Sert Soğuklara Doğru


Kış, neredeyse hiç ara vermeden devam edecek.

Geçtiğimiz günlere damgasını vuran ve yavaş yavaş ömrünü tamamlamakta olan soğuk hava dalgasının asıl sahibi Balkanlar’dı, biz de Türkiye olarak onların yancısıydık; bu yüzden soğuk en çok Trakya’yı etkiledi, Anadolu’da ancak belli bir hatta kadar ilerleyebildi. Eskişehir, Bilecik ve Kütahya kara gömülürken Afyon ve Ankara’nın seyretmesi, İstanbul’un çoğunlukla sulu kar ve yağmur alması bu yüzdendi.

fff15

30 Aralık 2014 Salı saat 13.15’te ölçülen sıcaklıklar

Fakat Pazar gününden itibaren kuzeyden sokulmaya başlayacak ve önümüzdeki haftayı parselleyecek soğuk hava dalgası “Türkiye’ye özel” olabilir, ciddi biçimde sert olabilir ve bu ihtimaller her geçen gün artıyor.

Recm1442

Avrupa Modeli’nin (ECMWF) 1 Ocak 12Z çıktısı, 7 Ocak saat 14 için

Önümüzdeki günlerde, zaten soğuk olan yerlerde kayda değer bir ısınma yok. Yarın (Cuma) iyice zayıflayacak yağmur ve kar, Cumartesi günü tamamen doğu bölgelere çekilmiş olacak. Pazar günü ülkemizin kuzey ve batısında tekrar başlayacak yağışlar, iç bölgelere -bu sefer Ankara da dahil- derhal kar olarak düşecek.

Sonrası için halen çeşitli yağış senaryoları mevcut, yani nerenin ne kadar kar alacağı henüz belli değil, genellikle kuru soğuk yiyecek yerler de hiç az olmayabilir… Fakat, bu sefer yağmurdan pek bahsetmeyişimizden de anlayacağınız üzere, önümüzdeki haftanın baskın olayı soğuk, çok soğuk, belki aşırı soğuk ve kar olacak. Karın yağacağı şehirlerin arasına -bir ihtimal olarak- Adana’yı bile dahil edebiliyorsak, varın gerisini siz düşünün…

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

466 Responses to Sert Soğuklara Doğru

 1. Herkese selamlar, ben de 3 yıldır kar delisi olarak bu blogu takip ediyordum artık bu sistemle birlikte dayanamadım üye olmak istedim. Umarım Caddebostan gibi kar fakiri bir yerde bile örtü görebilirim, İstanbul’a her kar yağdığında Beykoz’a gitmekten bıktım 🙂

 2. Wunderground arsivinden 8 Ocak 2013 aksamina ait AHL son durum raporlari. Yer seviyesindeki karayel ilerleyen saatlerde iyice gunbatisina meyletmis, buna ragmen tum Istanbul’da cok yogun kar saganaklari gorulmustu.

 3. Karadeniz karardı. Bu görüntünün gelecek sistemle ilgisi var mı?

 4. Sistemin kaymağını en çok yiyecek şehirlerden Konya’da heyecan dorukta. Sistem her güncellemede daha erkene çekildi. Hatırlarsanız ilk göründüğü zamanlarda Çarşamba günü giriş yapıyordu. Şimdi ise Pazar akşamına geldi çattı! Konya’da Pazartesi öğleden sonra hafif olarak başlayacak kar yağışı, Salı gecesi yoğunlaşacak ve Salı sabahı hunharca yağacak. Siklon Konya’nın neredeyse tam üzerinden geçiyor ve bu yüzden azıcık sapar da güney rüzgarına maruz kalırsam diye korktuğumu da itiraf edeyim. Böyle bir ihtimal var.

  Skew-T diyagramlarında gördüğümüz üzere atmosfer sütunu boyunca rüzgar güneybatıdan esiyor. Yer seviyesi hariç. Yer seviyesinde kuzeyden esen rüzgar havayı epey soğutuyor. Biraz yukarıda 700 mb seviyesinde rüzgar hemen güneye dönüyor ve sıcaklık eğrisi pozitife doğru bombeleniyor. Bu yerden 3 km yukarıya kadar sıcaklığın 0 ve -5 derece arasında olacağı ve dolayısıyla karın toz halinde değil de biraz sulu ve lapa olacağı anlamına geliyor. Seyir açısından çok zevkli olacağa benziyor 🙂 Durum değişmezse Salı günü işe gitmeyeceğim, evde bu nadide sistemi takip edeceğim inşallah. Kovulmayı göze aldım. Efsane için ölebilirim 😀

  Rabbim herkesin gönlüne göre versin.

