İzlanda – Doğu Akdeniz Otobanı’ndan Yağmur ve Kar Geliyor


“Peki nerelere?” sorusunun cevabını analiz ve tahminler başdanışmanımız Erdem Erdoğan veriyor…
—————-

Son derece kurak giden bir kış ilk yarısı sonrası, nihayet son bir haftadır batı bölgeler özlediği yağışlara kavuştu. Sert lodos ve aralıklı yağışlar bu hafta boyunca etkisini sürdürmeye devam edecek.

Cuma-Cumartesi günlerinden itibaren ise Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan İzlanda kökenli alçak basınç sistemlerinin etkisine gireceğiz.

ECM101-120

Atlantik Okyanusu’nun bol nemli ve mevsime göre ılık alçak basınçları Akdeniz’i boylu boyunca kat edecek, Ege üzerinde iyice derinleşerek batı bölgelerimizden itibaren ülkemizi uzunca bir süre etkisi altına alacak.

İzlanda kökenli sistemlerin Ege ve Doğu Akdeniz’e doğru inmesi bizim için bol alçak basınç, bol yağış ve ülke genelinde bilimum hava olayı demek.

Güneyde, Akdeniz’de bunlar olurken; kuzeyimizde, Doğu Avrupa’da ise yer seviyesinde birikmiş olan ve sinsice hücum emrini bekleyen Sibirya soğukları bulunmakta.

Son verilere göre; Orta Akdeniz’den gelen alçak basınç merkezinin 26 Ocak Pazar günü iyice doğuya kaymasıyla beraber, kuzeyimizde bekleyen bu soğuklar da Trakya’dan itibaren ülkemize hücum edecek. Pazartesi günü Marmara Bölgesi’nde çok soğuk bir gün olacak, sıcaklıklar İstanbul’da bile kar değerlerine inebilecek.

14012700_2_2212

Bu veriler ışığında önümüzdeki bir hafta için özellikle batı ve güney bölgelerde bol yağış, Trakya ve Marmara’da ciddi soğuk, kayak merkezleri, Trakya ve Doğu Anadolu’da ise kar olasılığı bir hayli yüksek.

Rtavn19218

gfs_6hr_snow_acc_eur_33

Avrupa’da bunlar olurken Kuzey Amerika’nın doğusu yeni bir soğuk hava dalgasını bekliyor. Oralarda kutup neredeyse yer değiştirdi. Bizim buralar içinse henüz böyle bir senaryo görünürde yok, kıyılarda iyi bir kar bekleyenler biraz daha beklemek zorunda..

Rnaanh1442

28 Ocak Salı dahil o güne kadar olacak güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığımız gibi bloga üye olursanız harika olur (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve uzun vade tahminlerini lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

İzlanda – Doğu Akdeniz Otobanı’ndan Yağmur ve Kar Geliyor” üzerine 222 düşünce

 1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  ODTÜ WRF, Lüleburgaz civarında oluşacak sıcak havayı çok güzel bir şekilde yakalamış. Yakınındaki istasyonlar 1-4 derece arasındayken Lüleburgaz 6, Tekirdağ 7 derece.
  Bunun dışında yakın mesafede Tuzla-İzmit arasındaki sıcaklık farkı kayıtlarda dursun diye bu resmi attım. İzmit’e en yakın ve en alçak İstanbul’daki istasyon Tuzla ve sıcaklık 8-9 derece, İzmit merkez ise 16 derece.

  1
  2

  Cevapla
  1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

   İstanbul’da konum olarak en doğuda bulunmam hep beni tedirgin eder karayelli sistemlerde. Şu an sıcaklık 9 derece fakat bizden kötüleri varmış, Kartal daha batıda olmasına rağmen 11 derece. Soğuk tam olarak girince Kadıköy’ü bile geride bırakacağız sıcaklıkta, hep öyle oluyor, inşallah değişmez 😀 Heyecanla bekliyoruz! Yaşasın Sibirya!

