Yağışla Isınıyoruz: Önce Biraz Kar, Sonra Bol Yağmur


Rusya’dan inen ve Türkiye’nin kuzeyini kara gömen A kalite soğuk, Avrupa Kıtası’nı Aralık ayı boyunca (ve kısmen daha öncesinde de) etkilemiş olan basınç örüntüsünü yer ile yeksan etti (“yerle bir etti” anlamına gelir, Osmanlıca’dır, Yeni Türkiye’de bunları bilmeniz icap eder).

yagis

Dolayısıyla, Türkiye’nin önemli bir bölümünde süregelen kuraklık da; Atlantik’ten Akdeniz Havzası’na inecek, çok özlediğimiz alçak basınç sistemlerinin beraberinde getireceği yağışlarla Pazar gününden itibaren -umarız bu kış bir daha başlamamak üzere- son buluyor.

Soğuk hava, Pazar günü Ege üzerinden gelecek bir sıcak cephenin kuzeye ittirmesiyle Ukrayna’ya doğru geri çekilmeye başlayacak; ülkenin batısında da yağışlar görülecek.

Fakat bu kadar sağlam bir soğuk öyle bir anda geri çekilmez, bir kısmı çöktüğü yerde kalır. Ege’den gelen ılık ve nemli hava da bu çöken soğuğun üzerine geleceği için, ısınma, bir çok yerde yağmura yetmeyecek. Yağışlar ilk başta birçok yerde, en azından kısa süreliğine (iç bölgelerde bulunan, soğuğun rahat çökebildiği çukur yerleşimlerde daha uzun süre) kar olarak düşebilir…

Bu yerlerin arasında İstanbul gibi sahil yerleşimleri de olacak. İstanbul’da pazar günü öğleden sonra batıdan “sıcak cephe” girişiyle hafiften başlayacak olan yağış, akşama etkisini arttıracak. Yer seviyesindeki soğuğun çabuk bir şekilde süpürülemeyecek olmasından dolayı ilk etapta birçok semtte KAR yağışı görülecek. Ancak zaman ilerledikçe bu yağış sulu kara ve ardından (muhtemelen akşam) tamamen yağmura dönecek. Kısacası, yerde yeni birikim yapacak bir kar yağışı beklenmiyor. Sıcaklıklar da 2-4 derece arasında seyredecek. Bahsettiğimiz yağışlı hava pazartesi sabah saatlerinde etkisini yitirecek ve yeni yılın ilk haftasına kar erimelerinden kaynaklı çamurlu kaldırımlarda başlayacağız. Salı günü ise daha ılık bir hava ve etkili yağmur eşliğinde geçecek.

Yaklaşan ılık havanın, Trakya’ya ve iç bölgelere çökmüş olan soğuğu kovması ise daha uzun zaman alacak. Dolayısıyla pazar günü özellikle Edirne ve Kırklareli civarı; akşam ve gece ise Denizli, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Balıkesir, Bilecik, Ankara, Kırıkkale gibi iller yoğun kar yağışlarına sahne olacak. İlginç bir şekilde, yaşadığınız yer çevresine göre ne kadar çukurdaysa -soğuk hava ılık havadan çukura saklanarak kaçtığı için- kar yağışı görme şansınız o kadar uzayacak. Mesela Kırıkkale bu konuda ün yapmıştır. Fakat eninde sonunda (en geç salı günü) ülkenin batı yarısında dağlar hariç her yerde kar yağmura dönmüş olur.

——————-

Yorumlarımızı bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Reklam

Yağışla Isınıyoruz: Önce Biraz Kar, Sonra Bol Yağmur” üzerine 71 düşünce

  1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

   Avusturya ve Bavyera’da Lodos’un adı “Fön” müş…Ben de “Alpler neden böyle ılık” demiştim dolaşırken…”Es gibt Föhn hier ağbey” dediler…:)))
   Yaklaşık 2 aydan fazladır bu basıncın ve rüzgarın etkisinde ılık bir kışa giriş yapmışlardı…Yılbaşı biraz soğudu o ayrı…

   Cevapla
  1. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

   Sabahtan beri kuvvetli lodosla birlikte devam eden, ara ara çok güçlenen bir yağış var. Bir ara tam şehrin üzerinde güçlü yıldırımlarla birlikte etkili oldu. An itibarıyla rüzgar güneyden batıya döndü. Güçlü sağanak geçişleri sürüyor ama barometre de yükselmeye başladı. Aşırı bir yağış olmadı özetle. Güzelyalı sahilden son durum

   Cevapla
 1. MeliksahMELO (Adana/Çukurova 130 m. - Osmaniye/Fakıuşağı ±160 m.)

