Kıyılarda Hasret Bitiyor… Karadeniz’de Yoğun Kar!


Güncelleme, Cuma 13:30

Cuma akşamından itibaren pazartesi sabahına kadar, zorunluluk yoksa karayolu ile İstanbul-Bolu-Ankara, İstanbul-Bolu-Zonguldak, İstanbul-Samsun-Trabzon-Rize seyahati yapmayın! Yol boyunca ağır kış koşulları olacak, yolun bazı kesimlerde kapanması da muhtemeldir.

En çok kar, Zonguldak’tan itibaren Hopa’ya kadar Karadeniz kıyı yerleşimlerine ve kıyıya bakan yamaçlara yağacak. DEK kütlelerinin yerel hareketine bağlı olarak, sahilde 10-50 cm arası, 100-300 metre rakım arasında 30-100 cm arası, 300 metre üzerinde 50-200 cm arasında yeni kar muhtemeldir.

——————————————

2017 kışından bu yana, sahillerde çok etkili ve hafızalarda iz bırakan bir sistem göremedik.

Güçlü Kutupsal Girdap (‘Polar Vortex’), Azor Yüksek Basıncı’nı sindirerek bu sene kuzeyimizde biriken soğukların aşağı sarkmasına şu zamana kadar engel oldu. Gelen soğuk atakları, kar açısından ancak iç kesimler ve yükseklere yarayabilecek ölçüde güçlüydü.

Önümüzdeki günlerde Kutupsal Girdap’ın bir anlık zayıflamasıyla (sonra yeniden güçleniyor), önce Orta Avrupa’dan Balkanlara doğru çok derin İzlanda kökenli bir alçak basınç merkezi geliyor.

Bu alçak basınç merkezinin daha sonra kuzeye tırmanmasıyla, İskandinavya – Ukrayna – Karadeniz rotasından çok geniş alana yayılmış kuvvetli üst seviye soğuğu ülkemize doğru harekete geçiyor.

Derin alçak basınç merkezi ve bağlı cepheler sayesinde ilk önce iç bölgelerin yüksek kesimleri, ikinci büyük soğuk hava atağında ise İstanbul’dan itibaren tüm Karadeniz sahil şeridi, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yoğun kar yağışları yaşanacak. Aşağıdaki toplam kar haritası durumu özetliyor (İstanbul’un durumu net değil).

Bu iki sistemde hem çok derin bir alçak basınç merkezi hem de çok kuvvetli yukarı seviye soğuması olduğundan sayısal modeller halen net bir mutabakata varamamış olsa da, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde deniz etkisi kar yağışları açısından unutulmayacak bir sistem olması neredeyse kesin gibi.

Bölgesel değerlendirmeleri önümüzdeki saat ve günler içinde yavaş yavaş başlığa ilave edecek ve güncellemeler de yapacağız.

İstanbul için yorum yapacak olursak… Perşembe sabahından itibaren karayelle beraber sıcaklığın kıyılar dahil kar değerlerine düşeceğini, akşama kadar aralıklarla kar yağışları görüleceğini söyleyebiliriz. Cuma bir gün ara var. Cuma gecesi Karadeniz üzerinden ulaşacak kuvvetli soğuk havaya eşlik edecek kar ve onu takip edecek deniz etkili kar (DEK) için ise net konuşmak henüz (salı akşamı itibarıyla) mümkün değil. Soğuk atağın biraz batıya veya doğuya yönelmesi, hele de DEK varsa dramatik farklar yaratabilir. Bu nedenle model güncellemelerini takip edip sizlere başlık içinde ve yorumlarında daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. Ama şu kesin ki ortalık buz kesecek. Cuma gecesi ve cumartesi yağacak kar bakımından Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası bir tık daha şanslı görünüyor.