   Cevapla
 2. sselim (Kozyatağı, 46 m)

  Birazdan, Bahçeşehir Boğazköy’e gitme kararı aldım: şu an yer seviyesi Trakaya’da -2′lere indi. Ve bu yer seviyesinden gelen soğuk baskını, Mahmutbey gişeleri geçemeyecek gibi duruyor modellerde. Bir şey olursa sizlerle paylaşırım

  Cevapla
  1. sselim (Kozyatağı, 46 m)

   Öğleden sonra Kozyatağı’ndan hareket ettiğimde, sıcaklık yaklaşık 7 dereceydi. Boğazköy’e vardığımda ise 3 derece kadardı. Akşam 6.00 gibi dönüşe çıktığımda sıcaklık 2 dereceye inmişti ve yağış başlamıştı. Arabanın camına vuran tanelerden arada eriyik kar gibi duranlar da oldu ama Kozyatağı’na döndüğümde sıcaklık 5-6 dereceye çıktı.

   Cevapla
 3. Havadelisi (Moda/İST, 28m)

  1

  Bu sabahki Marmara Bölgesi ve İstanbul tahminini yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarının, ne Trakya’daki donan yağmuru yok sayışını, hakkında tek kelime etmeyişini; ne de İstanbul’un batısında sabah saat 07’de 7 dereceye düşen ve halihazırda Atatürk Havalimanı’nda 6.1 derece olarak ölçülen sıcaklığın gün içinde nasıl olup da 12-14 (!) dereceye tırmanacağını açıklamayışını anlayabilmem kesinlikle mümkün değil dostlar. Yaptığı işe herhangi bir ilgi duymayan, kimse için herhangi bir katma değer üretemeyen insanlara, şu ya da bu sebeple birtakım pozisyonlar işgal ettirilmesi, onlara maaşlar, imkanlar sunulması, bir ülkeyi batıran 1 numaralı sebeptir desem bence abartmış olmam.

  Cevapla
   1. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

    Ben donan yağmur ihtimali için gece ve sabahtan bahsettim ama 😉 Bu da zaten sıfırın altında kalmak demek oluyor. Öğlene doğru da kar için şartlar olumlu diye alttaki yorumda belirtmişim. Neyin challenge’i bu? Şark kurnazlığına gerek yok 🙂

    *challenge = meydan okuma

    Cevapla
 4. White Fox (Çankaya, Bilkent 1206m)

  Anadolu yakası uyumaaaaaaaaaaa, soğuk havayı size paketliyoruz şu anda, karayel kuvvetli esiyor, Alkım’ın tabiriyle “hart diye girdi.”

  İkitelli’de son durum bu Sibirya soğuğu hart diye girdi, şu anda burada hava sıcaklığı 3 dereceye kadar indi. Pat diye sıcaklık düşünce havadaki yüksek nem, sis oluşturdu, düşmeye devam ediyoruz.

  Kadıköy nasıl?

  Balkonumun manzarası şu an böyle:

  Cevapla
 5. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  Bu sistem potansiyeli itibariyle 20 Aralık 2012’den iki kat daha güçlü olsa da, İstanbul için onun dörtte biri kadar ancak etkileyebilir.

  Nedenleri;

  Bu bir Romanya – Bulgaristan sistemi, siklon Ege kıyıları ve Marmara’yı ortalamış, soğuk taraftaki yağışı Balkanlara, sıcak taraftaki yağışı da Akdeniz’e gönderiyor. Marmara’nın doğusunda yağış yok denecek kadar az. Bir İzlanda sistemi için İstanbul ve Bursa gibi şehirlere gelen bu yağış yok hükmündedir.

  Balkanlar’daki yer soğuğunu güneye vakumlamak için karayel bileşenli kuvvetli rüzgara ihtiyaç var, bu şart da bu akşam saatlerinden sonra sağlanacak. Fakat kötü haber, yarın öğle saatlerinden sonra rüzgar hem yavaşlayacak hem de poyraz bileşeni artacak. Bu tip sistemlerde işin içine poyraz girdiği anda sıcaklıkları bir miktar artırır. 20 Aralık 2012’de yaklaşık 18 saat kuvvetli esen karayel Balkanlar’da ne var ne yoksa İstanbul’a çekmişti.

  Bir de üst seviye var tabi. Yer seviyesi sıfırın altına düşse bile yukarı seviye ılık olduğundan tuhaf içerikli yağış görme ihtimalimiz fazla oluyor. Bu 20 Aralık sisteminde de karşımıza çıkmıştı. Son verilere göre üst seviye ancak yarın sabah saatlerinden itibaren istenilen kıvama gelecek.

  Yani elde ne var? Pazartesi sabah – öğlen arası 3-4 saatlik olumlu şartlar.. Tabii yağış da muamma, olursa yani..

  Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın, 20 Aralık sistemi ile ise hiç mukayese etmeyin derim.

  Cevapla
   1. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

    Aslında bu daha iyi, daha güneyde ve derin fakat tam doğuya kayarken Atlantik’ten yeni bir trof geliyor ve sistemi durduruyor. O yüzden yağış Romanya üzerinde çakılı kalıyor, siklon bozuluyor.

    Cevapla
 6. Sinan (Çin, Guangzhou)

  Soğuma beklenenden erken girmiş, Balmumcu 6 derece!! 21 Aralık olacak galiba, Çin’e gitmeden önce son bir kez daha kar yağışı göreceğim şükürler olsun.

  Cevapla
 7. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Demek ki her zaman havaya bakmayacaksın, yeri de ihmal etmeyeceksin. An itibarıyla Edirne merkez 1500 mt 2°C yer sıcaklığı 0°C ve yağış o biçim. Bir yaşıma daha girdim. Bu şartlara göre pazartesi benim buraya bile yağabilir.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m)

   Bu öngörülüyordu Fatih bey. Donan yağmur başlamıştır oralarda.

   Belki bu kadar erken öngörülmüyordu. Sibirya, sen çılgın bir basınçsın!

   Varna -5, Burgaz -3, Lalapaşa -1 derece an itibariyle.

   Cevapla
 8. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Konya’da öğle saatlerinden itibaren sağanaklar halinde yağan yağmur, son 7 saattir aralıksız ve etkili yağıyor. MGM’ye göre son 6 saatte 15,8 kg yağış düşmüş. Modellere göre yarınki yağış daha güçlü. 2 günlük toplam yağış 50 kg’ı bulabilir! Ay başındaki 20 küsür kg’lık yağışla birlikte Konya bol yağışlı bir Ocak ayı geçirmiş olacak inşallah. Ne yağdı be mübarek 🙂

  Haa en önemlisini atlıyordum bak. Antalya çevre yolundaki bazı kamyonların üzerinde 2-3 cm’lik kar birikintileri vardı, caddenin sağına soluna saçılıyordu karlar, Toros hatırası 🙂

  -Yağış miktarlarını aşağıdaki mesajımda paylaştım, daha güncelini. – Ozan

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   İstanbul olarak toplam yağış miktarında büyük bir hayal kırıklığına doğru gidiyoruz.

   Cevapla
  2. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

   Sabaha karşı yağışa gökgürültüleri de eşlik etti! Son 24 saatte 39 kg yağış düşmüş Konya’ya! Bu bizim için çok çılgın bir rakam. Hala tüm şiddetiyle yağıyor. Antalya’daki bir çok istasyon 100 kg’ı aştı! İbradı 214 kg oldu!

   Cevapla
    1. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

     Son WRF çıktısı yağışa boğdu Konya’yı. 53’ün üstüne 25 daha yağacak gibi. 48 saatlik toplam yağış miktarı bakımından rekor olabilir. Yağıştan sonra incelerim. Hava fena karardı ve yağış tüm şiddetiyle devam ediyor. Ara sıra gök gürlüyor.

     Cevapla
 9. Yiğit (Sofya / 591 M)

  Merhaba arkadaşlar bugün burada sabah saatlerinden itibaren başlayan kar öğlene kadar hafif şeklinde yağmış olup dün gece bir o kadar yağan yağmura rağmen çimlere araba üstlerine tuttu kar sonra öğleden sonra kar hızlanmasıyla beraber asfaltlara tabelalara ne var ne yok heryere tuttu kar tabi benimde bugün 5 saatlik tek dersim olmasaydı resim çekip koyucaktım buraya herneyse asıl şoku ben akşam 7’de dersten çıkınca yaşadım hava bi okadar soğumuşki yurda zor attım kendimi açıkçası zor bir gündü benim için..

