Soğuktur Ufukta Gözüken


rnaa3602

Hava tahmin modelleri matematiksel modellerdir. Modelin 15 gün sonrası için ne tahmin edeceği, modele verilen ilk durum verilerine (yani, başlangıç koşullarına) hassas biçimde bağlıdır: İstanbul’un şu anki sıcaklığını modele 7 derece olarak verirseniz model 15 gün sonrası için bir senaryo üretir, 7 buçuk derece olarak verirseniz 15 gün sonrası için bambaşka bir senaryo üretebilir.

Başlangıç durumundaki bu küçük farkların ileriki gün ve haftalar için ne derece farklı sonuçlar doğuracağını test etmenin yolu, modeli, başlangıç değerleriyle hafifçe ama farklı şekillerde oynayarak birçok kez çalıştırmaktır. Buna “ensemble forecasting” denir. Model bu yolla, mesela 15 gün sonrası için, genelde, birbirine hiç benzemeyen senaryolar üretecektir. Onun için de belirli bir lokasyon için 15 gün sonrasının senaryolarının ortalaması, oranın uzun yıllar iklim ortalamalarına yaklaşacaktır.

Fakat bazen atmosferin geçireceği evrimin önceden verdiği sinyaller çok güçlüdür. Öyle olduğu zaman, modeli, başlangıç koşullarını değiştirerek de çalıştırsanız belirli bir zaman sonrası için birbirine benzeyen senaryolar elde edersiniz. Resimdeki örnekte olduğu gibi: Sibirya’dan Batı Rusya’ya, oradan Doğu Avrupa’ya ve bize doğru uzanan bir “soğuk anormallik”, GFS ve GEM modellerinin toplam 40 senaryosunun ortalamasında bile kabak gibi gözüküyor. Gelecek hafta başlayacak ve Aralık ayının önemli bir bölümünü kaplayacak normalden soğuk bir dönemin sinyalini alıyoruz.

Bu güçlü uzun vade sinyalinin her zaman gözükmediğini, ama bu görüntü için de “mutlaka gerçekleşir” gibi bir şeyin söylenemeyeceğini biliniz.

Konuyla ilgili bir yazı daha okumak isterseniz: https://havadelisi.com/2010/01/13/modeller-ve-falcilik/

Reklam

Soğuktur Ufukta Gözüken” üzerine 292 düşünce

 1. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Pek konuşulmuyor ama bence asıl konuşulması gereken önümüzdeki sistemin tam bir Bitlis sistemi olduğudur, biz burada üç beş kar tanesi ve örtümsü olacak diye bakarken oralar yine gömülecektir. Çünkü ortada buna çok uygun derin bir Doğu Akdeniz siklonu var izleyeceği rota, gücü falan her şey buna çok uygun. Akdeniz’in nemleri Doğuya top top kar olarak yağacak 🙂 Yine binlerce köy yolu kapanacak ve hayat olumsuz etkilenecek eğitim aksayacak maalesef…

   1. srkn41

    16-17 Aralık da gelecek olan sistem konusunda ve 27-28 Aralık sistemi hakkında Gfs görüyor, Ecmwf son noktayı koyuyor o konuda haklıysa
    😊

   1. Santiago (Florya - IST / 47m)

    Modeller hakikaten güvenilir değil şu aşamada. Üst atmosferde sirkülasyon çok hızlı, sanırım bunun da etkisi var. Hafta sonu sistemi için henüz noktayı koyamayız, ECM’de bir miktar düzelme olabilir bu akşam.

  1. Santiago (Florya - IST / 47m)

   Salı akşam saatlerinden itibaren üst seviyelerde nem bir anda azalacağı için DEK oluşumları sığ olacaktır (2 km ve aşağısı). İstanbul için sistemin en verimli dönemi öğleden sonra ve akşam saatleri olacaktır. Yağışın yoğun olduğu dönemlerde sıcaklık 1 derece civarına inebilir, yağış kestiğinde 3-4 hatta 4-5 dereceleri görecektir diye düşünüyorum.

