Sert Soğuklara Doğru


Kış, neredeyse hiç ara vermeden devam edecek.

Geçtiğimiz günlere damgasını vuran ve yavaş yavaş ömrünü tamamlamakta olan soğuk hava dalgasının asıl sahibi Balkanlar’dı, biz de Türkiye olarak onların yancısıydık; bu yüzden soğuk en çok Trakya’yı etkiledi, Anadolu’da ancak belli bir hatta kadar ilerleyebildi. Eskişehir, Bilecik ve Kütahya kara gömülürken Afyon ve Ankara’nın seyretmesi, İstanbul’un çoğunlukla sulu kar ve yağmur alması bu yüzdendi.

fff15

30 Aralık 2014 Salı saat 13.15’te ölçülen sıcaklıklar

Fakat Pazar gününden itibaren kuzeyden sokulmaya başlayacak ve önümüzdeki haftayı parselleyecek soğuk hava dalgası “Türkiye’ye özel” olabilir, ciddi biçimde sert olabilir ve bu ihtimaller her geçen gün artıyor.

Recm1442

Avrupa Modeli’nin (ECMWF) 1 Ocak 12Z çıktısı, 7 Ocak saat 14 için

Önümüzdeki günlerde, zaten soğuk olan yerlerde kayda değer bir ısınma yok. Yarın (Cuma) iyice zayıflayacak yağmur ve kar, Cumartesi günü tamamen doğu bölgelere çekilmiş olacak. Pazar günü ülkemizin kuzey ve batısında tekrar başlayacak yağışlar, iç bölgelere -bu sefer Ankara da dahil- derhal kar olarak düşecek.

Sonrası için halen çeşitli yağış senaryoları mevcut, yani nerenin ne kadar kar alacağı henüz belli değil, genellikle kuru soğuk yiyecek yerler de hiç az olmayabilir… Fakat, bu sefer yağmurdan pek bahsetmeyişimizden de anlayacağınız üzere, önümüzdeki haftanın baskın olayı soğuk, çok soğuk, belki aşırı soğuk ve kar olacak. Karın yağacağı şehirlerin arasına -bir ihtimal olarak- Adana’yı bile dahil edebiliyorsak, varın gerisini siz düşünün…

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

466 Responses to Sert Soğuklara Doğru

 1. An itibarı ile şiddetli rüzgâr eşliğinde yağmur başladi.

 2. Sıcaklık ve sistem süresi baya kırpıldı.
  Skiron Salı günü İstanbul’a kar vermiyor nedense.
  Beklentileri çok yükseltmenin zararlarını yaşayacaz gibi geliyor.
  Havadelisi en iyisini yaptı en kötü ihtimale göre kendini hazırladı ve tahminlerini yaptı.
  Bakalım sistem geçtiğinde nasıl bir toblo ve rakamlarla karşılaşacağız.

  • Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

  • Ozan Hoca tahminini yaparken evet en kötü senaryoyu değerlendirdi ancak en kötü senaryoda bile İstanbulda ciddi kar olacağını yazdı ve ben modellerden sizin dediğiniz negatiflikte bir şey çıkaramıyorum açıkçası sistem yine 9 unda çıkıyor bu gece giriyor ve Salı günü net kar var.

   • O kadar eksiyi basmışsınız sağ olun.
    Yukarıdaki şahıs da ti ye almış kendince

    Batuhan bey benim söylediğim şu. Bu kadar güçlü bir salınım var. -10 -15’ler Akdeniz’e iniyor da neden bir tane daha tepki alçak basıncı oluşmuyor.
    Blocking olsa sistemin ömrü uzasa üzerimizde sönümlense güzel olmaz mıydı?
    Kar yağacak ama sonra öyle ani ısınma varki hemen eriyecek.
    Tabi bu haliyle bile çok güzel bir sistem.

  • GFS’ye göre 850 hPA ‘da -10 ve altı İstanbul’u neredeyse 60 saat terk etmeyecek.Üstelik Batı Karadeniz’e -20’ye yakın değerler giriyor.Bu sistem karşısında beklentilerimizi yüksek tutmakta tamamen haklıyız bence.Karadeniz’e böyle soğuk 850 hPa değerleri girdiğinde efsanevi DEK bantları oluşacağına eminim.

 3. Bu sistem oldukça hararetli olacak sanırım. Yağmur, camları delecekmiş gibi vuruyor. Bu, sistemin ”ben geliyorum” demesi mi acaba? 🙂

 4. Burada da direk kar olarak atıştırmaya başladı.

 5. Eskişehir’de an itibari ile harika kar yağıyor 🙂

 6. Geçiş yapan cephe, fırtına şiddetindeki güneyli rüzgar ve yoğun yağış ile ortalığı sallıyor. Pencereye suyu hortumla mı tutuyorlar ?

 7. erayakcadag dedi ki:

  Ankara kecioren cok hafif kar atıstırıyor hadi hayırlısı ilerleyen saatlerde bilgi veririm

 8. Ankara Gölbaşı rakım 1070 (Danişment’e yakın) kar çok güzel atıştırıyor. 🙂
  İnşallah sıcaklığa rağmen Ankara’nın daha düşük rakımlı yerlerine de kar başlamıştır.

