850 mb (hPa) Sıcaklığı ve Önemi Nedir?


850 milibar (mb) veya hektopaskal (hPa) sıcaklığı, deniz seviyesinden yaklaşık/ortalama 1500 metre yükseklikteki sıcaklıkları gösterir.

Bu seviyedeki ve üzerindeki havanın özellikleri, yer seviyesinde olup bitenlerden, özellikle de gece gündüz sıcaklık farklarından minimum ölçüde etkilendiği; fakat aynı zamanda da bu seviye yer seviyesine en yakın seviye olduğu için; yaklaşan hava kütlesinin -gece/gündüz farklarından bağımsız- meteorolojik etkilerinin değerlendirilmesi bakımından önemi büyüktür. Modellerde hep 850’nin gösterilmesi bu yüzdendir.

Bu seviyedeki (850 mb) sıcaklıkların yer (2 m) sıcaklıklarıyla ilişkisi sabit DEĞİLDİR: Yerin aşırı soğuduğu, yaklaşan soğukların karadan ilerlediği (en çok da Sibirya Yüksek Basıncı’nın etkin olduğu) durumlarda yer sıcaklığı 850 ile aynı bile olabilir. Yakın tarihten bir örnek, 20 Aralık 2012 sistemidir.

Rcfsr_2_2012122012 Rcfsr_3_2012122012

Buna karşılık yer sıcaklığı, mevsime ve hava tipine göre 850 sıcaklığından 8-15 derece yüksek de olabilir. Özellikle Atlantik’ten geçerek gelen, kutup kökenli, soğuğun daha çok yukarı seviyede olduğu sistemler; güneşin kuvvetli olduğu mart-nisan ayı sistemleri buna örnektir.

Öte yandan tecrübeler göstermiştir ki, mesela İstanbul’un GÜNEY KIYILARINDA, ALÇAK YERLERDE doğru dürüst, biriken ve hemen erimeyen bir karın yağması için, GENELDE; 850 mb sıcaklığının -10 derece civarında olması gerekir. Fakat yer seviyesindeki rüzgarın nispeten ılık denizden mi (poyraz) yoksa soğuk Trakya tarafından mı estiği, Trakya’dan giriş yapan soğuğun derecesi, BİRÇOK ZAMAN daha belirleyicidir. Bu belirleyicilik, özellikle de 850 sıcaklığının -5 ila -9 derece olduğu durumlarda artar. Model çıktılarını kar açısından değerlendirirken 850 mb sıcaklığının yanısıra bunlara da, ayrıca 850 – yer seviyesi arasındaki hava katmanının ne kadar soğuk olduğunu bildiren “thickness” değerlerine de bakınız.

http://skewtmaster.com/2012/12/08/kalinlik-thickness-degerlerinden-kar-tespiti-yenilenmis-2-baski/

Reklam

850 mb (hPa) Sıcaklığı ve Önemi Nedir?” üzerine bir düşünce

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s