  Cevapla
 10. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  Sabah geçen cephenin İstanbul’a bıraktıkları:

  Tuzla: 3,7 mm
  Büyükçekmece: 3,4 mm
  Kartal: 3,2 mm
  Eminönü: 3 mm
  Sarıyer: 2,8 mm
  Göztepe: 2,6 mm
  Florya: 2,4 mm
  Kilyos: 2,4 mm
  Eyüp: 2 mm
  Çatalca: 2 mm
  Şile: 1,2 mm

  Tabii bu yağışlar İstanbul’a çerez gibi ama uzun süredir yağış alamayınca bunu bile yazar hale geldik 🙂 Devamı gelecek inşallah. Önceden yağmur yağsın görsellik olsun derdik, şimdiki meselemiz ise barajlar ve kuraklık.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Çok az yağmış, bir türlü beklediğim yağmurlar yağmıyor. Bu yağan yağmurlar sanki yaz ve bahar sonlarında olan yağmurlara benziyor, kısa süreli şiddetli yağışlar.

   Daha çok orta şiddette sürekli yağan yağış olsa süper olacak.

   Cevapla
 11. carcass (Eskişehir,794m)

  Anadolu toprakları boylu boyunca yıkanıyor. Bu ilk dalga, Ege ve Akdeniz kıyıları hariç (oralarda 100 kg’ı bulan yerler bile olur) 5 ile 20 kg arası yağış bırakmıştır diye tahmin ediyorum.

  1

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Ben de tam Muğla radarı görüntüsü paylaşacaktım, sizin yorumunuzu gördüm. MGM ana sayfada Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman civarında aşırı yağış uyarısı vermiş. Gerçekten ciddi yağış var Muğla’nın doğu ilçelerinde. Batı tarafı şu anda sakin. İzmir tarafı da daha çok yarın etkilenecek gibi gözüküyor. Takipteyiz…

   Cevapla
 12. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Demek ki neymiş, 100 yılın en kurak döneminde filan değilmişiz. WRF modeli 27 Ocak Pazartesi öğle saatlerine kadar düşecek olan toplam yağış miktarları:

  -Haftasonu Antalya ve Muğla başta olmak üzere Ege ve Akdeniz (Doğu Akdeniz hariç) kıyılarında sel riski var. Özellikle Antalya’da günlük yağış miktarı 100 kg’ı bulabilir!
  -Haftasonu kuzey ve doğu bölgeler dışında rüzgar güneyli yönlerden kuvvetli esecek.
  -Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece Trakya’nın özellikle iç ve batı kesimlerinde kar yağışı etkili olacak!

  Hafta içi yağışlar devam edecek, barajlardaki su seviyesi yükselecek, toprak suya doyacak inşallah. Oh be moralim düzeldi ya, neydi öyle sis, pus, kuru soğuk. Kabus bitti 😉

  Cevapla
 13. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

  Yarın Ege ve Akdeniz’de hortum riski var. WRF modeli skew t diyagramlarına bakarsak hortum riskini daha açık bir şekilde görebiliriz.
  Antalya:

  En büyük dezavantaj CAPE değerinin birazcık düşük olması ama hortum için yeterlidir. Çünkü dinamik koşullar oldukça iyi. Alt seviye jetinin bulunması, alt seviyelerde bağıl nemin yüksek olması, rüzgarın veering(rüzgarın yer seviyesinden yukarı seviyelere doğru saat yönünde dönmesi) yapması, EHI değerinin 3 olması(F2-F3 hortumlar için uygun bir değer ama WRF modeli değerleri biraz abarttığı için <=F2 demek daha doğru olur), SRH değerlerinin oldukça yüksek olması(0-1 km SRH oldukça yüksek).
  Dalaman:

  Dalaman'a ait skew t de CAPE değeri daha yüksek. SWEAT indeks değerinin 403 olması, EHI değerinin 2 olması ve SRH değerlerinin uygun olmasından dolayı hortum beklenebilir.

  Cevapla
 14. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  Pazar günü Trakya’da enteresan şeyler olabilir. Son WRF çıktılarına göre pazar öğle saatlerinde sıcaklık Trakya’nın batısında sıfırın çok altına iniyor. Ancak 850 hpa’da sıcaklıklar artı değerlerde. Kuzeybatıdan Sibirya’nın soğuğu yerde sinsice ilerleyip yer seviyesini donduruyor ama üst seviyeler uzunca bir süre sıcak kalıyor. Bu kadar abartılı olmasa da, GFS ve sınırlı alan modellerinden Bolam da bu senaryoyu destekliyor. Donan yağmur olasılığı çok yüksek şu verilere göre:

  1

  Cevapla
 15. Sinan (Çin, Guangzhou)

  Sofya 1 saat önce 9 dereceydi şimdi 6 derece bir sürpriz olur inşallah… Umutlarım o yönde 😦

