Bu Hafta: Yağmurlu ve Fırtınalı Bir Sonbahar… Kış Sadece Doğu’da


Kar ve soğuk sevenler için buhranlı, doğalgaz faturasını düşünenler için makul bir haftada daha birlikteyiz değerli takipçiler.

Belki geçen haftaki nisan mayıs günleri yaşanmayacak; fakat ülkemizin büyük bölümünde yine pek kış mış da olmayacak.

En çok Trakya ile Ege ve Akdeniz kıyılarında, en az da Karadeniz Kıyılarında olmak üzere bu hafta her yerde yağış var, bahsini açmaya değecek kar sadece Doğu Anadolu’da ve iç bölgelerin yükseklerinde olabilir… Hafta sonu batıda ciddi bir lodos fırtınası hadisesine hazırlıklı olunmalı.

Batıda serinleme ve az biraz yağmurla başlayacak yeni hafta, 15-20 derecelerden sonra kış gelmiş gibi çek panpa dedirtecek, fakat aslında sonbahar olmaktan öteye gidemeyecek. Pazartesi ve salı Marmara, Ege ve Akdeniz’de ara ara yağmur var… Bu yağmur pazartesi Kıyı Ege’de, salı ise Marmara, Ege ve Akdeniz’de kuvvetli olacak.

Sonra iç kesimlere ve doğuya ilerleyecek yağışlı hava; salı gecesi ve çarşamba günü 1200 metre üzerindeki yerleşimlere, ayrıca görece alçak ama çevresinden çukurda kaldığı için sisli soğuğun hapsolduğu yerlere seyirlik kar yağışı yapabilir. Doğu Anadolu’da çarşamba günü görülecek kar bölgenin buzlu şehirlerindeki havayı nihayet yumuşatacak, ama seyirlik olmanın ötesine geçerek sıkıntılara da yol açabilir.

Bunlar oladursun, ilki çarşamba günü olmak üzere batıdan yeni yağmur dalgaları arz-ı endam edecek… Özellikle perşembe-pazar arası Trakya, Kıyı Ege ve Akdeniz Kıyıları’ndaki kimi yerleri sel götürürse sürpriz olmaz. Bu yağışlı dalgaların önünde yolu açacak olan lodos, cuma günü ilk uyarısını yapacak, cumartesi günü ise özellikle Marmara’da ortalığı epey bir karıştırabilir. Cuma-cumartesi deniz ulaşımından medet ummayın.

Güncellemeler ve şimdigörüler (nowcasting) için, lütfen bu başlığın yorumlarını takip ediniz. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Bu Hafta: Yağmurlu ve Fırtınalı Bir Sonbahar… Kış Sadece Doğu’da” üzerine 82 düşünce

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s