Bu Hafta: Yağmurlu ve Fırtınalı Bir Sonbahar… Kış Sadece Doğu’da


Kar ve soğuk sevenler için buhranlı, doğalgaz faturasını düşünenler için makul bir haftada daha birlikteyiz değerli takipçiler.

Belki geçen haftaki nisan mayıs günleri yaşanmayacak; fakat ülkemizin büyük bölümünde yine pek kış mış da olmayacak.

En çok Trakya ile Ege ve Akdeniz kıyılarında, en az da Karadeniz Kıyılarında olmak üzere bu hafta her yerde yağış var, bahsini açmaya değecek kar sadece Doğu Anadolu’da ve iç bölgelerin yükseklerinde olabilir… Hafta sonu batıda ciddi bir lodos fırtınası hadisesine hazırlıklı olunmalı.

Batıda serinleme ve az biraz yağmurla başlayacak yeni hafta, 15-20 derecelerden sonra kış gelmiş gibi çek panpa dedirtecek, fakat aslında sonbahar olmaktan öteye gidemeyecek. Pazartesi ve salı Marmara, Ege ve Akdeniz’de ara ara yağmur var… Bu yağmur pazartesi Kıyı Ege’de, salı ise Marmara, Ege ve Akdeniz’de kuvvetli olacak.

Sonra iç kesimlere ve doğuya ilerleyecek yağışlı hava; salı gecesi ve çarşamba günü 1200 metre üzerindeki yerleşimlere, ayrıca görece alçak ama çevresinden çukurda kaldığı için sisli soğuğun hapsolduğu yerlere seyirlik kar yağışı yapabilir. Doğu Anadolu’da çarşamba günü görülecek kar bölgenin buzlu şehirlerindeki havayı nihayet yumuşatacak, ama seyirlik olmanın ötesine geçerek sıkıntılara da yol açabilir.

Bunlar oladursun, ilki çarşamba günü olmak üzere batıdan yeni yağmur dalgaları arz-ı endam edecek… Özellikle perşembe-pazar arası Trakya, Kıyı Ege ve Akdeniz Kıyıları’ndaki kimi yerleri sel götürürse sürpriz olmaz. Bu yağışlı dalgaların önünde yolu açacak olan lodos, cuma günü ilk uyarısını yapacak, cumartesi günü ise özellikle Marmara’da ortalığı epey bir karıştırabilir. Cuma-cumartesi deniz ulaşımından medet ummayın.

Güncellemeler ve şimdigörüler (nowcasting) için, lütfen bu başlığın yorumlarını takip ediniz. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

82 Responses to Bu Hafta: Yağmurlu ve Fırtınalı Bir Sonbahar… Kış Sadece Doğu’da

 1. Lodosun fön etkisi 1 Şubat maksimum sıcaklıklarında ortaya çıktı.
  Bursa Merkez 24, Uludağ Kayak Merkezi 6 derece olmuş. 1800 metre yükseklik farkına karşılık tam 18 derece sıcaklık farkı.
  Trabzon Merkez 23, Zigana Kayak Merkezi 3 derece olmuş. 2000 metre yükseklik farkına karşılık tam 20 derece sıcaklık farkı.

 2. 3 senedir , İstanbulda araç kullanıyorum, dün ve bugün ki kadar berbat yoğun trafik görmedim, yol açıkken 20 dakikada gittiğim yere, abartmıyorum 3 saatte gittim.

  Dönüşte yağışa yakalandım, bildiğiniz çamur yağıyor, çıt çıt ses çıkarıyor.

 3. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  Az önce yağmur geçişi oldu, termometrem de çamurdan nasibini aldı 🙂

 4. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Az önce kısa süreli kuvvetli çamur yağışı gerçekleşti. Resimler güzel değil ancak meteorolojik kanıt olsun diye paylaşıyorum 😀


 5. MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m) dedi ki:

  Bugün İstanbul’da efsane denebilecek şiddette lodos fırtınası gerçekleşti. Hamlelerle 100km/h aşan rüzgar vardı. Anadolu yakasında Erenköy itibariyle tuzla’ya kadar sahil yolunu yer yer ciddi şekilde su basarak ulaşıma kapandı. Marmara denizi iç deniz olmasına rağmen açık deniz de olan cinsten dalgalar oluştu. Ayandon fırtınası bu sene oldukça sert bir biçimde gerçekleşti. Lodos’un gözü yaşlı olur denir bakalım yarın batı bölgelere ne kadar yağış düşecek. Ayandon’u bu sene çok sert geçirdik bakalım Hamsin dönemi nasıl olacak. Bekleyip göreceğiz.
  Aşşağıda youtube da bugün çektiğim Caddebostan sahilden lodostan esintiler adlı videoyu izleyebilirsiniz.

