Kış, Yatıya Geliyor: Önce Lodos, Sonra Kar ve Uzun Süreli Soğuklar…


Yılbaşı civarındaki kar ve soğuktan sonra Türkiye genelinde yumuşayan havalar, bu pazar günü Trakya’da başlayacak ve zamanla ülkenin büyük bölümüne yayılacak kar yağışları ile birlikte tekrar sertleşiyor. Sıcaklıklar, batıda önümüzdeki haftanın tamamında, gelecek haftanın ortasından sonra ise en doğumuz hariç tüm ülkede mevsim normallerinin altında seyredecek. Soğukların daha da uzama olasılığı mevcut.

Rnaa1442

Cuma günü batıda, lodosla birlikte sıcaklıklar tekrar artmaya başlayacak. Cumartesi Trakya’nın sınır bölgesinde yağmur şiddetli olacak. Lodosla birlikte, Pazar öğle saatlerinde Marmara’nın doğusu 15 dereceyi görüp hatta aşabilecekken; Marmara’nın batısında ve Trakya’da çoktan kuzeye dönmüş olacak rüzgar, Balkanlar’ın soğuk havasını güneyden gelen bir alçak basıncın üzerine salıp kar fırtınasına sebep olacak. Trakya ve Çanakkale’de yoğun kar ve fırtına pazar sabahından itibaren ortalığı haşat eder (bu kadar ayrıntıyı 72 saat öncesinden yazmak bile bir tahminci açısından risk oluşturur ama mahalle baskısına dayanamadım).

marmara

Soğuk ve yağış pazar gün içinde ve geceleyin yavaş yavaş doğuya ilerleyecek, ulaştığı yerlerde sıcaklığı küt diye düşürecek ve yağışı (pazar) akşam geç saatlerde Bursa ve gece İstanbul’da da kara çevirecek.

Soğuğun ilerlemesi hafta boyunca devam edecek ve birçok bölge kar yağışı alacak.

Bunlara dikkat:
– Pazar günü Trakya ve Çanakkale’de fırtına ve yoğun kar yağışı…- Pazar gecesinden itibaren (Salı İstanbul’da hafiflemek üzere) İstanbul’da, Marmara’nın güney ve doğu illerinde, İç Ege’de; Pazartesi’den itibaren İç Anadolu ve Batı Karadeniz’de kuvvetli kar yağışları…
– İstanbul’da yılbaşındaki kadar kar birikimi olmaz (sahiller 5-10 cm arası olabilir) ama yine de uçuş iptalleri, özellikle Trakya tarafına giden ana yollarda buzlanma nedeniyle aksamalar olasıdır.
– Hafta boyunca ülkenin büyük bölümünde, özellikle iç kesimlerde çok soğuk hava…

Daha fazla ayrıntıyı bu yazının yorumlarında, Feysbuk güncellemelerimizde öğrenebilirsiniz. Vaziyette ciddi değişiklikler olursa Cumartesi yeni başlık açarız.

Yorumlarımızı bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Kış, Yatıya Geliyor: Önce Lodos, Sonra Kar ve Uzun Süreli Soğuklar…” üzerine 152 düşünce

 1. cGrem

  Herkese iyi akşamlar üstatlar,

  Paylaşımları sürekli takip ediyorum ve yorumları okuyorum. Bir şeyler öğrenmek adına sizden bir istirhamım olacak ;paylaşılan model çıktılarının altına bu işe daha yeni başlamış olan acemiler için kısa ve açıklayıcı yorumlar yazmanız mümkün müdür acaba? Konu öğrenmek olduğu için anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.

  Herkese iyi akşamlar.

   1. CiHAN (Büyükçekmece-İST. / 35 m.)

    İlk planda İstanbul için Silivri, Çatalca, Büyüçekmece, Beylikdüzü, Hadımköy gibi Trakya bölgesine daha yakın ilçeler şanslı gözüküyor o zaman hocam; umarım devamında da şehrin geneli güzel yağış alır. Siz yazınızda da şehrin batıya kalan kısımlarına dikkat çekmiştiniz zaten.

 2. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Gfs 12Z, siklonik kar yağışı için yağışı biraz artırıp süresini uzatırken, soğumayı da daha erken soktu. Muhtemelen kar İstanbul’un en batısından pazar gece yarısı girmiş olacak.

  Asıl bomba olan, önümüzdeki haftanın sonuna doğru ise eğer azor yüksek basıncı biraz daha uygun konumlanırsa, yeni bir 17-18 Şubat ortaya çıkması işten bile değil. Şimdi Ecmwf başlayacak, enseyi karartmadan takibe devam edelim 🙂

  1. ersin (Üsküdar/İST, 51m)

   O kadar model delisi olduk ki daha ilk kar yağışını karşılayıp bitirmeden diğerine diktik gözü. 🙂 ECMWF soğukların üzerine bir de siklon vermiş, muhteşem bir çıktı sunmuş bizlere, gelecek haftanın ikinci yarısı için tabi. Dünkü hayalkırıklığından sonra çok iyi geldi iki 12Z güncellemesi, umarım böyle devam eder.

   1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

    Bunu yazmak anlamsız ama ECMWF’in 22-25 Ocak(belki daha da uzun) için verdiği sistem İstanbul’da ortalama 50 cm ve üzeri kar bırakır. Muhteşem bir sistem. Keşke öyle gelse.