5.2.2020 Saat 11.30 güncelleme

İstanbul’da Perşembe günü kar yapmaya yetecek derecede soğuk girişinin erken saatlerde olmasını bekliyorduk ancak son güncellemelere göre görünen o ki öğle saatlerini bulacak. Böyle olunca siklonik yağışın önemli bir kısmını kaçırıyoruz. Geriye ağırlıklı olarak DEK yağışları kalıyor ki rüzgar yönünün yıldız-karayel olması soğuğu arttıracak ancak yağış miktarı özellikle güney ilçelerde örtü oluşumunu zorlaştıracaktır. Yine de cuma sabah erken saatlere kadar il genelinde aralıklı kar geçişleri görülmesi muhtemeldir. Rakım ve Karadeniz’e yakınlığa göre örtü oluşumu, çatılar veya araba üzerlerinde kar birikimleri görülebilir. Cuma günü hafif ılımayla birlikte yine çok etkili olmayan yağış geçişleri olacak. Cuma akşam saatlerinden itibaren ikinci ve bu kez daha soğuk sistemin girişiyle birlikte özellikle cuma gecesi ile cumartesi sabah saatleri arasında Anadolu yakasında daha fazla olmak üzere örtü yapabilecek kar yağışları olması muhtemeldir. Sonrasında yağışların Avrupa’dan Anadolu yakasına doğru hafifleyerek cumartesi geceye kadar devam etmesi mümkün görünüyor. Örtü oluşumu ve yağış miktarı açısından en şanlı yerler Anadolu yakasının kuzeyi(Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi ve Sultanbeyli), yükseklik avantajıyla Ümraniye, Çekmeköy; Avrupa yakasında Sarıyer ile sistemin ilk giriş yaptığı saatlerde Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Örtü ihtimalinin azaldığı kesim Avrupa yakasının güneyi(Avcılar,Bakırköy sahil hattı). Anadolu yakasının güney sahilinde de büyük bir beklentiye girilmemeli. Yine de Tuzla’ya doğru yağış süresinin daha uzun olması nedeniyle örtü miktarı diğer kesime göre daha fazla olabilir. Özetle perşembe ve cuma gününü bir çok yer havada kar görerek kapatacak gibi. İkinci dalganın ise il genelinde daha etkili olması muhtemel duruyor. Her yerde kartopu oynamaya yetecek kadar yağar mı? Bu kısım şimdilik muamma. Yeni verilerle güncellemeye devam edeceğiz.

7.2.2020 13.00 Güncelleme
İSTANBUL’da bu akşama doğru (Cuma) itibariyle başlayacak olan yağışlar önce Avrupa Yakası’nda, akabinde Anadolu Yakası’nda karla karışık yağmur ve zamanla kara dönecek. Cumartesi akşamına kadar sahillerde 1-5 cm, 50 metre ve üzeri rakımda 5-20 cm arasında kar örtüsü oluşmasını bekliyoruz (şehirde kuzeye ve doğuya doğru gittikçe, ayrıca yükselti arttıkça kar miktarı artacaktır).

Yağışın en etkili ve sürekli kısmı Cuma gecesi gerçekleşecek. Cumartesi günü, deniz etkisiyle aralıklı ve yerel kar yağışları (DEK sağanakları), bazen de güneş görülecek. Anadolu Yakası’na ve İzmit’e doğru gidildikçe kar sağanağına yakalanma ihtimali artacak. Pazar günü yağış ihtimali düşük: Hava çoğu yerde güneşli olacak.

Örtü miktarı açısından en şanslı yerler Anadolu Yakasının kuzeyi (Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy); Avrupa Yakası’nda Sarıyer, Beylikdüzü, Esenyurt, Eyüp, Sultangazi, Silivri, Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Özellikle cumartesi gecesi olmak üzere pazartesi sabahına kadar il genelinde buzlanma ve don olayı görüleceğinden tedbirli olmakta fayda var.

Cuma akşamından itibaren pazartesi sabahına kadar, zorunluluk yoksa karayolu ile İstanbul-Bolu-Ankara, İstanbul-Samsun-Trabzon-Rize seyahati yapmayın! Yol boyunca ağır kış koşulları olacak, yolun bazı kesimlerde kapanması da muhtemeldir.