  Pazartesi öğleden sonra:

  Salı gecesi:

  • extemporaneous139 (Kadıköy/İST, 28m) dedi ki:

   Hocam şimdi Konya için kar tamam da sıcaklıklar da sıkıntılı gibi geldi bana bazı siteler -20 ‘leri falan gösteriyor. Gündüz -8, gece -16 / -20. Uç sıcaklık rekorları kırılabilir gibi geliyor. Konyalı olduğum ve bütün ailem falan orada olduğu için Konya’yı da takip ediyorum. Biraz korkutucu gibi geldi bana. Yani kardan sonraki anormal soğuklar her yerin böyle cam gibi buz olmasına neden olacak gibi. Aşırı yüklenme sonucu elektrik kesintileri de yaşanabilir gibi geliyor. Bilmiyorum abartıyor muyum? Katılıyor musun?

   • Konya önümüzdeki hafta Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar gecelerinden en az birinde -20 derece veya altını, en az üçünde -15 veya altını yüksek bir ihtimalle görecektir. Şiddetli ayazın sıcaklığı tam olarak kaç dereceye düşüreceğini tahmin etmek zor. Bekleyip göreceğiz. Daha önceki benzer sistemlerde şiddetli ayazın olduğu gecelerde elektrik kesildiğine hiç şahit olmadım. Tabi eski nüfus yok artık Konya’da. Söylediğiniz sıkıntılar yaşanabilir.

    • extemporaneous139 (Kadıköy/İST, 28m) dedi ki:

     Çok teşekkürler. Geçenlerde uzun soluklu bir kesilme olduğunu duymuştum oradan geldi aklıma.

 5. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Wrf-Arw modeline göre 9 Ocak sabahına kadar düşmesi beklene toplam yağışlar.

  24 Şubat 2007’de de bu sisteme göre rüzgarın daha çok poyraza meylettiği ancak 850 sıcaklığı çok daha yüksek bir sistemin uydu görüntüsü aşağıda. Ancak o günkü Ahl kaydında sıcaklık 4.0-3.2 olmasına rağmen yağış 0.2 mm. gözüküyor. Kilyos civarında ki yağışı oldukça merak ettim.

 6. intereng dedi ki:

  Herkese merhabalar şu son sistemi görünce artık dayanamayıp üye olmaya karar verdim, umarım beklentilerin altında bir sistem olmaz.

 7. Uzun vade ile ilgili enteresan gelişmeler var.

  Yarınki akşamki videomuzda (pazartesi sabah yayınlanıyor) hem önümüzdeki sistemi ayrıntılı olarak ele alacağız, hem de uzun vadedeki bu gelişmeleri sizlere aktaracağım.

  • Modeller mi Istanbul’da gorulmesini bekledigimiz konvektif etkinligi ongoremiyor yoksa gercekten sartlar mi elverisli degil anlamis degilim. 850 hPa sicakligi ile deniz suyu sicakligi arasindaki farkin bu kadar yuksek olusundan dolayi, tam karayel disindaki her turlu kuzeyli ruzgarin konvektif hareketlere bu kadar elverisli sartlar altinda Karadeniz’den sagladigi nemi Istanbul’un uzerine puskurtebilecegini soyleyebilir miyiz ?
   Son guncellemeye gore ruzgarin bati bileseni Carsamba ogleden itibaren iyice artacak. Tam sogugun iyice kalinlastigi siralarda yagisin kesilmesi gibi bir ihtimalden bahsedebilir miyiz ?
   Tek guvencem ise Ocak 2013 sistemiyle birlikte ”Karayel İstanbul’a yaramaz.” tabusunun yikilmis olmasi. Ancak tum modellerin ozellikle Avrupa Yakasi icin israrla cok az yagis ongormesi ve beklentilerimi cok yuksek tutmamami sagliyor.

  • Santiago bu MGM ile kismen ortusmuyor. Konya icin yogun kar ikonu Ankara icin normal kar ikonu var. Ama yukaridaki haritada bu iki sehir icin sanki tam tersi bir durum soz konusu…