 3. Sympaticoonur Gaziantep/Şahinbey (900 m)

  İyi günler.Öncelikle bu sistem umarım tüm ülkede güzel güzel kar yağdırır,hepimiz kara doyarız.Yarın itibariyle çarşamba(20 ocak) gününe kadar İstanbul’da olucam.DEK’leri takip edebileceğimiz radarlar dışında tahmin modelleri var mıdır?Kolay gelsin.

 4. CiHAN (Büyükçekmece-İST. / 35 m.)

  Herkes ya da en azından çoğumuz haklı olarak soğuma ve kar noktasında yoğunlaşmışken, Mgm.’ in uzun vadeli tahminler bölümünde bulunan pazar günkü haritada, İstanbul’ u da içine alan bölge için yağışın şiddetiyle alakalı lila tonlarında bir renklendirme yapılmış. Ben ilk kez böyle birşey görüyorum hatırladığım kadarıyla. Muhtemelen kuvvetliden de fazla yağış beklendiği için olabilir diye düşünüyorum. Dikkat eden varsa ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim…

  1. Sinanoba (Sinanoba - B.Çekmece - İST 20m)

   O renklendirme ilk kez yapılmıyor, 50 mm üzeri yağış beklentilerinde o rengi yaklaşık 2 yıldan beri – daha eski de olabilir, benim gördüğüm 2 yıl – kullanıyor MGM. Ama hatırlayabildiğim kadıyla ilk kez bu kadar geniş bir bölgede kullanmışlar.

 5. bleher(izmit/0m)


  İtalyan Gavuru sistemi özetlemiş ama 😉 ben hala Santiago’nun konuya ilişkin açıklamasını bekliyorum..Ozan Hocayı daha fazla yormayalım..

 6. Barış Yılancı

  DE HADİ BİSMİLLAH,

  Havadelisi.com’un macera ruhunu koruyanı da Allah (cc) her türlü musibetten, kazalardan belalardan emin ve bahtiyar eylesin, amiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 🙂

   1. Barış Yılancı

    en son 2004 sisteminde Bursa da 21 gün kar yağmış , karşımızdaki askeriye lojmanlarının 5 katlı binasının çatısında 100cm kar birikmiş ve yıkılmasın diye dua etmiştim , çatılar yıkılmadı ( temizlediler ) ama bahçedeki selvi kökünden kopmuştu , şimdi de kemik yağmasın diye bugünkü duamı güncelliyorum 🙂 , 2004 teki bu sistemin aklımda kalan yanı ve bana verdiği zarar , camın önünde duran ve 1 saat önceden yoğun kar tahmini yapmamı sağlayan higrometre , termometre ve saat üçlüsünün yer aldığı meteoroloji ünitemin aşağı uçup parçalanması olmuştu , ama bahçede arabamızı arayıp bulamadığımız seviyede kar örtüsü olduğu için bu cenazeyi gömmek için toprağa ulaşamadım ve mındar oldu 🙂 , neyse ben ciddi meraklı biriyim ve yardımcı olmak da sizin boynunuzun borcu , hepinizi saygıyla selamlıyorum , işlerimde bir sloganım vardır ve buraya da tam olmasa da oturacak gibi duruyor , bu sloganın telif hakkını da istemiyorum , AMATÖR BİR RUHLA PROFESYONEL YAKLAŞIMLAR ……….. İŞTE HAVADELİSİ NİN DE SLOGANI BU OLMALI , BU SLOGANLA HİÇBİR ZAMAN BAŞINIZ BAŞIMIZ AĞRIMAZ…

  1. Kavunu Koklayan Adam (Bursa/Nilüfer 150m)

   AB’nin, cepheyi nasıl takip ettiğiyle ilgili muazzam bir görünüm.
   Hep aklımda olan bir soru var, bilgili arkadaşlar cevaplarsa sevinirim bu konuyla ilgili olarak;
   AB’nin etrafı saatin ters yönüne rüzgarlı. Doğal olarak sol tarafı soğuk, sağı sıcak oluyor.
   Kar getiren her siklonlu sistemde yağışın ağa babası kardan önce mi düşüyor? Yani kara çevirmeye yetecek soğumanın girişinin, yağışın en yoğun olduğu anda olmaması doğası gereği mi?
   Soğuma geç kaldı, yağış kar olarak düşemedi diye düşünmek abesle iştigal midir?

   1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

    Bizim coğrafya bahsettiğiniz duruma biraz daha meyilli. Denize yakın olduğumuzdan yer soğuğu da geç ulaştığından siklon çok derin değilse yağışın önemli kısmını yağmur olarak alabiliyoruz. Karayelli sistemlerde ise istisnai durumlar olabiliyor. Bu sistemde net olmamakla birlikte Çanakkale civarı ideale yakın şartları yakalayacak gibi. Yer soğuğu hızla ilerleyip yağışların umulandan erken kara dönmesine neden olabilir. 850 hpA’da -2 varken kar yerde tutacak şekilde başlayacak muhtemelen. Sınırlı alan modellerinin görüş açısına girsin daha net konuşuruz. Orta ve uzun vade epey toparlandı. Sabah ola hayrola dedik ve oldu. Akşam ECMWF’in çok daha iyi çıkacağını düşünüyorum.

