Soğuklar Soğuklar, Peki Kar Nerede?


Türkiye’de bugün (salı) etkisini arttıracak ve yağışları kıyılarda bile yavaş yavaş sulu kar ve kara çevirecek soğukların, kesintisiz olarak en azından önümüzdeki hafta başına kadar devam etmesini bekliyoruz.

cats1

13 – 18 Aralık arası 500 hPa jeopotansiyel yüksekliği ve normalden Farkı

Yağışlar Trakya, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nu batısında (Ankara dahil) ne yazık ki arzu edilen seviyede olmayacak (Kıyı Ege’de hemen hiç olmayacak). Bunun sebebi, normalde Akdeniz üzerinden gelecek ve yağış getirecek olan alçak basınç sistemlerinin önünün, devasa bir yüksek basınç nedeniyle kapanmış olması. Akdeniz Havzası ile birlikte Batı ve Orta Avrupa’yı da uzun süredir işgal eden bu yüksek basınç, oralarda da kuraklığın yanı sıra aşağı yönlü hareketler ve rüzgarsızlık nedeniyle kirli havaya neden oluyor (Paris’te son 10 yılın en kötü hava kirliliği nedeniyle toplu taşım ücretsiz hale getirildi).

Aynı yüksek basıncın doğu ucunda kalan Türkiye’nin kuzey ve doğu kesimleri ise Rusya ve Ukrayna üzerinden peş peşe gelen soğuk hava dalgalarının etkisinde kalıyor. Kaynak yerinde kupkuru olan bu soğuk, görece ılık Karadeniz üzerinden geçerken nem kazanarak ülkemizin kuzey ve doğu bölgelerinde kuvvetli yağmur ve kar yağışlarına yol açıyor (bilgi). Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki yağışlar, Kıbrıs civarında oluşan alçak basınç sistemleriyle daha da artıyor.

cats

13 – 18 Aralık Arası 850 hPa Sıcaklıklarının Normalden Farkı

Şu anki görüntü bir süre daha devam edeceğe benziyor ve Aralık ayı ortalama sıcaklığı Türkiye için normallerin epey altında, hatta çok altında çıkabilir. Vaziyet, 1991-1992 kışını çok andırıyor.  Aynı o kış olduğu gibi, önümüzdeki günlerde de özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde çok yoğun, belki aşırı derecede kar yağışları görülecek. Yüksek kesimlerde ulaşım tamamen durabilir, çığlar görülebilir (Çığ yazımızı mutlaka okuyun). Uludağ, Kartepe, Kartalkaya gibi kayak merkezlerinde de karın miktarı ve kalitesi giderek artacak.

cats3

ecmwf_tsnow_turkey_41

Perşembe günü ara verecek yağışlar, cuma günü ve hafta sonu İstanbul, Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu’nun kuzeyine KAR olarak yeniden dönecek. Ve yine Ukrayna üzerinden sarkacak soğuklarla… Hafta sonunun durumu şu an net değil, soğukların yönünü biraz daha batıya çevirmesi durumunda İstanbul’da da CİDDİ kar yağışları görülebilir, ama Karadeniz’in şansı yine daha fazla. Güncellemeleri ve ayrıntıları bu başlık altında paylaşacağız.

Sağlıcakla kalın.

————————–
Feysbuk Özel Tahmini (by Alkım Üstat):

İstanbul’da beklenen kar yağışının soğumanın da artmasıyla birlikte Trakya’ya yakın kesimlerde şu sıralarda (salı öğleden sonra) başlamasını bekliyoruz. Akşama doğru kent genelinde yağış alan yerler kar görecek. Çok yoğun ve sürekli, örtü bırakacak derecede kar beklentimiz yok ancak rüzgar fırtına seviyesinde estiğinden zaman zaman özellikle yükseklerde sağanakların etkili olduğu anlarda tipi halini alabilir. Saat 20’den sonra yağış DEK (Deniz Etkisiyle Kar) olarak adlandırdığımız kar sağanakları halinde yarın (çarşamba) öğle saatlerine dek aralıklarla etkili olacak.