 8. İstanbul’a 5-10 cm dek yağma ihtimali var diye neden heyecanlanmamız gerekiyor ki? Bu sistem çok hızlı geçen ve yağış fakiri bir sistem olacak anladığım kadarıyla. Adamlar heyecanla soruyor İzmir’e ne kadar kar yağar diye. İzmir’e tarihinde en fazla ne kadar kar yağmış ki bu sistemde yağmasını bekliyorsun? Yağdı diyelim 8 cm kar. Ne kadar duracak o yerde? 24 saat bile dayanmaz. Kar seviyorsanız kayak merkezlerine gidin. Yaşadığınız yere bol kar yağsın istiyorsanız Anadolu’da yüksek bir yere taşının. Allah aşkına İzmir’e Aydın’a kar yağmasını beklemeyin. İstanbul meteorologları olaya İstanbul’a dek yağması açısından bakıyorlar sadece. O ihtimal belirdi mi efsane geliyor diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Bizim saf kıyı egeli vatandaşlar da umutlanıyor efsane gelecekmiş bize de düşer mi diye. 15 yılda bir düşer 5 cm. Varsa yoksa İstanbul’a ne kadar dek yağacak meselesi tartışılıyor sadece. Akdeniz kıyılarında şiddetli don olursa ihraç mahsülünü kaybettiğimiz gibi bir de domates ithal edecek ülke aramaya başlarız. Adamların umurunda değil. İstanbul’da yaşadığı semte 10 cm dek yağsın diye ülkeyi perişan edecek soğuk gelmesini diliyorlar. Geniş alanlara bol yağış bırakacak sistemlere sevinilebilir bence ama kendimi bildim bileli hava olayları meraklısı olmama rağmen bu şekilde dek delisi olmayı anlamıyorum.

  • Can Bey geçen sistemde İstanbul’a adam gibi kar yağmaz demedik mi? Trakya, Bilecek – Eskişehir kar alır demedik mi? Siklon geldi de biz mi tahmin yapmadık 🙂

   Herkes kendi yaşadığı yerde, kendi zevkine göre tadını çıkartacak. İstanbul kadar İzmir’de de kar ihtimali var tabi. Antalya’ya Adana’ya da don uyarısı vereceğiz. Trakya’ya da kuru soğuk görünüyor maalesef.

  • Top çizgiyi geçti mi geçmedi mi şimdi 🙂

  • Kar ve soğuk olsun da, gerekirse bahara kadar meyve sebze yemem.

   • Sen yeme de, mazota gübreye tohuma borçlanıp ekip biçen, sonra da sebzesi donan çiftçi ne yapsın?

   • Don olursa ki olacak eksi 5’leri gorursek, tüm akdeniz kıyısında durum ciddi olacak don olmayan yer kalmayacak. Ürünlerin %50-60 donarsa, sebzenin fiyatlari üretildiği yerde 6-7 lirayi görür. Pazarı düşünemiyorum. Uyarilarinizi bekliyorum. MGM uyarıları vermeye başladı sanırım.

  • Trakyalılar gergin 😛

  • Bazı web siteleri ve sosyal ağlar için İstanbul bir reyting unsuru olduğu kanısında bir bakıma haklısınız. Ama takipçisi olduğum bu blogta konular yeri geldiğinde esprisine-şakasına da olsa… Derinlemesine, anlaşılır ve olabildiğince objektif aktarılır takipçilere Can bey,siz gibi bizde bu ülke nasıl kaldıracak bu sistemi diye tartışıyoruz burada. Kafalarında hayal ürünü oluşturanların işi ise her zaman şansa kalmıştır. Şansları tuttuğunda ilah olarak adlandırılmaları farklı bir hayal boyutudur.

  • Öncelikle kar kimse istiyor diye yağmıyor. Her gelen sisteme efsane geliyor diye yaygara koparmak da çok yanlış.
   Kar ve hava sevgisi olan bir insan havadan düşen kar tanesine bile sevinir yeri gelince.
   Geçen sene ülkemizde kar yağmadı ve son yılların en kötü tarım üretimini gerçekleştirdik. Kuraklık tüm ülkeyi sardı.
   Sırf bu yüzden 2014 yılında enflasyonumuz çok kötü etkilendi. Hayat pahalılığı tüm kesimlere yansıdı.
   Şimdi o zaman kar yağmasını istemeyenlerin üzerine mi saldıralım 🙂
   Saldırsan ne olur saldırmasan ne olur. Yağmayacağı için yağmadı zaten. 🙂
   Neymiş “Yağdı diyelim 8 cm kar. Ne kadar duracak o yerde? 24 saat bile dayanmaz. ”
   Kusura bakmayın siz de ne kar sevgisi var ne doğa sevgisi, neymiş eriyecekmiş. Siz de olsa olsa kartopu oynama sevgisi olur.
   Yazının içinde haklı olduğunuz yanlar olsa da kar yağmasını isteyen insanları bencillikle suçlamak çok saçma.