     1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

      Yarın akşam muhtemelen canlı yayın yapacağız. Orada değiniriz. Yalnız sistem şu anda göründüğü gibi önümüzdeki cuma ve hafta sonunu da içine alacak şekilde uzarsa onu ayrıca değerlendiririz. DEK her türlü var. Bu kez siklon yağışı da destekliyor. Pazar sabahı memleketim Çanakkale’ye gitmeye karar verdim. Orada DEK yok, kar fırtınası olacak. 🙂

   2. Waluigi(Aydınlıkevler 884m, Beytepe 1050m/Ankara)

    Alkım hocam durumu güzel özetlemiş. Ben de bu durumla ilgili bir anımı paylaşmak istiyorum:
    Efsane 2003-2004 kış sezonunun ilk sistemi haberlerde duyurulmuştu. Tabi kardelisi bir çocuk olduğum için içimi bir heyecan kapladı.

    Daha sonra 17 Aralık günü, aşı olduğumuz için tatildi, evde oturuyordum. Büyük bir heyecanla karın başlamasını bekliyordum ama bardaktan boşanırcasına yağan bir yağmur vardı dışarıda ve gün boyu sürmüştü. O zaman bilgisayar ve internet sahibi olmadığımız için Gfs, Ecmwf falan hak getire tabi. O zamanki imkanlarla, minicik aklımla nerden bilebilirdim 850 hpa’da 0 çizgisinin henüz Ankara’ya ulaşamadığını. Haberleri açtığımda ise bazı görüntülerde şehri sel götürmüştü resmen.

    Hava karardıktan sonra ise 0 çizgisi Ankara’ya ulaşmıştı ve yağış kara dönmüştü. İçimi büyük bir sevinç kaplamıştı. Yağış gece boyu sürdü ve ertesi gün okulları tatil ettirecek kadar yağmıştı. O kadar kar almamıza rağmen, yağışın çoğunluğu yağmur olarak düşmüştü. O gün tam olarak kaç mm yağış düştü bilmiyorum. Eğer o yağışın da büyük bir kısmı kar olarak düşseydi, Ankara için kar rekoru o zaman kırılırdı sanırım.
    Önümüzdeki sistemde de Ankara, yağışın büyük çoğunu yağmur olarak alacak gibi gözüküyor. Pazartesi gündüz yaklaşık 15 mm yağmurdan sonra 0 çizgisi salı gece 12’den sonra girecek gibi gözüküyor. Salı günü soğuma girdikten sonra 8-10 mm kar alabilirsek ne mutlu bizlere. Yılbaşı sisteminde umduğumuzu bulamadık. Bu sistemde altımıza çöp poşeti alıp bayır aşağı kayacak kadar kar yağar inşallah diyelim.

 7. El NiNo (Çayeli/RİZE, 10m)

  Modeller daha çok dönecek. Ab’li sistemlerin kaderi budur. Öyle olurki bakarsınız Ozan hocanın açtığı başlık yoğun kar yağışının kuvvetini ve getirebileceği olumsuzlukların seviyesini açıklama da yetersiz kalır ve daha üst bir başlık açılmak zorunda kalınır. Kimse bilemez. Ab’li sistemlerde iş ayrıntıda bitiyor ayrıntıda kısa süre kalmadan tahmin edilemiyor.
  Ozan hocanın uslubunu baştan beri sert bulsam da bu blog son derece kaliteli bir platform ve beni dövse de sevse de takip ettim etmeye devam ederim.
  Burada başta Ozan hoca, Santiago, White Fox sayesinde olmak üzere çok şey öğrendim ve Allah’ın izniyle öğrenmeye de devam edeceğim.

 8. Batuhan Kartopu ( Moda/Kadıköy/36 m)

  Sabahki ECMWF den bahsetmiştim , GFS öğlen modeli de aynı şekilde düzeldi ve soğukları uzun bir süre üzerimizde tuttu . Artık vade iyice kısaldığından dolayı bu saatten sonra yine tepetaklak olup sistemin bozulması zor gibi geliyor. Umarım ECMWF ve GFS akşam çıktılarından sonra iyice rahatlarız ve Ozan Hocamızın da dünki tahminini revize etmesi gerekmez. Umarım . Ben şahsen 2 model çıktısına bakıp az buçuk bilgiyle burda yorum yapanlardan biriyim, eğer ki siteye bir kısıtlama getirirseniz buna saygı duyarım ve o yorumları okuyup daha iyi şekilde öğrenmeye çalışırım. Bu siteyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği zaten bilim ağırlıklı olması ve genelde kafası çalışan , meraklı ve bilimi seven insanlardan oluşmasıdır. Bu yapının bozulma tehlikesine karşı gerekli önlemlerin alınması bence herkesin lehine olacaktır. Saygılar , sevgiler , bol karlı günler önümüzdeki hafta bizlerle olsun …

 9. Burak - 130m Görükle/BURSA

  Karayelli sistemlerde GFS’nin 2m sıcaklıklarını tahmin etmede pek başarılı olmadığını daha önce de görmüştük.
  Pazar akşamı için GFS, İstanbul için 10 derece civarlarında bir tahminde bulunmuş

  Yüksek çözünürlüklü modellere baktığımızda ise;
  Yılbaşı sisteminde kendimce orta derecede başarılı bulduğum Arpege 2m sıcaklığını 4 derece,

  Yine Yılbaşı Sistemi’de oldukça iyi iş çıkaran NEMS ise 3 derece olarak belirlemiş.

  Yağışın kaymaklı kısmını kapmamız için hala karayelin soğuğu yüzeyden hızlı sokması gibi bir umudumuz var.

