İzlanda – Doğu Akdeniz Otobanı’ndan Yağmur ve Kar Geliyor


“Peki nerelere?” sorusunun cevabını analiz ve tahminler başdanışmanımız Erdem Erdoğan veriyor…
—————-

Son derece kurak giden bir kış ilk yarısı sonrası, nihayet son bir haftadır batı bölgeler özlediği yağışlara kavuştu. Sert lodos ve aralıklı yağışlar bu hafta boyunca etkisini sürdürmeye devam edecek.

Cuma-Cumartesi günlerinden itibaren ise Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan İzlanda kökenli alçak basınç sistemlerinin etkisine gireceğiz.

ECM101-120

Atlantik Okyanusu’nun bol nemli ve mevsime göre ılık alçak basınçları Akdeniz’i boylu boyunca kat edecek, Ege üzerinde iyice derinleşerek batı bölgelerimizden itibaren ülkemizi uzunca bir süre etkisi altına alacak.

İzlanda kökenli sistemlerin Ege ve Doğu Akdeniz’e doğru inmesi bizim için bol alçak basınç, bol yağış ve ülke genelinde bilimum hava olayı demek.

Güneyde, Akdeniz’de bunlar olurken; kuzeyimizde, Doğu Avrupa’da ise yer seviyesinde birikmiş olan ve sinsice hücum emrini bekleyen Sibirya soğukları bulunmakta.

Son verilere göre; Orta Akdeniz’den gelen alçak basınç merkezinin 26 Ocak Pazar günü iyice doğuya kaymasıyla beraber, kuzeyimizde bekleyen bu soğuklar da Trakya’dan itibaren ülkemize hücum edecek. Pazartesi günü Marmara Bölgesi’nde çok soğuk bir gün olacak, sıcaklıklar İstanbul’da bile kar değerlerine inebilecek.

14012700_2_2212

Bu veriler ışığında önümüzdeki bir hafta için özellikle batı ve güney bölgelerde bol yağış, Trakya ve Marmara’da ciddi soğuk, kayak merkezleri, Trakya ve Doğu Anadolu’da ise kar olasılığı bir hayli yüksek.

Rtavn19218

gfs_6hr_snow_acc_eur_33

Avrupa’da bunlar olurken Kuzey Amerika’nın doğusu yeni bir soğuk hava dalgasını bekliyor. Oralarda kutup neredeyse yer değiştirdi. Bizim buralar içinse henüz böyle bir senaryo görünürde yok, kıyılarda iyi bir kar bekleyenler biraz daha beklemek zorunda..

Rnaanh1442

28 Ocak Salı dahil o güne kadar olacak güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığımız gibi bloga üye olursanız harika olur (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve uzun vade tahminlerini lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

222 Responses to İzlanda – Doğu Akdeniz Otobanı’ndan Yağmur ve Kar Geliyor

 1. ODTÜ WRF, Lüleburgaz civarında oluşacak sıcak havayı çok güzel bir şekilde yakalamış. Yakınındaki istasyonlar 1-4 derece arasındayken Lüleburgaz 6, Tekirdağ 7 derece.
  Bunun dışında yakın mesafede Tuzla-İzmit arasındaki sıcaklık farkı kayıtlarda dursun diye bu resmi attım. İzmit’e en yakın ve en alçak İstanbul’daki istasyon Tuzla ve sıcaklık 8-9 derece, İzmit merkez ise 16 derece.

  1
  2

 2. Saat 12:50 itibariyle İstanbul Fatih 5.2 derece!

  Şöyle bir salın da yürü Sibiryam, havan yeter havan!

  • İstanbul’da konum olarak en doğuda bulunmam hep beni tedirgin eder karayelli sistemlerde. Şu an sıcaklık 9 derece fakat bizden kötüleri varmış, Kartal daha batıda olmasına rağmen 11 derece. Soğuk tam olarak girince Kadıköy’ü bile geride bırakacağız sıcaklıkta, hep öyle oluyor, inşallah değişmez 😀 Heyecanla bekliyoruz! Yaşasın Sibirya!