 6. Çok garip ama nedense fırtına gücünü azaltacağı yerde tersine daha da etkili olmaya başladı.En güçlü hamleler an itibari ile Çekmeköy’ü vuruyor.

 7. Ve Tekirdağ-Değirmenaltı da 100’ler kulübüne girdi… Saat 13.29 ile saat 13.31’de ardı ardına 102 ve 105 km rüzgar hızına ulaşıldı.

 8. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Kuzey Afrika’dan muazzam toz taşınımı.

 9. Bu saatlerde fırtınanın hızını azaltmasını beklerken, neredeyse en şiddetli hamleleri vurmaya başladı..

 10. Fırtına en şiddetli halini almış durumda. Daha önce hiç bu kadar uzun süren ve durmak bilmeyen fırtına görmemiştim.

 11. http://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/orthographic=-335.08,36.10,2583

  Batı Akdeniz ve kuzey Afrika’nın tüm rüzgârı toplanıp yurdumuzun batısından kuzeye geçmeye çalışınca bu durumlarla karşılaşıyoruz. Lütfen daha fazla dikkat!

 12. Toz, rüzgar, fırtına

 13. Güney sahilinde olmama rağmen 2 gündür fırtınadan eser göremedim. Bırakın fırtınayı dışarıda yaprak bile kımıldamıyor. Aralıksız 50 saat fırtına beklemiyorum tabi ama en azından arada bir dışarı baktığımda sert bi rüzgar göreyim ağaçların sallandığını göreyim. Ne iğrenç bir yerde oturuyorum ya, kar yağmaz, yağmur yağmaz, rüzgar esmez. Eşe dosta hava attık bir de fırtına geliyor sokağa çıkmayın diye 😦 Gel de anlat şimdi durumu onlara 😦

 14. Havadelisi olduğundan habersiz onlarca insan sahilde, lodosun, dalgaların ve tabi ki dalgalarla sırılsıklam olmanın tadını çıkartıyor.

 15. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Şile şu anda 22.8 derece, muhtemelen gün sonunda 24’e yakın bir değer açıklanacaktır. Eğer bu sıcaklık dün kaydedilseydi muhtemelen rekor kırılacaktı. Şile’nin Şubat ayında kaydedilen en yüksek sıcaklığı bende ki kayıtlara göre 14 Şubat 1977’de 25.6 derece.

 16. Yalova civarında adeta afet yaşanıyor ..bölgede sağlam bir sera bile kalmadı neredeyse…çiftçilere Allah yardım etsin..

 17. Bizim burası ne saçma yer böyle, kar desen yağmaz, rüzgarda bile kötü, şuan 19 km hızla esiyor, ev doğrudan Yalova’ya bakıyor deniz bile gözüküyor, ama rüzgar çok hafif ağaçlar bile oynamıyor neden böyle acaba ?

  http://astronomi.istanbul.edu.tr/meteor/

 18. Havadaki çöl tozundan Karadeniz sahili gözükmüyor.

 19. Tuzla’da durumlar iyi değil. Fırtına çok güçlü ve hortum sonrasını andıran görüntüler var. 20. Dünden beri tam anlamıyla her yer ”gümbür gümbür”. Sıcaklık 21 dereceyi geçti, lodos her hamlesinde dışarıda bir şeyleri kırıp döküyor.

 21. İstanbul güney kıyılarının Şubat ayı uzun yıllar aylık ortalama yağış toplamı 60-65 mm.

  Kentte pazar gecesinden itibaren 24 saat içinde 45-50 mm yağış bekleniyor. Bu da aylık yağışın dörtte üçünün bir günde düşecek olması demek. Barajlar tavan yapacak.

  Kenti şu anda kaplayan çöl tozları ilerleyen saatlerde daha da artacak, yağmur çamurlu yağacak.

 22. Bursa’da yer yerinden oynuyor Stadyum insaatindaki vinc yoldaki 1 aracin uzerine devrilmis maglesef 1 olu var sokulen agaclar devrilen tabelalar 30 yasindayim bursanin lodosu meshur ama ben boylesini gormedim allah yardimcimiz olsun daha tum siddetiyle devam ediyor (internetler kesik telefondan yaziyorum imla hatalarim coktur)

 23. Uyku haram oldu uyutmuyor Lodos çok şiddetli ara ara ürkütücü hamleler oluyor ev sallanıyor resmen maddi hasar çevrede çok bizim evin çatısının birazı uçtu herkes ayakta çoğu yerde elektrikler kesik

 24. Şu fırtınayı, bir ben mi göremedim acaba? Sıradan bir lodos fırtınası var, hiç öyle abartılı sıra dışı birşey görmedim.