  • Zaten, bu sitenin amacı bir parça da olsa kamuyu bilgilendirme. Ben inanmıyorum ki burada tutkularını paylaşan kişiler, güneyde yaşanacak olası bir don faciasından etkilenecek mahsüllere sevinsin! Can bey öyle sitemkar yazı geldi ki okuduklarım 35 yıllık kar tutkusu olduğum için kendimi suçlu hissettim. Size önerim elinizden geliyorsa, kaleminize güveniyorsanız sitemkar bir şekilde medya haber editörlerine yazı yazın da gelecek olası bir sistem için kamuyu uyarıp mahsulleri kurtarsınlar. Bu site şu an aynen bunu yapıyor. Ben eminim güneyde bu işlerle uğraşıp, bu bloğu takip ederek önlemini alıp mahsullerini kurtaran insanların olduğuna. Saygılarımla.

  • Can Bey, sitede çok sayıda İstanbullu olmasından dolayı İstanbul tahminlerinin sıkça konuşulması doğal. Siz yerde 10 saat kalacak 8 cm karı bir Edirneli olarak beğenmeyebilirsiniz. Ancak bir İzmirli için az görülen karın birkaç saat yağması, yerde 5 cm de olsa birkaç saat kalması önemli olabilir.

 9. emre29 dedi ki:

  MGMnin salı günkü tahmininde Muğla ile İstanbul aynı sıcaklıkta tahmin edilmiş.

 10. Hocam, babam işi çıkıp İzmir’e gitmişti. Pazartesi gecesi otobüse binerek salı sabahı İstanbul’a gelebilir mi?

 11. Sağ çıkar mıyız ? 😀

 12. beylikduzud dedi ki:

  Büyükçekmece’den itibaren batıya doğru yağış yok gibi. Salı ne görürlerse o.

 13. Sayısal modellerin konvektif yağışları yakalayabilme performansı ile ilgili bir sorum olacak benim. Açıkçası bu konuda bir bilgim yok. Siklon, cephe ve hatta günümüzde DEK yağışlarını bir dereceye kadar çözebilen modeller konvektif yağışlarda nasıl bir performans tutturuyorlar?
  Malum bu sistemde üst seviye aşırı derecede soğuyacak ve bu muhtemelen siklon – cephe yağışlarına etki edecektir. Acaba modeller şu an verdikleri yağış çıktılarında konvektif aktiviteyi yansıtıyorlar mı..

  • DEK zaten bir konvektif yağıştır. Onu tespit edebilen modeller kara üzerinde oluşanları da tespit edebilir. WRF bu konuda iyidir.

   GFS ve ECMWF gibi modellerde de konvektif aktivite kırmızı noktalarla belirtiliyor. (WeatherCast ve Wetterzentrale haritalarında)

   • DEK konvektif yağışdır doğru da, benim Ankara için merak ettiğim tamamen farklı bir mekanizma. Kırk ikindi yağmuru ile DEK arasında benzerlik çok az sonuçta.. Kışın bu işler nasıl olacak bakalım. Buharlaşma çok az ama buna karşın havanın soğuk nedeniyle su tutma olanağı düşük.. İzleyelim görelim.

    • Anladım ben sizin onu kast ettiğinizi fakat bence yerde kar örtüsü filan varken o ihtimal biraz düşük. Güneşin yeri iyice ısıtıp buharlaşma yapması lazım. Belki Batı Karadeniz’den artan kütleler gelebilir ama.

  • GFS 6z’ye göre konvektif aktivite (=DEK?) en yoğun batı Karadeniz, Girit ve Kıbrıs’ta olacak gibi görünüyor.

   • Aslında hakiki DEK Karadeniz’in en batısında olacak. Zonguldak tarafı o yağışın çoğunun siklonun sınırları içindeyken alıyor, ona deniz etkisiyle güçlenmiş yağış da denilebilir.

 14. Normalde MGM’nin sıcaklık tahminlerini hiç dikkate almam fakat bu son derece ekstrem sistem öncesinde İstanbul için ne tahmin etmiş diye merak ettim. Tabii ki şaşırmadım. Önce İzmir:

  Ve İstanbul…

  Salı, Çarşamba ve Perşembe İzmir İstanbul’dan soğuk tahmin edilmiş. Böyle bir şeyin olmasının imkanı var mı sizce?

  • %5 🙂 Ben AHL’de bile -5 altı bekliyorum şu şartlarda.

  • Rezalet bir tahmin. Pazartesi günü az ya da çok yağış olur İstanbul’da. Salı günü 1 derecenin üstüne çıkmaz. Çarşamba minimum -3, maksimum -1, perşembe -6/-2 . ayrıca perşembe günü DEK’ler devam eder. MGM ECMWF’i baz alıyorsa buna benzer tahminler üretmeliydi. Neden böyle yapıyorlar her seferinde anlamak zor.