  • Sistem aşırı aktif Ozan hocam. Gece karayel dalınca neler olacak acaba 🙂 Ah bir de yağış gelse..

 3. Birazdan, Bahçeşehir Boğazköy’e gitme kararı aldım: şu an yer seviyesi Trakaya’da -2′lere indi. Ve bu yer seviyesinden gelen soğuk baskını, Mahmutbey gişeleri geçemeyecek gibi duruyor modellerde. Bir şey olursa sizlerle paylaşırım

  • Öğleden sonra Kozyatağı’ndan hareket ettiğimde, sıcaklık yaklaşık 7 dereceydi. Boğazköy’e vardığımda ise 3 derece kadardı. Akşam 6.00 gibi dönüşe çıktığımda sıcaklık 2 dereceye inmişti ve yağış başlamıştı. Arabanın camına vuran tanelerden arada eriyik kar gibi duranlar da oldu ama Kozyatağı’na döndüğümde sıcaklık 5-6 dereceye çıktı.

 4. Beklenen vs. Gerçekleşen


  Bu kuvvetteki bir Sibirya Yüksek Basıncı yeterince soğuk bir çekirdekle birleştiğinde 22 Ocak 2004’teki gibi senaryoları doğuruyor, doğru mudur ?

 5. 1

  Bu sabahki Marmara Bölgesi ve İstanbul tahminini yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarının, ne Trakya’daki donan yağmuru yok sayışını, hakkında tek kelime etmeyişini; ne de İstanbul’un batısında sabah saat 07’de 7 dereceye düşen ve halihazırda Atatürk Havalimanı’nda 6.1 derece olarak ölçülen sıcaklığın gün içinde nasıl olup da 12-14 (!) dereceye tırmanacağını açıklamayışını anlayabilmem kesinlikle mümkün değil dostlar. Yaptığı işe herhangi bir ilgi duymayan, kimse için herhangi bir katma değer üretemeyen insanlara, şu ya da bu sebeple birtakım pozisyonlar işgal ettirilmesi, onlara maaşlar, imkanlar sunulması, bir ülkeyi batıran 1 numaralı sebeptir desem bence abartmış olmam.

 6. Bursa’da arada uçuşan yağmur tanelerini saymazsak hava kapalı. Rüzgar da ancak yaprakları oynatacak hızda. Şimdilik her şey sakin, beklemedeyim

 7. Bu gece ve yarın sabah İstanbul’da donan yağmur ihtimali de var.. Merakla bekliyoruz bakalım 🙂

 8. Anadolu yakası uyumaaaaaaaaaaa, soğuk havayı size paketliyoruz şu anda, karayel kuvvetli esiyor, Alkım’ın tabiriyle “hart diye girdi.”

  İkitelli’de son durum bu Sibirya soğuğu hart diye girdi, şu anda burada hava sıcaklığı 3 dereceye kadar indi. Pat diye sıcaklık düşünce havadaki yüksek nem, sis oluşturdu, düşmeye devam ediyoruz.

  Kadıköy nasıl?

  Balkonumun manzarası şu an böyle:

 9. Bu sistem potansiyeli itibariyle 20 Aralık 2012’den iki kat daha güçlü olsa da, İstanbul için onun dörtte biri kadar ancak etkileyebilir.

  Nedenleri;

  Bu bir Romanya – Bulgaristan sistemi, siklon Ege kıyıları ve Marmara’yı ortalamış, soğuk taraftaki yağışı Balkanlara, sıcak taraftaki yağışı da Akdeniz’e gönderiyor. Marmara’nın doğusunda yağış yok denecek kadar az. Bir İzlanda sistemi için İstanbul ve Bursa gibi şehirlere gelen bu yağış yok hükmündedir.

