Accuweather, Freemeteo vb.


Gelen bazı sorular üzerine size şu çok önemli bilgiyi aktarmakta fayda görüyoruz: Birçoklarınızın yararlandığı Weather.com, Freemeteo.com, Accuweather.com, Cnn.com ve benzeri bütün .com’lar; tahminlerini, Amerikan MGM’si tarafından çalıştırılan, dünyanın her yeri için çıktı üreten ve isteyen herkesin ücretsiz faydalanabildiği Global Forecast System (GFS) adındaki hava tahmin modeline dayandırmaktadır. Bu firmaların, ham GFS çıktılarını otomatik olarak işleyen ve görselleştiren yazılımları, size süslü püslü, ama aslında birbirinin aynı tahminler sunmaktadır. Aradaki farklar, mesela İstanbul’un lokasyonu ve deniz seviyesinden yüksekliği için bu firmalarca varsayılan değerlerin az da olsa farklı olmasından; ayrıca web sayfalarını GFS çıktılarıyla güncelleme saatlerinin farklı olmasından kaynaklanır.

Yani Accuweather’daki veya XYZ.com’daki hiç kimse oturup da Türkiye’nin havasını her gün ayrıntılı biçimde tahmin etmeye çalışmamaktadır.

Dolayısıyla, “XYZ.com’a göre yılbaşında kar var” dediğinizde, aslında “GFS modeli son çıktısında yılbaşı için kar gösteriyor” demiş oluyorsunuz. Ha keza “aaa XYZ.com şimdi de baharı getirmiş” diye şaşırmanıza da gerek yok, çünkü GFS 10 gün sonrası için kolaylıkla fikir değiştirebilir ve bu da XYZ.com’un otomatik güncellenen tahminlerine yansıyacaktır.

GFS gibi küresel çıktı üreten modellerden bir diğeri, Türkiye’nin de maddi destek verdiği uluslararası bir konsorsiyum olan Avrupa Orta Vade Hava Tahminleri Merkezi’nin ürettiği ECMWF modelidir. Gelgelelim ECMWF çıktılarının büyük kısmı ücretlidir, dolayısıyla bu modele dayanan tahminleri her yerde göremezsiniz. Türkiye’nin resmi hava tahmin kuruluşu olan MGM, ECMWF çıktılarını kullanmaya yetkilidir; bunun için de MGM’nin sayfasında gördüğünüz tüm tahminler ECMWF modelinin çıktıları temel alınarak hazırlanmaktadır. Aynı Accuweather-GFS ilişkisindeki gibi, ECMWF’nin haftalık tahminlerinde değişiklik meydana geldiği zaman bu, MGM’nin tahminlerine de büyük ölçüde yansır.

Reklam

Accuweather, Freemeteo vb.” üzerine bir düşünce

  1. ademsakal

    Katılıyorum. Naçizane takip ettiğim kadarıyla kısa vadede Accuweather genelde bir karsever için karamsar tahmin yapıyor. Uzun vadede aksine belirttiğiniz gibi süsleme yapıyor. İlginç bir site. Freemeteo biraz daha gerçek zamanlı gibi.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s