 10. Tsunamic (Çekmeköy/178 mt.|Levent/266 mt.)

  Hocam, naçizane bu acelecilik konusunda bir kaç söz söylemek isterim. Bana kalırsa havadelisi.com’un daha kapalı bir grup olmasında fayda var. Sonuçta buraya gelenlerin çoğu vatandaş Ayşe Teyze’den daha çok meraklı ve az çok hava olayları konusunda daha bilgili. Burada başlık açmanın hiç bir şekilde zaman kısıtı olmamalı. Sistemi 220 saattir şöyle, böyle görebiliyorken, gelmesine 2 gün kala başlık açılması çok mantıksız. Gözümüzün önünde bir sistem var ve biz kimileri hakkımızda goygoy yapacak diye o sistem hakkında kendi ÖZ bloğumuzda tartışamıyoruz. E madem öyle, herhangi bir sistemi nasıl deneyimleyeceğiz ve bir sonraki siteme, daha sonrakilere nasıl hazır olacağız, nasıl anlayacağız bu hava olaylarını?

  Bu söylediklerim tabii ki bu bloğu kapsar. Benim için bu blog bir bilim merkezi, laboratuvar. Vatandaş Ayşe Teyze’min takıldığı diğer sosyal mecralar bu kapsamda değerlendirilmemeli. Orada sonuç önemlidir, burada ise süreç. Adam tek bir kelimeni esas alır ve iş yerindeki arkadaşlarına piyasadan iki gün önce kar yağacağını haber vererek kendini iyi hisseder, iş yerinde fenomen olur, havadan sorumlu iş kişisi seçilir falan filan.

  Başlığı burada 500 saat önce de açabilirsiniz, açmalısınız. Ancak o zaman bilimsel bilginin gözlem ayağını çalıştırabiliriz. Ama dış dünyada temkinli olmak lazım, köşeleri yumuşatılmış, zaman aralıkları ve coğrafi alanları geniş kıvrık cümleler, biraz da süs püs ile kendi kulvarında çok çok başarılı ve yararlı olabilir. Umarım ne anlatmak istediğimi ifade edebilmişimdir.

  1. Kavunu Koklayan Adam (Bursa/Nilüfer 150m)

   Atış serbest de zaten konuşuluyor başından beri.
   Hocanın burada takıldığı noktayı atlamışsınız sanırım, anladığım kadarıyla şu şekilde;
   Ciddiye alabilmek için her zaman bilimsellikten yana tavır alırken, siklonlu bir sistem henüz tam olarak modellerde oturmadan durumu kesin olacakmış gibi yazdı. Yani kendi bilimsellik ilkesi ile çelişmiş oldu, bütün rahatsızlığı buna. Kendi koyduğu kuralı kendi çiğnediği için oldu yani.

   1. Tsunamic (Çekmeköy/178 mt.|Levent/266 mt.)

    Hocam, burada ne kadar kesin yazarsanız yazın, temel kullanıcı profilini göz onuna aldığınızda onun kesin olmadığını hemen herkes bilir. Hava tahminin bilimselliği ise bir sistemin en iyi tahminin yapılması değil, her sistem için güvenilir tahmin yapılabilmesidir. Zaten ne zaman ki belirsizliği ortadan kaldırırsınız o zaman hava tahminden bahsedemezsiniz çünkü temel önerme, kesinlik tahmin içermez. Şimdi bu durumda bir şeye karar vermek gerekiyor, bunu da en iyi Ozan Hocam ifade edebilir sanırım. Bu blog “3 gün sonra kar yağar mı acaba” diyenler için mi var yoksa “3 gün sonra yağacak karı hangi yöntemlerle en iyi tahmin edebiliriz” diyenler için mi? Eğer ikinci grup için var ise bu tür şeylere takılmamak gerekiyor, yok eğer ilk grup veya her ikisini de aradan çıkaralım mantığı var ise o zaman bu tür aksaklıklar her zaman olacaktır, tahmin işinin fıtratında var bu 🙂

 11. Sinanoba (Sinanoba - B.Çekmece - İST 20m)

  Ozan hocam, havadelisi.com’un üye bir tâkipçisi olarak kişisel geri bildirim yapmak istiyorum.

  Bloğu tâkip etmemde en önemli etken sizin karakteriniz. (Blogtaki diğer değerli üstâdları ayrı tutarak yazıyorum)

  1. Mesleğinize aşkla bağlısınız. Ki bu blog da bu aşkın meyvelerinden bir tânesi.
  2. Bilgiyi paylaşıyorsunuz. Ki bu bütün bilim insanlarında olması gereken, buna rağmen çok az kişide bulunan özellik.
  3. Karakteriniz düzgün, bilginin burnunu büyüttüğü bilim insanları grubuna dâhil değilsiniz.
  4. Kompleksleriniz yok.

  Bloğu tâkip etmemde bu saydığım – ki uzatmamak için yazmadığım başka güzel şeyler de var – nedenler etkili.

  Bu sebeplerle birlikte sizi asla hatâ yapmaz bir kişi olarak görmedim. Hepimiz hatâ yapabiliriz, yapıyoruz da. Önemli olan yapılan hatâları bilgimize bilgi katmak için kullanabilmek. Bence mevcut hatâdan çıkarılacak ders bilimde demokrasinin olamayacağıdır. ben de dâhil havadelisi.com’un bütün tâkipçileri hep birden “Ozan hocam hadi artık yaz şu yazıyı” dese bile bu sizi etkilememeli.

