar Kocaeli-Sakarya illerinde biraz zayıflayarak Pazar sabahına erken saatlere kadar zayıf da olsa devam edecek. Bölgenin geri kalanında ise kar yağışları pazar akşamına kadar orta kuvvetle etkili olacak ve sona erecek.

  Batı Karadeniz bölgesinin yüksek kesimleri 50 cm kadar bir kar birikimi alırken Doğu Marmara 6-8 cm, Batı Karadeniz sahil kesimi ise 15-20 cm kadar bir kar birikimi alabilir. Düzce ise 30-35 cm’i görebilir. Kar birikimi DEK bantlarının iyi vurduğu yerlerde +10/15 cm kadar daha fazla gerçekleşebilir.

  Cevapla
 14. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  İlk salınım diye birşey kalmadı sanırım, 850hpA -7-8’lere kadar yükseldi.
  Ama bunun etkisiyle olacak, 2. salınım -13 hatta -14’leri zorluyor. Yağışın da 850hpA’de -10’lar girdikten sonrasına çakışmasıyla beklenenden çok daha fazlasını alacağız gibi. ECMWF’nin GFS’yi hizaya getirmesiyle, Avrupa Yakası’nın en batısı ve güneybatı ilçeleri hariç, Boğaz Çevreleri, Avrupa Yakası’nın doğusu 10cm’den az almayacak gibi görünüyor. Şanslı yerler DEK bantlarıyla 15-20cm yi zorlayabilir. Anadolu Yakası, bilhassa kuzeyi ilçeleri bir tık daha şanslı gibi.
  Hepimize hayırlı olsun diyelim. 😉

  Cevapla
 15. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

  Bu kış bir takım mihraklarca Ankara’ya resmen kazık atıldı. Son tabloda da hüsran bize kaldı. İğrenç iklim, iğrenç şehir. Neden sürekli bu durum bizim başımıza geliyor? Boşlukta kalıp duruyoruz artık isyan raddesine geldim. Bu arada yarınki sistemin Ankara merkezde hiç ama hiç mi kar örtüsü bırakma şansı yok? Değerli hocalarım, rica etsem bizi de bilgilendirebilir misiniz? Saygılarımla, bize de kardan pay yollamanız temennimle 😁

  Cevapla
 16. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

  Bu kadar soğuk güneye sarkınca rodostan eskişehir üstüne hareketlenecek bir siklon arıyor gözler.

  Cevapla
 17. mertbasturk (Sefaköy/İstanbul - 100m, Karamürsel/Kocaeli- 10m)

  Şu anki model senaryolarına göre, İstanbul için sistemin en etkin kısmı Cuma gecesi gelecek soğuk cephe yağışıyla olacak gibi duruyor.

  Ben bu soğuk cepheyi 7 Ocak 2013’te gelen https://havadelisi.com/2013/01/04/pazardan-itibaren-soguk-ve-kar/ sistemindeki soğuk cephe yağışına benzettim. O soğuk cephe de Karadeniz’den perde şeklinde inmiş ve sistemin ilk ayağı olmuştu. O sistemdeki kadar etkili olabilir mi bilinmez ama oluşum mekanizması hemen hemen aynı.

  7 Şubat 2020 yer kartı

  7 Ocak 2013 ve 7 Şubat 2020(GFS 06Z) karşılaştırması

  7 Ocak 2013 radar verileri  Modellerin batılama trendini devam ettirmesi durumunda, İstanbul DEK’lerden de fazlası ile etkilenebilir.

  Cevapla
 18. karmania173metrebursacamlica

  hocam Bursa ve Güney Marmara için çok kısa bi yorum alabilsek sizden süper olurdu,bakın Bursalı arkadaşlar da yorum bekler, dik gelen izobarlar marmara denizi üstünden DEK leri güzel Bursamıza taşır mı ? Yoksa rahmetli annanemin dediği gibi , olum karları dağlar çeker çeker , yağmaz aşağılaraaaaaaa mı olur?