 9. Mgm tutarlı tahminden ziyade örtpas etme peşinde mi?Rakamlarla oynayarak soğuğun etkisinin kırılacağını mı düşünüyor?Yoksa dünya hala düz mü?

  • Özensizlikten başka bir şey olacağını sanmıyor ve düşünmek istemiyorum. İşini iyi yapamamaktan başka bir şey değil. Yeri gelmişken CNNTürk’te hava olaylarını haberlerde bir numaraya taşıyan ve uyarılarıyla, sıcaklık tahminleriyle sistemi gayet iyi takip eden Bünyamin Sürmeli’yi takdir ettim.

   • Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.) dedi ki:

    Bu sefer 2012 Ocak sonu sisteminde ki gibi hataya düşmicek 🙂

 10. Oguz Yorur dedi ki:

  Özür dilerim. Ben üye değilim (henüz). Ama sizleri 4 yıldır takip ediyorum. Facebook hesabı üzerinden yorum yaptığım için lokasyon ve rakım bilgisi yazmıyor. Pendik Kurtköy’de ikamet ediyorum. MGM’nin 09 Ocak Cuma gecesi için Pendik’e yaptığı gece sıcaklığı tahmini 2 derece. Oysa aynı tarihte Kocaeli için -8, Yalova için -9 derece tahmin edilmiş. Böyle bir şey mümkünmüdür? Sizleri takip ederken epey bilgilendim ve devam ediyorum. Bu tahminden de bir hikmet mi çıkacak diye merak ettiğim için bu soruyu sordum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • O tahmin perşembe gecesi için yapılmış, yani cuma gününün minimum tahmini. Yerde (yüksek ihtimalle) kar örtüsü olacak. Ayrıca hava açık ve radyatif soğuma var. Pozitif olması çok zor. -3’ün üzerinde olursa şaşırırım.

 11. Ege’ye, Akdeniz’e bugünden don uyarısı vermemek, Antalya’yı 6/10, 2/9 gibi sıcaklıklarda göstermek skandaldır. Yazıktır, günahtır.

  • sappokinowa dedi ki:

   Üşenmedim , İstanbul meteoroloji bölge müdürlüğünü aradım bu sistemle ilgili… Akdeniz ve Ege kıyıların da beklenen don hadisesiyle ilgili neden hala bir açıklama, uyarı yapılmadığını sordum benimle konuşan arkadaşa…o da bana : bu uyarılarla daha çok o bölgenin birimlerinin ilgilendiğini, onların insiyatifinden bu tip uyarıların çıktığını belirtti. Ben şaşırdım tabi ve ekledim…. peki Türkiye için bu uyarıları yapan ve takıp eden tek bir dinamik yok mu diye ?, bu sefer de Ankarayı ararsam daha sağlıklı bilgi alabileceğim söylendi. Bu konuşmadan sonra konuyu İstanbula getirdim , hatta bu işleri biraz takip ettiğimi 850 ve 500 sıcaklıklarının oldukça düşük olduğunu ama kendilerinden hala bununla ilgili bir haber gelmediğini, bir çok haber kanalının bu soğuk havadan bahsederken kendilerinin sanki biraz ağır kaldığından bahsettim.
   Konuştuğum kişi bunun üzerine bana perşembe sabahı en düşük sıcaklığın İstanbul da -3 beklendiğini, ve bunun normalden 7 -8 derece daha düşük olduğundan bahsetti ve ekledi , maksimum kar kalınlığını 3 cm. bekliyoruz…..karşımdakinin en azından bu sistemle ilgili cahilliğini ,bilgisizliğini anlamama ve zorlamanın gereği olmamasına rağmen, şunu demekten kendimi alamadım. E peki tamam maksimum 3 cm diyorsunuz, ama salı günü yoğun kar yağışlı ibaresi koymuşssunuz…böyle bir tahminden sonra bu kalınlık tahmini biraz hafif kaçmıyor mu dedim !! . Bu sefer de sorduğum soruyla ilgisiz sayılabilecek bir cevap verdi…kıyılar da pek örtü beklemiyoruz , ama çamlıca da falan olabilir.
   Ne söyleyeceğimi, nasıl cevap vereceğimi bilemedim…abartmıyorum, gerçekten bilemedim. Böyle bir sistem var karşınız da ve aldığınız cevaplar inanılır gibi değil…şimdi adama bahsetsem 850 ‘ de – 14 giriyor ama …bakın DEK mekanizması var, şu var bu var….hiç bir anlamı olmayacaktı. Çünkü karşımda ki belli ki bir şekil de puanı tutarak hasbelkader oraya girmiş ve sadece kulaktan dolma bilgilerle orada varlığını idame etiren biriydi…..gerçekten çok üzüldüm, biz kime neyi anlatmaya çalışıyoruz gerçekten…. felaket durumdayız her açıdan…Allah hepimize sabır versin şu durum da.