  Eleştirmekten beslenenler sizi eleştirecektir ama bu tür kişilerin ne övgüleri ne de eleştirileri dikkate alınacak değeri taşımıyor.

  Şimdi sizden son veriler ışığında yeni bir yazı bekliyoruz.

  Yeni yazı hakkımız, söke söke alırız, yeni yazı hakkımız, söke söke alırız, yeni yazı… 🙂

 12. spnca (Sapanca/SAKARYA, 40m)

  Havadelisi’nin mahalle baskısına dayanamayıp (ki bu mahalle halkından biri de bendim, Allah’tan yorumumu yayınlamadı) açtığı başlık ve hemen akabinde modellerin tepetaklak olması. Olacak şey değil ama oldu.

  Son model çalıştırmaları fena değil gibi (öyleymiş yani, yorumlardan öyle anlaşılıyor). Umuyorum hoca yanılmış olmayacak. Biz de bu işten birtakım dersler çıkardık elbet. Atalar boşuna dememiş; “bir musibet, bin nasihatten iyidir”.

 13. Burak Pir (Pendik/İST, 110 m)

  Hop hop ne olmuş burada dün böyle, yorumları şimdi okudum. Bu hava sonuçta değişir, Allah’ın işine karışılmaz. Ki bir kaç yıldır takip ediyorum akademik olarak bu hava olaylarını, bunun üstadı ne Orhan Şen ne başkası, benim gözümde birinci Üstad herzaman Dr. OZAN MERT GÖKTÜRK’tür.

 14. Batuhan Kartopu ( Moda/Kadıköy/36 m)

  Sabah ECMWF çıktısı yüzümüzü güldürebilir az da olsa. GFS çıktılarında soğuk bizi 2-3 günlük periyot için terk etmesine rağmen ECMWF çıktısında soğuk neredeyse hep üstümüzde. Yanlış yorumluyor olabilirim ama bence pozitif bir çıktı. Bu arada bu sistemin her ama her çıktıda farklı görüntü çizmesi gerçekten çok enteresan, yılbaşı sistemiyle bu konuda arasında dağlar gibi fark var

  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   Sabah ECM’si hem siklon acisindan hem de uzun vadesi iyi cikmis.

 15. Sympaticoonur Gaziantep/Şahinbey (900 m)

  Hep aynı hataya düşüyorum.Benim için bu bir umut meselesi zaten.Kar diyince, soğuk diyince aklım gidiyor; zaten bir tıp öğrencisi olarak kütüphanenin camından dışarıyı izlemek (hele de kar yağıyorsa) en büyük hobim.Yarın da dönem sonu sınavım var mesela.GFS 18Z bekleyeyim bir umut dedim.Olmadı…İyi geceler havadelisi.com ailesi.

 16. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Kendinize haksızlık etmeyin Ozan Hocam, başlık açsanız bile değişimlere gebe olduğunu zaten belirtmişsiniz yazınızda ki değişti de zaten. Ama modeller değişti diye siz değişmeyin lütfen, ben şahsen diğer forumlardan çok farklı çizgisi olduğu için buradayım, birçok arkadaşım da böyle düşünüyordur bence. Alkım hocam siz de demiştiniz zaten her an değişebilir diye ki içinde siklon oldu mu böyle olumsuz değişimleri daha önce de tecrübe etmiştik birçok kez. Son olarak sizin de dediğiniz gibi Alkım Hocam sabah ola hayrola..Umarım son güncelleme bize döner…

 17. Sprmn_1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Başta Havadelisi, Santiago ve Alkım üstadlar olmak üzere tüm havadelilerine slmlr..Birkaç senedir takip ettiğim bu değerli sayfaya, merakla yolunu gözlediğimiz yeni bir sistem öncesi üye olmuş bulunmaktayım, bir öne bir arkaya giden bu yeni gelecek sistemin son güncellemesi, istediğimiz gibi olur umarım..

 18. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

  Eğer bu sistem Trakya ve Marmaraya patlamazsa ben de bişey bilmiyorum arkadaş. “Ne risk ama.” Hoş, patlamasa bile, ne havadelisi. com, ne Ozan hocam ve nede diğer hiç bir arkadaşım gözümde değerlerinden hiç bir şey kaybetmeyecek. Bunun ne kadar önemi var bilmiyorum ama, benim için çok değerlisiniz.

 19. nopinare (Çarşamba 20m )

  Üzerinde bulunduğumuz coğrafyamızın meteorolojik yönden makus kaderini, aşırı duygusallığımız yüzünden bazen göremiyoruz. Çok ilaç yazan doktor iyidir anlayışından sıyrılıp,teşhisi doğru koymak yönünde çabalamamız gerekir. Ozan Hoca teşhisi doğru koyduğunda bu sitem niye? Maksat sistemi doğru okumak mı? yoksa Polyana masalı mı anlatmak?

 20. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  Arkadaşlar moraller bozuk. Ozan hocam da ben de kötü bir gün geçirdik. Üstüne bir de bu sistemin akıl almaz salvosu geldi. Daha dün sabah 120. saatte mutabık olmayan modeller sistemin akıbetini belirleyen 144. saatte hemfikir oldular. Yarın sabaha kadar bir yenilenelim izninizle. Sabah ola hayrola.