  Balkanlar’daki yer soğuğunu güneye vakumlamak için karayel bileşenli kuvvetli rüzgara ihtiyaç var, bu şart da bu akşam saatlerinden sonra sağlanacak. Fakat kötü haber, yarın öğle saatlerinden sonra rüzgar hem yavaşlayacak hem de poyraz bileşeni artacak. Bu tip sistemlerde işin içine poyraz girdiği anda sıcaklıkları bir miktar artırır. 20 Aralık 2012’de yaklaşık 18 saat kuvvetli esen karayel Balkanlar’da ne var ne yoksa İstanbul’a çekmişti.

  Bir de üst seviye var tabi. Yer seviyesi sıfırın altına düşse bile yukarı seviye ılık olduğundan tuhaf içerikli yağış görme ihtimalimiz fazla oluyor. Bu 20 Aralık sisteminde de karşımıza çıkmıştı. Son verilere göre üst seviye ancak yarın sabah saatlerinden itibaren istenilen kıvama gelecek.

  Yani elde ne var? Pazartesi sabah – öğlen arası 3-4 saatlik olumlu şartlar.. Tabii yağış da muamma, olursa yani..

  Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın, 20 Aralık sistemi ile ise hiç mukayese etmeyin derim.

 10. Sinan (Çin, Guangzhou) dedi ki:

  Soğuma beklenenden erken girmiş, Balmumcu 6 derece!! 21 Aralık olacak galiba, Çin’e gitmeden önce son bir kez daha kar yağışı göreceğim şükürler olsun.

 11. Calarasi’ de tipi dur durak bilmiyor…

  Soğuk fena dalıyor. İstanbul Tekirdağ’ ı bile geride bıraktı.

  Bunca yağışın, bunca kuraklığın ardından topraklarımızdan geçecek olması çok sevindirici.

 12. An itibariyle Beylikdüzü soğuk ve sıcak havanın karşılaşması nedeniyle yoğun sisli ve sıcaklık 4 dereceye kadar düşmüş durumda.

 13. Demek ki her zaman havaya bakmayacaksın, yeri de ihmal etmeyeceksin. An itibarıyla Edirne merkez 1500 mt 2°C yer sıcaklığı 0°C ve yağış o biçim. Bir yaşıma daha girdim. Bu şartlara göre pazartesi benim buraya bile yağabilir.

  • Bu öngörülüyordu Fatih bey. Donan yağmur başlamıştır oralarda.

   Belki bu kadar erken öngörülmüyordu. Sibirya, sen çılgın bir basınçsın!

   Varna -5, Burgaz -3, Lalapaşa -1 derece an itibariyle.

 14. Keşke soğuk tarafta olabilsek… 15 mm’den fazla bir yağış alacak olan Ankara… Ama Elmadağ bayram eder 🙂

 15. Konya’da öğle saatlerinden itibaren sağanaklar halinde yağan yağmur, son 7 saattir aralıksız ve etkili yağıyor. MGM’ye göre son 6 saatte 15,8 kg yağış düşmüş. Modellere göre yarınki yağış daha güçlü. 2 günlük toplam yağış 50 kg’ı bulabilir! Ay başındaki 20 küsür kg’lık yağışla birlikte Konya bol yağışlı bir Ocak ayı geçirmiş olacak inşallah. Ne yağdı be mübarek 🙂

  Haa en önemlisini atlıyordum bak. Antalya çevre yolundaki bazı kamyonların üzerinde 2-3 cm’lik kar birikintileri vardı, caddenin sağına soluna saçılıyordu karlar, Toros hatırası 🙂

  -Yağış miktarlarını aşağıdaki mesajımda paylaştım, daha güncelini. – Ozan

 16. İbradı 149 kg oldu…

  1

  Edirne 23.50 itibariyle 4.8 derece…

  WRF’ye göre bu saatte 7 derece, saat 02’de ise 6 derece civarında olması gerekiyor.

  Hastasıyım Sibirya’nın.