 12. Şu andaki cephe geçişine bağlı olarak, İstanbul’da rüzgarın karayele dönmesiyle beraber sıcaklıklar ilerleyen saatlerde 5-6 derece düşecektir. Başta Anadolu Yakası olmak üzere sabaha kentin yükseklerinde (100 metre ve üzeri) kar yağışı görülebilir.

  Günün ilerleyen saatlerinde rüzgarın poyraza dönmesiyle beraber sıcaklıklar bir miktar yükselecektir.

  Aynı şekilde Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’de de yarın kar yağışı görülebilecektir.

 13. Ankara için yağış sıkıntısı olması yine moral bozucu.

 14. Az önce TGRT’de MGM’nin müdür düzeyinde bir yetkilisi sistemi yorumladı. MGM’nin dünkü 5 günlük tahmin haritası eşliğinde sıcaklıklardan ve yağıştan bahsetti. Okulların tatil olmasını gerektirecek düzeyde bir yağış beklenmediğini ve kar örtüsünün 3-20 cm arasında olacağını, çarşamba öğle saatlerinde kar yağışının İstanbul’u terk edeceğini söyledi. Kendisine hodri meydan diyorum. Çarşamba günü okulları tatil etmeyecek valinin aklına şaşarım.

 15. Eskişehirli arkadaşlar kar örtüsü ne alemde? Yeni yağış da eklenince kaç cm örtü bekliyorsunuz?

  • Biraz çökme yaptı ve kalitesi yavaş yavaş bozulmaya başladı, acilen yenisinin yağması lazım 😀 Bu arada öğlenden beri ara ara kar geçişleri oluyor, ben bu sistemden Eskişehir’e fazla bir şey beklemiyorum, taş çatlasa 10-15 cm yağar bunun üzerine.

 16. Ankara’da salı günü okullar tatil edilmeli. Çok abartı bir kar yağmayacak olmasına rağmen (~15cm) yağan her tane tutacak ve – 5C civarındaki sıcaklıktan dolayı tuz falan fayda etmeyecek.

 17. Trakyalı kardeşlerime Allah’tan rahmet ve kederli Bandırma ve adalara sabır diliyorum 🙂 bu sistem bize çalışmaz!

 18. mselimmutaf dedi ki:

  Öncelikle Merhaba. Erzurum şehir merkezi (Aziziye, Meydan) önümüzdeki 3 gün modellerde/tahminlerde söylenen kar yağışını alırsa kar yağışını takip eden günlerde tarihi en düşük sıcaklık değerlerini yakalayabilir. (-33 ile -40 arasında)

 19. 15:00 itibari ile şiddetli güneyli rüzgarlar eşliğinde yağmur düşmeye başladı. Bundan sonraki 3-4 gün bakalım neler gösterecek.

 20. Soğuğun azaldığı, sistemin süresinin kısaldığı yorumlarına pek katılmıyorum. Sistemin etkin kısmı en az 48 saat ki bence 60-72 saate kadar uzayabilir. Efsane olarak nitelenen sistemlerin etkinlik süresi de genellikle 36-48 saat arasıdır. (2004’ün her iki sistemi, 17-18 Şubat 2008, 1 Şubat 2012) Bence bu sistem şu görüntüsüyle 2004’le kıyaslanabilecek potansiyele sahiptir. Büyük ihtimalle son 10 yılın en iyi sistemi olarak Türk meteoroloji tarihinde yerini alacaktır.

  • bleher(izmit/0m) dedi ki:

   Bende bunları görüyorum modellerde ama nedense Ozan’ın işaret ettikleri doğru çıkar tecrübe ile sabit 😉
   5-6 Ocak 1929 şiddetli fırtına ile …………………………………………………………. 😀
   abarttı mı ? yok yok sadece ….. 😉

   • Ozan farklı bi şeye işaret etmiyor aslında. Anadolu yakasının güney kıyılarına yağması muhtemel 15-20 cm’lik karı beğenmeyen taş olur demiş. Sadece sistemin perşembeye sarkmasının riske girdiğine dikkat çekmiş. Ayrıca sistemi çok sert-ekstrem sınırında olarak değerlendirmiş. Daha ne desin!

 21. Emre (Batıkent/Beytepe/Ankara, 1040-845m) dedi ki:

  Ankara olarak ördek gibi ortada kaldık yine. Konya’daki arkadaş gibi kapsamı yorumlar yapan bir üyemiz vardı Bilkent’ten, bunu okuyorsan seni bekliyoruz, başkent ama Ankara’yı Ankaralı’dan başka düşünen yok bilesin 🙂

  • Bence alacağımız yaklaşık 20 mm yağış bizi tatmin edecektir. Ayrıca üst seviyelerde aşırı soğuk olacak(500 hpa’da -40 derece). Buharlaşma olabilirse hesapta olmayan konvektif kar yağışı da alabiliriz. Ayrıca Karadeniz’deki su sıcaklığı ile 850 hpa seviyesi arasındaki sıcaklık yaklaşık 28-30 derece olacağı için müthiş bir buharlaşma olur. Eğer şanslı olursak 4 Mart 2012’deki gibi Karadeniz’de oluşan kütleler Zonguldak ve Bolu’yu geçerek bize de ulaşır. Görünürde 20 mm siklon yağışı var ve şanslı olursak bahsettiğim hesapta olmayan bu yağışları da alabiliriz. Bunun da kışın ilk sert sistemi olarak bizi tatmin edeceğini düşünüyorum. Ayrıca sen de benim gibi Hacettepe’de okuyor olmalısın. Ordaki manzara daha güzel olacaktır. Tadını çıkarmaya çalışalım.