En çok kar, Zonguldak’tan itibaren Hopa’ya kadar Karadeniz kıyı yerleşimlerine ve kıyıya bakan yamaçlara yağacak. DEK kütlelerinin yerel hareketine bağlı olarak, sahilde 10-50 cm arası, 100-300 metre rakım arasında 30-100 cm arası, 300 metre üzerinde 50-200 cm arasında yeni kar muhtemeldir.

 

Arşivde kalması için sizlerden bu başlığın altında yorumlarınızı, sayısal model çıktılarını, radar görüntülerini ve fotoğraf/videolarını paylaşmanızı bekliyoruz.

Hayırlı uğurlu olsun.

Kıyılarda Hasret Bitiyor… Karadeniz’de Yoğun Kar!” üzerine 195 düşünce

 1. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  Bugün, sabah ve öğle saatlerinde; Toroslardan esen soğuk poyraz ve Lee-side (kuytu yamaç depresyonu) sonucu Mersin Körfezi’nde oluşan tepki, Mezitli – Erdemli arasındaki sahil bölgede sulu kar ve graupel yağışlarına neden oldu. (Fotoğraflar, kar altında limon toplayan çiftçiler tarafından Erdemli’de Hava Durumu sayfasına gönderilen görsellerden seçilmiştir.) Şaka maka durum İstanbul’un pek çok semtinden iyi gibi görünüyor 🙂

  Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Güzelim portakalların üzerine yağması kötü olmuş sanki hocam. Umarım onca emek sarfedilerek toplanan meyveler zarar görmemiştir.

   Cevapla
 2. Sinan (Atakum 10m.)

  Bunlar da benden 🙂 Çarşamba kar isimli videoların sesini yükselterek dinleyin, graupel yağıyor 🙂  Bugün sabah Çarşamba merkezde 10 cm. Tekkeköy’de ise 18 cm. kar kalınlığı ölçtüm, yağışlar halen devam ediyor ve bu geceki son partiyi de karşılayıp sistemi Samsun adına uğurlayacağız.

  Cevapla
 3. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  Dün geceki tipiden sonra sabah her yer buz pisti gibiydi. -6 derece sıcaklık ve fırtına ile dondurucu bir güne uyandık..Gün içinde kısa süreli ama görsel olarak keyifli kar sağanakları oldu. Yorumu yazdığım şu saat itibariyle sıcaklık -12.5 derece. Çektiğim görsellerden birkaç tane atayım, arşiv olsun.
  Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Salı gününden ekmek çikmaz hocam, sanmam. Sonrası ılık ve yağmurlu görünüyor. Bir kez şu modeller bize yarar şekilde u çekse keşke. 😞

   Cevapla
 4. vostok(Prague,Dejvická 229 m, B.Çekmece/IST - 57 m, Hadımköy/IST - 257 m)

  Herkese selamlar. Prag’da şuana kadar yerde birikim yapan bir kar yağışı gerçekleşmesi. Ondan dolayı şuan Karadeniz’de yer alan illerimizdeki kameraları izleyerek, kar hasretimi dindirmeye çalışıyorum 😀

  Ordu, bu sistemin en şanslı ili gibi gözüküyor. Ordu’nun Perşembe ve Ulubey ilçelerinde şuan çok ağır bir kar yağışı var, kar kalınlığı da en az 15-20 cm gibi şimdiden. Yarım metreye bulmaları sürpriz olmaz. Kartpostallık görüntüler var. Karadeniz’deki arkadaşlar adına mutluyum 🙂

  https://www.ordu.bel.tr/WebTV

  Cevapla
 5. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

  Sayın üstadlar, bu çılgın Ankaralı’yı paklasa paklasa 2011 Mart paklar. 🤤 Yok mudur ufukta öylesi bir sistem? Saygılarımla.