   1. Fatih Alkan

    Santiago,
    Marmara’nın doğusu, hatta Sakarya’nın doğu ilçeleri için yağış oldukça yoğun geliyor. Sıcaklık da kar örtüsü için yeterli görünüyor. 10 cm’yi geçen bir kar örtüsü bekliyorum. Siz ne dersiniz?

 2. serdarg (4.Levent-İst/100 mt)

  Meteorolojik Uyarı
  Tarih: 12 Aralık 2016 Pazartesi Saat: 12:30 Uyarı No: 319 Uyarı Kodu: Normal
  İstanbul‘da Kar Yağışı Bekleniyor!

  Beklenen Hadise
  Kar Yağışı
  Beklendiği Yer
  İstanbul’da bugün (12.12.2016 Pazartesi) yağmur şeklinde başlayacak yağışın yarın (13.12.2016 Salı) öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği ve Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte aralıklı kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda ciddi bir örtü yapması beklenmiyor, ancak kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 cm’ye kadar örtü yapabileceği bekleniyor. Kar yağışından ötürü meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
  Başlama-Bitiş Zamanı
  13.12.2016 15:00 – 14.12.2016 09:00
  Hadisenin Şiddeti
  Orta Kuvvette Kar

 3. sehirmerkezi (ferah mah.- üsküdar/İst,190m)

  Değişim olasılığı çok yüksek fakat gece GFS modeli ayın 19-20’sinde Doğu Akdeniz kıyıları için kar olasılığı gösteriyor.Ayın 19-20’sinde Mersin,Adana,Hatay ve Kıbrıs’ta yağış anında 850’de -7,-8 gibi değerler gözüküyor.Şayet böyle gerçekleşirse Doğu Akdeniz kıyılarımız havada da olsa kar görebilir.

 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Şehirler insanlara negative kötü enerji yayıyorlar.,doğa ise pozitif enerji yayıyor. O yüzden ben mutsuzum, içim açılmıyor açık hava hapishanesi gibi geliyor bana. Şehir dışına çıkınca çok rahatlıyorum, mutlu oluyorum.

  İçimden bunu size yazmak geldi. 🙂

 5. burakche ( Bahçeşehir / İST. 140 m )

  En zevk aldığımız şey olan iklim olaylarını takip etmekten bile zevk alamadığımız bir günden herkese saygılarımı sunuyorum. Maalesef bizi bununla yaşamaya alıştırdılar. Havalimanı saldırısından sonra ikinci kez dün olan patlamalara da canlı tanık oldum gümüşsuyunda maçtan çıktıktan sonra. Hepimizin başı sağolsun hepimize çok geçmiş olsun. Saygılar.

  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Çok üzülüyorum 😦 Bu kaçıncı oldu artık sayısını unuttuk, her seferinde aynı sözler ortada hiçbir şey yok. Ülkeyi yönetemiyorlar bu kadar basit. Ülke yönetmek belediye yönetmeye benzemez. Bu yorum belki yayınlanmaz ama durum bu abiler. 😦

 6. MehmetEren (Kemerburgaz/İST, 138m)

  İlmeteo da bugün ki yazısında 16 aralıkta ki sogukların ne yönde gideceği konusunda kararsız

  1. yaylalıdeli(Çameli-DENİZLİ /1290m)

   Anlaşılacak tek şey uzun vadeli tahminlerin saçmalığı , sene 2016 ve hala meteoroloji bilimi üç günden ötesini göremiyor … Öğrenecek çooookkk şey var , yapabildiğimiz veri toplamak ve istatistik yapmak , o kadar takip cihazı uydular vs vs var ama hala yazılımlar , analiz yapan programlar yeterli değil bence . En güzeli akışına bırakmak herhalde ama yine de model takip etmeden duramıyorum , ne olur sanki sistemler hep zayıflayarak geleceğine tersi olsa .