 22. Kendi adıma konuşacak olursam, geçen yıl yaşanan rezalet ötesi sezonun ardından bu sene gelecek hiçbir sisteme burun kıvıramayacağım gerçeği var. Bu saatten sonra artık ufak ufak sınırlı alan modellerine bakabiliriz sanıyorum. Bu gece uykunuzu iyi alın deliler, en azından 2 gece radarlar aracılığıyla hamsi kovalayacağız. 🙂
  Zihnimin bir bölümü de Erdem Abi’nin enteresan uzun vade verilerine odaklandı.
  Here we go !! 🙂

 23. Arkadaşlar GFS’nin 7 ocak sabahına kadarki toplam kar örtüsü tahmini:

  Buradan İç Anadolunun beklediği kar geliyor diyebiliriz.Özellikle geçen aylarda yağışlarda ortalamanın altında kalan Karadeniz bölgeside bununla toparlanır.

 24. Oguz Yorur dedi ki:

  yahu Allah aşkına birisi bana açıklasın. nasıl olur da İstanbul’un burnunun dibindeki illerde gece sıcaklığı sistem sonunda, havanın açmasıyla -8, -9 olurken, bizim şehrimizde 2 derece olabiliyor? Tabi MGM tahminlerine gore!

 25. Ankara’da bu gece başlaması öngörülen yagış sizce direkt kar olarak mı, yoksa yağmur ve/veya karla karışık yağmur şeklinde mi başlar? Sıcaklık sınırda görünüyor ve ben rakımı nispeten düşük olan Batıkent’teyim. Son GFS diyagramına göre 850 hPa sıcaklığı 0’ın altında ancak yer seviyesi sıcaklığı sorun oluşturabilir gibi. Ne dersiniz?

  • Karla karışık başlar, yükseltiye göre daha erken kara dönüşür.

  • Şu anki sıcaklıkları düşününce yağmur veya KKY başlar gibi. Ama nem ve thickness değerleri doğrudan kar ihtimalini arttırıyor. Ankara’nın yükseklerine ve yaşadığım yer olan Gölbaşı’nın yükseklerine (bulunduğum yerin rakımı 1070) doğrudan kar olarak başlayacak diye bekliyorum. Ama Batıkent yükseltiden dolayı biraz daha şanssız, KKY başlayabilir.

 26. Yetkili bir abi gördüklerini bize anlatsın artık, bakıyoruz bakıyoruz birşey göremiyoruz. Genç hava delileri rahatsız.

 27. Kartal’da 39 km/saat hızında lodos mevcut. Yalova-Yenikapı feribotu Adalar-Kartal arasına sığınarak yoluna devam edebildi.

 28. Hem GFS, hem de ECMWF’de soğuk havanın budanmış ve hızlı süpürülmesinin nedeni sadece İzlanda’nın baskılaması değil. Zaten son güncellemelerde o baskı ECMWF’nin ilk gördüğü kadar ciddi değil. Doğu Akdeniz çukurundaki tepki AB’sinin doğrultusu sistemin “budanmasının” asıl müsebbibi.

  GFS 30-96 saatleri arasındaki 500hpa modellerine bakarsanız çok net görünüyor. Soğuk Karadeniz üzerinden akarken, tepki AB’si çıktığı anda, neredeyse Antalya Körfezi ile İskenderun Körfezi arasında yatay bir hal alıyor. Soğuk Havanın çekirdeği Kırım’ın hafif batısında kilitleniyor. Bu yataylık Azor’un Batı Akdeniz’e sarkan izobarlarının konumunu da değiştirip baskı yemesine neden oluyor. Ta ki, tepki AB’si biraz daha derinleşip (995mb) kuzeye tırmanmaya karar verene kadar. Tırmanmaya başladığı anda da hızla hareket ederek doğuya doğru vakumluyor soğuk çekirdeğini. Ancak o zaman kuzeyde biriken soğuk hava güney enlemlere akma şansı yakalıyor. Görüntü şu haliyle, “Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan?” sorusu gibi.

  Bundan sonra yapılması gereken, Akdeniz’de oluşacak AB’nin nasıl davranacağını gözlemek olur. 00Z güncellemesi, “İç Anadolu’nun doğusu bile, siklon ilk daldığı anda yağışın büyük bölümünü (en iyi ihtimalle) karla karışık yağmur olarak alır.” diyor.

 29. İzmit Körfezi üzerinde hafif bir pus tabakası var. Ocak 2004 sisteminin öncesinde olduğu gibi. Sanki 11 sene öncesine geri dönmüşüm gibi kendimi tuhaf hissediyorum. Beklenen sistem her ne kadar zayıflasa da 3-4 günlüğüne kara doyarız umarım.