   • sappokinowa dedi ki:

    Ben de çok merak ediyorum, özellikle İstanbul özelin de neden bu kadar korkak olduklarını….normal, sınır da bir sistem de tamam. Yalnız baz aldıkları ECMWF bile çok sert soğuklar gösterirken bu saçmalığı anlamamızın her hangi bir imkanı yok…Alkım’ ın dediği gibi her seferin de, sektirmeden bu tarz bir yaklaşımı seçiyorlar…Allah akıl fikir versin

   • Hocam ECMWF Meteogramına bakıp yapıyorlar o tahmini. Meteogram İstanbul’u 41-28.75 olarak tam Küçükçekmece gölünün güneyi olarak noktalıyor. Model de orayı deniz olarak algılıyor muhtemelen. Sadece İstanbul’un ortaları kara görünüyor ECMWF’de. GFS komple deniz görüyor zaten 🙂

    • Anlamadığım şey koca kurumda bir kişi de bunu görüp fark etmiyor mu, yani modelin orayı deniz olarak algıladığını? İzmir’den daha sıcak vermişler İstanbul’u, Salı günü 4 derece nasıl olsun? Hakikaten rezalet ötesi bir sıcaklık tahmini, bence ne zaman kar görseler klasik tahmini kopyala yapıştır yapıyorlar, gündüz 4 gece de 1 ya da 0.

  • Yok ama medyanın cazgırlığından korkuyorlar muhtemelen. Gerçekten bilgiye ihtiyacı olan havaalanı, enerji şirketleri vb zaten durumun farkındadır. Halk şimdiden çıldırmasa da olur.

  • Yalova için de sıcaklıklar İstanbul’dan 3 derece daha düşük. Bu hep böyle, hiç değişmiyor. MGM’nin bana İstanbul için yaptığı sıcaklık tahminlerini söyleyin, ben Yalova, Bursa, İzmit tahminlerinin ne olacağını ezbere söyleyebilirim. İstanbul’u sanki tamamıyle denizmiş gibi yapıyorlar tahminlerini. Yalova -1/1 olurken İstanbul aynı gün 0/4 olsun, adımı değiştireceğim.

  • Bize de kar demişler 😀 İnanalım mı?

 15. Bu sistemle, tüm Türkiye’de negatif sıcaklık değerlerinin görüldüğü 12 saatlik bir periyot yaşayabiliriz.

 16. Mrbluesky dedi ki:

  Salı günü şuan ki tabloya göre siklon yağışı için sıcaklıklar sınıfta kalacak gibi. Ancak sonrası için sanırım çoğu kaynak için soğuma büyük ölçüde netleşti.


  Bu arada bu tabloya göre DEK’ler yine boğazın iç kesimlerini geçen sene ki Aralık ayında aldığımız DEK yağışları şiddetinde vuracağa benziyor. Dek yağışları bu sefer Anadolu yakasının güneyindeki kar delilerinin yüzünü güldürebilir gibi gözüküyor.

  Dün bu DEK yağışlarını vermemişti yunanlı kardeşlerimiz, umarım yarın sabah kalktığımız da daha güzel bir tablo verir.

 17. Kuru soğuğu yiyip yiyip gitmesek bari.İçimde öyle bir his var.

  • networkcan dedi ki:

   Dile kolay 3 mart 2012 den beri dogru dürüst kar alamayan benim garip Ankara ma bi 15 cm yokmudur abileer yoksa kahrımızdan ölelimmi artık?!

 18. Modellerde yağış görünmese de, işaretlediğim bölgede Balkanlar’dan gelen yer seviyesi soğuğu ile kesintisiz DEK’ler oluşacaktır.

 19. Bu gece Tekirdağın hemen İstanbul sınırındaki ilçesi Saray da -11,1 C sıcaklık ölçülmüş. İstanbul’un hemen hemen tüm semtlerinde de sıcaklık 0 derecenin altında tek istisnası Modadan başlayıp Pendiğe kadar uzanan sahil şeridi 🙂

 20. listeraovata dedi ki:

  Ankara’ya -16, Konya – Niğde -24 C bence gayet soğuk, önemli olan yağış miktarı. Umarız Osmaniye-Maraş -Tunceli hattı GFS’nin gösterdiği yağışı alır da göller suyla buluşur. Munzur’da kar yok Erciyes’te kar yok, doğu da kar yok.