  Cevapla
  1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

   Bursa perşembe öğle saatlerinden cuma sabahına kadar olan süreçte kar alacak. Tahminen 5 cm civarı örtü yapar. Cuma sabahı ara verecek olan yağışlar aynı gün geç saatlerde tekrar başlayacak ve Cumartesi akşamına kadar yüksekliğe bağlı olarak 5 ila 20 cm arası örtü yapar gibi duruyor ciddi bir değişim olmaz ise. Bozüyük-Bilecik civarlarında da bi tık daha az kar olmak kaydıyla benzer bir durum söz konusu. Güney Marmara’da batıya doğru gidildikçe yağış azalacak. Çanakkale’ye doğru örtü ihtimali oldukça zayıf.

   Cevapla
   1. karmania173metrebursacamlica

    Çanakkale deki arkadaşlar için üzgün olmakla birlikte İnşallah önümüzdeki günlerde gelecek ve Çanakkale ye de kar bırakacak daha batılı sistemler için dualar ediyorum , Çanakkale de yolları kapatıp Bursa da esamesi okunmayan geçmiş sistemlere saysınlar naapalım, Bursa da yaşayan ,saçları yıkayıp dışarda fönleme imkanı bulmuş biri olarak :)) sevindim.. Aşırı sıcak lodos akımlarından sonra sıkı kar yağışları görmeye alışığız , eskileri andıran bir sistem gibi anlatmışsınız ,umut ediyorum ki her ülke ,her insan ,herhangi bir salgın vs olmadan şu fosil yakıtı efektif kullanmayı öğrenir ve Dünyamız da eskileri andıran sağlıklı kutup günlerine geri döner , bilginize , emeğinize ve ellerinize sağlık, YAŞASIN HAVADELİSİ…..

    Cevapla
 19. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  5.2.2020 Saat 11.30 güncelleme

  İstanbul’da Perşembe günü kar yapmaya yetecek derecede soğuk girişinin erken saatlerde olmasını bekliyorduk ancak son güncellemelere göre görünen o ki öğle saatlerini bulacak. Böyle olunca siklonik yağışın önemli bir kısmını kaçırıyoruz. Geriye ağırlıklı olarak DEK yağışları kalıyor ki rüzgar yönünün yıldız-karayel olması soğuğu arttıracak ancak yağış miktarı özellikle güney ilçelerde örtü oluşumunu zorlaştıracaktır. Yine de cuma sabah erken saatlere kadar il genelinde aralıklı kar geçişleri görülmesi muhtemeldir. Rakım ve Karadeniz’e yakınlığa göre örtü oluşumu, çatılar veya araba üzerlerinde kar birikimleri görülebilir. Cuma günü hafif ılımayla birlikte yine çok etkili olmayan yağış geçişleri olacak. Cuma akşam saatlerinden itibaren ikinci ve bu kez daha soğuk sistemin girişiyle birlikte özellikle cuma gecesi ile cumartesi sabah saatleri arasında Anadolu yakasında daha fazla olmak üzere örtü yapabilecek kar yağışları olması muhtemeldir. Sonrasında yağışların Avrupa’dan Anadolu yakasına doğru hafifleyerek cumartesi geceye kadar devam etmesi mümkün görünüyor. Örtü oluşumu ve yağış miktarı açısından en şanlı yerler Anadolu yakasının kuzeyi(Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi ve Sultanbeyli), yükseklik avantajıyla Ümraniye, Çekmeköy; Avrupa yakasında Sarıyer ile sistemin ilk giriş yaptığı saatlerde Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Örtü ihtimalinin azaldığı kesim Avrupa yakasının güneyi(Avcılar,Bakırköy sahil hattı). Anadolu yakasının güney sahilinde de büyük bir beklentiye girilmemeli. Yine de Tuzla’ya doğru yağış süresinin daha uzun olması nedeniyle örtü miktarı diğer kesime göre daha fazla olabilir. Özetle perşembe ve cuma gününü bir çok yer havada kar görerek kapatacak gibi. İkinci dalganın ise il genelinde daha etkili olması muhtemel duruyor. Her yerde kartopu oynamaya yetecek kadar yağar mı? Bu kısım şimdilik muamma. Yeni verilerle güncellemeye devam edeceğiz.