  Buralar tekrardan çift haneli dereceleri görmeye başladı.
  Fakat iki gündür burası tam ısınamadı, örneğin Nevşehir iki gündür buradan daha yüksek sıcaklıklara sahip. Bana çok garip geldi.
  Ayrıca yine iki gündür, özellikle bugün Osmaniye’de yoğun sis var, bugün bir araba boyu mesafeden sonrasını göremiyorduk, çok yoğundu. Sis ile birlikte hafif yağış vardı ama garip bir yağış, sanki sis taneleri dökülüyor gibiydi. Ama sis dağılmıyordu.
  Bu gönderinin altına resim koyabilirim.

  Cevapla
 2. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANKARA, 682m)

  Ankara maalesef sıcak cepheden genel olarak umduğunu bulamadı merkez ise yine tam bir fiyasko olmuş. Beypazarı’nda sabah 6-7 cm kar anca vardı diğer yerleri gördükçe bunada şükür diyorum 🙂 İnşallah Ankara il geneli olarak bu kış bitmeden şu Aralık ve Ocak ilk yarısının acısını çıkarabileceğimiz bir sistem gelir yoksa hepten tırlatacağız 😀

  Cevapla
 3. havaankara_Ankara_1070m

  Ankara’ya bugün beklendiği kadar kar yağmadı, özellikle gece saatlerinde beklenen kar yağışı yetersiz kaldı. Gün içinde de Ankara’nın birçok yerinde yağmura çevirdi. Görsel olarak fena olmasa da kardan adam yapamadık!
  MGM Ankara’ya gece saatlerinden ve sabah saatlerinde kuvvetli kar yağışı vermiş.


  Gerçi saatlik tahminlere ve il tahminine baktığımızda KKY vermiş.
  İnşallah MGM’nin tahmini tutar. Ancak kısa vadeli tahminde daha çok güvendiğim GFS’e göre kar ihtimali, özellikle de rakımı düşük yerler için zor. Gece saatlerinde kar ihtimali biraz daha fazla olsa da sabah saatlerinden itibaren yağmura çevirme ihtimali çok yüksek. Çünkü lodosla beraber havanın hızlı bir şekilde ısınma ihtimali yüksek. (Şimdi bile sıcaklık birçok yerde kar için yüksek) Ayrıca nem oranı çok yüksek ve bu da kar ihtimalini azaltıyor. Kar tahmininde kullandığım Thickness değeri de maalesef çok yüksek.
  Yağış özellikle de sabah saatlerinden itibaren yoğun bekleniyor. MGM yağışın yoğun olması ve yoğun yağışın da sıcaklığı düşürmesi ihtimalinden dolayı kar vermiş olabilir. Ama hem nem oranının yüksekliği, hem thickness değeri, hem de lodos kar ihtimalini iyice azaltıyor. Yağmur ihtimali daha fazla. Belki yağış kuvvetlendiği zamanlarda büyük taneli kar görebiliriz.
  İnşallah MGM’nin tahmini doğru çıkar, çünkü beklenen yoğunluktaki yağış kar olarak yağarsa izlemesi çok güzel olur.

  Cevapla
 4. Listera "DahaÇokYağışMümkünseDeKarŞeklinde" Ovata Ankara 900 m.

  Tipik bir yaz aşkı gibiydi. Aylarca hayali kuruldu. Kısacık bir zaman aralığına denk geleceği de baştan belliydi ama gidip de tatil kampının son gününde o da en olmadık zaman aralığında (sabah 8:30-13:00) vuku buldu. Geldiği gibi gitmesi bir oldu, ıslak bir vedayla arkasına bakmadan gitti… Bunca günün beklentisi kar Ankara’da sadece 4-5 saat oyalandı, arkasında yolları helvalı bir şehir bıraktı.

  Allah’tan bu hafta yağış beklentimiz yüksek de avunuyoruz. Bir bakarsınız Aralığın boşluğunu bir haftada geri alabiliriz…

  Cevapla
 5. samsun-tokat (Tokat- Merkez, 649m)

  Tokat’ta sabah erken saatlerde başlayan kar yağışı yoğun bir şekilde devam ediyor. Güney kesimlerinde daha yoğun yağıyor. Şuan bulunduğum yer Tokat’ın güney kesimi rakım 1200 metre. Kar 30 cm geçmiş durumda. Sıcaklık -6 derece. Radara göre kar yağışı tüm gün devam edeceğe benziyor.