 30. Deniz etkisiyle oluşan yağışların hareket yönlerinde daha fazla belirleyici olan katman hangisidir? 4 Ocak 00Z GFS çıktılarından hem 700 hpa’ya hem de 850 hpa’ya ait üçer görüntü ekliyorum aşağıda:
  Salı 00 GMT 700 hpa:

  Salı 00 GMT 850 hpa:

  Salı 12 GMT 700 hpa:

  Salı 12 GMT 850 hpa:

  Çarşamba 12 GMT 700 hpa

  Çarşamba 12 GMT 850 hpa

  Yer seviyesi rüzgarı her iki gün için yıldız-karayel görünüyor. Ancak çıktılarda görüldüğü üzere, salı günü 700 ve 850 hpa rüzgarları belirgin bir şekilde poyraza meyilli. Aynı şekilde çarşamba günü için de 850 hpa seviyesi için poyraz tahmini var. GFS’nin bu tespitinden yola çıkarak, denizden gelecek kütlelerin daha önceki birçok örnekte olduğu gibi, yeniden Avrupa yakasında yoğunlaşabileceğini ve zaman zaman Tekirdağ’ın doğusu ile Kırklareli’nin Karadeniz’e bakan yamaçlarını etkileyebileceğini de söyleyebilir miyiz?

  Bir de şöyle bir görüntü yakaladım:

  Pazartesi 15 GMT’de Trakya’nın kuzeyinden Mora Yarımadası’na doğru uzanan bir hat var. Tam olarak bir yukarı seviye alçağına da benzetemedim. Aynı hat biraz daha farklı yerlerde, bundan önceki saat dilimlerinde de mevcut, bundan sonrakilerde de var. ECMWF’de de aynı hat üzerinde aynı tahmin bulunuyor:

  Bunun açıklaması ve etkisi nedir arkadaşlar?

 31. Aralik sonu sistem aldigimiz gunlerde ayni anda abd’nin dogusu da sert bir sistem almisti. Simdiki manzara yine ayni. Abd’nin dogusu ayin 5’inde cok sert bir sistemin etkisine girecek ve ayni bizim gibi 9’u gibi doguya hizla meylederek terkedecek. Tipki aralik sonu sistemi gibi ayni tarihte sistem girecek, ayni tarihte terkedecek. Asil bomba ise su: Abd’nin dogusunda ocak 5 ile 9’u arasinda bizden daha extrem bir durum var. Buffalo’da ayin 5’inden 8’ine kadar yani 3 gunde sicaklik 38 derece birden dusecek, new yorkta ise ayin 5’inden 8’ine kadar yani 3 gunde tami tamina 40 derece birden dusecek.  Resimleri bu şekilde yüklemiyoruz, çünkü sonra kayboluyor – Admin

 32. cetintemizz dedi ki:

  Kardan adam yapacak kadar yağsin yeterlidir benim ufaklıga söz verdim yagmazsa yandik

 33. İstanbul Ayazağa’da okuyorum. Mevkii olarak Karadeniz’den gelen soğuk hava dalgasını göğsünde yumuşatıp İstanbul’a indirmesi ile meşhur. Burası için çok temiz ortalar gelecek diyebilir miyiz? Salı günü sınav var da Rektörlük tatil edebilir mi diye soruyorum 😦
  Not: çalışmadım 😦

 34. Son GFS güncellemesi moralimi bozdu; sistemin hem gücünü azaltmış, hem de doğuya çekilme hızını artırmış. Şu anda en iyi senaryo ECMWF’ninki gibi duruyor. Bence bu sistem İstanbul için Şubat 2008 ayarında bir sistem olacaktır. Belki henüz yağış miktarı tahmini için erken ama yine de bir yorumda bulunmak istiyorum: Bu sistemin İstanbul’un güney kıyılarına, batıdan doğuya doğru artacak şekilde Avrupa yakasında 10-15, Anadolu yakasında 15-20 cm arasında kar bırakacağını düşünüyorum.
  Güney kıyılarda birikim yapabilen kar Salı akşam – Çarşamba akşam (belki Perşembe sabaha karşı) arasında yağacak gibi duruyor. Yani sistemin en etkin kısmı 1-1,5 günlük bir süreyi kapsayacak sanki.
  İlla ki uzun süredir özlemini çektiğimiz çok güçlü bir sistemle karşıyayız fakat hayal kırıklığına uğramamak için beklentileri çok yüksek tutmamakta fayda var.

  • GFS 18Z’den sonra aynen katıldığım bir analiz. Dünkü hızlı çekilme senaryoları bu sabah kaybolmuştu, akşam tekrar ortaya çıktı.

   Öte yandan Anadolu Yakası güney kıyılarına 15-20 cm kar süper bir kardır, beğenmeyeni Allah taş yapar 🙂

  • Tarihi bile aklımda, 18 Şubat… Tuvturkte ilk iş günümdü, Gayrettepeye bi gayretle ulaşabildiydim ama ilk iş günümüz tatil edilmişti. Tahmini 20 cm kar vardı, köprüden sonraki yokuşu (Zincirlikuyu) arabalar çıkamıyordu, Beşiktaşa yönelip oradan çıkmıştım.