 21. karsuper dedi ki:

  Nerede o eski günler 😦 Misafir odası bomboş, bundan kötü sistemlerden önce bile dolardı 😦
  Son 72 saate girerken dolduralım şurayı 😀 Ecmwf’nin verdiği moralle dolduralım 🙂

 22. Karcı görünümlü ılıkçı Ozan Hoca’yı esefle kınıyorum. -15’i vermeyen model kalmamışken, ısrarla kötümserlik pompalayan Ozan Hoca artık afişe olmuş bir ılıkçıdır.

 23. O -15 girecek arkadaş. Ne ECMWF ne UKMO ne de JMA elimizden alamaz.

 24. Istanbul genelinde sifirin altinda olculen sicakliklar… Ozlenen goruntuler, tasi topragi iyi soguttuk son bir haftada.

 25. Hasan FIRAT dedi ki:

  Şırnak’ta hala yıldızlar görünmekte. Nerde o eski kışlar. Günlerdir kar yağmasını bekliyoruz. Umarım bu fırtına öncesi sessizliktir.

 26. Hava sıcaklığı olarak, şartlar uygun olacak gibi duruyor. GFS 18Z, yağış için 6’şar saatlik animasyonu da şöyle;

  • Kar yağar mı bilemem ama Doğu Akdeniz’de yağış sıkıntı yaratabilecek gibi görünüyor, zaten son 2 haftadır yağan yağmurlarla toprak kısmen suya doymuş durumda. Bu sistemden sonra sebze meyve fiyatları da tavan yapabilir herhalde.

 27. GFS meteogramları 9 Ocak gecesi için Eskişehir’e -29 derece diyor.

 28. GFS 18Z çıktısı, Çarşamba 12Z için:

  ECMWF 12Z çıktısı, Çarşamba 12Z için:

  Çıktılar soğuk bakımından ciddi biçimde farklı gördüğünüz gibi. ECM’de, bize soğuk indiren blok yükseğine İzlanda’dan ciddi bir baskı var ve bu, soğuğun çekirdeğinin daha güneye inmesine engel oluyor. GFS’de ise baskı yok ve soğuk çok aşağı iniyor.

  2012 Ocak sonu sisteminde de efsaneyi bizden alıp Balkanlar’a atan İtalya siklonunu ilk önce ECM görmüştü, hatırlatalım. Onun için, GFS’nin senaryosu kesin gerçekleşecekmiş gibi yorum yapmayalım. 120 saat uzun bir süre.

  • Hocam ECMFW ensemble ortalaması bile -13. Dediğin gibi en kotu ihtimalle 31 Ocak 2012 gibi olacak. GFS’nin son çıktısı beni kendimden geçirdi. Gerci o da diyagramda en soguk senaryo olmuş.

  • Burada, 18Z GFS ana çıktısının en soğuk senaryo olduğu açıkça görülüyor (siyah çizgi, kırmızı çizgi senaryolar ortalaması).

   Bu diyagram hakkında bilgi: https://havadelisi.com/2011/01/08/gfs-diyagrami/

   Ayrıca, Alkım üstat dalga geçse de UKMO, JMA gibi modeller de ECM’deki İzlanda baskısını net biçimde vermiş. Bu tip şeyleri es geçmeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız.

   Ha bu demek değildir ki sistem çöktü. Sistem çok sert, en az 2012’nin sert sistemleri ayarında.

 29. Artık nasıl dua ettiysek, nasıl totem yaptıysak, Allah’ın zoruna gitmiş. Eksi 20ler tövbe bismillah. İnsanlar ölür lan.

 30. 12Z ve 18Z GFS çıktıları ekstrem. Olmaz demiyorum. Ama ECMWF soğuğu epey kırpmış. Tabii o haliyle bile sistem bir 2012 Ocak sonu.

  Cumartesi akşam çıktıları işin rengini belli eder. Ekstrem mi yoksa çok mu sert? İşte bütün mesele bu.

  • İstanbul için konuştum bu arada. İç kesimler ilk siklonla komple kara gömülecek gibi. Ondan sonrası aşırı soğuk.