  Cevapla
 6. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANKARA, 682m)

  Beypazarı’nda 1-2 saattir hafif olarak süren kar kuvvetini arttırdı şu an ortalık beyazlamaya bile başladı anında tutuyor bu gece uzun olacak 🙂

  Cevapla
 7. marcopology (Çekmeköy / İST,130m)

  Çekmeköy 130 m ‘de güzel bir kar yağışı geçişi oldu. saat 20.00 itibariyle 1 cm kadar exra örtü oluştu. Poyraz esmeye devam ediyor ve yaklaşan ılık cepheye rağmen soğuk direniyor, sabaha kadar yağmura dönüş bekliyoruz. Güzel bir uğurlama oldu.

  Cevapla
 8. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Şu an sıcaklık tam 0.0 derece. Kar hafiflese de devam ediyor. Muhtemelen birazdan kara veda edeceğiz. Bu sistemden çok memnun kaldığımı belirtmek isterim. En kötü sistemimiz böyle olsun..
  Cevapla
 9. Doğu Kocatepe (Kayışdağı / 139m)

  Dün bahsettiğim durum gerçekleşti. Güney kıyılarda yağış yer yer yağmura döndü fakat Kayışdağ da dahil yüksek ilçelerde yoğun bir kar yağışı var. Gerçekten son dakika golu oldu bu. Ama öyle bir ihtimal var ki son gol bu olmayabilir…

  Bu gece saat 3:30-4:00 civarı şuan lodos ile kar yağdıran ufak alçak basınç merkezi doğuya kayacak ve yarın karayelle birlikte Balkanlar’daki -4/-5 derecelik havayı İstanbul’a geri indirecek. Beraberinde siklonik yağışa ek olarak zayıf deniz etkisi sağanaklar da getirecektir mutlaka. Henüz Weatheronline Skew-T verileri çıkmadığından dünkü gibi kesin bir yorum yapamam kar veya sulukar konusunda. Sadece soğuğun geleceğini söyleyeyim dedim. 🙂

  Cevapla
 10. Tolga Altinoglu

  Çatalca da kar yağışı gün boyu lapa lapa yağdı ancak birikim yapmadı son bir saattir şiddetini arttırarak devam ediyor. Erimiş veya temizlenmiş yollar tekrar kar altında.

  Cevapla
 11. MeliksahMELO (Adana/Çukurova 130 m. - Osmaniye/Fakıuşağı 150-170 m.)

  Şuan Adana’dan Osmaniye’ye geldim (Motosikletimle).
  Saat 16.00 civarı yoldaydım. Yol kenarında, tarla ile yol arasındaki çukurlarda buz gördüm.

  Yarın yağış geliyor, bakalım kar yağacak mı yoksa direkt yağmurla mı başlayacağız?
  Bana bu sabah uyku yok. 😀

  Üstatlar, buralara yağış saat kaç gibi geliyor acaba (ona göre uyanacağım) ve sizin yorumunuza göre, kar yağabilir mi acaba?

  Cevapla
   1. MeliksahMELO (Adana/Çukurova 130 m. - Osmaniye/Fakıuşağı ±160 m.)

    Bu mesajdan kısa bir süre sonra hafif yağmur çiselemeye başladı, fakat etrafımdaki dağların üst kısımları sislendi gibi oldu, aslında oralara kar yağıyordu.
    Google Earth programından bakarak, sisimsi görüntünün başladığı alt sınırı buldum.
    Kar yağış sınırı 600 metre rakım civarı idi. Gece ve sabaha karşı durum ne olur bilemiyorum, gece boyu takipte olacağım, sabaha da buraya kar yağmasa bile, dağların fotosunu buraya koyarım.

    Şuan radara göre kısa vadede yaklaşan bir yağış yok gibi görünüyor.

    Gelişmeleri buradan bildiririm.


    Benim bildiklerim sizin burada konuştuklarınızdan ibaret. Ben aslında makine mühendisliği okuyorum. Mesela bu coğrafyaya kar yağması için ne gerekir bilmiyorum.
    Geçen kış önce yağış geldi, üstüne soğuk hava geldi, dağlarda iyi kar vardı ama burada yoktu.
    Bu sefer şiddetli soğukların ardından (üst üste iki gece -7 gördük.) yağışlı hava geliyor.
    Sanırım kar için bu daha uygun bir sistem?

    Cevapla
    1. mustikafa (Suadiye/İST,36 m)

     Melikşah…Osmaniye için kar bekleme fazla..yani normalde Ceyhan’la veya İskenderun’la pek bir farkı yok Osmaniye’nin :(( Ama ben senin yerinde olsam yarım saat anca sürecek bir araba yolculuğu ile Zorkun Yaylasına çıkarım Osmaniye seviyesinde bekleyeceğime… (tabi eğer senin gibi bir kardelisi olsaydım :)))…

     Cevapla
     1. MeliksahMELO (Adana/Çukurova 130 m. - Osmaniye/Fakıuşağı ±160 m.)