 35. Tolgahan Şenses dedi ki:

  Ozan bey sizi 2 senedir takip ediyorum özellikle sitenizi ve yazılarınızı. Ama genelde İstanbul konuşuluyor. Bulunduğum yer İzmir ve sizin gibi ben de sürekli araştırıyorum model ve çıktıları. 15 tane siteyi an ve an sürekli takip ediyorum. İzmir’de pazartesi akşam karla karışık yağmurla başlayıp gece veya salı sabahı az da olsa kar yağışı bekliyorum. Sizce İzmir’de bu sefer kar yağar mı sadece düşüncenizi almak isterim.

 36. Neredeyse baştan sona sistemle ilgili tüm yorumları okudum. Model okumayı, rüzgar yönlerinden yağış miktarını, zamanını bildiğimden beri ve radarda var olduğundan beri sistemleri baştan sona takip ederim. Bu sistemde ilk kez Pazartesiden itibaren ne modele ne rüzgar yönlerine ne de radara bakacağım. Çocukluğumuzda olduğu gibi keskin soğukta kuzeyden gelen pembemsi bulutları takip edip gözlerim sokak lambasında olacak ve yağması muhtemel kar altında gece saat kaç olursa olsun sokağa çıkıp gezeceğim. Kısaca coğrafi konumdan kritik bölgede bulunan ülkemiz ve İstanbul için ekstrem sayılabilecek bu sistemi çocuksu bir şekilde yaşayıp keyfini çıkaracağım. Bence siz de öyle yapın, bu sistemi daha keyifli bitirirsiniz.

  Umarım herkesin gönlündeki gibi başlar ve biter bu sistem.

  • MeliksahMELO dedi ki:

   Vay be, o kırmızı bulutlar ve havadaki kar kokusu.
   Dakka başı pencereden sokak lambasına bakardım. …

   Aslında hâlâ yaparım bunu. Malesef artık Adana’da yaşıyorum, o kırmızı bulutlar kar getirmiyor, lambalarda gördüğüm ise sadece iri taneli damlalar.

 37. Manisa’dan herkese merhabalar arkadaşlar sanırım burada Manisa’dan biri yoktu. İnşallah bundan sonra bloğun Manisa temsilcisi olurum. Dilediğiniz bir kış olması dileğiyle kalın sağlıcakla.

 38. İyi akşamlar, yeni üye oldum. Çok güzel bir site. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkürler.

 39. Yakınlarıma ve ilçedeki bir çok kişiye mesaj atarak, facebook uzerinden uyarmaya çalıştım önlem almaları icin. Nasıl bir önlem alırlar bilmiyorum artik ne olur bekleyeceğiz. Ozan hocam sizlerin pazartesi yayinlayacaginiz videoyu bekliyorum.

 40. Bu akşamki model çıktılarından sonra şu yorumu yapabilirim: Karadeniz’in İstanbul’un kuzeyindeki bölümüne 850 mb’da -15 ve altının gireceği az çok netleşti. Sistem de onun için “ekstrem” sınırına geldi.

  Bu soğuk hava dalgasını İstanbul için ekstrem olmaktan ‘halen’ çıkaran şey ise süresinin azlığı. Çıktılardan takip edebileceğiniz üzere, soğuğun asıl çekirdeği güneye doğru inerken hızla doğuya doğru süpürülüyor. Bu süpürülmenin hızı hususundaki belirsizliği, GFS diyagramının 850 hPa eğrilerinin sistem sonrasında gösterdiği dağılmadan anlayabilirsiniz. Mesela 8 Ocak Perşembe saat 00’da en sıcak senaryo İstanbul için -4’ken, en soğuğu -15.

  Yani sistemin doğuya ne hızda kayacağı halen belirsiz. O da yarın, biraz daha belli olur.

  Sistemin doğuya kayış hızı, Marmara Bölgesi’nde DEK’lerin dağılımını ve şiddetini büyük ölçüde belirler. Hızlı doğuya kayan bir sistem Avrupa Yakası’na görece az kar bırakır, tahmin edebileceğiniz gibi.

  Öte yandan, bu kadar acayip bir soğuğun 10 derecelik Karadeniz’e değdiğinde ne yapacağını pek kestiremeyiz. Kısa süre içinde de çok çılgın şeyler olabilir. Yaşayıp göreceğiz.

  • Ozan Hocam 850 hPa da -15 değil de -10 girmesinin İstanbula çok daha fazla DEK yağışı sağlayacağı ve bu sistemde 850 hPa çok soğuk olduğu için DEK lerin aşırı kuvvetli olmayacağı i normal kuvvette olacağı ile ilgili bir yazı okudum hatta söyleyelim , Mehmet Can Tanyeri’ nin yorumu bu şekilde. Siz ne düşünürsünüz , -10 girse daha mı iyi yağış alırdık yoksa gerçekten efsane bir yağış alacak mıyız efsane soğuk ile birlikte?