   1. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

    Tahminler, 3-4 güden sonra tutarlı olamıyor belki ama yine de gelebilecek sistemin karakteristiği hakkında bilgi veriyor. Bu sistemin zorluğu, Sibirya yüksek basıncı yumruğunu direk üzerimize indirmiyor. Öyle olsa sorun yok geçen 2 yıl gördük kendini belli etikten sonra, illaki geliyor.. ama bu sistemde naçizane görebildiğim kadarıyla alçak basınç merkezleri , çok kuzeye çıkıyor ve oralardaki soğuk havayı döndürerek üzerimize getiriyor. Alçak basınçların rotasını kestirmek zor ve ortada kuvvetli bir dönme hareketi olduğu için, üzerimizdeki hava kütleleri çok değişken olacak. belki son 1-2 gün bile çok değişiklikler görebiliriz. Bu arada 06Z bana göre çok güzel çıktı, döne döne bir vuruyor bir daha vuruyor sonra dağılıp sanki buralarda kalıyor, soğuk hava kütleleri….

 7. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  Eco ile Gefo’nun maceraları 1:

  Eco: Hangi modele takılıyorsun baba ?
  Gefo: GFS tabiki moruk.

  E: Hmm adrenalin ve ekstrem seviyorsun yani.
  G : Evet moruk senin hoşlandığın model hangisi, ne ayaksın?

  E: Bakıyorum da konuşma üslubun da Gfs gibi kibirli ve havalı, bizde sert gelsin istiyoruz ama lafta kalmamalı bu , sonra gerçeklerle yüzleşince acı oluyor, Valla ben olgun davranıştan yanayım , her türlü Ecmwf diyorum , parada pulda şöhrette gözüm yok , tasarrufçu yanlarını seviyorum. Öyle her durumda fazla göstermeye karşıyım, Sabah iş akşam ev arada bir iki tatlı süpriz sistem falan mutluyuz , geleceğimizi düşünüyorum, maceram yok ustaa.
  Peki sen hep Gfs ile mi takıldın bu güne kadar?

  G: Yok be hacı , keyfime göre her ay muntazaman model değiştiriyordum ama baktım artık enverziyon yaşıyorum , duygularıma Gem vurmam gerektiğini anladım ve en son Gfs de karar kıldım 😃

  E: Ama dikkat et GFS bir de paralel icat çıkardı , başına bi felaket açmasın, ortam karışık, sistem allak bullak, en son italyanla görmüşler onu , hem çok karaktersiz germen mi ne , hem de müsrif , sonra demedi deme.

  1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

   Biraz stresimiz azalsın , tebessüm oluşsun diye hava olayları ile ilgili espirili bişeyler yazıyoruz ama bir saat bile geçmeden ülkemize karşı yapılan vahşet haberlerini duyunca yüreğimiz yaralanıyor. Ne espiriye ne de havaya suya hatta işe güce bakacak bir hal bırakmıyorlar insanda , Allah sonumuzu hayreylesin

  2. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   Eco diyince Ali Avaz – Sen neymissin geldi aklima

 8. poyrazkarayel ( Tarabya/İST, 45m )

  Ozan bey neredesiniz boyle kaotik bir ortamda sizin olumluluyu gectim olumsuz bir sey demenize bile ihtiyacimiz var.Sure kisaldi kafalar karisik,bizimle beraber olmaniz bile bize guc verir bence.A yazip yollasaniz bile yeter 😊

 9. srkn41

  GFS çalışanlarından iyice şüphelenmeye başladım, sanırım vardiya usulü çalışıyorlar, sabah vardiyası bizlerin tarafta soğukçu, ondan vardiyayı devralan tamamen ılıkçı, gece vardiyasında ki ne halt yiyecekse adam gibi reset atıp güncellesin 😉

 10. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Ben bu kadar model delisi değildim, bu sene modelleri takip etmek bana çok zevk ve heyecan veriyor. Aklım hep modellerde, acaba bu kez nasıl çıkacak diyorum. 6 saat hemen geçse de modellere baksam diyorum içimden. 😀