  Cevapla
 20. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  ECMWF modelinin 8 Şubat 00Z için dün sabahki ve bu sabahki çalıştırmaları.. Bu sabahki çalıştırmada doğu bileşeninin bariz şekilde arttığı ve sistemin biraz batıladığı görülüyor. Bu İstanbul için güzel haber, ancak kötü haber başka hiçbir model ECM kadar güzel değil. Takipteyiz.

  Cevapla
  1. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

   GFS ve ECM arasındaki son kısa vade savaşı 1 ay önce olmuştu ve ECM ezici şekilde kazanmıştı. Bu sefer işi daha zor görünüyor. Ben şahsen kısa vadede ECM’ye daha fazla güveniyor olsam da, geçmişte son 2-3 günde attığı birkaç kazığı da hatırlıyor ve sisteme temkinli yaklaşıyorum.

   Cevapla
 21. lavinia811

  Gece uyumadan ettiğim batılama duası sanki yağış bakımından Marmara’nın batısı ve batı Karadeniz için biraz kabul görmüş gibi görünüyor. Umarım gidişatı bozmaz. Herkesi batılama duasına bekliyorum…

  Cevapla
 22. GreatWall (Beylikdüzü,180 m)

  Alemin keyfi yerinde yine maşallah. Bize de birgün kader güler, güler inşallah. (İSTANBUL)
  GFS 18Z, çok ama çok kötü iken, ECMWF 12Z gayet iyi. İşte bu, bu senenin vehametini açıklıyor. Şubat ayı geldi ve kendimi yorgun, bitkin, endişeli, üzgün hissediyorum. GFS’ye ve avaneleri vatan hainidir. Amerikanın modelleri bunlar. 😦

  Cevapla
 23. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  6-10 Şubat İKİLİ SİSTEMİ Doğu Karadeniz Analizim

  türkiye 2017 Kış sezonundan sonraki en güçlü soğuk hava dalgasıyla karşı karşıya. Bir çok ilde kar yağışı görülecek. Ülkenin büyük kısmı mevsime göre çok soğuk hava koşullarıyla mücadele edecekken bazı lokasyonlar çok ciddi kar yağışları alacak.

  İlk sistem İzlanda karakterli olarak balkanlardan yurdumuza sokulacağı için Doğu Karadeniz için soğuma oalrak etkisi zayıf kalıyor.
  Alçak basınç merkezinin Trakya’dan kuzeydoğuya hareketi nedeniyle Anadolu yarımadasının büyük kısmı güney sektörlü rüzgalar etki altına alacak. Rüzgarın hızı fırtına seviyesine ulaşacak.
  Bu rüzgarlar Doğu Karadeniz üzerine geldiklerinde bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle hem hızları artıyor hemde kuzey yamaçlarda fön karakteri kazanarak havayı kurutuyor.
  Çarşamba ve Perşembe günleri Doğu Karadeniz bölgemizde fön rüzgarları etkili olacak.


  Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren bölgenin batısından başlayarak cephenin hareketiyle rüzgar kuzeybatıya dönecek. Hava soğuyacak ve yağmur başlayacak.
  İzlanda karakterli ilk sistemin taşıdığı soğuğun fazla güçlü olmaması nedeniyle yağışlar cuma günü ilk saatlere kadar 1000-1200 metre altında yağmur şeklinde olacak.

  Cuma saatler ilerledikçe soğumanın artmasıyla kar yağışı sınırı 500 metreye doğru inecek.

  Bu sisteme ilave olarak Cuma günü Kırım üzerinden gelecek olan çok güçlü kutupsal soğuk hava ülkemizi etkilemeye başlayacak
  Cumartesi ilk saatlerde soğuma şiddetini artıracak ve kar sınırı daha da düşerek yağışlar zamanla kıyılarda da karla karışık yağmur ve kar yağışına dönecek.