   • Hava kütlelerinin Karadeniz üzerinden geçmeden ÖNCEKİ durumlarını düşünürseniz, -10’la gelen havanın içinde -15’la gelenden daha fazla nem olacağı doğrudur. Fakat bu fark, Karadeniz’den kalkacak lokal nemle karşılaştırıldığında son derece önemsiz kalır; zira bu kadar soğuk havaların içinde zaten baştan azcık nem olur. Tüm DEK/LEK literatüründe 850 hPa sıcaklığı düştükçe kar şiddetinin artacağı yazıyor. Ayrıca hava sıcaklığı düştükçe karın hacmi de artacağından (fizik kuralı), aynı yağmur eşdeğerindeki kar yağdığında, -15’te yağan -10’da yağandan çok daha KALIN/HACİMLİ bir tabaka bırakır. Hatta bu yüzden siklonik kar sevenler DEK/LEK sevenlere Amerikan forumlarında “sizin karınız gerçek kar değil, şişirme kar” diye takılırlar. Şişirme mişirme, sonuçta DEK daha kalındır. Son olarak, İstanbul’un ve Karadeniz Kıyıları’nın en kalın karları hep 850’deki ekstrem soğuklarda gelmiş (siklonik olanları saymıyorum). Dünya kadar örneği var. Bütün bunlar nedeniyle, -10’la yağacak DEK’in -15’le yağacak olandan daha fazla kar yapacağı fikri gerçeklere uymuyor.

  • Ozan Hocam bilmediğim için arka arkaya 3 sorum var;
   Asıl yağışın olacağı gün olarak Salı gününü tahmin etmiyor muyuz?
   Diyagramlar Salı ve Çarşamba için hemfikir gibi görünmüyor mu?
   Sistemin doğuya süpürülmesi Perşembe günü ile mi ilgili sadece?
   Teşekkürler…

  • Emre (Batıkent/Beytepe/Ankara, 1040-845m) dedi ki:

   Hocam eline sağlık, daha geniş bir değerlendirme gelecek ama sadece İstanbul nereye kadar?

  • Ben oluruna bıraktım; için işinde Dek varsa her yer bana göre eşit sayılır, piyango gibi.

 41. GFS ensemble’a bakıldığı zaman sistemin zayıflamaya meyilli olduğu gören bir tek ben miyim?Ana senaryo İstanbul 850 hPa’yı -15 civarı verirken olasılık çizgileri genellikle -12 civarındalar.-12 az mı diyebilirsiniz ama bu fark sıradan sert bir sistem ile efsane arasındaki fark olabilir.Garip olan şey ise ana senaryonun 4-5 çalıştırmadır neredeyse hep en soğuk senaryoyu verdiği.
  #direnanasenaryo

 42. Bu sistemi Şubat 1997 sistemi ile kıyaslayabilir misiniz? İncelemedim ama ortak noktaları olduğuna dair hislerim var.

 43. Merhaba, uzun süredir blogunuzu merakla takip ediyorum. Bugün kaydolmaya karar verdim, sanırım baya ekstrem bir sistem geliyor. Bu arada devletin kurumundan çok daha bilimsel metodlarla harika işler yapıyorsunuz, teşekkür ederim. Ankara’da yaklaşık bir buçuk saattir çisenti şeklinde kar yağıyor ancak tanecikler o kadar küçük ki yere düşmeden eriyorlar.

 44. Can Bey, sitede çok sayıda İstanbullu olmasından dolayı İstanbul tahminlerinin sıkça konuşulması doğal. Siz yerde 10 saat kalacak 8 cm karı bir Edirneli olarak beğenmeyebilirsiniz. Ancak bir İzmirli için az görülen karın birkaç saat yağması, yerde 5 cm de olsa birkaç saat kalması önemli olabilir.

  • Birkaç yıldır Edirnedeyim. Önceki yıl 8 saat boyunca eksi iki derecede yağmur yağdıktan sonra Edirne’ye kar yağmasını zaten pek beklemedim. Burası kar açısından Kuzey Ege’den daha şanssız. Yağış ve soğuk birlikte denk gelmiyor. Benim gördüğüm kadarıyla donan yağmur kardan daha çok görülüyor.

  • Çocukken büyüklerimden çok sık duyduğum lodos için gözü yaşlı ve poyraz için de kuru sıfatlarını anlamaya çalışmaktı belki de hava deliliğimin bir nedeni.
   Yazın lodos esmez, kışın yağmur getirir, poyraz da yazın serin imbatı bile bastırır kuru sıcak ve yangın tehlikesi, kışın da yağmuru kesip soğuk getirir derlerdi.
   Aslında, bu kadar basitti şehrimiz İzmir’in iklimi. Belki dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar tahmin edilmesi basitti.
   Bizde DEK, DEY gibi deniz dağ karşılaşmalı orografik yağışlar da, konveksiyonel yağışlar da (kırk değil sadece üç beş ikindi dışında) da görülmez. Sadece cephesel kış yağmurları doldurur yeraltı, yerüstü havzalarımızı.
   Ancak, bazen kısa süre de olsa lodos poyraz arasında esen bir karayel ya da uzaklardan taa Marmara’dan kopup gelen bir bant kar yağdırabilir. Hatta bazen, yer seviyesini soğuk yakalayan bir siklon 2 Şubat 2012’deki gibi mucize bir lodoslu kar getirebilir İzmir’e.
   Yeni sistemde sadece kuru poyrazla titrememek temennilerimle.