 17. Antalya-İbradı coşmuş. Özlenen değerler bunlar.

  1

 18. Merhaba arkadaşlar bugün burada sabah saatlerinden itibaren başlayan kar öğlene kadar hafif şeklinde yağmış olup dün gece bir o kadar yağan yağmura rağmen çimlere araba üstlerine tuttu kar sonra öğleden sonra kar hızlanmasıyla beraber asfaltlara tabelalara ne var ne yok heryere tuttu kar tabi benimde bugün 5 saatlik tek dersim olmasaydı resim çekip koyucaktım buraya herneyse asıl şoku ben akşam 7’de dersten çıkınca yaşadım hava bi okadar soğumuşki yurda zor attım kendimi açıkçası zor bir gündü benim için..

 19. Bursa yine hüsran yağış bakımından, Uludağ otelleri 10 Şubat sonrasi kapamayı düşünüyorlar

 20. Çoğu yerde yağış var ama kuzeyde hala bir şey yok ..

 21. Romanya kopuyor.. Călăraşi diye bir yer.. Bükreş – Köstence arasında..

  Canlı Kamera – Tipi ve kar garantili.

  http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/camere-web-streaming/calarasi

  Radar – Çalışma garantili, İki ileri bir geri yok.

  http://www.inmh.ro/images/radarg/index.radar.php

 22. Şu mor kütlelerin olduğu yerde olmak isterdim.

 23. Sabah geçen cephenin İstanbul’a bıraktıkları:

  Tuzla: 3,7 mm
  Büyükçekmece: 3,4 mm
  Kartal: 3,2 mm
  Eminönü: 3 mm
  Sarıyer: 2,8 mm
  Göztepe: 2,6 mm
  Florya: 2,4 mm
  Kilyos: 2,4 mm
  Eyüp: 2 mm
  Çatalca: 2 mm
  Şile: 1,2 mm

  Tabii bu yağışlar İstanbul’a çerez gibi ama uzun süredir yağış alamayınca bunu bile yazar hale geldik 🙂 Devamı gelecek inşallah. Önceden yağmur yağsın görsellik olsun derdik, şimdiki meselemiz ise barajlar ve kuraklık.

  • Çok az yağmış, bir türlü beklediğim yağmurlar yağmıyor. Bu yağan yağmurlar sanki yaz ve bahar sonlarında olan yağmurlara benziyor, kısa süreli şiddetli yağışlar.

   Daha çok orta şiddette sürekli yağan yağış olsa süper olacak.

 24. Sinan (Çin, Guangzhou) dedi ki:

  Bulgaristan/Sofia -10’lara düşücek hadi bir sürpriz olsun 😦

 25. Bugün, 25 Ocak 2014 Sıcak Hava Dalgası tarihe geçsin.

  Kıyı Ege ve Marmara şu an Türkiye’nin en sıcak yerleri.

 26. Daracık bir koridordan İç Anadolu’nun yarısını doyurabiliyor, Akdeniz sen bizim her şeyimizsin 🙂

 27. Anadolu toprakları boylu boyunca yıkanıyor. Bu ilk dalga, Ege ve Akdeniz kıyıları hariç (oralarda 100 kg’ı bulan yerler bile olur) 5 ile 20 kg arası yağış bırakmıştır diye tahmin ediyorum.

  1

 28. Köyceğiz şu an kopuyor ve ben şu an kıskançlıktan deliriyorum 😀 Şu an orada olmak vardı…

  • Ben de tam Muğla radarı görüntüsü paylaşacaktım, sizin yorumunuzu gördüm. MGM ana sayfada Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman civarında aşırı yağış uyarısı vermiş. Gerçekten ciddi yağış var Muğla’nın doğu ilçelerinde. Batı tarafı şu anda sakin. İzmir tarafı da daha çok yarın etkilenecek gibi gözüküyor. Takipteyiz…

 29. Muğla yanıyor… Biz hala kütle bekleyelim 😦

 30. HA-Rİ-KA 🙂 Şükürler olsunnn… Caney caney caney 🙂

 31. Demek ki neymiş, 100 yılın en kurak döneminde filan değilmişiz. WRF modeli 27 Ocak Pazartesi öğle saatlerine kadar düşecek olan toplam yağış miktarları:

  -Haftasonu Antalya ve Muğla başta olmak üzere Ege ve Akdeniz (Doğu Akdeniz hariç) kıyılarında sel riski var. Özellikle Antalya’da günlük yağış miktarı 100 kg’ı bulabilir!
  -Haftasonu kuzey ve doğu bölgeler dışında rüzgar güneyli yönlerden kuvvetli esecek.
  -Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece Trakya’nın özellikle iç ve batı kesimlerinde kar yağışı etkili olacak!

  Hafta içi yağışlar devam edecek, barajlardaki su seviyesi yükselecek, toprak suya doyacak inşallah. Oh be moralim düzeldi ya, neydi öyle sis, pus, kuru soğuk. Kabus bitti 😉

 32. ”Sistem kuşa döndü.” 😦 İstanbul için çok az şans gözüküyor. Hatta Anadolu yakası sıfır. Belki İstanbul’un en batısı.

 33. Balkanlar’dan mesaj var…

 34. Yarın Ege ve Akdeniz’de hortum riski var. WRF modeli skew t diyagramlarına bakarsak hortum riskini daha açık bir şekilde görebiliriz.
  Antalya:

  En büyük dezavantaj CAPE değerinin birazcık düşük olması ama hortum için yeterlidir. Çünkü dinamik koşullar oldukça iyi. Alt seviye jetinin bulunması, alt seviyelerde bağıl nemin yüksek olması, rüzgarın veering(rüzgarın yer seviyesinden yukarı seviyelere doğru saat yönünde dönmesi) yapması, EHI değerinin 3 olması(F2-F3 hortumlar için uygun bir değer ama WRF modeli değerleri biraz abarttığı için <=F2 demek daha doğru olur), SRH değerlerinin oldukça yüksek olması(0-1 km SRH oldukça yüksek).
  Dalaman:

  Dalaman'a ait skew t de CAPE değeri daha yüksek. SWEAT indeks değerinin 403 olması, EHI değerinin 2 olması ve SRH değerlerinin uygun olmasından dolayı hortum beklenebilir.

 35. Pazar günü Trakya’da enteresan şeyler olabilir. Son WRF çıktılarına göre pazar öğle saatlerinde sıcaklık Trakya’nın batısında sıfırın çok altına iniyor. Ancak 850 hpa’da sıcaklıklar artı değerlerde. Kuzeybatıdan Sibirya’nın soğuğu yerde sinsice ilerleyip yer seviyesini donduruyor ama üst seviyeler uzunca bir süre sıcak kalıyor. Bu kadar abartılı olmasa da, GFS ve sınırlı alan modellerinden Bolam da bu senaryoyu destekliyor. Donan yağmur olasılığı çok yüksek şu verilere göre:

  1

 36. Tuzla’dan ufacık bir kütle geçti 2 saat önce falan, kısa süreli çok fena yağdı. Büyük kütleye denk gelemedik bir türlü 😦

 37. Atmosferin üstatlara son sürprizi..

  Florya’da 5 dakikalık bir sağanak geçişi oldu bu miniminnacık kütle ile 🙂 Muhtemelen AHL de etkilenecektir..

 38. Sinan (Çin, Guangzhou) dedi ki:

  Sofya 1 saat önce 9 dereceydi şimdi 6 derece bir sürpriz olur inşallah… Umutlarım o yönde 😦

 39. Ahaha, bazı soğukçular çok şirin, çok saf ya 🙂 Daha 850 hPa sıcaklığı 0’ın altına zor iniyor, İstanbul’a deniz seviyesine kar yağmasını bekleyenler var 🙂 Krasnoyarsk’ta, Novosibirsk’te falan sanıyorlar kendilerini galiba, sanki 1080’lik Sibirya var üzerimizde 😀

 40. Radarda AHL’ye az da olsa bir şeyler yağdı sanırım. Boş geçmese rezil olacağız. 🙂

 41. Gelecek sistemle ilgili içimde çok değişik bir kıpırtı var 😀 20 Aralık misali bir şey yaşanırsa şaşırmam. 20 Aralık sistemi öncesinde de büyük bir şey beklenmezken içimde yağacağına dair bir his vardı 🙂 Kenetlendik, bekliyoruz.