  Cevapla
 6. M. C. Tanyeri

  Bu sistem, deniz suyu sıcaklığı ile 850 mb sıcaklığı arasındaki büyük farka rağmen (yaklaşık 22 derece) düşük nispi nem oranında DEK’lerin pek etkili olamayacağını gösterdi. Şu anda radar görünürdü dolu ama yağış çoğunlukta virga:

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m)

   Nem oranıyla ilgisi yok, yaklaşan soğuk havanın orijinal nem oranı deniz etkili yağışlarda büyük ölçüde önemsizdir. Çünkü zaten DEK/DEY demek soğuk ve kuru hava denizden ne kadar nem çıkaracak ve ne kadarını tekrar yağış olarak bırakacak demek. Yaklaşan hava nemliyse ve yağışa yol açan da bu orijinal nem ise zaten o yağışa DEK/DEY demiyoruz. En fazla “denizle desteklenmiş” diyoruz.

   850 sıcaklığı çok düşüktü ama buna rağmen arzu edilen DEK’ler oluşmadı, çünkü

   *Daha üst seviye yeterince soğuk değildi, dolayısıyla konvektif hadise derinleşemedi.
   *Alt seviyelerde bile rüzgar yönleri -az da olsa- değişiyordu. Dolayısıyla, sığ da olsa oluşan kütleler kuvvetlenemedi.

   Bunları sen de biliyorsun aslında da, zamanında ortaya atıp yeterince ilgi toplayamadığın bir konuyu tekrar ısıtmak niyetindesin. Yoksa zaten buraya gelip yazmazsın 🙂

   Son olarak, modeller neredeyse hiçbir şey vermemesine rağmen (yukarıdaki koşullardan mütevellit vermediler) bugün İstanbul’da yerel olarak epey güzel kar yağdı.

   Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Yağan karın maşallahı var El Nino hocam, kedinin ciğere baktığı gibi izliyorum o yöreleri. Hayırlı bereketli olsun. Az bize doğru üfleyiveriniz size zahmet. 😁
   Katlanır mezura da çok iyiymiş, görece eski ve tarihi görünüyor. Bizdeki mezura 15-20 yıl önce kaybolana kadar az oynamamıştım. Altındağ Çölü’nden selam ve saygılar. 🖐

   Cevapla
 7. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Evet kar delileri..Konumumda durum vaziyet budur. Durum tespiti için paylaşıyorum. Geçen yıl 24 Şubat da yağan kardan daha az. Beklentimi düşük tuttuğum için hayal kırıklığım olmadı..Bu kadarını bile göremeyen arkadaşlarım var, buna da şükür diyorum 😉 Dileyelim ki sezon bitmeden daha iyisi gelsin..  Cevapla
 8. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Beklentimi minimumda tuttuğum için bu sistem beni tatmin etti. Gönül isterdi sahillerde en azından 5cm kar olsun ama olmadı bizim burada.
  Arabaların üzerinde ve çatılarda 1cm den bile az ince bir beyazlık oldu sadece. Yine de kar hasretimi giderdim. Bu sene artık buraya zor kar yağar, umarım önümüzdeki kış örtülük sistemler alırız.

  Cevapla
  1. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

   Valla 3 senedir her yıl birer tane gelen ‘yağdı mı yağdı’ sistemlerinden fenalık geldi artık Spank. Efsaneden Godzilla’dan geçtik ama insan en azından botla kara bastığında çıkan garç gurç u istiyor ki, artık şehrin içinde bu da çok zor.
   -89’C sıcaklık ölçülen Antarktika’daki Rus istasyonunda +18’C ölçülmüşken (107’C lik çılgın bir fark demek bu), bizim dağlardan başka bir yerde kar haseretini giderme şansımız artık çok az gibi.

   Cevapla
 9. Sinan (Atakum 10m.)

  Cuma gece yarısı Samsun’da kar yağışı başlıyor. Bu sistemin yıldızının Bafra ve Çarşamba olacağını düşünüyorum keza son ECM yağış çıktısını ve GFS’nin temp diyagramlarını incelediğimizde buna müsait olduğunu görüyorum 😀
  Şahsen uzun zamandır böyle bir DEK koşulları içeren temp diyagramı görmüyorum. Samsun efsaneye hazır olsun! 😀


  Bu da ECM’nin bu akşamki çalıştırmasındaki yağış haritasının GIF hali

  Cevapla
 10. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Atakent/Atakum/Samsun/8m.)