  Sistemin hem 850 hpa hem 500 hpa soğuması çok güçlü bu nedenle Karadeniz bölgesinin denize bakan yamaçlarını çok güçlü dek bantları etkileyecek. Deklerin organize olarak vurduğu lokasyonlarda kar kalınlığı kıyılar 50cm yüksekler 1 metreyi geçebilir.

  500 hpa seviyesindeki -40°’ye varan üst seviye soğuğu yağışların şiddetini artıracak.

  5000 metreye varabilecek bulut tepe yüksekliğine imkan verebilecek sistem dekler sırasında gökgürültülü kar yağışlarını da sağlayabilir.
  Bu tür bir kütle 30 dk da 7-10cm kar biriktirebilir.

  Sistem boyunca sahada olacağım. Burada fotoğraf paylaşmaya gayret edecek olmamla birlikte twitter @Alibakr53 hesabından aktif olarak sistem hakkında görsel paylaşımı yapacağım.
  İnşallah bu sistem 2 yıllık hasreti bir nebze olsa giderir.

  Cevapla
   1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

    Aslında şimdi de bu durumda halk tabiriyle huhuçi yani graupel yağacak ama genel kar yağışı içinde yağacağı için kar olarak söylüyoruz. Tabi değişime açık batılama devam ederse dogu karadeniz olumsuz yönde etkilenir

    Cevapla
 24. lavinia811

  Herkese hayırlı uğurlu olsun
  Düzce li olarak kendimi şanslı hissediyorum bu sistemden güzel şeyler bekliyorum. Umarım herkesin istediği şekilde kar yagisları alır. Dek dendiği zaman en şanslı illerden biri olan düzce akla geliyor. 2015 yılında dek yağışlardan aldığı 90cm kârı unutmam. Umarım bu sistem de umduğumuz hasret kaldığımız kar yağışlarını alırız
  Saygılarımla…

  Cevapla
 25. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Merakla bekliyorduk, teşekkürler !! Çok uzun zaman sonra başlık açılacak kadar umut veren bir sistem var. Yaklaşık 1 haftadır takipteyiz, heyecan içinde. Ve halen daha değişime uğrayabilir görünüyor. Tam umutsuzluğa kapılmışken ufukta görünen bu sistemde konumum adına ne göreceğim bilmiyorum ama yine de şükrediyorum..

  Hala zaman var, umarım son anda daha da güçlenerek gelir..Beyaz sevgiliye kavuşmamız dileğiyle..

  Cevapla
 26. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  Benim naçizane tahminim, en az alan yerlerde 5cm örtü; en iyi alan yerlerde (DEK dahil) 15-20 cm örtü yakalanması şeklinde. Çok daha iyi hatta efsanevi bir sistem olabilirdi ama Şubat 2017’den beri gelebilen en iyi sistem diyebiliriz, artık 3’e 5’e bakmadan tadını çıkarmalı İstanbullu hava delileri! 😉

  Cevapla
 27. Dinçer Gül Aydın

  Emeğinize sağlık kulağım dışarda lodos fırtınası var ve gerçekten arkası kar ninni gibi geliyor şu an bu sistemde 10-15cm kara ne hikmetse şartlandım. Özellikle akşam ecmvf güncellemesi bunu perçinledi. Hayırlısı olsun.

  Cevapla
 28. Blizzard (Ümraniye/İST, 97 m)

  Başlık için teşekkürler! Heyecanla son güncellemeleri bekliyor olacağız.
  Çok uzun zaman oldu bu konulardan bahsedeli, şaşkınım acaba gerçek mi rüya mı bu diye…
  850hPa soğuğu okadar güçlü ki, üzerine Karadeniz suyu sıcaklığı 10°C olunca heyecanlanmamak imkansız!
  Umarım Tüm İstanbul’da (en iyi ihtimalle) 5-25cm kar olur. Tüm havadelilerinin kar örtüsüne kavuşmasını temenni ederim.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s