Ankara’da bugün ciddi bir kar yağışı beklentimiz yok. Soğumanın yeterli seviyeye ulaştığı anda yağışın çok azalacağını düşünüyoruz. Belki hafif bir kar yağışı gözlemlenebilir. Bunun dışında etkili bir yağış görünmüyor.

Öğleden sonra zamanla Sakarya, Bilecik, Bursa, Batı Karadeniz’in özellikle yükseklerinde aralıklarla orta kuvvette kar yağışı bekliyoruz. Yükseltinin kar yağışının etkisi bakımından önemini vurgulayalım. 200 metre ve üstünde tatmin edici örtü olacağını düşünüyoruz. Kıyılarda 100 metre altında ise karın kalıcı örtü yapması sürpriz olur.

Hafta başındaki tahminimizde bu haftanın soğuk geçeceğini bildirmiştik. İstanbul’da, cuma akşamında itibaren bu sistemden bi tık daha kuvvetli bir soğuk hava ve kar yağışı kuvvetle muhtemeldir. Takip edip sizleri bilgilendireceğiz.

Önemsiz ekleme: İzmir’de kar yok.

Reklam

Soğuklar Soğuklar, Peki Kar Nerede?” üzerine 268 düşünce

 1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  Acaba kaçımız geçen yılki gibi yeni yıla girerken -10 lar -15 ler geleceğini hayal edip , karlı siklonlu günler göreceğimize inanıyor bilmiyorum ama çoğumuzun hala umudu vardır diye düşünüyorum , 850 de ortalamalar beş derecenin üstüne çıkmadığı müddetçe de umudumu kaybetmiyorum

 2. bahriyelihavadelisi(İzmit/Kocaeli/58mt)

  Uydu görüntüsünden doğu marmaraya bakınız hiçte fena değil.Salı akşamını iple çekiyorum, acaba direkt kar olarak başlama imkanı olur mu sizce?Ve uydu görüntüsüne bakarsanız dek bulutları halen kıyıda ve bizim ve sakaryanın kuzey ilçelerinde dün gecede kar durmadan atıştırdı.

 3. srkn41

  GFS sabah vardiyası çalışanı ( soğukçu olanı
  😊) yine yaptı yapacağını, yeni yıla Sibirya soğuğunu sokmuş Türkiye’ye, eğer ki akşam güncellemesinde gece vardiyası çalışan(ılıkçı olan) o sistemi bizde gösterir ve biraz daha batılarsa bizim için bulunmaz bir nimet olur, kar gövdeyi götürür 😁

 4. Havadelisi (Atakuma-Pelitköy, Samsun, 185m) Yazıyı Yazan

  Sabiha Gökçen’de ara ara yoğunlaşan bir kar var, iniş kalkışlar herhalde o zamanlarda yavaşlıyor. Kar hafifleyince epey sulu gibi. Pist tertemiz, kenarlarda belli belirsiz, cıvık bir beyazlama var sadece. Birkaç gün önce gördüğüm 7 cm’lik takır takır buzlu kardan sonra bu biraz hikaye geldi 🙂

  1. 10ur1905 (Orhanlı-Tuzla/İST, 150 m)

   Sabiha Gökçen’i gören bir konumdayım ama yükseklik farkı var tabii. 6 cm yi bulmuştu kar gece 02:30 gibi. Şu anda erime var.

   23:00 – 00:00 arasında baya temizleme oldu sanırım pistlerde, o saatlerde net görünmüyordu bile pistler buradan. Yoğun yağış vardı, 00:30 gibi kesildi. O saatten sonraki yağışlar hep cılız maalesef.

 5. Melih Meriç (Çekmeköy 110m // Safaalan-Saray 210m)

  Balmumcu-Tarabya-Maslak-FSM-Kavacık-Çavuşbaşı-Çekmeköy

  Bu güzergahı yaptım… Arabanın derecesi sıcaklığı Çavuşbaşı Çekmeköy arasında -0.5 C gösterdi. Çekmeköy’e vardığımda da değişmedi. Yer yer 3 cm kar var. Zeminde buz yok, biraz cıvık ama bazı yerler donmaya başlamış…

  Keyfini çıkarmak gerek

Yorumlar kapalı.