 11. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Şu ana kadar gördüğüm en büyük karmaşanın içindeyiz. Modeller her günü bırakın her güncelleme tepe taklak değişiyor. Her model farklı telden çalıyor. Sistemi bize gönderen YB hızını alamayıp kendisi de Türkiye’ye inmese çok sağlam sistemimiz olur.Ensembleler karmakarışık. İşin sonunda efsane de kestane de olabilir. Böylesi de iyi aslında. 2013-2014 kışındaki “kararlı” kestane olacağına bu şekilde aksiyon olsun. Bu arada sistemimize yeni bir darbe indirmeden ECM’deki paralelcileri temizlemek lazım… Ben UKMO’yu yola getirdim Erdem abi sen de ECM’ye soğukçuların iradesini göster!

  1. Mülayim Sert ( Üsküdar 75 m. - Bursa 100 m. )

   Saraybosna ve Bolonya diyagramlarına (Gfs) baktım. İkinci soğuk atağının ana modellerdeki kadar batılamayacağını gösteriyor şimdilik. İyimser bir veri ama ben ana çalıştırmanın senaryo çoğunluğunun aleyhine ısrarcı olduğu durumlarda galip geldiği zamanları da hatırlıyorum.

 12. srkn41

  Görünen o ki 13 Aralık ve sonrası bol aksiyonlu saatler ile karşı karşıyayız, Gfs bir şekilde o soğuk havayı Türkiye’ye getirecek adamlar kararlı 🙂 gösterip gösterip vermemek yaptıkları ayıptır ya 🙂

 13. izmirdehava (Konak, 3-5 m)


  Bizde sistem umudu falan yok ama şehir ayaz altında hava kirliliğine gömülmüşken, radardaki nispeten ılık ve yazın bile olmayacak kadar kuru hava ölçümünü sizlerle paylaşmak istedim.

   1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

    Tırstırgaç bir görsel , telaş yapma lütfen SpaniK abi 😊 herşey iyi olacak , adı üstünde Gfs gevezelik yaptı bu akşam , gece uykusuz kalacağına değecektir diye umuyorum modellerde , senin bu sinerjinle İzmir’e bile kar düşer bu yıl😀

  1. bleher(izmit/0m)

   Görsel güzel ama orada tek eksi veren benim sebebine gelince (ayrıca) 12z güncellemesi olmadan verdim görselde anlatılmak istenen şey 12z çıktısı bunu daha öncede görmüştüm Balkanlar ve İtalya’ya kaçan sistem korktuğum buydu ayrıca walbane bu konuda yazmıştı eğer yazmasaydı ben yazacaktım…

   Şu an son model sistemleri güncellemelerin de tümü ayın 18’i sonrası ısınma görmeye başladı ve ilk gören GEM oldu sonra ECMWF iştirak etti şimdide GFS uydu her yıl tekrarlanan senaryolara bir yenisi eklendi..
   Aslında bunlar normal kar yağma sınırının en güney noktasındayız ve kıyı şehirlerinde kar yağması zor fakat kar sevdamız yüzünden bunu kabullenemiyoruz sanırım..
   Şimdi ki yeni karamsar tahminim genelde olan bu böyle soğuk sistemlerin ardından bu denli soğuk sistem gelmiyor özellikle de kıyı şehirlerin can damarı Şubat ayı sistemleri gelmez oldu inşallah böyle olmaz diyeceğim…

 14. srkn41

  Devir birlik olma devri, hep beraber üstesinden gelelim şu sistemin, görünen o ki gelirse bambaşka bir kış ile karşı karşıyayız, önceden radyo ile maçları dinlerdik gol olduğu zaman, mikrafonlarımızı kamil Ocak stadyumuna oradan başka bir gol haberi gelirdi Ali Samiyen e, şimdi heryer den kar haberleri gelsin, mikrafonlarımızı duy GFS

 15. Oric (İstanbul / Anadolu Y. 25 m)

  Görünen o ki, kutuba ekim sonu gibi giren sıcak havanın itelemesi ile soğukların sibirya üzerine oturup kendi kendini mayalaması (her zamankinden daha fazla olan kar örtüsü yüzey sıcaklıklarını mevsim ortalamalarının altına düşürüyor) bize efsane sistemler getiriyor.