   • Modellerde Yozgat Sivas Maraş Doğu Anadolu’yu gördükçe Ankara yetersiz kalıyor

   • atillaksk912 dedi ki:

    Girit adası-Fethiye arasında oluşması beklenen AB yağış olarak çok fazla katkı yapacaktır diye düşünüyorum. Bu soğuklarla beraber Ege kıyılar dahil çok ciddi kar alacaktır. Bu sistemde Ege için yeni rekorlar kırılması mümkün gözüküyor…

  • Özellikle 18Z çıktısı coşkuyu vermiş. DEK’i de Ankara’ya kadar sokmuş. Ama dediğiniz gibi ekstrem çıktı gibi. 18Z diyagramını merak ediyorum. Merak ettiğim şeylerden biri de (Kozanlı biri olarak) Kozan-Adana’ya kar yağacak mı? Şu anki görüntüye göre yağacak gibi. Hadi bakalım hayırlısı.
   Yalnız olağanüstü birşey olmazsa İç ve Doğu Anadolu’yu çok soğuk günler bekliyor. Allah evsizlere, evinde yakacak sobası olmayanlara yardım etsin.

 31. Sanırım bizi teğet geçecek gibi 😦

  • Ben de çok endişeliyim.

  • Yağıştan bahsediyorsunuz sanırım. Ben de endişe duyuyorum. Modeller yağış konusunda sürekli bizi dışarda bırakıyor. Ama bilmediğimiz şeyler var ki dün Santiago bu DEK lerin bize de uğrayacagini söyledi.

   • kurtova1071(Göktürk/İST-72m) dedi ki:

    DEKler de iyi ama hava soğuk olsa da yeterince kar birikimi olmayabilir. Çünkü bant geçişlerinde biriken karın aynı hızla kaybolduğunu geçmiş senelerde çok gördüm. Bu coşku hali yağış açısından sıkıntılı bu sistem için beni korkutuyor. İnşallah yanılıyorum ama sadece donacağız gibi Trakya ve İstanbul olarak…

 32. İçimizdeki ılıkçılarda stres tavan yaptığından JMA’dan, NAVGEM’den, UKMO’dan medet ummaya başladılar. Buna karşılık her güncelleme “Yetmedi mi?” tadında. Gerçekten inanması zor.

  • Son güncelleme ile gelinen nokta nedir?

  • Hocam içten içe ağlıyorum ama sevinçten. Böyle bir çıktıyı görmek, hele ki bu saatlerde görmek… 300’lerde olsa hadi canım diyeceğiz de sistem hemen kapımıza geldi. Her güncelleme daha da güzelleşiyor bir de. Ne diyeyim ki, sözün bittiği yerdeyiz. Zorla efsaneyi indiriyoruz sanırım…

  • Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

   Ahhhh benim soğukçu kardeşlerim ah. Bu İzlanda’daki zat var ya bu İzlanda’daki zat, bize hayalci dedi, bize ip gibi +10’lardaki diyagramı dayattı yıllarca. İşte yine şimdi bakın, hala işte neymiş efendim Gem bozuk çıkmış. Ulan hepiniz ordaydınız be, hepiniz gördünüz o selektörü. Ama benim soğukçu kardeşlerim bunları yemezzzz, benim soğukçu kardeşim bu oyuna gelmezzzz. İşte 14 Şubat 1985 orada, bakın şimdi çok enteresan…

 33. listeraovata dedi ki:

  Model çıktıları hele de 5-6 gün sonrası söz konusuysa fazla ciddiye alınmamalı ancak güncel gidişat bozulmazsa asıl kar yağışını ne Ankara ne de İstanbul alacak. Her şey “yolunda” giderse Tuz Gölü’nün doğusunda özellikle de Anadolu Diyagonalinde yani Osmaniye-Kayseri-Sivas-Erzincan-Rize arasında yolları kapatacak geçitlere metre mertebesinde kar bırakacak bir hafta yaşayabiliriz. Umalım da 2 yıldır dört gözle beklediğim(iz) ancak başta umut verse de hepi sonunda hüsranla biten bir deneyim olmaz. En son ihtiyacımız yağı bırakmayan ama su borularını patlatacak kadar soğuk ve kuru bir sistem.

 34. Az önce baktım ve dikkatimi çekti, 1500 mt’de -10 Arabistan ve Kuveyt’e kadar iniyor

 35. 7 Ocak geldi mi
  -15 girdi mi
  DEK bantları coştu mu
  Şimdi sokak ‘kar’lanır. 🙂
  Hayatımdaki ilk şiir deneyimini becerebildim mi bilmiyorum :). Şaka bir yana öncelikle tüm müslüman aleminin Mevlid Kandili mübarek olsun. Allah şu kar yağışını seven gönülleri mutlu etsin inşallah.

 36. 5 Ocak doğumgünüm, umarım doğumgünü hediyesi olarak kar yağar demiştim. Hediye, efsane mi olacak ne 🙂

 37. ECM’ye gel… Tam da tahmin ettiğim gibi Fethiye’den çıktı siklon ama hala kararsızlık var modellerde bakalım neler olacak.