 25. BBC’den inciler. İkinciye dikkat.

 26. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  İstanbul’da bugün bazı istasyonlarda ölçülen maksimum rüzgar değerleri.

  Kilyos: 92.6
  Sarıyer: 59.3
  Sabiha Gökçen: 64.8
  Ahl: 79.6
  Ataköy: 91.7
  Beyazıt: 61.2
  Kemerburgaz: 79.7
  Gürpınar: 63.0
  Sefaköy: 85.0
  İstinye: 69.0
  Akatlar: 59.3
  Levent: 66.0
  Balmumcu: 57.4
  Şile: 80.0
  Ömerli: 31.0
  Demirciköy: 94.9
  Ataköy Marina: 82.1

 27. Bu MGM’ye akıl sır erdiremiyor insan. Bursa’da neredeyse camları patlacak cinsten fırtına varken gidip oraya saatte 9km hızla doğudan esen rüzgar simgesi koymuş. Aynı durum 5 günlük tahminlerde de geçerli. Ne zaman fırtınamsı bir rüzgar olsa 20-30 km ibaresi koyuyor. Hiç 80-90km yazdığını görmedim. Ben mi yanlış biliyorum. Biri açıklayabilir mi?

 28. Dün gece yarısından bu yana Kaz dağları çevresinde takılı kalan bir yağış bandı var. Öğleden sonra zayıflasa da akşam tekrar kuvvetlendi. Yaklaşık 20 saattir orada! Öncesinde de aralıklarla yağış etkili olmuş. O bölgede ciddi bir sel tehlikesi var. Hafta boyunca etkili olan yağışlarla toprak suya fazlasıyla doydu. Santiago aşağıda belirtmiş, Pazartesi günü yine ciddi bir yağış bandı var. Vatandaşların çok dikkatli olması lazım.

  Özellikle dün gece yarısından itibaren takılı kalan turuncu kütleye dikkat:

  Animasyon bu akşam saatlerine kadar. Şu anda aynı bölgede yağış tekrar başladı:

 29. elifsimge (Çırağan, 52m) dedi ki:

  Bu sabah Beşiktaş sahili:

  View this post on Instagram

  Beşiktaş sahil yıkılıyoo!

  A post shared by Elif Simge Fettahoğlu – Özgen (@elifsimgef) on

  Yer yerinden oynarken.
  Bakalım yarın nasıl olacak.

 30. GFS 06Z yine Edremit-İstanbul bandı demiş..

  O günkü radar görüntüleri muhtemelen aşağıdaki gibi olacaktır.. Ama tam olarak nereyi vuracağı konusunda modeller hala mutabık değil..

 31. 850 HPa, -rüzgar-sıcaklık projeksiyonunda, istanbul üzerinde güzel görüntü var.

  Buna ek olarak italyanın kuzeyindeki o A.B bir kaç haftadir sabit olarak orada durmakta, geçen senelerde de benzeri lokasyonlarda bir kaç hafta kalıp, Türkiyenin batısına bir nevi baharı yaşatmıştı. Kuzey İtalya da bu kadar kararlı bir şekilde A.B oluşmasının sebebi nedir acaba?

 32. İzmir merkezde dün metrekareye düşen 37 kg yağışla birlikte Ocak ayını yaklaşık 185 kg yağışla ortalamaların üstünde bir değerle kapatıyoruz.
  Dün gece fırtına eşliğinde yağış bırakan kütlelerin 6 saatlik radar görüntüsü:

 33. Fırtınanın Tekirdağ’daki sayısal gücü… Rüzgar hamleleri saatte 95 km’ye kadar ulaştı. Akşam, gece ve pazar sabah saatlerinde 100-120 km’yi görmesi ve aşması hiç sürpriz olmaz:

 34. hakanpzr dedi ki:

  Fenerbahçe’de lodos’a dair son durum…

 35. Pazartesi günkü yağış bandını ECM İstanbul’un batısına kilitlerken GFS ve GEM tam Boğaz hattına kilitlemiş. Bakalım nereyi vuracak.

 36. Bursa/Osmangazi’de lodos giderek güçleniyor, az önce binanın çatısından bir parça elektrik direğine çarptı, şu an elektrikler kesildi.