  1. yaylalıdeli(Çameli-DENİZLİ /1290m)

   Batılasın hocam , bir de mora girit taraflarında bir siklon olsun ( Off birkaç günde uzaklaşmadan biryerlere sürüklenmeden olduğu yerde kalsın ya da ağır ağır doğulasın ) . Sistem başlığı açıldığı günden beri böyle olsun diye dua ediyorum ve eğer bozmadan gelirse benim için rüyamın tanımı-gerçekleşmesi olmuş olur , soğuk ve siklonla coşarız …

 16. srkn41

  Ecmwf mi geriden geliyor, Gfs mi hızlı gidiyor anlayamadım umarım ortak noktaları Türkiye de olur, bir önceki sistemde en güvenilir hangisi çıkmıştı? Ve kaç gün kala güvenilirliği artmıştı takip edemedim hatırlatabilitmisiniz! Geçen sene Ecmwf daha garantiydi, Gfs işkembeden sallıyordu bu sefer umarım Gfs gerçekleşir

   1. srkn41

    Umarım Gfs ‘nin ısrarı gerçek olur, güncellemelerden Avrupa’ ya değil de bodoslama Türkiye’ye giriş yapsın Trakya olur Karadeniz olur nerden giriş yapacaksa yapsın Marmara ekmeğini yesin de 😆

 17. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Bu sabah çalıştırmalarına baktığımızda 96. Saatte bile ciddi ayrışmalar görüyoruz. ECM ve UKMO biraz, GFS ile de GEM biraz benzemişler, ancak 120. Saatten itibaren hepsi bambaşka senaryolar üretmişler.

  Birkaç yıldır model takip ediyorum, tecrübelerime istinaden bu sistem gibi sabah başka akşam başka görünen, yaklaştıkça kuşa dönen, sürekli ötelenen ve uzun vadede güzel görüntüler veren sistemlere/sistem zincirlerine tedbirli yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

  Kasım sonu sistemi çok fazla değişmeden gelmişti hatırlarsınız, bu sistem ise tüm modellerin her çalıştırmasında farklı çıkıyor. Gönlümüz GFS’den yana ama dereyi görmeden paçayı sıvamayalım. Eninde sonunda rayına oturacaktır nasılsa 🙂

   1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

    GFS’deki gibi gelirse 1 hafta aralıklı kar alırız ve muhtemelen kar örtüsünün de etkisiyle sıcaklık sıfır üstünü göremez. Kısa aralıklı DEK bantları, gök gürültüsü eşliğinde kar yağışı, ne ararsan var. Siklon yönünden zayıf kalsa da, deniz suyu-üst atmosfer sıcaklık farkı sayesinde müthiş bi sistem olur. Keşke gelse.

     1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

      Hepimiz kar delisiyiz..Yaşım gereği eskiden model falan göremediğimiz için anca bültenleri, bulutları, lambaları takip ederdim, muhtemelen hepiniz bu şekildi 😉 Yalnız herşeye rağmen aramızdaki en deli, master deli Spank tir bana göre 🙂

  1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

   Bu nedenle model çıktılarının ortalamaları arasında İstanbul’u baz alırsak 850 hPa’da 180. saat için -5 ile -11 arasında değişen değerler var. 96-120 arası çok kritik gerçekten. O belirsizlik çözüldüğünde aynı dilden konuşmaya başlayacaklardır diye umuyorum. Bu da hafta sonunu geçirmeden belli olmayacak.

Yorumlar kapalı.