  1. CiHAN (Büyükçekmece-İST. / 35 m.)

   Hiç bozmayın moralinizi Alkım hocam, siz tüm tahminlerinizde bu sistem özelinde her türlü olasılığın son ana kadar gerçekleşebileceğini ve mevcut durumun değişebileceğini zaten önemle ve ısrarla söylemiştiniz. Sistemin olumsuz yönde değişimine moraliniz bozuksa anlarım ama diğer türlü eleştirilere kafayı takmayın; zira yine dediğiniz oldu…

   1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

    Umarım düzelir ama velev ki düzelmedi, yenisini kovalarız ne yapalım, sonuçta hepimiz hava (kar) delisiyiz..En azından seneler seneler sonra yılbaşında kar gördük ya bu da çok önemli bence..Bir daha hiç olmayacak sanmıştım çünkü 🙂

 21. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

  Ozan Hoca’nın hassasiyetini çok iyi anladığım ve bizzat şahit olduğum naçizane bir örnek:
  Geçen kış İzmir – İstanbul yolunun Akhisar – Balıkesir arası kesimini günlerce kapalı tutan 30-31 Aralık 2014 siklonik sistemi 100 m rakımlı Salihli’de de 20 cm civarında kar bırakırken, sadece 20 km güneydeki 1200 metre rakımlı Bozdağ kasabasına sadece yağmur yağdırabilmişti. İşte AB merkezinin yeri, özellikle rüzgar yönlerinde yapabildiği değişiklik yüzünden de bu kadar kritik.

 22. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Sistem kıytırıklaştı iyice. Bu gidişle 5-10 cm görsek iyidir. GFS Ensemble de pert. Daha dün bir haftalık sistem hayalleri kurarken şimdi sistemin 2 günde süpürülmesi söz konusu. ECMWF’de kötü çıktı. Bu tarz sistemlerde cidden son 48 saate kadar beklemek lazım. Bu saaten sonra da sistemin düzelmesi zor ancak mümkün.

 23. Rusumat4 (Ankara / 1020m)

  Ozan Hocam son derece haklisin. Bir meslektasin olarak empati kurabiliyorum. Bence onerini uygulamaya gecirmen de son derece yerinde olur zira eskiye nazaran bilmeden ve gereksiz yere yorum yapan sayisi oldukca fazla. Ilk uye oldugum yilda durum oldukca farkliydi. Cok katiydi yonetim ancak gereksiz bir tane bile bir yorum okumuyordum. Bilmemek elbette ayip degil. Bilmeyen insanlar (benim gibi) yorumlarinda sorularini soruyorlardi. Yanlis anlamayin lutfen, kimseyi de kucumsemek istemem ancak havaturka’lasmaya baslayacagiz boyle giderse.

 24. Geri bildirim: Kış, Yatıya Geliyor: Önce Lodos, Sonra Kar ve Uzun Süreli Soğuklar… | Budamedya

 25. Kavunu Koklayan Adam (Bursa/Nilüfer 150m)

  Hocam teşekkür ederiz kırmayıp başlığı açtığınız için.
  ECMWF çıktısına benzediği konusuna katılmıyorum GFS’nin.
  ECMWF’de ve GFS’de Azor’u doğuya itip pide yapan mekanizmalar farklı.
  Soğumanın süresini azaltsa da, ikisi de hala başka şeyler söylüyor. Çok büyük farklar var.

 26. Antibiyotik - Bodrum 2 mt

  Yerden göğe kadar haklısın Ozan Hocam.. Herkes bir efsane derdine düşmüş, sistemi kafasında çözmüş, saatini analiz etmiş, hatta cetvelle ölçmüş, paylaşmış havasında.. Bir tek ben kendimi tedirgin hissediyorum modundayım.. Artık sütten ağzım çok yandığı için mi, yoksa siklonun her güncellemede konum değiştirmesinden mi bilmiyorum. Bu kış havadan.org sitesinin yanısıra bir de facebook şine bulaştık.. Bulaşmaz olaydık. Gaza gelenler, bizi getirmek isteyenler
  15 gün öncesinden santim hesabı isteyenler, İzmir, Mersin gibi illerin ne kadar kolay kar aldığını belirtip dalaşanlar.. Ya sabır.. Sabah modellerinde Ankara’ya 18 sabahı giren 850hpa sıfır çizgisi bu güncellemede 19 sabahına kaydı.. Buyur çık işin içinden..

 27. Havadelisi (Büyükoyumca/SAMSUN, 185m) Yazıyı Yazan

  Evet GFS 12Z geldi ve dramatik değişiklikler var, siklon batıya kaymış, soğuk epey gecikiyor (gerçi ECM’de zaten geç giriyordu ama mahalle baskısı onu dikkate almaya izin verir mi?). “Başlık aç!”çı arkadaşlara en içten teşekkürlerimi sunarım. Siklonlu sistemlerde en azından 48 saat öncesine kadar beklemek lazım ama nerde?! Zekasını çok da takdir ettiğim bir arkadaş Feysbuk’ta “cesaret, daha fazla cesaret” filan yazmış, ayrıntı vermeliymişiz, böyle olmazmış… Bu doğu kafasıyla bizden bir halt olmaz arkadaşlar. Yazı ilk 1 saatte 10 bin kişiye ulaştı, şimdi sorarlar Pazartesi sabahı kar nerede diye… Rumuzun arkasından goygoy yapmak, “hocam ekstrem sistem ekikikiki” diye komiklik filan kolay tabii sayın “Başlık aç!”çı arkadaşlar, sorumluluk yok, kafa rahat… Dua edin de düzelip eski haline gelsin sistem, yoksa blogu eski radikal günlerine döndürmeyi düşünüyorum, Atış Serbest’te bile gaza getirici yorumların yayımlanmadığı, soğuk yüzlü sıfır duygulu bir analiz blogu olarak yayın hayatımıza devam edebiliriz. İyi akşamlar.