 42. Romanya kıyılarında 850 ve yer seviyesi sıcaklığı neredeyse aynı…

  1

 43. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Ben geldim 😀 Blogunuzun karamsarı. Şimdi o hani kıyılar için beklenen sistem var ya bu sene kıyılara hiç gelmeyecek.
  Kaynak : Bu saat itibari ile tüm model çalıştırmaları..
  Şaka bir yana değerli arkadaşımız Santiago’ya bu güzel çalışması için teşekkür ederim ellerine sağlık her zamanki gibi anlaşılır ve bilgilendirici bir çalışma olmuş..

 44. Benden size bir tüyo. İçki şişede durduğu gibi , 1060’lık Sibirya modelde durduğu gibi kalmaz.

  • 😀

   Beğendim, ama icraatını da görelim Sibirya’nın 🙂

  • O kadar övdüğümüz, adına methiyeler düzdüğümüz Sibirya bir Kanada yükseği kadar olamıyor…
   Son iki kış Sibirya’nın bitmiş olduğunu hikayesi kaldığını anladım.
   İzlanda varken Sibirya’ya laf düşmez.
   Her zaman son sözü İzlanda söylüyor…

  • bleher(izmit/0m) dedi ki:

   Tepemizde en son hatırladığım 1060’lık Sibirya yine tepemizde yukarılarda bir yerlerde (Rusya Ukrayna) patlamıştı 🙂 .Sanırım 2011 şubat sonuydu hala bekliyoruz bakın bunun karamsarlıkla bir alakası yok bilimsel olarak ispat edemediğim takdirde tezim kabul edilemez olabilir ama benim savım şu atmosferik ısrar…

 45. Behrimen (Ankara, 847-1040 m.) dedi ki:

  Anladığım kadarıyla Ankara’ya yine lolo yapacak kar tanrısı…

 46. Çok erken bir giriş olmuş elinize sağlık. Zaten hemen hemen her şey belli de bir umut bekliyoruz işte az da İstanbul’a gelsin diye 😀

 47. Hurriyet.com.tr ya da benzeri iyi hit alan bi web sitesi Santiago’yu meteoroloji editoru olarak ise almali, o kadar guzel, anlasilir ve detayli anlatmis ki bunun sadece bize has kalmasi yazik oluyor. Bir de hocam weatherbell haritasi gordugume sasirdim, uye mi oldun? Memnun musun?

  • Havadelisi.com’a gönülden bağlıyız Welbane hocam 🙂

   Evet Weatherbell’e üyeyim. ABD ağırlıklı olduğundan çoğu veri benim işime yaramıyor, başka kaynaklardan da ulaşabiliyoruz. Ama bazı haritaları (özellikle anomali) gayet iyi. Fifty fifty diyelim 🙂

   Bu arada övgülerin için teşekkürler.

   • Bastardigil’in sirketi bu. Ryan Maue diye bir herif var o baya iyi is cikariyor. Dedigin gibi haritalari, renk skalalari falan cok iyi, albenili. Daha model calisirken istedigin saate kadar olan kar yagisi haritasini aninda uretebiliyorsun. Bir de burada yuksek cozunurluklu uretme imkani var, o bayağı iyi detay veriyor. Mesela sırf Trakya-Istanbul’a odaklanan yuksek cozunurluklu harita uretebilse super olurdu. ABD disi icin Accuweather-pro sanki daha uygun gibi. ECMWF’nin text ciktilarini model calisirken vermesi en buyuk artisi.

 48. Cuma bekliyordum, şaşırdım. Eline sağlık. 😀

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s