  Yağmur bekliyordum, su içeriği yüksek iyi bir kar yağdı;
  https://youtu.be/y74NykoEU6I (Wifi varsa 4K izlemenizi tavsiye ederim, 230mb.)
  https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2020/02/img_0039.jpg?resize=892%2C892
  Herkes umarım beklediğinden daha fazla kar görür. Şu an yollar sıcaklıktan dolayı direniyor ama hava kararmadan her yer bi beyazladı neredeyse. Birde 1 saat kadar önce üstümde sarı renkte bir eko oldu, o an o kadar iri ve yoğun graupel yağdı ki 3 dk da her yer beyazladı.

  Cevapla
 11. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  İç Anadolu’nun doğusundan haberler…
  Saat 18.30’a doğru başlayan kar 35-40 km saat rüzgârla devam ediyor. Örtü 2-3 cm civarında ancak savrulma olduğu için düzenli birikim yok. Siklon sabah erken saatlere kadar soğuk cepheye direnerek buralara nem taşıyacak gibi görünüyor.
  Sokak lambasında bazen aşağı bazen yukarı doğru savrularak yağmaya devam ediyor. Sabah erken yine yolculuk yapmam lazım, bu yüzden arabanın üzerine bir şeyler örttüm ama rüzgâra pek direnemiyor.

  Bu arada Mgm Wrf çalıştırmasının 700 hpa nem adveksiyon haritası gece saatleri için Ankara taraflarına maalesef pek şans vermiyor. Şu anki radar görüntüsü uzun süre devam edecek gibi.


  Son olarak pazartesi ve salı günleri için bularda Gfs ve Ecmwf modellerinin sıcaklık beklentilerini koyalım.

  Cevapla
   1. carcass (Eskişehir,804m)

    Tadını çıkarın Mulu hocam 🙂 Eskişehir’de toz şeklinde yağış devam ediyor. Yarına 4-5 cm görsek kafidir bizim için. Ama Bursa’ya bol bol yağsın valla çok beklediniz bu sistemi hocam hakkınızdır.

    Cevapla
 12. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Haydi bakalim..Bu saatten sonra ne gelirse bahtımıza razıyız napalım. En azından uzun bir zaman sonra kısa süreli de olsa takip edebilecek uykusuz kalacağımız bir sistemimiz var 🙂 Gönül isterdi bir karadeniz olalım ama yapacak birşey yok buna da şükür.. O vakit artık radar zamanı rast gele millet 😉

  Cevapla
 13. Arda ERTEM

  Merhaba Ankara için genel bir hava tahmin değerlendirmesi yapılacak mı acaba ? Saygılarımla.

  Cevapla
  1. Cumulonimbus (ÇANKAYA ANK/960m)

   Ankara dünkü sürprizden sonra fabrika ayarlarına döndü:

   Çarşamba akşama kadar aralıklarla kar yağışı olabilir ancak modeller arasında büyük farklar var, fazla beklentiye girmemek lazım. Önümüzdeki günler için kesin söylenebilecek tek şey, sıkı giyinmek gerekiyor 🙂

   Cevapla
  2. Es'Berat (Alemdağ, Ankara - 1010m)

   literatüre geçen ”Ankara boşluğu” tanımından sonra pek bir şey beklememek lazım 🙂

   Lakin…

   Cephe geçişi sonrasında kuzeyimizden ne kopartabilirsek…

   Sıcaklıklar gündüz -2 ~ -4 aralığında olacak, geceleri ise -5 ~ -9 derecelere kadar düşecek.
   Sonuç olarak Ankara’nın ayazı meşhurdur 🙂

   Yağış kısmına gelirsek; 8-9 şubat günleri radarda kuzeyimizden sokulan cılız mavi ekolara rastlayabiliriz, sıcaklıklar eksi değerlerde olduğundan dolayı 1-3 cm civarında örtü oluşma ihtimali ve bu ihtimalin yanında getirdiği buzlanma durumuna dikkat etmekte fayda var.