 37. Çekmeköy’de an itibari ile rüzgar kuvvetlenmeye başladı.Ara sıra pencereler ıslık sesi çıkartıyor.Çok heyecanlıyım.

 38. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Fırtınanın İstanbul’da en kuvvetli olacağı zaman dilimi Pazar günü sabah saatlerinden akşama kadar süreç olarak gözüküyor. Pazar günü fırtına sınıflandırmasına baktığımıza gerçekleşmesi muhtemel rüzgar hamleleri fırtınanın (62-74 km/h) iki kademe üzeri olan tam fırtına (89-102) kategorisinde gerçekleşecek. 120 km/h’dan itibaren ise kasırga olarak adlandırılıyor.

  Bulgar Wrf’si de tıpkı Gfs gibi çılgın bir harita sunmuş.

 39. Uzun zamandır hayalini kurduğum ve hiç beklemediğim bir anda gerçeğe dönüşen bir çalışmanın ilk meyvesi 🙂 İnsanlık için küçük benim için büyük bir adım 😀 25 Ocak tarihindeki 5 saatlik atlama MGM kaynaklıdır.

 40. MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m) dedi ki:

  Herkese iyi akşamlar;
  Hepimiz ABD’de gerçekleşen soğuk ve kar yağışına odaklandık. Ama bu cumartesi pazar bizi etkilemesi beklenen hatta belkide efsane olarak nitelendirilebileceğimiz bir lodos fırtınasının yaklaşmakta olduğundan bahsedebilir miyiz? Modellere göre haftasonu İstanbulda ortalama hızı 40km/h ila 70km/h arasında değişen güney-güneybatı yönlü fırtına bekleniyor ve zaman zaman 120km/h’e varan hızda anlık hamleler öngörülüyor. Süre ise cuma akşamdan pazartesi akşama kadar. 3 gün uzun bir süre ve sahillere ciddi zararlar verebilir. MGM cumartesi günü için marmara da rüzgar şidettine 10 kuvvet vermiş ki ben lodos yönlü uzun zamandır 10 kuvvet görmemiştim.
  Benim tavsiyem Cuma-Salı günleri arasında bilhassa haftasonu yürürken sokakta uçabilecek herşeye dikkatli olmak gerekiyor özel aracımızı bıraktığımız yerlerde ağaç vb gibi düşebilecek şeylerin yakınında olmaması gerekir. Haftasonu Moda-Caddebostan sahili arası seyirlik açısından oldukça güzel olacak
  Lodosu ve Marmara Denizi’nin dev dalgalarını sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Evet son GFS çalıştırması Pazar sabahı için İstanbul’a 72 km/s rüzgar vermiş ve hamlelerin de 115’e kadar çıkacağını belirtmiş.Bence İstanbul’un bazı yerlerinde rüzgar yerel olarak 140 km/s’yi bile zorlayabilir.Baharda böyle bir sistem gelse bu hadise hakkında heyecan belirten yüzlerce yorum yazılırdı ama anlaşılan kar, soğuk ile iyice kafayı bozmuşuz.Bence bu sistem çoğu karlı,soğuk sistemden daha önemli ve akıllarda kalacak bir sistem olacak.18 Nisan 2012’deki toz fırtınasında daha etkili olur bence.

  • Sahillere dikkat çekmişsiniz ancak lodos sürprizli bir rüzgârdır ve lodosta genelde iç kesimler kıyılardan daha çok etkilenir. Ben, esas ‘içerilere dikkat’ diyorum. Bir dipnot daha: fırtınanın Kıble (Güney) bileşeni hakim olacak gibi…

 41. hakanpzr dedi ki:

  Üstatlara bir kaç sorum olacak, konunun acemisi olarak öğrenme amaçlı bir kaç okuma yapıyorum, kafamın karıştığı bir nokta var…2014 Ekim ayı içerisinde 1967’den bu yana, 14.1 milyon kilometrekare ile, en çok ikinci SİBİRYA KAR ÖRTÜSÜ olduğu söyleniyor, https://www.aer.com/node/740 sitesinde de Ekim ayı Sibirya kar örtüsü oranlarının, ardından gelen kışın niteliği hakkında nasıl sonuçlar verebileceği şematik olarak anlatışmış, bu Ekim Ayı Sibirya Kar örtüsü üzerinden yapılan öngörü ve hesapların güvenirliği, etkinliği, geçerliği hakkında görüş rica edebilir miyim lütfen ? yanılıyor olabilirim belki ancak şemada anlatılan belirgin sertlikte kış öngörüsü görüntüsü ve atmosferde oluşanlar şu ana kadar yaşananlar ile örtüşüyor ? bu yöntem geçerli ise Türkiye’yi direk etkilediği gösterilen araştırma ve veriler mevcut mu ? ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür eder, konu hakkındaki çok derin olmayan bilgimden ötürü yapabileceğim olası yanlışlardan dolayı ise şimdiden özür dilerim, öğrenmeye çalışma safhasındayım 🙂