  Cevapla
 16. ilikcireyiz (Ortaköy/İST, 17m)

  Ahaha, bazı soğukçular çok şirin, çok saf ya 🙂 Daha 850 hPa sıcaklığı 0’ın altına zor iniyor, İstanbul’a deniz seviyesine kar yağmasını bekleyenler var 🙂 Krasnoyarsk’ta, Novosibirsk’te falan sanıyorlar kendilerini galiba, sanki 1080’lik Sibirya var üzerimizde 😀

  Cevapla
   1. Sinan (Çin, Guangzhou)

    Çarşamba gecesi sohbette yazılanları unutmuş değilim… Cumartesi gecesi sohbete toplanalım mı Ozan hocam ? Son bir analiz…

    Cevapla
 17. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  Gelecek sistemle ilgili içimde çok değişik bir kıpırtı var 😀 20 Aralık misali bir şey yaşanırsa şaşırmam. 20 Aralık sistemi öncesinde de büyük bir şey beklenmezken içimde yağacağına dair bir his vardı 🙂 Kenetlendik, bekliyoruz.

  Cevapla
 18. bleher(izmit/0m)

  Ben geldim 😀 Blogunuzun karamsarı. Şimdi o hani kıyılar için beklenen sistem var ya bu sene kıyılara hiç gelmeyecek.
  Kaynak : Bu saat itibari ile tüm model çalıştırmaları..
  Şaka bir yana değerli arkadaşımız Santiago’ya bu güzel çalışması için teşekkür ederim ellerine sağlık her zamanki gibi anlaşılır ve bilgilendirici bir çalışma olmuş..

  Cevapla
  1. El NiNo (Yenikapı/İST, 7m)

   O kadar övdüğümüz, adına methiyeler düzdüğümüz Sibirya bir Kanada yükseği kadar olamıyor…
   Son iki kış Sibirya’nın bitmiş olduğunu hikayesi kaldığını anladım.
   İzlanda varken Sibirya’ya laf düşmez.
   Her zaman son sözü İzlanda söylüyor…

   Cevapla
  2. bleher(izmit/0m)

   Tepemizde en son hatırladığım 1060’lık Sibirya yine tepemizde yukarılarda bir yerlerde (Rusya Ukrayna) patlamıştı 🙂 .Sanırım 2011 şubat sonuydu hala bekliyoruz bakın bunun karamsarlıkla bir alakası yok bilimsel olarak ispat edemediğim takdirde tezim kabul edilemez olabilir ama benim savım şu atmosferik ısrar…

   Cevapla
 19. Behrimen (Ankara, 847-1040 m.)

  Anladığım kadarıyla Ankara’ya yine lolo yapacak kar tanrısı…

  Cevapla
 20. welbane (washington, dc)

  Hurriyet.com.tr ya da benzeri iyi hit alan bi web sitesi Santiago’yu meteoroloji editoru olarak ise almali, o kadar guzel, anlasilir ve detayli anlatmis ki bunun sadece bize has kalmasi yazik oluyor. Bir de hocam weatherbell haritasi gordugume sasirdim, uye mi oldun? Memnun musun?

  Cevapla
  1. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

   Havadelisi.com’a gönülden bağlıyız Welbane hocam 🙂

   Evet Weatherbell’e üyeyim. ABD ağırlıklı olduğundan çoğu veri benim işime yaramıyor, başka kaynaklardan da ulaşabiliyoruz. Ama bazı haritaları (özellikle anomali) gayet iyi. Fifty fifty diyelim 🙂

   Bu arada övgülerin için teşekkürler.

   Cevapla
   1. welbane (washington, dc)

    Bastardigil’in sirketi bu. Ryan Maue diye bir herif var o baya iyi is cikariyor. Dedigin gibi haritalari, renk skalalari falan cok iyi, albenili. Daha model calisirken istedigin saate kadar olan kar yagisi haritasini aninda uretebiliyorsun. Bir de burada yuksek cozunurluklu uretme imkani var, o bayağı iyi detay veriyor. Mesela sırf Trakya-Istanbul’a odaklanan yuksek cozunurluklu harita uretebilse super olurdu. ABD disi icin Accuweather-pro sanki daha uygun gibi. ECMWF’nin text ciktilarini model calisirken vermesi en buyuk artisi.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s