 45. Hocam biliyorsunuz sınav dönemleri. Bu sebeple açıklamalarınızı detaylı takip edemedim. O sebeple belkide fuzuli soruyorum: 2012 Şubat başı sistemiyle mukayese edilebilir mi bu sistem, Avrupa yakası güney sahilleri için ? Yağış açısından. ( Belki erken evet ancak yaşanmış tecrübelerinizi ve beklentilerinizi merak ediyorum.)
  Bir de pazartesi akşam 19.00 itibarı ile İstanbul’a hareket edeceğim Zonguldak’tan, benim için kritik mevki Zonguldak-Ereğli yolu biliyorsunuzdur, sıkıntılı bir yoldur. Olağan dışı bir problemle karşılaşabilme durumu söz konusu olabilir mi? Teşekkürler, saygılar.

 46. Havaturka sohbete hiç girmiyorum, Havadelisi adını kullanarak yorum yazanlar varmış. Bilginize.

  • İzmir 2 İstanbul 4 derece. Bu MGM bir harika dostum 🙂

   • Hocamm cocuklugumdan beri takip ediyorum. Hep dikkatimi cekti. Istanbul’da sicakliklar kar degerlerine sinirdaysa yagmur gosterilir ama kky olur, kky dendi mi kesinlikle kar olur, sicaklik olarak soylenen rakamin garanti en az 3 eksigi vardir. Fazlasi olur, eksigi olmaz. Bunlari yillarca termometremle yaptigim gozlemlere dayanarak soyluyorum. Penceremin disinda civali termometrem olmasa rahat edemem. Tipilerde defalarca termonetrem civisinden cikmis ama 24 saat gecmeden yenisini almisimdir. Termometrem olmadan asla ! Yani demem o ki yillardir yaptigim gozlemlerde istanbul’un sicaklik degeri kac gosteriyorsa en az 3 indirin. Bana guvenin. Dun gece icin en dusuk 4 diyorlardi. Gece saat 24:00 gibi eksi 1 olctum. Istanbul’da dun gece eksi 3 olan yerler olmus. Cok ilginc. Bu konuyu ben de yillardir merak ederim neden boyle diye. Hatta cocuklugumda termometrem bozuk sanirdim. Ama artik aldigim civali termometrelerin bozuk olmadigini biliyorum. Civisinden cikip ucmasin yeter.

   • Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

    Aslında bir kaç ay Mgm’nin İstanbul’da tahmin ettiği sıcaklık değerleri ile gerçekleşen değerleri arşivleyip bir graifk oluşturmak lazım. Bir de Mgm genellikle İstanbul’un bütün ilçelerine 3 derece verip ana tahmine 4 yazar, çok rastladım.

    Yahu yorumun arasında üşenmedim 39 ilçenin sıcaklık değerlerine baktım, 3 tane 3, 1 tane 4 derece var. Diğer 34 ilçe 1 ve 2 derece, 1 tane de -1 var. Bunlar insanlarla hakikaten dalga geçiyor, başka açıklamasını bulamadım ben.

   • Bulut75 > Katılıyorum.

    Geçen gün 2004 Ocak sisteminin Teleteks fotoğraflarıma ulaştım. İlk gün için İzmit yağmurlu ve 3/7 derece gösterilmiş. İsteyen olursa o görüntüleri paylaşırım. Öğlene doğru yağmur başladı ve kısa süre sonra karla karışık yağmur ve kara dönüştü ve beyaz bir resital oluştu. MGM’ nin tahminlerini umursamıyorum. Havadelisi ve Havadelisi’ ne bağlantılı kardeş siteler haricinde Türkçe meteoroloji sitelerini önemsemem. Gereksiz gazlara veya hayal kırıklıklarına gelmem. Kendim modellere bakar ve Havadelisi ekibinin görüşlerinden de yararlanarak kişisel tahminlerimi yaparım. İş hakikaten haftaya beklenen sistem gibi risk ve eğlence oluşturuyorsa yakınlarımı uyarırım. MGM sitesi son durum ve radar görüntüleri konusunda çok iyi iş görüyor olsa da sizlerinde yakındığınız gibi sistem geliş dönemlerinde yoğunluğa bağlı olarak sitedeki veri akışının sıkıntılı hallere gelmesi üzücü ve can sıkıcı bir hale geliyor.

 47. Bugünkü çıktılardan sonra, İstanbul için ne duruma geldi acaba bu sistem? “Ekstrem”, “çok sert”, “sıradışı” gibi söylemler vardı. Yoksa, her zamanki gibi “normalleşti” mi?

 48. Emre (Batıkent/Beytepe/Ankara, 1040-845m) dedi ki:

  Dar meteoroloji bilgimle anladığım kadarıyla, kuzeyden gelen bu sistem Ankara’ya bol soğuk biraz da kar getirecek gibi. Yanlış mıyım?

Yorumlar kapatıldı.