   Ayın 11’inde sarkan sistemin ne getireceği Ankara’nın yer soğuğuna bağlı, şimdilik takip ediyoruz.

   Cevapla
   1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

    Burada bana kızan güzel insanlara o radar göruntüsünü hediye edelim hocam 😁😁
    Yaktın bizi Angara

    Cevapla
 14. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  Güncelleme, Cuma 13:30

  İSTANBUL’da bu akşama doğru (Cuma) başlayacak olan yağışlar önce Avrupa Yakası’nda, akabinde Anadolu Yakası’nda karla karışık yağmur ve zamanla kara dönecek. Cumartesi akşamına kadar sahillerde 1-5 cm, 50 metre ve üzeri rakımda 5-20 cm arasında kar örtüsü oluşmasını bekliyoruz (şehirde kuzeye ve doğuya doğru gittikçe, ayrıca yükselti arttıkça kar miktarı artacaktır).

  Yağışın en etkili ve sürekli kısmı Cuma gecesi gerçekleşecek. Cumartesi günü, deniz etkisiyle aralıklı ve yerel kar yağışları (DEK sağanakları), bazen de güneş görülecek. Anadolu Yakası’na ve İzmit’e doğru gidildikçe kar sağanağına yakalanma ihtimali artacak. Pazar günü yağış ihtimali düşük: Hava çoğu yerde güneşli olacak.

  Örtü miktarı açısından en şanslı yerler Anadolu Yakası’nın kuzeyi (Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy); Avrupa Yakası’nda Sarıyer, Beylikdüzü, Esenyurt, Eyüp, Sultangazi, Silivri, Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Özellikle cumartesi gecesi olmak üzere pazartesi sabahına kadar il genelinde buzlanma ve don olayı görüleceğinden tedbirli olmakta fayda var.

  Cuma akşamından itibaren pazartesi sabahına kadar, zorunluluk yoksa karayolu ile İstanbul-Bolu-Ankara, İstanbul-Bolu-Zonguldak, İstanbul-Samsun-Trabzon-Rize seyahati yapmayın! Yol boyunca ağır kış koşulları olacak, yolun bazı kesimlerde kapanması da muhtemeldir.

  En çok kar, Zonguldak’tan itibaren Hopa’ya kadar Karadeniz kıyı yerleşimlerine ve kıyıya bakan yamaçlara yağacak. DEK kütlelerinin yerel hareketine bağlı olarak, sahilde 10-50 cm arası, 100-300 metre rakım arasında 30-100 cm arası, 300 metre üzerinde 50-200 cm arasında yeni kar muhtemeldir.

  Cevapla
 15. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  7.2.2020 11.30 Güncelleme

  İstanbul’da bu akşama doğru(Cuma) itibariyle başlayacak olan yağışların önce Avrupa yakasında, akabinde Anadolu yakasında karla karışık yağmur ve zamanla kara dönecek olup Cumartesi akşamına kadar kıyılarda 1-5 cm, 50 metre ve üzeri rakımda 6-15 cm civarında örtü bırakmasını bekliyoruz. Yağışın etkin kısmı Cuma gecesi gerçekleşecek. Cumartesi günü DEK etkisiyle lokal olarak kısa süreli yağışların görülmesi muhtemeldir. Örtü miktarı açısından en şanslı yerler Anadolu yakasının kuzeyi(Beykoz, Şile, Pendik’in kuzeyi, Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy); Avrupa yakasında Sarıyer, Beylikdüzü, Esenyurt, Eyüp, Sultangazi, Silivri, Çatalca ve Arnavutköy olacaktır. Özellikle cumartesi ve kısmen pazar gecesi il genelinde buzlanma ile birlikte don olayı görüleceğinden tedbirli olmakta fayda var.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s