 42. hakanpzr dedi ki:

  ilgilenenler için, mevcut ve kısa vadeli tahminleri içeren AO/NAO analizi ve öngörüsü…

  https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation

 43. iltersever dedi ki:

  ABD’nin kuzeydogu kiyilari Pazartesi aksami-Sali Juno kar firtinasinin etkisinde kalacak. New York ve Boston’da 50-70 cm kar bekleniyor. Guneyden gelen alcak basinc sistemi ve batidan gelen Kanada kaynakli nemli sistem New York yakinlarinda birlesecek. Bu kar firtinasinin ozellikle New York icin tarihi olabilecegi konusuluyor.

  • iltersever dedi ki:

   Az once Connecticut Eyalet Valisi aksam trafige kesinlikle cikmayin uyarisi yapti.

  • Bence New York için tarihi olabileceğini söyleyemeyiz. Yağış haritalarına baktığımız da, Massachusetts’in Doğu kıyıları ile Connecticut’ın Güney ve Güneydoğu kıyılarının New York’tan daha fazla kar alacağını söyleyebiliriz. New York’un nüfusunu ve hareketliliğini düşündüğümüzde, New York için beklenen kar çok etkili gözüküyor ve hayatı son derece ciddi bir şekilde etkileyecek gibi. Fakat onların bir MGM’si olmadığı için, en azından verilen uyarıları dikkate alarak, en az zararla atlacaklarını düşünüyorum şahsen…

 44. Erzurum son yılların en sıcak günlerini yaşamış. Abim Hannover’de oturuyor, dün ilk kez kar topuluk bir yağış almışlar. Olağan mevsimlik yağış ve sıcaklıklar mı yaşıyoruz yoksa biz mi çok şey bekliyoruz…

  • Almanya ile ben de irtibattayım. Bırakın Hannover’i 1000 metre altı dağlarda kayak pistleri sezonu kapadı. Bundan 20 sene evvel ilk Almanya’ya gittiğimde Hannover, Braunschweig bölgesinde 3 ay kar yerden kalkmazdı.

   2014 son 30 yılın en sıcak senesi olmuş. Artık bazı hayalperestleri bırakıp yavaş yavaş küresel ısınma gerçeğini kabul etme vakti geldi tüm dünya için. Ülkemiz de bundan etkileniyor ne yazık ki. 1987 gibi efsanelerin olma şansı her geçen gün azalıyor . Tatsız ama mevcut konjonktür böyle.

   Ama bu demek değil ki bu sene artık sistem almayız. Mesela dün geceki çıkan görüntüler beni umutlandırdı uzun vade için. Bir kıpırdanma var sanki…

   • Küresel ısınma varsa 1987 gibi efsanelerin olma ihtimali artar. Çünkü küresel ısınma aşırı hava olaylarının yaşanmasına neden oluyor. Çok sıcak, çok soğuk. Herşey çok kısa zamanda değişiyor. Ocak sistemi ne kadar soğuktu öylr sağlam soğuma kaç kere gerçekleşiş bilmiyorum ama çok fazla değildir. Süresinin kısa olması ve Akdeniz’de alçak basınç oluşmaması nedeniyle pek efsane olmadı yoksa önümüzdeki 20-30 yıl bu sistemi konuşurduk.

   • networkcan dedi ki:

    Peki küresel ısınma sadece bizim taraftamı ABD Kanada tarafları her sene kardan yıkılıyorken?!

 45. Videoda Sibirya ılık dediniz. Ancak o gösterdiğiniz haritalar 850-500 hPa değil mi? Yer seviyesinde Sibirya Yüksek Basınç merkezinin uykudan uyanma belirtileri yok mu?

  • Pozitif AO varken Sibirya gelmez.

   Pozitif AO ve NAO fazında yüksek basınç merkezleri çok kuzeye çıkamaz, kıtaya ağırlıklı olarak Atlantik üzerinden gelen batılı rüzgarlar hakim olur. Sibirya soğuklarının orta/güney enlemlere gelmesi için yüksek basınç merkezleri kuzeye çıkmalı, bu sayede hava akımlarının doğudan batıya doğru gelmesi lazım.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s