 38. kurtova1071(Göktürk/İST-72m) dedi ki:

  Hocalarım daha iyi bilir ancak İstanbul’un batısı ve Trakya için yağışta sıkıntı var sanki…

 39. Hocam ekşi’ye reklam vermissiniz. Şaka bi yana sizi görünce çok sevindim.

 40. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m) dedi ki:

  Önceki sistemde 30 Aralık akşamı Başakşehir’de tanık olduğum DEK’i hatırladıkça yaklaşan sistemdeki DEK’i hayal ettikçe heyecanım biraz daha artıyor

 41. Arkadaşlar çok fazla yorum ve soru geldiği için, zamanımız da kısıtlı olduğu için cevap veremiyoruz. Vaktimiz oldukça okumadığımız yorumlara dönüp cevap vereceğiz.

  Sizden ricam, şu aşamada yaşadığınız yerle ilgili yorum istemeyin. Lütfen. Bunu Pazar gününden itibaren yapalım.

  Bu arada 12Z GFS’de sistemi iyice zıvanadan çıkmış gördüm. Allah ıslah etsin.

 42. Bence çok ekstrem bir sistem ile karşıyayız.Ve tüm modellerin bu denli istikrar göstermesi çok iyiye bir işaret.GFS 12Z ve Paraleli Marmara’yı adeta buzul çağına sokuyor.GFS Paralel İstanbul’a -17 sokuyor!Karadeniz ile 850 hPa arasındaki sıcaklık farkı 30 dereceyi buluyor.Bu bence en az 40 cm kar demek.
  GFS 12Z:

  GFS Paralel 12Z:

 43. Arkadaslar bir sorum var. Ozan aslinda sana sormak istiyorum. Daha once bir mesajinda accuweather, weather.com vs. gibi bircok sitenin tahminlerinin GFS’e dayandigini soylemistin. Benim aklimi karistiran su: Ornegin Ankara icin, gelecek sistemde her biri kar yagisi miktari, sicaklik gibi degiskenler icin farkli degerler gosteriyor. Daha spesifik olmak gerekirse accuweather kar miktarini iki gun icin 0 (sifir) cm olarak gostermis. Weatheronline GFS ciktisi farkli gosteriyor, weather.com, wunderground farkli. Bu farkliligin sebebi nedir? Hangisini dikkate almaliyiz? Tesekkur ederim.

 44. GFS nin akşam çıktısından anladığım şudur. Gelecek sistem gerçekten de soğuğu ile efsane olmaya adaydır. Bu haliyle özellikle de, Marmaranın Karadeniz kıyıları, Güney marmaranın daha çok doğusu ve özellikle de Batı ve Orta Karadenizin Kuzeye bakan yamaçları kar açısından en şanslı yerler olacaktır. Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kar kalınlıkları rekor kırabilir. Trakya, ege ve İç Anadolu da en düşük sıcaklık rekorları gelebilir.

 45. Arkadaşlar bayağı kalın bir soğuk yolda, Trakya ve Ege kıyıları hariç herkese bir şeyler var gibi. Biz sahilciler bu şekilde soğukları, ancak kazara iç kesimlere yaptığımız yolculuklarda rastlayabiliyoruz. Diyeceğim o ki kar kalınlığı hesabını bence zamanı gelince yaşayarak görelim.

 46. Uzun süredir takip ettiğim siteye sonunda zorda olsa kayıt olabildim. 🙂 Herkese merhabalar. İnşallah önümüzdeki sistemde İstanbul olarak kara gömülürüz.

 47. Öncelikle süper ötesi iş çıkartıyorsunuz, sizi takip etmek bir keyif. Sisteme gelince, çok heveslenmek istemiyorum ama verileri görünce de engel olamıyorum. Umarım hayal kırıklığına uğramayız. Adalarda deniz etkisinden olumsuz yönde çok etkileniyoruz. Ancak çok şiddetli soğuklarda kardan nasibimizi alabiliyoruz, o zaman da tadından yenmiyor. Adanın donmuş yokuşlarından altımızda muşamba vs. ile kaydığımız yıllar sayılıdır. 7 Ocak’ta karlı Heybeliada fotoğrafları paylaşmak dileğiyle… Hoşçakalın.

 48. Bu gelen kuvvetli soğuk ve yağış, tahminlerdeki gibi olursa. Sebze fiyatları uçar. Çarşamba -5 gösteriyor. Akdeniz kıyısı için bilgi paylasirsaniz sevinirim
  Uyari yapmam gerekiyor. Durumumuz kritik görünüyor.

Yorumlar kapatıldı.