  1. Sinanoba (Sinanoba - B.Çekmece - İST 20m)

   Hocam hiç başkasına kusur bulmayın, kanaat önderi toplumsal baskıyı göğüsleyecek yapıda olacak, değilse bu işlere soyunmayacak. 🙂 Sen baskıya dayanama yaz, sonra vay bana baskı yaptınız de. Mektepler olmadan maarif yönetmeye benzedi. 🙂 Ümüğünüze de basacaklar, hadi ama hadi diyecekler, kaçış kurtuluş yok, size yakışan ise bilim adamı temkini.

   Başkasına kusur bulursanız bence ikinci bir hâtâ daha yapmış olursunuz.

    1. tengizman Sefaköy/Küçükçekmece 70 m

     İlk defa seni bu kadar aceleci modda gördüm,yakıştıramadım. Salaklık değil yaptığın bildiğin öğretmenlik. Bunu en iyi sen biliyorsun ve severek yapıyorsun. Varsın kar çarşamba günü yağsın. Senin değerin bizim gözümüzde hep aynı.Sakin olmakta fayda var. Gece yara yara getirtiriz sistemi senin için 🙂

    2. Sinanoba (Sinanoba - B.Çekmece - İST 20m)

     Estağfirullah hocam, kastımı aşıp sizi kırdıysam özür dilerim. Eğriye eğri doğruya doğru düşüncemi yazdım. Keşke ülkemizdeki bütün bilim insanları sizin gibi mesleğine olan heyecanını, merâkını üst düzeyde tutan profesyonel kişiler olabilse. Eminim bilimle uğraşan bir çok kişiye örnek teşkil ediyorsunuzdur. Söylediklerimi yapıcı bir eleştiri kabul edin lütfen. Bizlerle olan sıcak, güzel iletişiminiz için de ayrıca teşekkürler.

    3. mulu64 (Bursa/Yıldırım/Musababa,296m)

     Kar isterse hiç yağmasın be Ozan Hocam;kendinize haksızlık etmeyin.Benim gibi havaya meraklı ama hiçbir şey bilmeyen nice insan sizin sayenizde bir şeyler öğrendi.Dün öğretmenler odasında gelen sistemi farklı ihtimalleriyle (alçak basıncın farklı konumlarına göre) harita çizerek anlatan bir edebiyat öğretmeni olarak söylüyorum bunları.Sizin ve diğer arkadaşların çok emekleri var.Hepinize çok teşekkürler…

    4. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

     Ozan Hoca şunu kabul et…ben hariç bütün müritlerin tavşan çıktı.. :)) Ben de biliyorsun zaten totemciyim ve hem de ılıkçı…şimdi anlıyorsun değil mi kıymetimi? :)))
     Ayrıca o yönetim kuruluna da dikkat et…(Bak Onur hemen timelaps falan diye şey yapmış hiç birşey olmamış gibi…bak gene acelecilik :)))

    5. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

     Ozan Hocam, yapmayın etmeyin, birkaç yıldır takip ettiğim bu değerli platforma, az evvel üye oldum sonunda..sizin bilginizle birlikte yaptığınız değerli paylaşımlar ve yarattığınız sinerjiyle bugünlere geldik ve sayenizde sistem ve yağış takibi nasıl olur? Ne zaman kar beklenir? Az, çok fikir sahibi olduk ve olmaya devam ediyoruz kendimizce..O sebep takmayın siz bunları, siz her zaman temkinli olmuşsunuzdur zaten, bu seferki de varsın yoğun gaza gelmiş olsun 🙂

  2. Mert Köroğlu

   Ozan dost, sen kullanıcıya göre hareket edersen hata yaparsın, kullanıcı açgözlüdür, doyumsuzdur, herkesi tatmin etmen mümkün değil, o yüzden sen bildiğin gibi yap, beğenen gelir, beğenmeyen gelmez, takılma bunlara, sen bize lazımsın, nokta. 🙂

  3. havaankara_Ankara_1070m

   Hocam, üzerinizdeki baskıyı az çok hissedebiliyoruz. Ama bu baskıyı azaltmak için üzerimize düşen bir şey olursa yapmak isteriz. Bu sitede eminim birçok arkadaş böyle düşünüyordur. “Bazı” siteler dediğimiz siteleri takip etmeyeli çok uzun zaman oldu. Bir kez bile girip bakmıyorum ne yazılıyor diye. Orada da çok iyi tahmin yapan arkadaşlar illaki vardır. Ama Havadelisi.com farklı ve farklı olarak kalmak zorunda. Farklı olmak için değil, öyle olması gerektiği için. Bu site “akademik” bir site ve öyle de kalması lazım. Bilimsellikten uzak, gaza gelerek yapılan yorumların gazına gelmemesi lazım bu sitenin. Bunlar benim şahsi fikirlerim.
   Diğer yandan, “Atış Serbest’te bile gaza getirici yorumların yayımlanmadığı, soğuk yüzlü sıfır duygulu bir analiz blogu olarak yayın hayatımıza devam edebiliriz.” cümlenize hiç katılmadığımı söylemeliyim. Bilimsel olmayan gaz yorumların yayımlanmaması ayrı, duygunun paylaşılmaması ayrı. Bu site “sıfır duygulu” bir site haline gelemez. İnsanlar heyecanlarını, mutluluklarını, hayal kırıklıklarını paylaşıyor bu sitede. Acaba ne yazılmış diye sayfalarını yeniliyor insanlar bu sitenin. Onun için artık siz isteseniz de bu siteyi “sıfır duygulu” bir site haline getiremezsiniz 🙂