      Zokun’a çıkmaz mıyım, geçen kış bir çok kez çıktım. Yarın da çıkmayı düşünüyorum, ama tahminimce yol kardan kapanmıştır. Zaten amaç da kar görmek. Motosikletli olduğum için çok fazla ilerleyebileceğimi sanmıyorum.

      Ayrıca bazı yerlerden terör haberleri geliyor Zorkun için, fakat etrafımda sürekli çıkıp gelen insanlar var, onlar birşey demiyor. Bu yıl bunun için biraz çıkmaya çekiniyorum. Geçen sene hep tek çıkıyordum, şimdi yanıma birini bulmak zorundayım.

      Cevapla
 12. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  02.01.2016 İstanbul’da sıcak cephe kar yağışı olarak anılardaki yerini alacaktır. Bu hadise buralarda fazla görülen bir hadise değildir. Kar usul usul görsel güzellikte devam ediyor 🙂

  Cevapla
 13. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Bulunduğum noktada şu anda sıcaklık -0.3 derece ve harika bir sıcak cephe karı alıyoruz. Mevcut karın üzerine güzel bir örtü yaptı.

  Cevapla
 14. Mrbluesky ( İstanbul/Çamlıca 187 M)

  Yaklaşık yarım saat önce Üsküdar meydandan Çamlıcaya doğru yol aldım. Üsküdar meydanda sulu olarak yağsa da kar birikintileri üzerine taze bir beyazlık konduracak kadar bir yağış vardı. Çamlıcaya çıktıkça yağış artı ve kar taneleri irileşti. 850hPadaki -4 değerleri bir kaç saat içinde 0 üzeri değerleri görmesiyle muhtamelen yağış yağmur dönecek ancak havada dahil olsa benim gibi ar delileri için havayı izlemek çok keyifli.

  Cevapla
 15. selimsaner (Boğazköy, 42 m)

  Bahçeşehir/Boğazköy’de dünden beri zaman zaman azalmakla birlikte hiç durmayan hafifi kar yağışı sürmekte sıcaklık +1 civarı. Yağış bazen yoğunlaşır gibi oluyor o anlarda 1 cm kadar örtü yapıyor..Rüzgar dünden beri sıfırdı, 1-2 saattir güneyden hafif esmeye başladı. Isınma tam gelmeden yağışın kuvvetlenmesini umarak muhteşem kar manzarasının tadını çıkarmaya devam ediyoruz.

  Cevapla
 16. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANKARA, 682m)

  Ankara’da bu gece hatırı sayılır bir kar yağışı olabilir heyecanla bekliyoruz. Uyumayı düşünmüyorum nöbete kalacağım, inşallah yarın sabaha tatmin edici bir örtüyle uyanırız.

  Cevapla
 17. iltersever

  Memleketim Denizli’ye son 5 haftadır hiç yağış düşmedi ki Aralık ayı normalde burasının en çok yağış aldığı aylardan biridir. bu hafta çok imrenerek baktım kuzeydeki arkadaşlar size Bu yeni sistemde az da olsa kar görebilmek umuduyla bekliyorum. Tabii yağmura da çok ihtiyaç var.

  Cevapla
  1. SiempreGallo (Çamlık/Denizli, 464m)

   Yağışı önce kar olarak alacak illerden gösterdiğiniz Denizli tahminine çok istesem de ne yazık ki katılamıyorum, direk yağmur olarak başlayacağını düşünmekteyim.

   Belki alakasız olacak ama bunu düşündüren nedenlerimden ilginç olanı;
   Ne kıyı, ne iç ege olmayan geçiş iklimine sahip değişken bir yer olmamız.

   Yeri gelmişken bir parantez daha açmam gerekirse;
   Biraz istatistiki veri, biraz gözleme dayalı olarak Denizli kışlarını “kıyı ege yılı” ve “iç ege yılı” olarak 2 ‘ye ayırıyorum.
   Bu kış şu ana kadar kıyı egeyle uyum sağladığımızdan şimdilik hiçbir bilimsel dayanağı olmaksızın, genel kış tahminlerinden bağımsız olarak geçen seneki gibi iç ege tarzında sert bir kış beklemiyorum.

   Daha sonra vakit bulabilirsem araştırmamı genişletip verilerle destekleyerek lokal kış tahmini yapacak seviyeye gelmeyi umuyorum.

   Açtığınız yola, verdiğiniz ilhama teşekkür ederim. 😀

   Cevapla
   1. iltersever

    Hocam çok güzel bir gözlemde bulunmuşsunuz.Ben de Denizli için geçen seneden sonra istatistiksel olarak sert bir kış beklemiyorum eğer olursa oldukça istisnai bir durum olur 1-2 kez kar yağsa ne güzel olur

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s