   1. CiHAN (Büyükçekmece-İST. / 35 m.)

    Yüzde yüz katılıyorum size; kaldı ki bu siteden ziyade face vb. gibi sosyal platformlarda durumu kontrol altında tutmak ve seviyeyi belirlemek çok daha güç. Ozan hoca gibi donanımlı ve gerçekten işinin ehli, özverili, yaptığına saygısı olan insanların güzide yorum ve tahminlerine oldukça basit ve kolaya, hatta zaman zaman kasıtlı ya da kasıtsız alaya alan insanların tutumu gerçekten sinir bozucu. Tam ruh halini bilemem ama tahminimce bu durum da Ozan hocanın genel anlamda canını sıkıyor olabilir. Kariyerinde bunlar hep olacak ama sen yoluna aynen devam et hocam…Bizden hep destek tam destek!

   1. yaylalıdeli(Çameli-DENİZLİ /1290m)

    Dokuz değil doksandokuz takla atan garip bir sistem için siz ve arkadaşlarınız zaten yeterince temkinli davrandınız, beklentiler ve umutlar içinde bekliyoruz ama meteorolojik tahmin vermek hele ki öyle santim bazında, yok koordinat verir gibi vs vs (anlayabildiğim kadarıyla ) zor iş …

  4. Barış Yılancı

   Macera tutkunları burada sizi maceraya itip de sonra yalnız bırakacaksa bunu dikkate almanız büyük hata olur , ya da burayı seven bir gözle takip etmiyorlar demektir ,çıkıp resmi bir otorite sizi eleştirirse ( olur ya ) o zaman mgm nin son dakkaya kadar değişen tahminlerini de eleştirmeleri gerekir , ben burayı seviyorum ve eğer matematiksel bir yer haline gelecekse takip etmem ama meteorolojiye olan sevgim de değişmez , ama eğer sistem efsane haline gelirse o zaman yandı gülüm keten helva. Mgm hala pzt salı perşembe kar veriyor , 2 haftalık 3 haftalık ve 4 haftalık tahminler de 2-6 derece mevsim normlarının altında….

    1. ilikcireyiz (Ortaköy/İST, 17m)

     Sorma 😦 En son dün GFS bozduktan sonra bir sevinmiştim, “Moda’dan Eminönü’ne yürüyecek bir arkadaş vardı, ne oldu peygamberliğini ilan etti mi ehihihihi” diye komikli bir yorum yazarım, “2-2 mi?” videosu falan atarım demiştim. Bu akşam tekrar baktım, GFS de ECMWF de siklonu doğulayıp soğuğu uzatmış, hevesim kursağımda kaldı 😦

 28. Oric (İstanbul / Anadolu Y. 25 m)

  Cephe sistemlerinin panjur zangırdatan rüzgarlarını, sıcaklığın düşüşünü an be an takip ederek yağmurun kara dönmesini izlemeyi, bu sene bol karlı DEK almış olmanın da huzuruyla TERCİH ediyorum. Varsın daha az kar biriksin.

 29. Listera "DahaÇokYağışMümkünseDeKarŞeklinde" Ovata Ankara 900 m.

  “Yılbaşı karına doyamadım, karla bir olmak, karla bütünleşmek , tipi içinde kaybolmak istiyorum”, diyen Pzt günü işyerine gitmeme lüksü olan İstanbullu arkadaşlara Pazar günlerini Keşan ya da Enez’de mahsur kalarak değerlendirmelerini. İzmir’li arkadaşlara Bozdağ ya da Sabuncubeli uzak kalırsa rotayı Karaburun’a çevirmelerini tavsiye ederken bizdeniz Ankaralılar bir Pzt öğleden sonrasını daha huzursuz bir şekilde pencereye meze etmeye hazırlanıyoruz.

 30. Uğurcan (K.Çekmece/İST. 80m)

  Bence de erken bir yazı olmuş hocam 😀 Siklon biraz doğuya kaysa, ballı kaymağı İstanbul yer. 😀 Ama her türlü İstanbul’un batısı daha şanslı duruyor; Silivri, Büyükçekmece…. Bizim gözümüz 2. dalgada, onu kimselere yedirmeyiz.

 31. Batuhan Kartopu ( Moda/Kadıköy/36 m)

  Ozan Hocam bir soruyla başlayayım. 850 hPa da -12 ye yakın soğuklar üstümüzde iken İstanbul’da kıyılarda yılbaşı sisteminden birikim olarak daha az bir beklenti olmasının sebebi nedir? Sıcaklıkla ilgili bir sıkıntı mıdır , yağış sıkıntısı mıdır?( DEK için uygun şartlar olmaması gibi …) Yağış sınırlı da olsa soğukların çok uzak bir süre burda olması sebebiyle İstanbul’da karın yerde uzun bir süre kalması gibi bir beklenti ne derece doğru olur? Teşekkür ederim.

Yorumlar kapalı.